جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/05/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3932

با آغاز برگزاري آزمون؛
زمان انتشار نتايج آزمون کارداني به کارشناسي اعلام شد

رييس مرکز آزمون:
ظرفيت پذيرش دانشجوي كارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي افزايش يافت


خبر


 با آغاز برگزاري آزمون؛
 زمان انتشار نتايج آزمون کارداني به کارشناسي اعلام شد 

گروه آزمون و سنجش: معاون اجرايي سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به جزئيات برگزاري آزمون کارداني به کارشناسي گفت: آزمون کارداني به کارشناسي امروز 6 مرداد ماه با رقابت 372 هزار و 929 نفر برگزار مي شود. سيدجلال طباطبايي در گفتگو با مهر افزود: آزمون پذيرش دانشجو از دوره کارداني (فوق ديپلم) به دوره کارشناسي ناپيوسته امروز پنجشنبه در 66 شهرستان در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار مي شود.وي افزود: آزمون داوطلبان گروه هاي آموزشي فني و مهندسي و علوم پايه در صبح امروز و آزمون داوطلبان گروه هاي آموزشي پزشکي ، کشاورزي ، علوم انساني ، هنر و دامپزشکي بعد از ظهر برگزار خواهد شد. از ميان شرکت کنندگان در کنکور کارداني به کارشناسي 165 هزار و 18 نفر زن و 207 هزار و 911 نفر مرد هستند.

طباطبايي يادآور شد: درهاي ورودي حوزه‌هاي امتحاني صبح راس ساعت 7 صبح بسته شد و بعداز ظهر راس ساعت 14:30 بسته خواهد شد.

وي با اشاره به موارد تخلف همراه داشتن وسايل اضافي گفت: همراه داشتن کيف دستي، ساک دستي، پيجر، تلفن همراه، جزوه، کتاب، ماشين حساب، هرگونه نت و يادداشت و نظاير آن و همچنين وسايل شخصي ممنوع است. به همراه داشتن هر کدام از وسايل به عنوان تقلب و تخلف تلقي شده و با داوطلبان بر اساس قانون رسيدگي به تخلفات و جرايم در آزمون هاي سراسري برخورد مي شود.معاون سنجش اظهار داشت: نتايج اوليه در هفته اول شهريور و نتايج نهايي در هفته آخر شهريور اعلام مي شود.


 رييس مرکز آزمون:
 ظرفيت پذيرش دانشجوي كارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي افزايش يافت 

گروه آزمون و سنجش: رئيس مركز آزمون دانشگاه آزاد گفت: ظرفيت اعلام شده اوليه در پذيرش دانشجوي كارشناسي ارشد اين دانشگاه 40 هزار نفر بود اما با توجه به تصويب رشته‌هاي جديد حدود 2 هزار نفر ديگر بر اين ظرفيت افزوده مي‌شود.دکتر عبدالله سجادي جاغرق رئيس مركز آزمون دانشگاه آزاد در گفت‌وگو با فارس با بيان اينكه در كنكور كارشناسي ارشد امسال دانشگاه آزاد حدود 42 هزار نفر پذيرش مي‌شوند، گفت: ظرفيت اعلام شده اوليه در پذيرش دانشجوي كارشناسي ارشد اين دانشگاه 40 هزار نفر بود اما با توجه به تصويب رشته‌هاي جديد حدود 2 هزار نفر ديگر بر اين ظرفيت افزوده مي‌شود. وي درباره رشته‌هاي تصويب شده جديد نيز اظهارداشت: بيشتر رشته‌هايي كه جديداً تصويب شده‌اند در گروه فني حرفه‌اي و مهندسي است. رئيس مركز آزمون دانشگاه آزاد با بيان اينكه پاسخنامه‌هاي داوطلبان كنكور كارشناسي ارشد قرائت شده است، افزود: پاسخنامه‌هاي داوطلبان كنكور كارشناسي ارشد قرائت شده، نمرات خام آنها به دست آمده است و در حال حاضر مركز آزمون دانشگاه آزاد در حال ظرفيت سازي است. وي درباره زمان اعلام نتايج كنكور كارشناسي ارشد دانشگاه آزاد گفت: نتايج كنكور كارشناسي ارشد 90 در نيمه دوم شهريورماه اعلام مي‌شود.


 خبر 

جزئيات برگزاري و زمان اعلام نتايج آزمون‌هاي ارتقا و گواهينامه تخصصي پزشکي تشريح شد

گروه آزمون و سنجش: دبير شوراي آموزش پزشکي و تخصصي با اشاره به جزئيات آزمون هاي ارتقاء و گواهينامه تخصصي پزشکي گفت: اين آزمون ها امروز پنجشنبه 6 مرداد به طور همزمان در 8 دانشگاه علوم پزشکي برگزار شد. دکتر سيداميرمحسن ضيايي در گفتگو با مهر افزود: 7 هزار دستيار تخصصي که در سال هاي اول تا چهارم دوره هاي تخصصي پزشکي مشغول به تحصيل هستند در آزمون ارتقا به سال بالاتر دوره آموزشي خود شرکت مي کنند.

وي افزود: يک هزار و 735 نفر در آزمون گواهينامه تخصصي پزشکي شرکت کرده اند که بيشترين شرکت کننده در رشته داخلي با 260 نفر و کمترين شرکت کننده در رشته طب هسته‌اي با 10 نفر است.ضيايي اظهار داشت: دانشگاه‌هاي علوم پزشکي شهيد بهشتي، تهران، تبريز، شيراز، اهواز،‌ مشهد، کرمان و اصفهان دانشگاههاي برگزار کننده آزمون گواهينامه هستند و افراد واجد شرايط ساير دانشگاهها در استانهاي خود در اين 8 قطب شرکت مي کنند.وي خاطرنشان کرد: آزمون آسکي که بخش امتحان عملي ايستگاهي آزمون گواهينامه تخصصي پزشکي محسوب مي شود در روزهاي شنبه، يکشنبه و دوشنبه 8 تا 10 مرداد در دانشگاههاي علوم پزشکي تربيت کننده دستيار برگزار مي شود.دبير شوراي آموزش پزشکي و تخصصي گفت: نتايج اين آزمون ها در نيمه دوم مرداد ماه اعلام مي شود.

آزمون ارتقاي دستياري هر ساله به منظور ارتقاي دستياران تخصصي پزشکي از سال اول به سال دوم، سال دوم به سال سوم و سال سوم به سال چهارم و در برخي رشته ها سال چهارم به سال پنجم برگزار مي شود. آزمون گواهينامه نيز به منظور اعطاي گواهينامه پايان تحصيلات دستياري برگزار مي شود.آزمون ارتقاء شامل دو بخش ارزيابي درون بخشي و آزمون کتبي است ارزيابي درون بخشي با 150 نمره از سوي گروه‌هاي آموزشي که دستيار در آن مشغول به تحصيل است، انجام مي‌شود.آزمون کتبي نيز با 150 نمره شامل دو بخش است که 60 نمره آن مربوط به آزمون‌هاي کتبي دوره‌اي بوده و در طول دوره برگزار مي‌شود و مابقي نمره مربوط به آزمون کتبي ساليانه است که تحت نظارت دبيرخانه شوراي آموزش پزشکي و تخصصي، توسط دانشگاه‌هاي مجري برنامه‌هاي دستياري برگزار مي‌شود.با توجه به مصوبه شوراي آموزش پزشکي وزارت بهداشت، آزمون گواهينامه در دو مرحله کتبي با حد نصاب قبولي 95 از 150 براي رشته‌هاي سه و چهار ساله و حد نصاب قبولي 100 از 150 براي رشته‌هاي پنج ساله و در مرحله آزمون‌هاي مهارتهاي عملي با حد نصاب قبولي 105 از 150 براي کليه رشته‌هاي تخصصي برگزار مي‌شود.حد نصاب نمره قبولي براي آزمون گواهينامه تخصصي نمره کل 210 از مجموع نمره 300 آزمون کتبي و مهارتهاي عملي است و رتبه گيري و اعلام نتايج نهايي در اين آزمون بر اساس نمره کل داوطلب است.

رييس سازمان سنجش آموزش کشور:

افزايش ظرفيت کنکور دکتري با توجه به شرايط دانشگاه ها صورت مي گيرد

گروه آزمون و سنجش: رئيس سازمان سنجش آموزش کشور درباره تغيير ظرفيت در کنکور نيمه متمرکز دکتري سال 90 گفت: دانشگاه ها تا پايان مردادماه شرايط خود را براي تغييرات در ظرفيت پذيرش دوره دکتري به وزارت علوم اعلام مي کنند و آن زمان شيوه هاي اعمال افزايش ظرفيت اجرايي مي شود. دکتر محمدحسين سرورالدين در گفتگو با مهر افزود: تکميل ظرفيت در دوره دکتري براي آزمون نيمه متمرکز دکتري سال 90 که بر اساس تصميم شوراي عالي انقلاب فرهنگي اعلام شده است انجام مي گيرد اما شيوه اعمال آن پس از بررسي و نياز سنجي دانشگاه ها اعلام مي شود.

وي افزود: دانشگاه ها بايد به وزارت علوم اعلام کنند که در چه رشته اي و چه ميزان به دانشجوي دکتري نياز دارند و پس از اعلام ظرفيت در اين زمينه تصميم گيري مي شود. ممکن است برخي رشته ها افزايش داشته باشد و در برخي ديگر از رشته ها هيچ ظرفيتي اضافه نشود.سرورالدين اظهار داشت: بر اساس برنامه از پيش تعيين شده به احتمال بسيار قوي آزمون نيمه متمرکز دکتري در نيمه دوم سال يعني آذرماه برگزار خواهد شد اما شرايط برگزاري و زمان ثبت نام و تغييرات آن در اطلاع رساني هايي بعدي سازمان سنجش اعلام مي شود. وي خاطرنشان کرد: در واقع آزمون تغييري نمي کند اما از شکل کلي و عمومي فعلي به شکل تخصصي تر تغيير مي کند و همانطور که نظر شوراي عالي انقلاب فرهنگي نيز بود به جاي گروه آزمايشي، رشته هاي تخصصي به همراه گرايش هاي خود اعلام مي شوند.رئيس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: در حال حاضر در حال بررسي شيوه هاي موثر براي اعمال تکميل ظرفيت هستيم. در يک شيوه ممکن است تمام افرادي که براي تکميل ظرفيت معرفي مي شوند از ميان معرفي شدگان امتحان دکتري فروردين ماه 90 باشند و در شيوه ديگر ممکن است تکميل ظرفيت در آزمون آذرماه 90 اعمال شود.

سرورالدين تاکيد کرد: سعي بر اين است که ميزان افزايش ظرفيت 10 هزار نفري که در شوراي عالي انقلاب فرهنگي براي مقطع دکتري دانشگاه ها مصوب شده است اعمال شود اما شيوه اعمال آن پس از بررسي بهترين راهکار اعلام مي شود.بر اساس تصميم شورايعالي انقلاب فرهنگي ظرفيت پذيرش دانشجوي دکتري در سال 90 به 10 هزار نفر افزايش پيدا مي کند. اولين آزمون نيمه متمرکز دکتري (Ph.D) سال 1390 پنجشنبه 25 فروردين در 32 شهر کشور و61 حوزه امتحاني با رقابت 130 هزار و 900 نفر در گروه هاي فني و مهندسي، علوم پايه، علوم انساني، کشاورزي، زبانهاي خارجي، دامپزشکي، هنر و تربيت بدني و 107 کد رشته برگزار شده است.

تاريخ پذيرش اولين دوره دكتراي حرفه‌اي فيزيوتراپي اعلام شد

گروه آزمون و سنجش: رييس انجمن فيزيوتراپي ايران با اشاره به راه‌اندازي دوره دكتراي حرفه‌اي فيزيوتراپي، گفت: اولين دوره پذيرش در دوره دكتراي حرفه‌اي فيزيوتراپي از بهمن ماه آغاز مي‌شود. اسماعيل ابراهيمي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره راه‌اندازي دوره دكتراي حرفه‌اي فيزيوتراپي از سال جاري، گفت: انجمن فيزيوتراپي با تلاش‌هاي متعدد در سال 78 به استقلال حرفه‌اي رسيد، اما مشكلي كه از ابتدا شاهد آن بوديم كوتاه بودن دوره تحصيل در مقطع كارشناسي است، چرا كه دانشجويان اين رشته پس از فارغ التحصيل شدن در اين رشته، وارد حوزه تخصصي درمان شده و اين ضعف در بخش آموزش كلينيكي احساس مي‌شد در نهايت با توجه به گسترش حيطه‌هاي فيزيوتراپي و ورود تكنولوژي به اين حوزه، فرصت براي آموزش كافي نبود.

وي با بيان اينكه تلاش براي قدرتمند كردن سيستم ارائه خدمات آموزشي براي دانشجويان و انتقال يافته‌ها و تكنولوژي‌هاي جديد در طول دوره تحصيل از چندين سال گذشته آغاز شده است، اظهار كرد: در نتيجه، پيگيري طرح راه‌اندازي دوره دكتراي حرفه‌اي را در برنامه‌هاي اصلي خود گنجانديم.

پذيرش 30 درصدي داوطلبان بومي در دانشگاه صنعتي جندي شاپور دزفول

گروه آزمون و سنجش: رييس دانشگاه صنعتي جندي‌شاپور دزفول، گفت: امسال 30 درصد از ظرفيت پذيرش دانشجويان جديد‌الورود، به داوطلبان بومي اختصاص دارد. علي‌محمد آخوندعلي در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: اختصاص اين سهميه، فرصت بسيار مناسبي براي داوطلبان بومي خوزستان فراهم شده كه در استان خود تحصيل و از امكانات آموزشي موجود در دانشگاه صنعتي جندي‌شاپور دزفول استفاده كنند. وي اظهار كرد: در اين دانشگاه 11 رشته در مقطع كارشناسي و دو رشته در مقطع كارشناسي ارشد فعال است و در سال تحصيلي 91-90، در هر رشته مقطع كارشناسي به طور متوسط 25 تا 30 دانشجوي جديد پذيرش مي‌شود. 

با اعلام آخرين مهلت نقل و انتقال؛

ظرفيت و شرايط پذيرش تقاضاي نقل و انتقال دانشجو در سال جاري اعلام شد

گروه آزمون و سنجش: معاون دانشجويي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: در حال حاضر 22هزار دانشجو متقاضي انتقال به دانشگاه‌هاي نزديك به محل سكونت خود هستند كه دانشگاه‌هاي مبدا تنها با انتقال 16هزار نفر از آنان موافقت كرده‌اند. به گزارش ايسنا، دكتر محمود ملاباشي در بازديد از دانشگاه شهركرد، با بيان اينكه دانشگاه‌هاي مقصد تا تاريخ 15 شهريور ماه فرصت پذيرش دارند، تصريح كرد: تاكنون 10 هزار دانشجوي متقاضي انتقال در دانشگاه‌هاي مقصد پذيرفته شده‌اند و مابقي نيز در حال اقدام هستند. ملاباشي با بيان اينكه باقي مانده دانشجويان ثبت نام كرده براي انتقال نيز داراي شرايط انتقال و مهماني نيستند، اظهار كرد: چنانچه دانشجويي داراي شرايط استثنايي باشد، در مرحله دوم انتقال، به تقاضاي آنان رسيدگي خواهد شد.

وي با بيان اينكه داشتن معدل 13 به بالا، مشروطي نداشتن و وجود رشته تحصيل متقاضي در شهر مقصد از شرايط پذيرش نقل و انتقال دانشجو است، در خصوص تعالي بخشي به امكانات رفاهي دانشگاه‌ها، عنوان كرد: امسال با تصويب قانون مجلس، تمام فعاليتهاي خدماتي، رفاهي دانشگاه‌ها به بخش خصوصي واگذار مي‌شود و دانشگاه نيز بايد نقش نظارتي خود را در بخش فرهنگي و اجتماعي تقويت كند.

معاون دانشجويي وزارت علوم با بيان اينكه امسال خدمات رفاهي و خوابگاهي دانشگاه‌ها به بخش خصوصي واگذار مي‌شود، تصريح كرد: سپردن بخش اجرايي و رفاهي به بخش خصوصي نه تنها موجب ارتقا رضايتمندي دانشجويان مي‌شود بلكه كاهش تصدي‌گري دانشگاه‌ها را نيز به دنبال دارد. وي با اشاره به توجه وزارت علوم به دانشگاه‌هاي مراكز استان‌ها و رقابت موجود بين آنان، افزود: دانشگاه‌هاي مراكز استان‌ها كه بيشتر آنان بعد از انقلاب تاسيس شده‌اند، تاكنون پيشرفتهاي خوبي داشته اند به طوري كه مي توان گفت آن‌ها در آينده از بسياري از دانشگاه‌هاي بزرگ كشور پيشي گرفته و در ليست برترين‌ها قرار خواهند گرفت. ملاباشي دانشگاه شهركرد را شاخص آموزش عالي در چهارمحال و بختياري دانست و تصريح كرد: دانشگاه شهركرد تاكنون پيشرفتهاي مطلوبي در ابعاد مختلف داشته و نياز است كه مسئولين نيز توجه خاصي به اين دانشگاه داشته باشند.

رييس سازمان سنجش آموزش کشور:

اكثر داوطلبان خواستار برگزاري متمركز كنكور هستند

گروه آزمون و سنجش: رئيس سازمان سنجش آموزش كشور گفت: طي نظر سنجي كه صورت پذيرفته است اكثر داوطلبان كنكور خواستار برگزاري متمركز آزمون‌هاي سراسري دانشگاه آزاد و دانشگاه‌هاي دولتي هستند.محمدحسين سرورالدين رئيس سازمان سنجش آموزش كشور در گفت‌وگو با فارس با بيان اينكه اكثر داوطلبان كنكور خواستار برگزاري متمركز آزمون‌هاي سراسري دانشگاه آزاد و دانشگاه‌هاي دولتي هستند، افزود: مركز آزمون دانشگاه آزاد شناخته شده است و در زمان تأسيس آن مقرر شده كه به صورت مستقل آزمون‌هاي سراسري دانشگاه آزاد را برگزار كند. وي با تأكيد براينكه سازمان سنجش آموزش كشور يك مركز مجري است، گفت: تمركز آزمون‌هاي سراسري دانشگاه آزاد و دانشگاه‌هاي دولتي بايد به تصويب مراجع ذي‌ربط برسد و پس از بررسي و تصويب، ابلاغ شود. رئيس سازمان سنجش آموزش كشور گفت: يكي از اقدامات سازمان، سنجش افكار داوطلبان كنكور است، در آخرين نظرسنجي كه درباره تمركز آزمون‌هاي سراسري دانشگاه آزاد و دانشگاه‌هاي دولتي صورت پذيرفت، اكثر داوطلبان خواستار تمركز اين آزمون‌ها بودند.

نخستين دانشگاه فني حرفه‌اي استان زنجان افتتاح شد

گروه آزمون و سنجش: با حضور استاندار زنجان، نخستين دانشگاه فني حرفه‌اي علمي، كاربردي استان زنجان با نام شهيد مفتح افتتاح شد. به گزارش ايسنا، مديركل فني و حرفه‌اي استان زنجان در مراسم افتتاح اين دانشگاه با اشاره به اين‌که اين مرکز ظرفيت پذيرش 200 دانشجو را دارد، اظهار كرد: چهار رشته در اين دانشگاه تدريس خواهد شد و در حال حاضر با تدابيري كه انديشيده شده است در رشته‌هاي تأسيس و نگه‌داري آسانسور، برق و دو رشته ديگر طي آزموني اقدام به پذيرش دانشجو خواهيم کرد. وي به وجود بيش از 10 كارگاه تخصصي در اين مركز اشاره كرد و يادآور شد: با افتتاح كارگاه‌هاي درب و پنجره‌سازي، صنايع ساختمان، CNG ، upvc، تعمير آسانسور و نيز آزمايشگاه قطعات صنعتي با پرتونگاري، درصدد افزايش مهارت دانشجويان هستيم. اين مقام مسوول با تاكيد بر افزايش مهارت‌هاي عملي دانشجويان، خاطرنشان كرد: با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته درصدد ارتقاء دانش دانشجويان هستيم. رييس دانشگاه‌ علمي كاربردي زنجان نيز در اين مراسم، تصريح كرد: در آينده‌اي نه چندان دور، شاهد افتتاح 2 مركز فني حرفه‌اي علمي كاربردي ديگر در شهرستان‌هاي طارم و ابهر خواهيم بود كه هر كدام داراي 2 رشته‌ فني مهارتي مي‌باشند و قابليت پذيرش 50 دانشجو در هر رشته را دارند.

محمد فتحي با اشاره به مشکلات پيش روي اين دانشگاه، اظهار كرد: عمده مشكل موجود دانشگاه شهيد مفتح، وجود نداشتن سالن ورزشي است كه با اهتمام مسئولان در زميني حدود 2 هزار متر مي‌توان بهترين سالن ورزشي را احداث کرد. در اين جلسه استاندار زنجان، دستورات لازم براي واگذاري زمين به منظور ساخت سالن ورزشي دانشگاه فني حرفه‌اي علمي كاربردي شهيد مفتح را صادر کرد.

افزايش 20 رشته جديد در دانشگاه علمي کاربردي استان كردستان

گروه آزمون و سنجش: رييس دانشگاه جامع علمي کاربردي کردستان از افزايش 20 رشته جديد به رشته‌هاي موجود اين دانشگاه در استان خبر داد و افزود : در حال حاضر 66 رشته جديد در 14 مرکز آموزشي علمي کاربردي در استان تدريس مي‌شود. به گزارش ايسنا، رستمي در جمع خبرنگاران با بيان اينكه از اين تعداد رشته‌هاي جديد 13 رشته در مقطع کارداني و 7 رشته در مقطع کارشناسي ناپيوسته از اول مهر ماه سال جاري دانشجو مي پذيرند، اظهار كرد: رشته‌هاي امور شعب بانک، بيمه، عمران آب و فاضلاب، مديريت ICT، مکانيک خودرو، حقوق با گرايش ارشاد در امور مدني، آسيب شناسي با گرايش پيشگيري از اعتياد از رشته‌هاي جديد مقطع کارشناسي است.

وي با اشاره به اينکه در حال حاضر 46 رشته در اين دانشگاه تدريس مي شود، گفت: از اين تعداد رشته آموزشي 15 رشته در مقطع کارشناسي و 31 رشته در مقطع کارداني بوده است. وي تعداد دانشجويان دانشگاه علمي و کاربردي استان را 4 هزار و 763 نفر عنوان كرد و افزود: تعداد دانشجويان اين دانشگاه با پذيرش جديد در مهر ماه سال جاري به 6 هزار و 500 نفر افزايش مي‌يابد.

رييس دانشگاه علمي کاربردي کردستان با بيان اينکه تاکنون 2 هزار دانشجو از اين دانشگاه فارغ التحصيل شده‌اند از مهارتي شدن 90 درصد رشته‌هاي پذيرش شده در ترم جديد خبر داد. وي با بيان اينکه در حال حاضر در شهرستان‌هاي سنندج، قروه، بيجار، ديواندره، سقز مرکز علمي کاربردي وجود دارد، خاطرنشان کرد: به زودي در شهرستان‌هاي کاميران، دهگلان، سروآباد و مريوان مرکز علمي و کاربردي راه اندازي مي‌شود. رستمي با اشاره به نياز جامعه به رشته‌هاي مهارتي و فني، گفت: دانشگاه علمي کاربردي درصدد است تا رشته‌هاي مهارتي را تا مقطع دکترا ارتقاء دهد بر اين اساس در سال تحصيلي جديد در مقطع کارشناسي ارشد دانشجو پذيرش مي‌کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
گزارش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته