جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/04/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3922

صالحي:
هيچ كشوري سابقه‌ بي‌عيب و نقص در زمينه‌ي حقوق بشر ندارد


وزير اطلاعات: تهديدات وزير جديد دفاع آمريكا توخالي است


به وضعيت عادي برمي گردم


واکنش حريري به تحولات اخير لبنان


مذاکرات براساس مرزهاي 1967


وزير كشور: تعداد نمايندگان مجلس نهم به 310 نفر افزايش مي يابد


موج كوتاه


ميز خبر


يک نکته از هزاران


سرمقاله

آيت الله هاشمي رفسنجاني:
متخصصاني که از ايران مهاجرت کرده اند بايد به ايران بازگردند

معاون اول رئيس‌جمهور خبر داد:
بررسي حذف محدوديت ورود سرمايه‌گذاران خارجي در هيأت دولت


 صالحي:
 هيچ كشوري سابقه‌ بي‌عيب و نقص در زمينه‌ي حقوق بشر ندارد 

علي‌اكبر ‌صالحي با وزير امور خارجه‌ي اتريش ديدار و گفت‌و‌گو كرد.به گزارش ايسنا، خبرگزاري فرانسه گزارش داد: ميكاييل اشپيندلگر ـ ‌وزيرامور خارجه‌ي اتريش ـ پس از ديدار با علي اكبر صالحي ـ‌ وزير امور خارجه‌ي ايران ـ در روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت كه"غلبه بر بن‌بست" برنامه‌ي هسته‌يي ايران و بازگشت بر سر ميز مذاكره بسيار اهميت دارد.

اين در حالي است كه مقامات كشورمان بارها اعلام كرده‌اند كه ايران ديگر حاضر نيست درباره مسائل هسته‌يي مذاكره كند و اين موضوع پايان يافته است.

او مدعي شد كه "متاسفانه در چند سال گذشته هيچ پيشرفتي حاصل نشده است" و ابراز اميدواري كرد كه دعوت اخير كاترين اشتون ـ ‌رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا ـ بتواند بار ديگر همه چيز را به جريان بيندازد.

بنابر اين گزارش، صالحي ترديد‌ها درباره‌ فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران را رد كرد وگفت كه"آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تنها نهاد بين‌المللي درباره اين مساله‌ است؛ بنابراين ديگر قضاوت‌ها درباره‌ي اين كه آيا ايران فعاليت‌هاي صلح‌آميز يا غير صلح‌آميز دارد" نامربوط است.

او بار ديگر در موضع رسمي تهران مبني بر اين كه تسليحات هسته‌يي "غيراخلاقي" است، تاكيد كرد.

وزير خارجه ايران در كنفرانس خبري مشترك با همتاي اتريش‌اش گفت: همه از پرونده هسته‌يي خسته شده‌اند.

خبرگزاري فرانسه افزود: دو طرف در مذاكرات يك ساعته‌ي خود درباره حقوق بشر نيز صحبت كردند و وزير امورخارجه‌ي اتريش ضمن درخواست براي آزادي مريم مجد و مهناز محمدي درباره وضعيت حقوق‌بشر در ايران ابراز نگراني كرد.صالحي پاسخ داد: هيچ كشوري سابقه‌ بي‌عيب و نقص در زمينه‌ي حقوق بشر ندارد.

وي افزود: ما مانند هر كشور ديگري نهايت تلاش را براي بهبود وضعيت حقوق‌بشر و تضمين حقوق بنيادين همه به كار مي‌بنديم.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، در آستانه‌ي اين ديدار چند معترض در مقابل وزارت امور خارجه‌ي اتريش حاضر شدند و پارچه نوشته‌هايي با مضمون "صالحي را متوقف كنيد" در دست داشتند اما اشپيندلگر از اين نشست دفاع كرد و گفت: ما حل مساله‌ي برنامه‌ي هسته‌يي و بهبود وضعيت حقوق بشر را خواستاريم و براي حصول آن به گفت‌و‌گو نياز داريم.


 وزير اطلاعات: تهديدات وزير جديد دفاع آمريكا توخالي است 

وزير اطلاعات جمهوري اسلامي ايران در واكنش به اظهارات اخير 'لئون پانه تا' وزير جديد دفاع آمريكا مبني بر اين كه ايران به گروه‌هاي مخالف آمريكا كمك مالي مي‌كند و ما با اين موضوع مقابله خواهيم كرد، گفت: اين اتهامات تقريبا براي ما عادي شده و تهديداتي توخالي است.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين' حيدر مصلحي' پس از جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران افزود: طرح اين گونه اتهامات از سوي مقامات آمريكايي 32 سال است كه ادامه دارد و خودشان هم مي‌دانند كه با اين گونه اتهامات و تهديدها راه به جايي نخواهند برد.

وي افزود: آنها وقتي كه در عرصه‌هاي مختلف در برابر افكار عمومي كم مي‌آورند دست به چنين تهديدها و اقداماتي مي‌زنند.وزير اطلاعات خاطرنشان كرد: آنها در اعترافات خود مي‌گويند كه به مجموعه هاي مختلف معاند با نظام جمهوري اسلامي ايران كمك مي‌كنند و آقاي اوباما هم در حرف هاي خود مطرح كرده كه در بحث شبكه هاي مجازي و جريان فتنه، آمريكا چه قدر هزينه كرده است.

مصلحي همچنين در پاسخ به سوالي در خصوص اقدامات اين وزارتخانه درباره حادثه آتش سوزي اخير در مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت : اقداماتي صورت گرفته، بررسي هايي هم انجام شده و اطلاعات و اخبار بيشتر در اين زمينه به موقع اعلام خواهد شد.


 به وضعيت عادي برمي گردم 

 
ايسنا: رئيس جمهوري ونزوئلا در يك گردهمايي با حضور نزديكان، دستياران و مشاوران خود تاكيد كرد كه تمام تلاش خود را براي تحقق اهداف سوسياليستي به عمل مي آورد.به گزارش آسوشيتدپرس، هوگو چاوز،‌ رئيس جمهوري ونزوئلا در اين گردهمايي اطمينان داد كه وي به اوضاع عادي بازخواهد گشت.وي پيش از اين به طرفداران خود متعهد شده بود كه قصد دارد به عنوان رئيس جمهوري ونزوئلا در سمت خود باقي بماند و در راستاي دستيابي به يك مدل سوسياليستي در كشور تلاش خواهد كرد.در گردهمايي اخير كه در آكادمي نظامي كاراكاس برگزار شد، چاوز در مراسم دعا شركت كرد. پيش از اين مراسم، چاوز به حاميانش اين اطمينان را داد كه پس از جراحي اخير در حال بهبود است و قصد دارد براي ساليان طولاني در كنار مردم ونزوئلا بماند.رئيس جمهوري ونزوئلا گفت: جناح مخالف و ضد انقلابيون مدعي هستند كه كار چاوز تمام و او در حال مرگ است.


 واکنش حريري به تحولات اخير لبنان 

 
مهر: سعد الحريري رئيس جريان المستقل لبنان در نخستين واکنش خود به تحولات اخير لبنان به زعم خود سلاح حزب الله را اصل مشکلات اين کشور دانست.به گزارش الجزيره، سعد الحريري در نخستين واکنش به تحولات اخير اين کشور در پاريس ادعا کرد: سلاح حزب الله اساس مشکلات لبنان است.وي که با شبکه تلويزيوني "ام تي وي" لبنان گفتگو مي کرد درباره اتهامات دادگاه بين المللي ويژه ترور رفيق حريري عليه حزب الله لبنان مدعي شد: اتهامات دادگاه بين المللي هرگز تغيير نخواهد کرد. متهماني در اين رابطه وجود دارند که بايد محاکمه شوند.خاطرنشان مي شود حکم بازداشت 4 نفر از متهمان ترور رفيق حريري صادر شده است و بنا بر اعلام جريان 14 مارس اين افراد چهار نفر از اعضاي حزب الله از جمله "مصطفي بدرالدين" و داماد شهيد "عماد مغنيه" هستند. حزب الله لبنان دادگاه حريري را بازيچه آمريکا و رژيم صهيونيستي دانسته و ادعاهاي اين دادگاه را بي اساس خوانده است.


 مذاکرات براساس مرزهاي 1967 

 
مهر: منابع صهيونيستي از موافقت نخست وزير رژيم اسرائيل با از سرگيري مذاکرات سازش بر اساس مرزهاي 1967 خبر دادند.به گزارش روزنامه معاريو چاپ رژيم صهيونيستي در گزارشي اعلام کرد که بنيامين نتانياهو با از سرگيري مذاکرات صلح با فلسطين بر اساس مرزهاي 1967 موافق است.

در اين گزارش آمده است: نتانياهو در اين رابطه شرط گذاشته است پيش از آغاز اين مذاکرات فلسطيني ها بايد اسرائيل را به عنوان يک کشور يهودي به طور کامل به رسميت بشناسند.

موافقت نتانياهو با از سرگيري مذاکرات سازش بر اساس مرزهاي 1967 پس از آن صورت مي گيرد که رژيم صهيونيستي از شناسايي احتمالي کشور مستقل فلسطين در سازمان ملل متحد نگران است.

بحث شناسايي فلسطين به عنوان يک کشور مستقل و عضو سازمان ملل متحد قرار است در ماه سپتامبر در مجمع عمومي سازمان ملل مطرح شود.


 وزير كشور: تعداد نمايندگان مجلس نهم به 310 نفر افزايش مي يابد 

وزير کشور با اشاره به تصويب لايحه افزايش تعداد نمايندگان مجلس در دولت و ارائه آن به مجلس شوراي اسلامي گفت: چنانچه اين طرح سريعتر در مجلس مورد رسيدگي و تصويب قرار گيرد مجلس نهم 310 نماينده خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفي محمد نجار در حاشيه جلسه هيئت دولت در جمع خبرنگاران ضمن اعلام اين خبر تصريح کرد: بر اساس اصل 64 قانون اساسي دولت اجازه دارد هر 10 سال پيشنهاد افزايش 20 نماينده را به تعداد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي ارائه کند که بر همين اساس امروز لايحه اي به اين منظور در دولت به تصويب رسيد و به زودي به مجلس ارائه خواهد شد .

وي ضمن اظهار اميدواري براي رسيدگي سريع اين لايحه در مجلس شوراي اسلامي پيش بيني کرد مجلس نهم با تصويب اين لايحه تعداد نمايندگان مجلس نهم 310 نفر خواهد بود.

نجار در عين حال افزود: در اين لايحه بحث اصلاح حوزه هاي انتخابيه نيز مورد توجه قرار گرفته است و براي اين لايحه مدت يک سال کار کارشناسي صورت گرفت .وزير کشور همچنين از افزايش تعداد حوزه هاي انتخابيه خبر داد و گفت: بر اساس لايحه تصويب شده در دولت حوزه هاي انتخابيه از 207 حوزه به 223 حوزه افزايش خواهد يافت. .

وي همچنين در پاسخ به سئوالي در خصوص انتخاب استاندار فارس نيز گفت:بررسي بر روي فرد مورد نظر جهت استانداري فارس در دستور کار بوده و فعلا نهايي نشده است.


 موج كوتاه 

روزنامه هاي ديروز در سرمقاله و يادداشت هاي خود به مسائل مهم داخلي پرداخته بودند.

روزنامه کيهان در يادداشت روز خود به مقوله تبليغات انتخاباتي اشاره داشت و نوشت: متاسفانه مجموعه قوانين انتخاباتي در خصوص مقوله تبليغات نامزدها به گونه اي است كه از اهرم بازدارندگي در جلوگيري از هزينه هاي سرسام آور و تبليغات پرزرق و برق و پرهزينه بي بهره است. به عنوان نمونه، قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي - مصوب 7/9/1378- داراي 10 فصل و 94 ماده است كه فصل ششم خود را مشتمل بر 10 ماده به «تبليغات» اختصاص داده است؛ اما درباره منابع مالي نامزدها و هزينه هاي گزاف و اقدامات خلاف در اين زمينه ساكت است و بالطبع با اين مختصات قانوني، كانون هاي قدرت و ثروت و كلان سرمايه دارها حاشيه امني مي يابند تا در صحنه انتخابات با نامزدهايي كه به قصد خدمت به مردم پا در اين ميدان گذاشته اند رقابت كنند و براي صندلي هاي مجلس كه بايد مظهر عصاره فضايل ملت باشد خيز برداشته و سوگيري نمايند.!

«راستي آزمايي استقلال آژانس 4سال پس از مداليته»عنوان يادداشت روز روزنامه‌ خراسان بود که در آن مي خوانيد: گام نهايي در روندي که با مداليته آغاز شد، اين بود که طبق بند اول بخش «تفاهم هاي کلي» ايران و آژانس، آژانس پس از دريافت پاسخ هاي ايران تاييد کند مسئله و ابهام هاي ديگري درباره برنامه هسته اي ايران و فعاليت هايش باقي نمانده است. آمريکا و متحدانش در آستانه برداشته شدن اين گام نهايي، موضوعي تحت عنوان مطالعات ادعايي را به صورت وسيع مورد تاکيد قرار دادند که البرادعي به ناچار در واپسين گزارش هاي خود درباره برنامه هسته اي ايران به آن اشاره کرد. روايت صالحي از مذاکراتش با آمانو گرچه بارقه اي از بهبود روابط ميان ايران و آژانس تلقي مي شود، اما اين نگراني پيشاپيش وجود دارد که آيا مداليته دوم هم به سرنوشت مداليته اول گرفتار مي آيد؟

روزنامه رسالت در سرمقاله خود به ديدار رهبرمعظم انقلاب با اعضاي اتاق بازرگاني اشاره کرده و آورده بود: رهبر معظم انقلاب همچنين در اين ديدار به موضوع ضرورت جهاد اقتصادي و پذيرش وجود دشمن در اين حوزه اشاره کردند. در واقع امروز دشمنان در ساير حوزه هاي سياسي و امنيتي ياراي مقابله با جمهوري اسلامي ايران را ندارند. از همين روست که تمام سعي و تلاش خويش را در عرصه اقتصادي متمرکز کرده اند تا از اين طريق کشور را با چالش روبه‌رو سازند . ما نيازمند تجديد نظر در نظام تدبير اقتصادي و بينش اقتصادي هستيم. مع الاسف فضاي اقتصادي ما امروز به آفتي به نام سياست زدگي دچار شده و سياست شاغول سنجش معيار هاي اقتصادي گشته است. در حالي که ادبيات اقتصاد ادبيات خاص خود است و تنها راه براي موفقيت در اين ساحت استفاده از اين نوع ادبيات است.‏

«نرخ رشد اقتصادي را رسما اعلا م کنيد»عنواني بود که روزنامه‌ مردم سالاري براي سرمقاله خود برگزيده و چنين نوشته بود: اظهارات جديد احمدي نژاد در خصوص آمارهاي مربوط به رشد اقتصادي کشور نيز جاي تامل دارد. احمدي نژاد از نرخ بالا ي 10 درصد رشد اقتصادي در کشور سخن به ميان آورده و گفته است: «بر چه مبنايي رشد اقتصادي کشور را 4 درصد اعلا م مي کنند؟» . با نظر به مشکلا ت اقتصادي که مردم با آن دست و پنجه نرم مي کنند، و خبرهاي ناخوشايندي که از وضعيت صنعت و توليد به گوش مي رسد، اي کاش به صورت رسمي نرخ رشد اقتصادي منتشر مي شد تا مشخص شود که از نظر دولت نرخ واقعي رشد اقتصادي چقدر است؟

روزنامه تهران امروز در سرمقاله خود با عنوان «فردا نيز از آن ماست!» چنين آورده بود: بي‌گمان در راه بزرگ جهاد اقتصادي بايد موانع را از سر راه برداشت و به افق‌ها و چشم‌اندازهاي روشن نگاه كرد. جهاد اقتصادي با اميد به فرداي بهتر، با تلاش و كوشش هرچه بيشتر و با نشاط روحي و تدابير معقول امكان‌پذير است.ايران سرزمين بزرگي است و منابع انساني فراوان و منابع مادي خدادادي بسيار دارد. ما در وضعيتي هستيم كه اگر كليدواژه «جهاد اقتصادي» و «اميد به آينده بهتر» را همواره در پيش چشم داشته باشيم، مي‌توانيم به جهش‌هاي بزرگي در زمينه پيشرفت و تعالي جامعه اسلامي‌مان، جامه عمل بپوشانيم.

«ديپلماسي روي دو خط موازي»عنوان سرمقاله روزنامه‌ ابتكاربود که در آن ميخوانيد: نگاهي به سه دهه ديپلماسي در نظام جمهوري اسلامي نشان مي‌دهد که در همه مقاطع، دستگاه ديپلماسي کشور با مشکل اختلاف‌نظر در شيوه و حتي رويکرد مواجه بوده و دخالت‏‌هاي از بيرون همواره در کار سياست خارجه وجود داشته است. اما شدت و برجستگي اين پديده در يک سال اخير، بيش از هر زمان ديگري ظهور و بروز داشته و به انفعال و موازي‌کاري در رايزني‌هاي خارجي دامن زده است.حرکت‌هاي زيگزاگي، غير يکنواخت، سليقه‌اي و غير مؤثر در سياست خارجي باعث شده تا قرائت‌هاي ديگري از روابط خارجي در درون نظام به گوش برسد .به‌عبارت‌ديگر پيام‌هايي که ديپلماسي پارلمان يا ديپلماسي نظامي و امنيتي کشور به کشورهاي خارجي منتقل مي‌کنند، در مواقعي با پيام‌هاي دستگاه اصلي و رسمي متولي سياست خارجي کشور منطبق نبوده و خواه ناخواه به نوع ديگري از موازي‌کاري در سياست خارجي مبدل شده است.

«چه سوالي است سوال من!»عنوان سرمقاله روزنامه‌جهان صنعت بود که چنين نوشته بود: دولت و نهاد‌هاي رسمي به نام حمايت از توليد داخلي از خودرو‌هاي خارجي بين 90 تا 110 درصد عوارض مي‌گيرند و از سوي ديگر هم از هر خودرو داخلي دست‌کم دو ميليون تومان درآمد ايجاد مي‌کنند. پس چه دليلي براي تغيير داريم. کشور سود مي‌برد يا مردم؟چه سوالي است اين سوال من!. مصرف‌کننده از قيمت گران خودرو داخلي و خارجي مي‌نالد، توليدکننده از نامناسبي فضاي کسب‌و‌کار، کمبود منابع مالي و... آن‌وقت من به دنبال مقصرم! من که نفهميدم چرا دولت از هر دو سو، سود مي‌کند و چرا هر دو طرف اصلي ماجرا مي‌نالند. راستي دولت وظيفه اش چه بود؟!


 ميز خبر 

فاروق الشرع:مردم سوريه مي توانند درباره اسد تصميم بگيرند

معاون رئيس جمهور سوريه در اظهاراتي تاکيد کرد: هيچ کشوري نمي تواند خواستار کناره گيري رئيس جمهور از قدرت شود، اسد را مردم سوريه انتخاب کردند و آنان هستند که در اين مسئله مي توانند تصميم بگيرند.

به گزارش مهر، "فاروق الشرع" در گفتگو با روزنامه الخبر الجزاير اظهار داشت: هيچ کشوري نمي تواند خواستار کناره گيري اسد از قدرت شود و مشروعيت وي را زير سوال ببرد.معاون رئيس جمهور سوريه پس از برگزاري نشست گفتگوهاي ملي اظهار داشت: هيچ کشوري نبايد در امور داخلي سوريه دخالت کند. اين تنها مردم سوريه هستند که مي توانند درباره اسد تصميم بگيرند چون خودشان وي را انتخاب کرده اند.وي با اشاره به برگزاري نشست گفتگوهاي ملي و صدور بيانيه پاياني آن، اظهار داشت: اين گفتگوها در آينده ادامه پيدا خواهد کرد.

خاطر نشان مي شود مردم سوريه از قريب به سه ماه پيش با خواسته هايي نظير تحقق آزادي و دموکراسي تظاهرات خود را آغاز کردند. اين تظاهرات در ادامه با سوء استفاده جريانهاي مسلح و مخالف بشار اسد وارد فاز خطرناکي شد. اما رئيس جمهور سوريه با چراغ سبز نشان دادن به مخالفان اخيرا مجوز برگزاري نشست مخالفان در دمشق را صادر کرده است.

"شاه ولي کرزاي" جانشين احمد ولي شد

پس از ترور "احمد ولي کرزاي"رئيس شوراي ولايتي قندهار و برادر ناتني رئيس جمهوري افغانستان؛ "شاه ولي کرزاي" ديگر برادر وي به جايش انتخاب شد.به گزارش مهر به نقل از منابع افغان، "حامد کرزاي" در مراسم تشييع جنازه احمد ولي بار ديگر از طالبان خواست تا دست صلح با دولت مرکزي بدهند.احمد ولي روز گذشته در منزل خود در ولايت قندهار به دست "سردار محمد" محافظ شخصي خود کشته شد.ذبيح الله مجاهد سخنگوي طالبان ضمن بر عهده گرفتن ترور، محافظ شخصي احمد ولي را از افراد اين گروه ناميد.

کرزاي همچنين در سخنان خود در مراسم تشييع جنازه برادرش، برادر جوان تر خود شاه ولي را به عنوان جانشين احمد ولي و مشاور خود در امور "سياسي" و "قبايلي" معرفي کرد.

لاوروف: قذافي در آينده ليبي جايي ندارد

وزير خارجه روسيه که کشورش پيش از اين يکي از منتقدين حملات عليه دولت ليبي بود در سخناني گفت که از نظر مسکو قذافي جايگاهي در ليبي جديد نخواهد داشت.به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري ريانووستي، اين اظهارات از سوي "سرگئي لاوروف" به عنوان موضع رهبران روسيه تلقي شده که بر اساس آن "معمر قذافي"بايد از قدرت کناره گيري کند. وي که با "صداي روسيه" گفتگو مي کرد افزود: "مسائل ديگري موضوع بحث نيستند. وي (قذافي) بايد برود، او در ليبي جديد جايگاهي ندارد".پيش از اين 4 ژوئن "ديميتري مدودف" رئيس جمهوري روسيه اعلام کرده بود که اين کشور با نظر جامعه جهاني در خصوص ليبي موافق است. وي گفت: "ما به آينده ليبي نگرش يکساني داريم. ما همه خواستار آن هستيم که ليبي کشوري مدرن، آزاد و مستقل باشد".در رويدادي ديگر در ارتباط با ليبي "آلن ژوپه"، وزير خارجه فرانسه اعلام کرد که فرستادگان دولت ليبي که با پاريس در تماس هستند، مي گويند معمر قذافي رهبر اين کشورآماده رفتن است.فاکس نيوز به نقل از ژوپه اعلام کرد: اکنون پرسش اين است که وي چه زماني از حکومت کنار خواهد رفت.

"برنارد والرو" سخنگوي وزارت خارجه فرانسه نيز تماس با فرستادگان حکومت ليبي را به معناي مذاکره با آنها ندانست و افزود: معمر قذافي، پيک هاي خود را به نقاط مختلف جهان از جمله ترکيه، پاريس و نيويورک فرستاده است.

در همين حال فرانکو فراتيني، وزير خارجه ايتاليا خواستار يافتن راه حلي سياسي براي پايان دادن به بحران سياسي ليبي شد.فراتيني در مصاحبه با روزنامه "الخبر" الجزاير گفته است در راه حل سياسي، بايد موضوع کناره گيري معمر قذافي از رهبري کشور در نظر گرفته شود.

ادامه فشارهاي آمريکا بر سوريه

رئيس جمهوري آمريکا در سخناني مداخله گرانه حکومت بشار اسد در سوريه را فاقد مشروعيت اعلام کرد.به گزارش مهر، "باراک اوباما" در گفتگو با شبکه تلويزيوني سي. بي. اس آمريکا، ناتواني رئيس جمهوري سوريه درانتقال دموکراتيک قدرت در کشور را موجب از بين رفتن مشروعيت او دانست، اما در عين حال وي از ابراز نظر صريح درباره کناره گيري اسد از قدرت خودداري کرد.سخنان رئيس جمهوري آمريکا زماني ابراز مي شود که شماري از هواداران بشار اسد روز دوشنبه با حمله به سفارتخانه هاي آمريکا و فرانسه در دمشق به آنها خسارتهايي وارد کردند اقدامي که به شدت از سوي شوراي امنيت سازمان ملل متحد محکوم شد.حمله به اين دو سفارتخانه در پي ديدار سفيران آمريکا و فرانسه از شهر حما که مرکز مخالفان دولت سوريه محسوب مي شود، صورت گرفته است.در رويدادي ديگر معاون وزير خارجه آمريکا در امور حقوق بشر گفت که واشنگتن به اعمال تحريم هاي جديد عليه بشار اسد مي انديشد.اين اظهارت در حالي است که هيلاري کلينتون وزير خارجه آمريکا نيز اخيراً در سخناني بشار اسد را نامشروع توصيف کرده و خواستار کناره گيري وي شده بود.

ميرتاج‌الديني:

چهار وزير دوم مرداد به مجلس معرفي مي‌شوند

معاون امور مجلس رييس جمهور گفت: يکشنبه دوم مرداد چهار وزير پيشنهادي به مجلس معرفي مي شود و جلسه راي اعتماد به اين چهار وزير يک هفته پس از معرفي خواهد بود.

به گزارش واحد مرکزي خبر، "سيدمحمدرضا ميرتاج الديني" در حاشيه جلسه هيئت دولت در جمع خبرنگاران افزود: وزراي چهار وزارتخانه "ورزش و جوانان"، "تعاون ، کار و رفاه اجتماعي"، "صنعت، معدن و تجارت" و نفت بايد به مجلس معرفي شوند .وي در خصوص نام اين وزرا اطلاعاتي نداد و گفت: اسامي قطعي اين وزرا در نامه رييس جمهور به مجلس مشخص خواهد شد.ميرتاج‌الديني راي اعتماد به اين چهار وزير در يک روز انجام خواهد شد .

وي در پاسخ به سئوالي درباره کميته مشترک رفع اختلافات مجلس و دولت گفت: چنين کميته اي با توجه به مقتضيات و نيازها هر زمان لازم بود تشکيل مي شود و هم اکنون با تصميمات مجلس درباره ادغام وزارتخانه ها تعامل خوبي ميان مجلس و دولت ايجاد شده است و بايد مراقب باشيم تا برخي با ايجاد حواشي ميان مجلس و دولت تنشي ايجاد نکنند.معاون امور مجلس رئيس جمهور گفت: کليت مجلس و دولت همواره با توجه به رهنمودهاي مقام معظم رهبري، براساس رويکرد همکاري ، همراهي و تعامل است و هدف همه ، رفع مشکلات جامعه در راستاي تبعيت از ولايت فقيه است.


 يک نکته از هزاران 

نشريه انگليسي و پرمخاطب "اخبار جهان" به علت شنود برخي مکالمات شهروندان پس از 168 سال سابقه کاري تعطيل شد.مسلما اين اقدام چيزي جز تجاوز به حقوق شهروندي نبوده و عملي خارج از شئونات اخلاقي و انساني است. کمي هم در محتوا و عملکرد نشريات خودمان بنگريم ... چقدر اين مسائل را رعايت مي کنيم؟!


 سرمقاله 

« نگاه راهبردي به دريا»

امروزه تمامي کشورهاي قدرتمند نگاهي عميق و راهبردي به مرزهاي دريايي و آب هاي آزاد دارند. به گونه اي که در حال حاضر بيشترين هزينه هاي کشورهاي بزرگ براي ارتقاي موقعيت و حضور خود در سراسر جهان در بخش نيروي دريايي صورت مي گيرد. يکي از مولفه هايي که در ارتقاي قدرت و توانايي کشورها براي استفاده از ظرفيت هاي دريا ضروري تلقي مي شود داشتن سواحل مناسب است که از مولفه‌هاي پيشرفت يك كشور مي تواند باشد و ما با دارا بودن 3 هزار كيلومتر مرز دريايي كه هزار كيلومتر آن مشرف به دريا است، از اين نعمت برخوردار هستيم و به نوعي مي توان ادعا کرد که به عنوان يک کشور دريايي تلقي مي شويم. امروزه بيش از 90 درصد تجارت هاي جهان از طريق دريا انجام مي شود و با نگاهي گذرا مي بينيم که مهمترين قطب هاي اقتصادي جهان کشورهايي هستند که داراي مرزهاي دريايي هستند و از اين پتانسيل نهايت استفاده را مي برند.

در چند سال اخير حضور کشورمان در آب هاي داخلي و آب هاي آزاد پرنگ تر از گذشته گرديده است اما دستاوردهاي ما از اين آب ها به هيچ وجه قابل مقايسه با ديگر کشورها با شرايط مشابه ما همانند هند و چين و کره نيست. در طول اين دوره‌ها و حتي در قرون گذشته حقيقتاً يك رويكرد دريايي موثر نداشته‌ايم و عمدتاً رويكردهاي ما قاره‌اي، سرزمين محور و خشكي محور بوده است و متاسفانه هيچگاه نعمت دريا را به خوبي درك نكرده‌ايم.

جداي از اينکه ما نقاط فوق استراتژيک دريايي را در خليج فارس و درياي عمان و حتي درياي خزر در اختيار داريم اما هنوز به ايجاد زيرساخت هاي اصلي جهت استفاده از اين نقاط قوت اهتمام کامل نورزيده ايم. هيچ کشوري را در دنيا مشاهده نمي کنيم که رويکردي دريا محور داشته باشد و از سير توسعه اقتصادي عقب مانده باشد. اما با مشاهده وضعيت خود مي بينيم که دريا تاثير خاصي را در روند توسعه و پيشرفت اقتصاد ما نداشته است. شايد تنها بخشي که با استفاده از دريا بر اقتصاد ما تاثير گذار است صادرات نفت است که آن هم راه ديگري به جز دريا براي انتقال آن وجود ندارد.متاسفانه در حال حاضر به غير از چند استان جنوبي که همجوار دريا هستند ديگر استان هاي ما هيچ ارتباطي با درياهاي شمال وجنوب کشور ندارد و اصلا قابليت و پتانسيل هاي دريا به غير از مردم حاشيه نشين دريا براي ديگر مردم کشور ناشناخته است. و به همين علت که ديگر استان هاي کشور با دريا ارتباط ندارند بسياري از موقعيت ها و سرمايه گذاري هاي اقتصادي از بين مي روند و مردم حاشيه دريا هم چون پشتوانه مالي قوي ندارند نمي توانند در عرصه بهره برداري و توسعه قابليت هاي دريا نقش چنداني داشته باشند . همانطور که گفته شد استفاده از ظرفيت هاي دريا نياز به ايجاد زير ساخت هاي قوي دارد. ساخت اسکله هاي بزرگ و مجهز، ارتقاي صنايع دريايي وکشتي راني، افزايش قدرت و توانايي هاي نظامي دريايي در ايجاد ثبات و امنيت در مرزهاي آبي از نيازهايي است که جهت ايجاد زيرساخت هاي مناسب به آنها نيازداريم. البته با تاکيد مقام معظم رهبري بر نگاه راهبردي به دريا در چند سال گذشته اقدامات مهمي از سوي نيروي دريايي صورت گرفته است که از ميان آنها مي توان به عبور ايران از کانال سوئز ، حضور در آب هاي آزاد و نجات و اسکورت کشتي هاي تجاري از دست دزدان دريايي و بسياري از اقدامات و فناوري هاي دريايي که توسط متخصصان داخلي صورت گرفته است اشاره داشت. اما با تمام اوصاف صرف توجه نظامي به مقوله دريا نمي توان انتظار داشت که در عرصه هاي اقتصادي نيز به پيشرفت هاي چشمگير برسيم.

حميدرضاعسگري


 آيت الله هاشمي رفسنجاني:
 متخصصاني که از ايران مهاجرت کرده اند بايد به ايران بازگردند 

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: شرايط بايد به‌گونه‌اي فراهم شود که متخصصاني که از کشور مهاجرت کرده‌اند، احساس کنند کشور در مسير توسعه و ساختن خود به آنها نياز دارد و زمينه براي فعاليتشان فراهم است و به کشور باز گردند.

به گزارش مهر، آيت‌الله اکبر هاشمي رفسنجاني در ديدار جمعي از فعالان حوزه نفت و گاز در بخش‌هاي خصوصي و دانشگاهي کشور اساس سند چشم‌انداز بيست ساله توسعه کشور را دانش‌محوري عنوان کرد و گفت: نيروي انساني به عنوان مهمترين عامل افزايش بهره‌وري نقش اصلي در توسعه کشور را به عهده دارد.وي افزود: بخش خصوصي بهترين ظرف براي جذب نيروي انساني متخصص و محقق براي رشد علمي و فن‌آوري کشور است و تقويت آن مي‌تواند بسياري از مشکلات کشور را حل کند و به اين موضوع در سياست‌هاي کلي اصل 44 توجه شده است.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام عدم توجه به سياست‌هاي کلي و برنامه‌هاي توسعه و همچنين پشتيباني ضعيف از بخش خصوصي، بي‌توجهي به نيازهاي انساني و مادي نخبگان و متخصصان و عدم ثبات مديريت در حوزه‌هاي مياني را از عوامل مؤثر براي عدم شکل‌گيري بخش غيردولتي فعال عنوان کرد و گفت: اجراي صحيح خصوصي‌سازي به همان صورت که در سياست‌هاي کلي اصل 44 به آن تأکيد شده بود، مي‌توانست زمينه‌هاي لازم براي تقويت اقتصاد کشور را فراهم سازد. وي تأکيد کرد: شرايط بايد به‌گونه‌اي فراهم شود که متخصصاني که از کشور مهاجرت کرده‌اند، احساس کنند کشور در مسير توسعه و ساختن خود به آنها نياز دارد و زمينه براي فعاليتشان فراهم است و به کشور باز گردند.

در ابتداي اين ديدار جعفر توفيقي، شمس اردکاني، درخشان، معظمي، پيوندي و آشتياني هر کدام به اختصار مطالبي را در خصوص مسائل توسعه کشور به ويژه در حوزه نفت و گاز به اطلاع رساندند.


 معاون اول رئيس‌جمهور خبر داد:
 بررسي حذف محدوديت ورود سرمايه‌گذاران خارجي در هيأت دولت 

معاون اول رئيس‌جمهور گفت: يكي از اقداماتي كه بايد براي پيشرفت اين بورس انجام داد حذف محدوديت براي ورود سرمايه‌گذاران خارجي است كه در اين زمينه لايحه‌اي در سازمان بورس و شوراي عالي بورس به تصويب رسيده است.به گزارش فارس، محمدرضا رحيمي در مراسم افتتاح رسمي بورس نفت اظهار داشت: امروز روز بزرگي در اقتصاد ايران است و زمينه‌هاي مناسبي با اين اقدام براي ملت ايران فراهم شده كه اهميت زيادي دارد.وي افزود: با تلاش همه مسئولان در سالي كه جهاد اقتصادي نامگذاري شده شاهد تحولات اقتصادي عظيمي خواهيم بود. افتتاح بورس نفت فرصت مناسبي است كه در گذشته فاز‌هاي نخست آن در سال 86 كليد خورده است و با اقدامي كه امروز انجام شد اين بازار توسعه خواهد يافت.

معاون اول رئيس‌جمهور با اشاره به اينكه با اقدام سرمايه‌گذاراني كه به دنبال معاملات بلند‌مدت هستند وارد بورس مي‌شوند گفت: يكي از اقداماتي كه بايد در اين زمينه انجام شود حذف محدوديت‌ها براي ورود سرمايه‌گذاران خارجي است.

وي ادامه داد: در اين زمينه لايحه‌اي در سازمان بورس شوراي عالي بورس تصويب شده و پس از تصويب آن در كميسيون اقتصادي در دستور كار هيئت وزيران قرار خواهد گرفت و براساس آن كالاهايي كه وارد بورس مي‌شوند از ميزان مشخصي معافيت مالياتي برخوردار مي‌شود.رحيمي با بيان اينكه به دنبال ظرفيت هاي جديدي در اين زمينه هستيم گفت: با راه‌اندازي بورس نفت حجم معاملات افزايش خواهد يافت. همچنين با توجه به عنايت مقام معظم رهبري، رئيس‌جمهور و ساير مسئولين راه‌هاي پيشرفت در بخش صنعت نفت گشوده شده و در سال‌هاي اخير تلاش‌هاي كه انجام شده نشان مي‌دهد كه به شعار ما مي‌توانيم اعتقاد داشته و به هر آنچه مي‌خواستيم رسيده‌‌ايم.وي با بيان اينكه خودكفا شدن ايران در مسئله بنزين با توجه به تحريم‌هايي كه شده بود محكم‌ترين سيلي به ساير كشورها بوده و با اجراي هدفمندي يارانه‌ها ايران تبديل به صادر‌كننده بنزين شده است. همچنين آغاز هدفمندي يارانه‌ها و برنامه پنجم در برنامه‌ريزي وزارت نفت مؤثر خواهد بود.رحيمي با اشاره به اقدماتي كه طي اين سال‌ها در وزارت نفت انجام شده بيان كرد: افزايش 7 ميليون تني ظرفيت پتروشيمي‌ها افزايش خطوط انتقال گاز طبيعي، گازرساني به 85 شهر و دو هزار روستا و ساير موارد از جمله برنامه‌هايي است كه طي اين چند ساله در اين وزات‌خانه انجام شده است.

معاون اول رئيس‌جمهور با بيان اينكه صنعت نفت در فضاي خارج از مرزها نيز فعال است گفت: اين صنعت سهم عمده‌اي در اقتصاد داشته و اين صنعت مي‌تواند تقاضاهاي مولدي را براي صنايع ديگر ايجاد كند و به نوعي مي‌توان گفت محرك اقتصاد در كشور است.وي ادامه داد: با پيگيري‌هاي قانون اصل 44 در سال جاري زمينه براي فعاليت گسترده‌تر بخش خصوصي در صنعت نفت، گاز پتروشيمي فراهم خواهد شد و بايد صنايع پايين دستي اين بخش‌ها به بخش خصوصي واگذار شود.به گفته وي در سياست‌هاي دولت تحول بزرگي در نظام بانكي پيش‌بيني شده به نحوي كه رشد صنايع به ويژه صنعت نفت و خوراك بهتر و ارزان‌تري براي صنايع پايين‌دستي فراهم مي‌شود. البته تأكيد مي‌كنم كه بايد در اين زمينه‌ها رابطه تنگاتنگي با نظام بانكي در زمينه انعقاد قراردادهاي مختلف فراهم شود.

وي با اشاره به اينكه آموزش‌هاي تخصصي در اين زمينه اهميت زيادي دارد گفت: امروز يكي از روزهاي بزرگ در اقتصاد كشور است و قرار بود 14 فروردين‌ماه جشن بزرگي به منظور ورود نفت به بورس برگزار شود ولي بنابه دلايلي به تأخير افتاد و امروز اين بورس به صورت رسمي راه‌اندازي شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته