جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/05/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3932

در پيام دکتر جاسبي به دومين کنفرانس مددکاري اجتماعي ايران در واحد گناباد تأکيد شد:
تدوين سياست هاي اجتماعي با در نظر داشتن مباني دين مبين اسلام

رئيس منطقه 12 دانشگا ه آزاد اسلامي:
واحد کرج با حضور در رنکينگ جهاني، توانمندي هاي خود را به جامعه علمي کشور شناساند

رييس دانشگاه آزاداسلامي زنجان:
جهاد دانشگاهي در عرصه توليد علم، تأثيرگذار است

رئيس كميته پژوهش و فناوري منطقه 10 دانشگاه آزاد اسلامي:
تجاري سازي و توليد ثروت از علم و دانش از رويكردهاي اصلي پژوهش در منطقه 10 است


فرهنگ دانشگاه


خبر


 در پيام دکتر جاسبي به دومين کنفرانس مددکاري اجتماعي ايران در واحد گناباد تأکيد شد:
 تدوين سياست هاي اجتماعي با در نظر داشتن مباني دين مبين اسلام 

دکتر جاسبي گفت:برگزاري دومين کنفرانس مددکاري اجتماعي ايران فرصت مناسبي است تا ضمن ارزيابي سياست هاي اجتماعي موجود ، با نگاه به آينده ، سياست هاي اجتماعي پيشنهادي را با در نظر داشتن مباني دين مبين اسلام براي مديران و سياست گذاران کلان کشور تدوين کرده و از اين رهگذر ارتباط و تعامل دانشگاهها و دستگاههاي اجرايي بيش از پيش تقويت شود.

به گزارش آنا، در پيام دکتر جاسبي به دومين کنفرانس مددکاري اجتماعي ايران در واحد گناباد آمده است: حمد و سپاس خداوند رحمان و رحيم را که صفاتش را نهايتي نيست ، خداوندي که توفيق تلاش در عرصه علم آموزي و معرفت اندوزي را به ما عطا فرمود .

وي افزود: تحولات عميق و سريع جامعه صنعتي، دگرگوني گسترده در روابط اقتصادي و سياسي بين دولتها، اهميت يافتن نقش افکار عمومي در تصميمات کشوري و لشکري و در نتيجه افزايش نقش مداخله جويانه و کنترل کننده رسانه هاي جمعي، ترويج ارزشهاي مادي گرايانه و پوچ گرايانه در سطوح مختلف جامعه ، همه و همه چالشها و سردرگميهايي را به ارمغان آورده که هيچ جامعه اي از جمله ايران از آن مصون نيست.

دکتر جاسبي تصريح کرد: انقلاب اسلامي ايران و سياستهاي راهبردي امام راحل و بنيانگذار عظيم الشان نظام جمهوري اسلامي بهترين راه خروج از اين بن بست را فراروي ملتها قرارداده است که يقينا"تحقق آنها و اهداف بلند ايشان نيازمند سياستگزاري و مديريت صحيح در سطوح کلان جامعه است.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در اين پيام مي افزايد: تأکيد عالمانه رهبرفرزانه انقلاب بر بومي سازي علوم انساني نيز ارتباط تنگاتنگ سياستگذاران اجتماعي با متخصصان و صاحبنظران علمي را ضروري مي نمايد.

اين تعامل از يکسو منجر به بهبود فرآيند تصميم گيري توسط سياستگذاران و مديران اجتماعي و از سوي ديگر، به حاکميت شرايط مناسب براي انجام وظيفه و خدمت رساني کارشناسان و متخصصين علوم انساني به جامعه مي انجامد و مي تواند نظم اجتماعي را به وضع مطلوب تغيير دهد.

دکترجاسبي خاطر نشان ساخت: نظر به اهميت نقش و ماموريت مددکاران اجتماعي در کمک به ارتقا مستمر کيفيت زندگي و توسعه شاخص هاي سلامت و رفاه اجتماعي ، برگزاري دومين کنفرانس مددکاري اجتماعي ايران با عنوان «مددکاري اجتماعي و سياستگذاري اجتماعي» که توسط دانشگاه آزاد اسلامي گناباد و با مشارکت دستگاهها و انجمن هاي مرتبط و دانشگاهها برگزار مي شود ، فرصت مناسبي است تا ضمن ارزيابي سياست هاي اجتماعي موجود ، با نگاه به آينده ، سياست هاي اجتماعي پيشنهادي را با در نظر داشتن مباني دين مبين اسلام براي مديران و سياست گذاران کلان کشور تدوين کرده و از اين رهگذر ارتباط و تعامل دانشگاهها و دستگاههاي اجرايي بيش از پيش تقويت گردد ، ضمن اين که استمرار و غنابخشي اين کنفرانسها براي خلق راهبردهاي اجتماعي ضروري است . در خاتمه از مسولان برگزاري همايش، شرکت کنندگان ارجمند، دانشجويان، اساتيد و همه دست اندرکاران تشکر کرده و توفيق همگان را از درگاه احديت مسئلت مي نمايم.


 رئيس منطقه 12 دانشگا ه آزاد اسلامي:
 واحد کرج با حضور در رنکينگ جهاني، توانمندي هاي خود را به جامعه علمي کشور شناساند 

 کرج - خبرنگارآفرينش

دکتر تقي ترابي رئيس منطقه 12 دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج در حاشيه کارگاه يک روزه پارادوکس پاراديم هاي علمي و فضاهاي انديشيدگي که با حضور دکتر سيدمحسن فاطمي استاد دانشگاه هاروارد امريکا و بريتيش کلمبياي کانادا در واحد کرج برگزار شد، گفت: برنامه کلي دانشگاه آزاد اسلامي حضور در عرصه هاي جهاني و رقابت با دانشگاه هاي معتبر جهان از نظر علمي و پژوهشي است و واحد کرج يکي از واحدهاي مطرح و معتبر منطقه 12 در اين خصوص به شمار مي‌رود.

وي در ادامه با توضيح اينکه دانشگاه آزاد اسلامي در اجراي دستورالعمل رقابت با دانشگاه هاي معتبر جهان در زمينه هاي مختلف فعاليت دارد ، اظهار داشت: از جمله برنامه هاي اجرا شده در اين زمينه مي توان به جذب اساتيد مطرح خارجي به منظور حضور در واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي اشاره کرد.

دکتر ترابي همچنين جذب پروژه هاي مشترک علمي، پژوهشي و تحقيقاتي را يکي ديگر از راهکارهاي انجام گرفته در خصوص ارتقاء وضعيت علمي واحدهاي دانشگاهي و حضور در عرصه هاي جهاني دانست و افزود: واحدهاي مطرحي همچون واحد کرج که با حضور پررنگ در رنکينگ جهاني و اخذ رتبه در ميان 6000 دانشگاه مطرح جهاني، ضمن حرکت سريع در اين مسير توانسته اند توانمندي هاي خود را به جامعه علمي کشور و جهان بشناساند.

رئيس منطقه 12 دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به کارگاه يک روزه اي که در واحد کرج با حضور استاد دانشگاه‌هاي آمريکا و کانادا برگزار شد، اظهار اميدواري کرد که در سال هاي آتي واحدهاي ديگر نيز با اطلاع‌رساني مناسب، و معرفي قابليت ها و دستاوردهاي خود در اين امر کوشا باشند.

لازم به توضيح است در اين کارگاه يک روزه که به همت معاونت پژوهشي و دانشکده ادبيات و با همکاري روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج در محل سالن همايش هاي شهيد باهنر اين واحد برگزار شد، دکتر حاجي خاني رئيس واحد کرج، دکتر احمدي معاون پژوهشي واحد کرج، دکتر کوپال رئيس دانشکده ادبيات و زبانهاي خارجي واحد کرج، جمعي از مديران و مسئولين پژوهشي منطقه 12 و سازمان مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي و نيز استادان و دانشجويان دانشکده ادبيات واحد کرج حضور داشتند.

اين کارگاه در دو بخش سخنراني و پرسش و پاسخ تشکيل شد که در بخش سخنراني دکتر فاطمي با بيان سخنان مبسوطي در خصوص انسان، حوزه هاي فکري و انديشه و نيز روزمرگي که وي را فرا مي گيرد، به بيان راهکارهايي جهت پوياتر کردن جامعه و زندگي انسان و نيز رهايي از روزمرگي هاي مبتلا به آن پرداخت.

گفتني است پيش از نيز واحد کرج ميزبان اساتيد خارجي ديگري از دانشگاه هاي مطرح کشورهايي همچون سوريه، انگلستان و آمريکا بوده است.


 رييس دانشگاه آزاداسلامي زنجان:
 جهاد دانشگاهي در عرصه توليد علم، تأثيرگذار است 

رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد زنجان، گفت: استان زنجان در راستاي توسعه آموزش عالي داراي پتانسيل‌ها و ظرفيت‌هاي قابل توجهي است.

به گزارش ايسنا، اصغر پرتوي در حاشيه دومين نمايشگاه زنجان در مسير توسعه، با اشاره به اينكه بالاترين رشد در استان را در عرصه آموزش عالي، شاهد هستيم، اظهار كرد: استان زنجان در عرصه‌ آموزش عالي نسبت به ساير عرصه‌ها مانند كشاورزي، صنعت و خدمات، توسعه بيشتري داشته است و اين در حاليست كه توجه چنداني به آموزش عالي صورت نگرفته است. وي ادامه داد: در صورتي كه به صورت برنامه‌ريزي شده به مسئله آموزش عالي در استان توجه شود، قدر مسلم شاهد تأثيرات چشم‌گير آن در توسعه استان خواهيم بود، چرا كه عرصه آموزش عالي اين پتانسيل را دارد كه بيشتر از ساير عرصه‌ها‌ رشد داشته باشد. رييس دانشگاه آزاداسلامي واحد زنجان با بيان اينكه فرآيند دانشگاه آزاد اسلامي يك كار جهاني است، افزود: كلمه جهاد نشان‌دهنده فعاليت با اخلاص، جديت، تلاش و نيت پاك است و بر گرفته از شعارها و انگيزه‌هاي اسلامي مي‌باشد.

وي با يادآوري اينكه پس از پيروزي انقلاب اسلامي، عرصه آموزش عالي ظرفيت پذيرش همه جوانان اين مرز و بوم را نداشت و اين مسئله دغدغه بزرگي براي مسئولان به‌شمار مي‌رفت، گفت: انقلاب اسلامي با فرهنگ اسلامي شكل گرفت و با توجه به ارزش بالايي كه به علم‌آموزي جوانان قائل بود، مسئولان امر تلاش كردند از همه پتانسيل‌هاي موجود در جامعه استفاده كنند و به شكل جهادي و تقريباً با امكاناتي نزديك به صفر و با حمايت معنوي امام راحل، دانشگاه‌ آزاداسلامي تأسيس شد تا همه جوانان بتوانند به علم‌آموزي در سطح‌هاي بالاتري بپردازند.

پرتوي همچنين با بيان اينكه جهاد دانشگاهي زنجان يك مركز پژوهشي است و در عرصه توليد علم و دست يافتن به فناوري‌هاي نوين مي‌تواند بسيار تأثيرگذار باشد، گفت: جهاد دانشگاهي مي‌تواند در كنار ساير دانشگاه‌هاي استان در راستاي توسعه استان و دست يافتن به فناوري‌هاي نوين مؤثر بوده و جايگاه استان را از لحاظ علمي توسعه دهد.

وي با يادآوري اينكه جهاد دانشگاهي در سال‌هاي اخير فعاليت‌هاي چشم‌گيري در راستاي توسعه علمي استان داشته است، خاطرنشان كرد: اين مسئله كاملاً مشهود است كه جهاد دانشگاهي نسبت به سال‌هاي قبل بسيار فعال‌تر حركت مي‌كند.


 رئيس كميته پژوهش و فناوري منطقه 10 دانشگاه آزاد اسلامي:
 تجاري سازي و توليد ثروت از علم و دانش از رويكردهاي اصلي پژوهش در منطقه 10 است 

 رئيس كميته پژوهش و فناوري منطقه 10 دانشگاه آزاد اسلامي گفت : تجاري سازي و توليد ثروت از علم و دانش از رويكردهاي اصلي پژوهش و فناوري در منطقه 10 دانشگاه آزاد اسلامي است .

به گزارش آفرينش، دكتر عليرضا ايرانبخش كه در سي و سومين جلسه كميته پژوهش و فناوري منطقه و در جمع معاونين پژوهشي واحدهاي دانشگاهي اين منطقه سخن مي گفت، با اشاره به تاكيد رياست منطقه مبني بر تجاري سازي طرح هاي تحقيقاتي ، بقاي واحدهاي دانشگاهي را در گرو كسب درآمد 30 درصدي از محل منابع نو به غير از شهريه عنوان كرد و افزود: خوشبختانه با توجه به رويكرد اصلي پژوهش در منطقه 10 مبني بر تجاري سازي و توليد ثروت از علم و دانش ،كليه واحدهاي دانشگاهي با توجه به حساسيت اين موضوع نسبت به برنامه ريزي ، سازماندهي و نظارت طرح هاي تحقيقاتي مبادرت ورزيده و آن را بنحوي هدايت نموده اند تا سند راهبردي پژوهش منطقه بنحو شايسته اي تحقق يابد.

دكتر عليرضا ايرانبخش در بخش ديگري از سخنان خود ضمن ارج نهادن به تلاش هاي بي شائبه تمامي روسا و معاونين پژوهش و فناوري واحدهاي دانشگاهي منطقه در استفاده مجدانه از تمام ظرفيت هاي پژوهشي ، برنامه ريزي جهت بازديد از روند پيشرفت طرحهاي اجرايي سند راهبردي پژوهش در اين واحدهاي دانشگاهي را هدف اصلي اين جلسه عنوان كرد و افزود : بر اساس دستور دكتر مقدم، رياست منطقه 10 ، كميته پژوهش و فناوري منطقه 10 مامور گرديده تا در راستاي سرعت بخشيدن به اجرايي شدن طرح هاي تحقيقاتي ضمن بازديد ميداني از كليه طرح ها ، گزارشي جامع و كامل از اقدامات و فعاليتهاي انجام شده با درصد پيشرفت پروژه ها تهيه و موانع و مشكلات احتمالي را ارزيابي و تحليل نمايد . وي در پايان ضمن تاكيد بر قانونگرايي و اصلاح الگوي مصرف بعنوان سياست هاي پژوهشي دانشگاه ازاد اسلامي ، از كليه روسا و معاونين پژوهش و فناوري خواست طرح هاي تحقيقاتي را همانند جذب دانشجو از اولويت هاي اجرايي واحدهاي دانشگاهي قلمداد نموده و براي استفاده از فرصتها و منابع موجود با مهندسي سيستم برنامه ريزي نمايند .

گفتني است احداث مركز تحقيقات ماهيان گرمابي در واحد آزادشهر، مركز تحقيقات و كلينيك حقوقي و طرح توجيهي مركز تحقيقات بسته بندي پسته با ظرفيت 200 تن در سال در واحد دامغان ، طرح يكسان سازي ملزومات آموزشي دروس علمي-كارگاهي در واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي سراسر كشور و طراحي و ساخت ماكت آموزشي سوخت رساني انژكتور بنزيني پرايد در واحد سمنان ، توليد نانو لوله هاي كربني با استفاده از فرآيند رسوبگري شيميايي بخار (CVD)در واحد شاهرود، طراحي و ساخت کنتور ديجيتال هوشمند و كلينيك تخصصي حسابداري و مديريت در واحد علي آباد كتول ، اصلاح الگوي مصرف سوخت با استفاده از جايگزيني سوخت سبز توليد شده توسط فن‌آوري نانو در مقياس
نيمه صنعتي در واحد گرگان و طرح احداث كارخانه نمك در واحد گرمسار از جمله طرح هاي تحقيقاتي در قالب سند راهبردي پژوهش منطقه 10 است.


 فرهنگ دانشگاه 

دکتر لاريجاني در پيامي به کنفرانس مددکاري اجتماعي ايران واحد گناباد:

ايجاد بستر تحقيقاتي، پايه گذار ارتباط علمي بين دستگاههاي اجرايي با انديشمندان است

رئيس مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: ايجاد بستر تحقيقاتي و تدوين محورهاي پژوهشي توسط دست اندرکاران کنفرانس مددکاري اجتماعي ايران ، بي شک پايه گذار ارتباط علمي عميقي في مابين دستگاههاي اجرايي با انديشمندان، فرهيختگان، اساتيد و دانشجويان حاضر در اين حوزه خواهد شد.

به گزارش آنا، در پيام دکترعلي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي، به دومين کنفرانس مددکاري اجتماعي ايران که در دانشگاه آزاد اسلامي گناباد برگزار شد، آمده است: برگزاري کنفرانس ملي مددکاري اجتماعي ايران با رويکردي دورانديشانه و با هدف آغاز بحثهاي جدي در حوزه سياستگذاريهاي کلان جامعه، با در نظر گرفتن چالشها، فرصتها، آسيب ها و راهبردهاي موجود و آتي کشور اقدامي ارزنده، زيربنايي و مصداق بارز جهادي مضاعف در جهت گسترش روبه رشد تحقيق و پژوهش در حوزه مسائل اجتماعي کشور است.

ايجاد بستر تحقيقاتي و تدوين محورهاي پژوهشي توسط دست اندرکاران اين کنفرانس، بي شک پايه گذار ارتباط علمي عميقي في ما بين دستگاههاي اجرايي با انديشمندان، فرهيختگان، اساتيد و دانشجويان حاضر در اين حوزه خواهد شد. فراهم کردن الزامات قانوني با محوريت سند چشم انداز، ارائه مقررات و استانداردهاي جديد به منظور اصلاح يا تکميل ضوابط و مقررات ملي، پيش بيني چالش هاي پيش رو مي تواند از جمله دستاوردهاي اين کنفرانس باشد.

اينجانب ضمن تقدير و تشکر از برگزارکنندگان اين کنفرانس به پاس تلاشي که در جهت توليد و بومي سازي علوم مربوط به تأمين منافع ملي و نيازهاي رشد و توسعه کشور مبذول داشته اند از تمامي صاحبنظران و فعالان حوزه سياستگذاري و مديريت اجتماعي انتظار دارم با حمايت کامل علمي از اين کنفرانس ملي و هم انديشي موثر، زمينه ساز تداوم بسترهاي پژوهشي در جهت توسعه پايدار کشور گردند تا در سايه آن شاهد خدمات ارزنده جامعه مددکاري کشور به ملت عزيزمان باشيم،ان شاءالله.

ارزيابي مثبت نمايندگان استانداري آذر بايجان شرقي ازپيشرفت واحد بين المللي جلفا

دكتر رادپور از نمايندگان ويژه استانداري آذر بايجان شرقي در نظارت بر امورات دانشگاهها در بازديد از دانشگاه آزاد اسلامي واحد بين المللي جلفا عملكرد اين دانشگاه را مثبت ارزيابي نموده و گفت: پيشرفت و توسعه در واحد بين المللي جلفا قابل توجه و محسوس است. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي ،دكتر رادپور درمصاحبه با روابط عمومي واحد بين المللي جلفا با اشاره به توسعه قابل توجه اين دانشگاه گفت:خوشبختانه در اين دانشگاه كارهاي بزرگي انجام شده و اميدوارم با كمك همديگر پيشرفت بيش از بيش اين واحد را فراهم گردد.

دكتر رادپور در ادامه وجود اين دانشگاهها را از بركات و نعمات انقلاب اسلامي اعلام كرده و افزود :همانطور كه گذشته تاريخ اسلام از افتخارات دانشمندان مملو است وجود دانشگاههاي مختلف در اين خطه از مرز ايران اسلامي مي تواند به عنوان مركز اميد براي ايران اسلامي در همسايگي با كشورهاي همجوار باشد. نماينده ويژه استانداري آذربايجان شرقي همچنين هدف از برگزاري اين بازديد ها را نظارت برامورات مراكز آموزش عالي اعلام كرده و افزود: استانداري آذربايجان شرقي به عنوان ناظر برعملكرد دستگاههاي اداري از اين طريق پيگير مشكلات دانشگاهها و مراكز آموزش عالي به ويژه دانشگاههاي تازه تاسيس مي باشد.

گفتني است در اين بازديد هيئت ناظر استانداري آذربايجان شرقي از نزديك وضعيت كتابخانه و سايت هاي آموزشي و كلاسها ي واحد بين المللي جلفا رااز نظر كمي و كيفي ارزيابي نمود.

فرماندار دشتي:

تلاشهاي صورت گرفته در دانشگاه آزاد اسلامي واحد خورموج ستودني است

فرماندار دشتي گفت:روند توسعه واحد خورموج از زمان مديريت جديد سرعت بيشتري پيدا کرده ودر مجموع تلاشهاي انجام گرفته در اين دانشگاه ستودني است.به گزارش آنا، سيد علي هاشمي در ديدار رئيس و معاونين دانشگاه آزاد اسلامي واحد خورموج كه به‌مناسبت سالروز تاسيس اين واحد دانشگاهي انجام شد، اظهار داشت: توسعه آموزش عالي بهترين امتياز وشاخص يک منطقه است. وي افزود: شهرستان دشتي گنجينه علم و ادب است و با توجه به اينكه شهرخورموج به عنوان 40 شهر در زمينه تذكر لساني امر به معروف و نهي از منكر معرفي شده، ترويج فرهنگ امر به معروف و نهي از منكر و فرهنگ سازي در ارتباط رعايت حجاب در دانشگاه امري ضروري است.

وي از مراكز آموزش عالي در شهرستان خواست تا در زمينه تربيت نيروهاي متخصص و توسعه رشته‌هاي مرتبط صنايع نفت،گاز براي پارس شمالي اقدام كنند. فرماندار دشتي با اشاره به فعاليتهاي خوبي که در سالهاي گذشته در اين واحد دانشگاهي صورت پذيرفته، تاکيد کرد: روند توسعه اين دانشگاه از زمان مديريت جديد سرعت بيشتري پيدا کرده ودر مجموع تلاشهاي انجام گرفته در دانشگاه آزاد اسلامي واحد خورموج ستودني است. وي ادامه داد: بزودي مركز پرديس علم و فناوري و دانشكده علوم اجتماعي كه از مصوبات سفر رياست جمهوري است در خورموج راه اندازي مي‌شود. رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد خورموج نيز گفت: تاكنون هزار و 29 دانشجو در اين دانشگاه فارغ التحصيل شده‌اند و در حال حاضر نيز هزار و 611 دانشجو در اين واحد مشغول به تحصيل هستند. عليرضا چمكوري افزود: از سال 81 تاكنون 20 رشته كه 12 رشته در گرايش‌هاي مهندسي و هشت رشته با گرايش‌هاي علوم انساني فعال است كه 9 رشته در مقطع كارشناسي و 11 رشته در مقطع كارداني است. وي يادآور شد: در سه سال گذشته تاكنون پنج رشته به رشته‌هاي دانشگاه افزوده شده كه اميد مي‌رود تا پايان يكساله مديريت يكساله به 30 رشته افزايش دهيم.

برگزاري کارگاه آموزشي ويژه مدرسين قرآن کريم در واحد تهران جنوب

به همت کانون قرآن و عترت معاونت فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب کارگاه آموزش ويژه مدرسين قرآن کريم در سالن آمفي تئاتر مرکز قلهک اين واحد دانشگاهي برگزار گرديد.به گزارش آفرينش، اين کارگاه آموزشي با حضور حجت الاسلام و المسلمين علي قاسمي از مدرسين حوزه و دانشگاه برگزار شد. در اين کارگاه يک روزه که با موضوع شيوه هاي نوين تدريس برگزار شد، مدرسين درس قرآن کريم واحد با مباحث ايجاد انگيزه در دانشجويان نسبت به اين درس و نيز اهميت دادن به درس آشنايي با قرآن کريم در دانشگاه آشنا گرديدند.گفتني است به همت کانون قرآن و عترت معاونت فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران جنوب و بمنظور پشتيباني علمي و آموزشي از اساتيد ، دسترسي به اينترنت رايگان براي مدرسين درس آشنايي با قرآن کريم واحد تهران جنوب فراهم گرديده است.


 خبر 

مصاحبه با رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد قم درمورد کارآفريني

روز ششم مردادماه را روز کارآفريني گفته اند . لطفا توضيح دهيد که کارآفريني چيست و چرا اين روز را روز کارآفريني گفته اند؟

ظاهرا واژه كارآفريني از كلمه فرانسوي "Entrepreneurs" به معناي "متعهد شدن" اقتباس شده و اشتقاق يافته است.

البته كارآفريني اولين بار مورد توجه دانشمندان علم اقتصاد و اقتصاددانان قرار گرفت و برخي مكاتب اقتصادي از قرن 16 ميلادي به صورت مستقيم و غيرمستقيم كارآفريني را در نظريه هاي اقتصادي خويش تشريح نموده اند.

فرآيند كارآفريني از سوي برخي محققين به "تخريب خلاق" ناميده شده است.زيرا ويژگي كارآفريني ، انجام كارهاي جديد و يا ابداع روشهاي نوين در امور جاري است. انگيزه‌هاي مختلفي در كارآفرين شدن افراد مؤثر مي‌باشند؛يکي از آنها نياز به موفقيت، است که اين نياز راه را براي کارآفريني هموار مي سازد. انگيزه بعدي نياز به كسب درآمد و ثروت، نياز به داشتن شهرت، و نيازمندي به احساس مفيد بودن و استقلال طلبي است که اين نيازهاي فيزيولوژيک و معنوي سبب مي شود افراد کارآفرين گردند.قبلا روز 6 مرداد را روز کارآفريني مي دانستند زيرا اين روز، به روز ترويج آموزشهاي فني و حرفه اي موسوم بود اما با توجه به تصويب سوم ارديبهشت به عنوان روز كارآفريني در شوراي عالي انقلاب فرهنگي، از اين پس جشنواره ملي كارآفرينان برتر روز سوم ارديبهشت هر سال برگزار خواهد شد واين روز را روز کارآفريني مي دانند.

جايگاه و نقش کارآفريني در دانشگاه آزاد اسلامي را چگونه ارزيابي مي کنيد؟

در دانشگاه آزاد اسلامي مدتي است که کارآفريني به صورت يک درس اختياري در 150 واحد دانشگاه آزاد اسلامي در سراسر کشور از ترم اول تحصيلي 90-89 ارائه شده است . در راستاي اجراي بزرگترين پروژه آموزش کارآفريني در کشور که توسط کانون فارغ التحصيلان در دانشگاه آزاد اسلامي در حال اجرا مي باشد، بيش از 1100 نفر از اعضاي هيأت علمي در 150 واحد دانشگاهي
دوره هاي تربيت مدرس کارآفريني را سپري نمودند و امکان تدريس اين درس براي دانشجويان مقاطع کارشناسي و کارداني تمامي رشته هاي دانشگاه آزاد اسلامي فراهم شده است. سياست گذاري و راهنمايي و نظارت اين امر بر عهده رئيس مرکز آموزش کانون فارغ التحصيلان است. دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي در واقع از ترم اول سال تحصيلي 90-89 با مراجعه به گروههاي آموزشي مربوط نسبت به ثبت نام درس اختياري 3 واحدي کارآفريني اقدام کرده و اتفاقا موفقيتهايي دراين مورد داشته اند. ويژگي تدريس درس کارآفريني استفاده از توان و ظرفيت اعضاي هيأت علمي و مدرسان تخصصي در رشته هاي مختلف ميباشد که درس کارافريني در فضاي تخصصي گروه و رشته خود تدريس مي نمايند و در واقع درس کارآفريني بصورت تخصصي در رشته مربوط ارائه مي شود. فرآيند کارآفريني در برخي واحدها به اين صورت است که در مرحله مقدماتي، شخص ابتدا تصميم مي گيرد و سپس فرصتي را تشخيص مي دهد و ايده اي براي استفاده از آن فرصت در ذهن جرقه مي زند و بعد آن ايده را بر روي کاغذ آورده و آن را نظم مي دهد و به شکل يک طرح شغلي (Busines Plan) مي آورد.

در مرحله دوم که مرحله تأسيس نام دارد ، در اين مرحله شخص شروع به تدارک و سازمان دهي منابع براي شرکت تازه پامي کند و منابع اساسي را مطابق با طرح شغلي يا مقدماتي ترکيب مي کند تا بتواند کسب و کار خود را شروع کند و بالاخره در مرحله توسعه ، کانال هايي را براي ارتباط با بازار کشف مي کند و محصول خود را وارد بازار مي کند و بعد آنچه در دستور کار بنگاه براي توسعه بنگاه قرار مي گيرد عبارتست از تأمين سرمايه در گردش، تأمين مواد اوليه، ايجاد شبکه اي در بازار و مديريت منابع انساني، عمليات و امور اداري.

براي ترويج روحيه كارآفريني در دانشگاه آزاد اسلامي چه راهكاري را پيشنهاد مي کنيد؟

اساتيد دانشگاه در اين زمينه مي توانند نقش مهمي داشته باشند. آنها با طرح سوالات و گاهي ايجاد محيط مناسب جهت اظهارنظر دانشجو در تدريس مي توانند مشوق دانشجويان باشند. يکي از راهکارهاي مهم اين است که اساتيد نحوه تفكر علمي و چگونگي آزمون فرضيه ها را به دانشجويان ياد بدهند. همچنين تشويق دانشجويان به مشاركت در پيدا کردن راه حل ها و ذهن انگيزي در تدريس مي تواند موثر و مشوق باشد. و نيز محترم شمردن سوالات اصيل دانشجويان و تشويق صاحبان سئوال راه خوبي است. اساتيد مي توانند به دانشجويان اجازه دهند تا براي برقراري ارتباط و گفتگو در مورد تجاربي كه كسب كرده اند با آنها صحبت کنند.

در واحد همدان برگزارشد؛

سيزدهمين اجلاس سراسري رؤساي باشگاه پژوهشگران جوان

دكتر دلاور، رئيس باشگاه باشگاه پژوهشگران جوان از برگزاري سيزدهمين اجلاس سراسري باشگاه در دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان، با حضور رؤساي باشگاه واحدهاي فعال سراسر كشور، جمعي از مسؤلين دانشگاه و باشگاه، شخصيت هاي علمي و فرهيخته كشور خبر داد و افزود:به منظور برنامه ريزي تخصصي پيرامون تدوين برنامه هاي سال 1391 باشگاه، در توافق هاي حاصله بين ستاد مركزي باشگاه و دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان، سيزدهمين اجلاس سراسري باشگاه از روز سه شنبه، بيست و ششم لغايت روز پنجشنبه بيست و هشتم مهر ماه سال جاري به مدت سه روز در دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان برگزار خواهد شد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي باشگاه پژوهشگران جوان، رئيس باشگاه پژوهشگران جوان اضافه نمود: سيزدهم اجلاس سراسري رؤساي باشگاه پژوهشگران جوان در سه كارگروه تخصصي برگزار خواهد شد.

رئيس اجلاس در ادامه به تبيين برنامه‌هاي قابل اجرا در اين اجلاس پرداخت و گفت: به منظور استفاده بهينه از نظرات رؤساي محترم باشگاه ها در واحد هاي دانشگاهي سراسر كشور و همچنين انديشمندان و صاحب نظران، مكاتبات لازم در اين خصوص انجام خواهد شد. شايان ذکر است، صورتجلسه تفاهم نامه نهائي برگزاري اين اجلاس بر اساس جلسه تخصصي رئيس باشگاه، معاونين پشتيباني و پژوهش و فناوري باشگاه با مسؤلين واحد برگزار كننده سيزدهمين اجلاس، در اول مرداد ماه سال جاري تنظيم و منعقد گرديد.

انجمن علمي برق واحد علي آباد كتول برگزار مي كند؛

كارگاه آموزشي نرم افزار MATLAB

انجمن علمي برق دانشگاه آزاد اسلامي واحد علي آبادكتول با همكاري اداره كل فني و حرفه اي شهرستان ، كارگاه آموزشي نرم افزار MATLAB را براي اولين بار در اين واحد دانشگاهي برگزار مي كند .

به گزارش آفرينش ، سليمان قرايي مسئول تشكل ها و انجمن هاي علمي واحد علي آبادكتول ضمن اعلام اين خبر ، هدف از برگزاري اين كارگاه آموزشي را ارتقاء سطح علمي و رفع نيازهاي تخصصي اعضاي انجمن علمي برق عنوان كرد و افزود:در اين دوره آموزشي اعضاء با يکي از قويترين و منعطف ترين نرم افزارهاي رايانه‌اي بنام متلب كه براي انجام محاسبات رياضي كاربرد دارد ، آشنا خواهند شد. وي با بيان اين مطلب كه واژه متلب هم به معني محيط محاسبات رقمي و هم به معني خود زبان برنامه‌نويسي است ، آن را تركيبي از دو واژه Matrix (ماتريس) و Laboratory (آزمايشگاه) دانست كه در آن رويکرد ماتريس محور برنامه ‌است . وي در پايان خاطر نشان كرد: اين نرم افزار داراي يک بسته قدرتمند به نام SIMULINK است که علاوه بر استفاده از قدرت محاسباتي منحصر به فرد ، داراي قابليت هاي ارتباطي بسيار قدرتمندي است که به کاربر اجازه مي دهد به راحتي از تواناييهاي محاسباتي بالا بهره مند شده و به طراحي و تغيير مدلها بپردازد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
گزارش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته