جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/05/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3932


بيش فعالي در كودكان از تشخيص تا درمان
استاد: دكتر احدي دانشجو: اكرم اميري (قسمت نهم)

كودكان را از بازي با خاك و گل منع نكنيد


خبرها از عالم علم


 بيش فعالي در كودكان از تشخيص تا درمان 
 استاد: دكتر احدي دانشجو: اكرم اميري (قسمت نهم)

- كمبود امكانات حركتي، كودك را به شدت ناآرام ، بي تمركز و عصبي مي كند كودكاني كه در مراحل رشد به سر مي‏ برند، دست كم روزي يك ساعت بايد اجازه داشته باشند كه بيرون از خانه بدوند. ‏

تشخيص ‏

شروع اختلال ممكن است در شير خوارگي بوده باشد. چنين شيرخواراني نسبت به محرك ها بسيار حساسند و تحت تاثير سروصدا، نور، تغييرات درجه حرارت يا ساير تغييرات محيطي دچار آشفتگي مي گردند. ‏

گاهي نيز برعكس چنين بچه هايي شل و بي حال هستند، اكثر اوقات مي خوابند و به نظر مي رسد كه در ماه اول زندگي رشد آهسته اي دارند. هرچند در مورد اين بچه هاي شيرخوار پرتحرك بودن، كم خوابي و زياد گريه كردن معمول تر است. ‏

ملاك هاي تشخيصي بيش فعالي

اين ملاك ها فقط زماني مثبت شمرده مي شود كه رفتار مربوط به آن بطور قابل ملاحظه شايعتر از آن باشد كه در اكثر افراد درسن عقلي مشابه ديده مي شود. اختلال بيش فعالي زماني وجود پيدا مي كند كه حداقل به مدت 6 ماه كه ضمن آن اقلا هشت تا از خصوصيات زير وجود داشته باشد: ‏

1- غالبا دست ها و پاهايش بي قرار است يا روي صندلي خود مي لولد ( در نوجوانان ممكن است فقط احساس ذهني بي قراري وجود داشته باشد).

2- از آرام نشستن روي صندلي در مقابل درخواست چنين عملي ناتوان است.‏

3- در موقعيت هاي گروهي يا بازي تاب رعايت نوبت را ندارد.

4- غالبا قبل از اين كه سوال تمام شود پاسخ هايي مي پراند. ‏

5- محرك هاي شديد به آساني موجب حواس پرتي او مي گردد.

6- در انجام دستور العمل هاي صادره از جانب ديگران ناتوان است ( نه به علت رفتار مقابله اي يا نارسايي فهم) مثلا در تكميل كارهاي عادي روزانه درمي ماند. ‏

7- در تكاليف و بازي ها از حفظ توجه براي مدت طولاني ناتوان‏ است. ‏

8- غالبا از يك عمل تمام نشده به سوي فعاليتي ديگر كشانده مي شود.

9- از بازي كردن همراه با آرامش ناتوان است.

10- غالبا زياد صحبت مي كند. ‏

11- غالبا كار ديگران را قطع كرده يا در آن مداخله مي‏ كند. مثلا سرزده وارد بازي كودكان ديگر مي گردد.‏

12- اغلب به نظر مي رسد به آنچه به او گفته مي شود توجهي ندارد.

13- بدون در نظر گرفتن نتايج احتمالي غالبا دست به كارهاي خطرناك مي زند.

14- به هنگام خواب نيز مرتب به اين طرف و آن طرف مي چرخد. ‏

AD/HD‏ تنها نيست! ‏

در اين كودكان بعضي از اختلالات بيش از افراد طبيعي ديده مي شود كه اين مسئله ممكن است مشكلاتي را در تشخيص پيش آورد.

مهم ترين اين اختلالات عبارتند از : ‏

مشكلات يادگيري:‏

‏ 20-30 درصد اين كودكان در يادگيري مشكل دارند كه اين مسئله در 8 درصد بچه هاي طبيعي نيز ديده مي شود. در سال هاي پيش از مدرسه اين ناتواني ها به شكل مشكلاتي در درك برخي صداها و بيان برخي از كلمات بروز مي كند. اما در سنين مدرسه به صورت مشكلاتي درخواندن، هجي كردن ونوشتن ديده ميشود.‏

تيك ها: ‏

درصد كمي از اين بيماران اختلال عصبي به نام سندروم توره ديده مي شود. اين افراد تيك هاي مختلفي مثل پلك زدن پي درپي ، پرش هاي عضلات صورت، تيك هاي صوتي، سرفه هاي عادتي، بالا كشيدن بيني و تكرار برخي كلمات دارند. ‏

ادامه دارد...


 كودكان را از بازي با خاك و گل منع نكنيد 

يک فوق تخصص روانپزشکي کودک با بيان اينکه والدين نبايد کودکان را از بازي با خاک، گل، آب و ماسه منع کنند، گفت: بخشي از تاثير بازي‌ها کمک به رشد خلاقيت در کودکان است و در صورتي که والدين بتوانند محيطي را براي کودک فراهم کنند که از لوازمي که در اختيار دارد چيزي را خلق کند تاثير زيادي در ايجاد خلاقيت و نوآوري وي خواهد داشت.

دکتر مهدي تهراني دوست در گفت وگو با ايسنا ، اظهار داشت: اسباب بازي‌ها وسايلي هستند براي تقويت ارتباط کودک با محيط اطراف و بازي کردن کودکان با اين وسايل نوعي ارتباط غير کلامي است که کودک با اطرافيان و محيط برقراري مي‌کند.

وي با بيان اينکه کودکان در هر سني مي‌توانند از اسباب بازي‌ها براي رشد و تکامل خود و ارتباط با ديگران استفاده کنند، ادامه داد: به خصوص در کودکاني که هنوز تکلم پيدا نکرده‌اند اينگونه ارتباطات معناي بيشتري پيدا مي‌کند.

اين فوق تخصص روانپزشکي کودک با اشاره به اين که همواره مشاهده مي‌شود که کودکان با اسباب بازي‌هاي خود ارتباط برقرار مي‌کنند و با آنها صحبت مي‌کنند و به نحوي با اسباب بازي خود رفتاري مي‌کنند که انگار يک موجود زنده است، بيان کرد: ارتباط کودکان با اسباب بازي خود جزيي از شرايط رشدي کودکان و بازي‌هاي تخيلي کودکان به حساب مي‌آيد و معمولا کودک بايد اين سير را در رشد خود داشته باشد در صورتي که کودکي در اين زمينه ضعيف عمل کند به عنوان مشکل تلقي مي‌شود.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اينکه با رشد کودک نوع اسباب بازي‌ها و ارتباط وي با آنها نيز تغيير مي‌کند، گفت: علاوه بر اينکه اسباب بازي‌ها جنبه تقويت ارتباطي را در کودکان دارند بنابراين در تقويت رشد شناختي کودک نيز نقش دارند به نوعي که برخي از اسباب بازي‌ها ذهن کودک را براي پيدا کردن راه حل براي مسائل و مشکلات فعال مي کند.

دکتر تهراني دوست افزود: امروزه به تعداد اسباب بازي‌هايي که بر رشد شناختي کودک تاثير مثبت دارد افزوده شده و کمک مي‌کند کودک شناخت خود را از محيط پيرامون خود تقويت کند به خصوص اسباب بازي‌هايي که به نوعي کوچک شده وسايل واقعي هستند در هر مرحله‌اي از رشد کودکان کمک کننده خواهند بود و مي‌توانند ارتباط و رشد شناختي کودکان را تقويت کنند.

اين فوق تخصص روانپزشکي کودک با اشاره به اينکه يک اسباب بازي خوب بايد متناسب با شرايط رشد از نظر سني و عقلي باشد تا کودک بتواند با آن ارتباط برقرار کند، گفت: مسلما کودکان موفق به استفاده و ارتباط يافتن با اسباب بازي‌هاي پيچيده‌اي که متناسب با سن آنها نيست نمي شوند.

دکتر تهراني دوست با بيان اينکه اسباب بازي‌ها بايد از سلامت کامل برخوردار و امنيت لازم را داشته باشند و با در نظر گرفتن سلامت جسمي و روحي انتخاب شوند، تصريح کرد: خطرناک بودن اسباب بازي‌ها تا حد زيادي بستگي به شرايط سني کودک دارد.

وي ادامه داد: برخي از اسباب بازي‌ها براي کودکاني که سن کمي دارند خطرناک هستند در حالي که براي کودکاني در سنين بالاتر مناسب است و هيچ خطري را در پي ندارد به طور مثال در سنين دو يا سه سالگي که کودکان علاقه به بردن اشيا به دهان دارند خريد اسباب بازي‌هاي که از اشياء و قطعات ريز تشکيل مي‌شوند براي آنها خطرناک است.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران از ديگر اسباب بازي‌هايي که ممکن است براي کودکان خطرآفرين باشد به اسباب بازي‌هايي با اجزاي تيز و برنده و اسباب بازي‌هاي شيشه‌اي اشاره کرد و گفت: وجود احتمال شکسته شدن در اسباب بازي‌هاي شيشه‌اي مي‌تواند استفاده از اين اسباب بازي‌ها براي کودکان خطرآفرين باشد.

اين فوق تخصص روانپزشکي کودک اظهار داشت: با وجود اين که کودکان زمينه اوليه براي گرايش به اسباب بازي‌هاي خاص را دارند ولي درعين حال محيط بخش مهمي است که اين گرايش‌ها را تقويت يا تضعيف مي‌کند بنابراين والدين بايد توجه داشته باشند که اسباب بازي‌هايي متناسب با جنسيت کودک انتخاب کنند.

دکتر تهراني دوست گفت: با تغيير جامعه اسباب بازي‌ها نيز تغيير مي‌کنند و برخي اسباب بازي‌ها جنبه آموزشي پيدا کرده‌اند و با اين هدف طراحي مي‌شوند که درعين حال که جنبه سرگرمي دارند زمينه آموزش و رشد کودکان را نيز تقويت کنند.

وي با اشاره به افزايش بازي‌هاي رايانه‌اي تصريح کرد: اين بازي‌ها به نوع خود شرايطي را براي تقويت رشد بچه‌ها فراهم مي‌کند اما با توجه به اين که اين بازي‌ها جذابيت بيشتري براي کودکان دارد نبايد اجازه داد که اين مسئله کودکان را محدود کند و آنها را از ديگر بازي‌ها به خصوص بازي‌هاي دسته جمعي که به رشد ارتباطي کودکان کمک مي‌کند محروم نمايد.

اين فوق تخصص روانپزشکي کودک با بيان اينکه والدين نبايد کودکان را از بازي با خاک، گل، آب و ماسه منع کنند، اظهار داشت: بخشي از تاثير بازي‌ها کمک به رشد خلاقيت در کودکان است و در صورتي که والدين بتوانند محيطي را براي کودک فراهم کنند که خود از لوازمي که در اختيار دارد چيزي را خلق کند تاثير زيادي در ايجاد خلاقيت و نوآوري کودک خواهند داشت.

وي با اشاره به اينکه استفاده از گل، خمير بازي و ماسه مواد اوليه‌اي هستند که مي‌تواند به پرورش خلاقيت در کودکان کمک کند، افزود: به راحتي مي‌توان شرايط اين نوع بازي‌ها را در داخل منزل براي کودکان ايجاد کرد.

دکتر تهراني دوست گفت: کودکان به طور معمول بايد بتوانند با اسباب بازي‌هاي خود به نحو موثري ارتباط پيدا کنند ولي مواردي وجود دارد كه بچه‌ها از نظر رشدي به خصوص رشد ارتباطي مشکل دارند که اين در درجه اول خودش را در ارتباط برقرار کردن با اسباب بازي‌ها نشان مي‌دهد و در صورتي که والدين متوجه چنين مشکلي در فرزند خود بشوند بايد با يک کارشناس در اين زمينه مشورت کنند تا بررسي‌هاي جامع‌تر صورت گيرد.


 خبرها از عالم علم 

بارداري ناخواسته مهمترين علت افسردگي پس از زايمان

يك روانپزشك عنوان كرد: بارداري ناخواسته و عوامل ژنتيك مهمترين علت افسردگي پس از زايمان در بانوان مي‌باشند. به گزارش ايسنا، دكتر محمدرضا ايران‌نژاد عضو كميته علمي نهمين كنگره بين‌المللي زنان و مامايي ايران كه از تاريخ 17 تا 20 آبان ‌ماه سال جاري برگزار مي‌شود با بيان اين مطلب گفت: افسردگي پس از زايمان به طور كلي در 10 درصد از بانوان و حدود 20 روز تا يك ماه بعد از زايمان علائم خود را نشان مي‌دهد و عموما به علت تغييرات هورموني پس از زايمان، عوامل ژنتيكي، مشكلات عاطفي، اختلافات در روابط زناشويي و ارتباطات خانوادگي و همچنين بارداري ناخواسته ايجاد مي‌شود.

وي از گريه كردن، ناراحتي شديد، هذيان‌گويي، برهم‌خوردن تنظيم خواب، كم‌اشتهايي و بي‌قراري به عنوان مهمترين علايم اين بيماري ياد كرد و افزود: اين اختلال رفتاري در بانوان و پس از زايمان منجر به عدم اداره صحيح زندگي در فرد شده و در موارد شديد مي‌تواند به صدمه زدن به خود و حتي اقدام به خودكشي يا فرزندكشي نيز منجر شود. دكتر ايران‌نژاد در زمينه درمان اين بيماران تصريح كرد: انجام دارودرماني، درمان‌هاي بيولوژيكي و در نهايت بستري بيمار در مدت زمان 2 الي 3 هفته مي‌تواند به كاهش علايم بيماري و بهبود فرد كمك كند.

وي تغيير نگاه خانواده‌ به بارداري ناخواسته و مثبت‌انديشي را در ميان زوج‌هاي جوان در كاهش ايجاد افسردگي‌ها در بانوان بسيار مهم و اثربخش عنوان كرد و يادآور شد: نتايج آخرين دستاوردهاي علمي در زمينه پيشگيري و درمان اين بيماران در جريان نهمين كنگره بين‌المللي زنان و مامايي ايران كه در تاريخ 17 تا 20 آبان‌ ماه جاري در مركز همايشهاي رازي تهران برگزار مي‌شود، مورد بحث و بررسي اساتيد و انديشمندان داخل و خارج كشور قرار خواهد گرفت.

درمان اعتياد

دانشمندان دريافتند فعال سازي گيرنده هايي در مغز موش مي تواند اثرات رفتاري اعتياد به كوكائين را خنثي كند.

به گزارش ايرنا، دو نوع گيرنده اصلي كانابيونوئيد(حشيش) به نام هاي CB1 وCB2 در مغز وجود دارد.گيرنده هاي CB1 كه به تعداد زياد در مغز يافت مي شوند توسط مواد مخدري مانند ماري جوانا فعال مي شوند.گفته مي شود اين گيرنده ها، سيستم پاداش مغز را تحريك مي كنند. به همين علت اين گيرنده ها به مركز تمركز تحقيقات اعتياد تبديل شده اند‌ اما گيرنده هاي CB2 در وهله نخست بر روي سلول‌هاي ايمني بدن جاي مي‌گيرند.آنها همچنين در درك درد نيز نقش دارند.تا همين اواخر تصور مي شد گيرنده هاي CB2 در مغز وجود ندارند و اگر هم باشند آن قدر كم هستند كه نمي توانند در اعتياد به مواد مخدر نقشي ايفا كنند.اكنون براي نخستين بار محققان موسسه ملي سوءمصرف مواد مخدر در امريكا به سرپرستي دكتر «ژنگ زيونگ زي» دريافته اند كه CB2 نقش مهمي در كنترل اعتياد فرد به مواد مخدر ايفا مي كند.در اين پژوهش آنها موش ها را با تزريق كوكائين معتاد كردند. محققان دريافتند گيرنده هاي فعال CB2 با دو آگونست (هورمون آزادكننده گنادوتروپن) متفاوت، رفتار تحريك شده ناشي از مواد مخدر مانند بيش فعالي را كاهش مي دهند. علاوه بر اين آگونيست هاي گيرنده CB2، حملات و ميزان مصرف مواد مخدر را در موش هاي طبيعي و موش هايي كه گيرنده هاي CB1 نداشتند، كاهش دادند، اما در آنهايي كه گيرنده هاي CB2 را نداشتند، چنين اتفاقي روي نداد. يافته هاي كنوني براي نخستين بار حاكي از آن است كه گيرنده هاي CB2 مغزي به طور عملي تحريك حركتي ناشي از مصرف كوكائين را در موش ها تنظيم مي كند.پژوهشگران از پتانسيل اين يافته ها در درمان اعتياد خبر مي دهند.

ايران در ارايه مقالات جهان مشمول ارتوپدي جايگاه ممتازي ندارد

رييس انجمن جراحان ارتوپدي ايران گفت : ايران در ارايه مقالات مشمول ارتوپدي جايگاه ممتازي ندارد و هنوز مقاله نويسي و درج تجربيات شخصي و علمي افراد و جوامع مختلف ارتوپدي به عنوان يك اهميت شناخته نشده است . به گزارش ايرنا از روابط عمومي انجمن جراحان ارتوپدي ايران ، دكتر غلامعلي عكاشه افزود : توانايي ايران ها در ارايه مقالات بيش از كشورهاي همسايه و حتي تركيه است در حالي كه ثبت مقالات كشورهاي ديگر چندين برابر كشور ماست . وي در مورد نتيجه گزارش مقام علمي ايران در منطقه ادامه داد: نتيجه بومي سازي شرايط توزيع عادلانه ارتوپدي و علم ارتوپد در كشور كه تحويل دفتر فناوري رياست جمهوري شده هنوز ارايه نشده كه اميدواريم با نظر خواهي از اعضاي انجمن ارتوپدي كه عملياتي كاربردي دارند مشخص شود كه چه تاثيري مثبتي براي جامعه و به خصوص بيماران اين عمل كرد و اين تحقيق داشته است .

عكاشه با بيان اينكه دستاوردهاي يكساله حوزه ارتوپد در نوزدهمين كنگره ارتوپدي با حضور متخصصين اين حوزه از سراسر كشور ارايه خواهد شد خاطر نشان كرد : جمع بندي بومي هر منطقه كشور و تقسيم به سرانه اين مناطق از نظر ارتوپدها و امكانات تخصصي مورد نياز ، كمك به برنامه ريزي در معاونت فني رياست جمهوري براي برآورد كردن نيازهاو اندازه گيري جايگاه علم ارتوپدي از جمله كارهاي انجام شده در يك سال گذشته در حوزه ارتوپدي است . وي اظهار داشت: طبق اين برآورد ها مشخص شد كه متاسفانه با وجود تجربه بسيار بالا و ابراز كار و امكان مقاله نويسي مشخص شد كه جايگاه ممتاز مقاله نويسي جهاني در منطقه ندارد؛ اين در حالي است كه در حوزه ارايه خدمات مثبت پزشكي ارتوپدي جايگاه مناسبي داريم و جزومقام هاي اول هستيم .

لاغري با ماست و خشكبار

متخصصان تغذيه درآمريكا تاكيد كردند سيب‌زميني و نشاسته‌ها بدون شك موجب افزايش وزن مي‌شوند اما مواد غذايي باارزش تغذيه‌اي مناسب مثل ماست و مغز خشكبار چون باعث مي‌شوند كه ديرتر احساس گرسنگي كنيد در نتيجه كمك مي‌كنند كه لاغرتر بمانيد. به گزارش ايسنا، دكتر داريوش مظفريان از متخصصان دانشكده بهداشت عمومي هاروارد كه سرپرستي اين مطالعه را برعهده داشته مي‌گويد: منطق معمول انسان اين است كه هر خوردني به اندازه تعادل مي‌توان خورد و با وجودي كه دائم توصيه مي‌شود مصرف كلي كالري‌ها را كاهش دهيد اما معمولا به اينكه اين كالري‌ها از چه موادي تشكيل شده‌اند، توجهي نمي‌شود.

بنابراين از آنجا كه ذخيره كالري تمام موادغذايي يكسان نيست پس صرف مصرف آنها به اندازه متعادل كافي نيست. از بين تمام مواد غذايي، سيب‌زميني در افزايش وزن نقش آشكار و موثري دارد به طوري كه مصرف روزانه اين نشاسته پس از چهار سال موجب افزايش وزن قابل توجهي مي‌شود. اين مطالعه نشان مي‌دهد كه حتي سيب‌زميني آب پز يا تنوري هم در افزايش وزن موثر است و ظاهرا علت آن تاثير اين خوردني روي هورمون انسولين است. به گزارش روزنامه واشنگتن پست، از طرف ديگر اضافه كردن هر نوبت خشكبار به رژيم غذايي درپيشگيري از اضافه وزن نقش دارد. ماست هم در اين زمينه نقش شگفت‌انگيزي دارد.

كساني كه هر روز ماست مي‌خورند طي 4 سال مي‌توانند حداقل 0.5 كيلو وزنشان را كاهش دهند. اين يافته مي‌تواند كاربردهاي سياسي، اقتصادي و بهداشتي مهمي داشته باشد. شرح اين مطالعه در مجله پزشكي نيوانگلند منتشر شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
گزارش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته