جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/04/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3922


روش هاي آموزش كودكان استثنايي
استاد: دكتر احدي دانشجو: اكرم اميري (قسمت دهم)

خفگي كودكان و شيوه‌هاي برخورد با آن


پيشگيري از كمردرد


خبرها از عالم علم


  روش هاي آموزش كودكان استثنايي  
 استاد: دكتر احدي دانشجو: اكرم اميري (قسمت دهم)

اما خيابان را براي نشان دادن زيبايي هاي خود انتخاب نمي كنند و با سادگي تمام در خيابان ها و مجامع عمومي حاضر مي شوند و تنها فواحش كه به دنبال جلب مشتري مي گردند با لباس زننده و آرايش غليظ در خارج ظاهر مي شوند.

شاهد بر مطلب اينكه يك زن خارجي بعد از مشاهده نحوه پوشش بعضي دختران در خيابان هاي تهران گفت: در تهران چقدر فاحشه وجود دارد؟!!!!!!

عوامل بدحجابي و راهكارها

1- نياز به خودنمايي و جلب توجه و محبت غير به طورفطري و غريزي چون نيازبه ديده شدن ، جلب توجه و ستايش شدن در نهاد آفرينش در سرشت زن قرار داده شده است.

علت اصلي به فطرت زنان بر مي گردد كه به طور ذاتي توجه زيادي به وضع ظاهر و اندام خوددارند. همچنين دختران در سن نوجواني و جواني دچار عارضه اي به نام خود شيفتگي مي شوند كه در اين حالت از نظر رواني دوست دارند در معرض ديد و توجه ديگران باشند.

بنابراين با استفاده از لباس هاي الوان و متفاوت سعي در جلب نظر ديگران دارند.

2- گرايش فزاينده دختران به استفاده از پوشش هاي تنگ و بدن نما بيشتر نتيجه سالها مديريت غلط و ناآگاهي است .

عملكرد مسئولان از علل عمده گرايش دختران به پوشش هاي نامناسب است . اتخاذ شيوه هاي نامطلوب مهار اجتماعي، سبب دوري گزيدن آنها از جامعه و گرايش به الگوهاي بيگانه شده است.

3- برخي دختران راه هاي صحيح خودنمايي و دلبري را نياموخته اند و اغلب به اشتباه از حربه جنسيت و اندام نمايي براي جلب توجه و محبت جنس مخالف استفاده مي كنند.

4- افزايش سطح فكري و بينشي دختران، توجه بيشتر به نهاد خانواده و زمينه سازي براي فعاليت هاي اجتماعي و آشكار دختران از راه هاي درست برآوردن اين نياز است.

5- اگر خانمي پوشش مناسب داشته باشد طرد مي شود و به اصطلاح امل خوانده مي شود .

اگر چنين عمل نكنند با القابي چون عقب افتاده و امل روبرو مي شوند.

6- تبليغات ماهوارهاي و الگو پذيري دختران از آن.

7- سياست هاي مردانه و فشارهاي خانوادگي و اجتماعي از علل عمده گرايش دختران به پوشش هاي نامناسب است.

8- اجبار به استفاده از روپوش و مانتو از دلايل باب شدن پوشش هاي نامناسب.

9- بنابراين بايد به افزايش سطح فكري و بينش جامعه اين موضوع را نهادينه كرد كه ارزش هر فرد در انسان بودن و رفتار و منش او است و صرف زيبايي ظاهري ارزش محسوب نمي شود.

در اين صورت است كه زنان و دختران نيز به جاي جلب توجه ظاهري به دنبال جلب نظر ديگران از طريق افزايش سطح آگاهي و دانش و شخصيت خود مي روند.

10- وجود تقاضا از علل وجود پوشش هاي خاص توسط دختران است تا مردان به دنبال دختراني با پوشش هاي خاص نباشند و زنان را به دليل رفتار و كردارشان تشويق نكنند، دختران نيز به سوي چنين پوشش هايي كشيده نمي شوند.

11- پذيرفته شدن درجمع دوستان.

12- چشم و هم چشمي و تقليدهاي كوركورانه از علل اصلي رواج چنين پوشش هايي است: امروزه مهماني ها و مجالس ما به فروشگاه هاي مد تبديل شده است و تمام دختران سعي مي كنند طبق آخرين مدهاي روز باشند.

13- بيشتر دختران متوجه پيامدهاي رفتاري و پيام هاي خاص پوششي كه انتخاب مي كنند، نيستند.

14- بيشتر دختران با پوشش هاي خاص مي خواهند اين پيام را بدهند كه دختري به اصطلاح امروزي و جديد هستند.

ادامه دارد...


 خفگي كودكان و شيوه‌هاي برخورد با آن  

آيا تا به حال فكر كرده‌ايد كه اگر يك جسم خارجي در راه تنفسي كودك يا شيرخوار شما گير كند و منجر به مسدود شدن راه‌ هوايي شود، براي خارج كردن آن چه بايد كرد؟ متاسفانه در اين مواقع بسياري از افراد تصور مي‌كنند بهترين اقدام براي خروج جسم، وارد كردن انگشتان دست به داخل دهان مصدوم است، حال آن كه وارد كردن انگشتان دست به داخل دهان مصدوم مي‌تواند منجر به تحريك و اسپاسم عضلات حلق، زخم و خونريزي مجاري، آسيب به تارهاي صوتي و از همه بدتر هدايت و نفوذ بيشتر جسم به قسمت‌هاي داخلي‌تر شود.

چه بايد كرد؟

به گزارش جام جم آنلاين انسداد راه‌ هوايي در افراد هوشيار اغلب هنگام خوردن رخ مي‌‌دهد. كودكان و شيرخواران ممكن است با همه جور شيئي دچار خفگي شوند. خوراكي‌هايي چون پسته،‌ بادام، فندق، حبه انگور، آب نبات و... اغلب به علت شكل خاص خود باعث مشكل مي‌شوند. البته غير از غذا، چيزهاي غيرخوراكي ديگري چون مهره،‌ تيله‌، سكه،‌ قطعات اسباب‌بازي و... نيز مي‌‌توانند باعث خفگي شوند. هنگامي كه راه هوايي كاملا بسته شده باشد، مصدوم قادر به صحبت كردن، نفس كشيدن و سرفه كردن نيست و به طور غريزي تقلا مي‌كند، گردنش را مي‌گيرد، هراسان و نگران است و رنگ صورتش كبود مي‌شود كه به آن «زجر تنفسي» مي‌گويند. در اين هنگام بهترين اقدام براي خارج كردن جسم خارجي انجام فوري مراحل زير است.

ـ مصدوم را از نظر پاسخ‌دهي بررسي كنيد: فردي كه نتواند حرف بزند يا سرفه كند و گردنش را با دستانش سفت بگيرد، راه تنفسي او كاملا مسدود شده است.

ـ تشويق به سرفه كردن: سرفه كردن با افزايش فشار داخل قفسه سينه مي‌تواند منجر به خروج جسم خارجي شود، اگر اين روش جواب نداد به مرحله بعد برويد.

ـ ضربه به پشت: پشت مصدوم بايستيد و فرد را تا جايي كه امكان دارد به سمت پايين خم كنيد و با كف دست بين دو كتف او تا 6 بار ضربه بزنيد. ضربه بايد رانشي و به حد كافي محكم باشد تا بتواند جسم خارجي را به بيرون پرتاب كند. در اين حال دهان مصدوم را بررسي كنيد و از خروج جسم خارجي مطمئن شويد. اگر جسم خارجي بيرون نيامده بايد از مانور وارد آوردن فشار به شكم استفاده كنيد. به اين مانور «هايم ليش» گويند.

مانور هايم‌ليش

پشت مصدوم بايستيد. دست مشت شده خود را روي شكم (بين ناف و استخوان جناغ سينه)‌ او قرار دهيد، دست ديگرتان را روي دست مشت شده قرار دهيد و با يك فشار سريع دست‌تان را به سمت داخل و بالا وارد كنيد. اين عمل را 6 تا 8 بار تكرار كنيد. به خاطر داشته باشيد دست خود را در محل صحيح قرار دهيد تا احتمال آسيب به اعضاي داخلي شكم يا افزايش احتمال استفراغ در اثر فشار معده كاهش يابد.

اين مانور براي كودكان زير يك سال، زنان باردار و افراد چاق ممنوعيت دارد. براي اين افراد به جاي ضربه به شكم، با احتياط به قفسه سينه‌شان ضربه و فشار ناگهاني وارد كنيد.

پس از انجام مانور، دوباره دهان مصدوم را بررسي كنيد. اگر جسم خارجي نمايان بود آن را با انگشت محكم بگيريد و بيرون بكشيد. اگر مصدوم بيهوش و جسم خارج نشد، بلافاصله با 115 تماس بگيريد.

خفگي در شيرخواران

اگر نوزاد يا شير‌خوار كوچكي را ديديد كه مي‌خواهد گريه كند ولي نمي‌تواند و رنگ صورتش كبود شده است، به بسته بودن راه تنفسي او مشكوك شويد. شيرخوار را روي بازو يا ران ‌پاي خود به صورت خوابانده و روي شكم به گونه‌اي كه سر او كاملا به طرف پايين باشد، قرار دهيد. با كف دست به آرامي 5 بار بين دو كتف او ضربه بزنيد.

اگر حالت خفگي برطرف نشد، نوزاد را به پشت روي پاي خود بخوابانيد و در حالي كه سر او به طرف پايين باشد دو انگشت خود را درست در زير خط فرضي كه نوك سينه‌‌ها را به هم وصل مي‌كند، قرار دهيد. اين ناحيه را 5 بار فشار دهيد و سپس داخل دهان را نگاه كنيد. اگر خفگي برطرف نشد فورا نوزاد يا شيرخوار را به بيمارستان برسانيد.


 پيشگيري از كمردرد  

تقريبا اكثر مردم در دوران بزرگسالي دچار دردهاي مزمن در ناحيه تحتاني كمر مي‌شوند كه ممكن است دلايل مختلفي داشته باشد.

به گزارش ايسنا، كمردرد كه معمولا در بين بزرگسالان شايع است اغلب بر اثر كار زياد و سنگين، كشيدگي عضلات يا جراحت بروز مي‌كند.

شبكه خبري تورنتو نيوز در اين مقاله جديد چند نكته ساده اما موثر را توصيه كرده است كه به بهبود و كاهش اين نوع از كمردردها كمك مي‌كند:

-‌ از قرارگرفتن و وضعيت‌ها يا انجام فعاليتهايي كه موجب ايجاد يا افزايش كمردرد مي‌شوند پرهيز كنيد، در صورت نياز مي‌توانيد براي تسكين درد از كيسه يخ استفاده كنيد و فقط وقتي كه واقعا احتياج داريد از مسكن استفاده كنيد. بيشتر كمردردها با ادامه فعاليتهاي متعادل و سبك بهبود پيدا مي‌كنند.

-‌ وقتي درد كمرتان تا حدي كاهش يافت مي‌توانيد از تمرينات استقامتي ساده براي ناحيه شكم، كمر و پاها همراه با حركات كششي استفاده كنيد. ورزش نه تنها درد شما را تسكين مي‌دهد بلكه از آسيب ديدگي مجدد نيز جلوگيري مي‌كند.

- به ياد داشته باشيد پس از بهبود كمردرد بايد فعاليتهاي خود را به تدريج شروع كرده و سطح آنها را به آرامي افزايش دهيد. تحرك خيلي كم موجب از دست رفتن انعطاف‌پذيري، مقاومت و توان اين قسمت از بدن و در نهايت بروز مجدد درد مي‌شود.

- از خوابيدن روي شكم پرهيز كنيد چون وقتي به اين وضعيت مي‌خوابيد شكمتان به سمت زمين مي‌افتد و در نتيجه كمر حالت قوسي پيدا مي‌كند كه اين امر موجب افزايش گودي كمر و بروز درد مي‌شود. خوابيدن به پشت و روي كمر هم به همين نحو ناراحت كننده و مضر است. بنابراين كارشناسان توصيه مي‌كنند كه به پهلوها بخوابيد و پاهايتان را از قسمت زانو اندكي خم كنيد. در اين وضعيت فشار روي ستون فقرات ناشي از كشيدگي گودي كمر به حداقل مي‌رسد. همچنين مي‌توانيد در حالت نشسته زير زانوهاي خود يك بالشتك قرار دهيد. با اين كار ران‌ها به سمت بالا مي‌آيند، گودي كمر كمتر مي‌شود و فشاردر اين ناحيه كاهش پيدا مي‌كند.

- به نحوه نشستن و ايستادن خود نيز دقت داشته باشيد. چون قرار گرفتن در يك وضعيت بد نشسته يا ايستاده از عوامل اصلي دردكمر است. موقع نشستن قوز نكنيد و موقع ايستادن خم نشويد.


 خبرها از عالم علم 

 نشانه‌ها و روش درمان ضايعات دهاني

دهان هم مانند ديگر اعضاي بدن دچار بيماري‌هايي مي‌شود كه اغلب به دليل حساسيت اين عضو و ارتباط مستقيم آن با غذا خوردن، معمولا باعث درد شديد و در نتيجه رنج زياد بيمار مي‌شود. اين نوشتار به برخي ضايعات دهاني و نشانه‌ها و روش درمان آن مي‌پردازد.

كانديديازيس: يك عفونت قارچي است كه برفك هم ناميده مي‌شود. اين عفونت در كساني كه دندان مصنوعي دارند شايع است. كانديديازيس غالبا در افراد كم‌سن سال و افراد مسن، افراد ناتوان يا مبتلايان به ضعف سيستم ايمني ديده مي‌شود. كساني كه از خشكي دهان رنج مي‌برند نيز مستعد ابتلا به اين بيماري هستند. به گزارش جام جم آنلاين گاهي اوقات برفك به دنبال مصرف آنتي‌بيوتيك روي مي‌دهد، زيرا مصرف آنتي‌بيوتيك تعداد باكتري‌هاي طبيعي داخل دهان را كاهش مي‌دهد و تعادل ميكروارگانيسم‌هاي داخل دهان را به نفع قارچ رقم مي‌زند.

زبان مودار: اين وضعيت نسبتا نادر، ناشي از بزرگ و طويل بودن جوانه‌هاي چشايي است. ضعيف بودن بهداشت دهاني، تحريك مزمن دهان و كشيدن سيگار نيز از عوامل ايجاد آن هستند.

برجسته شدن كام سخت: گاهي در مركز سقف دهان يك برجستگي سفت و استخواني ظاهر مي‌شود. اين وضعيت در خانم‌هاي بالاي 30 سال شايع‌تر از مردان است و نيازي به درمان ندارد.

سرطان دهان: ممكن است به صورت زخم داخل دهاني ظاهر شود. ساير علائم شامل وجود برجستگي در داخل دهان يا گردن، بلع دردناك، مشكل شدن عمل بلع، اشكال در گفتار و وجود ضايعات زگيل مانند داخل دهان است. خشونت صدايي كه بيش از 2 هفته به طول بينجامد و هرگونه بي‌حسي ناحيه دهان و صورت نياز به بررسي دارد.

اگر زخم دهان در عرض 2 هفته بهبود نيابد توصيه مي‌كنيم، براي بررسي بيشتر به پزشك مراجعه كنيد. افراد سيگاري، الكلي، كساني كه تحت شيمي‌درماني يا راديوتراپي هستند يا مبتلايان به نقص ايمني نيز بايد به‌طور ادواري معاينه شوند. اولين نشانه سرطان دهان، زخمي است كه بهبود نمي‌يابد. در اين صورت ممكن است پزشك در خواست بيوپسي يا نمونه‌برداري كند.

چند توصيه:

- سيگار كشيدن را متوقف كنيد.

- سعي كنيد استرس‌هاي زندگي‌تان را كم كنيد.

- از اقداماتي كه باعث وارد شدن آسيب به مخاط دهان شما مي‌شود، مثل مسواك زدن شديد و گاز زدن مواد غذايي سفت اجتناب كنيد.

- مواد غذايي را به آرامي بجويد و به ميزان زياد آب بنوشيد.

كاهش اشتها با فلفل

متخصصان تغذيه در آمريكا ادعا كرده‌اند كه ادويه فلفل قرمز مي‌تواند اشتها را كاهش دهد. به گزارش ايسنا، اين متخصصان مي‌گويند مصرف حدود نصف قاشق چايخوري فلفل قرمز خشك شده مخصوصا براي كساني كه به طور معمول از اين ادويه استفاده نمي‌كنند مي‌تواند موجب كاهش اشتها شود. به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، ريچارد ماتز، استاد افتخاري تغذيه در دانشگاه آمريكايي پوردو و دستيار وي در اين باره اظهار داشتند: تركيب موجود در فلفل قرمز موسوم به «كاپسايسين» كه موجب تندي شديد فلفل قرمز مي‌شود، مي‌تواند در كاهش اشتها تاثير داشته باشد و در عين حال كالري‌هاي بدن را نيز بيشتر بسوزاند. اين مطالعه شش هفته‌اي روي 25 داوطلب كه دچار اضافه وزن نبودند، صورت گرفت. اين متخصصان دريافتند افرادي كه فلفل قرمز مصرف كرده بودند دماي داخلي بدنشان افزايش يافت و همين افزايش دما موجب سوختن بيشتر كالري در بدن آنها شد. اين مطالعه در نشريه فيزيولوژي و رفتار منتشر شده است. 

نمك زياد و پتاسيم كم

كارشناسان بهداشت عمومي و تغذيه در آمريكا اعلام كردند تركيب نمك زياد و پتاسيم كم در رژيم غذايي مي‌تواند عواقب جدي و حتي كشنده داشته باشد.

به گزارش ايسنا، اين كارشناسان معتقدند بزرگسالان آمريكايي كه رژيم غذايي آنها حاوي مقادير زيادي نمك و سطح پايين پتاسيم است دو برابر بيشتر در معرض خطر مرگ ناشي از بيماريهاي قلبي قرار دارند. اين مطالعه كه در مجله آرشيو طب داخلي منتشر شده همچنين حاكيست افرادي كه در رژيم غذايي روزانه آنها سديم زياد و پتاسيم كم وجود دارد، 50 درصد بيشتر در معرض خطر مرگ ناشي از بيماريها و مشكلات مختلف قرار دارند.

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس، براي دستيابي به اين نتايج كارشناسان مركز كنترل و پيشگيري امراض آمريكا در آتلانتا، دانشگاه ايموري در آتلانتا و دانشگاه هاروارد در كمبريج، اطلاعات حاصل از مطالعه ملي سلامت و بررسي تغذيه را مورد استفاده و تجزيه و تحليل قرار داده‌اند.

به گفته اين كارشناسان، در حال حاضر مردم آمريكا دو برابر مصرف توصيه شده روزانه نمك را در رژيم غذايي خود استفاده مي‌كنند. مواد غذايي حاوي پتاسيم شامل ماست، شير، ميوه، و سبزي مثل سبزيجات برگ پهن، انگور، توت سياه و تمشك، هويج، سيب‌زميني و نيز مركبات هستند.

مقابله با ولع شيريني‌

همه ما مي‌دانيم كه مقادير زياد قند موجود در مواد غذايي فرآوري شده براي سلامتي مضر است و هرچند مدت كوتاهي به ما انرژي مي‌دهد اما موجب بروز سردردهاي مكرر مي‌شود و در ما نياز كاذبي به مصرف بيشتر اين مواد خوراكي ايجاد مي‌كند كه پيامد آن اعتياد به اين قبيل خوردني‌هاي شيرين است.

به گزارش ايسنا، نكته قابل توجه اين است كه آيا راهي وجود دارد كه بتوان اين ولع سيري ناپذير براي خوردن مواد قندي را كنترل كرد؟

به گزارش سايت اينترنتي ارگانيك، كارشناسان تغذيه مي‌گويند اگر شما هم به اين ولع شيريني خوري دچار مي‌شويد بهتر است به دنبال منابع قندي طبيعي باشيد تا ضمن ايجاد احساس رضايت از بروز آسيب‌هاي جدي در بدنتان جلوگيري كنيد.

در اين مقاله 3 راه طبيعي و بي‌ضرر براي مقابله با ولع خوردن مواد قندي ارائه شده است كه به قرار زير است:

-‌ به ميوه‌ها بيشتر اطمينان كنيد. هرچند ميوه‌ها هم حاوي قند بويژه فروكتوز هستند اما در عين حال منبع غني از فيبر خوراكي هستند كه به همين دليل زودتر احساس سيري ايجاد مي‌كنند و برخلاف ميان وعده‌هاي قندي مصنوعي، مدت طولاني‌تري شما را سير نگه مي‌دارند. البته برخي ازميوه‌ها هستند كه ذخيره قندي بسيار بالايي دارند بنابراين بيشتر مصرف سيب و توت‌ها توصيه مي‌شود كه هم شيرين هستند و هم به اندازه سيب و آناناس و ميوه‌هاي خشك شده مملو از قند نيستند. بعلاوه اگر همراه داشتن انواع ميوه‌ها در طول روز برايتان كار دشواري است مي‌توانيد دسرهاي مختلف ميوه از قبل را تهيه كرده تا در صورت نياز از اين دسرهاي طبيعي استفاده كنيد. - عسل ارگانيك هم يك گزينه مناسب قندي است. هرچند عسل ارگانيك نيز حاوي مقادير زيادي قند فروكتوز و گلوكز است و نبايد زياد مصرف شود اما به هر حال نسبت به عسل فرآوري شده و تصفيه شده گزينه سالمتري است و واقعا خواص مفيدي دارد بويژه عسل تيره كه سرشار از آنتي اكسيدانها است. براي اينكه با طعم خاص عسل ارگانيك مشكل نداشته باشيد مي‌توانيد آن را همراه با ماست كم چرب يا چاي مصرف كنيد. - «گياه برگ شيرين» موجود در عطاري‌ها نيز يك جايگزين قندي واقعا طبيعي و مناسب است. اين گياه حتي براي مبتلايان به ديابت هم قابل استفاده است. اين گياه خواص بسيار ديگري نيز دارد. براي مصرف اين گياه مي‌توانيد آن را در نوشيدني خنك خود ريخته و بدون نگراني از نوشيدن آن لذت ببريد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته