جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/05/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3932

رئيس قوه قضاييه از تمام رسانه‌ها، صاحبنظران و دلسوزان نظام اسلامي خواست؛
از بزرگ نمايي و سياه نمايي غير واقعي جريان ناامني در جامعه بپرهيزند

وزير امور خارجه :
دولت آمريكا هرچه سريع‌تر شهروندان ايراني را آزاد كند

سخنگوي كميسيون انرژي:
نمي‌توان با تكيه بر تحت کنترل داشتن تنگه هرمز، امنيت ملي را تضمين شده فرض کرد

رحيمي در ديدار وزراي نفت و برق عراق:
ايران براي موفقيت و سربلندي ملت عراق از هيچ كمكي دريغ نخواهد كرد


سرمقاله

رييس‌جمهور با قدرداني از ابتكار عمل مقام معظم رهبري؛
صميمانه با هيات عالي حل اختلاف همكاري مي‌كنيم


ميرتاج‌الديني: هيچ چالشي بين دولت و مجلس وجود ندارد


آمريکا بايد شرايط افغانستان را بپذيرد


اخراج تمام کارکنان سفارت ليبي از لندن


همسر بن علي خودكشي كرد

سروري با استقبال از تشکيل هيئت عالي حل اختلاف:
حل سريع اختلاف‌نظرها سازوکاري دقيق مي‌طلبيد


موج كوتاه


ميز خبر


يک نکته از هزاران


 رئيس قوه قضاييه از تمام رسانه‌ها، صاحبنظران و دلسوزان نظام اسلامي خواست؛
 از بزرگ نمايي و سياه نمايي غير واقعي جريان ناامني در جامعه بپرهيزند 

رييس قوه قضائيه گفت: برخي از رسانه‌ها و متأسفانه حتي رسانه ملي به ايجاد احساس ناامني در جامعه كمك كرده‌اند و مي‌دانيم كه احساس ناامني بدتر از خود ناامني است و اين احساس ناامني ولو ناامني واقعي هم نباشد بسيار خطرناك است.

به گزارش فارس به نقل از اداره كل روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه، رئيس قوه قضاييه در جلسه امروز مسئولان عالي قضايي با اشاره به برخي حوادث و رخدادهاي اجتماعي و بروز برخي ناامني‌ها و انعكاس آن از سوي رسانه‌ها و جرايد گفت: از بحث‌هايي كه در رسانه‌ها و نيز از زبان شخصيت‌هاي مختلف در اين يكي دو هفته اخير در باب امنيت اجتماعي و برخورد با كساني كه ناامني ايجاد مي‌كنند، مطرح شده و از دغدغه‌ها و احساسات پاكي كه در اين مطالب و مباحث ابراز شده تشكر مي‌كنيم و اين مسئله را حق طبيعي براي همه مردم و براي افرادي مي‌دانيم كه مشكلات اجتماعي را تشخيص مي‌دهند و آن را در قالب مطالباتي از همه دستگاههاي ذيربط و طبيعتاً دستگاه قضايي و نيروي انتظامي‌ و نيروهاي امنيتي مي‌خواهند.

آيت ا... لاريجاني رعايت «جانب انصاف و پرهيز از بزرگنمايي» را ركن اصلي در انعكاس اين اخبار دانست و گفت: صاحب‌نظران و رسانه‌ها بايد با رعايت انصاف اعلام كنند كه آيا قوه قضاييه در زمينه مقابله با اراذل و اوباش و اشرار و برخورد با ناامني‌هاي اجتماعي به وظايف خودش عمل كرده است يا خير و بنده قاطعانه اعلام مي‌كنم كه در نگاه كلي، قوه قضاييه به وظايف خودش عمل كرده است و خصوصاً در بحث جرايم خاص، در يكي دو سال اخير، همه مسئولان دستگاه قضايي براي برخورد با جرايم خاص و تشديد مبارزه با مجرمان خاص مثل قاچاقچيان موادمخدر، اشرار، مسلحاني كه سرقت مي‌كنند و يا به ناامني جامعه كمك مي‌كنند و متجاوزين به نواميس مردم، بسيج شده‌اند.

آيت ا... لاريجاني با اشاره به اينكه «از تمام كساني كه مدعي كُندي و يا برخورد نامناسب قوه قضاييه و يا عدم رسيدگي به پرونده‌هاي امنيت اجتماعي هستند مي‌خواهيم چنين پرونده‌هايي را به دستگاه قضايي معرفي كنند» گفت: توقع داريم كساني كه ادعا مي‌كنند پرونده‌هايي به درستي رسيدگي نشده است به ما معرفي و ما را مطلع كنند تا به دستگاه قضايي كمك كرده باشند و ما قطعاً از اين مسئله استقبال مي‌كنيم. البته بين شايعات و بين مطالب محكمه‌پسند هم فرق بسيار است و ممكن است زماني كسي را به عنوان جاني در روزنامه‌ها مطرح كنند و بعد واقعاً دليل به اندازه كافي براي محكمه نباشد و لذا هيچ فقيه و مجتهدي هم جرأت نمي‌كند در موردي كه دليل به اندازه كافي نباشد بر كسي حد جاري كند. آيت ا... لاريجاني با اشاره به اينكه «روند كلي در دستگاه قضايي برخورد قاطع با اشرار است و تمام اشرار و كساني كه موجب ناامني جامعه مي‌شوند، بدانند كه نمي‌توانند از فيلتر دستگاه قضايي عبور كنند» تأكيد كرد: برخورد قاطع و قانوني قوه قضاييه با اشرار مبتني بر قانون است و اگر قانون در جاهايي براي دستگاه قضايي محدوديت‌هايي ايجاد كرده است، اين موضوع تقصير دستگاه قضايي نيست.

رئيس قوه قضاييه از تمام رسانه‌ها، صاحبنظران و دلسوزان نظام اسلامي خواست در جريان اطلاع رساني حوادث و رخدادهاي اجتماعي، نسبت به القاء فضاي ناامني احتياط كنند و از بزرگ نمايي و سياه نمايي غير واقعي جريان ناامني در جامعه بپرهيزند چرا كه اين كار هم خلاف واقع و هم خلاف مصلحت است.

آيت ا... لاريجاني تأكيد كرد: برخي از رسانه‌ها و متأسفانه حتي رسانه ملي به ايجاد احساس ناامني در جامعه كمك كرده‌اند و مي‌دانيم كه احساس ناامني بدتر از خود ناامني است و اين احساس ناامني ولو ناامني واقعي هم نباشد بسيار خطرناك است و به نظر مي‌رسد كساني كه بي‌جهت به اين مسائل دامن مي‌زنند و آن را بزرگ مي‌كنند دچار يك اشتباه استراتژيك مي‌شوند كه اين نه به نفع مصلحت عمومي‌ است و نه به نفع نظام و جامعه ديني ما است. آيت ا... لاريجاني حساس بودن و رصد كردن و پيگيري جدي و دقيق حوادث را وظيفه قوه قضاييه و نيروهاي انتظامي و امنيتي دانست و گفت: وقوع حتي يك جرم براي دستگاه قضايي و نيروهاي انتظامي‌ و امنيتي بايد بزرگ و حساسيت‌برانگيز باشد و با آن برخورد شود. اما اين مسئله با دامن زدن به بحث احساس ناامني در جامعه تفاوت دارد و اگر به اين مطلب توجه شود، حتماً مطبوعات و رسانه‌ها خودشان نيز خواهند فهميد كه اين كار، روند ناصحيحي است كه پيش گرفته شده و چه بسا ممكن است كه رسانه‌ها ناخواسته در دام كساني بيفتند كه قصدشان ناامن جلوه دادن فضاي مملكت براي رسيدن به مقاصد ديگر است.


 وزير امور خارجه :
 دولت آمريكا هرچه سريع‌تر شهروندان ايراني را آزاد كند 

وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران با تأكيد بر بيگناهي زندانيان ايراني در آمريكا، به دولت اين كشور توصيه كرد بر اساس اصول انساني هر چه سريعتر اين شهروندان ايراني را آزاد كند.

به گزارش ايرنا به نقل از اداره كل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه ، خانواده شماري از ايرانيان زنداني شده در آمريكا با علي اكبر صالحي وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران ملاقات كردند. اين خانواده‌ها با تأكيد بر بي گناهي فرزندانشان و اخبار ناگواري كه بعضا در خصوص وضعيت نگهداري آنها شنيده مي‌شود ، خواهان تشديد پيگيري‌هاي حقوقي و سياسي وزارت امور خارجه براي آزادي فرزندانشان شدند.

در اين ديدار خانوده عليرضا عسكري، شهروند ايراني كه چهار سال قبل در استانبول تركيه توسط نيروهاي آمريكايي ربوده شد ، ضمن تقدير از اقدامات انجام شده توسط وزارت امورخارجه، خواهان تلاش براي تعيين وضعيت وي شدند.

صالحي با تشريح اقدامات انجام شده براي آزادي اين شهروندان بي گناه، اطمينان داد كه اين تلاش ها در بالاترين سطوح توسط رياست محترم جمهوري و مجموعه وزارت امور خارجه پيگيري شده است و اين روند تا تأمين آزادي همه اين عزيزان ادامه خواهد داشت.رييس دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران، روند دام گذاري و ربايش شهروندان بي گناه ايراني را نمونه‌اي از استمرار رويكرد دولت آمريكا در مقابله با ملت ايران دانست و تأكيد كرد: اين سياست در مواردي مانند اعمال تحريم هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران به‌عنوان يك شركت خدمات‌رساني به ملت ايران، بيش از پيش خود را نشان داده است.

وي ادامه داد: اما سه دهه درخشان پيشرفت ملت ايران نشان داده كه اين رويكرد غيرمتمدنانه فشار و تحريم تأثيري بر اراده ملت ايران در جهت پايبندي روزافزون به ارزش‌هاي انساني و حفظ حقوق و استقلال خود ندارد.


 سخنگوي كميسيون انرژي:
 نمي‌توان با تكيه بر تحت کنترل داشتن تنگه هرمز، امنيت ملي را تضمين شده فرض کرد 

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: پس از بروز و ظهور حوادث متعدد بين‌المللي در ساليان اخير، اين گزاره را بايد پذيرفت که «دوره داشتن سلاح‌هاي بيش‌تر يا پيشرفته‌تر و مخرب‌تر، به عنوان ابزار و عواملي که مي‌توانند امنيت يک کشور را تأمين کنند، گذشته است.»

به گزارش ايسنا سيد عماد حسيني سخنگوي کميسيون انرژي مجلس در نشست "ديپلماسي انرژي ايران؛ فرصت‌ها و چالش‌ها" در دفتر موسسه ديپلماسي ايراني سخن مي‌گفت خاطرنشان كرد: کم نيستند کارشناسان و صاحب‌نظراني که يکي از شاخص‌هاي بنيادين و اصلي اثبات قدرت برتر و حفظ هژموني را در کنترل منابع، خطوط و مسيرهاي انتقال انرژي جست‌وجو مي‌کنند. چند سالي است که کشوري همانند روسيه، با تلاش براي حفظ انحصار خود در تأمين منابع انرژي اروپا، توانسته است دست بالا را در روابط ديپلماتيک خود و امنيت ملي اين کشور حفظ کند. افزون بر اين استراتژي، همين عامل و تنوع بخشي به منابع تأمين انرژي از سوي اروپاييان است که حتي آنان را واداشته تا از برخي مواضع سياسي خود در قبال اعمال تحريم‌ها در برابر ايران عقب‌نشيني کنند و برسر ميز مذاکره و انعقاد قرار داد خريد گاز از ايران و صدور آن به اروپا بنشينند.

او ادامه داد: گويي اين معجزه انرژي است که دشمني‌ها را از ياد آنان مي‌برد و اروپاييان را به چنين نرمشي وا مي‌دارد. اما اين يک سوي ماجراست؛ رويي از سکه که به نظر مي‌رسد ديپلمات‌هاي ايراني نيز آن را به خوبي فراگرفته‌اند. چه آنان به خوبي مي‌دانند که امنيت انرژي براي جهانيان، آن‌قدر اهميت خواهد داشت که خود، در برابر تهديدات عليه ايران، به عنوان دارنده منابع بي‌پايان انرژي و آرام گرفته در استراتژيک‌ترين موقعيت ژئوپليتيک جهان، ايستادگي کنند.

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس افزود: فهم و درک دولتمردان، نظاميان و ديپلمات‌هاي ايراني از اثربخشي و اهميت ابزار کارآمد نفت و انرژي، آنان را در آرامش خاطري پايدار قرار داده است که با تکيه برآن، هر بار که کسي زبان تهديد پيش مي‌کشد، به سرعت تنگة هرمز، ذخاير بيش از 60 درصدي نفت دنيا در منطقة خليج‌فارس و ديگر شاخص‌ها و ارقام نفتي در اختيار و تحت کنترل ايران را يادآوري مي‌شوند تا تهديدها، رنگ ببازند. وي خاطرنشان كرد: اما سکه ارزشمند و سياهرنگ انرژي، روي ديگري هم دارد و آن، سوي ديگر ماجراست که به نظر مي‌رسد سرخوشيِ افزايش بي‌سابقه قيمت نفت در بازارهاي جهاني طي چند سال گذشته و ديگر شاخص‌هاي در اختيار يا تحت کنترل ايران، اجازه نداده تا نودولتمردان ايراني، توجهي به آن داشته باشند. افزايش قيمت انرژي در حالي که استراتژي مدون، مکتوب و دقيقي براي استفاده از اين منابع و درکي درست از ارتباط اين متغير اساسي و تغييرات قيمتي آن با امنيت ملي وجود ندارد، مي‌تواند به جاي فرونشاندن تهديدها و تبديل آن‌ها به فرصت، خود به شکل‌گيري تهديدي بزرگ منجر شود که از اتفاق، چندان هم دور از واقعيت نبود. سخنگوي کميسيون انرژي مجلس افزود: افزايش قيمت نفت و به دست گرفتن منابع بي‌پايان و بي‌نظير ناشي از فروش اين سرمايه‌هاي زيرزميني توسط دولت يا اکتشاف و يافتن منابع تازة انرژي،‌ در شرايطي که استراتژي مدون و جامع‌نگري در کشور در حوزة انرژي وجود نداشته باشد، ممکن است با آثاري هم‌چون غرق شدن اقتصاد در تک‌محصول نفت يا گاز، از بين رفتن تمام مزيت‌هاي اقتصادي در ديگر حوزه‌ها، مرگ تدريجي بخش‌هاي مولد اقتصادي، از بين رفتن تدريجي دموکراسي و ريشه‌دواني استبداد و تاروپود جامعه و سياست، کاهش مشارکت مردمي در بسياري از عرصه‌ها و تقويت تک‌گروه‌ها يا تک صداهاي نزديکي به دولتي «رانتير» باشد که در مجموع، هريک از اين عوامل مي‌توانند امنيت ملي را از داخل با تهديد بزرگي مواجه کنند؛ کما اين که صاحبنظران بسياري در بيان شرايط حاکم بر اقتصاد و سياست ايران در سال‌هاي 1352 تا انقلاب 1357، دلايلي مشابه و شرايطي را نزديک به آن چه گفته شد، بيان مي‌دارند.

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس گفت: ديگر نمي‌توان با استناد به اين فرض ساده که 65 درصد نفت جهان در منطقه خليج‌فارس است، ايران تامين کننده بخش اعظمي از انرژي و نفت دنياست و تنگه هرمز تحت کنترل ماست، آسوده‌خاطر بود و امنيت ملي را تضمين شده فرض کرد. تدوين سند استراتژي انرژي آمريکا و تلاش دولت بوش در سال‌هاي زمامداري ايالات متحده براي اجرا و تضمين آن سند، به خوبي اهميت داشتن چنين سند استراتژيکي را نشان مي‌دهد؛ چرا که مي‌توان نقشة راه آمريکا و سرنوشت ديگر توليدکنندگان و مصرف‌کنندگان نفت و انرژي دنيا را در لابه‌لاي خطوط اين سند، جست‌وجو کرد و براساس آن، عملياتي شدن راهکارهاي تأمين حداکثر منافع ملي را در پس وقايع چند سال اخير دنبال کرد.


 رحيمي در ديدار وزراي نفت و برق عراق:
 ايران براي موفقيت و سربلندي ملت عراق از هيچ كمكي دريغ نخواهد كرد 

تهران - معاون اول رييس جمهور گفت : جمهوري اسلامي ايران موفقيت و سربلندي ملت عراق را موفقيت و سربلندي خود مي‌داند و براي رشد و پيشرفت اين كشور از هيچ كمكي دريغ نخواهد كرد.

به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني رياست‌جمهوري،'محمدرضا رحيمي' در ديدار 'عبد الكريم لعيبي' و 'رعد شلال' وزراي نفت و برق عراق با تاكيد بر لزوم افزايش رفت آمدها و تبادل هيات‌ها ميان دو كشور اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران آمادگي دارد در تمامي زمينه‌ها تجربيات خود را به كشور دوست و برادر عراق انتقال دهد.

معاون اول رييس جمهور ضرورت تسريع در عملياتي شدن توافقات شكل گرفته ميان دو كشور در سفر خود به عراق را مورد تاكيد قرار داد و گفت: دو كشور بايد از تمامي لحظات و ظرفيت‌هاي موجود نهايت بهره برداري را انجام دهند.رحيمي با اشاره به پيشرفت‌هاي بزرگ وزارتخانه‌هاي نفت و نيروي ايران خاطرنشان كرد: اين دو وزارتخانه از تجربيات گرانبها و مفيدي برخوردار هستند و ايران آمادگي دارد اين تجربيات را به عراق انتقال دهد.وي با بيان اينكه عراق از منابع عظيم نفتي برخوردار است اظهار اميدواري كرد كه با بهره‌برداري از اين ذخاير نفتي وضعيت معيشتي ملت عراق روز به روز ارتقاء پيدا كند. عبد الكريم لعيبي' وزير نفت عراق نيز در اين ديدار با اشاره به توافقات مثبت و سازنده شكل گرفته ميان وزارتخانه‌هاي نفت دو كشور اظهار اميدواري كرد كه بزودي تحركات و اقدامات سازنده‌اي در خصوص همكاري‌هاي نفتي ايران و عراق انجام شود.وزير نفت عراق تداوم اجراي پروژه‌هاي مشترك ميان دو كشور را گامي در جهت ثبات، امنيت و پيشرفت عراق دانست و خواستار حضور جدي تر شركت‌هاي ايراني در عراق شد.


 سرمقاله 

 جهان در آتش افراط گرايان مذهبي

ساليان زيادي است که مردم جهان به سبب خشونت راديکال هاي مذهبي دچار خسران و نا امني شده اند. و هر روز به يک نحو و هربار توسط گرايشي افراطي مذهبي بايد منتظر قتل وعام مردم عادي باشيم. نمي توان با توجه به تبليغات و سياست ورزي هاي مذهبي جهت دار، دين و مکتبي را از اين گرايشات تند و افراطي مصون داشت. تمامي اديان از اسلام گرفته تا مسيحيت و يهوديت از شر اين آفت در امان نبوده اند.

وقوع حادثه اي ضد بشري و کشتار 100 انسان بي گناه در اروپا آن هم در گوشه اي آرام از اسکانديناوي، در قلب نروژ را هيچ کس باور نمي کرد . اما ديديم که با دستگيري و شناسايي شخص جاني وي يکي از افراطيون مسيحي از آب در آمد. و اين اقدام شنيع و ضد انسانيش را در راستاي اعتقادات و باورهاي مذهبي خود، امري ضروري و اجتناب ناپذير قلمداد کرده و به هيچ وجه ابراز پشيماني از اين اقدام نداشته است.

در چند سال گذشته به ويژه پس از واقعه يازده سبتامبر بروز گرايشات افراطي مذهبي بيش از پيش خود را ظاهر ساخت و به عنوان سايه وحشتي براي مردم جهان تلقي گرديد . به نحوي که سالانه نزديک به هزار نفر قرباني تعصبات مذهبي اين گروه ها مي گردند که با تفکرات و باورهاي خود مانع از ثبات امنيت و آرامش مردم در سرتا سر جهان مي‌شوند. عدم ثبات و امنيت در افغانستان به سبب نيروهاي طالبان و القاعده گواهي بر تفکرات سياه اين افراط گرايان است. عدم رشد و توسعه و عقب ماندگي مردم اين ديار به سبب حضور اين گروه هاي افراطي و در امان نبودن مردم از خشونت تعصب آلود اين گروه ها آتشي است که مردم بي گناه را سالياني مديد در رنج و عذاب قرار داده است.

همچنين حضور وهابيون در قالب گروه هاي القاعده در پاکستان و افکار مذهبي سياهي که به آن تعصب مي ورزند سبب شده تا در همين کشور خودمان و در مرزهاي جنوب شرقي بارها شاهد کشتار مردم مظلوم و بي دفاع باشيم. مردمي که قرباني خشم و تعصب افرادي شده اند که کشتار مردم بي گناه را مجوز و کليدي براي ورود به بهشت برين قلمداد مي کنند. اما هيچ گاه اين سوال را از خود نمي پرسند که مگر مي شود خداوند که رحمه للعالمين است کشتار مخلوقات خود را جزايي نيک و پاداشي بي پايان براي تعدادي معدود از بندگان خود قراردهد؟!

نمونه ديگر اين تعصبات کور و خشونت آلود را در دين يهود صهيونيستي نيز شاهد هستيم. صهيونيسم هاي يهودي نيزنشان داده اند که از اين قافله عقب نمانده و بيش از 60 سال است که از کشتار و قتل و عام مردم بي دفاع ابايي ندارند و از خون ريزي در راستاي افکار و تعصبات ديني خود کمال رضايت را دارند.

اسلام ، مسيحيت و يهود اديان الهي هستند که از جانب خداوند براي آرامش و هدايت بشر قرار داده شدند و به هيچ وجه عاملي براي کشتار و قتل عام انسان ها قلمداد نمي شوند. اما متاسفانه آنچه باعث ضديت و جهت گيري منفي اديان نسبت به يکديگر شده همين تعصبات نابخردانه گروهي از افراطيون مذهبي است که با افکارمذهبي سياه خود مايه نگراني و عدم احساس امنيت و آرامش مردم در سراسر جهان شده اند. همزيستي مسالمت آميز از رفتارها و شعارهاي تمامي انبيا الهي بوده است و نمي توان پذيرفت که گروهي صرف داشتن افکار و عقايد مذهبي متعصبانه خود را برتر از ديگران بدانند و بخواهند با خشونت و کشتار برتري جاهلانه خود را به ديگران ثابت کنند.

حميدرضا عسگري


 رييس‌جمهور با قدرداني از ابتكار عمل مقام معظم رهبري؛
 صميمانه با هيات عالي حل اختلاف همكاري مي‌كنيم 

رييس‌جمهور از تشكيل هيات عالي حل اختلاف و تنظيم روابط قوا به دستور مقام معظم رهبري تقدير و از همكاري همه جانبه دولت با اين هيات خبر داد.

به گزارش ايسنا، دكتر محمود احمدي‌نژاد در نشست مشترك هيات دولت و مسوولان اجرايي كشور با تاكيد بر اهتمام ويژه دولت بر رعايت قوانين و قواعد كشور با قدرداني از ابتكار عمل مقام معظم رهبري در تشكيل هيات عالي حل اختلاف و تنظيم روابط قوا ، اظهار كرد: دولت صميمانه و با همه وجود با اين هيات همكاري كرده و هر تصميمي را كه از سوي هيات عالي حل اختلاف و تنظيم روابط قوا اتخاذ شود، اجرا خواهد كرد. رييس‌جمهور با بيان اين‌كه دولت خود را مديون تاريخ ملت ايران و آرمان‌هاي بلند امام راحل و شهدا مي‌داند، تاكيد كرد: مسئولان اجرايي كشور با ارائه گزارش‌هاي دقيق، صحيح و مستمر از فعاليت‌ها و اقدامات كم‌نظير دولت در پيشرفت و آباداني كشور اجازه ندهند عده‌اي فضاي جامعه را به سوي مسائل بي‌ارزش سوق دهند.

احمدي نژاد با تشريح اقدامات انجام شده در دولت به اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها اشاره كرد و با تاكيد بر اجراي مراحل بعدي و تداوم تبعات مثبت آن گفت: اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها شروع خوبي براي طرح تحول اقتصادي كه بر مبناي دو اصل عدالت و پيشرفت طراحي شده مي‌باشد و دولت مصمم است همه هفت بند اين طرح را اجرا كند. وي در ادامه به اهتمام دولت براي ايجاد اشتغال اشاره و آن را موضوعي فرابخشي عنوان و اظهار كرد: دولت بر اساس بررسي‌هاي دقيق از ظرفيت‌هاي كشور، اعلام كرد كه در سال جاري بايد 2.5 ميليون شغل ايجاد شود اما عده‌اي به جاي آن‌كه دولت را در اين موضوع ياري كنند، با طرح مباحثي به دنبال جوسازي و عوامفريبي هستند.

احمدي‌نژاد تاكيد كرد: ايجاد اشتغال بيش از آنكه نيازمند پول باشد، نيازمند فكر، پيگيري، دغدغه و ابتكار است و همه بايد به راه‌هاي جديد و نو براي ايجاد اشتغال بيانديشند.

رييس‌جمهور با اشاره به اينكه در صنايع كوچك، قالي بافي، خدمات، كشاورزي و دامداري فرصت‌هاي بي‌شماري براي ايجاد اشتغال كم هزينه‌تر وجود دارد، تصريح كرد: عده‌اي بي اطلاع چنين ادعا مي‌كنند كه منابع كافي براي ايجاد 2.5 ميليون شغل در كشور وجود ندارد اما به صراحت بايد اعلام كرد كه منابع به اندازه كافي وجود دارد و علاوه بر صندوق توسعه ملي، راهكارهاي مناسبي در قانون بودجه براي تامين مالي طرح‌ها و پروژه‌ها در نظر گرفته شده است و از سوي ديگر به همان مقداري كه در دولت جلوي دست اندازي‌ها و دزدي‌ها گرفته شده، منابع براي كار افزايش يافته است.

احمدي‌نژاد با اشاره به اينكه امسال بودجه عمراني حدود 50 درصد نسبت به سال گذشته افزايش داشته است، خاطرنشان كرد: سال گذشته بيشترين بودجه عمراني تاريخ كشور اختصاص يافت و امسال نيز علاوه بر افزايش بودجه عمراني در قانون بودجه، دستگاه‌هاي اجرايي اجازه فروش 27 هزار ميليارد اوراق مشاركت، استفاده از كمك 8 هزار ميليارد توماني دولت براي پرداخت بدهي پيمانكاران، استفاده از كمك 5 هزار ميليارد توماني براي پرداخت بدهي به وزارت نيرو،‌ اجازه استفاده 30 ميليارد دلاري از فاينانس به اضافه حدود 48 ميليارد دلار مجوز فاينانس باقي مانده از سال‌هاي قبل را دارند كه مي‌تواند تحرك بزرگي را در عمران و آباداني كشور ايجاد كند.

وي از مسئولان اجرايي استان‌هاي مختلف خواست تا صادرات غيرنفتي را جدي بگيرند و گفت: وقتي توانستيم ركورد 32 ميليارد دلار در صادرات غيرنفتي را بشكنيم امسال هم خواهيم توانست رقم 45 ميليارد دلار را محقق كرده و با برداشتن يك گام ديگر از مرز 60 ميليارد دلار صادرات غيرنفتي بگذريم.

رييس‌جمهور با اشاره به اينكه نبايد دستگاه‌هاي اجرايي براي تامين بودجه عمراني خود نگاهشان فقط به خزانه دولت باشد، ادامه داد: لازم است همه مسئولان قانون بودجه را بطور دقيق مطالعه كنند چرا كه اين قانون ابزار كار آنهاست. در قانون بودجه امسال فرصت‌هايي در اختيار مسئولان اجرايي براي عمران و آباداني كشور گذاشته شده كه در طول تاريخ بي نظير است.

احمدي‌نژاد فروش اموال و املاك وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي را يكي ديگر از راهكارهاي قانون بودجه سال 90 براي تامين بودجه عمراني عنوان كرد و گفت: يك دروغ و فريب بزرگ به سيستم مديريتي تحميل شده بود مبني بر اينكه مديران بايد در ساختمان‌هاي مجلل نشسته و مديريت كنند اما اين دولت اين دروغ را باطل كرد و امروز چندين وزارتخانه و از جمله وزارت كشاورزي، ساختمان ستادي خود را تخليه و آماده فروش كرده‌اند.

رييس جمهور مسئولان اجرايي را به سرعت عمل در تصميم گيري فراخواند و اظهار كرد: مديري كه كارها و تصميم گيري‌هاي خود را به بخش‌هاي مختلف و روزهاي آينده موكول كند، مدير نيست و مدير خوب بايد در كنار مشورت و بهره گيري از نظرات كارشناسي، ضربتي و انقلابي عمل كند.

احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: متاسفانه شرايط به گونه‌اي است كه اگر كسي براي رضاي خدا در خدمت مفيد و موثر باشد، مخالف و دشمن پيدا مي‌كند، عده‌اي كه شادي مردم را برنمي‌تابند و از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها ناراحت هستند هر روز شايعاتي منتشر مي كنند مبني بر اينكه بالاخره پرداخت يارانه‌ها قطع خواهد شد.

رييس‌جمهور در ادامه به اقدامات دولت در بخش مسكن اشاره كرد و با بيان اينكه تا پايان سال آينده مسكن از فهرست دغدغه‌هاي مردم خارج خواهد شد، گفت: در ايام اخير در چند استان كشور زلزله‌هايي آمد كه چنين زلزله‌هايي پيش از اين با تخريب روستاها و تلفات جاني همراه بود اما اين بار به خاطر تلاش‌هاي كارگزاران دولت در امر نوسازي و بهسازي مسكن روستايي، اين زلزله‌ها خسارات مالي و جاني نداشت و دولت مصمم است اين طرح را در روستاها و شهرها ادامه دهد. وي در بخش ديگري از سخنان خود به طرح برخي انتقادات از دولت درباره فراواني تعطيلات در كشور اشاره و اظهار كرد: هياتي از طرف دولت مامور بررسي و مقايسه تعطيلات در ايران و ساير كشورها شد و نتيجه اين بود كه فقط يك كشور با 65 روز تعطيلي از ايران با 75 روز، تعطيلات كمتري دارد و ساير كشورها بدون استثناء بيش از 100 روز تعطيلي دارند و جالب اينكه كشورهايي كه بالاترين توليد ناخالص داخلي را دارند، بيش از 125 روز در سال تعطيلي دارند.


 ميرتاج‌الديني: هيچ چالشي بين دولت و مجلس وجود ندارد 

معاون امور مجلس رييس‌جمهور، گفت: موضوع وزارت آموزش و پرورش يكي از مهمترين بخش‌هاي كار دولت است و از زماني كه حاجي‌بابايي وارد اين وزارتخانه شده‌اند، كارهاي بزرگي در مديريت و اجراي بخش اصلي كار دولت انجام شده است.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمدرضا ميرتاج‌الديني در بيست و هشتمين اجلاس روساي آموزش و پرورش مناطق كشور با اشاره به اين‌كه «هفته گذشته گزارشي درباره اوقات فراغت از سوي وزارت آموزش و پرورش اعلام شد» خاطرنشان كرد: در مقايسه‌اي كه با گذشته داشتيم علاوه بر اين‌كه بيشترين وقت دولت را به خود اختصاص داد همه اعضا به آن اهتمام كردند و اين امر نشان مي‌دهد كه كار عظيمي در آموزش و پرورش در حال انجام است.

وي با اشاره به ده هزار مدرسه قرآني در افزايش آمار اردوهاي راهيان نور گفت: اين اقدامات تنها بخشي از كارهاي اجرا شده در آموزش و پرورش است و نشان مي‌دهد كه نيروهاي ارزشمند و ولايي در پست‌هاي مديريتي اين بخش قرار گرفته است.ميرتاج‌الديني همچنين با اشاره به برخي اختلاف‌هاي بين دولت و مجلس نيز، گفت: علي‌رغم چالش‌ها و اختلاف نظرهايي كه بين دولت و مجلس وجود دارد گاهي اين مسايل به گونه‌اي در رسانه‌ها مطرح مي‌شود و بعضي‌ها مي‌خواهند آن را به چالش بكشانند، اما من به عنوان معاون امور مجلس رييس‌جمهور اعلام مي‌كنم هيچ چالشي بين دولت و مجلس وجود ندارد و برخي از اين اختلافات طبيعي است. وي تصريح كرد: در برنامه پنجم توسعه يك كار عظيم بين دولت و مجلس صورت گرفته و طي آن براي پنج سال نقشه راه نظام ترسيم شده است.معاون امور مجلس رييس‌جمهور خاطرنشان كرد: هدفمندسازي يارانه‌ها كه با تعامل خوب مجلس و دولت انجام شده از مصوباتي بود كه روي زمين مانده بود. اما اين كار بزرگ با همت دولت و مجلس انجام شد.ميرتاج‌الديني با بيان اين‌كه قرار بود هدفمندسازي يارانه‌ها در دولت نهم شكل بگيرد، خاطرنشان كرد: اين كار براي گذراندن مراحل قانوني در دولت نهم انجام نشد اما با همتي كه در دولت دهم صورت گرفت هدفمند‌سازي يارانه‌ها به خوبي اجرا شد. ميرتاج‌الديني ادامه داد: اولين اثر هدفمندي يارانه‌ها اجراي عدالت در توزيع يارانه‌ها بود.وي گفت: 22 ميليون نفر از جمعيت كشور در روستاها زندگي مي‌كنند و 15 ميليون نفر از اين تعداد از خودرو و بنزين استفاده نمي‌كنند در حالي كه 7 الي 9 هزار ميليارد تومان يارانه بنزين در شهرها توزيع مي‌شد كه روستايي‌ها از اين يارانه‌ها بهره‌مند نمي‌شوند، اما با هدفمندسازي يارانه‌ها اين بخش به صورت عادلانه صورت گرفت. وي عنوان كرد: در سال 87-88 مصرف روزانه بنزين در كشور به 90 ميليون ليتر رسيده بود و از آن سال به بعد سالانه بين يك ميليون الي يك ميليون و 300 هزار خودرو به تعداد خودروهاي كشور اضافه شده و آمار سال 90 نشان مي‌دهد مصرف بنزين بين 59 ميليون تا 60 ميليون ليتر است كه اين هدفمندسازي يارانه‌ها كاهش مصرف بنزين را نشان مي‌دهد.


 آمريکا بايد شرايط افغانستان را بپذيرد 

 
مهر: رئيس جمهوري افغانستان توافق راهبردي بين افغانستان و آمريکا را مشروط به بر آورده شدن شرايط کابل کرد.

حامد کرزاي در سخناني گفت: واشنگتن بايد تمامي شرايط ما از جمله پايان دادن به حملات شبانه و ديگر عمليات هاي نظامي را براي يک توافقنامه استراتژيک بپذيرد. رئيس جمهوري افغانستان که در يک گردهمايي در کابل صحبت مي کرد، افزود: نيروهاي خارجي به رهبري آمريکا نياز دارند تا در چارچوب مقررات و قوانين افغانستان کار کنند و نبايد افراد را به اتهام جناياتي که در افغانستان مرتکب شدند زنداني کنند. وي افزود: خبر خوب زماني است که به ما گفته شود که امنيت افغانستان بدست نيروهاي خودي اداره مي شود و اين زماني محقق خواهد شد که کار سخت و فداکاري به ويژه از سوي نيروهاي ما انجام شود. حامد کرزاي همچنين اضافه کرد که شرايط ديگري در زمينه هاي اقتصادي و استقلال کشور و احترام به قانون اساسي افغانستان براي توافق با آمريکا وجود دارد.


 اخراج تمام کارکنان سفارت ليبي از لندن 

 
مهر: وزير خارجه انگليس با اشاره به اخراج تمام کارکنان سفارت ليبي در لندن از تحويل اين سفارت به تمام نمايندگان شوراي ملي انتقالي ليبي خبر داد.به گزارش شبکه هاي خبري الجزيره و "بي بي سي"، "ويليام هيگ" امروز چهارشنبه در يک کنفرانس خبري در لندن گفت: در راستاي افزايش فشار عليه رژيم معمر قذافي تمام کارکنان سفارت ليبي را اخراج مي کنيم. هيگ با اشاره به نجات جان هزاران غيرنظامي در حملات هوايي ناتو گفت: انگليس موافقت خود را براي انجام گفتگوهاي سياسي اعلام کرده تا بدين وسيله قذافي پس از کناره گيري از قدرت دراين کشور باقي بماند. وزير خارجه انگليس گفت: حملات خود را تا زمان لزوم در ليبي ادامه مي دهيم و تاکنون روابط خود را با رژيم قذافي قطع کرده ايم.وي با تاکيد بر به رسميت شناخته شدن شوراي ملي انتقالي ليبي از سوي انگليس افزود: تمام نمايندگان شوراي ملي انتقالي ليبي مي توانند سفارت اين کشور در لندن را تحويل بگيرند.


 همسر بن علي خودكشي كرد 

ايسنا:
اقدام به خودكشي همسر رئيس‌ جمهوري مخلوع تونس ناكام ماند و وي به بيمارستان منتقل شد.به گزارش روزنامه وطن - چاپ آمريكا - ليلي طرابلسي، همسر زين العابدين بن علي، رئيس جمهوري محلوع تونس در مقر اقامت خود قصد داشت با يك ماده سمي خودكشي كند، اما بعد از خوردن اين سم به واسطه درد شديد توسط خدمتكاران و نگهابانان فورا به بيمارستان منتقل شد.دكتر عبدالله النابلسي، مدير بخش اوژانس بيمارستان خصوصي "ابها" گفت:‌ حال همسر بن علي اكنون ثابت است و ما موفق شديم مانع از پيش‌روي سم در بدنش شويم.رئيس پليس محل اقامت همسر بن علي نيز گفت: ‌تحقيقات اوليه نشان مي‌دهد كه يك شهروند مصري اين ماده سمي را از يكي از بازارها براي ليلي طرابلسي فراهم كرده بود. تحقيقات همچنان ادامه دارد تا بفهميم انگيزه‌ وي براي خودكشي چه بوده و چه كساني در اين تلاش مشاركت داشتند.


 سروري با استقبال از تشکيل هيئت عالي حل اختلاف:
 حل سريع اختلاف‌نظرها سازوکاري دقيق مي‌طلبيد 

عضو فراکسيون اصولگريان مجلس شوراي اسلامي تشکيل هيئت عالي حل اختلاف و تنظيم روابط قواي سه‌گانه را توسط مقام معظم رهبري اقدامي نافذ خواند و گفت: از طرفي حضور آيت‌الله شاهرودي در راس اين هئيت زمينه‌ساز ارائه راه‌حل‌هاي مناسبي است.

"پرويزسروري" درگفت‌و گو با خانه ملت، در رابطه با تشکيل هيئت عالي حل اختلاف و تنظيم روابط قواي سه‌گانه به دستور مقام معظم رهبري، گفت: با توجه به اختلافاتي که در بين قوا وجود داشت، نيازمند به تبيين سازوکاري بوديم که اختلافات با دقت و سرعت بيشتري حل و فصل شود.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات واسلامشهر درمجلس شوراي اسلامي افزود: رهبري هم که براساس اصل 110 قانون اساسي مسئوليت حل اختلافات قوا را دارد، ساز و کاري را طراحي کردند که بسيار نافذ خواهد بود.

عضو فراکسيون اصولگريان مجلس اضافه کرد: براين اساس اگرخدايي نکرده اختلاف نظري بين قوا به وجود آمد و اينها نتوانستند اين مشکل را حل کنند از طريق اين مجموعه کارکارشناسي آن هم با سرعت انجام خواهد گرفت.

وي درمورد حضور آيت‌الله شاهرودي درراس اين هيئت با بيان اينکه رييس اين هيئت بايد قدرت استماع مطالب قوا و حل آن را داشته باشد، گفت: شاهرودي شخصيت موثر وهم وزن با قوا است.

سروري تصريح کرد: با توجه به اينکه وي در حدود 10 سال دررياست قوه قضاييه بوده‎اند بر کار مشرف هستند وهمين اشرافيت ايشان بر مسائل مي تواند زمينه ساز ارائه راه حل‌هاي مناسبي باشد.

هيئت عالي حل اختلاف و تنظيم روابط قواي سه گانه" در اجراي بند 7 اصل 110قانون اساسي روز دوشنبه - 3مردادماه - از سوي مقام معظم رهبري تشکيل شد.


 موج كوتاه 

روزنامه هاي ديروز در سرمقاله و يادداشت هاي خود به مهمترين موضوعات داخلي وخارجي پرداخته بودند.

«آيا مجلس به وظيفه نظارتي خود عمل مي‌كند؟»عنوان سرمقاله روزنامه جمهوري اسلامي بود كه در آن مي‌خوانيد: بنابر اين، صاحبنظران و كليه مردم ايران كه نمايندگان مجلس را به عنوان وكلاي خود روانه قوه مقننه كرده اند، اين انتظار را از نمايندگان و وكلاي خود دارند كه به باور، مصلحت و ديدگاه‌هاي كارشناسانه خود عمل كنند و اگر شيوه اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها را نادرست مي‌دانند براي اصلاح آن اقدام نمايند، انتظاري كه با واقعيت‌هاي زندگي مردم كاملاً منطبق است. آنچه مطلوب مردم است اينست كه در تنگناهاي سختي معيشت گرفتار نباشند و اصولاً براي آنها مهم نيست كه دولت مقصر است يا مجلس. اين واقعيت را همه مي‌دانند كه اگر مجلس و دولت به وظايف خود به درستي عمل كنند، مشكلي وجود نخواهد داشت.

روزنامه خراسان در يادداشت خود به نحوه برخورد با بد حجابي پرداخته و نوشته بود: اسلام به صورتي کاملا حساب شده در کنار کار فرهنگي، بار اصلاح امور جامعه را به دوش همه مردم گذاشته است؛ چرا که اولا ماموران فقط مي‌توانند با ناهنجاري‌هاي فاحش مانند بي‌حجابي برخورد کنند و درباره بسياري از منکرها مانند بدحجابي‌هايي که حدود شرعي را رعايت نکرده‌اند اما کمتر تحريک کننده هستند؛ برخورد مامورين خلاف مصلحت و امکان است. ثانيا در برخورد با همان بي‌حجاب‌هاي تحريک آميز و زننده نيز، مقابله هنجارشکنان با مامورين دور از انتظار نيست ولي مقابله با اکثريت مردمي که همگي زبان به تذکري به ظاهر ساده مي‌گشايند ناممکن است و همين مساله روح اصلي امر به معروف است که مورد غفلت قرار گرفته است.

روزنامه سياست روز در سرمقاله خود به حادثه نروژ اشاره کرده و چنين آورده بود: ابتدا سعي رسانه‌هاي اروپايي بر اين امر استوار شد که اين اقدام تروريستي را به گردن بنياد‌گرايان اسلامي بيندازند اما اکنون که اين تروريست از جنس خودشان است، به کجا مي‌خواهند لشگر‌کشي کنند؟. اروپا و غرب بايد بيش از آن که از اسلام و مسلمانان ترس و واهمه داشته باشند، از گروه‌هاي افراطي کشورهاي خود بترسند. احزاب راست افراطي در کشورهاي اروپايي در حال ظهور است. اين احزاب سياست‌هايي همچون اسلام‌ستيزي، مخالفت با مهاجرت و تاکيد بر ملي‌گرايي و عدم پذيرش چارچوب‌هاي همکاري بين‌المللي را دنبال مي‌کنند و براي رسيدن به اهداف خود دست به هر اقدامي مي‌زنند حتي کشتن هموطنان خود اروپا هم اکنون در خطر ظهور وخودنمايي افراط‌گراياني است که به نام مسيحيت وارد عمل شده‌اند.

«چرا دولت وعده هاي تازه مي دهد؟»عنوان سرمقاله‌ِ روزنامه‌ مردم سالاري بود كه در آن مي‌خوانيد: به نظر مي رسد دولت با ارائه پياپي وعده هاي عامه پسند(هر چند بعضا ناشدني) سعي دارد تاثيرگذاري خود را در ميان عوام شدت بدهد و بيش از پيش بر توده هاي غيرسياسي تکيه کند. طرح اهداي هزار متر مربع زمين به هر خانواده ايراني، مخالفت با طرح تفکيک جنسيتي در دانشگاه ها، طرح دوباره پرداخت يک ميليون تومان به هر نوزاد ايراني (علي رغم شکست و عدم تحقق آن در سال گذشته) و حالا هم طرح تعطيلي پنج شنبه ها، با همه تفاوت ها همه وهمه در راستاي تحت تاثير قراردادن عامه مردم و مشغول کردن آنها در فضاي مبهم کنوني، طرح و ارائه شده است و به همين دليل هم اين که آيا امکان اجراي آن وجود دارد يا نه، اصلا مهم نيست.

«پاس‌کاري توپ ناامني و ديوار کوتاه رسانه!»عنوان سرمقاله روزنامه‌ي ابتكار بود كه در ان مي‌خوانيد: فرمانده نيروي انتظامي ،رئيس‌مجلس و نمايندگان و همچنين وزير دادگستري تلويحاً رسانه‌ها را به‌واسطه اعمال وظيفه اطلاع‌رساني خود، از متهمان شماره‌يک وقايع اجتماعي اخير معرفي کردند. آنان خواستار محدودسازي و اعمال کنترل‌هاي بيشتر بر اطلاع‌رساني درخصوص حوادث اجتماعي و جرائم خشن و خاص کشور شدند. آگاهي‌بخشي به مردم از وضعيت جامعه و آنچه در زير پوست شهر مي‌گذرد، حداقل وظيفه رسانه در قبال مردم است. اگر اين کارکرد و ويژگي مهم را هم به هر دليلي از رسانه بگيريم، ديگر چه چيزي از رسالت رسانه برجاي مي‌ماند؟ خدا مي‌داند!

«رويكرد محله‌اي براي خشونت شهري»عنوان سرمقاله‌ روزنامه شرق بود که در آن مي خوانيد: «محله» در اين نگاه سازمان قضايي است كه در آن، ‌ابعاد و شاخص‌هاي اجتماعي، انساني و محيطي با هم در آميخته و مجموعه اشتراكاتي را به وجود مي‌آورند كه زمينه‌ساز آشنايي افراد با يكديگر است و حس مسووليت‌پذيري و سرمايه اجتماعي را گسترش مي‌دهد و نوعي همبستگي در عين نظارت مدني ايجاد مي‌كند كه ذي‌نفع‌هاي اصلي آن حوزه شهروندي است. اين موضوع فراتر از تدابير مديريتي در تقسيم امور اجرايي به اجزاي كوچك‌تر براي تسهيل اداره شهر است. رويكرد صحيح مديريت خشونت در كلانشهرها بايد ريشه در اين امر داشته باشد كه «كنترل دروني و نظارت عمومي» پوياتر، پايدارتر و مقدم بر «كنترل پليسي» است و مي‌توان آن را «مديريت خشونت اجتماع محور» ناميد.


 ميز خبر 

نامه لاريجاني به شيخ الازهربراي سفر به تهران

منابع مصري از ديدار شيخ الازهر با دو هيئت از ايران و حزب الله لبنان براي نخستين بار پس از سقوط مبارک خبر دادند. به گزارش ي مهر به نقل از خبرگزاري الشرق الاوسط مصر، "احمد الطيب" براي نخستين بار پس از سقوط رژيم "حسني مبارک" با دو هيئت از ايران و حزب الله ديدار و بر لزوم وحدت ميان شيعيان و اهل سنت تاکيد کرد. در اين ديدار "ناصر سوداني" نماينده شهر اهواز در مجلس شوراي اسلامي ايران رياست هيئت ايراني را بر عهده داشت که نامه "علي لاريجاني" رئيس مجلس شوراي اسلامي را تقديم شيخ الازهر کرد.

شيخ الازهر طي اين ديدار که در مقر دانشگاه الازهر قاهره انجام شد، از هيئت ايراني تقاضا کرد که پيام وي را به آيات عظام ايران در زمينه تاکيد بر تفاهم و وحدت ميان مذاهب اسلامي برسانند.يک منبع موثق در دانشگاه الازهر در اين باره به خبرگزاري الشرق الاوسط گفت: احمد الطيب در اين ديدار تاکيد کرد که دعوت انجام شده از سوي رئيس مجلس شوراي اسلامي ايران براي سفر به تهران را بررسي خواهد کرد.همچنين شيخ الازهر در ديدار با هيئتي از حزب الله لبنان که رياست آن بر عهده "حسن عزالدين" بود درباره آخرين تحولات کشورهاي عربي و جهان اسلام به ويژه نقش الازهر در تحقق وحدت ميان ملل اسلامي گفتگو کرد.خبرگزاري الشرق الاوسط در ادامه نوشت: اين در حالي است که رژيم مبارک در چند دهه حکومت خود تهران و حزب الله را به دخالت در امور داخلي مصر و بر هم زدن ثبات اين کشور متهم مي کرد.

مانعي براي بازديد كارشناسان عربستاني از تاسيسات هسته‌اي ايران وجود ندارد

سفير كشورمان در رياض گفت: مانعي از سوي تهران براي بازديد كارشناسان عربستاني از تاسيسات هسته اي ايران وجود ندارد.به گزارش ايسنا، محمد جواد محلاتي در گفت‌وگو با روزنامه‌ي الوطن عربستان بيان كرد كه به منظور مشخص شدن واقعيت برنامه هسته‌يي ايران، ازنظر تهران مانعي براي بازديد كارشناسان عربستاني از تاسيسات هسته‌يي ايران وجود ندارد.وي هم‌چنين با تاكيد بر اينكه ايران در راستاي اعتقادات خود، به دنبال دستيابي به سلاح هسته‌اي نيست، گفت: اين مساله صرف نظر از جنبه‌هاي سياسي داراي جنبه‌هاي اعتقادي نيز هست.محلاتي در ادامه بر اهميت تلاش براي اجراي پيام ملك عبدالله بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان در كنفرانس سران در ابوظبي تاكيد كرد.

ملك عبدالله در نشست ابوظبي اهميت تعامل مستقيم با برنامه هسته‌ اي ايران به منظور از بين بردن ترديدها و پايان دادن به اختلافات به واسطه گفت‌وگوها را به سران كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج فارس يادآور شد.سفير كشورمان با اشاره به اين كه روابط دو كشور نيازمند تلاش طرفين براي برطرف‌كردن سوء تفاهمات است، تصريح كرد: كشورهايي هستند كه سعي دارند اختلافات و درگيري‌هاي فرضي ميان دو كشور را تعميق ببخشند و آن را به صورت نادرستي به تصوير بكشند.وي افزود: دولت ايران مسووليتي در قبال اظهارنظرهاي برخي‌ افراد در منابر نماز جمعه ندارد و اين اظهارات بيانگر سياست دولت ايران نيست.سفير كشورمان گفت: گام‌هايي كه مسوولان دو كشور در مرحله فعلي برمي‌دارند در مسير درستي قرار دارد و براي حل مسايل اختلافي فيمابين است.

ناتو به قذافي هشدار داد

سازمان پيمان آتلانتيک شمالي ناتو هشدار داد اگر نيروهاي معمر قذافي رهبر ليبي از ساختمان ها و امکانات غير نظامي براي حملات خود استفاده کنند ، جنگنده هاي ناتو اين ساختمان ها و امکانات غير نظامي را بمباران خواهد کرد. اين هشدار ناتو در حالي مطرح شدکه سازمان ملل متحد نيز اعلام کرد طرابلس پايتخت ليبي با کمبود سوخت ، دارو و پول نقد روبرو است . به گزارش واحدمرکزي خبر، ناتو هشدار داد نيروهاي ناتو در صورتيکه مجبور شوند ساختمان ها و امکانات غير نظامي مانند کارخانه ها و انبارها را که نيروهاي وفادار به قذافي از آنها استفاده مي کنند ، هدف قرار خواهند داد .اين هشدار ناتو يک روز پس از آن مطرح شد که خبرنگاران خارجي وارد شهر زليتن در شرق طرابلس شدند و تصاويري از يک مرکز درماني را به نمايش گذاشتند که در بمباران جنگنده هاي ناتو تخريب شده بود و هفت نفر نيز در اين حمله کشته شده بودند .

سرهنگ رولند لاويه سخنگوي نظامي ناتو در بروکسل گفت جنگنده هاي ناتو طي چند روز اخير يک کارخانه توليد بتون را در نزديکي بريقه هدف قرار دادند زيرا نيروهاي رژيم قذافي در آنجا مخفي شده بودند . وي در مصاحبه با خبرنگاران افزود نيروهاي طرفدار قذافي هر روز بيشتر درحال استفاده از ساختمان هاي غير نظامي براي حملات خود هستند . لاويه تصريح کرد رژيم قذافي با اشغال اين ساختمان ها و استفاده از آنها در حملات در حقيقت آنها را به مراکز نظامي تبديل کرده است .

عمليات سپاه عليه پژاك تا استقرار دولت عراق در مرز استمرار دارد

يك مقام ارشد نظامي در قرارگاه حمزه سيدالشهدا گفت: عمليات تهاجمي و انهدامي سپاه پاسداران عليه پژاك در مرز عراق و ايران تا زماني كه دولت مركزي عراق و اقليم كردستان در مرز مشترك مستقر نشوند، ادامه خواهد داشت.به گزارش فارس، يك مقام ارشد نظامي با اشاره به استمرار فعاليت‌هاي تروريستي گروهك در حال انحلال پژاك، گفت: عمليات تهاجمي و انهدامي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي عليه ضد انقلابي‌هاي آمريكايي پژاك در نوار مرزي شمال عراق و ايران تا زماني كه دولت مركزي عراق و اقليم كردستان در مرز مشترك مستقر نشوند، ادامه خواهد داشت.وي پيرامون عمليات انهدام گروهك تروريستي پژاك تصريح كرد: دولت عراق بايد با استقرار نيروهاي انتظامي و نظامي دولت مركزي يا اقليم كردستان در مرز مشترك كردستان عراق و ايران مسئوليت حفاظت از مرزهاي مشترك را بپذيرد. در حاليكه اكنون سال‌هاست سرزميني به طول 150 كيلومتر و عرض 20 كيلومتر در داخل خاك عراق از شمال عراق (حدفاصل دالامپرداغ تا مقابل قلعه ديزه) توسط اقليم كردي و بدون اجازه و اطلاع دولت مركزي عراق در اختيار ضد انقلابيون آمريكايي پژاك قرار گرفته است و مردم عراق نيز تحت فشار اين گروهك تروريستي از حق اسكان و بهره‌برداري از زمين و منابع خود در نزديكي نوار مرزي محروم هستند.

اين منبع آگاه در قرارگاه حمزه سيدالشهدا همچنين افزود: از طرف ديگر حضور و گسترش اين گروهك تروريستي و ضد انقلاب آمريكايي، باعث تخريب روابط اقتصادي و مبادلات تجاري بين مردم عراق با مردم ايران شده است در حاليكه دو ملت و دولت‌هاي ايران و عراق و حتي مسئولين كرد عراقي خواهان توسعه و تعميق روابط همه جانبه بين دو كشور در همه سطوح هستند.اين مقام نظامي نيروهاي مسلح در پايان تاكيد كرد: طي عمليات‌هاي هفته‌هاي اخير سپاه پاسداران بيش از 50 نفر از عناصر ضد انقلاب كشته و تعداد 100 نفر از آنها زخمي و عده‌اي نيز به اسارت درآمده و در اختيار نيروهاي امنيتي ما هستند و كشته‌هاي گروهك در شمال قلعه ديزه و اطراف آسوس توسط سران گروهك ضد انقلاب دفن شده‌اند.

4 وزير پيشنهادي رئيس جمهور به مجلس معرفي شدند

نامه 4 وزير پيشنهادي رئيس جمهور در صحن علني امروز مجلس شوراي اسلامي اعلام وصول شد.به گزارش خانه ملت، "اميدواررضايي ميرقائد" عضو هئيت رئيسه مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني اعلام کرد: رئيس جمهور عبدالرضا شيخ الاسلام،‌ رستم قاسمي،‌ محمد عباسي و مهدي غضنفري را به عنوان گزينه هاي پيشنهادي خود براي وزارتخانه هاي کار‌تعاون و تامين اجتماعي،‌نفت،‌ وزرش و امورجوانان و صنعت،‌معدن و تجارت به مجلس شوراي اسلامي معرفي کرد.در متن نامه معرفي 4 وزير پيشنهادي رئيس جمهور به رئيس مجلس شوراي اسلامي آمده است:

جناب آقاي دکتر لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي

سلام عليکم با استعانت از ذات اقدس الهي و با احترام به پيشگاه ملت بزرگوار ايران و نمايندگان مردم در اجراي اصول 87 و 133 قانون اساسي وزراي پيشنهادي را به ترتيب زير جهت اخذ راي اعتماد به مجلس شوراي اسلامي معرفي مي‌نمايم.

1- عبدالرضا شيخ‌الاسلامي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي

2- مهدي غضنفري وزارت صنعت، معدن و تجارت

3- رستم قاسمي وزارت نفت

4- محمد عباسي وزارت ورزش و جوانان

"علي لاريجاني" رئيس مجلس شوراي اسلامي نيز در ادامه از جلسه راي اعتماد اين 4 وزير پيشنهادي در روز چهارشنبه آينده (12 مرداد) خبر داد.

روسيه ،آمريكا را به قطع همكاري تهديد كرد

نشريه آمريكايي 'فارين پاليسي' از تهديد مسكو به قطع همكاري با واشنگتن در صورت موافقت كنگره اين كشور با قانون انتقاد از وضعيت حقوق بشر در روسيه، به عنوان زنگ خطري براي پشت پا زدن كرملين به تلاش كاخ سفيد براي ترميم و بهبود روابط دو كشور ياد كرد.به گزارش ايرنا، طبق استدلال كاخ سفيد، معاهده كاهش تسليحات هسته اي موسوم به 'نيو استارت'، همكاري روسيه در مسايل منطقه اي و موافقت با انتقال ملزومات مورد نياز نيروهاي آمريكايي در افغانستان از طريق خاك روسيه، از جمله دستاوردهاي ترميم مناسبات آمريكا – روسيه يا همان 'ريست باتم' است.

اما، روسيه درصدد است از اين سه اهرم با ارزش براي آمريكا به منظور واداشتن كنگره به مخالفت با لايحه اي استفاده كند كه طبق آن، صدور رواديد براي مقامات روسي متهم به نقض حقوق بشر لغو خواهد شد.خبرگزاري ريانووستي روسيه نيز اعلام كرده است كه وزارت خارجه آمريكا از تلاش براي تصويب اين طرح در كنگره حمايت كرده است.طبق سندي كه فارين پاليسي به نسخه اي از آن دست يافته و مقامات دولت آمريكا نيز بر وجود آن صحه گذاشته اند، مقامات ارشد دولت روسيه به همتايان آمريكايي شان هشدار داده اند كه در صورت تصويب اين قانون در كنگره واكنش جدي نشان خواهد داد.مجلس دوماي روسيه پيشتر قانوني را پيشنهاد كرده بود كه طبق آن، افزون بر منع سفر، دارايي هاي مقامات آمريكايي را كه از نظر مسكو ناقض حقوق اتباع روسيه دستگير شده در خارج و محاكمه آنها در آمريكا به شمار مي آيند، مسدود خواهد كرد.


 يک نکته از هزاران 

همواره يک هفته قبل از فرارسيدن ماه مبارک رمضان خانوارها به تهيه مايحتاج خود اقدام مي کنند. و به طور طبيعي نرخ برخي اجناس مصرفي مردم افزايش پيدا مي کند. روند افزايش قيمت ها در چند ماه گذشته به حدي بوده است که مردم را در امورات زندگيشان دچار مشکل کرده است. لازم است تا مسولان براي وضعيت معيشتي مردم در ماه مبارک رمضان تدبيري بيانديشند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
گزارش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته