جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/12/03 - روزنامه سراسري صبح ايران ( سه شنبه) نسخه شماره 3818


سرمقاله


شرايط توقف تعقيب انتظامي قضات مشخص شد


سفر چند ساعته وزير خارجه آلمان به تهران


سبحاني‌نيا: ترکيه مي‌تواند واسطه مناسبي با1+5 باشد


عبور ناوهاي ايران از کانال سوئز

بودجه 539 هزارميليارد توماني به مجلس رفت؛
رشد46 درصدي بودجه سال90 نسبت به 89


ميز خبر

مقام معظم رهبري در ديدارمسئولان نظام:
حضورملت‌ها درصحنه، تيغ زورگويي قدرت‌ها را کُند مي‌کند

آملي‌لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي تاكيدكرد:
رعايت قانون ومصالح نظام در برخورد قاطع با فتنه‌گران


 سرمقاله 

ضرورت توسعه پارس جنوبي

اززماني که رييس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي از پيشرفت نيم درصدي به جاي 25 درصدي در برخي پروژه‌هاي پارس جنوبي خبر داده بود حدود دو ماه مي گذرد در اين حال اين سخنان در کنار برخي اظهارات ديگر مبني بر روند پيشرفت ناکافي در توسعه پارس جنوبي باعث واکنش هايي از سوي مقامات دولتي و موافقان پيشرفت مناسب در توسعه پارس جنوبي شد و حتي روابط عمومي وزارت نفت از دستاوردهاي چشمگير دولت سخن گفت و در جواب پيشرفت نيم‌درصدي مخالفان اشاره کرد که شواهد و قرائن مويد اين اظهارنظر نيست.در اين بين در دو ماه گذشته نيز دست اندرکاران اين حوزه کوشيده اند تا روند توسعه در پارس جنوبي را مناسب و خوب ارزيابي کنند چنانچه اخيرا نيز وزير نفت اظهار داشته‌اند که ميزان پيشرفت فازهاي پارس جنوبي براساس برنامه‌ريزي‌هاست .در اين ميان و با توجه به وجود ابهاماتي چند ذکر چند نکته قابل توجه است : نخست آنکه بي شک اطلاع ‌رساني کيفي و استفاده از اصطلاحاتي نظير خوب‌بودن پيشرفت پروژه‌ها، متناسب بودن توسعه آنها در عين عدم توجه به ارائه اعداد و ارقام دقيق پيشرفت پروژه‌هاي پارس جنوبي و برآورد دقيق زماني به نظر چندان مطلوب نمي رسد در اين حال بايد توجه داشت چنانچه مقامات در مقابل مخالفان و استدلال آنها مبني بر روند نامناسب و توسعه ناچيز در فاز هاي پارس جنوبي نظر دارند بايد آمارهاي کمي و دقيق ارائه دهند. دوم آنکه با امضاي قراردادهاي جديد با پيمانکاران داخلي از ابتدا اميدواري هاي بسياري در مورد به سر انجام رسيدن و حل مشکلات پارس جنوبي از سوي مقامات کشور ارائه شد در اين بين هم انتقاداتي در زمينه امکان توسعه فازهاي يادشده طي مدت 35 ماه وارد بود و حتي اکنون نيز برخي کارشناسان ونمايندگان مجلس نيز از اينکه اين پروژه‌ها در پايان 35 ماه به پايان نرسد نگران هستند در اين ميان اکنون که ماه‌ها از زمان امضاي قرارداد با پيمانکاران داخلي ميگذرد بايد توجه داشت که رويه‌اي همچون رويه‌اي تاخير در پرو ژه‌هاي قبلي و به تاخير افتادن طولاني در بهره برداري از فازهاي پارس جنوبي تکرار نشود در اين بين شايان توجه است که بايد مقامات و پيمانکاران برنامه اي زمان‌بندي شده براي مراحل توسعه ميدان يادشده اعلام کنند تا هر گونه نگراني در مورد تاخير و يا عدم توسعه فازها از سوي کارشنانسان و مردم از بين رود. سوم آنکه پارس جنوبي نگين درخشان صنعت نفت کشور است و در اين راه نيز تحقق اهداف و منافع ملي در ميدان مشترك پارس جنوبي در واقع بايد مهم‌ترين هدف بنيادي مقامات کشور در توسعه فازهاي باقي‌مانده ميدان گازي پارس جنوبي مطابق با برنامه 35 ماهه قبلا اعلام شده باشد در اين حال نيز بايد توجه داشت که با توجه به عقب ماندگي هاي پيشين کشور در برداشت از ميدان مشترک پارس جنوبي در مقايسه با پيشرفت هاي قطر دربرداشت و سرمايه گذاري از اين ميدان بي شک هر گونه تاخير بيشتر در اين ميدان و بهره‌برداري دير تر عملا به باد دادن منافع ملي کشور تلقي مي‌شود در اين راستا بايد توجه داشت که در کنار عملکرد مناسب پيمانکاران داخلي بايد توجه بيشتري به ورود شرکت هاو سرمايه گذاران خارجي در اين حوزه کرد امري که به نظر اکنون با جديت پيگيري نمي شود.

علي رمضاني


 شرايط توقف تعقيب انتظامي قضات مشخص شد  

گروه سياسي: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با گذراندن مصوبه‌اي شرايط توقف تعقيب انتظامي قضات را مشخص کردند. به گزارش خبرنگار آفرينش، نمايندگان در جلسه علني روز يکشنبه خود در ادامه بررسي جزئيات لايحه نظارت بر رفتار قضات موادي از آن را بررسي و تصويب کردند. براساس يکي از مواد مصوب اين لايحه، در صورتي که موضوع پرونده انتظامي قضات قبلا رسيدگي شده باشد يا موضوع پرونده انتظامي مشمول مرور زمان شده باشد و قاضي که تخلف به وي منسوب است، فوت شده يا بازنشسته، بازخريد، مستعفي و يا به هر نحو ديگر از خدمت قضايي به طور دائم منفک شده باشد از تعقيب انتظامي موقوف مي شود. همچنين مقرر شد، قضات دادسرا در جهت انجام وظايف مي توانند اطلاعات، اسناد و اوراق مورد نياز را از مراجع قضايي، وزارتخانه ها، موسسات، شرکت ها و موسسات عمومي غير دولتي مطالبه کنند.


 سفر چند ساعته وزير خارجه آلمان به تهران 

گروه سياسي:
وزير خارجه آلمان در سفري برنامه‌ريزي نشده چند ساعته به تهران با محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور و علي اکبر صالحي وزير امورخارجه ديدار و بامداد روز يکشنبه به همراه دو شهروند آلماني بازداشت شده در ايران به کشورش بازگشت. به گزارش عصر ايران، "گيدو وستروله" وزير امور خارجه آلمان ساعت 22 شنبه شب وارد تهران شد و بلافاصله براي ديدار با رئيس جمهور ايران به پاستور رفت. وزير خارجه آلمان که با تمايل و درخواست خود و بدون برنامه ريزي قبلي به تهران سفر کرده بود؛ در ساعت 23 و 30 دقيقه شنبه‌شب نيز با علي اکبر صالحي همتاي ايراني خود در محل وزارت خارجه ايران ديدار کرد تا در ساعت 30 دقيقه بامداد (12 و 30 دقيقه شب)، کنفرانس مطبوعاتي مشترک اين دو وزير خارجه برگزار شود.

وستروله: نيامده‌ام كه به‎جاي 3+3 بحث كنم

تداوم گفت‌وگو با ايران را با علاقه دنبال مي‌كنيم

وزير خارجه آلمان در اين نشست خبري در پاسخ به سوالي در خصوص موضع کشورش در خصوص دستيابي ايران به انرژي صلح‌‌آميز هسته‌اي و چرخه سوخت، گفت: موضع ما در اين زمينه شناخته شده و در هماهنگي با موضع اروپا و نظام بين‌‌المللي است. "گيدو وستروله" افزود: اين اولين فرصتي بود كه نقطه‌نظرات خود را عنوان كنيم. من نيامدم كه به جاي 3+3 بحث و گفت‌وگو كنم. ما يك گفت‌وگوي دوجانبه داشتيم. وستروله در پاسخ به سوالي در خصوص ممانعت فرودگاه‌هاي آلمان از تحويل سوخت به هواپيماهاي مسافربري ايران، اين موضوع را از جمله موضوعاتي برشمرد كه با صالحي پيرامون آن گفت‌وگو كرده است و افزود: مسئوليت اين موضوع به‏عهده دولت آلمان نيست. ضرورت دارد گفت‌وگوهايي بين شركت‌هاي خصوصي صورت گيرد. وي در ابتداي اين نشست نيز طي سخناني ضمن قدرداني از صالحي به خاطر تلاشش در راستاي گسترش روابط تهران و برلين، به تشريح گفت‌وگوهايش با وزير خارجه ايران پرداخت و گفت: اين اولين گفت‌وگوي ما از نزديك بود. وزير خارجه آلمان با ذكر اين نكته كه پيش از اين تلفني گفت‌وگو كرده بوديم، افزود: ولي اين بار رودررو با يكديگر صحبت و مسائل دوجانبه و موضوعات منطقه‌اي و بين‌المللي را بررسي كرديم. وي افزود: در اين گفت‌وگوها موضع دولت فدرال آلمان در خصوص وضعيت اروپا و اوضاع كنوني در جهان تشريح شد. وستروله يادآور شد: در اين گفت‌وگوها در خصوص مسائلي نيز كه با يكديگر هم‎نظر نبوديم از جمله حقوق بشر، گفت‌وگو كرديم. وي بر تداوم گفت‌وگوهاي تهران و برلين تأكيد و از پذيرايي گرم به عمل آمده تشكر كرد و گفت: ما با علاقه به گفت‌وگوها در آينده مي‌نگريم.

صالحي : به آينده روابط ايران و آلمان اميدواريم

وزير خارجه ايران نيز در اين نشست خبري مشترک با همتاي آلماني خود با بيان اينکه مسائل بسياري ميان دو کشور وجود دارد که مي‌توان درخصوص آن گفتگو کرد، گفت: جمهوري اسلامي ايران و جمهوري فدرال آلمان با توجه به جايگاهشان مي‌توانند نقش مؤثر و مفيدي در مسائل مربوط به منطقه و عرصه بين‌المللي ايفا کنند.به گزارش واحد مرکزي خبر، علي اکبر صالحي با بيان اينکه ما به آينده نگاه مي کنيم، گفت: به گذشته کاري نداريم و به آينده بسيار اميدواريم. وي افزود: همان طور که‌ آقاي وستروله گفت، آمدن ايشان به ايران براي بحث درخصوص روابط دوجانبه و پيگيري اين روابط بود و در آينده ديدارهاي ديگري خواهيم داشت. وي همچنين از برنامه ريزي براي ادامه ديدارها با همتاي آلماني‌اش در آينده خبر داد. صالحي همچنين به ديدار وزير امور خارجه آلمان با احمدي‌نژاد اشاره کرد و گفت: دو طرف حدود يک ساعت درباره مسائل دوجانبه و تحولات منطقه‌اي گفتگو کردند. وي پس از آن به تشريح محتواي گفتگوهايش با وستروله پرداخت و افزود: با توجه به جايگاه آلمان به عنوان کشوري مهم در غرب اروپا و با توجه به نقش مؤثر و سازنده جمهوري اسلامي ايران در منطقه به اين نتيجه رسيديم که دو کشور مي‌توانند همکاري‌هاي خوبي در سطح دوجانبه و همچنين درخصوص تحولات منطقه‌اي و بين‌المللي انجام دهند. وي ادامه داد: ايران و آلمان در بسياري از مسائل بين‌المللي اشتراکاتي دارند و در برخي مسائل نيز ممکن است اختلاف‌ نظرهايي وجود داشته باشد. بلافاصله پس از پايان اين کنفرانس مطبوعاتي، وزير خارجه آلمان و هيات همراه به سرعت محل وزارت خارجه ايران را به سمت پاويون تشريفاتي فرودگاه مهرآباد تهران ترک کرد تا به همراه دو تبعه آلماني راهي آلمان شود."مارکوس هلويگ" و "يِنس کوخ"، چهار ماه پيش در شهر تبريز و در هنگام گفت وگو با خانواده سکينه آشتياني - زن ايراني محکوم به اعدام- بازداشت شدند. اين دو تبعه آلماني از سوي مقامات ايراني به جاسوسي و اقدام عليه امنيت ملي متهم شده بودند. با اين حال روز شنبه، اعلام شد: شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامي تبريز با اعلام ختم رسيدگي به پرونده دو تبعه آلماني، آنان را مستحق تخفيف در مجازات و برخورداري از رأفت اسلامي تشخيص داد. اين دادگاه همچنين به استناد ماده 22 قانون مجازات اسلامي، حبس تعزيري دو شهروند آلماني را نيز به پرداخت جزاي نقدي تبديل کرد.


 سبحاني‌نيا: ترکيه مي‌تواند واسطه مناسبي با1+5 باشد 

گروه سياسي: عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با اشاره به سخنان "داود داغلو" وزير امورخارجه ترکيه در باره احتمال برگزاري دور بعدي نشست 1+5 با ايران در استانبول، گفت: کشور ترکيه مي‌تواند به عنوان واسطه ميان ايران و گروه 1+5 در موضوع هسته‌اي ايران به خوبي ايفاي نقش کند. حسين سبحاني‌نيا در گفت‌وگو با خانه ملت، در باره سخنان "عبدالله گل" رئيس جمهور ترکيه که از توافق با تهران درباره ايجاد يک نقشه راه جديد درباره برنامه هسته‌اي ايران خبر داده است، گفت: تا کنون در اين رابطه از جانب وزارت خارجه کشور و سازمان انرژي اتمي ايران، گزارشي به کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ارائه نشده است. نماينده نيشابور درعين حال ترکيه را به عنوان کشور دوست ايران معرفي کرد و افزود: ترکيه در گذشته هم با همکاري‌هاي شايسته، صداقت عمل خود را به ايران اثبات کرده است و بدون شک مي‌تواند نقش مهمي را در روابط ايران و کشورهاي اروپايي ايفا کند.عضو هيات رئيسه مجلس در باره تاثير توافقات جديد در برنامه هسته‌اي ايران، گفت: کشور ترکيه مي‌تواند به عنوان مدافع ايران در موضوع هسته‌اي حاضر شود و اين موضوع زمينه را براي دستيابي ايران به خواسته‌هاي مشروع خود فراهم
خواهد کرد.


  عبور ناوهاي ايران از کانال سوئز 

گروه سياسي: شبکه تلويزيوني العالم اعلام کرد که ناوهاي ارتش جمهوري اسلامي ايران از کانال سوئز عبور کرده و وارد آب‌هاي مديترانه شدند. به گزارش مهر، در حالي که اعلام شده بود ناوهاي نظامي ايران روز يکشنبه وارد کانال سوئز مي‌شوند، شبکه تلويزيوني العالم، در خبري اعلام کرد، دو ناو نظامي ايران از کانال سوئز عبور کردند.خبرگزاري رويترز نيز اين خبر را به نقل از شبکه خبري العالم اعلام کرد و افزود: ناوهاي ايراني اکنون به سوي بندري در سواحل سوريه در حرکت هستند. بنا بر اين گزارش، در اين خبر آمده است که «دو ناو نظامي ايران از کانال سوئز عبور کردند و اکنون به سوري بندر سوريه در حرکت هستند». صبح روزيکشنبه يک مقام مسئول در کانال سوئز اعلام کرده بود، ناوهاي نظامي ايران امروز به ورودي جنوبي کانال مي‌رسند و فردا از اين کانال وارد آب‌هاي مديترانه مي‌شوند. اوايل ماه جاري (بهمن ماه) روابط عمومي نيروي دريايي ارتش در خبري از اعزام ناوگروه نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي به آب‌هاي آزاد (درياي مديترانه) با هدف تحکيم روابط دوستانه و اعلام پيام صلح و دوستي خبر داد. اين ناوگروه متشکل از ناو جمهوري اسلامي ايران خارک و ناوشکن جمهوري اسلامي ايران الوند است. رژيم صهيونيستي با رصد اين اقدام بي‌سابقه ايران، بشدت از آن ابراز نگراني و ادعا کرده است که اين اقدام براي اسرائيل، تحريک‌آميز است.


 بودجه 539 هزارميليارد توماني به مجلس رفت؛
 رشد46 درصدي بودجه سال90 نسبت به 89 

گروه سياسي- حسين نوري هشجين:
سرانجام با 75 روز تاخير، لايحه بودجه 539 هزار ميليارد توماني سال 90 با 2/46 درصد رشد نسبت به بودجه سال جاري به بهارستان رفت. محمود احمدي نژاد، رئيس جمهور روز يکشنبه در حالي لايحه بودجه سال آينده را در 28 روز مانده به پايان سال 89 در آخرين ساعت کاري مجلس به خانه ملت برد که طبق ماده 216 آئين نامه داخلي نهادقانونگذاري کشوراين لايحه بايد حداکثر تا 15 آذرماه تقديم مجلس مي شد. اما تاخير بي‌سابقه دولت در ارائه لايحه بودجه ضمن برانگيختن انتقاد نمايندگان، منجر به اين شد که حسين سبحاني، ‌عضو هيات رئيسه مجلس ديروز رسما به خبرگزاري مهر بگويد: "با توجه به تاخير دولت در ارائه بودجه 90، تصويب کل بودجه تا پايان سال ممکن نيست و در خوش بينانه‌ترين حالت کميسيون‌هاي تخصصي و کميسيون تلفيق قبل از سال بودجه را بررسي مي کنند و بودجه بعد از تعطيلات فروردين به صحن علني مي‌آيد." در اين ميان همچنين برخي نمايندگان از تصويب يک يا دو داوزدهم بودجه سال آينده در مجلس خبرداده‌اند. چرا که طبق آئين نامه داخلي مجلس حداقل 45 روز براي بررسي لايحه بودجه 90 در خانه ملت وقت لازم است در حاليکه 26 روز بيشتر تا پايان سال باقي نمانده است. بودجه‌اي که حجم کل آن حدود 539 هزار ميليارد تومان است که از اين رقم، نزديک به 177 هزار ميليارد تومان به بودجه عمومي دولت مربوط مي‌شود. حدود 362 هزار ميليارد تومان از اين لايحه بودجه نيز براي شرکت‌هاي دولتي، بانک‌ها و موسسات انتفاعي وابسته به دولت در نظر گرفته شده است.اين در حالي است که حجم کل قانون بودجه سال 89 بيش از 368 هزار ميليارد تومان بود که از اين ميزان، بيش از 252.5 هزار ميليارد تومان آن به بودجه شرکت‌هاي دولتي، بانکها و موسسات انتفاعي وابسته به دولت مربوط مي شد، همچنين حجم بودجه عمومي در قانون بودجه سال‌جاري بيش از 127 هزار ميليارد تومان بوده است.طبق لايحه بودجه ارائه شده، دولت درآمد بالايي از محل اصلاح قيمت حامل‌هاي انرژي و ساير کالاها در لايحه بودجه سال 90 کل کشور پيش بيني کرده است که بر اين اساس، حجم بودجه افزايش زيادي نسبت به قانون بودجه سال‌جاري نشان مي دهد.در همين حال، حجم بودجه عمراني با رشد 53 درصدي از حدود 31 هزار ميليارد تومان در سال‌جاري به 47 هزار و 500 ميليارد تومان براي سال 90 افزايش يافته است. اعتبارات بخش جاري در بودجه سال 89 معادل 86 هزار ميليارد تومان بود که اين رقم در بودجه سال 90 به بيش از 128 هزار ميليارد تومان رسيد که از رشد 48 درصدي حکايت دارد. به نحوي که احمدي نژاد هنگام تقديم لايحه بودجه سال آينده به مجلس اعلام کرد که سهم اعتبارات عمراني در بودجه سال 1390 افزايش چشمگيري يافته است. وي خطاب به نمايندگان مجلس، گفت: خبر خوش اينکه سهم اعتبارات عمراني در لايحه بودجه افزايش يافته و به رقم 47هزار و 500 ميليارد تومان رسيده است. احمدي نژاد در عين حال تاکيد کرد؛ دولت از افزايش بودجه عمراني در مجلس استقبال مي کند.

رئيس جمهور: توجه به عدالت مهمترين ويژگي بودجه 90 است

رئيس جمهور همچنين بودجه هزينه‌اي کشور را از مجموع کل بودجه، 89 هزار ميليارد تومان ذکر کرد و گفت: 15 هزار ميليارد تومان براي درآمدهاي اختصاصي (درآمد- هزينه) و 25 هزار و 400 ميليارد تومان نيز براي تملک دارايي هاي مالياتي است.احمدي نژاد، بودجه شرکت‌هاي دولتي و موسسات وابسته را نيز 362 هزار ميليارد تومان اعلام کرد و افزود: در بودجه سال 90 هدفمندسازي يارانه ها پيش بيني شده است. رئيس قوه مجريه همچنين گفت: بودجه سال 90 را در شرايطي ارايه مي کنيم که کشور و انقلاب در شرايطي بسيار مناسب و آماده قرار دارد.وي با بيان اينکه همه زمينه‌ها و امکانات براي جهش‌هاي بلند فرهنگي، اقتصادي و سياسي فراهم شده است، خاطرنشان کرد: بسياري از زيرساخت ها آماده بوده و قوانين و مقررات لازم فراهم شده است. احمدي نژاد با اشاره به اينکه برنامه پنجم با همکاري نمايندگان مردم و دولت در اختيار است، اضافه کرد: فضاي عمومي کشور فضاي اميد، نشاط ، ايمان و پيگيري آرمان هاي بلند انقلاب اسلامي است و همبستگي و همدلي بي نظيري بر کشور حاکم است. رئيس جمهور تصريح کرد: تصميم گيران، مديران و خادمان ملت با هوشمندي، بلند نظري، برنامه ريزي هاي دقيق و اساسي به سمت قله هاي پيشرفت در حال حرکت هستند.وي ادامه داد: بودجه اي که امروز تقديم شما مي شود بر اساس قانون برنامه که اخيرا در اختيار دولت قرار گرفت، سياست هاي ابلاغي برنامه و در جهت تحقق اهداف چشم انداز است.رئيس جمهور، توزيع و تخصيص منابع با نگاه عدالت محور، تاکيد و توجه به کاهش فاصله طبقاتي و رشد فضايل اخلاقي، ترويج آرمان‌هاي انقلابي، پشتيباني و تاکيد و توانمندسازي بخش مردمي و تعاوني در اقتصاد را از جمله ويژگي‌هاي لايحه بودجه سال 90ذکر کرد. احمدي‎نژاد با بيان اينکه مهمترين ويژگي بودجه سال 90 توجه بر عدالت است، افزود:در لايحه بودجه 90 تلاش شده است که توجه به مناطق مختلف از دورترين نقاط تا مرکز کشور و توزيع و تخصيص منابع با نگاه عدلت محور باشد.رئيس جمهور تاکيد و توجه جدي به کاهش فاصله طبقاتي را از ديگر ويژگي‌هاي لايحه بودجه 90 ذکر کرد و افزود: در توزيع ساير منابع و تسهيلات و حمايت‌ها و يارانه‌هاي دولتي و همچنين سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي مختلف بنحوي عمل خواهد شد که هم فاصله مناطق کاهش يابد و هم فاصله بين اقشار و طبقات درآمدي کم شود.احمدي نژاد تصريح کرد: در لايحه بودجه سال آينده واگذاري ها به صورت گسترده براي توانمندسازي بخش مردمي و تعاوني به منظور پذيرش مسئوليت‌هاي گسترده سياسي و اقتصادي ديده شده است. رئيس جمهوري همچنين اعلام کرد: حجم صادرات غيرنفتي تا پايان سال جاري از مرز 30 هزار ميليارد تومان معادل 30 ميليارد دلار فراتر خواهد رفت که نشان مي دهد اين رقم در پنج سال اخير بيش از چهار برابر شده است که يک انقلاب در توليد داخل است. وي از توجه جدي به صادرات کالا و خدمات به عنوان يکي از ويژگي‌هاي لايحه بودجه سال 1390 ياد کرد و گفت: دولت در سال آينده نيز از سرمايه گذاري در بخش هاي گوناگون حمايت مي کند و سير فزاينده سرمايه گذاري خارجي با سرعت بيشتري افزايش خواهد يافت.

لايحه بودجه در جيب جا مي‌شود

احمدي نژاد با بيان اينکه سهم اعتبارات عمراني در لايحه بودجه جهش قابل توجهي پيدا کرده است، افزود: براي پاسخگويي به تمامي طرح هايي که يا نيمه کاره هستند و يا در سفرهاي استاني و غيره استاني مصوب شده اند، سهم اعتبارات افزايش پيدا کرده است.وي خطاب به نمايندگان مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: هر اندازه که به بودجه عمراني اضافه کنيد، دولت استقبال مي کند. رئيس جمهور در ادامه با بيان اينکه انعطاف لازم در لايحه بودجه سال آينده وجود دارد، خطاب به نمايندگان مجلس، تاکيد کرد: اگر شاکله، انسجام و جهت‌گيري بودجه حفظ شود، دولت همه تعهدات خود را در سال آينده محقق خواهد کرد. رئيس جمهور در بخش پاياني سخنان خود نيز خطاب به نمايندگان، گفت: انتظار نداريم مجلس لايحه جديدي بدهد، فکر مي‌کنم کاري کرديم که رسيدگي به لايحه و تطبيق آن با سياست‌ها و برنامه آسان شده و وقت شما را زياد نخواهد گرفت، بنابراين جوري عمل کنيد که انسجام بودجه حفظ شود. احمدي نژاد با بيان اينکه لايحه بودجه در جيب جا مي‌شود، يادآورشد: لايحه بودجه مختصر و باچند تبصره نوشته شده است و نمايندگان هر جا که نياز داشتند مي توانند به آن مراجعه کنند. احمدي نژاد همچنين پيش از ترک تريبون از آنجا که بحث‌هايي از تصويب لايحه بودجه 90 به صورت چند دوازدهم شنيده بود به نمايندگان با مزاح، گفت: با تصويب بودجه عالي و سازنده عيد نوروز را باخانواده هاي خود خواهيد گذراند. اوهمچنين گفت: عيد نوروز اگر بدون تصويب بودجه به خانه برويد راهتان نمي دهند.

لاريجاني: به دليل تاخير دولت، زمان بررسي بودجه کوتاه است

پس از پايان سخنان 40 دقيقه‌اي رئيس جمهور، رئيس مجلس نيز پس از دريافت لايحه بودجه 90، خطاب به نمايندگان، گفت: ما امروز بودجه سال 90 را خدمت نمايندگان توزيع مي کنيم و چون 10 روز براي بررسي نمايندگان فرصت است بنابراين نمايندگان از امروز کار بررسي و مطالعه اين لايحه را آغاز کرده و پيشنهادات خود را ارائه دهند.وي از نمايندگان خواست به دليل ضيق وقت همکاري کرده تا از زمان استفاده بيشتري شود. رئيس مجلس همچنين از کميسيون‌هاي تخصصي خواست تا کارشان را از روزيکشنبه با توجه به کوتاه بودن زمان آغاز کنند و به جاي 15 روز حداکثر ظرف 12 روز کار بررسي را انجام دهند تا زودتر بحث بودجه در صحن مجلس مطرح شود.لاريجاني همچنين از نمايندگان مجلس خواست کميسيون تلفيق را هر چه زودتر تشکيل داده و همزمان با رسيدگي بودجه در کميسيون‌هاي تخصصي کميسيون تلفيق نيز تشکيل شود تا بحث کليات اين لايحه در اين کميسيون آغاز شود. رئيس مجلس گفت: تلاش مي کنيم کار بررسي بودجه با سرعت بيشتري پيش برود. هر چند به خاطر تاخير در ارائه بودجه، زمان ما کوتاه است تلاش کميسيون ها اين باشد که از فرصت بهره گيرند. اين در حالي است که رئيس مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از اظهارات لاريجاني مبني بر تاکيد وي به بررسي لايحه بودجه 90 در فرصت کم در کميسيون هاي تخصصي و کميسيون تلفيق اين خواست وي را فراقانوني و خلاف آيين نامه مجلس خواند.احمد توکلي طي تذکري خطاب به لاريجاني، گفت: من تعجب مي کنم که شما به جاي دفاع از حقوق مردم در رسيدگي به بودجه، توقعات غير عملي از نمايندگان داريد. داريوش قنبري نماينده ايلام نيز طي تذکر آئين نامه‌اي به سخنان رئيس مجلس اعتراض و از تاخير دولت در ارائه لايحه بودجه انتقاد کرد.


 ميز خبر 

قانون نفت و گاز نهايي شد

گروه سياسي: سخنگوي کميسيون انرژي از نهايي شدن قانون نفت و گاز در نشست روزيکشنبه اين کميسيون خبر داد و گفت: قانون نفت و گاز سه‌شنبه (امروز) به هيات رئيسه مجلس تقديم مي‌شود. سيدعماد حسيني در گفت و گو با خانه ملت با اعلام اين خبر، گفت: قانون نفت و گاز يکي از قوانين مادر در حوزه انرژي کشور است که به عنوان پايه اي براي اساسنامه شرکت ملي نفت ايران به شمار مي‌رود. نماينده قروه همچنين افزود: قانون نفت و گاز 9 ماده دارد که به دليل اهميت آن در حوزه نفت و گاز، مدت‌ها در کميسيون انرژي به بحث و بررسي گذاشته شد و روز يکشنبه اين طرح نهايي و براي ارائه به صحن علني مجلس آماده شد.

سناتورآمريکايي:سياست اوباما در قبال ايران متناقض است

گروه سياسي: يکي از سناتورهاي بانفوذ جمهوريخواه آمريکا مدعي شد: کاخ سفيد در قبال ايران بسيار متناقض و بزدلانه رفتار کرده است. به گزارش مهر، "ليندسي گراهام" در گفتگو با شبکه تلويزيوني "ان بي سي" در انتقاد از سياست دولت آمريکا درباره ايران، گفت: کاخ سفيد در قبال تهران بسيار متناقض و بزدلانه رفتار کرده است.وي همچنين با اشاره به قيام مردم مصر و سقوط رژيم "حسني مبارک" گفت: دوست دارم تا نظاره گر تغيير رژيم در ليبي نيز باشم. مبارک ديکتاتور سرسخت مصر سرانجام 22 بهمن ماه در برابر موج فزاينده فشارهاي مردمي تسليم شد و شوراي عالي نيروهاي مسلح را مامور اداره کشور کرد.

تکذيب كشته‌شدن يك نفردرميدان 7 تير تهران

گروه سياسي:
سرپرست معاونت امنيتي انتظامي استانداري تهران خبر كشته‌شدن يك نفر در ميدان 7 تير را در روز اول اسفندماه كذب محض خواند و گفت: اصلاً در اين روز درگيري‌ در پايتخت وجود نداشته است.صفرعلي براتلو در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: منافقان و ضدانقلاب همواره تلاش خودشان را متمركز كرده‌اند تا باعث رخداد يا اتفاقي شوند اما هيچ‌گاه نتيجه‌اي براي آن‌ها حاصل نشده و امروز به دروغ متوسل شده‌اند. وي خاطرنشان كرد: رسانه‌هاي بيگانه براي جوسازي عليه نظام، خبر دروغي مبني بر اين‌كه يك نفر روز يكشنبه در ميدان هفت تير تهران كشته شده منتشر كرده‌اند كه اين خبر نيز اساسا دروغ محض است. براتلو گفت: چنين اخباري تنها در جهت جوسازي در رسانه‌هاي ضدانقلاب منتشر مي‌شود.

انتخاب نمايندگان10کميسيون براي عضويت درکميسيون تلفيق

گروه سياسي: 10 کميسيون تخصصي مجلس در نشست روز يکشنبه خود، نمايندگان خود را براي عضويت در کميسيون تلفيق بودجه 1390 انتخاب کردند. به گزارش خانه ملت، اعضاي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي حسن کامران و سيدحسين نقوي حسيني، اعضاي کميسيون اصل نود سيدمحمدحسن ابوترابي فرد و سيدفاضل موسوي، اعضاي کميسيون شوراها و امور داخلي علي اصغر زارعي و عبدالحسين ناصري و اعضاي کميسيون حقوقي و قضايي نيز محمد دهقاني و عبدالرضا مرادي را براي حضور در کميسيون تلفيق انتخاب کردند.همچنين در حوزه کميسيون‌هاي تخصصي بخش اقتصاد، علي اصغر يوسف‌نژاد و شهريار طاهرپور از کميسيون صنايع، محمد سقايي و حسن شبانپور از کميسيون انرژي، غلامرضا مصباحي مقدم و فرهاد دلقپوش از کميسيون اقتصادي و نيز محسن نريمان و حميدرضا پشنگ از کميسيون عمران براي عضويت در کميسيون تلفيق انتخاب شدند.اعضاي کميسيون اجتماعي نيز مهدي عيسي زاده و مرادعلي منصوري رضي و اعضاي کميسيون بهداشت نيز سيدشهاب الدين صدر و اميدوار رضايي را به عنوان نمايندگان خود درکميسيون تلفيق انتخاب کردند. کميسيون‌هاي کشاورزي آب و منابع طبيعي، فرهنگي و کميسيون آموزش و تحقيقات انتخاب نماينده براي حضور در کميسيون تلفيق را به نشست روز سه شنبه خود موکول کردند.


 مقام معظم رهبري در ديدارمسئولان نظام:
 حضورملت‌ها درصحنه، تيغ زورگويي قدرت‌ها را کُند مي‌کند  

گروه سياسي:
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي صبح ديروز در ديدار مسوولان و کارگزاران نظام، سفيران کشورهاي اسلامي و قشرهاي مختلف مردم، با تبريک ميلاد مسعود پيامبر اعظم (ص) و صادق آل محمد (ع)، بيداري برخي ملت‌هاي منطقه را نشانه افزايش ظرفيت بشر براي بهره مندي از خورشيد حيات بخش «اسلام و پيامبر گرامي اسلام» خواندند و تأکيد کردند: دردهاي ملت‌هاي منطقه، تنها با کوتاه کردن دست شيطان بزرگ امريکا از سرنوشت ملت‌ها و کشورها، علاج خواهد شد. به گزارش ايسنا، رهبر معظم انقلاب اسلامي، ولادت نبي مکرم اسلام را فجر درخشاني در زندگي بشر دانستند و افزودند: هر قدر معرفت بشر، عميق‌تر و ظرفيت انسان در طول تاريخ بيشتر شود، برکات سعادت بخش بعثت پيامبر اسلام، در سرنوشت جوامع انساني آشکارتر خواهد شد و امروز، نشانه‌هاي اين حقيقت درخشان، در منطقه قابل مشاهده است. ايشان، بيداري اسلامي در برخي کشورهاي منطقه از جمله مصر و تونس را، نشانه‌اي از بستوه آمدن ملت‌ها و تلاش آن‌ها براي نجات از «تحقير و ظلم و تاريکي» برشمردند و افزودند: تحميلات و دخالت‌هاي مستکبران و در رأس آنها امريکا در زندگي «اجتماعي – اقتصادي – فرهنگي و سياسي» کشورها، ملت‌ها را بستوه آورده و به فکر چاره انداخته است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در همين زمينه با اشاره به نارضايتي قابل درک مردم کشورهاي غربي از تمدن مادي خاطرنشان کردند: اگر مسلمانان بتوانند اسلام را با گفتار و رفتار خود به درستي به جهانيان معرفي کنند، مطمئناً گرايش عمومي به اسلام، جهان را دربر خواهد گرفت و اين مسئله، وظيفه مسلمانان را در اصلاح بينش و رفتار خود سنگين‌تر مي‌کند.

رهبر انقلاب اسلامي، ابراز بيزاري از حضور مستکبران را، از اولين نتايج بيداري برخي ملت‌هاي مسلمان منطقه خواندند و خاطرنشان کردند: امريکايي‌ها تلاش فراواني مي‌کنند خود را از تيررس اين حرکت عظيم دور نگه دارند اما ناکام خواهند ماند چرا که ملتها فهميده‌اند: «سياست‌هاي آمريکا و عواملش»، عامل اصلي تحقير و اختلاف و دو دستگي در ميان ملت‌هاست بنابراين کليد حل مشکلات مسلمانان در جمع شدن بساط امريکا در منطقه نهفته است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي ايجاد شکاف ميان ملت‌ها و دولت‌ها را از ديگر پيامدهاي سياست‌هاي خاورميانه‌اي آمريکا دانستند و افزودند: حضور ملت‌ها در صحنه، تيغ زورگويي قدرت‌ها را کُند مي‌کند و اگر دولتها با خواست‌هاي ملتها همراه شوند آمريکا و هيچ سلطه‌گر ديگري نمي‌تواند اهداف خود را به آنها تحميل کند. ايشان، دولت جعلي صهيونيستي را غده‌اي سرطاني و عامل انواع بيماري و «آفت سياسي – اقتصادي» در منطقه خواندند و افزودند: استکبار همه تلاش خود را براي حفظ اين «غده جنگ افروز و اختلاف افکن» به کار گرفته اما تنفر ملت‌ها از اين غده سرطاني، امروز در منطقه آشکارتر شده است.

رهبر انقلاب اسلامي وظيفه عالمان ديني و نخبگان سياسي – علمي و دانشگاهي را در هدايت موج رو به گسترش بيداري اسلامي در منطقه، بسيار سنگين دانستند و تأکيد کردند: نخبگان کشورهاي منطقه، نگذارند دستگاه استکبار با وسائل مختلف، قيام مردم را سرقت و حرکت عظيم ملت‌ها را مصادره کند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، مراقبت و هدايت حرکت بيداري اسلامي را به سمت اهداف عاليه، زمينه ساز آينده روشن منطقه و امت اسلامي دانستند و با اشاره به ويژگي‌هاي جمعيتي، جغرافيايي و منابع بيکران ‌5/ ‌1 ميليارد مسلمان افزودند:
وضع کنوني امت اسلامي بايد متحول شود و به فضل الهي و به برکت اسلام، اين دگرگوني در آينده نه چندان دور حاصل خواهد شد. ايشان با استناد به آيات قرآن مجيد، «توکل و خضوع در مقابل پروردگار، مهرباني با برادران ايماني و ايستادگي و استواري در مقابل مستکبران و ظالمان را» ويژگي‌هاي يک انسان مسلمان و يک جامعه اسلامي خواندند و افزودند: ملت عزيز ايران، اين راه سعادت بخش را به توفيق الهي، ادامه مي‌دهد و ديگر ملت‌هاي مسلمان نيز، آرام آرام به اين سمت و سو در حال حرکتند تا وعده خدا محقق شود که: و العاقبه للمتقين

در ابتداي اين ديدار محمود احمدي‌نژاد، رييس‌جمهور با اشاره به صبر، مقاومت، عبادت، مردمداري، عدالت، دفاع از مظلوم و عزت و کرامت پيامبر بزرگوار اسلام گفت: تعاليم رسول الله به يک آرمان جهاني و مطالبه عمومي تبديل شده است و برخي جوامع بشري در تکاپوي دريافت حقيقت، در مقابل تحقيرها و ظلم و غارت مستکبران ايستاده و قيام کرده‌اند. احمدي‌نژاد افزود: با وجود طراحي پيچيده مستکبران، ملتها در حال بيداري و گرايش به راه انبياء هستند و نظام جمهوري اسلامي فرياد بلند دعوت الهي براي استقرار حکومت مصلح کل است.

بايد آمريکا را تضعيف کرد

رهبر معظم انقلاب اسلامي همچنين روز يكشنبه در ديدار جمعي از ميهمانان و متفکران اسلامي شرکت کننده در بيست و چهارمين کنفرانس وحدت اسلامي، شرايط کنوني دنياي اسلام را يک مقطع تاريخي و بسيار حساس دانستند و تأکيد کردند: شناخت صحيح اين مقطع حساس، تقويت ايمان ديني مردم، حفظ وحدت، مرعوب نشدن در مقابل هيمنه آمريکا و داشتن حُسن ظن به وعده نصرت الهي، زمينه ساز موفقيت و پيروزي حرکت کم نظير ميليوني مردم در دنياي اسلام است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در تبيين اهميت شرايط کنوني دنياي اسلام افزودند: علت اهميت مقطع تاريخي کنوني، در اين است که اگر به صورت صحيح شناخته و هدايت شود، مشکلات دنياي اسلام را حل خواهد کرد اما اگر به درستي شناخته و بهره برداري صحيح نشود، زمينه ساز مشکلات جديد براي دنياي اسلام خواهد بود. ايشان حضور ميليوني مردم در صحنه را در شرايط فعلي، در دنياي اسلام بي نظير خواندند و خاطرنشان کردند: پيروزي انقلاب اسلامي ايران نيز مرهون حضور ميليوني مردم بود و اين حضور ميليوني جز با ايمان ديني امکان پذير نيست.

ايشان حضور مردم در صحنه تا رسيدن به نتيجه نهايي و همچنين حفظ نتيجه را دو عامل مهم ديگر در کنار حضور ميليوني برشمردند و افزودند: دشمنان تلاش مي‌کنند تا حرکت مردمي در مصر، تونس و ديگر نقاط دنياي اسلام را غير اسلامي جلوه دهند در حالي که اين حرکت مردمي، قطعاً اسلامي است و بايد تقويت شود. رهبر انقلاب اسلامي، امريکا را مشکل اصلي دنياي اسلام دانستند و تأکيد کردند: بايد اين مشکل را از دنياي اسلام برطرف و امريکا را تضعيف کرد و تنها راه هم، اميد به خداوند و داشتن حسن ظن به وعده الهي است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأکيد بر اين‌که وقايع صدر اسلام تابلويي بسيار پيچيده و هنرمندانه از شرايط مختلف امت اسلامي تا به امروز است، به شرايط مسلمانان در جنگ احزاب اشاره کردند و افزودند: همانگونه که در جنگ احزاب، عده‌اي مرعوب قدرت دشمن شدند و عده‌اي هم با حُسن ظن به وعده نصرت الهي در مقابل دشمن ايستادند، اکنون نيز برخي مرعوب هيمنه و قدرت نظامي، ديپلماسي، تبليغاتي و حمايتهاي مالي امريکا شده‌اند و معتقدند نمي‌توان در مقابل امريکا ايستاد، در حاليکه خداوند وعده قطعي کرده است که ياري دهندگان دين را ياري خواهد کرد. ايشان با اشاره به ضعيف شدن امريکا نسبت به سال‌هاي گذشته خاطرنشان کردند: نتيجه حُسن ظن به وعده الهي، ايستادگي و حرکت رو به جلو است در حاليکه نتيجه سوءظن به خداوند، مرعوب و تسليم شدن در برابر دشمن است.

رهبر انقلاب اسلامي موفقيت‌ها و پيروزي‌هاي چشمگير جمهوري اسلامي ايران در 33 سال گذشته را نتيجه حُسن ظن به وعده الهي دانستند و تأکيد کردند: ملت ايران علاوه بر زير پا گذاشتن محاصره اقتصادي و پيروزي در جنگ تحميلي 8 ساله، اکنون در ميدان علم و فناوري به پيشرفت‌هاي چشمگيري دست يافته که فناوري هسته‌اي يک نمونه از آنها است. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي پيشرفت‌هاي علمي ايران به ويژه در عرصه فناوري هسته‌اي را مرهون تلاش و مجاهدت علمي دانشمندان جوان، مؤمن و با اخلاص دانستند و افزودند: جمهوري اسلامي ايران در عرصه انرژي هسته‌اي توانسته است با وجود همه فشارها، اين موضوع را حل کند و به پيش برود. ايشان تأکيد کردند: جنجال غربي‌ها ديگر تأثيري ندارد، زيرا آنها از جمهوري اسلامي ايران عقب هستند و گذشت زمان نيز به سود ايران است.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اين‌که تجربه موفق جمهوري اسلامي ايران، تجربه‌اي براي همه کشورهاي اسلامي است، افزودند: امروز مردم مصر که مردمي فهيم و داراي سابقه درخشان اسلامي هستند، در صحنه حضور دارند و بايد مراقبت شود تا دشمن حرکت مردم را منحرف نکند و يک فرد وابسته به رژيم فرعون مصر را سرکار نياورد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مراقبت از حرکت مردم مصر را در وهله اول وظيفه مردم، علماء، متفکران و بزرگان مصر و سپس، وظيفه همه امت اسلامي دانستند و خاطرنشان کردند: احساس وظيفه ملتهاي اسلامي نسبت به يکديگر مهمترين اثر وحدت اسلامي است. ايشان با تأکيد بر اينکه ايجاد اختلاف ميان مسلمانان و طرح موضوع شيعه و سني از توطئه‌هاي دشمنان است که بايد بر آن فائق آمد، افزودند: حرکت کنوني در دنياي اسلام به پيش خواهد رفت و ما وعده الهي را قبول داريم و مطمئن هستيم که خداوند به انسانهاي مؤمن کمک خواهد کرد.

در ابتداي اين ديدار علامه شيخ احمد الخيلي مفتي کل عمان، جعفر عبدالسلام دبيرکل اتحاديه دانشگاههاي جهان اسلام، منير شفيق وزير فرهنگ سابق اردن، کمال هلباوي از رهبران جنبش اخوان المسلمين مصر، محي الدين کبيري دبيرکل حزب اسلامي تاجيکستان، نبيل سليمان مشاور وزير اوقاف سوريه، عبدالرحيم عمر رئيس مجلس مشورتي سودان، شيخ احمدالزين رئيس تجمع علماي مسلمين در لبنان، شيخ خالد مُلاّ از علماي اهل سنت عراق، شيخ مصطفي سريچ مفتي اعظم بوسني و شيخ بلال سعيد شعبان رئيس حرکت التوحيد لبنان ديدگاههاي خود را درخصوص مسائل جهان اسلام بيان کردند.

اين علما و انديشمندان اسلامي در سخنان خود ضمن تأکيد بر ضرورت تقويت وحدت اسلامي، شرايط کنوني دنياي اسلام را بسيار مهم و تاريخي خواندند و تأکيد کردند: حرکت ميليوني مردم در جهان اسلام بويژه در مصر و ديگر کشورها انعکاس پيروزي انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام خميني (ره) است که بعد از گذشت بيش از سي سال، اکنون بروز کرده است.

علما و انديشمندان اسلامي همچنين با اشاره به نقش و جايگاه جمهوري اسلامي ايران در دنياي اسلام و پيشرفتهاي علمي چشمگير ايران خاطرنشان کردند: تحولات کنوني دنياي اسلام قطعاً زمينه ساز شکل گيري قطب هاي جديد اسلامي در کنار قدرت بزرگ ايران خواهد بود و اين موضوع معادلات جهاني را تغيير خواهد کرد. آيت‌الله تسخيري رئيس مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي نيز در سخناني با اشاره به برگزاري بيست و چهارمين کنفرانس وحدت اسلامي گفت: بخشي از دستور کار اين کنفرانس بررسي راهکارهاي نظري و عملي براي تقريب مذاهب اسلامي است و بخش ديگر مباحث کنفرانس وحدت اسلامي به بررسي تحولات اخير دنياي اسلام اختصاص يافته است. وي افزود: چهارصد متفکر اسلامي از داخل و خارج کشور در بيست و چهارمين کنفرانس وحدت اسلامي حضور دارند.


 آملي‌لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي تاكيدكرد:
 رعايت قانون ومصالح نظام در برخورد قاطع با فتنه‌گران 

گروه سياسي
: رييس قوه قضاييه در جلسه روز يك‌شنبه مسوولان عالي قضايي با تقدير و تشكر از مردم هميشه در صحنه ايران كه همواره خنثي كننده توطئه‌هاي جهاني هستند، گفت: از حركت‌هاي هوشمندانه و حركت‌هاي توام با بصيرت مردم كشورمان در راهپيمايي بزرگ 22 بهمن و در حركت انقلابي و اسلامي روز جمعه كه پاسخ بسيار محكمي به همه فتنه‌گران و ضدانقلاب داخلي و خارجي و كشورهاي استكباري بود، تقدير و تشكر مي‌كنم. به گزارش ايسنا، آيت‌الله آملي لاريجاني ادامه داد: البته بسيار جاي تاسف است كساني كه زماني جزو اين انقلاب و بخشي از مردم اين انقلاب بودند، چنان از اين انقلاب دور بيفتند و اين‌گونه حركت‌هاي مشمئز كننده‌اي براي مردم داشته باشند كه اينك ديگر جايي در ميان مردم نداشته و جز عنوان ضدانقلاب بر آنها صدق نكند. وي با تاكيد بر ضرورت حفظ انقلاب و ارزش‌هاي متعالي آن اظهاركرد: بحث انقلاب و ارزش‌هاي انقلاب كه مردم خو‌ن‌هاي بسيار براي آن داده‌اند چيزي نيست كه قابل معامله باشد. كساني متاسفانه تمام آرمان‌هاي امام را هم يك به يك زير سوال بردند، با اطلاعيه پراكني‌هايي كه كردند، با سخناني كه اذنابشان در داخل و خارج كشور مطرح كردند، حركت‌هاي امام را در طول ده سال اول انقلاب و بعد هم رهبري‌هاي داهيانه مقام معظم رهبري را زير سوال بردند. رييس قوه قضاييه ضرورت رعايت ضوابط قانوني و مصالح نظام در برخورد قاطع با فتنه‌گران را مورد تاكيد قرار داد و افزود: فتنه‌گران بايد بدانند كه علاوه بر حركت‌ها و پاسخ‌هاي مردمي و به تعبير برخي محاكمه مردمي، قوه قضاييه مسئوليت خودش را دارد و در چارچوب قانون و بر حسب موازين و با لحاظ مصالح كلي نظام انشاءالله با قاطعيت برخورد خواهد كرد و بدانند كه اين صبر و تحمل نظام حتما حدي دارد و لذا از حد كه گذشت پاسخ روشن است. رييس قوه قضاييه همچنين در بخش ديگري از سخنانش با تبريك ولادت با سعادت نبي‌مكرم اسلام حضرت محمد مصطفي (ص) و امام ناطق برحق جعفر بن محمد الصادق (س) اظهار اميدواري كرد خداوند تبارك و تعالي همه ما را به يمن اين روز بزرگ،‌ موفق به عبادت و قرب به خويش نمايد و قلوب همه را به انوار معرفت و محبت اهل بيت روشن كند. آيت‌الله لاريجاني با عظيم دانستن خيزش اسلامي مسلمانان و مردم مظلوم منطقه خاورميانه اظهاركرد: در روزهاي اخير، همه ما شاهديم كه در جهان اسلام حركت‌هاي مردمي پي در پي به وقوع مي‌پيوندد و مردم مسلمان در كشورهاي مصر، تونس، يمن و ليبي، اردن و اخيرا هم در بحرين حركت‌هايي در مسير آزادي و احياي ارزش‌هاي الهي داشته‌اند. اين حوادث بزرگ و اين حركت‌هاي وسيع، سياستمداران جهان را به حيرت افكنده و نويد احياي آزادي و ارزش‌هاي اسلامي و ديني را در اين كشورها مي‌دهد.رييس قوه قضاييه با ترسيم چهره نفاق‌آلود كشورهاي غربي در برخورد با حكومت‌هاي وابسته بيان كرد: كشورهاي غربي و خصوصا آمريكا متاسفانه مثل هميشه زود چهره عوض كرده‌اند. اين كشورها تا چند روز پيش از ديكتاتورهايي كه در اين كشورها سركار بودند حمايت مي‌كردند ولي حالا يك باره خودشان را مدافع مردم و خواستار منافع مردم و آزادي و دموكراسي مي‌دانند. وي افزود: تا يك ماه پيش سخني از دموكراسي در اين كشورها نبود و اين همان رفتار دوگانه‌اي است كه آمريكا و كشورهاي اروپايي در قبال كشورهاي مختلف اتخاذ مي‌كنند، ولي مردم بحمدالله بيدار هستند اين طور نيست كه نفهمند يك كشوري مثل آمريكا، ظرف بيست روز چگونه چهره عوض مي‌كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرزپرگهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته