جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3942


بيش فعالي در كودكان از تشخيص تا درمان
استاد: دكتر احدي دانشجو: اكرم اميري (قسمت نوزدهم)

نكات ضروري در استفاده از روغن‌ها


سم سفيد


خبرها از عالم علم


 بيش فعالي در كودكان از تشخيص تا درمان 
 استاد: دكتر احدي دانشجو: اكرم اميري (قسمت نوزدهم)

امروزه بنا به حساسيت كودك اقدام به حذف برخي خوراكي ها مي كنند تا تاثير آن را بر كاهش بيش فعالي وي مورد مطالعه قرار دهند.

تا دهه 1980 فين كولد و برخي از انديشمندان ديگر فهرستي از برخي مواد موثر بر واكنش هاي بيش فعالي فراهم كردند كه از جمله مي توان به انواع بستني هاي تزئيني شده به رنگ هاي فسفري و قرمز، بعضي از ميوه ها همچون زردآلو، تمشك، خيار و گوجه فرنگي اشاره كرد.‏

‏ اما امروزه با گسترش پژوهش هاي تغذيه اي و روان شناختي بر ميزان فهرست غذايي موثر بر بيش فعالي افزوده شده است.

البته والدين گرامي توجه داشته باشند، هدف از ارئه فهرست مورد نظر حذف تمامي غذاهاي مطرح شده نيست بلكه يافتن عاملي است كه در تشديد حالات بيش فعالي موثر است.

پس اقدام اصلي يافتن ماده حساسيت زا است نه حذف تمام مواد غذايي و ميوه ها.

خانم آماندا اورسل متخصص تغذيه، برخي از پرهيزهاي غذايي كودكان بيش فعال را به قرار زير مي شمارد.

شكر و غذاهاي حاوي شكر مانند بيسكويت ، كيك، نان روغني، شيريني، نوشابه هاي شيرين كه سريعا قند خون را افزايش مي دهند، كشمش بي دانه، زيتون ، زردآلو، سيب، توت، سيب زميني، هات داگ، آدامس، فراورده هاي كنسروشده، چاي و قهوه، هرچند فهرست كامل غذاهاي مورد نظر را مي توانيد در كتب مربوط به كوكان بيش فعال بيابيد.

راهنمايي هايي براي والدين

وقتي كه فرزندتان كارش را خوب انجام مي دهد به او اول پاداش دهيد. در فرزند خود توانايي ايجاد كنيد و نيز با او در مورد استعدادهايش صحبت كنيد و او را به بكارگيري توانايي هايش تشويق و ترغيب كنيد.

با فرزند خود كاملا واضح و روشن صحبت كنيد. براي اين كار با پشتكار ، مصر و مثبت باشيد و خواستهاي خود را كاملا براي فرزند خود روشن سازيد.

به فرزند خود بگوييد چه كارهايي را بايد انجام دهد نه اين كه فقط ، آنچه را نبايد انجام دهد به او گوشزد كنيد.

شيوه هايي را براي كنترل رفتار فرزند خود ياد بگيريد اين برنامه ها عبارتند از:

ايجاد جدول براي فعاليت هاي فرزندتان

داشتن برنامه براي پاداش

ناديده گرفتن رفتارهاي نامطلوب

پيامدهاي عادي و غير طبيعي ‏

نتايج و پيامدهاي منطقي

با مدرسه فرزندتان تماس داشته باشيد و برنامه تعليم و تربيت خاص نيازهاي فرزندتان را براي او تنظيم كنيد.

هر دوي شما ( والدين و معلم) بايستي نمونه اي از اين برنامه را داشته باشد.

با معلم در تماس باشيد و به او بگوييد فرزند شما در خانه چه عملكردي دارد و از او بپرسيد كه در مدرسه چه مي كند و آنها را حمايت كنيد.

مادران عامل بروز بيش فعالي كودكان

دانشمندان بر پايه مطالعات جديد خود دريافته اند ، استرس مادران مي تواند احتمال ابتلاي كودكان به بيش فعالي را بالا برد.

محققان با مطالعات فراواني كه انجام داده اند احتمال مي دهند يكي از عواملي كه مي تواند بيش فعالي را دركودكان بالا برد استرس و فشارهاي عصبي بيش از اندازه مادران است.

اين مطالعات توسط محققان بريتانيايي بر روي بيش از 500 زن باردار صورت گرفته است و نشان مي دهد مادر شدن مي تواند فشار هاي عصبي فراواني را به خانم ها وارد آورد و به دنبال آن بر طرز فكر اين افراد براي تربيت فرزندانشان تاثيرات چشمگيري بر جاي بگذارد.

اين دانشمندان معتقدند ، مادران پراسترس به رفتارهاي كودكان خود نيز بيش از حد حساس مي شوند.

ادامه دارد....


 نكات ضروري در استفاده از روغن‌ها  

چربي‌ها و روغن‌ها تامين كننده بخشي از انرژي مورد نياز بدن هستند و تعدادي از اسيدهاي چرب ضروري و ويتامينهاي محلول در چربي را تامين مي‌كنند. چربي‌ها و روغن‌ها، در ايجاد طعم و مزه مطبوع خوراكي‌ها نقش مهمي دارند. با اين وجود، مصرف زياد آنها براي سلامت انسان خطراتي از قبيل بيماريهاي قلبي-عروقي، چاقي و سرطان را به دنبال دارد.

به گزارش ايسنا، روند مصرف چربي در ايران افزايش تدريجي داشته و مصرف سرانه آن طي 30 سال گذشته به طور متوسط دو برابر شده است. طبق آمار موجود 40 درصد مرگ و مير در ايران را بيماريهاي قلبي – عروقي تشكيل مي‌دهند. پيروي از يك الگوي صحيح تغذيه‌اي مي‌تواند در كاهش موثر اين ارقام مفيد فايده واقع شود.

به دنبال تغيير الگوي مصرف انواع چربي‌ها در دنيا و جايگزيني روغن‌هاي جامد با مايع لازم است كه به نوع و ميزان چربي مصرفي خود توجه كرده تا زندگي سالم‌تري داشته باشيد. عمل به نكات زير مي‌تواند تا حد زيادي به شما كمك كند:

انتخاب و خريد روغن

انتخاب و خريد روغن توسط مصرف كننده تابع عواملي چون عادات غذايي، در دسترس بودن، قيمت و دانش تغذيه‌اي است.

در هنگام خريد روغن به موارد زير توجه داشته باشيد:

-‌ محل نگهداري روغن در فروشگاه‌ها بايستي دور از نور و حرارت باشد.

- قوطي روغن سالم و بي‌عيب را خريداري كنيد.

- روغن بايد حاوي مشخصات، نام كارخانه سازنده، شماره پروانه ساخت وزارت بهداشت، مهر استاندارد، تاريخ توليد و انقضا باشد.

- از خريد روغن‌هايي كه داراي بو، طعم و يا رنگ غير طبيعي هستند خودداري كنيد.

- در خريد مواد غذايي بويژه فرآورده‌هايي چون كيك و بيسكوئيت كه حاوي چربي هستند به تاريخ مصرف آنها توجه كنيد.

نگهداري چربي و روغن در منزل

حفظ ارزش تغذيه‌اي روغن نيازمند توجه به نكات زير در امر نگهداري اين ماده غذايي است:

- ظرف روغن را در جاي خشك، خنك و دور از نور و گرما نگهداري كنيد.

- روغن را هميشه در ظرف در بسته نگه داريد.

- در صورت بزرگ بودن ظرف اصلي روغن، از ظروف كوچكتر براي نگهداري موقت روغن استفاده كنيد.

- براي نگهداري و انتقال روغن از ظروف تميز و خشك استفاده كنيد.

- از نگهداري روغن در كنار مواد غذايي معطر و بودار خودداري نماييد.

- مواد غذايي چرب مانند سس سالاد را حتما در ظروف دربسته و در يخچال نگهداري كنيد.

- پس از خريد، روغن تازه را به روغن مانده اضافه نكنيد.

استفاده از روغن در پخت غذا

در هنگام پخت مواد غذايي با روغن، موارد زير را به خاطر داشته باشيد:

- از مصرف روغن با بو، طعم يا رنگ غيرطبيعي خودداري كنيد.

- در پخت مواد غذايي حتي الامكان روغن كمتري مصرف كنيد.

- از قاشق خشك و تميز براي برداشتن روغن استفاده و پس از برداشت روغن، درب ظرف روغن را محكم كنيد.

- در صورت پخت غذا با روغن، پخت در كوتاه‌ترين زمان و با حرارت كم انجام شود.

- روغن مصرفي فقط يكبار حرارت داده شود و از استفاده مجدد روغن‌هاي حرارت ديده پرهيز كنيد.

- روغن حرارت ديده را به ظرف اوليه منتقل نكنيد.

- روغنهاي نباتي مايع براي مصارف سالاد و پخت مناسب‌تر هستند.

- از روغن مايع به منظور سرخ كردن مواد غذايي استفاده نكنيد.

- در صورت اجبار به سرخ كردن مواد غذايي از روغن‌هاي مخصوص سرخ ‌كردني استفاده كنيد. پس از سرخ ‌كردن، روغن اضافي را از ماده غذايي سرخ شده خارج كرده و دور بريزيد.

- روغنهاي حرارت ديده داراي تركيبات زيانباري براي سلامتي انسان بوده و باعث تغيير طعم، كاهش كيفيت و فساد مواد غذايي مي‌شوند.


 سم سفيد  

يك متخصص بيماريهاي كليوي گفت: مصرف زياد نمك باعث دفع كلسيم مي‌شود و پوكي استخوان را به ويژه در زنان در پي دارد.

دكتر منصور گتميري در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: استفاده بيش از حد از نمك افزايش دفع كلسيم را در پي دارد بنابراين احتمال ابتلا به سنگ كليه را بيشتر مي‌كند علاوه بر آن افراط در مصرف اين ماده موجب ابتلا به بيماريهايي مانند فشارخون و عوارض قلبي مي‌شود . همچنين در تحقيقاتي كه اخيرا انجام شده است احتمال موثربودن مصرف زياد نمك بر ابتلا به سرطانهاي دستگاه گوارش و سكته‌هاي مغزي مطرح شده است.

معاون آموزشي مركز تحقيقات نفرولوژي تاكيد كرد: فشارخون پس از ديابت دومين علت ابتلا به بيماريهاي كليوي است. افراط در مصرف نمك نه تنها باعث ابتلا به فشارخون مي‌شود بلكه تشديد اين بيماري و مشكل شدن روند درمان را در پي دارد.

اين متخصص بيماريهاي كليوي با اشاره به نتايج يكي از تحقيقات انجام شده در جهان گفت: براساس نتايج اين تحقيقات، كودكاني كه مبتلا به بيماريهاي كليوي نيستند، اگر از كودكي به خوردن نمك عادت كنند در بزرگسالي دچار فشارخون و عوارض كليوي مي‌شوند. وي با بيان اينكه نمك براي ادامه حيات انسان ضروري است، تاكيد كرد: نياز انسان به طور روزانه به نمك كمتر از 6 گرم است اما متاسفانه در بسياري از جوامع شهري نمك بيشتري مصرف مي‌شود چرا كه به غذاهاي فوري مقدار زيادي نمك افزوده مي‌شود. با توجه به رواج مصرف اين غذاها در جوامع شهري افراد روزانه 2 تا 3 برابر بيش از حد مجاز نمك مصرف مي‌كنند كه اين ميزان گاهي به 20 تا 30 گرم مي‌رسد به همين علت به نمك و قند، سم سفيد مي‌گويند.

اين متخصص بيماريهاي كليوي درباره ميزان نياز بدن به نمك در فصلهاي مختلف سال گفت: انسانها در معرض هواي گرم و خشك بيشتر عرق مي‌كنند البته ميزان نمك دفع شده از طريق عرق بسيار كم است بنابراين لازم نيست تغييري در ميزان نمك مصرفي خود در هواي خشك و گرم بدهند.

گتميري در پايان درباره روش مصرف صحيح نمك گفت: در مواد گياهي و حيواني مقداري نمك وجود دارد و مقداري نيز هنگام پخت غذا به آن اضافه مي‌شود و همين مقدار نمك نياز روزانه را برطرف مي‌كند به شرط آن كه هنگام پخت، نمك زياد به غذا اضافه نشود.


 خبرها از عالم علم 

كنگره بين‌المللي بيماري‌هاي ريوي، مراقبتهاي ويژه و سل

دبير اجرايي «پنجمين كنگره بين‌المللي بيماري‌هاي ريوي، مراقبتهاي ويژه و سل»، از برگزاري اين كنگره با همكاري مستقيم انجمن ريه اروپا (ERS)، از 23 تا 26 مهرماه در سالن همايشهاي بين‌المللي دانشگاه شهيد بهشتي خبر داد.

به گزارش ايسنا، دكتر ابوالقاسم دانشور با اشاره به حضور رئيس انجمن ريه آمريكا براي اولين بار در اين كنگره گفت: برگزاري كنگره بين‌المللي بيماريهاي ريوي در سطح خاورميانه منحصر به فرد است و در اين كنگره متخصصين و فوق تخصص‌هاي برجسته داخلي و بيش از 70 تن از برجسته‌ترين متخصصان خارجي مرتبط با بيماريهاي ريوي حضور خواهند داشت.

وي با اشاره به مشاركت نهادهاي مختلف در «پنجمين كنگره بين المللي بيماريهاي ريوي، ‌مراقبتهاي ويژه و سل» اظهار كرد:‌ سازمان جهاني بهداشت (WHO)، وزارت بهداشت،‌ دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي،‌ شهرداري تهران،‌ بانك سامان،‌ انجمن‌هاي تخصصي پزشكي، سازمان نظام پزشكي، سازمان نظام پرستاري اتحاديه بين المللي مبارزه با سل و بيماريهاي ريوي(IUATLD) انجمن بين المللي مطالعات سرطان ريه، فدراسيون جهاني انجمن مراقبتهاي يژه و ... در برگزاري اين كنگره همكاري دارند.

دكتر دانشور ارائه مقالات به صورت پوستر و سخنراني، ‌برگزاري سمپوزيوم،‌ پانل پرسش و پاسخ،‌ كارگاههاي آموزشي و عملي را از بخشهاي مختلف برنامه‌هاي علمي و متنوع «پنجمين كنگره بين المللي بيماريهاي ريوي، مراقبتهاي ويژه و سل» برشمرد و افزود: بيماريهاي ريوي و عفوني مرتبط با ريه،‌ مراقبت بيماران بد حال در بخش مراقبتهاي ويژه، روشهاي بيهوشي در بيماران مبتلا به ناهنجاريهاي قفسه صدري، جراحي قفسه صدري،‌ جراحي گوش، حلق و بيني مرتبط با مسائل ريوي و راههاي هوايي، بيماريهاي ريه و عفوني اطفال، سرطان ريه، بيماريهاي مرتبط با آلودگي هوا، فارماكولوژي (دارو درماني) بيماريهاي ريوي، پاتولوژي امراض ريوي، مراقبتهاي پرستاري از بيماران ريوي و مشكلات مربوط به مصرف دخانيات از مباحثي است كه در اين كنگره مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

دبير اجرايي «پنجمين كنگره بين المللي بيماريهاي ريوي، مراقتبهاي ويژه و سل» در پايان با بيان اين مطلب كه ارسال مقالات فقط از طريق مراجعه به سايت كنگره (congress.nritld.ac.ir) و به صورت on line امكان پذير است، اظهار كرد: آخرين مهلت ارسال مقالات 31 مرداد ماه تعيين شده و اين كنگره داراي حداكثر امتياز بازآموزي است.

لازم به ذكر است، پنجمين كنگره بين‌المللي بيماريهاي ريوي، مراقبتهاي ويژه و سل همزمان با بيست و يكمين كنگره سراسري سل كشور و دومين كنگره بيهوشي، مراقبتهاي ويژه و كنترل درد برگزار مي شود.

گياهان دريايي، داروي قلب

متخصصان تغذيه مي‌گويند گياهان دريايي يكي از عناصر اصلي آشپزي در چين و ژاپن به شمار مي‌آيند غني از ريزمغذي‌هايي هستند كه براي سلامت قلب بسيار مفيد و موثرند.

به گزارش ايسنا، اين گياهان مقوي و سودمند به زودي رقيب فرآورده‌هاي شير بعنوان منبع پپتيدهاي زيست فعال مي‌شوند. به گفته پزشكان، پپتيدهاي زيست فعال كه اساسا از فرآورده‌هاي شير گرفته مي‌شوند نه تنها ريزمغذي‌هاي ضروري را تامين مي‌كنند بلكه درعين حال تاثير دارو مانندي در درمان يا پيشگيري از بيماريهاي خاص دارند. به گزارش شبكه خبري سي‌بي‌اس، متخصصان مركز مطالعات غذايي در ايرلند در اين بررسي‌ها، گياهان دريايي را بعنوان منبع پروتئيني كه همانند پپتيدهاي زيست فعال عمل مي‌كنند مورد مطالعه قرار دادند. آنها نتايج بازبيني 100 مطالعه مختلف را در مجله شيمي غذا و كشاورزي منتشر كردند. 

حفظ سلامت دستگاه گوارش

آيا تا به حال با مشكلاتي از دستگاه گوارش مثل اسهال، يبوست و نفخ، تورم و گاز در روده‌ها مواجه شده‌ايد؟ بي‌ترديد همه ما در مواقعي از زندگي خود دچار اين ناراحتي‌ها شده يا مي‌شويم، اما آيا براي اين مشكلات كه گاهي نيز واقعا آزاردهنده مي‌شوند راه‌حلي وجود دارد؟

به گزارش ايسنا، براي بسياري از مردم اين قبيل از مشكلات گوارشي هرازگاهي اتفاق مي‌افتند و بعد از مدتي هم بر طرف مي‌شوند اما با دنبال كردن چند نكته و توصيه ساده مي‌توانيد تا حد زيادي از بروز اين ناراحتي‌ها پيشگيري كرده و به سلامت دستگاه گوارش خود كمك كنيد.

پايگاه اينترنتي وب ام دي در مقاله جديدي به بررسي اين نكات مهم پرداخته است كه عبارتند از:

1-‌ غذاهاي حاوي فيبر خوراكي مصرف كنيد. فيبر خوراكي سلامت جهاز هاضمه را با بيرون كردن مواد زائد بدن تقويت مي‌كند و احتمال ابتلا به سرطان روده را نيز كاهش مي‌دهد. فيبرها همچنين به كاهش كلسترول، كنترل قند خون و وزن بدن كمك مي‌كنند.

مواد غذايي غني از فيبرهاي خوراكي شامل سبزي‌ها و ميوه‌ها، پاستا، غلات و نان‌هاي سبوس‌دار و حبوبات مانند لوبيا، نخود فرنگي و عدس هستند.

به ياد داشته باشيد فيبر را به تدريج به رژيم خود اضافه كرده و مقادير زيادي آب بنوشيد زيرا افزودن ناگهاني فيبر زياد به رژيم غذايي و بدون مصرف مايعات موجب درد و تورم مي‌شود.

2ـ تحرك بدني داشته باشيد. فعاليت بدني منظم به حركت و جابجايي غذا در دستگاه گوارش كمك مي‌كند.

3 ـ زمان وعده‌هاي غذايي خود را منظم كنيد. اين كار در طول روز امكان مي‌دهد كه غذا در مسير لوله‌هاي گوارشي حركت كند. حتي اگر روز پركار و پرمشغله‌اي داريد باز هم زماني را به خوردن در ساعات مشخص اختصاص دهيد. همچنين هر موقع به احساس دفع نياز پيدا مي‌كنيد حتما به دستشويي برويد چون در صورت به تاخير انداختن زمان رفتن به دستشويي با مشكل يبوست مواجه خواهيد شد. هر چه بدنتان زودتر از مواد زائد تخليه شود، روده‌هاي شما نرم‌تر و سالم‌تر خواهند بود.

4 ـ از خوردن غذاهايي كه معده شما را آشفته مي‌كنند، پرهيز نماييد. شايد تاكنون متوجه شده باشيد كه برخي از مواد غذايي بيشتر موجب ناراحتي و آشفتگي معده شما مي‌شوند. اگر با مشكلاتي چون سوزش سردل، گاز روده، يبوست، سندرم روده تحريك‌پذير، بيماري روده ملتهب و ساير مشكلات از اين قبيل مواجه هستيد ممكن است با خوردن بعضي غذاهاي خاص علائم شما تشديد شود. توجه داشته باشيد كه اين غذاهاي محرك در افراد مختلف، متفاوت هستند.

برخي از معمول‌ترين مواد غذايي كه موجب بروز دردهاي گوارشي مي‌شوند شامل كافئين، غذاهاي ادويه‌دار، غذاهاي چرب و سرخ‌ كرده، غذاهاي توليد كننده گاز مثل لوبيا، پياز، بروكلي و كلم،‌ محصولات لبني در صورت ابتلا به عدم تحمل لاكتوز، گندم و الكل هستند.

علاوه بر اين‌ها، بلعيدن هوا 90 درصد موجب ايجاد گاز در دستگاه گوارش مي‌شود. براي اينكه هواي كمتري ببلعيد و در نتيجه گاز كمتري در لوله‌هاي گوارشي شما جمع شود، توصيه مي‌شود كه به آرامي غذا بخوريد و هنگام خوردن آرام باشيد، به جاي بطري و قوطي براي نوشيدن مايعات از ليوان استفاده كنيد، از جويدن آدامس و مكيدن آبنبات‌هاي سفت خودداري كنيد، به جاي مايعات داغ، آنها را ولرم بنوشيد و سيگار را ترك كنيد.

5 ـ پزشك را فراموش نكنيد اگر به طور دائمي با مشكلات گوارشي شامل اسهال، يبوست، نفخ و ديگر ناراحتي‌هاي اين دستگاه مهم در بدن مواجه مي‌شويد حتما به پزشك مراجعه كنيد. گاهي اوقات اين علائم مي‌توانند نشانه مشكل جدي‌تري باشند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته