جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3942


مسكن لوكس با تسهيلات 50 تا 100 ميليون تومان در راه است


اسقاط يك ميليون خودروي فرسوده تا پايان سال امكانپذير نيست


پيش‌بيني اکونوميست از نرخ تورم ايران


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


مسکوکات و ارز


 مسكن لوكس با تسهيلات 50 تا 100 ميليون تومان در راه است  

رييس كانون سراسري انبوه‌سازان از ساخت مسكن لوكس از نيمه دوم سال با تسهيلات 50 تا 100 ميليون توماني خبر داد. ايرج رهبر در گفت‌وگو با ايسنا، به اجراي طرح ساخت مسكن لوكس براي اقشار دهك‌هاي بالاي جامعه اشاره و اظهار كرد: براي اجراي اين طرح كه از چندي پيش مطرح شده بود، به دنبال تامين منابع مالي بوديم. وي در ادامه به اعلام آمادگي بانك مسكن براي تامين منابع مالي اشاره و تصريح كرد: بانك مسكن براي پرداخت تسهيلات با سود غير يارانه‌اي اعلام آمادگي كرده بود، بنابراين با اين بانك تفاهم‌نامه‌اي امضاء كرديم كه به موجب آن حساب‌هاي انبوه‌سازان در بانك‌هاي مسكن سراسر كشور متمركز مي‌شود و بانك مسكن نيز تسهيلات را در حد توان در اختيار انبوه‌سازان قرار مي‌دهد. رييس كانون سراسري انبوه‌سازان در ادامه به طرح مسكن مهر خود مالك اشاره و تصريح كرد: عده‌اي از مردم تمايل دارند كه در طرح مسكن مهر صاحب زمين خودشان باشد كه در اين صورت قيمت‌ها بالاتر مي‌رود. رهبر گفت: در اين راستا، مالكان خصوصي برخي زمين‌ها در اطراف تهران و كرج براي ساخت مسكن مهر خود مالك و واگذاري آنها به متقاضيان مسكن مهر آمادگي دارند. وي در پاسخ به اين سوال كه آيا طرح مسكن مهر خود مالك در داخل شهر تهران اجرا نمي‌شود، گفت: اجراي اين طرح در تهران گران مي‌شود، اما در بافت فرسوده آمادگي براي اجراي طرح با شرايط مسكن مهر هم وجود دارد. وي درباره‌ ساخت قرار‌داد‌هاي جديد ساخت مسكن مهر تصريح كرد: افزايش قيمت مصالح ساختماني صورت گرفته كه قيمت ساخت را افزايش داده است؛ بنابراين براي قرار‌داد‌هاي جديد نمايندگان انبوه‌سازان و وزارت راه و شهرسازي بايد به مذاكره بپردازند و يكديگر را متقاعد كنند.


 اسقاط يك ميليون خودروي فرسوده تا پايان سال امكانپذير نيست 

رئيس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت كشور گفت: تا پايان امسال نمي‌توانيم يك ميليون خودروي فرسوده را اسقاط كنيم و مقداري عقب ماندگي در اين زمينه باقي مي‌ماند كه اميدواريم با سرعت اين تعداد خودروي فرسوده نيزاسقاط شود.محمد رويانيان در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به اين پرسش كه در خصوص از رده خارج كردن خودروهاي فرسوده و كاهش آلودگي هوا چه زماني قرار است كه به عدد صفر برسيم، اظهار داشت: اساساً رقم خودروهاي فرسوده را نمي‌توان به صفر رساند چرا كه قصد ما اين است كه سن خودروها را سال به سال كمتر كنيم.

وي ادامه داد: به طور مثال هم‌اكنون مي‌گوييم كه خودروي 25 سال به بالا، يك خودرو فرسوده است و 2 تا 3 سال ديگر ممكن است بگوييم كه سن يك خودرو فرسوده 15 يا 20 سال به بالا است بنابراين بايد سن خودروها را كمتر كنيم و نبايد اين عدد را به صفر برسانيم پس از رده خارج كردن خودروهاي فرسوده فرآيندي است كه بايد هميشه ادامه پيدا كند.


 پيش‌بيني اکونوميست از نرخ تورم ايران  

واحد اطلاعات اکونوميست از کاهش نرخ تورم ايران در سال‌هاي آينده خبر داد. به گزارش ايسنا، اکونوميست در گزارش ماه جولاي 2011 خود عنوان کرد که نرخ تورم ايران در سال جاري نسبت به سال گذشته بيش از دو برابر افزايش داشته و از 10.1 به 20.5 درصد خواهد رسيد. به اعتقاد اين واحد اقتصادي، نرخ تورم ايران در سال جاري بالاترين ميزان از سال 87 بوده و انتظار مي‌رود که از سال آينده روند نزولي در پيش بگيرد. اين موسسه هدفمندي يارانه‌ها را دليل اصلي نرخ تورم بالاي ايران در سال جاري عنوان کرده و مي‌گويد: حذف يارانه‌ها به افزايش بهاي سوخت، برق و آرد شده است. اکونوميست براي نرخ تورم ايران در سال آينده رقم 16.5 درصد را پيش‌بيني کرده و معتقد است که اين شاخص در سال 92 به 16 درصد کاهش خواهد يافت. براي نرخ تورم کشورمان در سال 93 رقم 15.6 درصد پيش‌بيني شده و عنوان شده است که اين نرخ با کاهش در سال 1394 برابر با 13 درصد خواهد بود.


 تريبون اقتصادي 

طلا از مرز 1700 دلار گذشت

قيمت جهاني طلا در آغاز معاملات بازارهاي جهاني ركورد جديدي بر جاي گذاشت و از مرز 1700 دلار در هر اونس عبور كرد.به گزارش فارس، هر اونس طلا در بازار معاملات آنلاين نيويورك در روز دوشنبه به 1702 دلار رسيد كه اين بالاترين رقم ثبت شده براي قيمت طلا در طول تاريخ معاملات اين فلز گرانبهاست. قيمت طلا در اين روز نسبت به روز جمعه بيش از 50 دلار در هر اونس افزايش داشته است. افزايش 50 دلاري قيمت طلا در يك روز نشان مي دهد كاهش رتبه اعتباري آمريكا و بحران بدهي هاي اروپا همچنان بر سر اقتصاد جهاني سايه افكنده است و وعده هاي مقامات اقتصادهاي بزرگ جهان نتوانسته است نگراني ها را در اين زمينه كاهش دهد.

حذف يارانه ايرانيان خارج از كشور كليد خورد

دبير ستاد هدفمندي يارانه‌ها گفت: وزارت كشور مسوول شناسايي و جمع‌آوري اطلاعات ايرانيان خارج از كشور براي حذف از شمول پرداخت يارانه نقدي شد. محمدرضا فرزين در گفت‌وگو با فارس در خصوص برنامه حذف ايرانيان خارج از كشور از پرداخت يارانه نقدي گفت: جلسات ستاد هدفمندي يارانه‌ها در اين رابطه برگزار مي‌شود و وزارت كشور مسوول جمع‌آوري اطلاعات اين افراد از دستگاه‌ها و نهاد‌هاي مختلف شده است. وي تصريح كرد: اطلاعات ايرانيان خارج از كشور در پايگاه‌‌هاي آماري و اطلاعاتي دستگاه‌هاي مختلف پراكنده است و بر اين اساس قرار است وزارت كشور اين اطلاعات را گردآوري و به يكديگر متصل كند.فرزين شناسايي ايرانيان مقيم خارج و حذف آنان را به دليل اين پراكندگي دشوار دانست و افزود: جلسات ستاد و ماموريت وزارت كشور در اين رابطه در حال انجام است.

مصرف آب شهروندان تهراني به مرز هشدار رسيد

ميزان مصرف آب شهروندان تهراني در مرداد‌ماه امسال به مرز هشدار رسيد. به گزارش ايسنا، طي روزهاي اخير و با ادامه افزايش محسوس دما در تهران، ميزان مصرف آب شهروندان تهراني، به شدت افزايش يافته است. آمار مصرف آب شهر تهران در روز گذشته به رقمي بيش از سه ميليون و200 مترمكعب رسيد كه با توجه به ظرفيت تصفيه، ذخيره و شبكه آبرساني پايتخت، در صورت ادامه‌ روند فعلي مصرف توسط شهروندان تهراني با مصرفي بيش از توان آبرساني اين شركت مواجه خواهيم شد. براساس اين گزارش؛ مصرف آب شرب شهروندان تهراني به ميزان 10 درصد نسبت به مشابه سال قبل افزايش داشته است، در صورتي كه افزايش دما و به دنبال آن روند مصرف در روزهاي آتي به همين نحو ادامه داشته باشد، به‌طور قطع شهروندان تهراني با مشكل قطع آب و كمبود آن مواجه خواهند شد. شركت آب و فاضلاب استان تهران از تمامي شهروندان تقاضا دارد تا با رعايت كامل روش‌هاي صرفه‌جويي در مصرف آب، ضمن عمل به تكاليف و مسووليت‌هاي شهروندي، اين شركت را در ارائه‌ي خدمات آبرساني و توزيع عادلانه و مستمر آب ياري كند.

اعتبار سبد كالاي ماه رمضان به سازمان هدفمندي يارانه‌ها پرداخت شد

معاون بودجه معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور گفت: اعتبار سبد كالاي ماه مبارك رمضان از طريق سازمان هدفمندي يارانه‌ها اختصاص يافت و دنبال مي‌شود.رحيم ممبيني در گفت‌وگو با فارس، در مورد اعتبار سبد كالاي ماه مبارك رمضان و گفته مسئولان وزارت بازرگاني مبني بر عدم دريافت بودجه اين سبد كالايي كارمندان، گفت: معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي اعتبارات يارانه سبد كالا را به سازمان هدفمندي يارانه‌ها داده و اين اعتبار تخصيص يافته است و مبلغ تخصيص يافته در ارتباط با يارانه نان، انرژي و كالاهاي اساسي است. معاون بودجه معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور افزود: اين اعتبار در راستاي يارانه‌اي است كه مجلس شوراي اسلامي به دولت اجازه داده و مبالغي در قانون بودجه ابلاغ كرده است، البته به طور كامل ابلاغ نشده و اين اختصاص در آينده‌اي نزديك تكميل مي‌شود. ممبيني افزود: در حال حاضر 6 هزار و 500 ميليارد تومان براي يارانه نان، ‌گندم، شير و كالاهاي اساسي از طريق سازمان هدفمندي يارانه‌ها اختصاص داده شده است كه يارانه گندم براي خريد گندم و يارانه شير و كالابرگ و يارانه برگزاري نمايشگاه عرضه مستقيم كالا اختصاص يافته و از طريق سازمان هدفمندي يارانه‌ها دنبال مي‌شود.

قيمت جهاني نفت به كمتر از 107 دلار در هر بشكه رسيد

به دنبال ادامه نگراني ها نسبت به وضعيت بحران بدهي هاي آمريكا و اروپا قيمت نفت در روز دوشنبه نيز كاهش يافت و به كمتر از 107 دلار در هر بشكه رسيد.به گزارش فارس قيمت هر بشكه نفت سبك آمريكا در بازار نيويورك براي تحويل در ماه سپتامبر با 3.27 دلار كاهش به كمتر از 83.61 دلار رسيد . قيمت نفت روز جمعه نيز با 25 سنت كاهش به كمتر از 86.88 دلار رسيده بود . در بازار لندن نيز هر بشكه نفت برنت درياي شمال براي تحويل در ماه سپتامبر با 2.46 دلار كاهش به كمتر از 106.91 دلار رسيده است .


 نهادهاي مالي 

شارژ آنلاين سيم کارت هاي اعتباري همراه اول از طريق بانک ملت

بانک ملت با هدف تسهيل و گسترش خدمات الکترونيک، براي نخستين بار با همکاري شرکت ارتباطات سيار، سامانه جديد شارژ سيم کارت هاي اعتباري همراه اول را راه اندازي کرد.به گزارش روابط عمومي ، بر اساس سامانه طراحي شده از سوي اين بانک، ديگر نيازي به وارد کردن رمز شارژ به تلفن همراه براي شارژ سيم کارت نخواهد بود.

پيام مدير عامل بانک سپه به مناسبت روز خبرنگار

دکتر پاشايي فام به مناسبت روز خبرنگار با صدور پيامي اين روز را به فعالين و مجاهدين عرصه اطلاع رساني تبريک گفت: به گزارش پايگاه اطلاع رساني ، در پيام مدير عامل بانک سپه آمده است:ن والقلم و ما يسطرون....از روزي که قلم آفريده شد، انديشه مهر به پرواز در آمد و بر بال واژه هايي که آفريد، نشست.روز 17 مرداد، روز پاسداشت تلاشهاي بي وقفه اي است از انسانهاي آگاه و فرهيخته که با سلاح قلم طلايه دار جبهه آگاهي اند. انسان هايي که حاصل تلاش و مجاهدت صادقانه شان نتيجه اي جز بالندگي و پويايي براي جامعه به همراه ندارد.

امضاء تفاهم نامه همکاري بانک تجارت با بيمه دانا

بانک تجارت و بيمه دانا با امضاء يک تفاهم نامه سطح همکاريهاي خود را ارتقاء مي بخشند .به گزارش روابط عمومي اين تفاهم نامه به امضاي آقايان داوري مديرعامل اين بانک و هادي اويار حسين مدير عامل و رئيس هيات مديره شرکت بيمه دانا رسيده است.

افتتاح دو شركت‌ تعاوني با تامين مالي بانك صنعت و معدن

شركت‌هاي تعاوني تايركورد و كاشي كاژه دراستان كرمانشاه با تامين مالي بانك صنعت ومعدن به مرحله بهره‌برداري رسيدند. به گزارش روابط عمومي در مراسمي كه با حضور رييس‌جمهور برگزار شد شركت‌هاي مزبور توليد خود را آغاز كرده و وارد چرخه اقتصاد كشور شدند. شركت تعاوني 1820تاير كورد كه نخ تاير توليد مي‌كند از 242 ميليارد ريال تسهيلات ريالي و 19 ميليون و 638 هزار دلار تسهيلات ارزي بانك صنعت و معدن بهره‌مند شده و براي 276 نفر از نيروهاي آماده به كار كشورمان اشتغال ايجاد كرده است. كاشي كاژه نيز كه 20 ميليارد ريال تسهيلات ريالي و 27 ميليون و 800 هزار يورو تسهيلات ارزي اين بانك را به خود اختصاص داده انواع كاشي گرانيتي و سراميكي كف و ديوار توليد مي‌كند و افتتاح آن براي 100 نفر اشتغال‌زايي داشته است. نـيروگاه يكـهزار مگاواتي علي‌آباد كتول نيز با تامـين مالي 209 مـيليون يـورويي بانك صنعت ومعدن در اوايل مرداد ماه جاري توسط رييس جمهور به مرحله بهره برداري رسيده بود.

ابلاغ بخشنامه افزايش سقف تسهيلات خريد مسکن تا پايان هفته

بخشنامه افزايش سقف تسهيلات خريد مسکن از محل صندوق پس انداز بانک مسکن هفته جاري ابلاغ خواهد شد. به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي جمهوري اسلامي، سيدعلي اصغر ميرمحمد صادقي، مدير اعتبارات بانک‌مرکزي گفت: تمام مراحل کارشناسي، اداري و اخذ موافقت‌هاي لازم درخصوص پرداخت اين تسهيلات انجام شده و بخشنامه افزايش سقف تسهيلات حداکثر تا پايان همين هفته به بانک مسکن ابلاغ خواهد شد.


 مسکوکات و ارز 

يک گرم طلاي 18 عيار

46980 تومان

سکه بهار آزادي طرح قديم

475000 تومان

سکه بهار آزادي طرح جديد

460000 تومان

نيم سکه بهار آزادي

230000 تومان

ربع سکه بهار آزادي

128000 تومان

دلار

1162 تومان

يورو

1662 تومان


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته