جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/09/06 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2637

عضو هيات علمي گروه ارتوپدي دانشگاه بن آلمان
حرکت، ورزش و تغذيه صحيح مهمترين راههاي جلوگيري از ابتلا به بيماريهاي حاد مفصلي هستند


احتمال برخورد يک شهاب سنگ به زمين در سال 2036


مرگ و مير سالانه 68 هزار زن به علت سقط جنين هاي ناسالم و غير ايمن


ساخت بزرگترين نيروگاه خورشيدي جهان در چين


کوتاه و خواندني


 عضو هيات علمي گروه ارتوپدي دانشگاه بن آلمان
 حرکت، ورزش و تغذيه صحيح مهمترين راههاي جلوگيري از ابتلا به بيماريهاي حاد مفصلي هستند 

رييس انجمن جراحي بسته مفاصل ايران و آلمان گفت:  حرکت و  ورزش در کنار تغذيه صحيح،
مهمترين راه جلوگيري از ابتلا به بيماريهاي حاد مفصلي است.
به گزارش سرويس علمي آفرينش، پروفسور فرهاد فريد با بيان اين مطلب تصريح کرد: غضروف سطح مفصلي فاقد هرگونه سرخرگ و سياهرگ بوده و تنها راه تغذيه اين عضو از طريق آب سطح مفصلي صورت مي گيرد و وجود آب سطح مفصلي در گروه حرکت مفصل است و واضح است که در اين شرايط تحرک و ورزش مهمترين فاکتور در تغذيه مناسب غضروف و در نهايت سلامت غضروف سطح مفصلي خواهد بود.
عضو هيات علمي گروه ارتوپدي دانشگاه بن آلمان همچنين به برگزاري سومين                  کنگره بين المللي جراحي بسته ايران و                                                    آلمان  اشاره کرد و گفت: اين کنگره که به صورت يکسال در ميان در ايران و آلمان برگزار مي شود، در تاريخ 2 و 3 فروردين ماه 1386 مطابق با 23 و 23 مارس 2007 ميلادي در دوسلدورف آلمان با برپايي 8 موضوع تخصصي برگزار مي شود.
وي از ميان مهمترين موضوعات مورد بحث در اين کنگره به تکنولوژي هاي جديد و جراحي هاي کوچک در ارتوپدي و طب ورزشي اشاره کرد و گفت:  به عنوان نمونه يکي از روشهاي نوين جراحي بسته مفاصل در بيماران مبتلا به نکروز يا سياه شدن مفصل لگن در افراد بين 30 تا 50 سال است که بدون پيچ خوردگي يا تصادف به اين بيماري دچار مي شوند و تنها راه درمان آن در گذشته تعويض کامل مفصل بوده است که امروزه با استفاده از روش هاي نوين ارتروسکوپي و استفاده از روکش مفصلي اين افراد پس از درمان کامل حتي مي توانند به ورزشهايي چون فوتبال نيز بپردازند.
وي يکي از موضوعات مهم را جراحي به روش آرتروسکوپي و ليزر در مفاصل کودکان به خصوص کودکان مبتلا به روماتوئيد آرتريت ارثي و همچنين دررفتگي هاي مادرزادي مفصل لگن به همراه موضوعات ديگري چون روشهاي نوين درماني در مفاصل آرنج،                                 مچ دست، پا، شانه و زانو عنوان کرد.
پروفسور فريد از دستاوردهاي مهم کنگره در دوره هاي پيشين به استفاده هرچه بيشتر جراحان ارتوپدي از روشهاي جراحي بسته مفاصل يا آرتروسکوپي و همچنين جراحي با ليزر که کاهش طول درمان و بازگشت هرچه سريعتر بيماران به زندگي روزمره را در پي دارد و همچنين برقراري ارتباط علمي نزديک بين دانشگاه هاي پزشکي ايران، آلمان و ساير کشورها به همراه گذراندن دوره هاي                                    فوق پيشرفته جراحي ارتوپدي براي پزشکان و جراحان ايراني در دانشگاه هاي معتبر آلمان اشاره کرد.
يادآوري مي شود سومين کنگره بين المللي جراحي بسته مفاصل ايران و آلمان 2و 3 فروردين ماه 1386 در دوسلدورف آلمان برگزار مي شود.


  احتمال برخورد يک شهاب سنگ به زمين در سال 2036 


کارشناسان هوا فضا احتمال مي دهند که شهاب سنگي موسوم به آپوفيس ممکن است در سال 2036 به کره زمين برخورد کرده و فاجعه اي جهاني بيافريند.
به گزارش ايسنا به نقل از گاردين، سازمان هوا و فضاي آمريکا (ناسا) پيشنهاد داده که براي جلوگيري از اين برخورد، به شيوه هاليوودي اين شهاب سنگ را از مسير خود خارج کنند چرا که منفجر کردن آن تهديدش را بيش تر مي کند.
ناسا در تلاش است براي جلوگيري از برخورد اين شهاب سنگ و مواردي از اين دست برنامه اي ويژه براي نابودسازي اجرامي که به سمت زمين مي آيند، تدوين کند. يکي از موارد اين برنامه طراحي و ساخت فضاپيمايي است که ماموريتش شناسايي شهاب سنگ ها و اجرام تهديدآميز است.


  مرگ و مير سالانه 68 هزار زن به علت سقط جنين هاي ناسالم و غير ايمن  

 مطالعه اي که در مجله معتبر و انگليسي لانست منتشر شده نشان مي دهد سالانه  68 هزار زن به علت سقط جنين هاي غير ايمن و ناسالم در کشورهاي در حال توسعه مي ميرند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، طبق محاسبات و آمار منتشره در اين مجله، اين گونه سقط ها حداقل پنج ميليون زن ديگر را به دليل ابتلا به عفونت و ساير مشکلات و ناراحتي هاي ناشي از آن سالانه در بيمارستان   بستري مي کند.
 سوشيلا سينگ و همکارانش از يک موسسه تحقيقاتي در نيويورک با مقايسه آمار و ارقام  13 کشور در رابطه با سقط جنين اين ارزيابي جهاني را مشخص کرده اند.
اين محققان مي گويند که سالانه حدود 19 ميليون سقط جنين قانوني و غيرقانوني ناسالم و خطرناک در سراسر جهان انجام مي شود.
لانست مي نويسد مرگ و مير ناشي از اين عمل هاي خطرناک در سال حدود  68 هزار نفر است و بيش از 5 ميليون زن پس از انجام اين گونه سقط  در بيمارستان ها بستري مي شوند.
در اين مطالعه کشورهاي بنگلادش، مصر، نيجريه، اوگاندا، پاکستان، فيليپين، برزيل، شيلي، کلمبيا، جمهوري دومينيکن، گواتمالا، مکزيک و پرو تحت بررسي و آزمايش قرار گرفتند.
 همچنين اطلاعات و آماري هم از کشورهاي بورکينافاسو، غنا، کنيا و آفريقاي جنوبي در دسترس بوده است.
اين بررسي ها نشان مي دهد که در اوگاندا از هر 1000 زن 16/4 مورد به دليل مشکلات ناشي از سقط به بيمارستان مراجعه مي کنند که سالانه بيشترين رقم را به خود اختصاص مي دهد و در بنگلادش اين رقم پايين تر و برابر 2/8 مورد در هر 1000 زن است.
همچنين، به طور متوسط نرخ سالانه بستري شدن در بيمارستان به دليل اين ناراحتي ها و مشکلات در کل منطقه در حال توسعه به استثناي کشور چين، 5/7 مورد در هر 1000 زن است. دکتر سينگ گفت: موثر ترين راه براي ريشه کن کردن اين روش خطرناک و غير بهداشتي که عامل مهمي در بيماري و مرگ و ميز زنان است جلوگيري از بارداري هاي ناخواسته با استفاده از روش هاي سالم و بهبود يافته جلوگيري از بارداري است. برخي محققان و متخصصان معتقدند که وقتي محدوديت هاي قانوني در مورد سقط جنين کاهش پيدا کند، نرخ مرگ و مير و مشکلات بهداشتي به ميزان زيادي کاهش پيدا مي کند.


 ساخت بزرگترين نيروگاه خورشيدي جهان در چين 


چين قصد دارد بزرگترين نيروگاه خورشيدي جهان را در استان آفتابي گانسو واقع در شمال غرب اين کشور بسازد.
به گزارش رويترز ، هزينه ساخت اين طرح  100مگاواتي 766ميليون دلار برآورد شده است و ساخت آن پنج سال به طول خواهد انجاميد.
چين در تلاش براي کاهش آلودگي هواي اين کشور سرمايه گذاري در طرح هاي انرژي در خارج از کشور و نيروگاه هسته اي را نيز افزايش داده است.


 کوتاه و خواندني 


 نوزاداني که با شير مادر تغذيه مي شوند
 کمتر به ديابت مبتلا مي شوند

بررسي هاي جديد  نشان مي دهد تغذيه با شير مادر در دوران نوزادي احتمالا باعث کاهش خطر ابتلا به ديابت نوع 2 در سال هاي بعدي زندگي مي شود.
دکتر اوئن گفت: هنوز اين موضوع روشن نشده است که آيا اين تاثير را مي توان به تفاوت محتواي شير مادر با شير خشک و يا تفاوت ميان محيط خانواده و پرورش کودکاني که از شير مادر تغذيه کرده اند با آنهايي که شير خشک خورده اند نسبت داد يا خير.
به گزارش رويترز اوئن افزود: بر اساس فوايد فراوان کوتاه و طولاني مدت شير مادر بر سلامت، تغذيه با شير مادر غذاي برگزيده در دوران کودکي است.
در اين مطالعه ديده شد که در دوران کودکي تغذيه با شير مادر نسبت به شيرخشک همواره با تمرکزهاي پايين تر قند خون و انسولين ارتباط داشت.
سطح به شدت بالاي انسولين خطر ابتلا به بيماري قلبي را افزايش مي دهد و تاثير ديابت را وخيم تر مي کند.

طي 7 ماه اخير بيش از 67 هزار نفر
در خراسان رضوي خون اهدا کرده اند

مشهد - خبرنگار آفرينش
طي 7 ماه اخير بيش از 67 هزار نفر در خراسان رضوي خون اهدا کرده اند که اين تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته 8 درصد رشد داشته است.
مسئول روابط عمومي اداره کل منطقه اي آموزش انتقال خون خراسان رضوي با اعلام اين مطلب گفت: از ابتداي سال جاري تا کنون بيش از 82 هزار نفر جهت اهداي خون به اين مرکز مراجعه کرده اند که از اين تعداد 67 هزار و 863 نفر موفق به اهداي خون شده اند.
دکتر کياني افزود: هر فرد با وزن بالاي 50 کيلوگرم و سن بين 17 تا 65 سال بدون هيچ خطري مي تواند در طول سال 3 تا 4 بار خون اهدا کند که با اهداي هر يک واحد خوني جان 3 نفر از مرگ نجات پيدا مي کند.
وي با بيان اين که اهداي خون داوطلبانه با شروع فصل سرما متناسب با نيازهاي سازمان انتقال خون نيست تصري ح کرد متاسفانه اهداي گروه هاي خوني منفي کمتر است و نياز به آن رو به افزايش است.
وي اظهار داشت با توجه به اين که عمر گلبول هاي قرمز درون کيسه هاي خون 35 روز و عمر پلاکت 3 روز پس از اهداي خون مي باشد ، پس از اين مدت نمي توان از آن استفاده کرد لذا تامين خون بيماران نيازمند اهداي خون مستمر در تمام فصول سال را مي طلبد.
وي با اشاره به اين که اهداي مستمر خون کاهش اضطراب ، افزايش احساس پويايي و تعهد اجتماعي فرد مي شود گفت: انجام معاينات پزشکي ، کاهش احتمال بروز بيماري هاي قلبي و مغزي ، فعال شدن مراکز خون سال بدن، جلوگيري از غلظت خون و تعيين گروه هاي خوني و انجام آزمايشات عفوني از جمله فوايد و مزاياي اهداي خون است.

ترميم شبکيه چشم
 به کمک سلول هاي مغز استخوان

سلول هاي مغز استخوان مي تواند, عروق خوني شبکيه را پس از آسيب ديدگي ترميم کند .
به نوشته تازه ترين شماره نشريه تحقيقات باليني درمان هاي کنوني در پي جلوگيري از رشد عروق در شبکيه چشم است.
به طور معمول رگ هاي غيرطبيعي نابود مي شوند تا مانعي بر سر راه تشکيل تصوير در شبکيه چشم نباشند.
بررسي هاي جديد محققان نشان مي دهد مي توان از راهبرد حفظ رگ هاي خوني نيز استفاده کرد يعني به جاي آنکه عروق خوني با استفاده از ليزر يا ساير روش هاي درماني نابود شوند, ترميم يابند.
محققان در مطالعه خود براي ترميم عروق در شبکيه چشم از پيوند سلول هاي مغز استخوان استفاده کردند.
سلول هاي مغز استخوان پس از استقرار در شبکيه چشم به تدريج سلول هايي توليد مي کند که جدار آسيب ديده عروق شبکيه چشم را ترميم مي کنند .

 


 در پانزدهمين کنگره علمي پروتز دندان معرفي شد
ارائه دندان هاي مصنوعي قابل انعطاف به دندانسازان کشور براي نخستين بار

براي نخستين بار در کشور در پانزدهمين کنگره علمي سالانه پروتز دندان دندان هاي مصنوعي قابل انعطاف به دندانسازان کشور ارائه شد.
به گزارش سرويس علمي آفرينش، حسين چاقري تکنولوژيست پروتز دندان و رييس هيات مديره جامعه دندانسازان کشور در اين کنگره به معرفي ابعاد مختلف تکنيک کاربرد اين دندانها پرداخت.
وي  گفت: استفاده از اين نوع پروتز در بسياري از موارد که فرد دچار بي دنداني پراکنده است، وي را قادر مي سازد، با ظاهري مناسب و با سهولت بيشتر عمل جويدن را انجام دهد.
چاقري ياد آور شد: بهره گيري از اين نوع پروتز نياز کمتري در فرد براي مراجعات متعدد به کلينيک هاي دندانپزشکي را فراهم مي آورد.
وي گفت: با توجه به اين که پژوهش هاي مدرن دندانپزشکي و ساخت پروتزهاي دنداني، با هدف ايجاد راحتي - زيبايي و عملکرد بهتر در دندانهاي مصنوعي صورت پذيرفته است. مواد نايلوني مورد استفاده در پروتزهاي متحرک " ترمو پلاستيک" انتخاب جديدي را در برابر دندانپزشکان و بيماران قرار داده است.
به گفته رييس هيات مديره جامعه دندانسازان ايران، استقبال روزافزون بيماران و دندانپزشکان از اين مواد، بيشتر به دليل آن است که بسياري از شکايات و ناراحتي هاي بيماران از پروتز متحرک را بر طرف مي سازد.
وي ادامه داد: پروتزهاي دنداني قديمي مسايلي از قبيل منظره ناخوشايند قطعات و حلقه هاي فلزي، مواد سخت و آزاردهنده در بافت نرم، مواد حساسيت زاي مورد استفاده، شکنندگي و مشکلات را که در حفظ بهداشت دهان به وجود مي آيد، همواره با خود داشته است.
چاقري اضافه کرد: پژوهشهاي انجام شده در زمينه پروتزهاي "ترموپلاستيک" که با هدف ايجاد آسايش، عملکرد، زيبايي و هماهنگي بيشتر صورت گرفته اند، با موفقيت روبرو شده اند، البته محصولات موجود پروتزهاي ترموپلاستيک، هنوز قادر به حذف کامل قطعات فلزي در برخي موارد نشده اند.
گفتني است پانزدهمين کنگره علمي سالانه پروتز دندان توسط جامعه دندانسازان ايران و با همکاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي از روز چهارشنبه گذشته آغاز شده بود روز جمعه سوم آذرماه در مجموعه فرهنگي-ورزشي وزارت کار به پايان رسيد.

سومين کنگره سراسري صرع برگزار مي شود

سومين کنگره سراسري انجمن صرع ايران با همکاري معاونت پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي تهران 7 تا 9 آذرماه سال جاري در محل تالار امام بيمارستان امام خميني (ره) برگزار مي شود.
دکتر پروين پورطاهريان رييس اين کنگره در خصوص محورهاي مورد بحث در اين کنگره تخصصي سه روزه گفت: دارو درماني بيماران مصروع، مشکلات روحي - رواني آنان، جراحي در صرع، صرع در اطفال و جنبه هاي مختلف آن از مسائل مورد بررسي در اين سمينار به شمار مي آيد.
وي همچنين از برگزاري دو کارگاه با موضوعات ژنتيک، جراحي در صرع و مشکلات زنان مصروع در بارداري و شيردهي، خبر داد و اظهار کرد: سه پنل نيز با موضوع ژنتيک بيماري صرع، صرع هاي مقاوم به درمان و تعيين منشا» حملات صرع در نواحي مختلف صرع از برنامه هاي پيش بيني شده در اين سمينار به شمار مي آيد.
به گزارش ايسنا، دکتر پروين پورطاهريان متخصص مغز و اعصاب با اشاره به شيوع يک درصدي در جوامع، اين بيماري شايع نورولوژي را بيماري دانست که باعث به وجود آمدن مشکلات بسياري در تشخيص و درمان مي شود و به اين ترتيب مشکلات زيادي را براي مبتلايان ايجاد خواهد کرد.
وي هدف از برگزاري اين کنگره را ارتقا» سطح علمي متخصصان مختلف و دست يابي آنان به آخرين پژوهش ها و اطلاعات روز و تازه ترين يافته ها در خصوص اين بيماري دانست و افزود: همچنين ايجاد انگيزه براي تحقيقات در زمينه اپي لپسي(صرع)در خارج و داخل کشور، ايجاد ارتباط علمي همکاران متخصص و تبادل اطلاعات و تجربيات در زمينه صرع و تقويت انگيزه هاي تحقيق در زمينه اين بيماري شايع در پزشکان مختلف هدف اصلي از برگزاري اين سمينار است که همراه با کارگاههاي آموزشي برگزار مي شود.
دکتر پورطاهريان کنگره مذکور را براي شرکت کليه متخصصان بيماري هاي مغز واعصاب، جراحان مغز واعصاب، روانپزشکان، متخصصان بيماري هاي کودکان، بيماري هاي داخلي و پزشکان عمومي همراه با امتياز بازآموزي عنوان کرد.
وي درپايان از برپايي نمايشگاهي با ارائه جديدترين دستگاه هاي تشخيص و درمان اين بيماري درحاشيه اين کنگره خبرداد.


وزير بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي
کنترل پرندگان مهاجر براي پيشگيري از ابتلا به آنفلوانزاي مرغي ضروري است

نخستين همايش منطقه يي توانمندي هاي استان آذربايجان غربي در پيشگيري از بيماري آنفلوانزاي مرغي در اروميه برگزار شد.
به گزارش ايسنا، دکتر کامران باقري لنکراني - وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي - در اين همايش با ضروري خواندن پيشگيري از شيوع بيماري آنفلوانزاي مرغي، اظهارکرد:  تا به حال در 11 کشور موارد ابتلا و مرگ و مير گزارش شده که 3 کشور از آن ها با ايران همسايه هستند، پس کنترل و پيشگيري از اين بيماري امري ضروريست.
لنکراني کنترل پرندگان مهاجر در اين زمينه را ضروري دانست.
دکتر حسين حسيني - رييس سازمان دامپزشکي کل کشور - نيز در اين همايش گفت: بايد در زمينه افزايش همکاري هاي بين المللي و منطقه يي اهتمام ويژه داشته باشيم.
او افزود: هفته آينده نيز کارگاه هاي آموزشي، مقابله با بيماري آنفلوانزاي مرغي براي کشورهاي منطقه در تاجيکستان برگزار خواهد شد.
وي با اشاره به 20 هزار مرغداري صنعتي موجود در کشور اظهار کرد: با گسترش صنعت طيور در کشور با شبکه اي پيوسته، فاکتورها براي شيوع وجود دارند و بايد توجه داشت که ساختار پرورش طيور در منطقه بيش تر به صورت خانگي و روستايي و فاقد حداقل ضروريات بهداشتي است که خود اين موارد عامل خطري براي شيوع يک اپيدمي است.
رحيم قرباني استاندار آذربايجان غربي درباره انتظارات استان از کشورهاي همسايه تصريح کرد:  تعامل مثبت در انتقال اطلاعات و همکاري نزديک خواسته هاي ما از کشورهاي همسايه است.
او اظهار کرد: بايد جلسات بين استاني در کشور برگزار شود و مراقبت هاي منسجم و هماهنگ پرندگان مهاجر به صورتي بدون علامت بيماري مبتلا شده و آن را به ساير نقاط انتقال مي دهند.
استاندار آذربايجان غربي تصريح کرد: علاوه بر خطر انساني، خطر ديگري که کشور را تهديد مي کند ضرر و زيان هاي اقتصادي به خصوص در زمينه صنعت مرغداري است که آن را با تهديد جدي مواجه کرده است.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته