جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/09/06 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2637


سرمقاله


باوقت كم


خبر و نظر


حداد عادل : مشکلات عمده زنان فرهنگي است

آيت ا...هاشمي رفسنجاني:
از برنامه سند چشم انداز عقب هستيم

سخنگوي وزارت خارجه درپاسخ به سوال "آفرينش" ;
روس ها پرونده ايران را به آژانس برگردانند

رئيس مرکز اسلامي هامبورگ;
مشروعيت نظام وابسته به پذيرش عمومي است


احمدي نژاد خبرسازترين چهره سال 2006


کوتاه و خواندني


 سرمقاله 


آيا سايت خارجي آمريکا روبه اصلاح است ؟

«هنري کيسينجر»، چهره نام آشنايي درعرصه سياست آمريکاست.او، از جمله معروف ترين استراتژيست هاي ايالات متحده است و برغم آنکه درحال حاضر عهده دار سمت رسمي خاصي در واشنگتن نيست، به عنوان يک نظريه پرداز موثر، نفوذ کم نظيري در لايه هاي قدرت دراين کشور دارد.
 چندي پيش، کميسيوني در آمريکا تشکيل شده است که وظيفه آن، بررسي چگونگي تعامل آمريکا با ايران است. رياست اين کميسيون مشورتي را «جيمز بيکر» وزير خارجه اسبق آمريکا برعهده دارد و «کيسينجر» نيز از اعضاي عاليرتبه آن است.
 آخرين نتيجه اي که تا کنون اين کميسيون بدان دست يافته، اخيرا توسط کيسينجر، تشريح شده است.
 او درباره ايران چنين گفته است: اگر نوع نگاه خود را نسبت به ايران تغيير دهيم وملت ايران را به عنوان يک ملت سازنده و خلاق به رسميت بشناسيم، بسياري از مشکلات فيمابين حل خواهد شد.
 کيسينجر، همچنين تصريح کرده است که حداقل، تا 2 سال ديگر، امکان اقدام نظامي جديد از سوي آمريکا ميسر نيست ولذا حداکثر کاري که ممکن است عليه ايران شکل دهيم، تشديد تحريم اقتصادي است که البته اين گزينه نيز ايراني ها را از دستيابي به فناوري هسته اي باز نخواهد داشت وما درنهايت چاره اي جز پذيرش، «ايران اتمي» نخواهيم داشت.
 او بحث خود را چنين جمع بندي مي کند: تنها راه پيش رو، تعامل ديپلماتيک با ايران و کنار گذاشتن گزينه هاي تهديد آميز است.
 البته، آنچه در سطوح رسمي و از مقامات کنوني کاخ سفيد درباره ايران به گوش مي رسد، درتطابق با سخنان اخير هنري کيسنجر نيست وهنوز صداي جنگ طلبي از سوي برخي مقامات کاخ سفيد شنيده مي شود.
 بااين حال، آنچه اين استراتژيست ذي نفوذ گفته است، نشانه اي است ازرويکرد مثبتي که درداخل آمريکا درحال شکل گيري است.
چندي پيش، رئيس حزب دموکرات آمريکا نيز درباره ايران گفته بود که تندروي عليه ايران، سرانجام خوبي ندارد وبايد مسير گفت وگو وديپلماسي را در تعامل با تهران پيش گرفت.
 جان کري، رقيب بوش در انتخابات گذشته رياست جمهوري که هم اکنون يکي از سناريوهاي معروف آمريکاست، نيز چندروز پيش سياست هاي خصمانه بوش رابه باد انتقاد گرفته و گفته بود:«بايد جلوي تندروي هاي او را که مي تواند آمريکا را وارد جنگ جديدي کند، بگيريم.»
 درچنين شرايطي که نشانه هاي اميدوار کننده اي در بين سياستمداران آمريکا مبني بر اصلاح نوع نگاه و رفتار آنها در قبال ايران به چشم مي خورد، آنچه باعث نگراني مي شود، اين است که                            لابي هاي ضد ايراني نقشه هايي درسر داشته باشند تا فضاي داخلي آمريکا را با پيروزي دموکرات ها، به سمت ميانه روي نسبي متمايل شده، بار ديگر راديکاليزه کنند وعليه ايران بشورانند.
 فراموش نکنيم آمريکا هنگامي توانست به افغانستان حمله کند ماجراي 11 سپتامبر پيش آمد و واشنگتن با منسوب کردن اين رويداد تروريستي به طالبان و تحريک افکار عمومي عليه اين گروه، به راحتي وارد فاز نظامي  شد.
 درشرايط کنوني، آنچه بايد در دستور کار مقامات ايراني به ويژه وزارت امور خارجه باشد عبارت از 2 نکته مهم است:
 اول آنکه سياست عزت مدارانه در روابط خارجي بايد همچنان ادامه يابد تا چهره اي مستقل و مصمم از ايران دردنيا تصوير  شود، چه آنکه دنيا همواره براساسي تصويري که هرکشور با رفتارهايش از خود مي سازد، با آن رفتار مي کند.
 نکته دوم نيز اين است که در رفتارها وگفتارهاي صادره از مقامات ايراني نبايد بهانه اي براي تضعيف جريان ميانه رو درآمريکا  و تقويت تندروي هاي اين کشور ايجاد شود، زيرا جريان افراطي کاخ سفيد که پس از انتخابات اخير آمريکا و وقايع خاورميانه (مثل ناکامي ارتش آمريکا درعراق و جنگ 33 روزه لبنان) وجه نازل تري پيدا کرده، به دنبال بهانه اي است تااز انزواي خويش بيرون بيايد.


 باوقت كم 


ميراث استبداد

سرمقاله هاي ديروز روزنامه هاي صبح تهران موضوعات متفاوتي را رصد کرده بودند. اعتماد ملي با توجه به حوادث خونين اخير در شهرک صدر در عراق آورده است ميراث حکومت هاي استبدادي اين است که مردم و حتي سياسيون تجربه رقابت هاي سياسي را ندارند و گمان مي کنند حذف رقيب سياسي همان کشتن و از بين بردن اوست. و هنوز تجربه نکرده اند که مي توان بدون خونريزي به رقابت سياسي پرداخت و ماهيت حکومت هاي استبدادي عرصه رقابت هاي سياسي را به جبهه اي براي جنگ و خونريزي تبديل مي کند. آفتاب يزد به محروميت فوتبال ايران توسط فيفا اشاره کرده، آورده است همانقدر که دولت در امر فوتبال دخالت کرده است بايد به همان اندازه نيز پاسخگو باشد تا به اين ترتيب نشان دهد که به رابطه اش با مردم احترام مي گذارد و وفادار است.               مردم سالاري پيروزي دمکرات ها در انتخابات آمريکا و استيصال آمريکا و انگليس در برقراري امنيت در عراق و درخواست کمک اين کشورها از ايران براي رفع بحران را فرصتي تکرار ناپذير براي ايران برشمرده است تا بتواند از اين فرصت به بهترين نحو ممکن استفاده کند. البته مردم سالاري معتقد است آمريکا اصلا قابل اعتماد نيست و ايران نبايد به بهاي ناچيزي به آمريکا کمک کند. جمهوري اسلامي با نقل قولي از نخست وزير رژيم اسراييل که حمله آمريکا به عراق را موهبتي الهي براي اسراييل مي داند آورده است اين اعتراف تاريخي بر باور بسياري از کارشناسان که معتقد بودند حمله به عراق نه براي دمکراسي بلکه براي بالا بردن ضريب امنيت اسراييل است صحه مي گذارد. کيهان هم با اشاره به حوادث لبنان و ترور جميل آورده است از آنجا که حزب الله و طرفدارانش در صدد برگزاري راهپيمايي باشکوهي بودند که ممکن بود به سقوط دولت سينيوره بيانجامد دشمنان حزب الله به وقوع حادثه مهمي احتياج داشتند تا اين روند را مختل کنند، بنابر اين جميل براي توطئه اسراييلي انتخاب شد تا به عنوان قرباني استفاده شود. جام جم هم مي نويسد فعاليت هاي بسيج نبايد در امور نظامي صرف محدود شود و مشغوليت بسيج به امور کم اهميت در اين سازمان بايد خاتمه پيدا کرده، بسيج بازتعريف شود


 خبر و نظر 


راهي براي مشارکت افزايي در انتخابات شوراها

مطابق نظرسنجي هاي بعمل آمده 60درصد مردم ايران درانتخابات شوراها شرکت مي کنند.
«جرايد»
 
هرچند به نظرسنجي ها، به ويژه نظرسنجي هاي انتخاباتي، اطمينان کافي وجود ندارد ولي حضور 60درصدي در انتخابات شوراها نيز مي تواند مشارکت قابل قبولي قلمداد شود.
 بااين حال، ازآنجا که تجربه ثابت کرده است انتخابات شوراها، درشهرستانها مشارکت بيشتري نسبت به تهران دارد، به فرض تحقق رقم 60درصدي پيش بيني شده که ميانگين کل کشور است، بايد اذعان داشت که ميزان مشارکت درتهران دراين سطح احتمالا پايين تر خواهد بود.
اين درحالي است که به لحاظ سياسي، ميزان مشارکت مردم  پايتخت، از اهميت بيشتري برخوردار است. به ويژه آنکه در شرايط کنوني که حساسيت هاي بين المللي نيز درباره ايران وجود دارد.
 ازاين رو، شايسته است احزاب، گروهها، رسانه ها و همه کساني که به نوعي داراي مخاطب و قدرت تاثيرگزاري هستند، وجه همت خود را براي مشارکت افزايي در پايتخت معطوف کنند.
 به نظر مي رسد يکي از راههايي که مي تواند انتخابات شوراها را براي مردم ملموس تر کند، اين است که هرکدام از گروه هايي که در انتخابات فهرست 15نفري براي شورا مي دهند، شهردار مورد نظر خود رانيز به مردم معرفي کنند.
  اين مساله، اولا به انتخابات، شور ونشاط بيشتري مي بخشد، ثانيا به شفاف تر شدن جريان انتخابات کمک مي کند و ثالثا از اتلاف وقت شوراي جديد براي انتخابات شهردار جديد جلوگيري                                   مي کند.


  حداد عادل : مشکلات عمده زنان فرهنگي است 

ايسنا: رئيس مجلس هفتم با تاکيد بر اين که عمده ترين مشکلات زنان مشکلات فرهنگي است، گفت: دليل مهم مشکلات زنان کم سوادي است و اگر سطح سواد آنها بالا برود مشکلات آنها نيز کمتر خواهد شد.  غلامعلي حدادعادل در جمع منتخبين استان سيستان و بلوچستان همت و تقاضا براي پيشرفت در ميان مردم  سيستان و بلوچستان را مهم ترين عامل پيشرفت اين استان دانست و افزود: اين که شما مي خواهيد به جديت مشکلات استان حل شود و به آن توجه مي کنيد کليد موفقيت شماست و شما بايد اين طلب و پايداري را ادامه دهيد.  حدادعادل، کليد فتح توسعه آينده استان سيستان و بلوچستان را توجه به امر آموزش و پرورش و توسعه  آموزش عالي عنوان کرد و اظهار داشت: بسياري از مشکلات شما ناشي از عقب ماندگي فرهنگي است که اين مساله با تحصيلات و توسعه  دانشگاه ها برطرف مي شود، البته امروز آمارها نشان مي دهد که وضعيت بسيار خوب شده است، اگرچه راه بسياري پيش روي شماست. وي خشکسالي، قاچاق مواد مخدر، رشد جمعيت، مهاجرت ناهمگون و محروميت هاي زنان را مهم ترين مشکلات استان سيستان و بلوچستان دانست و اظهار داشت: دولت به فکر شماست، به زودي اين استان به راه آهن سراسري و حتي راه آهن متصل به ساير کشورها نزديک مي شود. دولت در جهت گازرساني و سدسازي نگاه ويژه اي به اين استان دارد و اميدواريم با ساخت اين سدها آبهاي روان کنترل شود، به گونه اي که نه سيل به شما خسارت وارد کند و نه ما شاهد کمبود آب در استان باشيم.


 آيت ا...هاشمي رفسنجاني:
  از برنامه سند چشم انداز عقب هستيم  

گروه سياسي: رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تاکيد بر توجه بيشتر مجلس و دولت به سند چشم انداز گفت: ما بايد هر سال حدود 8 درصد پيشرفت داشته باشيم، اما متاسفانه مي بينيم در يک سال و نيمي که از شروع اجرايي شدن سند چشم انداز مي گذرد، از 6 درصدي که پيشرفت داشته ايم نيز عقب تر افتاده ايم.  آيت ا... هاشمي رفسنجاني که در همايش بين المللي " استراتژي ها و تکنيک هاي حل مساله" سخن مي گفت،اظهار داشت: در چشم انداز 20 ساله قرار بود، سالي ده درصد وابستگي هايمان را به نفت کاهش دهيم، اما برعکس شده و ما بيش از 10 درصد وابستگي به نفت پيدا کرده ايم; چنان که اکنون بيش از 40 ميليارد دلار بودجه خود را از نفت مي نويسيم و بقيه را از ذخاير ارزي برمي داريم که اين امر روز به روز وابستگي ما را به نفت بيشتر مي کند.  وي ادامه داد: همچنين قرار بود طبق سند چشم انداز سالي ده درصد کار هاي کشور از دولت گرفته و به بخش خصوصي واگذار شود، اما مي بينيم که دولت در حال بزرگ شدن است; بنابراين يکي از وظايف بسيار مهم دولت و مجلس آن است که به سند چشم انداز توجه بسياري داشته باشد.  رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: سند چشم انداز چند بند بيشتر نيست، اما هر کدام از آن بند ها عقبه بسياري دارد که بايد به آن ها بسيار توجه شود.  وي با بيان اينکه سند چشم انداز 20 ساله با تلاش هاي زياد تنظيم شده است، افزود: اما الزامات آن هنوز باقيست که ان شا»الله تا چند ماه آينده تصويب خواهد شد.  وي اظهار داشت: اگر الزامات سند چشم انداز قانوني شود، به راحتي کار ها انجام مي شود و مي توانيم مسائل را از طريق آن حل کنيم. هاشمي با بيان اين که سند چشم انداز ايران کار بسياري بزرگيست که مشابه آن در کشور سابقه نداشته است، گفت: در رژيم قبل هم آنها به اين مساله رسيده بودند، اما عمرشان کفاف نداد وارد اين کار بشوند. ما اميدواريم کارهايي که از اين به بعد مي خواهد انجام شود با محوريت چشم انداز باشد تا سعي ها و خطا ها تا عمق استراتژي هاي ما نرود.  رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام هم چنين با مهم ، کاربردي و کارسازخواندن اين همايش اظهار داشت: ايمان و عمل صالح و سپس جنبش نرم افزاري و استراتژي و امروز نيز کشف و حل مساله، همه يک هدف را دنبال مي کنند که اگر بتوانيم اين امر را در بين مديران جامعه جا بيندازيم و آن را به فرهنگ تبديل کنيم، کار بزرگي انجام داده ايم و اين کنفرانس مي تواند مبدا اين کار باشد.  وي با اشاره به برداشتهاي متفاوت از مفهوم جنبش نرم افزاري،  افزود: اما جنبش نرم افزاري يعني اين که بتوانيم جامعه را به درستي پيش ببريم در حدي که مسائل را خوب کشف و بعد حل کنيم. اين تنها به مسائل سياسي ما مرتبط نمي شود، بلکه در همه جريان زندگي نقش دارد.  رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام هم چنين گفت: وقتي امروز بحث سند چشم انداز 20 ساله را مطرح مي کنيم، در واقع بايد بدانيم اکنون در کجا هستيم و مي خواهيم بيست سال ديگر کجا باشيم و چگونه مي خواهيم به آنجا برسيم; در واقع يک جامعه سالم اين گونه عمل مي کند.  وي در ادامه با اشاره به تدوين برنامه هاي درازمدت در کشورهاي در حال توسعه، افزود: يکي از علت هاي تدوين برنامه هاي درازمدت آن است که بشريت در عرصه دموکراسي قرار دارد و به سرعت مديران و برنامه ريزان به واسطه انتخابات تغيير مي کنند، بنابراين داشتن برنامه دراز مدت بسيار طبيعي است; زيرا کساني که مي آيند کار کنند، در همان زمان وعده هاي انتخاباتي مي دهند و توقعاتي ايجاد مي کنند، اما در طول کار مشخص مي شود آن گونه که گفته اند نمي توانند کار کنند، بنابراين مردم نيز در انتخابات بعدي راي خود را تغيير مي دهند.  هاشمي ادامه داد: دنيا اين مشکل را امروز خوب درک کرده و مي داند اين تغييرات و جابه جا شدن ها آسيب هاي زيادي به کشور ها وارد مي کند، کار ها در وسط راه باقي مي ماند و فعاليت هاي جديد ديگري شروع مي شود که هزينه هاي زيادي را بر ملت ها تحميل مي کند، همچنين در کنار آن سعي و خطا پيش مي آيد که همين سعي و خطا ها، آسيب هاي زيادي مي رساند و بسياري از انرژي ها و سرمايه ها را تلف مي کند.  وي در ادامه با اشاره به دوران بعد از جنگ تحميلي گفت: ما پس از اين دوران متوجه شديم به چشم انداز بيست تا 25 ساله نياز داريم. به همين منظور در دولت من، تمدن بزرگ اسلامي مطرح شد و ما به ايران 1400 فکر کرديم. ما آن زمان به فکر برنامه  هم بوديم البته نه به صورت چشم انداز; بنابراين برنامه ريزي کرديم که اکنون کجا هستيم و تا 25 سال ديگر مي خواهيم به کجا برسيم. به همين منظور به همه ارگان ها اعلام کرديم اعلام کنند در کجا هستند و مي خواهند 25 سال ديگر به کجا برسند و براي رسيدن به هدف ها به چه چيز هايي نياز دارند. برنامه هاي بسيار خوبي به همين منظور جمع آوري شد، اما دولت من به پايان رسيد و در دولت هاي بعدي اين امر ادامه پيدا نکرد.  رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: بنابراين در مجمع با توجه به برنامه هايي که تصميم گرفته بوديم، قرار شد چشم اندازي بنويسيم زيرا در صلاحيت مجمع نبود که برنامه  بنويسد و اين مساله تنها به دولت و مجلس مرتبط مي شد; پس با نظري که مقام معظم رهبري داشتند و دستوري که براي تدبير چشم انداز 20 ساله دادند، ما در مجمع از ظرفيت هاي حاضر استفاده و سعي کرديم از هر جا که امکان دارد براي تهيه سند چشم انداز استفاده کنيم.  وي گفت: با تلاش هاي زيادي اين چشم انداز تنظيم شد، اما هنوز الزامات آن باقيست که ان شا»الله تا چند ماه آينده تصويب خواهد شد که با تصويب آن کار ها راحت تر انجام مي شود.


 سخنگوي وزارت خارجه درپاسخ به سوال "آفرينش" ;
  روس ها پرونده ايران را به آژانس برگردانند 

گروه سياسي، حسين نوري : نشست خبري سخنگوي وزارت خارجه ايران روزگذشته همچون هفته هاي گذشته با حضور خبرنگاران داخلي و خارجي در محل کنفرانس خبري وزارت امورخارجه برگزارشد.
پرونده هسته اي ايران، دلايل لغو سفر روساي جمهور عراق و سوريه به ايران ، اوضاع لبنان و تغيير موضع روسيه در خصوص پرونده هسته اي ايران از مهمترين محورهاي سوالات خبرنگاران  با سيد محمد علي حسيني بود.حسيني که پيش از پاسخگويي به سوالات خبرنگاران به تشريح حوادث مهم بين المللي و داخلي به وقوع پيوسته در طول هفته گذشته پرداخت، درپاسخ به سوال خبرنگار "آفرينش" که پرسيد"پس از ديدار پوتين با بوش در ويتنام و موافقت کاخ سفيد با پيوستن روسيه به WTO (سازمان تجارت جهاني) بنظر مي رسد که موضع مسکو در خصوص پرونده هسته اي ايران تغيير کرده است ، شمار اين تغيير موضع را چگونه ارزيابي    مي کنيد؟" گفت:   از روسيه توقع داريم که از ظرفيت ديپلماسي خود براي بازگشت پرونده ايران از شوراي امنيت به آژانس بين المللي انرژي اتمي، استفاده کند. او با بيان اينکه بعد از پيوستن روسيه به سازمان تجارت جهاني عملا تغيير خاصي را در مواضع اين کشور در خصوص پرونده هسته  اي کشورمان شاهد نبوديم، تصريح کرد: بعضا مطرح مي شود که اين توافقات تغييراتي را در مواضع مسکو ايجاد خواهد کرد; ولي چنانچه در گذشته توضيح داده شده موضع روسيه موضعي است که به واقعيت نزديک تر است; مسيري را که آنها اکنون طي مي کنند مسير شوراي امنيت است; ولي متفاوت از مسير تحريم هايي که مد نظر آمريکاست. حسيني در خصوص احتمال بررسي دوباره پيشنهاد روسيه مبني بر غني سازي در خاک آن کشور که از سوي غلامرضا انصاري سفير کشورمان در مسکو مطرح شده است، گفت: پيشنهاد روسيه از دستور کار خارج نشده بود. او با بيان اينکه آنچه که در گذشته نيز از سوي تهران مطرح شده، غني سازي در خاک ايران بوده، افزود: ولي پيشنهادات ديگري هم که مطرح مي شود مانند پيشنهاد هسته  اي روسيه مي تواند مورد بررسي قرار گيرد.
موافقت ايران با بازرسي آژانس از لويزان
حسيني در خصوص موافقت ايران با بازرسي بازرسان آژانس از تاسيسات لويزان، گفت: اين موافقت انجام شده است و درخواست آژانس براي نمونه برداري مجدد مورد تاييد ايران قرار گرفته است و اين در راستاي همکاري هاي گذشته ايران و آژانس است. او در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينکه اگر پرونده هسته  اي ايران به آژانس برگردد آيا سطح همکاري هاي ايران با آژانس ارتقا پيدا مي کند، گفت: اين را بايد در شرايطي که پيش خواهد آمد اظهار داشت، ما همکاري هاي خود را بر اساس تعهدات خود در معاهده ان.پي.تي با آژانس ادامه مي دهيم. او تاکيد کرد: بهترين مرجع صاحب صلاحيت آژانس است; اگر پرونده هسته  اي ايران به آژانس برگردد، ابهامات بهتر از گذشته مورد بررسي قرار مي گيرد.
 ايران کشور دوم طالباني و اسد
سخنگوي وزارت خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاري درخصوص دلايل به تعويق افتادن سفر رئيس جمهور عراق به تهران و نشست سه جانبه ايران، سوريه و عراق، گفت: ايران کشور دوم جلال طالباني (رييس جمهور عراق) و بشار اسد (رييس جمهور سوريه) است. او با بيان اينکه اين نشست اساسا به صورتي که از قبل وقت براي آن تعيين شده باشد، نبوده است، خاطرنشان کرد: سفر طالباني به دليل حوادث اخير عراق و بسته شدن فرودگاه به تاخير افتاد. ولي ايشان با هماهنگي هايي که انجام مي گيرد به تهران مي آيد. حسيني در خصوص خبر سفر بشار اسد به تهران نيز گفت: از ايشان دعوت شده است و رايزني ها براي تعيين تاريخ اين سفر در حال انجام است. ولي آمدن مقامات خارجي در سطوح عالي نيازمند فراهم آوردن مقدماتي است.
درگيري در مرز عراق
حسيني همچنين در خصوص ادعاي خبرگزاري فرانسه به نقل از مقامات کرد عراق در خصوص درگيري نيروهاي نظامي ايران در مرز کردستان، گفت: اين خبر رسانه اي است و بايد بررسي شده و جزييات آن مشخص شود. ولي مساله درگيري با نيروهاي عراقي در خاک عراق بوده است. او در خصوص سازماندهي شدن حمله عراق به ايران توسط آمريکا و شخصي به نام رابرت گيتس (رئيس سابق سيا)، گفت: اينکه آمريکا در دوران جنگ تحميلي عراق عليه ايران از رژيم بعثي عراق حمايت کرده است موضوع تازه اي نيست، ولي زماني که اين خبر تاييد شود وزارت خارجه مواضع خود را اعلام خواهد کرد.
 سفارت انگليس مشکل امنيتي ندارد
حسيني همچنين در پاسخ به سوالي در مورد ادعاي مقامات انگليسي مبني بر اينکه سفارت اين کشور در تهران امنيت ندارد،گفت: سفارت انگليس به لحاظ حفاظتي و امنيتي مشکلي ندارد. او با بيان اينکه نيروهاي انتظامي به صورت شبانه روزي از ساختمان سفارت انگليس محافظت مي کنند، در عين حال يادآور شد که پس از پيروزي انقلاب ، شاهد اقدامات تروريستي عليه اماکن ديپلماتيک ايران در لندن بوده ايم که موجب شهادت دو تن از ديپلمات هاي ايران شد. حسيني مواضع انگليسي ها را کاملا تحريک آميز دانست و از مقامات اين کشور خواست که به آنچه در لندن عليه اماکن ديپلماتيک ايران اتفاق افتاده توجه کنند.  سخنگوي وزارت خارجه در خصوص باغ قلهک نيز گفت: اسناد و مدارکي به وزارت خارجه فرستاده شده است و در حال رسيدگي آن اسناد هستيم. اگر خبر جديدي از سوي اداره کل مربوطه اعلام شود حتما به اطلاع خواهد رسيد.
تحت فشار آمريکا
 سخنگوي وزارت خارجه در پاسخ به سوالي در مورد مسدود شدن  10ميليون دلار وام ايران توسط ژاپن نيز گفت: اين خبر اعلام شده است ولي براي اجراي آن بايد منتظر آخرين خبرها باشيم.  حسيني در عين حال گفت که بر اساس تحليل ها ، اين اقدامات در راستاي فشارهاي آمريکا عليه کشورهاي مختلف است. سخنگوي وزارت خارجه خاطرنشان کرد که از طرف مقامات ژاپني مواضعي ديده مي شود که احساس مي شود اين فشارها تاثير گذار است.
موضع ايران در مقابل ترور وزير صنايع لبنان
سخنگوي وزارت خارجه درخصوص موضع ايران درباره تشکيل دولت متحد ملي در لبنان، گفت: واقعا مسايل داخلي لبنان بستگي به نظر نيروهاي داخلي و مردم لبنان دارد و تصميم آنها هرچه که باشد مورد حمايت ايران است. حسيني همچنين با اشاره به ترور وزير صنايع لبنان، گفت: اين اتفاق در زماني روي داد که لبنان پس از پيروزي نيروهاي مقاومت ، به آرامش و امنيت نياز داشت. سخنگوي وزارت خارجه ابراز اميدواري کرد که تحولات لبنان بدون دخالت آمريکا و رژيم صهيونيستي و بر اساس اراده مردم لبنان رقم خورده و استقلال و توسعه و رفاه را براي اين کشور به ارمغان آورد.
توهين روزنامه  بوسنيايي
حسيني در خصوص توهين روزنامه بوسنيايي به بنيانگذار انقلاب اسلامي و اقدامات ايران در اين خصوص، گفت: اين روزنامه سابقه بدي در بوسني دارد و شخصيت هاي سرشناس اين کشور را نيز مورد توهين قرار داده است. اين روزنامه روزنامه کم تيراژي است و گفته مي شود از سوي بيگانگان حمايت مي گردد.  او اعلام کرد: هم سفارت ايران در بوسني اين موضوع را پيگيري کرده است و هم سفير بوسني در ايران احضار شد و وزارت خارجه مراتب اعتراض خود را به آنها ابلاغ کرد. خود مسوولين بوسنيايي تلاشهايي را انجام داده اند و برخوردهاي مناسبي با آن روزنامه که هم از سوي مردم و هم مطبوعات آن کشور مترود است، انجام گرفته است.
انتقاد از فليم "ميم مثل مادر"
حسيني پس از پايان يافتن پرسش خبرنگاران در سخناني با اشاره به مطالب عنوان شده توسط يکي از خبرنگاران در خصوص نقش يک ديپلمات در فيلم "ميم مثل مادر" گفت: نقش منفي ديپلمات ايراني و خصوصياتي که در آن مطرح شده است خيلي متناسب با ديپلمات هاي کشورمان نيست و اينکه اين را از کجا و بر چه اساسي پيدا کرده اند، جاي سوال دارد. وي گفت: وزارت خارجه 3000 نيرو داشت از اين تعداد 600 نفر رزمنده و 530 تن جانباز بودند، اکنون نيز بسياري از کارکنان وزارت خارجه از خانواده هاي شهدا و جانبازان مي باشند که جزو خانواده هاي متعهد و ارزشي و متدين مي باشند.


توقع ايران از امارات

سخنگوي وزارت خارجه در خصوص برخورد نامناسب مسوولان امارات با تجار ايراني گفت: بخشي از اين برخوردها به سرمايه گذاري که آمريکا در اين کشور انجام داده است مربوط مي شود; عليرغم برخي اعلام مواضع از سوي آمريکا که ظاهر آن نشان از تغيير سياست هاي آنها در منطقه دارد، ولي در عمل مي بينيم که اين سياست هاي خصمانه هم چنان ادامه دارد. او با بيان اينکه ما توقع داريم که امارات اجازه ندهد از سرزمين اش براي انجام تحريکات و تحرکاتي استفاده شود که منافع ايران را هدف قرار مي دهد، خاطرنشان کرد: سفارت ايران در ابوظبي اعتراضات لازم را در اين خصوص انجام داده است و اقدامات و رايزني هايي را براي ممانعت از تبديل شدن امارات به پايگاهي براي اقدامات آمريکا عليه ايران به عمل مي آورد.

صدور ويزاي درمان براي ورود به ايران

سخنگوي وزارت خارجه همچنين در خصوص صدور ويزاي درمان براي ورود به ايران گفت: اين ويزا نوع خاصي نيست، بلکه رواديدي است که کساني که مي خواهند براي معالجه به ايران بيايند با مراجعه به کنسولي سفارتخانه ها و با ارايه گواهينامه و مدارک لازم و با هماهنگي هايي که با بخش کنسولي وزارت خارجه صورت مي گيرد، داده مي شود.

محروميت تيم ملي فوتبال از سوي فيفا

حسيني درپاسخ به سوال خبرنگاري در خصوص محروميت فوتبال ايران از سوي فيفا و نقش وزارت خارجه در اين زمينه، گفت:اکنون پيگيري هايي از سوي سازمان تربيت بدني و دفتر نهاد رياست جمهوري صورت گرفته است و اقداماتي انجام شده، اگر دفتر رياست جمهوري تشخيص دهد که نهادهاي ديگر در اين موضوع کمک کنند حتما از آنها درخواست کمک خواهد کرد. وزارت خارجه نيز هرچه در توانش است انجام مي دهد.

 

تکذيب ارسال سيستم هاي هوايي روسيه به ايران
وي در خصوص خبرهايي مبني بر ارسال سيستم هاي هوايي روسيه به ايران که از سوي مقامات روسي تکذيب شد، گفت: اين خبر را ما هم شنيده ايم، ولي به طور رسمي چيزي اعلام نشده است. همکاري ما با روسيه در چارچوب قوانين و مقررات بين المللي است. اگر اين همکاري به اجرا برسد مانعي براي اعلام کردن آن وجود ندارد.
آيا آمريکا در پي کودتا در عراق است؟
سخنگوي وزارت خارجه در پاسخ سوالي مبني بر اينکه برخي خبرها حاکي از آن است که آمريکا با فراهم آوردن زمينه آزادي طارق عزيز و گسترش انفجارات درپي کودتا در عراق است، گفت: ما بارها در مورد ضرورت تغيير موضع آمريکا صحبت کرده ايم و براي همه مسلم شده که سياستهاي آمريکا در منطقه سياستهاي شکست خورده اي است. حسيني با اشاره به استيصال آمريکا در عراق ، تاکيد کرد: آمريکا بايد در سياستهاي خود تغيير عملي بدهد. او افزود: متاسفانه برخي اخبار ، از جمله اين خبر حاکي از آن است که اگر تغييري هم دارد در سياست هاي آمريکا حاصل مي شود، اين تغيير به سوي بدتر شدن اين سياست هاست.

شايعه سفر قذافي به ايران

حسيني در پاسخ به سوال خبرنگاري که پرسيد آيا اين خبر صحت دارد که از معمر قذافي رهبر ليبي دعوت شده است که به تهران سفر کند؟ چنين پاسخ داد:سفري که آقاي باقري معاون عربي و آفريقاي وزارت خارجه به ليبي داشت در چارچوب رايزني هاي سياسي با کشورهاي عضو شوراي حکام بود و اين ملاقات در اين چارچوب بود.


 رئيس مرکز اسلامي هامبورگ;
 مشروعيت نظام وابسته به پذيرش عمومي است 

رئيس مرکز اسلامي هامبورگ  در گفت وگو با "بازتاب"، ضمن تاکيد بر اختلاف محتوايي نظام اسلامي با نظام هاي سکولار گفت: در جمهوري اسلامي، مشروعيت نظام وابسته به پذيرش عمومي و انتخاب مردم است و از ديدگاه شرع، حقانيت نظام اسلامي با پذيرش و خواست جامعه در عمل الزام آور مي شود. سيد عباس حسيني قائم مقامي در پاسخ به اين سوال که جايگاه مجلس خبرگان در ايجاد مشروعيت و حقانيت نظام چيست؟، گفت:شان مجلس خبرگان در هر دو بخش است. هم با انتخاب شدن به وسيله مردم و وکالت مردم براي انتخاب رهبر که در ايجاد مشروعيت نظام، نقش دارد و هم به دليل احراز صلاحيت هاي مدنظر دين در ولي فقيه و نظارت بر تداوم صلاحيت ها، تضمين کننده حقانيت نظام است.وي درباره ماموريت هاي مجلس خبرگان تصريح کرد:با توجه به اين  که در متون ديني، شخص رهبر تعيين نشده، بلکه براي آن معيارها و ملاک هايي مشخص شده است، انطباق اين معيارها با مصاديق خارجي و انتخاب رهبري که داراي شرايط مدنظر دين باشد، فرايندي است که به عهده مردم نهاده شده است. قائم مقامي افزود: البته اين فرآيند که به نوعي، هم حق مردم و هم وظيفه آنان در برابر خدا به شمار مي رود، مانند استيفاي ديگر حقوق، قابل واگذاري و توکيل به کارشناسان و متخصصان است; يعني همان گونه که شهروندان براي استيفاي حق خود در دادگاه ها به وکيل مراجعه مي کنند، تا با استفاده از تخصص وي، حق خود را به صورت کامل استيفا کنند، در انتخاب رهبري نيز با مراجعه به انتخاب خبرگان، استيفاي حق خود در انتخاب رهبر و تطبيق صلاحيت ها با مصاديق را به وکيل و منتخب خود واگذار مي کنند و همانند وکيل که تنها در برابر موکل خود پاسخگوست، اعضاي خبرگان نيز تنها در برابر مردم نسبت به انجام وظيفه خود در انتخابات رهبري و نظارت مستمر بر وي پاسخگو هستند. وي ادامه داد: اين وظيفه اعضاي خبرگان، تنها کارکرد مقطعي در انتخاب رهبر ندارد، بلکه بايد با نظارت موثر و مستمر براي اطمينان از تداوم احراز شرايط رهبري انجام شود. رئيس مرکز اسلامي هامبورگ  در پاسخ به برخي شبهاتي که درخصوص تائيد صلاحيت کانديداهاي مجلس خبرگان از سوي فقهاي شوراي نگهبان مطرح است با بيان اينکه از نظر علمي، شبهه دور وارد نيست،خاطرنشان کرد: چراکه دور، مقوله اي فلسفي است و در مباحث حقوقي و قراردادي معنا ندارد و دور در حقوق، به معني باطل بودن نيست. وي ادامه داد: البته شبهه دور در مجلس خبرگان از نظر فلسفي هم وارد نيست، چراکه اين وظيفه را مقام رهبري بر عهده نگهبانان نگذاشته تا دور لازم بيايد و فقهاي شوراي نگهبان نيز به عنوان نهاد شوراي نگهبان عهده دار اين وظيفه نيستند، چراکه نظارت فقهاي شوراي نگهبان به صورت توافقي بين فقها و مجلس خبرگان است. قائم مقامي افزود: اما فارغ از مباحث علمي، بايد اين نکته را در نظر گرفت که مجلس خبرگان، به دليل آن که مستقيم از سوي مردم انتخاب مي شود; بنابراين، هر امري که ميزان اعتماد و باور عمومي به انتخابي بودن اين مجلس را حتي در برخي از اقشار خدشه دار کند، مغاير با مصالح جامعه است; بنابراين، اين شبهه که دور عرفي است و در اذهان مردم اين ابهام را شکل مي دهد که شوراي نگهبان که خود، به نوعي برآمده از خبرگان است، در شکل گيري خبرگان تاثير داردو چنين ذهنيتي بر ميزان مشارکت و اعتماد برخي اقشار جامعه به اين مجلس اثر مي گذارد، ضمن آن که اين ذهنيت، جايگاه مجلس خبرگان را نيز تضعيف مي کند. ترديدي در عدالت شوراي نگهبان نيست، اما همان گونه که برخي از فقهاي محترم آن متواضعانه اعلام کرده اند، در کارنامه اين شورا هم خطا و اشتباه وجود دارد و چون در اينجا انتخاب، داوري و قضاوت، عرف جامعه است، استناد به عدالت شوراي نگهبان، پاسخ مناسبي براي رفع پرسش ها و شبهات نيست، پس به نظر مي آيد که بايد با استفاده از مکانيزم هاي جايگزين که از نظر عرف، اعتبار بيشتري دارند و با قانون اساسي هم مغايرتي ندارند، بر اعتبار و اعتماد عمومي به مجلس خبرگان افزوده شود.وي در پاسخ به اين سوال که آيا نقش هاي مجلس خبرگان به دو وظيفه انتخابات و نظارت بر عملکرد رهبر منحصر است، يا آن که داراي ارتباط تعاملي با رهبري است؟ گفت: البته خبرگان، علاوه بر نقش انتخاباتي و نظارتي، مي تواند نقش ديگري در زمينه رهبري داشته باشد و آن، نقش مشورتي براي تقويت نهاد رهبري است که اگر در فرايند نظارت خبرگان، نقصي ديده شود که قابل رفع باشد، مجلس خبرگان، مي تواند با ارايه پيشنهاد و مشورت به رهبري، در جهت تقويت عملکرد رهبري حرکت کند.


 احمدي نژاد خبرسازترين چهره سال 2006 

ايرنا: هفته نامه آمريکايي "تايم" در نظرسنجي سالانه اي که انجام داده، محمود احمدي نژاد را خبرساز ترين فرد سال 2006 جهان معرفي کرد. طبق اين نظرسنجي که همچنان ادامه دارد، احمدي نژاد تا صبح روز گذشته به وقت تهران ، با کسب 33 درصد آرا به عنوان چهره برتر، از شخصيت هاي ديگر در اين نظرسنجي با اختلاف زيادي پيشي گرفته است.  در فهرست سال  2006اسامي شخصيت هاي سياسي مطرح دنيا ازجمله "جرج بوش" رييس جمهوري آمريکا، "ال گور" سياستمدار حزب دمکرات آمريکا، "کيم جونگ ايل" رييس جمهوري کره شمالي، "نانسي پلوسي" رييس آينده مجلس نمايندگان آمريکا، " کاندوليزا رايس" وزير امورخارجه آمريکا و "هوگو چاوز" رييس جمهوري ونزوئلا نيز ديده مي شود.


 کوتاه و خواندني 


تاکيد آيت ا... جنتي بر رقابتي کردن انتخابات خبرگان

ايسنا: دبير شوراي نگهبان با تاکيد بر رقابتي شدن انتخابات خبرگان در تمامي حوزه هاي انتخابيه گفت: اقداماتي انجام شده که حوزه هاي انتخابيه غير رقابتي از اين وضعيت خارج شوند. آيت ا... احمد جنتي در جمع مديران ستادي و روساي دفاتر استاني شوراي نگهبان در قم افزود: منطقي است که در حوزه هاي انتخابيه حداقل دو برابر افراد مورد نياز کانديدا وجود داشته باشد. وي با بيان اين که وضعيت تعداد کانديداها در برخي حوزه ها قابل قبول نيست، اظهار داشت: اگر چه منع قانوني در اين زمينه وجود ندارد اما تلاش زيادي انجام شده که تعداد کانديداها در هر حوزه هاي انتخابيه به حد نصاب قابل قبولي برسد.  جنتي، با گلايه از حضور نيافتن برخي افراد شايسته، اصلح و اعلم در انتخابات مهم و سرنوشت ساز مجلس خبرگان گفت: بين اصلح و صالح و اعلم و عالم تفاوت وجود دارد و ما انتظار داشتيم همه اعضاي مجلس خبرگان اصلح و اعلم باشند.  وي با بيان اينکه تعدادي از افراد اصلح و اعلم در اين انتخابات حضور پيدا کرده اند، خاطر نشان کرد: افراد شايسته ديگري هم بودند که متاسفانه به رغم درخواست ها و دعوت ها وارد عرصه انتخابات نشدند.  جنتي با تاکيد بر حفظ آبرو و حيثيت تمامي داوطلبان انتخابات در روند بررسي صلاحيت ها گفت: اکثريت مردم، اهميتي که براي آبرو و حيثيت شان قائل اند براي مال و حتي جانشان قائل نيستند لذا در اين زمينه بايد مراقبت جدي انجام داد.  دبير شوراي نگهبان حفظ وحدت در جامعه را ضروري برشمرد و از مسوولان و دست اندرکاران انتخابات و گروه ها و افراد خواست از ايجاد اختلاف و تنش در جامعه پرهيز کنند تا مردم در شرايط آرام و سالم، انتخاب کننده اصلي باشند.

 


واکنش خاتمي به ردصلاحيت هاي خبرگان

  آفتاب:"سيد محمد خاتمي" رييس جمهوري پيشين و رييس شوراي مرکزي مجمع روحانيون مبارز، اوايل اين هفته در جلسه اي با حضور فعالان انتخاباتي جناح اصلاح طلب، با انتقاد از روند بررسي صلاحيت نامزدهاي مجلس خبرگان رهبري تصريح کرده که در شرايط کنوني اصلاح طلبان                         نمي توانند فهرستي در اين انتخابات ارائه نمايند و بهتر است تا توان اصلي خود را معطوف به حضور پرقدرت در انتخابات شوراها کنند.خاتمي گفته که "داور انتخابات خبرگان به جاي آنکه بي طرفي خود را حفظ کند، سوت خود را رها کرده و به دخالت در بازي به سود يک جناح پرداخته است".رئيس جمهوري پيشين تصريح کرده: با توجه به شرايط پيش آمده در انتخابات خبرگان براي اصلاح طلبان که عملا امکان معرفي ليست در اين انتخابات از سوي ايشان را منتفي کرده است، اصلاح طلبان بهتر است تا هم و غم خود را معطوف به حضور پرقدرت در انتخابات شوراها نمايند.خاتمي در اين جلسه با تاکيد بر اينکه "حمايت از اصل انتخابات و روند مردم سالاري در کشور مهمترين نسبت ميان انديشه اصلاح طلبي و فعاليت سياسي در کشور است"، گفت که "در انتخابات شوراها هنوز رقابت نسبي وجود دارد و بايد از اين موقعيت در جهت تحکيم جمهوريت نظام اسلامي استفاده کرد و داوري را به مردم واگذاشت."

حاجي: اگر حضور مردم30 درصدي باشد، برنده ايم

گروه سياسي: سخنگوي ستاد ائتلاف اصلاح طلبان گفت: اگر حضور مردم به 30 درصد واجدين شرايط برسد مطمئنا ما برنده خواهيم شد اما اگر غير از اين باشد ما شانس کمتري خواهيم داشت. مرتضي حاجي که در جلسه  پرسش و پاسخ ستاد جوانان ائتلاف اصلاح طلبان سخن مي گفت، درخصوص ستاد اصلاح طلبان، تصريح کرد: در حال حاضر انسجام ستاد بسيار بهتر از روز اول شده است اما مهم اين است که مردم را راغب کنيم تا در پاي صندوق هاي راي حاضر شوند. وي با بيان اينکه مطمئنا به نفع مردم شهر است که تيم همسو باشد، زيرا افرادي که ديدگاه هاي موافقي ندارند، نمي توانند موفق باشند، افزود: منتظر تاييد صلاحيت ها نمي مانيم و ليست ستاد تهران ائتلاف اصلاح طلبان را تا سه شنبه اعلام خواهيم کرد.  حاجي با بيان اينکه حضور فعال و پرشور جوانان ما را به شوق مي آورد، اظهار داشت: يکي از تجربه هاي مهم اين دوره انسجام اصلاح طلبان در حوزه  انتخابات است. اگر وضعيت کنوني مان را در يک سال گذشته داشتيم مطمئنا نتايج حاصل شده از انتخابات غير از اين بود. وي افزود: در اين انتخابات مهم اين است که گروه ها بتوانند نظرات خود را بيان کنند و به تصميم گيري راسخي برسند.

موسوي لاري: هاشمي در انتخابات شوراها
در کنار اصلاح طلبان است

ايسنا: عضو ارشد و دبير اجرايي مجمع روحانيون مبارز با اعتقاد بر اين که " جريان سنتي اصولگرا بايد آينده  خود را در گرو کنترل جريان افراطي که هم اکنون در صحنه است بداند" گفت: در انتخابات شوراها به نظر مي رسد که هاشمي رفسنجاني در کنار اصلاح طلبان باشد و از تصميمي که مجموعه  اصلاح طلبان مي گيرند حمايت کند.  عبدالواحد موسوي لاري با بيان اين که "هاشمي رفسنجاني تاکنون بارها از حرکت رو به وفاق اصلاح طلبان دفاع کرده است" خاطرنشان کرد: با توجه به اين قضيه به نظر مي رسد که در انتخابات شوراها نيز هاشمي رفسجاني در کنار اصلاح طلبان باشد.  دبير اجرايي مجمع روحانيون مبارز با بيان اين که " هاشمي رفسنجاني در جريان انتخابات خبرگان پيش  رو جايگاه مشخصي دارد" ادامه داد:  تقريبا هر دو گروه تاثيرگذار اصولگرا هاشمي رفسنجاني را در ليست انتخاباتي خود مي گذارند و البته جريانات اصلاح طلب نيز عمدتا ايشان را تاييد مي کنند; کما اين که مجمع روحانيون مبارز عنوان کرده بود اگر فهرست دهد حتما هاشمي رفسنجاني نيز در آن جاي خواهد گرفت.  وزير گشور دولت اصلاحات، با بيان اين که " به ظاهر هاشمي رفسنجاني در اين دوره انتخابات قدر مشترک همه  گروه هاي اعم از اصولگرا و اصلاح طلب است که ريشه در انقلاب دارند" در عين حال به وجود جرياني تحت عنوان جريان سوم در انتخابات پيش رو اشاره و تصريح کرد: ليست انتخاباتي نخبگان حوزه و دانشگاه که بخش تندرويي از اصولگرايان است اگر در انتخابات پيش رو ارايه شود در مقابل هاشمي رفسنجاني است، اما اگر جريان اصولگرا به جد بخواهد در انتخابات از هاشمي حمايت کند و نسبت به تخريب ها عليه هاشمي رفسنجاني حساسيت نشان دهد به نظر مي رسد که زمينه  موفقيت هاشمي در انتخابات بالاست چون تقريبا همه نسبت به وي نظر مثبت دارند.  عضو ارشد و دبير اجرايي مجمع روحانيون مبارز گفت: هم اکنون فرصت مناسبي براي اصلاح طلبان است که بتوانند از سياست هاي گذشته و از دوران باشکوه ساخت و ساز و پيشرفت در هشت سال اصلاحات دفاع و کارهايي که به زمين مانده و در اين دوره ي يک و نيم ساله بعد از دولت اصلاحات تقريبا رو به رکود رفته را بار ديگر احيا کنند.  وي با اشاره به ردصلاحيت هاي صورت گرفته کانديداهاي شوراها اصلاح طلب در برخي شهرهاي بزرگ مثل شيراز، اصفهان و مشهد ، تصريح کرد: هيچ توجيهي براي اين ردصلاحيت ها وجود ندارد و به دليل اين نوع برخورد با کانديداها در شهرهاي مذکور کار براي ما سخت شده است.البته اين درحالي است که در تهران تا حدودي منطقي تر با کانديداها برخورد شد و اگر چه تعدادي را تاييد نکردند و ما نسبت به آن معترضيم اما به نظر مي رسد که نحوه  رفتار بهتر از استان ها بوده است.  وي با بيان اين که " در بين کانديداهاي خبرگان که هم اکنون در برخي استان ها باقيمانده اند افرادي هستند که اگر مجمع روحانيون مبارز در آن استان ها فهرست انتخاباتي داشت آن ها را در ليست خود مي گنجاند" افزود: اين افراد اگر چه به فهرست هاي انتخاباتي ديگر مربوط مي شوند اما اگر ما در استان هايي که رد صلاحيت زياد بوده مي توانستيم فهرست داشته باشيم آن ها نيز در آن فهرست جاي مي گرفتند; چراکه به نظر ما بودن آن ها در صحنه مفيد است، اما وقتي کانديداهاي خاص ما را رد کردند و يا شرايطي فراهم شده که برخي افراد براي ثبت نام نيامده اند ليست هم نمي توانيم داشته باشيم. دبير اجرايي مجمع روحانيون مبارز ادامه داد: برخي از افراد برجسته و نخبه به دليل اين که پيش بيني اوضاع را از قبل مي کردند، حاضر نشدند که براي انتخابات ثبت نام کنند و البته ما مطلعيم که در برخي شهرستان ها قبل از ثبت نام به سراغ برخي افراد رفته اند تا از ثبت نام منصرف شان کنند.

سعيد لو: قرارنيست فردي تاپايان دولت وزير بماند

گروه سياسي: معاون اجرايي رئيس جمهور گفت : وقتي رئيس جمهور فردي را براي وزارت انتخاب مي کند، قرار نيست که اين فرد تا پايان دولت همچنان وزير باقي بماند، اين مهم نيست که چند نفر وارد کابينه يا خارج مي شوند، مهم خدمتگزاري است تا مردم اطمينان پيدا کنند که اين افراد براي اين نيامده اند که به ميز بچسبند.  علي سعيد لودر گفت وگو با "مهر" تاکيد کرد: در اين تغييرات رئيس جمهور سعي کرده افرادي را انتخاب کند که با سعي و طراوت بيشتري کار را جلو ببرند. سعيد لو با تکذيب اخباري مبني بر احتمال انتصاب وي به سمت وزارت، در خصوص تغييرات کابينه گفت: رئيس جمهور سعي کرده در تمام ابعاد يک حرکت انقلابي  بر مبناي عدالت صورت دهد. وي با بيان اينکه ارزيابي اعضاي کابينه با شخص رئيس جمهور است و مجموعه برآوردها را مشاهده و آنگاه تصميم گيري مي کند، افزود: هيچ شخصي جز رئيس جمهور اعضاي کابينه را انتخاب نمي کند، رئيس جمهور سعي کرده در تمام ابعاد يک حرکت انقلابي  بر مبناي عدالت صورت دهد. سعيد لو در پاسخ به پرسشي در خصوص هزينه سفر هاي استاني گفت: وظيفه يک وزير اين است که پيوسته به استانها سفر کند و از نزديک کارهاي مربوط به وزارتخانه خود را دنبال کند. هزينه اين سفرها به اين گونه است که هيات دولت جمعا به استاني سفر مي کند و معمولا وقت غذاخوردن بسيار کم است و اين افراد همان غذايي را در سفرها مي خورند که در تهران هم مي خوردند و براي اسکان آنها هم از مکانهاي دولتي استفاده مي شود و هيچ گونه اسرافي در اين ميان صورت نمي گيرد; اين سفرها بدون تشريفات انجام مي شود و سخناني که هزينه خيلي بالاي براي سفرها را القا مي کنند، صحت ندارد.  معاون اجرايي رئيس جمهور گفت: ما قول مي دهيم اين سفرها را تکرار کنيم و سعي داريم سفرهاي آينده شيرين تر باشد و نحوه پيشرفت کار در سفر هاي قبلي نيز بررسي شود.به گفته سعيدلو در برخي استانها که اولين سفرهاي استاني به آنها صورت گرفته بود مانند خراسان جنوبي تا 98 درصد مصوبات اجرايي شده است و در سيستان و بلوچستان نيز گزارش ها حاکي ازاجراي 85 درصد مصوبات است.  وي در پاسخ به اين پرسش که آيا تغييرات مکرر در تيم اقتصادي دولت به معناي عدم توفيق دولت در اين زمينه است ، گفت : من ديد شما را ندارم و معتقدم تغييرات در سطح بالايي نبوده است اما به علت اينکه بروز مسايل اقتصادي برخلاف ديگر موارد حادتر است، بيشتر نمود پيدا مي کند.

 داوودي: کلمه محور شرارت براي ايران بايد اصلاح شود

ايرنا: معاون اول رييس جمهور ايران گفت : کلمه محور شرارت براي ايران بايد اصلاح شود. پرويزداوودي که به کشور ترکيه سفر کرده بود ، در گفت وگويي با شبکه خبري " ان . تي . وي"  ترکيه که روز شنبه پخش شد ، اين مطلب را در پاسخ به اين سوال بيان کرد که "آمريکا دولت ايران را يکي از محورهاي شرارت خوانده است ، اما در حال حاضر بدليل مشکلاتي که در منطقه خاورميانه با آن روبرو است ، تلاش دارد روابط خود را با ايران و سوريه بهبود بخشد، آيا تاکنون درخواستي ازطرف آمريکا براي کمک در عراق ارسال شده است؟ معاون اول رييس جمهوري، دريافت تقاضايي از سوي آمريکا را درمورد عراق رد کرد و گفت: دولت آمريکا اين درخواست را بايد از طريق وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران ارسال کند تا مقامات ايراني اين درخواست را بررسي کنند. وي افزود: هرگاه ايران اين تقاضاي رسمي را دريافت کند، بررسي و نظر خود را اعلام مي کند. معاون اول رييس جمهوري با بيان اينکه "در لغتنامه کلمه "شر" مترادف با تهاجم و اشغالگري است" گفت: اين کلمه زيبنده جمهوري اسلامي ايران نيست، بلکه زيبنده کسي است که خود اين "تيتر" را خلق کرده است .


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته