جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/04/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3922

درياچه اروميه کفن پوش شد
طوفان نمک مخربتر از ريزگردهاي عربي

نماينده دماوندوفيروزکوه در مجلس:
چاه‏هاي واحدهاي ويلايي رودهن ساماندهي شود


تشكيل چهار كميته راهبردي براي شهرستان قدس


ايران زمين


خبر


در استان


 درياچه اروميه کفن پوش شد
 طوفان نمک مخربتر از ريزگردهاي عربي 

 اروميه-خبرنگار آفرينش

بيش از 15 سال از هشدارهاي زيست محيطي مبني بر خشک شدن و نابودي درياچه اروميه مي گذرد، اما به دليل اجرايي نشدن يک طرح عملي براي برون رفت اين تالاب از وضعيت بحراني موجب شده درياچه اروميه رفته رفته رخت کفن بر تن کند.

در حال حاضر طرح هاي متعدد با اعتبارات کلان از جمله بارورسازي ابرها، انتقال آب بين حوزه اي، اجراي طرح هاي آبياري تحت فشار با هدف کاهش مصرف آب در بخش کشاورزي و... به تصويب رسيده ولي در حال حاضر موانع زيادي از جمله عدم اجراي کارشناسي، کمبود اعتبار بر سر راه اجرايي شدن اين طرح ها قرار گرفته تا درياچه اروميه روز به روز با بحران شديد دست و پنجه نرم کند.

عدم اختصاص حق آبه درياچه اروميه از رودخانه ارس، حضور تيم بارورسازي ابرها در آذربايجان غربي شرقي، بي توجهي به نقش استفاده از آب هاي زيرزميني و کاهش منابع ورودي به درياچه اروميه، بالا بودن ميزان تبخير آب، کاهش بارندگي ها، احداث سدها از جمله مشکلاتي است که مسئولان مهمترين علل بحراني شدن درياچه اروميه عنوان مي کنند اما متاسفانه تاکنون راهکارهاي عملي که براي برون رفت از اين مشکلات طراحي شده قرباني بروکراسي هاي اداري و يا مانورهاي تبليغاتي و رسانه اي برخي مسئولان ودستگاه هاي اجرايي ذيربط شده است.

طرح هاي درياچه اروميه با کاهش اعتبار شديد مواجه است

استاندار آذربايجان غربي در خصوص بحران فعلي درياچه اروميه با بيان اينکه با سه راهکار جدي، کاهش بحران درياچه اروميه را پيگيري مي کنيم اظهارداشت: اين سه راهکاري در حال عملياتي شدن هستند ولي متاسفانه با کمبود اعتبار مواجه هستيم.

وحيد جلال زاده انتقال آب از حوزه هاي ديگر آبي به درياچه اروميه، صرفه جويي در مصرف آب کشاورزي و باروري ابرها در حوزه بارندگي درياچه اروميه از جمله اين راهکار ها ذکر کرد و بيان داشت: در حوزه کشاورزي نيز با توسعه آبياري تحت فشار استان هاي آذربايجان غربي، شرقي و کردستان اقدامات خوبي درحال انجام است و اعتبار خوبي نيز براي پنج سال آينده پيش بيني شده است که بايد سريع تر جذب شود.

بارورسازي ابرها نيمه دوم سالجاري اجرايي مي شود

وي با بيان اينکه در بحث باروري ابرها در سال گذشته مطالعات خوبي انجام شد که اميدواريم امسال در فصل پاييز اقدامات خوبي انجام شود گفت: مراحل اجرايي اين طرح در حال اتمام بوده و تا نيمه دوم سال اجرايي مي شود.

اين اظهارات در حالي عنوان مي شود که جلال زاده اواسط سال 89 از بومي سازي بارورسازي ابرها در کشور و اجرايي شدن آن از پاييز يا زمستان سال 89 خبرداد بود.

در اين خصوص نيز اميرشاهرخ حسنعلي‌ زاده، رئيس سازمان هواشناسي آذربايجان شرقي در گفتگو با رسانه ها اعلام کرد: روش باورر سازي ابرها،‌ روشي است که از سوي بسياري از کارشناسان حوزه محيط زيست رد شده است.

جلال زاده با اشاره به اختصاص هزار ميليارد ريال در قالب بحث ريزگردهاي عربي، نجات تالابهاي بين المللي در معرض تهديد اظهارداشت: يکي ديگر از طرح هاي نجات درياچه اروميه انتقال آب از حوزه آبريز ارس به درياچه اروميه با 250 ميليارد ريال است که هنوز اجرايي نشده است.

جلال زاده گفت: متاسفانه حق آبه درياچه اروميه از رودخانه ارس پرداخت نمي شود و اين آب مستقيم به درياي خزر سراريز مي شود.

طرح انتقال آب رودخانه ارس به درياچه اروميه اجرايي نشد

بحث انتقال آب از رودخانه ارس به درياچه اروميه نيز از طرحهاي بحث برانگيز است؛ نماينده مردم اروميه انتقال آب از رودخانه ارس با اختصاص اعتبارات کلان طرحي با هدف تامين آب شرب شهرهاي تبريز عنوان مي کند.نادر قاضي پور با انتقاد از اجرايي نشدن اين طرح اظهارداشت: با اجراي طرح انتقال آب از رودخانه ارس به درياچه اروميه تنها آب شرب شهرهاي صوفيان و شبستر از آذربايجان شرقي تامين مي شود.

قاضي پور اظهارداشت: مهم ترين علت پروژه انتقال آب رودخانه ارس به درياچه اروميه، برون رفت از بحران خشکي اين درياچه است اما متاسفانه در اصل اين پروژه قرار است آب شرب شهرستان هاي شبستر و صوفيان را تامين کند و کسي به فکر درياچه اروميه نيست. وي پينشهاد داد: آذربايجان شرقي آب شرب لازم براي شهرهاي خود را از ارس تامين کند و اجازه بدهد آب مورد نياز درياچه اروميه از رودخانه زرينه رود که در حال حاضر براي تامين آب شرب به تبريز منتقل مي شود به درياچه اروميه سرازير شود.بر اساس اعلام برخي کارشناسان در روزهاي گذشته رود خانه زرينه رود 48 درصد آب درياچه اروميه را تامين مي کرد اما متاسفانه آب اين رودخانه در قالب عمليات اجرايي دو مرحله براي تامين آب شرب، صنعت و گردشگري آذربايجان شرقي به اين استان منتقل مي شود.

طرح بارورسازي ابرها بايد در آذربايجان غربي مستقر مي شد

استاندار آذربايجان غربي 18 تيرماه سالجاري در نشست با اصحاب رسانه از کمبود اعتبارات اجراي طرح هاي نجات درياچه اروميه گلايه مند است از طرفي نماينده مردم اروميه درمجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه اعلام مي کند هيچ کمبود اعتبار براي اجراي طرح هاي نجات درياچه اروميه وجود ندارد عدم مديريت صحيح از منابع موجود را مشکل اصلي بيان مي کند.

اعتبار براي نجات درياچه اروميه به اندازه کافي وجود دارد

قاضي پور با بيان اينکه اعتبار براي نجات درياچه اروميه به اندازه کافي وجود دارد اظهارداشت: بايد زمينه استفاده درست و مناسب در قالب طرح ها و راهکارهاي عملي از اين اعتبارات فراهم شود.

وي ادامه داد: چرا مسئولان اعتبارات کلان براي برگزاري جشن هاي نوروزي شاهنشاهي يا
جشنواره هاي متعدد را تامين مي کنند اعتبارات نجات درياچه اروميه ازوضعيت بحراني را نه؟

ريزگردهاي عربي يا طوفان نمک

متاسفانه در سالهاي اخير پديده گرد و غبار از کشورهاي عربي مشکلات زيست محيطي زيادي براي بخش ها و مناطق مختلف کشور به وجود آورده است، به گفته کارشناسان در صورت نابودي درياچه اروميه که برخي مسئولان زيست محيطي مدت زمان آن را سه الي چهار سال تخمين زده اند شاهد هجوم طوفان نمک در بخش هاي مختلفي از کشورمان خواهيم بود.

قاضي پور معتقد است در صورت بروز طوفان نمک نه تنها کشور بلکه کشورهاي منطقه ازجمله جمهوري آذربايجان، ارمنستان، گرجستان و ... نيز با مشکلات زيست محيطي مواجه مي شوند.

حذف سهم کشاورزان مناطق محروم براي توسعه آبياري تحت فشار

صرفه جويي آب دربخش کشاورزي و استفاده از آبياري تحت فشار در حال حاضر حلقه مفقوده اي است که نمي توان گفت مورد بي توجهي بلکه کم توجهي قرار گرفته است چرا که اجراي اين طرح با توجه به اهميتي که دارد رضايت بخش نبوده و بايد با شتاب هر چه سريعتر اجرايي شود، استاندار آذربايجان غربي در اين زمينه نيز گفت: با تصويب اخير دولت نيز سهم کشاورزان در مناطق محروم براي توسعه آبياري تحت فشار حذف شده که اين موضوع نيز در تسريع در اجراي طرح هاي آبياري تحت فشار موثر خواهد بود.

درياچه اروميه از سال 76 شروع به خشک شدن کرده است و در عرض 13 سال، سطح آب درياچه کاهش زيادي پيدا کرد و در حال حاضر درياچه مملو از نمک، گويي که کفن پوشيده باشد، به انتظار مرگ خود نشسته است.


 نماينده دماوندوفيروزکوه در مجلس:
 چاه‏هاي واحدهاي ويلايي رودهن ساماندهي شود 

 
رودهن – ايرج صادقعلي

نماينده مردم شهرستان‏هاي دماوند و فيروزكوه در مجلس بر لزوم ساماندهي چاه‏هاي آب واحدهاي ويلايي در راستاي مقابله با خشكسالي در بخش رودهن تاكيد كرد

به گزارش خبرنگار آفرينش" ، شاهرخ رامين در جريان بازديد از مناطق روستايي خورين و چنارغرب، بخش رودهن شهرستان دماوند در سخناني اظهار كرد: جريان تامين آب مناطق مختلف بخش رودهن در يك چرخه نامناسب گرفتار آمده است.

وي با تشريح اين چرخه نادرست خاطرنشان كرد: به دليل كاهش نزولات آسماني در چند سال اخير، سفره‏هاي زيرزميني بخش رودهن دچار فقر اين ماده حياتي شده است.نماينده مردم شهرستان‏هاي دماوند و فيروزكوه در مجلس اضافه كرد: از اين رو، مردم به احداث چاه‏هاي ديگر براي تامين آب شرب و كشاورزي روي آورده‏اند، غافل از آنكه چاه‏هاي بعدي نيز به همان منابع محدود آب متصل شده بود.

رامين ادامه داد: به دليل اين كاستي در منابع آب زراعت از رونق افتاد و كشاورزان براي جبران هزينه‏هاي خود مجبور به فروش زمين شدند.وي خاطرنشان كرد: زمين‏هاي فرخته شده به واحدهاي ويلايي داراي چاه آب تبديل شد و اين چرخه نادرست تا به امروز ادامه پيدا كرد و موجبات نزول قيمت اراضي رودهن را فراهم آورد. نماينده مردم شهرستان‌هاي دماوند و فيروزكوه در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: بنابراين بستن چاه‏هاي شخصي آب واحدهاي ويلايي و قرار گرفتن رويه مصرفي اين مناطق در قالب طرح‏هاي نظارتي شركت‏هاي آبفاي شهري يا روستايي در فضايي مملو از تعامل امري حياتي براي بخش رودهن است. وي با ارائه راهكارهاي قابل اجرا براي كاستن از بار معضل كمبود آب در رودهن اظهار كرد: تامين آب نواحي كشاورزي از طريق حفر چاه، ساماندهي ساخت و سازهاي واحدهاي ويلايي در قالب طرحي جامع، تغيير در ساختار كشت با سود جستن از فناوري‏هاي نوين و استفاده بهينه از منابع محدود آب مي‏تواند راه نجات رودهن از وضع كنوني باشد.


 تشكيل چهار كميته راهبردي براي شهرستان قدس 

 
قدس:حجت اصغري

فرماندار قدس از تشكيل چهار كميته راهبردي با هدف اجراي بهينه قانون و توسعه اين شهرستان در عرصه هاي مختلف خبر داد.

'علي جهانبخشي' در نشست شوراي اداري شهرستان قدس گفت : رفتارهاي سليقه اي و خارج از چارچوب قانوني در اجراي امور عامل تبعيض ، بي عدالتي و سوء استفاده از منابع مي شود .

وي اظهار داشت : اين كميته ها شامل پيشنهادات و تنظيم لوايح ، آموزش و توانمند سازي ادارات ، اصلاح اموراداري و ترويج اخلاق اسلامي و نيز امور زير بنايي است. وي خاطرنشان كرد: كميته پيشنهادات و تنظيم لوايح در زمينه اصلاح امور و برطرف كردن مشكلات احتمالي مديران و مسوولان شهرستان در زمان اجرا قانون و پاسخگويي به شهروندان با آن روبرو مي شوند، فعاليت دارد.

جهانبخشي گفت: كميته آموزش و توانمند سازي ادارات شهرستان به منظور تامين زيرساختهاي لازم و توانمند سازي مديران و كاركنان ادارات منطقه راه اندازي شده است.

وي همچنين ،آسيب شناسي و ارائه راهكارهاي مناسب براي پيشگيري از بروز رفتارهاي غير حرفه اي و غير شرعي چون رشوه گيري ، سفارش تاخير در خدمات رساني به مردم را از جمله وظايف مهم كميته اصلاح امور اداري و ترويج اخلاق اسلامي شهرستان قدس ذكر كرد.

فرماندار قدس گفت: تنظيم و بررسي اعتبارات شهرستان در قالب برنامه هاي كوتاه مدت ، ميان مدت و بلند مدت و چشم اندازهاي توسعه منطقه در كميته امورزيربنايي انجام خواهدشد.

برنامه ريزي براي پر كردن اوقات فراغت دانش آموزان در تعطيلات تابستان ، برگزاري همايش حجاب و عفاف با مشاركت عمومي و برپايي نمايشگاهي از عملكرد ادارات و نهادهاي شهرستان در هفته دولت از ديگر مصوبات جلسه شوراي اداري شهرستان قدس بود.


 ايران زمين 

مطالبات 1000 ميلياردي تامين اجتماعي هرمزگان

بندرعباس- خبرنگار آفرينش

مديركل تامين اجتماعي هرمزگان گفت:‌ مطالبات اين دستگاه از كارفرمايان و ديگر دستگاه‌ها در حال حاضر برابر با يك‌هزار و 337 ميليارد ريال است.ناصر جامجور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تعداد بيمه‌شدگان اصلي و تبعي تامين اجتماعي در هرمزگان برابر با 667 هزار و 950 نفر است كه اين رقم نسبت به سال گذشته از رشد يك درصدي برخوردار است. وي افزود: تعداد مستمري بگيران اصلي و تبعي نيز در استان برابر با 40 هزار و 985 نفر است كه اين رقم نيز نسبت به سال گذشته يازده درصد رشد داشته است.

مديركل تامين اجتماعي هرمزگان با بيان اينكه افراد زير پوشش سازمان تامين اجتماعي استان 708 هزار و 935 نفر هستند، ادامه داد: اين رقم نيز داراي رشد يك و نيم درصدي نسبت به سال گذشته است. جامجور بيان كرد: بيشترين تعداد بيمه‌شدگان اصلي در استان مربوط به شعبه يك بندرعباس با 67 هزار و 206 نفر بيمه شده اصلي است.

وي افزود: همچنين بيشترين تعداد مستمري بگير اصلي نيز مربوط به شعبه دو بندرعباس با 6 هزار و 910 نفر مستمري ‌بگير اصلي است. اين مسئول يادآور شد: بيمه شدگان اجباري 94 درصد از كل بيمه شدگان اصلي را كه شامل 17 گروه بيمه‌اي مختلف است، هستند. جامجور ادامه داد: همچنين در بخش مستمري بگيران 60 درصد مربوط به بازنشستگان، شش درصد از كار افتادگان و 34 درصد فوت شدگان است. وي بيان كرد: طي سال گذشته همچنين 17 هزار و 809 مورد سند بابت كمك‌هاي قانوني كوتاه‌مدت صادر شده كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته چهار درصد رشد نشان مي‌دهد. مديركل تامين اجتماعي هرمزگان اضافه كرد: بيشترين سند صادره ثبت شده بابت پروتز و اورتز است كه ميزان اسناد در اين بخش برابر با 28 درصد از كل اسناد صادره در استان است. وي افزود: همچنين تعداد بيمه‌شدگان حادثه ديده ناشي از كار در سال 89 نيز برابر با 324 نفر است كه نسبت به مدت مشابه چهار درصد كاهش يافته است.

جامجور گفت: از 324 مورد حادثه ناشي از كار در سال گذشته سه مورد منجر به فوت، دو نفر از كار افتاده جزئي، 22 نفر نقص عضو و 297 نفر بهبود يافته‌اند. وي همچنين بيان كرد: طي سال گذشته تعداد 355 هزار 346 دفترچه صادر شده كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1.3 درصد افزايش يافته است. اين مسئول يادآور شد: همچنين هزينه‌هاي كوتاه مدت در سال 89 برابر با 8 هزار و 759 ميليون تومان بوده كه نسبت به سال گذشته 10 درصد افزايش و هزينه‌هاي بلندمدت برابر با 81 هزار و 321 ميليون تومان است كه نسبت به سال گذشته 25 درصد رشد داشته است.

وکلاي بهارستان

ارتقا امنيت مطلوب شهر گلستان در گرو بازگشت يک مامور زبده است

بهارستان_اصغري

بيش از دهها نفر از وکلاي بخش گلستان وشهرستان با ارسال نامه اي به فرماندهي کل ناجا خواستار باز گشت يک مامور وظيفه شناس و مقتدر به کلانتري گلستان شدند.به گزارش خبرنگار ما از بهارستان در رونوشت اين طومار که به دفتر روزنامه در بهارستان ارسال شده آمده است:در راستاي اجراي تدابير و سياست هاي امنيتي از سوي فرمانده اي ناجا و همچنين فرماندهي انتظامي شهرستان رباط کريم و بهارستان،يکي از نيروهاي فداکار و ارزشمند کلانتري 13 گلستان بنا به دلايل نا معلومي به شهرستان اسلامشهر منتقل شد.به اعتقاد وکلاي اين بخش، نامبرده در راستاي مبارزه با مخل کنندگان آسايش شهروندان و نيز در جريان برخورد با ارازل و اوباش اقتدار ويژه اي داشت.اين افراد ايجاد امنيت مطلوب را در گرو بازگشت ايشان به محل خدمت خود ياد کردند و اظهار داشتند:با انتقال اين مامور وظيفه شناس مجددا ناامني و ايجاد رعب و وحشت به اين منطقه برگشته طوري که انتقال وي موجي از خوشحالي اراذل و اوباش منطقه را در پي داشته است.

اين تعداد از وکلاي بخش گلستان خاطرنشان ساختند که ما جمعي ازوکلاي حقوقي که هميشه در دادگستري مشغول فعاليت حوزه کاري خود هستيم ناظرخدمات واقتدارايشان بوده ايم.براساس همين گزارش دههانفرازکسبه وصاحبان صنايع و توليد نيز با ارسال نامه اي جداگانه از استوار محمود عليجاني يکي از مامورين زبده کلانتري 13 گلستان که اخيرا به دلايل مختلف به شهرستان اسلامشهر منتقل شده است اظهار ناراحتي کردند .دراين شهرستان افراد متخلف بويژه ارازل واوباش ازحضور ايشان در اين حوزه اظهار ناراحتي وناامني داشتند.رونوشت طومار اين عده از اصنافيان که دردفتر موجود مي باشد انتقال اين مامور بومي وساکن چندين ساله اين منطقه را ضربه مهلکي به امنيت مطلوب شهر گلستان ياد کردند واز فرماندهي کل ناجا وهمين فرماندهي کل استان تهران خواستار بازگشت ايشان به کلانتري گلستان شدند.

قدرداني معاون استاندار قزوين از مديرکل راه وترابري اين استان

قزوين - خبرنگارآفرينش

معاون سياسي ، امنيتي ، اجتماعي و فرهنگي استانداري قزوين با اهدا لوحي از تلاش هاي مديرکل راه وترابري اين استان در جهت ترويج فرهنگ اقامه نماز قدرداني کرد. به گزارش روابط عمومي اداره کل راه وترابري استان قزوين در متن لوح سپاس سيروس صابري با اشاره به نقش فريضه الهي نماز در تزکيه نفس و اعتلاي روح انسان آمده است : اينک که به ياري خداي رحمن و رحيم ، باتوجه به ارزيابي هاي ستاد اقامه نماز استان و براساس دستور العمل ارسالي از مرکز و خودارزيابي دستگاه مربوطه در سال 1388 توانسته ايد با جديت خود و همکاران نسبت به اجراي فعاليت ها و برنامه هاي ابلاغي در راستاي ترويج و توسعه فرهنگ نماز توفيق پيدا کنيد از جنابعالي صميمانه قدرداني مي نمايم .

همچنين به منظور ترويج فرهنگ اقامه نماز جلسه اي در اداره کل راه وترابري استان قزوين برگزار شد .

محمد امين نصراللهي زاده مديرکل راه وترابري استان قزوين در اين جلسه با تاکيد بر حضور همه کارکنان اين دستگاه در نماز جماعت خواستار برنامه ريزي لازم براي اقامه باشکوه اين فريضه الهي شد. نصراللهي زاده ، همچنين با اشاره به فرا رسيدن ماه مبارک رمضان در آينده نزديک ، بر لزوم توجه بيشتر براي برگزاري برنامه هاي مذهبي و فرهنگي در اداره کل راه وترابري استان قزوين تاکيد کرد. در ادامه اين جلسه در خصوص نحوه اطلاع رساني براي حضور هرچه بيشتر همکاران در نماز جماعت و تجليل از فعالان نماز تصميماتي گرفته شد.

برگزاري نمايشگاه کتاب در شبکه البرز

کرج - خاکپور

به مناسبت ايام شعبانيه نمايشگاه کتابي از تاريخ 19 تيرماه در شبکه البرز افتتاح شده است.به گزارش روابط عمومي شبکه البرز:اين نمايشگاه با همکاري واحد هاي اطلاعات و برنامه ريزي ، آرشيو و امور اجرايي شبکه برپا شده است و در ساعات اداري براي بازديد عموم کارکنان و برنامه سازان داير است.

گفتني ست:در اين نمايشگاه 105 عنوان کتاب با هدف مهارت آموزي و متناسب با برنامه سازي چهار گروه برنامه ساز شبکه براي توليد برنامه هاي مهارتي عرضه شده است.اين کتاب ها در زمينه هاي کسب و کار،فني و حرفه اي،اجتماعي و خانواده و فرهنگي-آموزشي ارايه شده است.

اين نمايشگاه تا 21 تيرماه داير است و پس از آن کتاب ها به کتابخانه شبکه تحويل و مورد استفاده همکاران قرار مي گيرد.

محور روستاهاي بالاي 50 خانوار آسفالت مي شود

بندرعباس- خبرنگار آفرينش

معاون راه روستايي وزارت راه و شهرسازي طي بازديد از محورمواصلاتي در دست احداث حوزه هاي جاسک و بشاگرد گفت: با توافقي که با استانداري هرمزگان صورت گرفته است زير سازي محور هاي کليه روستاهاي بالاي 50 خانواراز اعتبارات استاني و براي آسفالت اين محورها از اعتبارات ملي تامين مي شود. سيد حسين مير شفيعي در بازديد از اين محورها در خصوص مصوبات هيات دولت نيز افزود: تمام مصوبات هيات دولت در سفر هاي استاني مربوط به حوزه راه روستايي انجام خواهد شد .در اين بازديد که مهندس خداد مقبلي مدير کل راه و ترابري استان هرمزگان و مديرکل دفتر فني استانداري , روساي راه و ترابري شهرستان هاي جاسک و بشاگر قائم مقام وزير راه و شهرسازي نيز حضور داشتند، از محور راه روستايي جاسک و بشاگرد بازديد به عمل آمده است.سيد حسين ميرشفيعي جهت رسيدگي به مشکلات راههاي روستائي شهرستان بشاگرد و جاسک در حد امکان، قول مساعد داد.

طرح هجرت سه در مهاباد آغاز شد

اروميه _خبرنگار آفرينش

با هدف محروميت زدايي از چهره مناطق محروم، طرح هجرت سه در شهرستان مهاباد آغاز شد.درآييني كه به همين مناسبت در مجتمع طلاييه مهاباد برگزار شد، مسوول پايگاه بسيج دانش آموزي اين شهرستان گفت: اين طرح با هدف محروميت زدايي از مناطق محروم و روستايي همزمان با سراسر كشور با حضور دانش آموزان و دانشجويان در حال برگزاري است. 'محمد عليزاده'، افزود: درمدت سه سال اجراي اين طرح در مهاباد 11مدرسه و 11مسجد در مناطق روستايي مرمت و بهسازي و يك مدرسه نيز تاسيس شد. وي گفت: امسال دراجراي اين طرح كه تا پايان تابستان ادامه خواهد داشت، 250 دانش آموز دختر و پسر حضور دارند كه دوره هاي بهداشتي، مرمت و بهسازي مدارس را پشت سرگذاشته اند. رييس شبكه بهداشت و درمان و جانشين فرمانده سپاه مهاباد نيز در اين آيين هر كدام به طور جداگانه در زمينه اهميت اين طرح سخناني بيان كردند.

افزايش ساعت اتوبوس هاي خط شهرقدس_ آزادي

قدس:اصغري

علي اصغر اميريان مدير عامل سازمان اتوبوسراني شهرداري قدس از افزايش ساعت کار اتوبوسهاي خط شهرقدس_آزادي خبر داد. وي با اعلام اين مطلب افزود: اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها باعث شده كه مردم از وسايل نقليه عمومي نسبت به قبل اجراي اين قانون بيشتراستفاده نمايند وگذشت زمان نيزمارابه اين نتيجه رساند كه شهروندان به دلايل گوناگون بيشترمشتاق هستند كه براي جابجايي ازاتوبوس ها استفاده نمايند.اميريان ادامه داد:ازآنجايي كه مسيرهاي قدس __آزادي بيشترين حجم مسافررانسبت به سايرمسيرهادارد بايد بيشترمورد توجه قرارگيرد بنابراين سازمان اتوبوس راني شهرقدس براي راحتي وآسودگي شهروندان زمان كاراين مسيرهارادرطول شبانه روزتاساعت 12:30 افزايش داده است.اين مسئول عنوان کرد: تمام تلاش و هدف ما اين است که وسيله هاي نقيله عمومي را طوري ساماندهي کنيم که مردم با اطمينان خاطر و سهولت بتوانند به کارهاي روزمره خود برسند.


 خبر 

اعضاي جديد هيأت امناء شهرك صنعتي بهشهر معرفي شدند

مازندران – خبرنگار آفرينش

نيما دارايي؛ مدير امور شهركها و نواحي صنعتي شركت شهركهاي صنعتي مازندران در اين جلسه ضمن تقدير از حضور مديران و صاحبان صنايع در اين انتخابات ، اظهار داشت : هدف شركت شهركهاي صنعتي از انتخاب هيأت امناء در شهركها و نواحي صنعتي ، بهره گيري از مساعدت و ياري صاحبان صنايع در مديريت بهينه شهركها و نواحي صنعتي استان است .

دارايي افزود : اعضاي هيأت هاي امناء انتخاب مي شوند تا با اتفاق نظر و همدلي و استفاده از پتانسيلها ، براي رسيدن به هدفي مشترك و ارزشمند يعني عمران و آباداني شهركهاي صنعتي ، تصميم صحيحي اتخاذ نمايند . وي تصريح كرد : هيأت هاي امناء ضمن همسو نمودن توانمنديهاي واحدهاي صنعتي و توليدي در شهركها و نواحي صنعتي ، در رفع مشكلات مختلف ، نقش مؤثر و قابل توجهي را ايفا مي نمايند .

دارايي بيان داشت : انتخابات هيأت هاي امناء در شهركها و نواحي صنعتي ، در راستاي اجرايي شدن اصل 44 قانون اساسي و با هدف واگذار نمودن تدريجي تصدي گري دولتي به بخش خصوصي ، انجام مي گردد و حضور اين عزيزان با برنامه ريزي درست و تصميم‌گيري مناسب در زمينه بهبود مسائل صنعتگران و نيز ارتقاء وضعيت شهركها و نواحي صنعتي ، مثمر ثمر خواهد بود .در خاتمه ، با انجام انتخابات ، آقايان : عموزاد ، طهماسبي ، اعلايي ، ملك پور و چهاردهي بعنوان اعضاء اصلي و آقايان : دهبندي و محمدپور بعنوان علي البدل و آقاي نبي زاده نيز بعنوان بازرس انتخاب شدند .

بمناسبت روز خبرنگار محقق خواهد شد؛

تقدير شرکت برق منطقه اي استان خوزستان از خبرنگاران برتر استاني

اهواز- خبرنگار آفرينش

شرکت برق منطقه اي استان خوزستان در نظر دارد بمنانسبت روز خبرنگار از سه روزنامه سراسري، سه روزنامه محلي و سه هفته نامه که بيشترين خبر اين شرکت را در سال 89 منتشر کرده است تقدير و تشکر نمايد.نشريات مي توانند اخبار منتشره خود را به اين شرکت ارائه دهند تا پس از بررسي در جايگاه واقعي خود از نظر عملکرد چاپ اخبار قرار گيرند.اين ايده مي تواند شامل کل روابط عمومي هاي استان خوزستان باشد و روابط عمومي هاي ديگر ارگانها بر اساس بررسي اخبار ، گزارش و عکس چاپ شده خود در مي يابند که کدام نشريه اهتمام بيشتري به اطلاع رساني از آن حوزه تخصصي را دارند.

جا دارد از روابط عمومي برق منطقه اي به مديريت منصوري مدير اين شرکت به خاطر همکاري فراوان و ديدگاه تخصصي اش به مطبوعات ، براي چندمين بار است که کار ابتکاري و قابل الگوپذيري انجام داده است تشکر فراواني داشته باشيم .گفتني است پس از اعلام نشريات منتخب توسط شرکت برق منطقه اي استان خوزستان جزئيات اين خبر گزارش خواهد شد.


 در استان 

دخمه جاذبه فراموش شده تاريخ

يزد - خبرگزاري مهر: دخمه ها فضاهاي ديدني و البته پر رمز و رازي هستند که حکايت دفن مردگان در آيين زرتشت را به تصوير مي کشند و دخمه زرتشتيان نيز يکي از جاذبه هاي تاريخي و روايي است که در حاشيه شهر يزد به دست فراموشي سپرده شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، دخمه زرتشتيان در واقع همان گورستان زرتشتيان است که علاوه بر قبرستان معمولي داراي فضاهايي است که آداب و رسوم دفن مردگان اين کيش و آيين را در سينه خود جاي داده است.

دخمه زرتشتيان يزد از اين حيث از آثار تاريخي جذاب استان يزد است که تماشاي آن تصوير نحوه دفن مردگان در اين آيين در گذشته هاي دور را در ذهن تداعي مي کند.دخمه را مي توان از بناهاي پر رمز و رازي دانست که در واقع تصويرگر رسوم خاص زرتشتيان بوده و اين رمز و راز اکنون نيز از در و ديوار بناهاي اين مجموعه هويداشت.واژه دخمه در فرهنگستانهاي مختلف معاني متعددي همچون گورخانه گبران، سردابه مردگان، خانه زير زمين براي مردگان، گور و گورستان زرتشتيان را دارد.دخمه زرتشتيان يزد در 15 کيلومتري جنوب شرقي يزد و در حوالي منطقه صفائيه، بر بلنداي کوهي رسوبي و کم ارتفاع به نام کوه دخمه قرار دارد.بر بالاي اين کوه دو عمارت سنگي مدور برج مانند با فضاي ميان تهي قرار دارد که به دخمه يا دادگاه زرتشتيان مشهور است.

يکي از اين عمارتها قديمي ‌تر است که به نام مانکجي هاتريا (زرتشتي هندي ‌الاصل) معروف است و ديگري که جديدتر است گلستان نام دارد.دخمه گلستان مربوط به دوره قاجاريه است و 25 متر قطر دارد و ارتفاع ديوار آن از سطح تپه شش متر است اما دخمه مانکجي 15متر قطر دارد.در دامنه ضلع شمالي اين کوه نيز تعدادي عمارت خشت و گلي، آجري، سنگي و يا ترکيبي از هر سه، مجهز به امکانات رفاهي زمان خود وجود دارد که از آن به عنوان "خيله" ياد مي‌ شود.قديمي ‌ترين آثار اين محوطه، خيله ‌ها و دخمه‌ هاي ضلع غربي هستند که به دوران صفويه تعلق دارند.

فضاهايي که خيله ناميده مي شدند و امروز تقريبا به طور کامل تخريب شده اند

دخمه محلي است که زرتشتيان از ديرباز تا حدود 40 سال پيش، اموات خود را طبق اصول، فرهنگ و آداب و سنن مذهبي خود و طي انجام مراسم ويژه در آن قرار مي دادند تا طعمه کرکسهاي کوه ‌هاي اطراف شوند.وسط فضاي ميان تهي دخمه چاهي وجود دارد که به "استودان" معروف است و استخوانهاي به جاي مانده از اجساد را داخل آن مي ‌ريختند.دخمه ها در واقع گورستانهايي بودند که چندين بار از آنها استفاده مي شدپس از مدتي و طي مراسمي خاص، محوطه داخل دخمه جارو و ضد عفوني مي ‌شد و بار ديگر دخمه مذکور مورد استفاده قرار مي ‌گرفت.در حقيقت محوطه داخلي دخمه‌ ها مانند گورستاني بود که چندين بار از آن استفاده مي‌ شد.برخي حکايات قديمي تر نيز بر اين باورند که زرتشتيان اموات خود را بر روي صفحه اي که داخل اين دخمه قرار داشت مي گذاشتند و پس از يک روز به سراغ آن مي رفتند اگر پرندگان چشم راست او را درآورده بودند، يعني مرده اهل نيکي بوده بنابراين او را طبق آداب زرتشتيان از دخمه بيرون آورده و دفن مي کردند اما اگر پرندگان چشم چپ او را در مي آوردند، يعني مرده انسان خوش کرداري نبوده بنابراين او را رها مي کردند تا به طور کامل خوراک کرکسها شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته