جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/09/06 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2637

مديرعامل انجمن موسيقي ايران:
سال آينده ارکستر سمفونيک جوانان تشکيل مي شود

گزارش نشست مطبوعاتي اولين جشنواره هنرهاي تجسمي مقاومت
اين جشنواره متعلق به همه هنرمندان سراسر کشور است

گزارش نشست مطبوعاتي رئيس خانه عکاسان ايران
هدف خبرگزاري عکس ارتقا» سطح کيفي عکاسي است


کوتاه و خواندني


  مديرعامل انجمن موسيقي ايران:
 سال آينده ارکستر سمفونيک جوانان تشکيل مي شود  

 مدير عامل انجمن موسيقي ايران گفت: با توجه به رويکرد توجه به جوانان و پر رنگ کردن نقش آنها در عرصه موسيقي کشور، سال آينده ارکستر سمفونيک جوانان را تشکيل خواهيم داد.
 بابک رضايي در نشست مطبوعاتي  صبح ديروز در تالار وحدت برگزار شد ضمن بيان اين مطلب،گفت: يکي از اهداف انجمن علاوه بر حفظ حرمت، براي جايگه پيشکسوتان فضايي مهيا کنيم که راه براي فعاليت جوانان فراهم شود.
وي در ادامه از تغيير ساختار کلي انجمن از ساختار خدماتي به ساختار کارشناسي وعلمي خبر داد و گفت: با جذب و مساعدت افراد نخبه و صاحب نظر اين تغيير ساختار را نيز يکي از اهداف انجمن ذکر مي کنيم وتلاش مي کنيم که انجمن را به اتاق فکر موسيقي کشور تبديل کنيم.
مدير عامل انجمن موسيقي ايران گفت: در اين پنج ماهه که اين سمت به من واگذار شده است همواره تلاش کرده ايم زمينه را براي ارتقا» اين هنر قديمي فراهم نماييم. البته اين کار را با همکاري تمام دست اندکاران که در اين عرصه فعاليت مي کنند انجام مي دهيم.
وي سپس به تشريح گوشه ايي از فعاليتهاي انجمن موسيقي ايران در بخش اجراي صحنه اي با رويکرد جوانگرايي پرداخت و توضيح داد: در اين پنج ماهه اجراهاي زهي جوانان به رهبري وحيدي آذر، اجراي موسيقي سنتي با مديريت برکان، رسيتال پيانو، برنامه ارکستر ملي در تالار وحدت به رهبري فخرالديني، ارکستر پارسيان در نياوران ونيز اعزام گروه خورشيد به چين، گروه موسيقي محلي به فرانسه، گروه صبا به مغولستان وارکستر سمفونيک تهران به برلين با مساعدت انجمن موسيقي ايران انجام شده است.
وي ساماندهي ارکستر موسيقي ملي و ايجاد شرايط مناسب براي اين ارکستر سمفونيک را نيز از دستاوردهاي دوره مديريتي خود ذکر کرده ونويد رفع مشکلات مالي و پيگيري در رفع مشکلات ديگر اين گروه را داد.
رضايي برنامه هاي آينده انجمن موسيقي را در دو بخش آينده دور ونزديک تشريح کرد: روزهاي پنجم تا هفتم وپانزدهم و هفدهم آذر ماه اجراي ارکستر سمفونيک تهران در تالار وحدت ، تکنوازي گيتار کلاسيک در تالار رودکي را خواهيم داشت. و اعزام گروه خورشيد به فرانسه براي اجرا درکاخ ورساي، اعزام گروه شمس به قطر وشرکت درنمايشگاه موسيقي والکترونيک در آلمان از برنامه هاي آينده نزديک انجمن خواهد بود.
وي افزود: درتلاش هستيم بتوانيم با فعال کردن شعبات استاني براي حضور پررنگ تر انجمن در کشور و آفرينش موسيقي فاخر، شناسايي و ثبت گروههاي موسيقي در سراسر کشور براي فعاليت بيشتر در مسير درست، راه اندازي سايت انجمن موسيقي از جمله برنامه هاي آتي انجمن موسيقي ايران است.  رضايي تشکل shop work براي آموزش موسيقي در تهران وشهرستانها، برگزاري تورهاي هنرمندان موسيقي، انتشارموسيقي هاي فاخر به صورت DVD برگزاري کارگاه هاي موسيقي به صورت تخصصي، انتخاب برترين هاي موسيقي در آيتم هاي مختلف و برپايي نشست هاي پژوهشي را نيز به آينده موکول کرد.  وي در پايان از اجراي زنده برنامه ارکستر سمفونيک تهران از طريق شبکه سراسري FM و AM راديو در روزهاي ششم وهفتم آذر ماه از ساعت 21 تا 22 خبر داد.


  گزارش نشست مطبوعاتي اولين جشنواره هنرهاي تجسمي مقاومت
 اين جشنواره متعلق به همه هنرمندان سراسر کشور است  

اولين جشنواره هنرهاي تجسمي مقاومت ساعت 18امروز با حضور محمدحسين صفارهرندي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و جمعي از مسئولان لشکري و کشوري درموزه هنرهاي معاصر تهران افتتاح مي شود.
نشست خبري اولين جشنواره هنرهاي تجسمي مقاومت صبح ديروز با حضور حبيب الله صادقي دبير همايش علمي جشنواره،عليرضا عاقل زاده مدير عامل انجمن هنرهاي تجسمي انقلاب و دفاع مقدس وعضو شواري سياست گذاري جشنواره در موزه هنرهاي معاصر تهران برگزار شد.
حبيب الله صادقي دبير علمي همايش جشنواره هنرهاي تجسمي مقاومت همزماني برپايي اين جشنواره را با هفته بسيج مبارک دانست وگفت:فرهنگ بسيجي در کشور ما نتايج ارزشمندي براي انقلاب آورد که دستاوردهاي فرهنگي و علمي از آن جمله است.
وي به موضوع اين جشنواره اشاره کرد و افزود:هنر مقاومت موضوعي است که از ديرباز با انقلاب همراه بوده است و دراين اتفاق بزرگ،هنرمند با رجوع به ذات تعالي خواه خود،ارزشها،شکوه و کرامت مردم را به نمايش مي گذارد همان گونه که در همه وقايع،براساس معرفت باطني خود پيشگام و يا همگام با مردم حضور دارد.
وي با اشاره به گنجينه هنري فرهنگ انقلاب گفت:درگنجينه هنري فرهنگ انقلاب، آثار هنري و فاخري براي مردم و داوري تاريخ ارائه مي شود که با توجه به سيطره رسانه هاي گروهي دردنيا، بايستي که هنرمند انقلاب باورهاي مردم را به شکل فاخرتر و باشکوه تر ارائه کند.
رييس مرکز هنرهاي تجسمي وزارت ارشاد،از برپايي اولين جشنواره هنرهاي تجسمي مقاومت و چهارمين دوسالانه نقاشي جهان اسلام، به عنوان دو اتفاق خوب در حوزه هنرهاي تجسمي ياد کرد و گفت: طبق آراي شوراي علمي جشنواره هنرهاي تجسمي مقاومت، بنا شد که اين جشنواره انبارگرداني نگارخانه ها و گنجينه هاي هنر انقلاب نباشد و کارهايي که قبلا به نمايش درآمده است دراين جشنواره شرکت ندهيم بنابراين آثار تکراري نخواهيم داشت.
وي افزود:البته بسياري از آثاري که رويکرد روايتگري دارند در مجموعه اي تحت عنوان مروري بر آثار دو دهه انقلاب گنجانده خواهد شد.
صادقي همچنين برسفارشي نبودن آثار جشنواره تاکيد کرد و گفت:کار خلاقانه هنرمندان شرکت کننده در اين جشنواره، شعاري نيست و هنرمند اين سفارش را از درون خود مي گيرد.
سرپرست موزه هنرهاي معاصر تهران درادامه به جلسات سخنراني و همايش علمي اين جشنواره اشاره کرد وگفت:در جلسات سخنراني، هنرمندان دو دهه اول انقلاب و پيشکسوتان عرصه هنرهاي تجسمي حضور خواهند داشت که اين نشست ها در روزهاي دهم،دوازدهم،چهاردهم،شانزدهم تا 25 آذرماه از ساعت 16 تا 18 برگزار خواهد شد.
حبيب الله صادقي همچنين از بين المللي شدن اين جشنواره طي دو سال آينده خبر داد که با همکاري فرهنگستان هنر برگزار خواهد شد.
عليرضا عاقل زاده عضو شوراي سياست گذاري جشنواره و مدير عامل انجمن هنرهاي تجسمي انقلاب و دفاع مقدس نيز برگزاري اين جشنواره را در راستاي اهداف انجمن هنرهاي تجسمي انقلاب و دفاع مقدس عنوان کرد وگفت:اين جشنواره متعلق به همه هنرمندان سراسر کشور است و ارسال آثار از سوي هنرمنداني که علاقه چنداني به انقلاب و مقاومت ندارند نشانه توجه همه هنرمندان به اين جشنواره است.
وي درباره آثار ارسالي به بخش مسابقه اولين جشنواره هنرهاي تجسمي مقاومت گفت:به طور کلي 3353 اثر از 1332 هنرمند به دبيرخانه جشنواره رسيده است که در مجموع 407 اثر از 293 هنرمند براي حضور در بخش مسابقه جشنواره پذيرفته شد.
اولين جشنواره هنرهاي تجسمي مقاومت فردا ساعت 18 باحضور محمدحسين صفارهرندي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و جمعي از مسئولان لشکري و کشوري در موزه هنرهاي معاصر تهران افتتاح خواهد شد.
اين جشنواره در 8 بخش طرح حجمي، انيميشن، پوستر،تايپوگرافي، کاريکاتور، تصويرسازي، عکس و نقاشي برگزار مي شود. همچنين ديروزاسامي هنرمندان تايپوگرافي که آثارشان به بخش مسابقه نخستين جشنواره ملي هنرهاي تجسمي مقاومت راه پيدا کردند،اعلام شد. اين هنرمندان از ميان 134 شرکت کننده با 368 اثر در بخش مسابقه جشنواره راه پيدا کرده اند.وآثارشان در بخش تايپوگرافي جشنواره تجسمي مقاومت انتخاب شدند. لازم به ذکر است، نخستين جشنواره ملي هنرهاي تجسمي مقاومت از 6 تا 25 آذرماه در موزه هنرهاي معاصر تهران برگزار مي شود.


 گزارش نشست مطبوعاتي رئيس خانه عکاسان ايران
 هدف خبرگزاري عکس ارتقا» سطح کيفي عکاسي است  

يکي از اهداف تاسيس خبرگزاري عکس بالا بردن سطح کيفي عکاسي است و اينکه اگر در هر گوشه کشور اتفاقي افتاد، عکاسان شهرستان ها فعال باشند.
نشست خبري خانه عکاسان ايران صبح ديروز با حضور رسول اوليازاده رئيس خانه عکاسان و اهالي مطبوعات در تالار انديشه حوزه هنري برگزار شد.
اوليازاده در اين نشست گفت: "خانه عکاسان از سال 73 با سابقه اي نزديک به 12 سال فعاليت هنري خود را در زمينه ارتقا کيفيت بصري عکس شروع کرده است. برگزاري نمايشگاه عکس به عنوان اولين و تنهاترين گالري نمايشگاه عکس در ايران از جمله فعاليت هاي خانه عکاسان است، چرا که نمايشگاهي صرفا با موضوع عکس است."
وي در ادامه افزود: "همچنين واحد آموزش ما با توان بالا در زمينه آموزش عکاسي فعاليت مي کند و از رقباي مطرح دانشگاه هنر است که با کيفيت بالا در شاخه هاي مختلف عکاسي کار مي کند. واحد پژوهش هم اختصاص به مباحث تئوري و نظري دارد. بانک عکس هم سعي دارد به تمام اقشار فرهيخته يا عام که نياز به عکس دارند، خدمات ارائه دهد. سايت خانه عکاسان هم در امور مختلف هنري فعاليت دارد و اطلاعات به روز را در اختيار علاقمندان عکاسي مي گذارد."
اوليازاده با اشاره به کارهاي مهم خانه عکاسان خاطرنشان کرد: "برپايي نمايشگاههاي تخصصي عکس و تدوين برنامه اي براي انتخاب بهترين عکس ماه از اقدامات مهم ماست. هر روز عکس هاي زيادي در سايت ها در اختيار عموم قرار مي گيرد. ما اين عکس ها را بازبيني و گلچين اين عکس ها را انتخاب مي کنيم و در اختيار جامعه عکاسي و علاقمندان مي گذريم و جايزه اي هم به عکس برتر تعلق مي گيرد. علاوه بر آن تاسيس اولين خبرگزاري عکس از ديگر اقدامات جديد ماست. ما اولين و تنهاترين سايت عکس خبري را طراحي کرده ايم و در اختيار دوستان قرار مي دهيم."
رئيس خانه عکاسان اشاره کرد: "ما تاکنون چهار تا پنج مسابقه عکاسي از جمله مسابقه عکس نماز عيد فطر، عکس کودکان استثنايي، عکس سوادآموزي و عکس سلام نصراله را برگزار کرده ايم و در آينده نزديک هم قصد داريم با اطلاع رساني عکس نماز عيد فطر و عاشورا را تقويت کنيم تا بار معنوي مسابقات هم افزايش پيدا کند. ما سال گذشته درسانحه دلخراش C130 هفت عکاس خبري را از دست داديم. 12 دي ماه سال گذشته مراسم يادبودي را براي احترام به اين دوستان برگزار کرديم. امسال نيز مراسم يادبود اين شهدا را با مراسم خانه عکاسان تلفيق کرديم و يازدهم آذر مراسم را برگزار مي کنيم و از 12 آذر نمايشگاه افتتاح مي شود."
وي در پاسخ به  اين سوال  که آيا تاسيس خبرگزاري عکس نسبت به سرويس عکس خبرگزاري هاي ديگر مزيتي دارد و آيا عکس ها به فروش مي رسد يا نه، افزود: "در حال حاضر مطبوعات و علاقمندان به راحتي از عکس هايي که در سرويس هاي عکس خبرگزاري ها منتشر مي شود، استفاده مي کنند و هزينه اي هم پرداخت نمي کنند. البته اين قضيه محاسن و معايبي دارد. حسن آن در دسترس بودن است و عيب آن اين است خيلي از عکاسان فعال بيکار شده اند، چرا که روزنامه ها نياز خودشان را از خبرگزاري ها تامين مي کنند."رئيس خانه عکاسان تاکيد کرد: "يکي ديگر از اهداف ما از تاسيس اين خبرگزاري فعال کردن تمام استان ها در زمينه عکس است تا هر زماني که اتفاقي افتاد، عکس از سراسر کشور داشته باشيم و عکاسان شهرستان ها را فعال کنيم. علاوه بر آن راهکار خوبي براي جذب استعدادهاي جوان است. علاوه بر آن اگر علاقمندان عکسي در سايز کوچک مي خواهند، مي توانند از اين خبرگزاري استفاده کنند، اما براي سايز بزرگتر بايد هزينه بپردازند. هدف ما بالا بردن سطح کيفي عکاسي است."
وي ادامه داد: "زماني که من مسئوليت خانه عکاسان را بر عهده گرفتم، هميشه اين دغدغه را داشتم که جوانان علاقمند به اين رشته را جذب کنم. در گذشته سه ترم عکاسي آموزشي برگزار مي شد، اما من احساس کردم نياز عکاسي با اين سه ترم برآورده نمي شود و بايد در ژانرهاي مختلف بخش آموزش را فعالتر کنيم، به همين دليل با دوستاني که ارتباط داشتيم از سال 1378 انجمن فارغ التحصيلان خانه عکاسان ايران را راه اندازي کرديم. اساسنامه اي تدوين کرديم و چهارشنبه ها جلسات نقد و بررسي را برگزار مي کنيم. علاوه بر آن استعدادهاي جوان مشخص مي شوند. البته ما شرکت در اين انجمن را فقط محدود به فارغ التحصيلان نکرده و راه را نبسته ايم و جوانان علاقمند هم مي توانند شرکت کنند."
رئيس خانه عکاسان در ادامه درباره بخش پژوهش گفت: "چاپ کتاب هاي آموزشي خانه عکاسان از ديگر فعاليت هاي ماست. همچنين قصد داريم عکاسي را در 30 استان کشور فعال کنيم. تاکنون هم اقداماتي در استان هاي مختلف انجام داده ايم. همچنين نمايشگاه عکس را فقط در تهران برگزار نمي کنيم و سعي مي کنيم در استان هاي ديگر هم برگزار شود."


 کوتاه و خواندني 


اخبار کوتاه هنري

 کنسرت موسيقي فلامينکو به سرپرستي مهدي محققي در ساعت 20/30 روزهاي نهم و دهم آذر در فرهنگسراي هنر برگزار خواهد شد.
 به گزارش روابط عمومي موسسه آموزش عالي سوره، هوشمندورعي دانشجو ي رشته سينما(کارگرداني) موسسه آموزش عالي سوره و مولف کتاب(کاکاسفيد) براساس راي هيات داوران در سيزدهمين دوره کتاب سال دانشجويي به عنوان نفر برگزيده شناخته شد.
 نگارخانه نقش فرهنگسراي طبيعت در راستاي حمايت از هنرمندان بومي و محلي منطقه اقدام به برپايي نمايشگاه نقاشي از تاريخ 9آذرماه نموده است.تلفن77324112
 فرهنگسراي خاتم به منظور بالا بردن سطح اطلاعات ديني و مذهبي جوانان و نوجوانان با خصوصيات و سيره حضرت وليعصر (عج) مسابقه خورشيد مغرب را برگزار مي نمايد.
 همزمان با فرا رسيدن هفته بسيج نمايشگاه عکس "شکوه ايثار" از امروز به مدت هفت روز در نگارخانه ارشاد اسلامشهرگشايش يافت.
 در سالگرد درگذشت استاد مرتضي مميز، برنامه ي بزرگداشت اين هنرمند فرهيخته در سينما تک موزه هنرهاي معاصر تهران برگزار مي شود.اين مراسم در ساعت 5بعدازظهر روز سه شنبه هفتم آذر ماه 85 مي باشد.
 دو تئاتر از خراسان رضوي در چهارمين جشنواره سراسري تئاتررضوي ."شبهاي حرم" محمد مهدي خاتمي  و " ديده بيدار " رضا حسيني در چهارمين جشنواره سراسري تئاتر رضوي تهران آماده اجرا مي باشد.
 مدير اجرايي جشنواره شعر رضوي آذري از شناخته شدن منتخبين جشنواره مذکور خبر داد .
  جشنواره آيين ها و آواهاي مذهبي در لرستان آغاز به کار کرد
 نمايشگاه عکسي با عنوان نمايشگاه عکس ايثار در نگارخانه ميرک مشهد افتتاح شد.
 تازه ترين شماره مجله نمايش به کوشش واحد انتشارات وپژوهش مرکز هنرهاي نمايشي منتشر شد
 چهارمين جشنواره شعر رضوي استان خراسان رضوي با معرفي برگزيدگان در قوچان به کار خود پايان داد .
 قائم مقام دبير جشنواره امام رضا(ع) از آغاز بازبيني آثار جشنواره فيلم امام رضا(ع) در مشهد خبر داد .
 مسوول نمايشگاه جشنواره خوشنويسي رضوي:هر سال کيفيت و کميت آثار بهتر مي شود
تاريخ ارسال آثار دومين دوره مسابقه بزرگ نمايشنامه نويسي ويژه مشاهير اسلام تا آخر بهمن ماه تمديد شد وحسين پاکدل بعنوان دبير اين جشنواره از سوي معاون هنري سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران از سوي محمد مهدي عسگري پوربرگزيده شد
 پنجمين آيين ا ز سلسله آيينهاي آواي دوست مراسم نکوداشت احمد ابراهيمي (خواننده  پيشکوت )،منصور نريمان (نوازنده عود ومدرس موسيقي )وحسين يوسف زماني (آهنگساز)،همچنين يادمان زنده ياد منوچهر همايون پور (خواننده ومحقق موسيقي )به همت مديريت امور موسيقي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران برگزار خواهد شد
 دومين کنگره بين المللي بزرگداشت ابوالمعاني ميرزا عبدالقادر (بيدل دهلوي )8 و9 آذر ماه در تهران برگزار مي شود .
 پيام تسليت معاون امور سينمايي وسمعي .بصري به مناسبت درگذشت استاد بابک بيات
در هجرت جانسوز هنرمند عرصه موسيقي و سينماي ايران"بابک بيات"، با ذکر "او" همراه شده ايم. کوچ اندوهناک و فقدان حضورش را به جامعه فرهنگي کشور، مخاطبان آثار وي و خانواده بزرگوار آن مرحوم تسليت مي گويم.

حميد کنگراني تنديس علي حاتمي را براي موزه ي سينما ساخت
تنديس علي حاتمي 45 ساله، همان سال ها که در حال ساخت فيلم ماندني "مادر" بود ، در تهران پرده برداري مي شود.  حميد کنگراني اين روزها در حال اتمام ساخت تنديس اين کارگردان شهير سينماي ايران است که در 14 آذر ماه سال 1375 درگذشته است.  کنگراني با استفاده از همان موادي که تنديس عزت الله انتظامي را ساخت، در حال به پايان رساندن تنديس حاتمي است. او اين پيکره ي را با استفاده از اطلاعات خانواده، دوستان و نيز تصاوير به جاي مانده از اين کارگردان ماندگار سينماي ايران ساخته است.  تنديس يادشده به سفارش زنده ياد مهدي سليمي - رييس سابق موزه سينما - تهيه شده است و قرار است هم زمان با دهمين سالگرد درگذشت حاتمي 14 - آذر ماه جاري - رونمايي شود. ابن هيثم و سهروردي دو سفارش ديگر زنده ياد سليمي به حميد کنگراني براي نصب در محل موزه ي سينماست.

بابک بيات آهنگساز بيش از صد فيلم سينماي ايران درگذشت

 اودر خرداد ماه سال 1325 درتهران کوچه روز به محله پل چوبي متولد شد.وآهنگسازي بيش از صد فيلم سينماي ايران را انجام داد. اين آهنگساز 60 ساله  در سال هاي اخير کمتر کار موسيقي انجام داد، اما از کارهاي ماندگار او مي توان به کشتي آنجليکا، عروس، نقطه  ضعف، اتوبوس، ولايت عشق، پهلوانان نمي ميرند، جهان پهلوان و افسانه ي سلطان و شبان و... اشاره کرد.
.بابک بيات که از يک ماه گذشته در بخش آي سي يو بيمارستان ايرانمهر بستري بود، ساعت 8 صبح ديروز - يک شنبه پنجم آذر- درگذشت.  " ماني رهنما"- خواننده و يکي از شاگردان زنده ياد " بابک بيات" از برگزاري يک مراسم ويژه براي تشييع و خاکسپاري اين هنرمند برجسته خبر داد.  رهنما گفت: در حال حاضر با رايزني هاي مختلف در پي اين هستيم آن گونه که شايسته ايشان است تشيع و خاکسپاري شوند.

  جوايز اصلي جشنواره  پاسيفيک به سينماي ايران رسيد  
جوايز اصلي پنجاه يکمين جشنواره بين المللي آسيا  پاسيفک که در کشور تايوان برگزار شد به فيلم هاي ايراني تعلق گرفت. به گزارش روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي, سه جايزه اصلي در بخش هاي کارگرداني فيلم و فيلمنامه به فيلم زن زيادي ساخته تهمينه ميلاني اختصاص يافت .


اطلاعات "مختارنامه" ثبت و ضبط نمي شود!
مشاور رسانه اي و مدير روابط عمومي سريال تلويزيوني "مختارنامه" از عدم ثبت و ضبط تجربيات انجام شده در سريال تلويزيوني مختارنامه ابراز نگراني کرد.
رضا استادي روزنامه نگار و منتقد سينمايي که از ابتداي پيش توليد سريال تلويزيوني مختارنامه در اين سمت فعاليت مي کند گفت: فعاليت بخش روابط عمومي سريال تلويزيوني مختارنامه از پاييز سال 1381، بعد از قطعي شدن حضور محمود فلاح در مقام تهيه کننده و داوود ميرباقري به عنوان کارگردان آغاز شد. طي اين مدت در کنار پوشش سريال در شبکه هاي راديويي و تلويزيوني بيش از هفتصد خبر، گزارش، مصاحبه و مطلب ديگر درباره اين سريال در نشريات و سايت هاي خبري منتشر شده است اما نبايد فعاليت روابط عمومي را تنها به اين جنبه از کار محدود کرد.
وي با اشاره به اين مساله که مراحل مختلف سريال "مختارنامه" وارد پنجمين سال خود شده است افزود: ساخت فيلم ها و سريال هاي تاريخي به خودي خود با مشکل و سختي بسياري مواجه است که بخش اندکي از اين کار به علت سختي خاص توليد چنين آثاري است و بخش بزرگ تر آن به دليل فقدان منابع اطلاعاتي و تجربيات گذشته است. متاسفانه تاکنون در ساخت سريال هاي ديگر هيچ ساز و کار مشخصي براي ثبت تجارب آن سريال ها وجود نداشته و تجربيات دست اندرکاران اين آثار هيچ گاه منتقل نشده و علي رغم ميل دست اندرکاران اين آثار، اين تجربيات نزد آدم هايي محدود بايگاني شده است. در حال حاضر نيز چنين روالي کمابيش در مورد سريال "مختارنامه" وجود دارد.
استادي درباره تلاش هاي انجام شده براي ثبت و ضبط اطلاعات سريال "مختارنامه" گفت: از سال 81 پيشنهاد راه اندازي سايت اينترنتي با هدف ثبت و ضبط اطلاعات مربوط به اين سريال ارائه شد. طرح هايي هم درباره تدوين کتاب هايي درباره بخش هاي مختلف سريال ارائه شد اما به دليل اين که اساسا چنين فعاليت هايي در چارچوب يک سريال از ابتدا پيش بيني نمي شود و بودجه اي هم در نظر گرفته نمي شود اين فعاليت ها تاکنون به نتيجه نرسيده و انجام آن تنها با حمايت و مساعدت مسوولان سيما فيلم و معاونت سيما امکان پذير است. وي در پايان با اشاره به اين مساله که" تجربه نشان داده، ساخت سريال هاي تاريخي مانند مختارنامه در کشورمان کمتر تکرار مي شود" گفت: در حال حاضر کمتر از يکسال ديگر تا پايان فيلم برداري سريال مختارنامه باقي  مانده و حتي اگر کار ثبت و ضبط مسائل اين سريال از امروز هم آغاز شود باز هم دير است. زيرا تجربه نشان داده بعد از پايان فيلم برداري سريال، ديگر نمي توان عوامل سازنده سريال را پيدا کرد و تقريبا دسترسي به تمام منابع اطلاعاتي از بين مي رود.

 زنگ پايان جشنواره فيلم کوتاه

زنگ پايان بيست و سومين جشنواره بين المللي فيلم کوتاه تهران، ديروز به صدا در  آمد و سال جديد کاري فيلسمازان اين عرصه آغاز  شد، سالي که "درجستجوي حقيقت" به عنوان رويکردي غالب در فهرست موضوعي آن جاي گرفته است. پرداختن به مفاهيم ارزشي و کنکاش در دالان مباحث فرهنگي، علمي و تاريخي براي توليد موضوع هاي مورد نياز جامعه در قالب فيلم کوتاه (حرفه اي و آماتور) نويدبخش سالي پربار و همراه با توليد و عرضه آثار کيفي است. سينما را نمي توان صرفا در ظرف داستاني و بلند ديد، گام هاي بعدي با تقويت همه ارکان سينمايي مستحکم خواهد شد.

حضور هنرمندان جديد در عرصه ي دوبله
تعدادي از هنرمندان سينما و تلويزيون همکاري خود را با انجمن گويندگان جوان به عنوان دوبلور آغاز کرده اند.
  بعد از آغاز همکاري هومن حاجي عبدالهي مجري برنامه هاي تلويزيون در دوبله ي انيميشن هاي "سفر باب اسفنجي" و "دنياي وحشي"، نازنين فراهاني، ايرج نوذري، اميرحسين مدرس و مهرداد فلاحتگر نيز آمادگي خود را جهت حضور در اين عرصه اعلام کردند.
از ديگر اخبار انجمن گويندگان جوان، همکاري با جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات است که در جهت سلامت ساختاري و مقابله با ترويج و ممانعت از استعمال دخالت و سيگار در عرصه هاي هنري علي الخصوص دوبلاژ صورت گرفته است. بنابر اعلام روابط عمومي انجمن گويندگان جوان، در اين انجمن که حتي در گزينش، سيگاري يا غير سيگاري بودن افراد اهميت دارد و از بدو تشکيل کشيدن سيگار در استوديو و اتاق انتظار ممنوع بوده است، از اين پس تبليغات ترک سيگار و شناساندن ضررهاي ناشي از استعمال دخانيات در دستور کار قرار گرفته است و هيات مديره انجمن معتقد است سلامت جسمي گويندگان تاثير بسزايي در سلامت کاري حساس آنان دارد.
  
 پيش توليد مجموعه نوروزي " رضا عطاران " در دي ماه

پيش توليد مجموعه نوروزي شبکه سوم سيما در اواخر دي ماه آغاز مي  شود. نگارش مجموعه نوروزي شبکه سوم سيما از روزهاي آغازين آذر ماه توسط " سروش صحت " آغاز شده است که در نهايت " محمد رضا آرين" نيز آن را بازنويسي خواهد کرد .اين مجموعه در 15 قسمت 45 دقيقه اي با قالبي طنز توسط " مهرام مهام " و " ايرج محمدي" تهيه مي شود و کارگرداني آن نيز بر عهده رضا عطاران است .

مجتمع بزرگ فرهنگي هنري جانبازان در شرق تهران احداث مي شود

کلنگ احداث مجتمع بزرگ فرهنگي، هنري و ديني جانبازان و ايثارگران شرق تهران با هزينه اي پنج ميليارد ريالي به همت وزارت ارشاد تا پايان سال جاري در شهرک شاهد به زمين مي خورد.  مشاور وزير ارشاد در امور جانبازان و ايثارگران به پايگاه اطلاع رساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: "در جلسه استاني هيئت دولت براي رسيدگي به مسائل استان تهران به پيشنهاد وزارت ارشاد و تصويب هيئت وزيران مقرر شد مبلغ پنج ميليارد ريال براي احداث اين مجتمع هزينه شود." قدرت اله رحماني با اشاره به موقعيت جغرافيايي مجتمع يادشده خاطرنشان کرد: "شهرک شاهد در تهرانپارس محل زندگي 120 خانواده جانباز بالاي 70 درصد و 150 خانواده شهيد است و حتي يک مسجد مناسب ندارد، ضمن اينکه منطقه شرق تهران از نبود يک مرکز فرهنگي و ديني مجهز رنج مي برد و ضرورت داشت براي اين نقطه تهران که کانون تجمع ايثارگران عزيز است فکري شود." رحماني افزود: "به دنبال ديدار وزير ارشاد با جانبازان و ايثارگران شهرک شاهد شرق تهران و درخواست احداث مجتمع مذکور، به دستور وي طرح توجيهي احداث مجتمع فرهنگي، هنري و ديني شهرک شاهد به سرعت در دفتر ايثارگران وزارت ارشاد تهيه و در جلسه استاني هيئت دولت مطرح شد و به تصويب رسيد." مشاور وزير ارشاد در پايان ابراز اميدواري کرد با مساعدت نهادهاي ذيربط از جمله سازمان مديريت و برنامه ريزي و نيز پيگيري ايثارگران ساکن شهرک شاهد در ايام مبارک دهه فجر امسال شاهد کلنگ زني اين طرح باشيم.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته