جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/05/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3932

دولت براي ساخت مسکن مهردر كلان‌شهرها مشکل زمين دارد
خريد و فروش مسكن در تهران متري 8 ميليون تومان!


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


مسکوکات و ارز


 دولت براي ساخت مسکن مهردر كلان‌شهرها مشکل زمين دارد
 خريد و فروش مسكن در تهران متري 8 ميليون تومان! 

رقم هفت ميليون و 999 هزار و 500 تومان براي فروش يك متر مربع زيربناي مسكوني در تهران ثبت شد. به گزارش ايسنا، اين عدد كه مربوط به فصل بهار امسال است نسبت به حداكثر قيمت زمستان سال گذشته كه هفت ميليون و 921 هزار و 500 تومان بوده افزايش يك درصدي داشته است. همچنين كمترين قيمت فروش يك متر مربع زيربناي مسكن در تهران براي فصل بهار 246 هزار و 300 تومان بوده كه نسبت به رقم متناظر در زمستان سال گذشته بيش از چهار هزار و 400 تومان كاهش نشان مي‌دهد.

هزينه ساخت و سازهاي معمولي بدون قيمت زمين و كسر سود هر متر كمتر از 300 هزار تومان

معاون وزير راه و شهرسازي با تاكيد بر اين‌كه زمينه براي ورود سوداگران به بخش مسكن فراهم نمي‌شود، گفت: دولت با بسته‌هاي حمايتي در بخش توليد مي‌تواند به تعادل بازار و جلوگيري از افزايش قيمت تمام شده مصالح كمك كند.

دكتر محمود فاطمي‌عقدا رييس مركز تحقيقات ساختمان و مسكن با اشاره به اين‌كه يقينا آزادسازي قيمت حامل‌هاي انرژي بر توليد تاثيرگذار است، اضافه كرد: آنچه شاهد هستيم رشد چندان زياد قيمت تمام شده نيست و مي‌توان گفت قيمت تمام شده معقول است اما حاشيه سود هنوز هم زياد است و بايد كاهش يابد. وي با تاكيد بر اين‌كه به راحتي و با كم كردن حاشيه سود مي‌توان به قيمت تمام شده متناسب رسيد، خاطرنشان كرد: در ساخت و سازهاي معمولي بدون قيمت زمين و كسر سود هزينه ساخت هر متر كمتر از 300 هزار تومان است. معاون وزير راه و شهرسازي با تاكيد بر اين‌كه تحقق صنعتي‌سازي در كشور از دستاوردهاي مسكن مهر بوده است، اظهار كرد: اگر مسكن مهر نبود به هيچ عنوان امكان شروع جدي صنعتي‌سازي و ورود كشور به اين عرصه وجود نداشت همان طور كه حدود 35 سال پيش همزمان با تشكيل مركز تحقيقات ساختمان و مسكن بحث صنعتي‌سازي جزو اولويت‌ها بود اما تحقق نيافت زيرا هيچگاه اين حجم توليد مسكن رقم نخورد كه صنعتي‌سازي مقرون به صرفه باشد. وي درباره فقدان زيرساخت‌هاي لازم در مكان‌هاي ساخت مسكن مهر گفت: دولت در كلان‌شهرها زمين ندارد كه تملك كند و واحد مسكوني بسازد.

فاطمي‌عقدا با بيان اين‌كه حجم زياد مسكن مورد نياز مربوط به كلانشهرها است، گفت: در اين راستا دولت بالاجبار بايد به سمت شهرهاي اقماري برود. معاون وزير راه و شهرسازي با تاكيد بر اين‌كه شهر فقط خانه نيست و به سرانه‌هايي مانند فضاهاي آموزشي، بهداشتي و تفريحي نياز دارد، ادامه داد: در دنيا هم در كشورهاي پيشرفته و در حال توسعه ايجاد شهرهاي جديد به عنوان شهرهاي اقماري كلانشهرها در دستور كار قرار دارد. وي با تاكيد بر اين‌كه راهي جز اين نيست و نسخه شهرهاي جديد نسخه كارآمد و امتحان شده براي كلانشهرها است، گفت: زيرساخت‌هاي لازم براي شهرهاي جديد پرند، هشتگرد و پرديس از قبيل ايجاد شده است به عبارت ديگر اين سه شهر جديد، قديمي هستند و داراي زيرساخت‌هاي لازم بوده‌اند به طوري كه در هيچ يك از اين شهر مشكل آب، برق، گاز و تلفن نداريم. فاطمي عقدا درباره حمل و نقل اين شهرها تصريح كرد: براي حمل و نقل بين شهرهاي جديد به مادر شهر (تهران) تا حدي مشكل داريم اما قبول كنيم كه پرديس با آزادراه تهران ـ پرديس وضعيت بهتري پيدا كرد و عملا يكي از محلات تهران شده است. وي افزود: هر سه شهر امكانات حمل و نقل جاده‌اي را دارند و مترو نيز در برنامه دولت بوده و درحال انجام است.


 تريبون اقتصادي 

پس از هدفمندي يارانه‌ها؛

فقط 20واحد در شهرك‌هاي صنعتي تعطيل شدند

بعد از هدفمندسازي يارانه‌ها حداكثر 20 واحد صنعتي به دليل مشكلات ناشي از اجراي اين قانون در شهرك‌هاي صنعتي تعطيل شدند. به گزارش ايسنا، علي نقي قدس معاون صنايع كوچك سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، در پاسخ به وضعيت تعطيلي واحدهاي صنعتي در شهرك‌هاي صنعتي پس از هدفمندسازي يارانه‌ها با بيان مطلب بالا افزود: بعد از هدفمندسازي يارانه‌ها 10 تا حداكثر 20 واحد صنعتي در شهرك‌ها تعطيل شدند كه البته به دنبال كمك به آن‌ها از محل كمك‌هاي فني و اعتباري براي فعال‌سازي‌شان هستيم. وي در پاسخ به اينكه به گفته برخي مراكز حداكثر 50 درصد ظرفيت واحدهاي صنعتي در شهرك‌هاي صنعتي فعال است، اظهار كرد: حدود 50 هزار واحد صنعتي مجوز گرفته‌اند كه حدود 25 هزار واحد به بهره‌برداري رسيده‌اند؛ بنابراين اين‌كه عنوان شده 50 درصد ظرفيت شهركها راكد است، احتمالا مربوط به همان واحدهاي در حال ساخت است؛ بنابراين اين آمار درست نبوده و آمار ظرفيت واحدهاي فعال را مي‌توانيد از وزارت صنايع بگيريد.

جزئيات طرح صدور کارت اشتغال کارجويان

معاون وزير کار با اعلام جزئيات کامل طرح صدور کارت اشتغال براي همه کارجويان کشور از ايجاد يک بانک اطلاعاتي کامل در اين زمينه خبر داد و گفت: سازوکار اجراي اين طرح به زودي در شوراي عالي اشتغال مطرح مي شود. محمدحسين فروزان مهر در گفتگو با مهر با تشريح جزئيات کامل طرح صدور "کارت اشتغال" براي کارجويان کشور، گفت: براي اجراي اين طرح از کاريابي هاي داخلي کشور استفاده خواهد شد.معاون توسعه اشتغال و کارآفريني وزارت کار و امور اجتماعي با اعلام اينکه اين پيشنهاد تا حداکثر ماه آينده به شوراي عالي اشتغال ارائه خواهد شد، اظهار داشت: از طريق صدور کارت هاي اشتغال کارجويان، ويژگي هاي همه آنها احصاء خواهد شد.فروزان مهر با تاکيد بر اينکه از اين طريق مشخص خواهد شد که چند نفر کارجو در چه رشته تحصيلي حضور دارند، تصريح کرد: از اين طريق مي توانيم پس از دستيابي به آمار دقيق کارجويان به وزارت علوم اعلام کنيم که ظرفيت پذيرش رشته ها در بازار کار چقدر است.وي به برنامه ريزي براي مهارت آموزي کارجويان در قالب سازمان ملي مهارت نيز به عنوان جزئي از اين طرح اشاره کرد و افزود: اين کار علاوه بر تشويق کارجويان به مهارت آموزي، شرايط ثبت و ضبط اطلاعات دقيق آنها را نيز فراهم خواهد کرد.به گفته فروزان مهر، با ارائه يک کد رهگيري به هر فرد کارجو مي توانيم علاوه بر دستيابي به اطلاعات هويتي وي، سوابق و ويژگي هاي تحصيلي وي را نيز در دسترس داشته باشيم.معاون وزير کار بررسي تقاضاي افراد کارجو را يکي ديگر از اقداماتي دانست که در زمان صدور کارت هاي اشتغال صورت خواهد گرفته به نحوي که از طريق بانک هاي اطلاعاتي ديگر کشور بايد بررسي شود که فرد شاغلي خود را بيکار معرفي نکند.


 نهادهاي مالي 

رييس‌كل بانك مركزي :

شايعه چاپ اسكناس با نظر رييس‌جمهور كذب محض است

رييس‌كل بانك مركزي در مورد برخي شايعات درباره چاپ اسكناس با نظر رييس‌جمهور با تكذيب شديد اين امر گفت: بانك مركزي در مورد چاپ اسكناس استقلال كامل دارد و اين گونه نيست كه رييس‌جمهوري بگويد و ما اسكناس چاپ كنيم! محمود بهمني در گفت‌وگو با ايسنا چاپ اسكناس را يك مسئله ملي عنوان و اظهار كرد: چاپ اسكناس به تصميم‌گيري هيات نظار بانك مركزي و دادستاني كل كشور نياز دارد. در حالت معمول بانك مركزي فقط در صورت امحاء اسكناس مي‌تواند متناسب با همان ميزان اسكناس چاپ كند. به گفته وي چاپ بي‌رويه اسكناس باعث تورم در كشور مي‌شود. او تاكيد كرد: بانك مركزي در مورد چاپ اسكناس استقلال كامل دارد و اين گونه نيست كه رييس‌جمهوري بگويد و ما اسكناس چاپ كنيم!

قدرداني بانک‌مرکزي از عملکرد مطلوب بانک پاسارگاد در واريز يارانه ها

بانک مرکزي جمهوري‌اسلامي ايران، به‌‌خاطر عملکرد بسيارخوب بانک‌پاسارگاد در ايام واريز و برداشت يارانه‌ها در دور پنجم، و دارا بودن بيش از 95 درصد تراکنش موفق، از اين بانک تقدير و تشکر کرد. به گزارش بينا، در بخشي از اين تقديرنامه، خطاب به دکتر قاسمي، مديرعامل بانک پاسارگادآمده است : با توجه به اينکه درصد تراکنش‌هاي موفق آن بانک در بازه زماني برداشت يارانه‌ها بالاي 95 درصد بوده‌است، بدينوسيله از زحمات و تلاش جنابعالي و همکاران محترم آن بانک و زيرمجموعه تابعه که در پرداخت دور پنجم يارانه‌ها به نحو مطلوب به ايفاي نقش پرداخته‌اند، قدرداني نموده و از ايزد منان برايتان توفيق در توسعه و بهبود خدمت رساني به مردم آرزو مي‌نماييم.گفتني است بانک پاسارگاد در دور چهارم پرداخت يارانه‌‌ها نيز با بيش از 99 درصد تراکنش موفق، مورد تقدير بانک مرکزي قرار گرفته‌بود.

تقدير دبير کل بانک مرکزي از مؤسسه اعتباري توسعه

دبير کل بانک مرکزي با ارسال نامه اي به مدير عامل مؤسسه ي اعتباري توسعه از عملکرد مطلوب بانک در مرحله پنجم پرداخت نقدي يارانه ها تقدير کرد.به گزارش امور روابط عمومي و بازاريابي ، بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران از مؤسسه اعتباري توسعه به منظور عملکرد مطلوب اين مؤسسه در خصوص تراکنش هاي موفق برداشت يارانه ها در مرحله پنجم قدرداني کرد.

بانک سپه لوح تقدير گرفت

با حضور مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش و ائمه جمعه اين جزيره، در مراسم اختتاميه نمايشگاه دستاوردهاي دولت نهم و دهم بانک سپه لوح تقدير گرفت .به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني بانک سپه از جزيره کيش، در اين مراسم مهندس عليرضا عامري مديرعامل سازمان منطقه آزاد کيش طي سخناني هدف از برگزاري اين نمايشگاه را ارائه خدمات ارزنده دولت عدالت محور در شش سال گذشته دانست و افزود: موفقيتهاي چشمگير دولت و انعکاس فعاليتهاي دولت مردمي و خدمتگذار در چند سال گذشته سبب برگزاري نمايشگاه دستاوردهاي دولت نهم و دهم در جزيره کيش شد.


 مسکوکات و ارز 

يک گرم طلاي 18 عيار

43980 تومان

سکه بهار آزادي طرح قديم

450000 تومان

سکه بهار آزادي طرح جديد

432000 تومان

نيم سکه بهار آزادي

216000 تومان

ربع سکه بهار آزادي

125000 تومان

دلار

1130 تومان

يورو

1650 تومان


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
گزارش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته