جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/09/06 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2637

دادستان اردبيل :
با جرايم کودک آزاري به شدت برخورد مي کنيم


نقش زنان در جوامع عشايري


کوتاه و خواندني


بررسي 6500 طرح توسط دستگاه هاي اجرايي استان يزد


  دادستان اردبيل :
 با جرايم کودک آزاري به شدت برخورد مي کنيم 

اردبيل - خبرنگار آفرينش
دادستان عمومي و انقلاب اردبيل گفت : در استان اردبيل اشتغال کودکان زير 18 سال در کارگاه هاي فرش بافي و نيز بحث ساماندهي کودکان خياباني از دغدغه هاي ما مي باشد که با بررسي کارشناسي به زودي اقدامات قانوني خود را انجام خواهيم داد .
فردين ارژنگي افزود : کودک آزاري جرم مي باشد و از وظايف دادستاني مقابله و برخورد شديد با اين گونه جرايم حتي بدون شکايت شاکي خصوصي است .
وي گفت : يکي از وظايف خطير دادستاني که در قانون آمده بحث پيشگيري و مقابله با کودک آزاري است چرا که کودک آزاري جرم محسوب شده و برخورد شديدي را طلب مي کند . وي در ادامه افزود : در بحث پيشگيري وظيفه مدعي العموم نسبت به ساير مقامات قضايي برجسته تر و حتي توليت امور مربوط به صغار اعم از صدور قيوم نامه ، ضم امين در حيطه اختيارات خاص دادستان مي باشد .
دادستان عمومي و انقلاب اردبيل تصريح کرد : کودک آزاري فقط به آزار و اذيت و ضرب و شتم کودکان خلاصه نشده ، بلکه دايره شمول آن وسيع و شامل اشتغال کودکان در موسسات و کارگاه ها و نيز ممانعت از تحصيل کودکان را مي باشد .
وي اظهار داشت : بحث تاديب کودکان توسط والدين نقطه سياهي در کارنامه جرم شناسي به خود اختصاص داده چرا که اينگونه جرائم محض بوده و يکي از آسيب هاي جدي اجتماعي است . وي با تاکيد بر اينکه بايد از رسانه کمک گرفته و حساسيت موضوع کودک آزاري را بالا ببريم ، گفت : با آگاه کردن والدين به حقوق فرزندانشان با تخطي کنندگان برخورد کنيم و با همکاري دفتر حمايت از حقوق زنان و کودکان آسيب ديده دادگستري و بهزيستي در زمينه منع تحصيل کودکان توسط والدين پرونده هاي متعددي تشکيل يافته و برخوردهاي قانوني لازم صورت گرفته است .


  نقش زنان در جوامع عشايري  

اروميه- خبرنگار آفرينش
زنان در جوامع عشايري از نظر سلسله مراتب اجتماعي بعد از مردان قرار مي گيرند و در خانواده فرمانبردار پدر خانواده مي باشد .
نقش مادري ، مهم ترين مسئوليت زنان عشاير استان آذربايجان غربي است . زنان عشاير علاوه بر اداي اين وظيفه در امور توليد خانوار نيز نقش حساس و غير قابل انکاري دارند .
بخش عظيمي از فعاليت دامداري و عشاير اين استان مانند شيردوشي ، تبديل شير به ساير مواد لبني ، مشکه زدن (وسيله گرفتن کره از ماست)، پخت و پز غذا و نان ، نظافت فرزندان ، چادر و اطراف محلي که در آن سکونت دارند ، تهيه انواع مشک ، دوخت و دوز ، فراهم آوردن هيزم ، گردآوري سبزيجات کوهي ، کمک در پشم چيني ، بار بندي به هنگام کوچ ، کمک در کشت و برداشت محصولات زراعي ، مواظبت از احشام ، ريسندگي و رنگ رزي پشم و مو ، بافتن سياه چادر ، قالي ، گليم ، خورجين ، جوراب، طناب و گرد آوري بلوط و ساير ميوه هاي جنگلي از اهم وظايف آنان مي باشد . 
با توجه به همه موارد فوق مشخص مي شود زن عشاير با توجه به قدرت و توان ، وظيفه سنگين تري از مردان بر دوش دارد . در طول عمرش سختي ها و مشقات زندگي را تحمل مي کند . در تمام جوامع هيچ گروهي همچون زنان عشاير با سختي هاي زندگي خو نگرفته است.
به دلايل فوق زن در جوامع عشايري از حرمت و احترام خاصي برخوردار و در زمينه اقتصاد نيز از مقام والايي برخوردار است . همچنين بسياري از نيازهاي جامعه به دست همين زنان زحمت کش و پرتوان عشاير تامين مي شود .
در مقابل ، زنان عشاير آذربايجان غربي نيز از کمبوها و مشکلات زيادي رنج  مي برند و اين مشکلات باعث توسعه نيافتن برخي از فرهنگ ها در ميان آنان مي شود . اهم اين مشکلات به شرح زير است :

مشکلات اقتصادي
اقتصاد جامعه عشاير آذربايجان غربي متکي بر دامداري است . آنها از مراتع و منابع طبيعي استفاده کرده و با تغيير فصل از نقطه اي به نقطه ديگر و از منطقه اي به منطقه ديگر کوچ مي کنند و فصل سرد را در قشلاق و فصل گرم را در ييلاق مي گذرانند .
زنان عشاير آذربايجان غربي به لحاظ اقتصادي جايگاه ويژه اي دارند . آنها مي بافند ، مي دوزند ، تهيه هيزم و فرآوري لبنيات به عهده آنان است . اما چيزي عايد خود آنها نمي شود . گرچه عايدات خانواده در داخل خانواده براي کليه اعضا مصرف مي شود . ولي در تصميم گيري ها کمتر شريک شده و فقط به عنوان کارگر ، زندگي خود را سپري مي کنند . چه بسا افرادي که حمايت و توجه لازمه را در خانواده نداشته باشد ، دچار رنجوري روحي شده و در تمامي مراحل زندگي روح آنان را آزار مي دهد .
نمي دانم گذرتان به مناطق عشايري و به محل بافت قالي افتاده يا نه ؟ دختران کوچک با دستان پينه بسته ، پشتي خميده و چهره اي رنگ پريده از 24 ساعت شايد 16 ساعت قلاب مي زنند ، به اميد اينکه لااقل مورد توجه قرار گيرند .
اما چه بايد کرد ... ؟!

مشکلات بهداشتي
مشکلات بهداشتي عشاير استان آذربايجان غربي را مي توان در قالب بهداشت رواني - تغذيه اي و جسمي مطرح کرد . مونث بودن در جوامع عشايري يعني محروم بودن ، آسيب پذير بودن و کار زياد که نشات گرفته از عدم آگاهي والدين از جايگاه اجتماعي دختران در خانواده و بي توجهي به نيازهاي عاطفي و رواني آنان است .
عدم آشنايي از اهميت تغذيه صحيح در دوران جنيني ، نوزادي ، کودکي ، جواني ، بلوغ و دوران حاملگي براي خانم ها ، عدم آشنايي با مواد غذايي و لزوم تغذيه خوب دختران از انواع مواد غذايي علي الخصوص ميوه و سبزيجات که باعث کم خوني در ميان زنان و دختران عشاير و تضعيف بنيه به علت زايمان هاي پي در پي مي باشد ، عدم آشنايي دختران در رابطه با ازدواج و نحوه تشکيل خانواده ، عدم آگاهي ازدواج هاي فاميلي که منجر به معلوليت هاي جسمي مي شود ، بافندگي در محل هاي غيربهداشتي خود باعث بروز مشکلات حادي در ميان اين قشر مي شود .

مشکلات اجتماعي
نقش زن در اجتماع عشاير در مراحل مختلف رشد و موقعيت هاي متفاوتي که به عنوان فرزند ، همسر ، مادر ، مادربزرگ و حتي خواهر متفاوت است. همچنين اين موضوع از ايلي به ايل ديگر و از قبيله اي به قبيله ديگر نيز تفاوت دارد . ولي آنچه که مشترک است ، تحمل رنج و درد غيرقابل توصيفي که موجب پايداري حيات جامعه عشايري مي شود زماني که کودکي بيش نيست در مقابل بازي هاي کودکانه ، نگهداري فرزند کوچک خانواده به عهده او واگذار مي شود . کمي که بزرگ تر شد شروع به انجام کارهاي طاقت فرسا مي کند . سئوال اين است که چنين نگرش ها و ذهنيتي چه اثر فردي و اجتماعي بر زنان فرداي جامعه مي تواند داشته باشد ، پاسخ به اين سوال هم از جهت رشد و تعالي زن و هم به لحاظ توسعه همه جانبه جامعه عشايري حائز اهميت است .

مشکلات آموزشي 
ميزان پذيرش دختران در آموزش و پرورش رسمي هر کشور براي سوادآموزي ، معلول پذيرش فرهنگ آن مرز و بوم است که از دو عامل سرچشمه مي گيرد .
عامل اول بينش منفي يا مثبت خانواده نسبت به تحصيل فرزندان مونث خود که در ميان عشاير مصداق خاص داشته و از اهميت ويژه اي برخوردار است . چرا که عشاير تمايلي به تحصيل فرزندان دختر خود نشان نمي دهند. شواهد نشان مي دهد دختران عشاير در ييلاق به دليل کار زياد کمک مادران هستند ، فقر مالي عشاير که دختران عشاير را به فعاليت زياد وا مي دارد ، نداشتن اطلاع از اهميت تحصيل دختران به دليل اينکه آموزش دهندگان غيررسمي خانواده در دوران مادري خواهند بود، فقر حاکم بر زندگي عشاير يا آموزشگران به دليل صعب العبور بودن جاده ها غالبا مردان انتخاب مي شوند و بسياري موارد ديگر ، از تحصيل محروم مي گردند .
موارد فوق از مسائل بسيار مهم است که در خانواده هاي عشايري به چشم مي خورد و اين مشکلات به صورت تناوبي از نسلي به نسل ديگر انتقال مي يابد و بسياري از فرهنگ ها و پيشرفت ها در بين اين قشر زحمتکش جامعه توسعه نيافته و يا فرهنگ هايي هم که در بين اين عشاير وجود داشته باشد همچنان راکد خواهد ماند .


 کوتاه و خواندني 


 اخبار کوتاه از کرج

اختصاص 600 ميليارد ريال به توسعه قطار شهري
کرج - خبرنگار آفرينش
نماينده مردم کرج در مجلس شوراي اسلامي از اختصاص 600 ميليارد ريال براي توسعه قطار شهري در کرج خبر داد .
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي و امور بين المللي قطار شهري کرج ، رشيد جلالي در بازديد از قطار شهري کرج گفت : اين اعتبار با تصويب هيات دولت و با هدف کاهش مشکل ترافيک در منطقه اختصاص يافته است . به گفته وي به زودي 350 ميليارد ريال از اين اعتبار در اختيار سازمان قطار شهري کرج قرار گرفته تا طرح خود را انجام دهد .
نماينده مردم کرج در مجلس شوراي اسلامي گفت : باقي مانده اعتبارات تخصيصي به تدريج در اختيار قطار شهري کرج قرار مي گيرد .
وي تصريح کرد : با توجه به گستردگي حجم فعاليت قطار شهري کرج ، اين دستگاه توانايي جذب يک هزار ميليارد ريال اعتبار را تا پايان سال جاري دارد . سازمان قطار شهري کرج هم اکنون داراي يک خط فعال بين کرج و تهران و يک خط داخلي که کار توسعه آن در دست اقدام است .

گاز سوز شدن بيش از 200 دستگاه تاکسي
مديرعامل سازمان تاکسيراني شهرستان کرج گفت : تاکنون دو هزار و 200 دستگاه تاکسي شهرستان گازسوز شده  است .
عبداله شجاعي با اشاره به اينکه تاکنون دو هزار و 600 دستگاه خودرو توسط تعاوني تاکسي داران به نمايندگي هاي نصب گيت گاز معرفي شده اند ، افزود : 400 دستگاه از اين ميزان خودروها شخصي هستند و دو هزار و 200 دستگاه گازسوز شده  است .
مديرعامل سازمان تاکسيراني شهرستان کرج عمده ترين مشکل گازسوز شدن خودروها را نبود قطعات کافي در نمايندگي هاي سازمان ، بهينه سازي مصرف سوخت و طولاني شدن نوبت ها دانست و خاطرنشان کرد : نوبت هاي نمايندگي هاي نصب گيت گاز در شهرستان کرج به شش ماه نيز مي رسد و اين خود باعث کند شدن روند گازسوز شدن وسايل نقليه مي شود . وي در پايان گفت : تعداد جايگاه هاي سوخت CNG در شهرستان کرج در حال حاضر هفت جايگاه مي باشد که تا پايان سال جاري چند جايگاه ديگر به اين تعداد افزوده خواهد شد .

ناهماهنگي در بازار عرضه و تقاضا
قيمت تخم مرغ در کرج از کيلويي 750 تومان به بيش از 1000 تومان رسيد.
کاظم حاج محمدي رئيس اتحاديه مرغ ، تخم مرغ و ماهي کرج با اشاره به افزايش قيمت تخم مرغ در کرج از کيلويي 750 تومان به کيلويي 1100 تا 1150 تومان رسيده ، گفت : ناهماهنگي در بازار عرضه و تقاضا به دليل آغاز فصل سرما از دلايل رشد قيمت تخم مرغ است . وي افزود : کاهش تمايل مرغداران به توليد تخم مرغ به دنبال خطر شيوع آنفلوآنزاي مرغي و نيز کاهش قيمت تخم مرغ در تابستان تا 270 تومان براي هر کيلو و ضرر و زيان مرغداران در اين شرايط باعث کاهش عرضه تخم مرغ نيز شده است .
رئيس اتحاديه مرغ و تخم مرغ کرج احتمال صدور تخم مرغ به ديگر کشورها را ، از ديگر دلايل افزايش ناگهاني قيمت تخم مرغ عنوان کرد و از مسئولان وزارت جهاد کشاورزي خواست تا با حمايت از توليدکنندگان شرايط را براي کاهش و تثبيت بازار تخم مرغ و مرغ فراهم کنند .
 
ظرف چهار ماه آينده صورت مي گيرد ;
دريافت شبکه استاني اردبيل از طريق ماهواره

اردبيل- خبرنگار آفرينش
رئيس صدا و سيماي مرکز اردبيل گفت : تا پايان سال جاري شبکه استاني از ماهواره قابل دريافت خواهد بود .
علي نواداد در نشست خبري با خبرنگاران رسانه هاي گروهي اردبيل گفت : در صورت دريافت برنامه هاي شبکه استاني از فرستنده ماهواره بسياري از مشکلات و اختلالات موجود در برخي مناطق مرتفع خواهد شد.
وي با اشاره به مشکل برق فرستنده گفت : به دنبال کابل اختصاصي برق براي اين فرستنده هستيم اما براي ايجاد آن 400 ميليون تومان اعتبار لازم است . وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به عدم دريافت شبکه استاني در مشکين شهر گفت : براي پوشش شبکه هاي استاني در مشکين شهر در اواخر سال گذشته توان فرستنده اين منطقه را به 500 وات رسانده ايم و تا حدودي نقص دريافت برنامه شبکه هاي استاني رفع شده اما در نظر داريم اين مقدار را به 2 کيلو وات برسانيم که در دهه فجر اين امر تحقق مي يابد .  نواداد در خصوص ميزان پوشش شبکه هاي سراسري استان در نقاط مختلف استان اردبيل گفت : در سطح استان شبکه يک 99/7 درصد ، شبکه دوم 94 درصد ، شبکه سوم 96 درصد ، شبکه چهارم 73 درصد ، شبکه استاني 93 درصد و شبکه خبر مستقل 47 درصد شبکه قرآني نيز 31/5 درصد پوشش استاني دارد .

رئيس سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري :
آمريکا در صورت فروش الواح هخامنشي بايد خسارت پرداخت کند

رامسر - خبرنگار آفرينش
آمريکا طبق کنوانسيون هاي جهاني در صورت فروش الواح ايراني بايد خسارت آن را پرداخت کند .
مهندس اسفنديار رحيم مشايي ، رئيس سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري با بيان اين مطلب در رامسر افزود : نظام بين المللي ، تبديل مالکيت اشياي قيمتي و باستاني کشورها را به رسميت نمي شناسد و الواح هخامنشي هفتاد سال قبل به صورت امانت از ايران به موسسه شرق شناسي شيکاگو داده شده و به زودي اين الواح به کشور بازمي گردد .
وي افزود : اگر دادگاه آمريکا بخواهد الواح ايراني را تصرف کند و آنها را در معرض فروش بگذارد و کسي بخواهد بابت آن پول پرداخت کند ، پولش را صرف خريد چيز باطلي کرده ، چون خود کشور آمريکا هم مالکيت آن را طبق کنوانسيون هاي بين المللي قبول ندارد .
مشايي در خصوص آخرين اقدامات وکيل ايران در دادگاه آمريکا گفت : کشور ايران در دادگاه به عنوان يک طرف دعوي شرکت نمي کند . اگر وکيل ايران به دادگاه مي رود براي اين است که اعلام کند مالکيت اين الواح قابل انتقال نيست و دولت آمريکا هم اين را قبول دارد .

تمديد اعتبار گواهينامه استاندارد سيستم مديريت کيفيت در آبفاي شرق استان تهران

رودهن - خبرنگار آفرينش
پس از استقرار سيستم مديريت کيفيت9001 - 2000 ISO  در شرکت آبفاي شرق استان تهران و گذشت يک سال از دريافت گواهينامه با فرا رسيدن زمان انجام مميزي مراقبتي نوبت اول در راستاي تداوم و روند رو به بهبود فرآيندها ، اين شرکت توسط گروه مميزين شرکت URS آلمان مورد مميزي قرار گرفت .
به گزارش خبرنگار آفرينش ، پس از يک روز ارزيابي مميزين از کليه فرآيندهاي واحدهاي متخلف ، اين شرکت موفق به اخذ تاييديه مجدد و تمديد اعتبار گواهينامه  9001 -ISO2000 شد .
بر اساس اين گزارش مهندس احمدپور مديرعامل شرکت در جلسه اي که پيش از انجام مميزي برگزار شد ، اظهار داشت : پيشرفت يک شرکت يا سازمان و حتي يک نظام بالاتر مانند يک ملت ، با کيفيت فرآيندها و اصولي که در آن شرکت صورت مي پذيرد ، ارتباط مستقيمي دارد . بنابراين هيچ امري در پيشرفت يک شرکت بيش از کيفيت اهميت ندارد . همچنين امروزه هيچ رفاقتي و پيشرفتي در جهان بدون کيفيت حاصل نمي شود .
مديرعامل آبفاي شرق استان تهران با بيان اينکه شرکت آبفاي شرق يک شرکت مهندسي و خدماتي است ، ابراز داشت : کيفيت در اين شرکت بايستي در جهت توسعه تاسيسات و شبکه هاي آبي براي توسعه و نيز برآورده کردن نيازهاي آبي شهر و در مرحله دوم در راستاي خدمت به مشتريان و مردم باشد . مهندس احمدپور در پايان سه اصل مرغوبيت فعاليت هايي که در شرکت انجام مي پذيرد، با ارزش نمودن کارهايي که انجام مي شود و سرعت در انجام فعاليت ها را جهت رسيدن به کيفيت برتر و مطلوب در شرکت را مورد تاکيد قرار داد .

 


  اخبار کوتاه از کاشان

حفظ حرمت نيروي انساني از اهم وظايف حراست است
کاشان - خبرنگار آفرينش
مدير کل حراست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي گفت : حفظ حرمت نيروي انساني از اهم وظايف حراست است . دکتر هوشنگ زعيم کهن در مراسم توديع و معارفه مديران حراست دانشگاه علوم پزشکي کاشان افزود : حراست با در اولويت قرار دادن اين وظيفه تلاش مي کند مردم هر روز ديدشان نسبت به پزشکان و کادر پزشکي مثبت شده و با اطمينان کامل به مجموعه پزشکي ما مراجعه کنند .
مدير کل حراست وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکي در بخشي از سخنان خود ، وضعيت دانشگاه علوم پزشکي کاشان را ، کاملا ممتاز دانست و گفت : نزديکي خوابگاه هاي دانشجويي و سايت مسکوني اعضاي هيات علمي به فضاي آموزشي و بيمارستان آموزشي شهيد بهشتي ، موقعيتي منحصر به فرد است .
دکتر زعيم اضافه نمودن 300 نفر به فضاي خوابگاهي ، ساخت مسجد دانشگاه به صورت بسيار زيبا ، پيشرفت سريع عمليات عمراني اورژانس جديد بيمارستان بهشتي و ... را نشان از همت بالاي مدير دانشگاه و عزم همه همکاران در دانشگاه علوم پزشکي کاشان و حمايت از مسئولان استان عنوان کرد .

طرح پيامبر اعظم اسوه خوبي ها
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي سازمان رفاهي تفريحي شهرداري کاشان بيست هزار نفر در طرح پيامبر اعظم (ص) اسوه خوبي ها که در طول ماه مبارک رمضان توسط اين سازمان ويژه جلسات قرائت قرآن برگزار شده بود ، شرکت کردند . حسين ديگبري مديرعامل سازمان هدف از برگزاري اين طرح را ، ساماندهي جلسات قرائت قرآن دانست و افزود : بيش از سيصد جلسه قرائت قرآن در طول ماه مبارک رمضان در شهرستان کاشان فعاليت دارند که اساتيد قرآن از قديم الايام اين جلسات را هدايت مي کرده اند و به صورت محلي در مساجد - حسينيه ها و منازل به صورت سيار و ثابت برگزار مي شود . از ويژگي هاي اين طرح شناسايي جلسات پراکنده سطح شهر و روستا جهت ارتباط گيري و کمک به اين جلسات در برنامه هاي آتي بوده است .
لازم به ذکر است مسابقه کتابخواني از کتب سيماي پيامبر اعظم و خصايص الرسول از طرح درس هاي ارائه شده به جلسات ، در دوازدهم آبان ماه با جايزه ويژه حج عمره برگزار شد که از برندگان مسابقات در شب ميلاد امام رضا (ع) تجليل به عمل مي آيد .

بهره برداري از ميدان ورودي شهر ابوزيدآباد

شهردار ابوزيد گفت : ساخت و عمليات اجرايي ميدان ورودي شهر ابوزيدآباد با وسعت 12 هزار مترمربع ، يک ميليارد و 500 ميليون ريال هزينه شده است . سيدحسين سيدين عمليات اتمام اين طرح را ، کمتر از يک سال ذکر کرد و افزود : 3 آبنما ، تاسيسات مبلمان شهري ، سرويس بهداشتي ، سنگ فرش و زيباسازي طرح از ويژگي هاي بارز اين ميدان است . وي هدف از اجراي اين طرح را ، سهولت در حمل و نقل و مکاني جهت آسايش شهروندان و استفاده از فضاي تفريحي ذکر کرد . وي ميدان ورودي را بزرگ ترين ميدان شهر ابوزيد آباد عنوان کرد و افزود : بيش از 4 هزار مترمربع اين ميدان را ، فضاي سبز تشکيل داده است . شهر  ابوزيدآباد با بيش از 5 هزار نفر جمعيت در شرق شهرستان آران و بيدگل قرار دارد .

برگزاري طرح نهضت آموزش فرماندهان و مديران
به منظور توانمندسازي فرماندهان و مديران بسيجي و عمق بخشي ديني و ارتقا» بصيرت آنها ، همچنين افزايش دانش و مهارت  عمومي و تخصصي فرماندهان و مديران در راستاي وظايف محوله و ارائه آموزش هاي لازم ، هفتمين دوره طرح آموزش مديران شوراي حوزه ها ، پايگاه ها ، ارکان گردان هاي عاشورا و واحدهاي پيشگامان دانش آموزي در محل سپاه ناحيه کاشان برگزار شد . اين دوره از طرف واحد آموزش سپاه و در قالب 40 ساعت آموزش و در دو بخش حضوري و غيرحضوري انجام و پس از آن شرکت کنندگان در اين طرح در راستاي ماموريت هاي محوله سپاه بکارگيري نمي شوند . لازم به ذکر است بيش از 400 نفر برادران و خواهران و مديران بسيجي اين آموزش را سپري کرده اند .

بهره برداري از پارک بزرگ خانواده ابوزيدآباد
پارک شقايق در زميني به مساحت 30 هزار مترمربع با اعتباري بالغ بر سه ميليارد و 500 ميليون ريال هزينه شده است . شهردار ابوزيدآباد هدف از اجراي اين طرح را ، ايجاد مکاني مناسب براي تفريح جهت غني سازي اوقات فراغت جوانان عنوان کرد . سيدحسين سيدين ، آلاچيق ، شهربازي ،  آبنما ، سرويس بهداشتي و بوفه را ، از امکانات اين پارک برشمرد و افزود : در اين پارک همچنين براي تفريح و فراغت کودکان و جوانان امکانات بازي نظير چرخ فلک ، پيست اسکيت ، ماشين هاي برقي ، استخر توپ و تاب فراهم شده است . وي زمان اجراي اين طرح را ، کمتر از 14 ماه عنوان کرد . وي از ديگر اقدامات شهرداري ، احداث 2 پارک محله در شهر خبر داد .

آمادگي مردم نطنز براي شرکت در انتخابات
فرماندار شهرستان نطنز گفت : براي برگزاري همزمان چهارمين دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبري و سومين دوره انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا در اين شهرستان 73 شعبه آماده ثبت نام و اخذ راي از مردم مي باشد . وي افزود : از اين تعداد 64 شعبه ثابت ، 9 شعبه سيار ، 30 شعبه شهري و 43 شعبه روستايي مي باشد . اکبر صالحي خبر از رشد 32 درصدي ثبت نام داوطلبان جهت عضويت در شوراهاي شهري و روستايي اين شهرستان داد و گفت : جمعا332  نفر جهت عضويت در شوراهاي اسلامي شهر و روستا داوطلب شده  اند که از اين تعداد 320 نفر مرد و 12 نفر زن مي باشند . وي گفت : شهرستان نطنز با جمعيتي از 40 هزار نفر داراي 3 شهر ، 2 بخش و پنج دهستان است و در اين دوره تعداد روستاهاي واجد شرايط تشکيل شورا ، 37 روستا مي باشد که از اين تعداد در 2 روستا شوراي 5 نفره و در بقيه روستاها شوراهاي 3 نفره تشکيل مي شود . فرماندار شهرستان نطنز ضمن اشاره به اين موضوع که پيرترين داوطلب عضويت در شورا 85 سال سن و جوان ترين داوطلب 25 سال سن دارد ، گفت : 80 نفر از داوطلبين بين 25 تا 35 سال ، 88 نفر بين 36 تا 45 سال ، 84 نفر بين 46 تا 55 سال ، 61 نفر بين 56 تا 65 سال ، 90 نفر بين 66 تا 75 سال و 7 نفر بين 76 تا 85 سال سن دارند .
وي همچنين افزود : 135 نفر از داوطلبان ، داراي سواد خواندن و نوشتن ، 137 نفر داراي ديپلم ،  48 نفر داراي فوق ديپلم و 43 نفر داراي مدرک تحصيلي ليسانس و بالاتر مي باشند .
وي در پايان گفت : در اين انتخابات 1168 نفر از نوجوانان شهرستان براي اولين بار به پاي صندوق هاي راي مي روند تا با انتخاب افراد اصلح نقش خود را در اداره امور سياسي کشور و شهرها و روستاهاي خويش ايفا کنند .

برگزاري جلسه مشترک فرماندهان يگان هاي نظامي و انتظامي
طي هفته بسيج جلسه اي با حضور فرماندهان يگان هاي نظامي و انتظامي ، مسئولان نمايندگي ولي فقيه و مسئولان موسسات انصار مهر کاشان و آران و بيدگل در سپاه ناحيه کاشان برگزار شد .
در اين جلسه سرهنگ رجايي فرمانده سپاه ناحيه کاشان ، در خصوص بسيج و اهميت اين هفته و برنامه هاي آن سخنراني کردند . لازم به ذکر است آخرين روز از هفته بسيج در تاريخ 85/9/7 مي باشد که با شعار محوري بسيج ، استقامت و انسجام ملي در پرتو سيره نبوي به پايان مي رسد .


  بررسي 6500 طرح توسط دستگاه هاي اجرايي استان يزد  

يزد - خبرنگار آفرينش
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي استانداري يزد مشاور صنعتي استاندار و مدير کل برنامه ريزي و هماهنگي امور اقتصادي استانداري يزد گفت : طي 9 ماهه گذشته بررسي اوليه 6 هزار و 500 طرح با سرمايه گذاري بيش از 400 ميليارد تومان توسط دستگاه هاي اجرايي استان صورت گرفته که پس از تصويب به بانک ها ارسال شده است .
مهندس مهدي آراسته تعداد کارگروه هاي زير مجموعه شوراي برنامه ريزي و توسعه استان را 17 مورد ذکر کرد و افزود : اين مديريت با کارگروه هاي اشتغال و سرمايه گذاري صنعت معدن ، کشاورزي آمايش زمين ، جهانگردي ، تحول اداري ، فولاد ، آمار ، پژوهش و فناوري ارتباط تنگاتنگي دارد .
وي افزود : سياستگذاري تسهيلات بنگاه هاي زودبازده در کارگروه اشتغال و سرمايه گذاري رقم مي خورد و کميته تخصصي اشتغال پرداخت تسهيلات را هدايت مي کند .
مدير کل دفتر برنامه ريزي استانداري سپس به فعاليت هاي اتاق سرمايه گذاري اشاره کرد و گفت : در اين اتاق به سرمايه گذار مشاور داده مي شود و مشکلات واحدهاي صنعتي و توليدي استان و پروژه هاي نيمه تمام در قالب ستاد ويژه اي بررسي و مورد رسيدگي قرار مي گيرد .
وي افزود : از ابتداي سال جاري تاکنون 37 جلسه ستاد ويژه تشکيل شده و براي رسيدگي به مشکلات واحدها ، جلسات هفتگي برگزار مي شود .
آراسته از امضاي سند گاز استان که نيازها و مصارف در افق ده ساله در آن ديده شده توسط استاندار يزد و معاون برنامه ريزي وزارت نفت خبر داد و گفت : يزد دومين استاني است که توانست بحث سند گاز را به نتيجه برساند .
مشاور صنعتي استاندار به احداث واحدهاي مختلف با فرآوري معدني توليد فولاد در استان اشاره کرد و گفت : کار کندله سازي اردکان به سرعت پيش مي رود و از سه واحد توليد آهن اسفنجي هر يک با ظرفيت 800 هزار تن دو واحد کلنگ زني شده و بخش خصوصي با عنوان فولاد فراد و فولاد اردکان تلاش دارد ظرفيت واحد سوم را بر عهده گيرد .
مهندس آراسته با اشاره به پيگيري انجام شده در زمينه پتروشيمي گفت : خط اتيلني که وزارت نفت مي خواهد براي شرق کشور احداث کند حداقل سه واحد پتروشيمي در نقاط مناسب استان با سرمايه گذاري بخش خصوصي مستقر خواهد شد و در حال حاضر مقدمات شکل گيري يکي از واحدها در دست اقدام قرار گرفته است .
وي گفت : متولي احداث نمايشگاه بين المللي استان در ضلع جنوبي فرودگاه شهيد صدوقي يزد جاده شهرک صنعتي مشخص شده است . مهندس آراسته ادامه داد: براي توسعه صادرات سفرهايي در قالب تور تجاري به کشورهاي مختلف صورت گرفته و بحث تشکيل اتاق يزد و آفريقا مطرح شده که بايد از طريق اتاق بازرگاني شکل اجرايي پيدا کند .


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته