جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/04/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3922

نماينده مردم استان هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي :
خدمات دانشگاه آزاد اسلامي به مناطق محروم به روشني مشهود و نمايان است

توسط دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري؛
برگزاري طرح ضيافت انديشه در دانشگاه‌هاي استان مرکزي

رييس دانشگاه آزاداسلامي واحد کرمانشاه :
پژوهش،يکي از اساسي ترين نيازها براي توسعه ي کشور است


فرهنگ دانشگاه


پيشينه علوم


 نماينده مردم استان هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي :
 خدمات دانشگاه آزاد اسلامي به مناطق محروم به روشني مشهود و نمايان است  

 
نماينده مردم شهرستان بستک و پارسيان در مجلس شوراي اسلامي ، با ابراز خرسندي از توسعه دانشگاه آزاد اسلامي در شهرستان بستک، گفت : توسعه خدمات آموزشي و در دسترس بودن اين خدمات از خواسته هاي مهم مردم است و در اين ميان سهم دانشگاه آزاد اسلامي در توسعه مناطق محروم به روشني مشهود و نمايان است .

به گزارش آفرينش، احمد جباري در بازديد از دانشگاه آزاد اسلامي مرکز بستک و ديدار با معتمدين و اعضاي هيات امناي اين مرکز ؛ نقش دانشگاه را در توسعه کشور مهم و مفيد ارزيابي کرد و گفت : بايد زمينه تحصيلات جوانان با استعداد ايراني در نقاط دور افتاده و محروم نيز فراهم شود تا آنان نيز فرصت رقابت را با ديگر افراد جامعه داشته باشند .

وي توسعه کشور را در گرو رويش استعداد هاي جوانان عنوان کرد و افزود : وقتي زمينه لازم براي رشد علمي جوانان فراهم باشد به طور حتم تحولات اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي بزرگي نيز در اين راستا شکل خواهد گرفت و غبار فقر در همه ي ابعاد آن ، از چهره منطقه زدوده خواهد شد .

نماينده مجلس شوراي اسلامي با قدرداني از دکتر عبدالله جاسبي رييس دانشگاه آزاد اسلامي ، رييس و دبير منطقه 15 دانشگاه آزاد اسلامي ، خواستار توسعه بيشتر رشته ها با توجه به نياز منطقه شد و گفت : فعاليت 10 رشته موجود در اين مرکز دانشگاهي قابل تقدير است ولي گستردگي و تنوع آن با توجه به نياز منطقه امکان رشد و توسعه منطقه را بيش از پيش فراهم خواهد ساخت و اين مهم بايد به عنوان اصلي ترين محور در کنار رشد کمي وکيفي به عنوان دغدغه مسوولين اين دانشگاه ، به آن توجه ويژه اي شود. در اين ديدار رييس دانشگاه مرکز بستک نيز گزارشي از فعاليت هاي انجام شده ارائه کرد و از پشتيباني و حمايت نماينده مردم اين خطه در مجلس شوراي اسلامي قدرداني نمود .


 توسط دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري؛
 برگزاري طرح ضيافت انديشه در دانشگاه‌هاي استان مرکزي 

 طرح ضيافت انديشه در دانشگاه‌هاي استان مرکزي به همت دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در ماه مبارک رمضان ويژه اساتيد، دانشجويان و دانشجويان نخبه فرهنگي برگزار مي‌گردد.

به گزارش آفرينش، حجت‌الاسلام والمسلمين مهدي ايماني‌مقدم رييس دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌هاي استان مركزي گفت: طرح ضيافت انديشه ويژه ماه مبارک رمضان در دانشگاه‌هاي استان مرکزي از نظر تعداد پذيرش دانشجو، رتبه نخست را در كشور دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمين مهدي ايماني‌مقدم در جلسه طرح ضيافت رمضان در دانشگاه آزاد اسلامي اراك افزود: اين طرح امسال در سه سطح اساتيد، دانشجويان و دانشجويان نخبه فرهنگي، برگزار مي‌شود.

وي بيان كرد:در طرح ضيافت اساتيد با عنوان توانمندي علمي و فرهنگي، سه فاز در نظر گرفته شده كه در كل كشور چهار هزار استاد و در استان مرکزي 200 استاد شركت خواهند كرد. حجت‌الاسلام و المسلمين ايماني مقدم گفت: در فاز اول آن كه 10 روز از ماه مبارك رمضان است، 67 نفر از اساتيد اين استان به مشهد مقدس اعزام و در جلسات كارگاهي شركت مي كنند.

رييس دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌هاي استان مركزي ادامه داد: در طرح ضيافت دانشجويان نخبه فرهنگي كشور نيز دو هزار و 500 نفر شركت دارند كه سهم اين استان، 75 نفر است. حجت‌الاسلام و المسلمين ايماني‌مقدم گفت: اين افراد از طريق دفاتر نهادهاي نمايندگي مقام معظم رهبري در واحدهاي دانشگاهي دانشگاه آزاد اسلامي در سطح استان مرکزي، دانشگاه اراک، دانشگاه علوم پزشكي، دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه اميركبير تفرش انتخاب شدند.

وي افزود:اين افراد نيز در قالب اين طرح به مشهد مقدس اعزام مي شوند و در كارگاه‌هاي مختلف با نحوه طراحي سايت، وبلاگ‌نويسي، جمع‌آوري اطلاعات رسانه‌هاي مكتوب و ديجيتال آشنا مي شوند. وي گفت: اين طرح از 13 ماه مبارك رمضان آغاز و به مدت دو هفته، با محورهاي آموزشي، قرآن‌شناسي، اخلاق و جريان‌شناسي فرهنگي دنبال مي شود.

حجت الاسلام و المسلمين ايماني‌مقدم اضافه كرد: براي اين افراد برنامه هاي فوق برنامه تحت عنوان هفت حلقه معرفت با سلايق مختلف دانشجويي پيش‌بيني شده كه مشاوره خانوادگي، رصد شبكه‌هاي ماهواره‌اي، پاسخ به مسايل شرعي، مشاوره آموزشي و مشاوره سياسي از جمله اين برنامه‌ها است. وي در خاتمه افزود: دانشجوياني كه در طرح ضيافت انديشه شركت مي‌كنند براي آنها چهار واحد دروس معارف اسلامي محسوب مي‌شود.


 رييس دانشگاه آزاداسلامي واحد کرمانشاه :
 پژوهش،يکي از اساسي ترين نيازها براي توسعه ي کشور است 

 دکتر نوذر قنبري درحاشيه نشست هيات رييسه بااعضاي هيات علمي اين دانشگاه گفت :پژوهش يكي از اساسي‌ترين نيازها براي نيل به پيشرفت و توسعه ي همه جانبه يك كشور است و قدرت و استقلال هر كشوري بر پژوهش و توليد علم استوار است پس نوع و سطح فعاليت‌هاي پژوهشي يکي از شاخص‌هاي اصلي توسعه و پيشرفت محسوب مي‌شود. به گزارش آفرينش، رييس واحدکرمانشاه هدف از برگزاري اين نشست را،بررسي چشم انداز و دورنمايي از مسايل پژوهشي در راستاي ارتقاي اين حوزه دانست وگفت: براي ساماندهي وتوسعه ي همه جانبه ي امر پژوهش در دانشگاه بايد برنامه هايي را که مي تواند مفيدو مثمر باشد پايه ريزي نماييم . وي افزود : مديريت بودجه پژوهشي شگرد خاصي را مي طلبد و آنچه که براساس ضوابط و قانون هست بايدبه آنها پاي بند باشيم،با نگاهي وسيع و همه ابعادي بستر را فراهم کنيم ازطرفي در برخورد با فعاليت هاي پژوهشي نگرش سخت گيرانه نباشد اماچارچوب هاي قانوني رارعايت کنيم،بايد دنبال روح کارباشيم و رويکرد مثبت را در پژوهش ايجاد کنيم .درادامه اين نشست،معاون پژوهشي واحد کرمانشاه گفت :حوزه معاونت پزوهشي حوزه اي است که مخاطبان زيادي اعم از دانشجويان ، کارمندان و اعضاي هيات علمي دارد . همچنين هدف ما توسعه ي پژوهش و فعاليت پژوهشي در سطح دانشگاه است واين هدف جز با همکاري اعضاي هيات علمي ميسر نخواهد شد وباکمک آنها مي توانيم تحقيقات را کيفي ترکنيم.

دکتر مصيب ناصري خاطرنشان کرد: بدون پژوهش، امور آموزشي نيز از پويايي و نشاط لازم برخوردار نخواهد بود، ازاين رو يكي از عوامل مهم پيشرفت در كشورهاي توسعه يافته، توجه خاص به امر پژوهش است ،اصولاً پيشرفت و توسعه،ارتباط عميقي با تحقيقات علمي دارد و رشد و توسعه ي كشورهاي پيشرفته در نتيجه ي سرمايه‌گذاري در بخش پژوهش است.

ناصري افزود: ما از هرنوع پژوهش استقبال خواهيم کرد و اصولا آن ها اولويت بندي مي شوند و تلاش مي کنيم با برنامه ريزي هاي انجام شده براي استفاده بهينه اعضاي هيات علمي سرعت اينترنت دانشگاه را از 8 مگابايت به 16 مگابايت افزايش دهيم .

معاون دانشجويي واحد کرمانشاه :

شروع فرآيند پژوهش در هررشته اي از مباني تئوريک است

دکتر فرامرز ملکيان مدرس اين کارگاه گفت: شروع فرايند پژوهش از مباني تئوريک است ما بايد يا نظريه پرداز باشيم ويا از آن تبعيت کنيم ونخستين قدم براي فعاليت پژوهشي اين است که از تئوري شروع کنيم . وي افزود:جايگا ه تئوري بزرگ است ما بايد تئوري هاي رشته خود را بشناسيم و براساس تئوري ها عمل کنيم تحقيق بايد از يک مساله شروع شود . عضوهيات علمي واحد کرمانشاه خاطرنشان کرد:هدف از برگزاري اين کارگاه تقويت توان پژوهشي اعضاي هيات علمي براي اجراي پروژه هاي تحقيقاتي در سطوح مختلف علمي و رشته هاي تخصصي موردنظر است . ملکيان گفت:پس از پايان اين دوره انتظار مي رود که شرکت کنندگان قادر باشند با شناسايي اولويت هاي پژوهشي رشته تحصيلي خود ، به تهيه وتدوين پيشنهاده ي پژوهش،همچنين به اجراي طرح هاي پژوهشي بپردازندو نتايج تحقيقات خود را درمحافل علمي وژورنال هاي علمي -پژوهشي نمايه کنند. گفتني است کارگاه علمي آموزشي روش شناسي تحقيق به مدت سه روز براي اعضاي هيات علمي تمام وقت دانشگاه آزاداسلامي واحد کرمانشاه برگزار شد .


 فرهنگ دانشگاه 

همکاري فرهنگي ، علمي و آموزشي واحد علوم و تحقيقات با يونسکو

با امضاي تفاهم نامه ميان کميسيون ملي يونسکو در جمهوري اسلامي ايران و واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي ، طرفين توافق کردند در زمينه هاي فرهنگي ، علمي و آموزشي بر وسعت و عمق همکاري هاي خود بيافزايند.

به گزارش آنا،با امضاي اين تفاهم نامه ، يونسکو و واحد علوم و تحقيقات در زمينه هايي همچون انتقال دانش فني با بهره گيري از ايرانيان مقيم خارج از کشور موسوم به TOKTEN، تاسيس کرسي هاي يونسکو در واحد علوم و تحقيقات ، طراحي و تخصيص جايزه مشترک دانشگاه آزاد اسلامي و يونسکو در زمينه هاي مورد توافق در راستاي تشويق پژوهش هاي ملي و فناوري ، عضويت متخصصان و فرهيختگان واحد در کميسيون هاي تخصصي يونسکو در جمهوري اسلامي ايران ، طراحي ، تدوين و توليد نشريات آموزشي به ويژه در زمينه محيط زيست و انرژي و همچنين همکاري در زمينه آموزش عمومي و ارتقاء فرهنگ محيط زيستي و استفاده از روش هاي بهينه و جايگزين انرژي و انرژي هاي تجديد پذير ، با يکديگر همکاري خواهند کرد.

در ارتباط با اجراي تفاهم نامه هم اکنون اقدامات موثري در زمينه تاسيس کرسي انرژي هاي جايگزين در واحد علوم و تحقيقات و نيز تاسيس جايزه مشترک يونسکو - دانشگاه صورت پذيرفته است.

در واحد گرگان برگزار مي شود؛

آيين اختتاميه نخستين جشنواره وبلاگ نويسي گرگان

آيين اختتاميه نخستين جشنواره وبلاگ نويسي گرگان ساعت 17:45 روز دوشنبه 27 تيرماه 90 در تالار انديشه موسسه فرهنگي ميرداماد گرگان برگزار ميشود.به گزارش آفرينش، نخستين جشنواره وبلاگ نويسي گرگان از سوي سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري در ده موضوع فرهنگ بومي گرگان ، ورزش گرگان ، معماري و بافت تاريخي گرگان ، توسعه گرگان ، هنر در گرگان ، امور خيريه و نيکوکاري در گرگان ، مشاهير و نام آوران پيشين يا معاصر گرگان ، گرگان از نگاه من ، جاذبه هاي گردشگري و طبيعي گرگان ، و عناصر گرگان تاريخي از 10 ارديبهشت آغاز شده بود.

در اين بين با پايان مهلت ثبت نام 76 وبلاگ نويس با ارسال 196 اثر توليد شده در فاصله زماني 10 ارديبهشت تا 27 خرداد 90 در جشنواره شرکت کردند . بعد از کنار گذاشتن مطالب کپي شده و نيز مطالب توليد شده در خارج از بازه زماني جشنواره ، کار بررسي آثار توسط هيئت داوران آغاز و سه نفر اول هر بخش که به ترتيب حداقل امتيازهاي 60 و 50 و 40 را کسب کرده اند مشخص شدند ليکن به جهت جذابيت بيشتر اسامي برگزيدگان در آئين اختتاميه اعلام خواهد شد. شايان ذکر است؛ علاوه بر اهداي جوايز به برگزيدگان ، به همه 76 وبلاگ نويسي که با ثبت نام اينترنتي در جشنواره شرکت کرده بودند در پايان مراسم اختتاميه ، يادمان نخستين جشنواره وبلاگ نويسي گرگان و يک بسته فرهنگي اهدا خواهد شد. براي سهولت در رفت و آمد شرکت کنندگان ، وسيله نقليه عمومي راس ساعت 17:30 روز دوشنبه 27 تير از مقابل شهرداري افراد را به موسسه فرهنگي ميرداماد واقع در ميدان مفتح ( پمپ بنزين پايين – غرب شهر )، پايين تر از حوزه علميه امام خميني منتقل و در پايان برنامه نيز به ميدان شهرداري باز خواهد گرداند. در برخي از موضوعات به جهت عدم کسب امتياز حداقلي لازم توسط شرکت کنندگان ، براي احراز يکي از رتبه هاي اول تا سوم ، فردي از سوي هيئت داوران معرفي نشد.

رقابت در برخي موضوعات به حدي نزديک و داغ بوده که فاصله امتيازات نفرهاي اول تا سوم بسيار ناچيز بوده است . به عنوان مثال در موضوع ورزش فاصله امتيازات نفر اول با دوم و دوم با سوم تنها يک امتياز بوده است.

گفتني است؛ نخستين جشنواره وبلاگ نويسي گرگان از سوي سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري و با حمايت شرکت فني مهندسي دانش گستر شمال ، انجمن وبلاگ نويسان گرگاندوست ، حوزه هنري استان ، موسسه فرهنگي ميرداماد گرگان ، پست بانک استان ، موسسه آموزش عالي آزاد قابوسيه ، نشر پيک ريحان گرگان ، دو روزنامه گلشن مهر ، هفته نامه گلستان سلام ، آتليه عکس نگارستان و شرکت رسا رايان برگزار ميشود.

چاپ مقالات اعضاي هيأت علمي واحد قائم شهر در مجلات

طبق آمارهاي منتشر شده از سوي Thomson Reuters بر مبناي پايگاه اطلاعات علمي ISI:Web of Science در بازده زماني 11 ساله از اول ژانويه سال 2000 تا اول مارس 2011 ميلادي 335 مقاله منتشر شده از سوي محققان کشور ايران درميان فهرست 1 درصد برتر مقالات پر ارجاع قرار گرفته است که مقالات دو نفر از اعضاي هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد قائمشهر در اين فهرست به چشم مي خورد. به گزارش آفرينش، مقاله دکتر عباس علي دهپور جويباري عضو هئيت علمي گروه زيست شناسي واحد قائم شهر تحت عنوان

ANTIOXIDANT ACTIVITY OF THE METHANOL EXTRACT OF FERULA ASSAFOETIDA

AND ITS ESSENTIAL OIL COMPOSITION :citations:13

در مجلهJUL-SEP 2009 GRASAS ACEITES60(40):405-412

لازم به ذکر است در مقاله منتشر شده خواص دارويي گياهي بنام آنغوزه که اجزاي متشکله روغن هاي اسانسي و اين گياه و خواص آنتي اكسيدانتي گياهبررسي گرديده است.

و مقالات دکتر بهمن اسلامي جديدي عضو هيئت علمي گروه زيست شناسي واحدقائم شهر تحت عنوان

ANTIHYPOXIC AND ANTIOXIDANT ACTIVITY OF HIBISCUS ESCULENTUS SEEDS Citations:8

در مجله GRASAS ACEITES 6(1):30-36JAN-MAR2010

ANTIOXIDANT ACTIVITY OF FLOWER STEM AND LEAF EXTRACTS OF FERULA

GUMMOSA BOLSS:Citations:3

در مجله GRASAS ACEITES 61(3): 244-250 JUL –SEP 2010

در واحد علي آباد كتول برگزارشد؛

كارگاه آموزشي اطفاء حريق

با حضور 2 تن از كارشناسان آتش نشاني علي آبادكتول، كارگاه آموزشي اطفاء حريق بصورت تئوري و عملي در دانشگاه آزاد اسلامي اين شهرستان برگزار شد .

به گزارش آفرينش، در اين كارگاه آموزشي كه تعداد 35 نفر از كاركنان اين واحد دانشگاهي حضور داشتند ، فراگيران با تئوري ايجاد حريق ، مثلث آتش (هوا ، سوخت و گرما )، مسائل خطرساز در محيط كار ، اقدامات ايمني در رابطه با برق ، گاز و خطرات محيط كار ، نحوه پيشگيري از آتش سوزي ، انواع كپسول هاي آتش نشاني و چگونگي كار با آن آشنا شدند.

اخبار باشگاه پژوهشگران جوان واحد کليبر

- کسب مقام اول و سوم مسيرياب پيشرفته و مقام اول مسيرياب دانشجويي توسط تيم باشگاه پژوهشگران جوان واحد كليبر در مسابقات رباتيک ربو سبلان اردبيل، با عضويت آقايان؛ محمدرضا سيف الهي، محسن حشمتي، کيومرث غفاري، بهنام برقي و مهران رزم آزما. - بازديد اعضاي باشگاه از مجتمع تراکتورسازي تبريز.شرکت بيش از 25 نفر از اعضاي فعال باشگاه در کارگاه جستجو در اينترنت. -برگزاري اردوي فرهنگي تفريحي و بازديد اعضاي باشگاه از جلفا و آسياب خرابه. شايان ذكر است؛ كليه برنامه هاي اجرا شده، در راستاي اجراي مصوبات و برنامه هاي مصوب سال 1390 باشگاه پژوهشگران جوان، اجرا شده است.

دبير منطقه 7 دانشگاه آزاد اسلامي:

استفاده بهينه از امکانات و ظرفيت هاي دانشگاه

دبير منطقه 7 دانشگاه آزاد اسلامي گفت: با توجه به بخشنامه جديد سازمان مرکزي واحدهاي دانشگاهي منطقه تلاش وافري در جهت درآمد زايي واستفاده بهينه از امکانات وظرفيت هاي واحد مربوطه داشته باشند.

به گزارش آنا، دکتر بابک آل طه دبير منطقه هفت دانشگاه آزاد اسلامي در آيين افتتاح کلاسهاي آموزشي، فرهنگي، ورزشي کانون فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به توسعه تکنولوژي واينترنت گفت:امروز تنهايي براي کودکان، مهمترين آسيب براي آينده بشر است وضرورت دارد تا کودکان ونوجوانان با پر کردن اوقات فراغت، روابط انساني وعاطفي وکار جمعي را تجربه کنند. آل طه ضمن تقدير از مديريت توانمند رئيس واحد کرمان وتشکر از مسئولان کانون فارغ التحصيلان ادامه داد: اگر از فضاي اينترنت وبازيهاي کامپيوتري در دسترس کودکان ونوجوانان مراقبت نشود، کمبودهاي رواني و روحي در وجودشان شکل گرفته و نهادينه مي شود. رئيس شوراي فرهنگي منطقه هفت دانشگاه همچنين بر تقويت کلاسهاي قرآني وفرهنگي وهنري توسط کانون فارغ التحصيلان دانشگاه تاکيد کرد وافزود: اميدواريم با توجه به بخشنامه جديد سازمان مرکزي واحدهاي دانشگاهي منطقه تلاش وافري در جهت درآمد زايي واستفاده بهينه از امکانات وظرفيت هاي واحد مربوطه داشته باشند. دکتر دادخدا غضنفري رئيس واحد کرمان در اين مراسم گفت: فرزندان اساتيد وکارکنان دانشگاه، نياز شديدي در خصوص شرکت در برنامه هاي ديني وشعائر اسلامي دارند واين مهم با تعامل کانون فارغ التحصيلان وشوراي فرهنگي واحد قابل انجام واجراست. فروغي رئيس کانون فارغ التحصيلان منطقه، در اين برنامه گزارشي از کميت وکيفيت کلاسهاي آموزشي کانون ارائه کرد ودر پايان مدير گروه تربيت بدني دانشگاه ضمن تقدير از خدمات رفاهي وفوق برنامه دوسال اخير مديريت دانشگاه گفت: خوشبختانه با تدبير دکتر غضنفري وهمکاري معاونان ومديران، تاکنون پنج نوبت کوهپيمايي اساتيد وکارکنان دانشگاه و دو نوبت اردوي فرهنگي –ورزشي خانواده اساتيد وکارکنان به منطقه راين کرمان با موفقيت واستقبال شايسته برگزارشده است واميدواريم اين فعاليتها تداوم يابد. لازم به ذکر است مسوولان دبيرخانه منطقه هفت واعضاي شوراي واحد کرمان از نزديک در جريان نحوه برگزاري کلاس آموزشي فوتسال نوجوانان پسر فرزندان اساتيد وکارکنان قرار گرفتند. گفتني است در اين دوره از کلاسهاي آموزشي رشته هاي ورزشي اسکيت، فوتسال، بسکتبال، تنيس روي ميز، شطرنج ورشته هاي هنري وآموزشي خوشنويسي، نقاشي و فتوشاپ به علاقه مندان با استفاده از مربيان برجسته آموزش داده مي شود.

برگزاري جلسه شوراي فرهنگي در واحد شوشتر

نشست شوراي فرهنگي دانشگاه آزاداسلامي شوشتر به منظور برنامه ريزي هاي کلان و تعيين استراتژي کلي فرهنگي ، باحضور کليه اعضاء در دانشگاه آزاداسلامي شوشتر تشکيل شد.به گزارش آفرينش، دراين نشست که باحضور حجت الاسلام والمسلمين جوانمردزاده رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در منطقه شش دانشگاه آزاداسلامي، دکتر زرين آبادي رئيس واحد شوشتر وساير اعضاءتشکيل شد موارد مختلف فرهنگي و راهکارهاي عملي حاکميت فرهنگ غني اسلامي در همه سطوح مورد بحث و تبادل نظر قرارگرفت و تصميماتي اتخاذ شد. همچنين ضمن تاکيد برنقش بسيار مهم اعضاي هيات علمي به عنوان الگوي دانشجويان ، برلزوم هماهنگي هرچه بيشتر اعضاي محترم هيات علمي با برنامه هاي کلان فرهنگي تاکيد شد.دراين شست که حدود 3 ساعت به طول انجاميد در خصوص برگزاري هرچه باشکوهتر جشن ميلاد يگانه منجي عالم بشريت حضرت ولي عصر(عج) ونيز تدوين ويژه برنامه هاي ماه مبارک رمضان تاکيد شد.

کارتابل الکترونيکي واحد شهرري راه اندازي شد

همزمان با فرارسيدن ايام مبارک شعبانيه، با مساعدت دکتر چراغعلي رئيس واحدشهرري و پيگيري هاي مرکز اطلاعات، آمار و رايانه دانشگاه، کارتابل الکترونيکي اين واحد دانشگاهي راه اندازي شد.به گزارش آنا، اين برنامه بر روي شبکه پرديس دانشگاه و نيز بر روي اينترنت قابل دسترسي مي باشد. نشاني نسخه وب کارتابل الکترونيکي به صورت http://eoffice.iausr.ac.ir است.همچنين دوره آموزشي برنامه فوق ويژه معاونين و روساي دانشکده ها، مديران و پرسنل حوزه ها، برگزار شد.

چاپ مقاله ISI عضو هيأت علمي واحد اراک

مقاله دكتر حميد مدني عضو هيأت علمي و دانشيار گروه زراعت دانشگاه آزاد اسلامي اراک با عنوان:

"Effect of nitrogen fertilization and rice harvest height on agronomic yield indices of ratoon rice-berseem clover intercropping system"

با همكاري الياس رحيمي پترودي، قربان نورمحمدي، محمدجواد ميرهادي و حميدرضا مبصر در مجله

"Australian Journal of Crop Science" از سري مجلات معتبر ISI به چاپ رسيد.


 پيشينه علوم 

علم کيميا

قسمت سوم

سير تاريخي کيمياگري در اسلام

منشاء کيمياگري در جولانگاه ماقبل تاريخ پنهان است، ولي کيميا به صورت علمي منظم و داراي متون نوشته و استادان معتبر تقريبا در يک زمان يعني در آغاز مسيحيت در اسکندريه و چين قدم به عرصه وجود نهاد.اسلام وارث تمام ميراث کيميايي اسکندريه بود و نيز بدون شک با کيميايي چيني تماس هايي داشت که از آن عناصر چندي را پذيرفت و اين عناصر نه تنها منحصر به عدد شناسي بود، بلکه به معني خود لفظ کيميا مربوط مي شد که هم نماينده صناعت تبديل فلزات بود و هم ماده اي را که اين عمل تبدل را امکان پذير مي ساخت، شامل مي شد.

در منابع اسلامي تقريبا نام هاي همه کيمياگران شناخته شده اسکندريه و نيز چهره هاي اساطيري وابسته به هرمسيگري آمده است.تقريبا همه فيلسوفان نامدار يوناني از فيثاغورث به بعد به عنوان دانشمندان حجت در علم کيميا مورد اشاره قرار گرفته اند.مهمترين منبع براي کيمياي اسلامي، و در واقع منبع الهام بزرگ و اساسي براي بعضي از علوم و مکاتب اسلامي ديگر، عده اي از رسائل منسوب به هرمس است که در باختر به عنوان مجموعه هرمسي شناخته شده است.آنچه مغرب زمين قرون وسطايي و حتي بعد از قرون وسطايي از هرمس مي دانسته، بيش از آنکه مستقيما از منابع اسکندراني گرفته شده باشد، از منابع اسلامي اخذ شده است .کيمياي اسلامي در قرن دوم در محفل امام جعفر صادق(ع) استاد جابربن حيان به اوج خود رسيد.با جابر بن حيان کيمياي اسلامي به نقطه اي رسيد که هرگز در قرن هاي بعد از آن بالاتر نرفت. مجموعه جابري که در ميان آثار علمي اسلامي مجموعه مهمي را تشکيل مي دهد در آن رساله هايي مربوط به همه شاخه هاي دانش و بالخاصه کيميا وجود دارد و دو کتاب از اين جمله يعني کتاب السبعين و کتاب الميزان در واقع شالوده کيمياي اسلامي
به شمار مي رود.

ادامه دارد...

تهيه وتنظيم:فهيمه سادات موسي کاظمي


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته