جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/05/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3948

سخنگوي قوه قضائيه:
مبلغ ديه امسال 90 ميليون تومان تعيين شده است


ايران از كليات طرح« گام به گام» روسيه استقبال كرده است


هشدار ترکيه به جدايي طلبان كرد


تشكر رييس جمهور سومالي از ايران


مذاکرات پنهان قذافي با انقلابيون


55 كشته و 175 زخمي حاصل انفجارهاي شهرهاي مختلف عراق


موج كوتاه


ميز خبر


يک نکته از هزاران

احمدي نژاد:
هر ايراني بايد از فرصت و شرايط عادلانه برخوردار باشد


ديدار پادشاه عربستان با عبدالله گل در رياض

رئيس سازمان بازرسي:
جايگاه قانون در كشور مناسب نيست


تكذيب خبر دستگيري نفر دوم گروهك تروريستي پ.ك.ك از سوي اوغلو


سرمقاله


 سخنگوي قوه قضائيه:
 مبلغ ديه امسال 90 ميليون تومان تعيين شده است 

حجت‌الاسلام و المسلمين غلامحسين محسني اژه‌اي در نشست خود با خبرنگاران تصريح كرد: قانون مطبوعات در 12 بند مواردي را آورده كه مطبوعات نبايد آنها را منتشر كنند، از جمله مطالبي كه باعث برانگيخته شدن عواطف و احساسات مردم، توهين به موازين و مقدسات اسلامي و جريحه‌دار كردن عواطف عمومي مي‌شود و مجازاتي هم كه براي صاحب نشريه‌ متخلف مقرر شده، علاوه بر مدير مسئول نشريه، مشمول نويسنده‌ مطلب نيز خواهد بود و كساني هم كه شريك جرم محسوب شوند قابل تعقيب خواهند بود. در ماده 4 آيين‌نامه‌ مطبوعات نيز گفته شده كه اگر نشريه‌اي بخواهد ضميمه داشته باشد چه شرايطي را بايد رعايت كند.

به گزارش ايسنا،‌ وي با بيان اينكه در صورت ارتكاب جرم، هم شاكي خصوصي، هم دادستان و هم هيات نظارت بر مطبوعات مي‌توانند اقدام كنند، خاطرنشان كرد: اين موضوع در هيات نظارت مطرح شده و به روزنامه‌ي ايران تذكر داده شده است. همچنين روزنامه به دادگاه معرفي شده است يعني از نظر آنها تخلفي صورت گرفته است. دادستاني تهران هم اقدام كرده است اما اينها هيچ‌كدام باعث نمي‌شود افراد ديگري بيجا تعرض كنند. من نشنيده‌ام افرادي در روزنامه‌ ايران تجمع كرده‌ باشند ولي چنانچه امر خلاف قانوني صورت گرفته باشد قضيه پيگيري خواهد شد.

وي همچنين در پاسخ به سوالي در رابطه‌ با تعيين نرخ ديه گفت: در مورد ديه مسائلي مطرح شد و به دنبال آن در 15 خرداد امسال وزير دادگستري طي نامه‌اي از رئيس قوه‌ي قضاييه درخواست كرد تا ظرف مهلتي دوماهه دولت و مسئولان بيمه مشكلات ناشي از تعيين نرخ جديد ديه را بررسي كنند و امروز هم اين مهلت دوماهه تمام شده است.

دادستان كل كشور گفت: قرار بود از نظر حقوقي و فقهي بررسي شود كه آيا از موارد شش‌گانه‌ ديه كه سه مورد آن موضوعيت دارد، مي‌شود از موارد ديگر استفاده كرد كه طبق بررسي انجام شده اين امر امكان‌پذير نيست؛ لذا قيمت ديه در سال جاري بدون تغيير همان 90 ميليون تومان خواهد بود.

محسني اژه‌اي گفت: بحث ديگر اين است كه قراردادهاي بيمه بر اساس نرخ قبلي ديه يعني 45 ميليون تومان بسته شده‌اند كه براي حل اين مشكل مقرر شد از مهرماه امسال شركت‌هاي بيمه بر اساس نرخ جديد قرارداد ببندند و ظاهرا قرار شد كه نيمه‌ دوم سال، از مبلغ ديه تا 60 ميليون بيمه‌ها بپردازند و 30 ميليون بقيه را كسي كه ديه برعهده‌ اوست بپردازد. اگر اولياي دم ديه را بخشيدند كه مشكلي پيش نمي‌آيد و اگر نبخشيدند و كسي نداشته باشد ديه را پرداخت كند و معسر باشد، او را زنداني نمي‌كنند و براساس حكم معسر با او برخورد مي‌شود.

خبرنگار ديگري با اشاره به پاسخ رئيس‌جمهور در مصاحبه‌ مطبوعاتي اخير خود در خصوص پرسشي مبني بر دستگيري افراد معروف به جن‌گير از سخنگوي دستگاه قضايي سوال كرد كه تعداد افراد بازداشت شده چند نفر است و پرونده‌ آنها در چه مرحله‌اي قرار دارد؟

محسني اژه‌اي در پاسخ اظهار كرد: همواره بيان كرده‌ايم كه دستگاه قضايي با اتهام و جرم برخورد مي‌كند، نه با عناوين. ممكن است كه يك جن‌گير هم از باب جن‌گيري مرتكب جرمي شود و ما از باب جرم با او برخورد مي‌كنيم. پرونده‌ دو نفر از كساني كه تحت همين عنوان معروف شده بودند در شرف رسيدگي در دادگاه است. قرار مجرميت براي آنها صادر شده و كيفرخواست يا صادر شده يا در آستانه‌ صدور است.

وي در خصوص برگزاري دادگاه فائزه هاشمي در شعبه 15 دادگاه انقلاب نيز خاطرنشان كرد: وكيل وي با مراجعه به دادگاه درخواست استمهال يك ماهه كرده كه شعبه‌ رسيدگي‌كننده به پرونده نيز با اين درخواست موافقت كرده است و ظاهرا پس از گذشت اين مهلت، 21 شهريورماه دادگاه برگزار مي‌شود.

خبرنگار ديگري با اشاره به برگزاري آخرين جلسه‌ رسيدگي به پرونده‌ سه تبعه‌ آمريكايي گفت كه شايعاتي در خصوص عفو اين متهمان در ماه مبارك رمضان مطرح شده كه محسني اژه‌اي پاسخ داد: من در مورد اين شايعه خبري ندارم اما رسيدگي به پرونده به اتمام رسيده است و به‌زودي حكم صادر مي‌شود؛ البته قاضي رسيدگي‌كننده به پرونده اعلام كرده كه به دليل دريافت پاسخ يك سوال از نيروهاي مرزي، ختم جلسه را اعلام نكرده است. امروز نيز با قاضي رسيدگي‌كننده صحبت كردم كه وي گفت حكم به زودي صادر مي‌شود.

خبرنگار ديگري با طرح اين مطلب كه «امروز خبري در بعضي از سايت‌ها مبني بر متواري شدن سه تن از متهمان سابقه‌دار در مسير انتقال از آگاهي به دادسراي جنايي منتشر شده بود كه اين متهمان با خلع سلاح ماموران به همراه خودروي نيروي انتظامي متواري شده‌اند»، از دادستان كل كشور خواستار توضيح شد كه وي نيز گفت: اصل اين موضوع صحت دارد و اين امر موجب مجروحيت و در نهايت جان باختن مامور شده است.

سخنگوي دستگاه قضايي در پاسخ به سوال خبرنگاري ديگر در خصوص وضعيت پرونده‌ ملك‌زاده خاطرنشان كرد: وي در بازداشت به سر مي‌برد و پرونده در مرحله‌ انجام تحقيقات است و هنوز به دادگاه ارسال نشده است.خبرنگار ديگري سوال كرد كه آيا آقاي ملك‌زاده يكي از آن دو نفري است كه بيان كرديد پرونده‌شان به دادگاه رفته است؟ كه محسني اژه‌اي پاسخ داد: خير، اين دو نفر غير از آقاي ملك‌زاده هستند.

دادستان كل كشور با اشاره به اطلاع‌رساني در دستگاه قضايي نيز اظهار كرد: آيين‌نامه‌اي براي اطلاع‌رساني تنظيم شده كه پس از اتمام و ابلاغ، جزئيات آن تبيين خواهد شد.

يكي ديگر از سوالات مطرح شده در اين نشست در خصوص اقدام نيروي انتظامي در زمينه جمع‌آوري ماهواره‌ها بود كه سخنگوي دستگاه قضايي تصريح كرد: اگر همه ملتزم به قانون باشيم بسيار خوب است. اگر مردم خود پايبند به قانون باشند قطعا بهتر خواهد بود. استفاده از ماهواره از سال 1373 تا كنون مگر در موارد خاص كه در قانون ذكر شده، ممنوع است. اقدام واردكنندگان، توزيع‌كنندگان و نصب‌كنندگان نيز خلاف و جرم است و اگر به صورت مشهود باشد نيروي انتظامي مي‌تواند برخورد كند.

محسني اژه‌اي يادآور شد: در اينكه استفاده از ماهواره فوايد و مضراتي دارد ترديدي نيست و بسياري از كشورها نيز اجازه استفاده از تمام شبكه‌هاي ماهواره‌اي را به مردم خود نمي‌دهند و از اين نكته نيز نبايد غافل شد كه بسياري از شبكه‌هاي ماهواره‌اي از سوي دشمنان با اهداف خاص ايجاد مي‌شوند.

محسني اژه‌اي در ادامه نشست خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوالي در مورد وضعيت پرونده قتل روح الله داداشي تصريح كرد: براي ضارب اصلي حكم قصاص داده شده است و اجراي حكم هم بستگي دارد به اينكه اولياي دم مطالبه قصاص كنند يا خير؛ البته تا الان اولياي دم درخواست قصاص داشته‌اند اما بايد ديد كه تا مرحله پاياني چه تصميمي خواهند گرفت.


 ايران از كليات طرح« گام به گام» روسيه استقبال كرده است 

اعضاي كميسيون امنيت ملي وسياست خارجي مجلس شوراي اسلامي اعلام كردند كه هدف سفر امروز 'نيكلاي پاتروشف' دبير شوراي امنيت ملي روسيه به تهران ارايه جزييات طرح 'گام به گام' روسيه به جمهوري اسلامي ايران است.

رييس گروه دوستي پارلماني ايران و روسيه نيز در گفت وگو با ايرنا در اين باره گفت: قطعا بررسي جزئيات طرح 'گام به گام' از دستور كارهاي اصلي سفر دبير شوراي امنيت ملي روسيه به ايران است.

'مهدي سنايي' مسايل امنيتي مشترك تهران و مسكو را از ديگر محورهاي مذاكرات مقام روس در تهران خواند و گفت: دو كشور ديدگاه هاي مشتركي در قبال تامين امنيت درياي خزر؛ آسياي مركزي و قفقاز دارند و به نظر مي‌رسد علاوه بر مذاكره در اين باره، حول مسايل امنيتي خاورميانه نيز به گفت وگو بپردازند.

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با تاكيد بر اين كه ايران از كليات طرح 'گام به گام' روسيه استقبال كرده است گفت: در سفر دبير شوراي امنيت ملي روسيه جزئيات اين طرح بررسي خواهد شد.

سنايي همچنين اظهار داشت: در سفري كه آقاي علي اكبر صالحي وزير امور خارجه كشورمان به مسكو خواهد داشت نيز اين طرح مورد بررسي قرار خواهد گرفت.

وي با تاكيد بر اين كه 'جمهوري اسلامي ايران از حقوق خود دست نخواهد كشيد' خاطرنشان كرد:‌ ايران علاقه مند است مذاكرات با گروه 1+5 از بن بست خارج شود و طرف هاي اروپا و آمريكا به ميز مذاكره بازگردند.

رييس گروه دوستي پارلماني ايران و روسيه اظهار اميدواري كرد كه طرح'گام به گام' بتواند بسياري از مشكلات فراروي مذاكرات را حل كند.

همچنين نايب رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي نيز با تاكيد بر اين كه در سفر 'نيكلاي پاتروشف' دبير شوراي عالي امنيت ملي روسيه به ايران طرح 'گام به گام' روسيه مورد بررسي دو طرف قرار خواهد گرفت گفت: در اين خصوص قرار است طرف ايراني و روس نظرات و پيشنهادات خود را ارايه دهند.

'اسماعيل كوثري' از هماهنگي براي راه اندازي نيروگاه بوشهر به عنوان ديگر هدف سفر پاتروشف به ايران ياد كرد و گفت: اين سفر، يك حركت بسيار مثبت و نقطه عطفي در همكاري‌هاي دو كشور محسوب مي‌شود.

'نيكلاي پاتروشف' دبير شوراي امنيت ملي روسيه به دعوت 'سعيد جليلي' دبير شوراي عالي امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران به تهران سفر مي كند.


 هشدار ترکيه به جدايي طلبان كرد 

فارس: نخست وزير تركيه در مراسم دهمين سالگرد تاسيس حزب عدالت و توسعه با اشاره به حملات روزهاي اخير گروه تروريستي پ ك ك به نيروهاي امنيتي، به اعضاي اين گروه هشدار داد كه منتظر واكنش آنكارا بعد از ماه مبارك رمضان باشند.

كانال تي آر تي تركيه، رجب طيب اردوغان نخست وزير تركيه در مراسم دهمين سالگرد تاسيس حزب عدالت و توسعه در آنكارا با اشاره به حملات اخير گروه تروريستي پ ك ك در شهرهاي مختلف تركيه عليه نيروهاي امنيتي و نيز درخواست‌هاي نمايندگان كردتبار مجلس در زمينه خودمختاري براي كردهاي اين كشور، اظهار داشت كه ديگر كارد به استخوان رسيده و گروه تروريستي پ ك ك بدون رعايت حرمت ماه مبارك رمضان مرتكب جنايت مي شود، اما تاوان اين جنايت ها سنگين خواهد بود و بعد از ماه مبارك رمضان همه چيز فرق خواهد كرد و تروريست ها منتظر واكنش آنكارا باشند.


 تشكر رييس جمهور سومالي از ايران 

ايسنا:‌رييس‌جمهور سومالي از تلاش‌هاي بشر دوستانه جمعيت هلال‌احمر ايران براي كمك به مردم نيازمند اين كشور قدرداني كرد. شريف احمد در ديدار با گروه اعزامي جمعيت هلال‌احمر ايران در سومالي با تشكر از ارسال محموله‌هاي غذايي و دارويي جمعيت هلال‌احمر براي مردم قحطي‌زده كشورش اين كمك‌هاي بشردوستانه را در رفع بخشي از مشكلات و نيازهاي آنها موثر دانست.گفتني است جمعيت هلال‌احمر جمهوري اسلامي ايران تاكنون دو محموله غذايي، دارويي و زيستي را براي مردم گرفتار در قحطي سومالي ارسال كرده كه در ميان گرسنگان اين كشور توزيع شده است.محموله كمك‌هاي بشردوستانه جمعيت هلال احمر روانه بنغازي شد. همچنين جمعيت هلال احمر ايران به دنبال تشديد بحران داخلي در ليبي و در راستاي اهداف و وظايف انسان‌دوستانه خويش محموله‌اي دارويي و پزشكي را براي مداواي آسيب‌ديدگان در درگيري‌ها روانه اين كشور كرد.


 مذاکرات پنهان قذافي با انقلابيون 

مهر: مذاکراتي ميان انقلابيون ليبي با نمايندگان سرهنگ "معمر قذافي" در جنوب تونس برگزار شده است.منابع آگاه از مذاکرات پنهاني رهبر ليبي با مخالفان خود براي جلوگيري از سقوط طرابلس خبر دادند.

به گزارش پايگاه القنات، منابع آگاه اعلام کردند: مذاکراتي ميان انقلابيون ليبي با نمايندگان سرهنگ "معمر قذافي" در جنوب تونس برگزار شده است.

اين منابع افزودند: مذاکراتي در پشت درهاي بسته دراواخر يکشنبه شب در هتلي در جزيره "جربه" تونس در نزديکي مرز با ليبي برگزار شده است.منابع فوق تصريح کردند: قذافي پس از اينکه مخالفانش شهر الزاويه را به کنترل خود درآورده اند به فکر گفتگو افتاده است تا مانع سقوط طرابلس شود.شايان ذکر است که مخالفان قذافي اخير شهر الزاويه و مناطق نزديک به پايتخت ليبي را به کنترل خود درآورده و زنگ خطر را براي قذافي به صدا درآورده اند.


 55 كشته و 175 زخمي حاصل انفجارهاي شهرهاي مختلف عراق 

انفجارهاي متعدد در عراق از جمله در نجف اشرف و كربلاي معلاء، حداقل 55 كشته و بيش از 175 مجروح بر جاي گذاشت.به گزارش فارس، انفجارها در مناطق مختلف عراق، كه نجف اشرف و كربلاي معلا نيز شاهد آن بودند، 55 كشته و 175 زخمي بر جاي گذاشت.انفجار دو خودرو بمب‌گذاري شده‌ در شهر نجف اشرف، 11 نفر شهيد و 55 تن ديگر نيز زخمي شدند.پليس شهر نجف از افزايش شمار قربانيان اين حادثه‌ تروريستي خبر داد و اعلام كرد كه آمار اوليه 8 كشته‌ و 17 زخمي بوده است اما به دليل وخامت حال مجروحان، اين آمار افزايش يافت.

در ادامه‌ موج جديد ناآرامي هاي عراق، انفجار يك خودروي بمب گذاري شده‌ در شهر كربلا ، 23 شهيد‌ و زخمي برجاي گذاشت. در اين انفجار 6 نفر شهيد و 17 نفر مجروح شدند.در شهر كوت در 180 كيلومتري شرق بغداد، در دو انفجار متوالي 34 نفر كشته و 68 نفر نيز زخمي شدند.ضياءالدين جليل مدير كل اداره بهداشت كوت اعلام كرد كه بسته‌اي انفجاري و خودرويي بمب‌گذاري شده به صورت متوالي در نزديكي زايشگاه البتول منفجر شدند.از طرف ديگر، پليس عراق نيز اعلام كرد كه سه انتحاري وارد يك ساختمان امنيتي در تكريت (170 كليومتري شمال بغداد) شدند و صبح امروز سه نفر از افراد مبارزه با تروريسم را كه يكي از آنان افسري بلندپايه بود كشتند و 10 نفر را مجروح كردند.خبرگزاري آلمان در اين خصوص اعلام كرد كه سه فرد مسلح با پوشيدن كمربند انفجاري و لباس‌هاي ارتش عراق موافق شدند بامداد امروز از ايست بازرسي در مجتمع كاخ‌هاي رياست جمهوري عبور كنند و با نزديك شدن به ساختمان مبارزه با تروريسم سه نفر را كشتند.در كركوك نيز يك نفر به دليل دو انفجار كشته و 18 نفر مجروح شدند.همچنين منابع ديگر اعلام كردند كه انفجاري در حي‌التسعين به جراحت هفت عراقي منجر شد كه پنج نفر آنان نيروي پليس هستند.


 موج كوتاه 

روزنامه هاي ديروز در سرمقاله و يادداشت هاي خود به موضوعات مختلفي پرداخته بودند.

«پادوهاي اجاره‌اي‌!»عنوان يادداشت روز روزنامه‌ كيهان به قلم حسين شريعتمداري است كه در ان مي‌خوانيد: صبح شنبه هفته جاري- 22/5/90- ويژه نامه 260 صفحه اي روزنامه ايران، بلافاصله پس از انتشار با موج گسترده اي از خشم توأم با اعتراض مردم و مجامع علمي و ديني روبرو شد. در اين ويژه نامه 260 صفحه اي آموزه هاي اسلامي حجاب و عفاف به گونه اي موهن و شرم آور، و صد البته، ناشيانه، مورد هجوم قرار گرفته بود. براساس كدام منطق قانوني، شرعي، اخلاقي و يا ملي مي توان به عده اي نظير گردانندگان روزنامه دولت اجازه داد كه بيت المال مسلمين را براي مقابله با آموزه ها و باورهاي ديني مردم مسلمان اين مرز و بوم و به نفع دشمنان تابلودار بيروني هزينه كنند؟! آيا، هركس با هر انگيزه و هويتي خود را به رئيس جمهور محترم نزديك كند مي تواند از حاشيه امن برخوردار باشد؟!

«پايان خاموش يك تصميم پرسروصدا»عنوان سرمقاله‌ روزنامه‌ دنياي اقتصاد بود که در آن چنين نوشته بود: بعضا ديده مي‌شود كه تصميمات با تبليغات و سروصدا اعلام مي‌شوند؛ اما مدت‌ها پس از آنکه ناکارآمدي‌شان به همگان ثابت شد، بي سروصدا کنار گذاشته مي‌شوند.در اين مسير کسي از محاسبه فرصت و هزينه از دست رفته سخن نمي‌گويد. کاهش تعرفه موبايل نمونه‌اي از اين دست تصميمات است.. پنج سال قبل وزارت صنايع به بهانه حمايت از توليد تلفن همراه در داخل کشور تعرفه واردات گوشي را به 60 درصد افزايش داد اما آنچه به دست آمد کاملا متفاوت با اراده موافقان اين طرح بود. تقريبا تمامي چند توليدکننده تلفن همراه داخلي خيلي زود تلاش‌هاي اوليه خود را براي توليد موبايل کنار گذاشتند؛ چراکه محصولاتشان قابليت رقابت با ارزان‌ترين مدل‌هاي خارجي را نيز پيدا نکرد. افزايش درآمدهاي دولت نيز عملا منتفي شد؛ چراکه آمار قاچاق خيلي زود رشد کرد و از حدود 30 درصد به بيش از 90 درصد رسيد.

«کشف حجاب مدرن!»عنواني بود که روزنامه سياست روز براي سرمقاله خود برگزيده و نوشته بود: روزنامه ايران روز شنبه در يک ويژه‌نامه‌اي به نام «خاتون» مطالبي را درباره حجاب و عفاف منتشر کرده است.در يکي از مطالب آن در گفت‌وگو با مهدي کلهر، مشاور پيشين فرهنگي رئيس‌جمهور درباره چگونگي ورود چادر مشکي به ايران مدعي شده است که؛ «ناصر‌الدين شاه در سفرهاي اروپايي، شب که به مجلس عياشي مي‌رفت. مي‌ديد آنجا لباس مردها مشکي است. و زن‌ها هم با لباس مشکي مي‌آيند. اين به نظرش آمد که يک نوع سنگيني و وقار دارد وگرنه در اسلام به صراحت داريم که رنگ تيره مکروه است. اين رنگ مشکي متکبرانه را ناصر‌الدين شاه آورد. خدا لعنتش کند. همين جور آتش به قبرش بباد. خيلي مرد ملعوني بود».آيا واقعا اکنون مشکل اساسي مردم ما چادر سر کردنشان است؟. اگر چادر مشکي سر نکنند مشکلات حل مي‌شود؟! بودجه بيت‌المال صرف چه مباحثي مي‌شود؟

روزنامه رسالت در سرمقاله خود با عنوان «فرصت ها را دريابيم» چنين آورده بود: اكنون معادلات قدرت در منطقه به سرعت در حال تغيير به نفع جمهوري اسلامي است. اين يك واقعيت است كه كسي نمي‌تواند آن را انكار كند.آنهايي كه با فروپاشي شوروي فكر كردند دنيا به كام آمريكايي‌ها و غربي‌ها خواهد بود، امروز با بيداري اسلامي در منطقه و بروز بحران‌هاي اجتماعي و اقتصادي در غرب و نيز ظهور جريان‌هاي افراطي نمي‌خواهند بپذيرند كه در تحليل خود اشتباه كرده‌اند.رشد اسلام و اسلام گرايي در منطقه و جهان يك رشد فوق العاده است.تحليل حوادث و رويدادهاي غرب در هزاره سوم ميلادي براي ما فوق‌العاده مهم و حياتي است. اگر فهم درستي از اين تحولات نداشته باشيم در بازشناسي خود به بيراهه خواهيم رفت.

«چه کساني چشم ديدن موفقيت هاي دولت را ندارند؟»عنوان سرمقاله‌ روزنامه‌ مردم سالاري بود كه در آن مي‌خوانيد؛ آقاي احمدي نژاد با استفاده از عبارت «بعضي ها چشم ديدن موفقيت هاي اين دولت را ندارند»، عده اي را «مغرض» توصيف کرده که تلا ش مي کنند نتيجه تلا ش هاي دولت را مخدوش کنند. کسي منکر موفقيت هاي دولت نيست و هر موفقيتي که دولت نهم و دهم کسب کرده باشد، چون در راستاي افزايش رفاه مردم بوده، مورد حمايت همه مردم و ما- که از مردم جدا نيستيم- قرار خواهد گرفت. اما اين نکته را هم نبايد ناديده گرفت که اين دولت از تمام دولت هاي قبلي، شرايط بهتري از نظر درآمدي داشته و طبيعي است که انتظارات از اين دولت بيش از دولت هاي قبلي باشد. درآمد ايران از صدور نفت در 6 سال گذشته با مجموع درآمدهاي نفتي ايران در تاريخ صادرات نفت برابري مي کند و اين نشان دهنده شرايط مساعد دولت کنوني براي نيل به اهداف و تحقق وعده هاي خود است.

روزنامه تهران امروز در سرمقاله خود به بحث انتخابات مجلس اشاره داشت و نوشت: مجلس آينده نبايد شركت سهامي اصولگرايان باشد، بلكه بايد فراتر از گروه‌ها و حتي جناح و طيف اصولگرايان، مردمي و مردم‌گرا باشد. مجلس نهم بايد در برابر مردم پاسخگو باشد و تعهد به مردم و پايبندي به نيازهاي آنان و همبستگي نظام سياسي كشور بايد بيش از پيوندهاي گروهي و حزبي در مجلس آينده به چشم آيد. افق‌هاي آينده و نقشه راه براي مجلس نهم از هم‌اكنون مشخص است سند چشم‌انداز و سياست‌هاي كلان ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري. اما اصولگرايان در عين آنكه به وحدت طيفي و جناحي مي‌انديشند بايد برنامه‌گرا نيز باشند. آيا نامزدهاي آينده براي رشد و پيشرفت و تعالي كشور برنامه‌هايي نيز دارند يا صرف اصولگرا بودن مي‌تواند مجوز ورود آنان به رقابت‌هاي انتخاباتي باشد؟


 ميز خبر 

دعوت دفتر مقام معظم رهبري از مردم براي کمک به قحطي زدگان سومالي

در پي تشديد بحران خشکسالي و بروز قحطي در منطقه شاخ آفريقا خصوصاً کشور سومالي، دفتر مقام معظم رهبري در اطلاعيه‌اي از همه هموطنان عزيز در اين ماه رحمت و برکت دعوت کرد، به کمک مسلمانان قحطي زده سومالي بشتابند.

متن اطلاعيه به شرح زير است: بسم الله الرحمن الرحيم

اين روزها منطقه شاخ آفريقا و خصوصاً کشور مصيبت زده سومالي شاهد يکي از دردناک ترين بحران‌هاي انساني است که بر اثر خشکسالي و بروز قحطي و در سکوت و بي توجهي نهادهاي بين المللي، جان ميليون‌ها مسلمان سوماليايي خصوصاً زنان و کودکان در معرض تهديد قرار گرفته است. به همين منظور و با توجه به عنايت ويژه رهبر معظم انقلاب براي کمک به قحطي زدگان سومالي، از ملت نوع دوست و مسلمان ايران دعوت مي شود تا در اين ماه رحمت و برکت به کمک ملت مسلمان سومالي شتافته و کمک هاي نقدي و غير نقدي خود را از طريق دستگاههاي مسوول به دست مردم سومالي برسانند.

دفتر مقام معظم رهبري

المالكي:ممكن است بهار كشورهاي عربي عراق را نيز شامل شود

نخست وزير عراق با اشاره به دستاوردهاي نيروهاي امنيتي در كشور تاكيد كرد كه اين كشور همچنان در محدوده خطر قرار دارد وهمگان بايد هشيار باشند.به گزارش ايسنا، نوري المالكي، نخست وزير عراق در گفتگو با شبكه سومريه نيوز، عنوان داشت: كشور عراق در حال حاضر همچنان در مرحله خطر به سر مي‌برد.وي در ادامه عنوان داشت: عراق به مثابه بيماري است كه از اتاق جراحي خارج شده و نياز به مراقبت‌هاي ويژه دارد. در اين شرايط ممكن است عراق در معرض عمليات‌هاي مختلفي قرار گيرد. از تمام سياستمداران در كشور مي‌خواهيم با يك پارچه كردن ديدگاه‌ها و سخنان خود با زباني واحد در خصوص عراق سخن بگويند.وي همچنين عنوان داشت: اينكه گروهي آباد كنند و گروه ديگر تخريب كنند و يا گروهي با مساله‌اي موافقت كنند و گروهي ديگر مخالفت كنند منطقي نيست. ممكن است بهار كشورهاي عربي عراق را نيز شامل شود. چه كسي مطمئن است كه عراق در برابر تندباد تغييرات و بهار كشورهاي عربي مقاوم است. ممكن است اين تند باد اموال و دارايي‌هاي برخي را با خود ببرد.

وي در ادامه افزود: ما همچنان براي مبارزه و رويارويي با بقاياي تشكيلات القاعده و گروه‌هاي تروريستي در عراق و همچنين كساني كه قانون را زير پا مي‌گذارند، تلاش مي‌كنيم.المالكي همچنين عنوان داشت: برخي از اين افراد با سوء استفاده از شرايط كشور سعي مي‌كنند جنايت‌ها و جرايم بيشتري مرتكب شوند. خطرناك‌ترين جرم جرمي است كه داراي جهت و گرايش خاصي باشد و همچنين داراي رنگ و بوي سياسي باشد.وي همچنين به چالش‌هاي سياست داخلي و خارجي در عراق اشاره كرده و عنوان داشت: من فقط مسئوليت امنيتي را متوجه نيروهاي امنيتي نمي‌دانم بلكه برخي گروه‌ها و افراد در اين جرم‌ها مشاركت دارند.

كامرون:ترميم جامعه از هم‌گسيخته را آغاز كرده‌ايم

نخست‌وزير انگليس در واكنش به آشوب‌هاي اخير لندن و ساير شهرهاي بزرگ اين كشور گفت: اقدام تبهكارانه‌ جدي صورت گرفته است و ما ترميم جامعه از هم‌گسيخته خود را آغاز كرده‌ايم.به گزارش ايسنا، به نقل از شبكه تلويزيوني بي.‌بي.‌سي، ديويد كامرون، نخست‌وزير دولت ائتلافي انگليس در سخنراني خود درخصوص بازنگري در سياست‌هاي اين كشور تاكيد كرد: آشوب‌ها به خاطر فقر و كاهش بودجه دولت نبوده است.وي در سخنان خود اظهار كرد: ظرف چند هفته آتي بازنگري در سياست‌هاي كشور را اعلام خواهيم كرد و ترميم جامعه از هم‌گسيخته را هم‌اكنون آغاز كرده‌ايم.كامرون در ادامه گفت: ترميم جامعه از هم‌گسيخته در اولويت دستور كار دولت انگليس قرار دارد.

وي تاكيد كرد كه از اين پس بايد شاهد حضور بهتر پليس در مواقع بحراني باشيم و از اين پس اين پليس است كه مستقيما پاسخگوي اقدامات خود در قبال مردم خواهد بود.كامرون در بررسي ريشه‌هاي آشوب‌هاي اخير به بنيان خانواده و والدين اشاره كرد و اظهار كرد: ترميم‌هاي آتي را در سيستم اين كشور بايد از خانواده و والدين آغاز كنيم. بايد روش‌هاي مراقبت از فرزندان را ارتقاء دهيم. هم‌اكنون اعتماد به سيستم امنيتي كشور در پايين‌ترين حد خود قرار گرفته است.نخست وزير انگليس تاكيد كرد: نبايد ناكامي در سيستم آموزشي انگليس را در بروز آشوب‌ها ناديده گرفت.وي در ادامه افزود: نيازمند آن هستيم كه حس مسئوليت‌پذيري از سوي مردم پذيرفته شود و سيستم رفاه اجتماعي در دست ترميم قرار گيرد.ديويد كامرون در ادامه خاطرنشان ساخت: تمامي اقدامات ما در آينده در شرايطي تحقق مي‌يابد كه يك جامعه مسئول داشته باشيم. انگليس مفتخر است كه همواره نماد حقوق بشر در جهان بوده است!

كامرون همچنين از ارائه "سرويس شهروندي ملي" خبر داد كه يك برنامه غيرنظامي است كه با هدف ترميم سيستم رفاه‌اجتماعي و ارتقاي شرايط امنيتي كشور اجرا خواهد شد.

به اهتزاز درآمدن پرچم انقلابيون در نزديكي طرابلس

در حالي كه پرچم انقلابيون ليبي در منطقه استراتژيك الزاويه به اهتزاز درآمد، سفير شوراي ملي انتقالي ليبي در لندن از سرنگوني نظام معمر قذافي طي سه الي چهار هفته آينده خبر داد.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌اي القدس العربي، پيشروي انقلابيون ليبي در قلب منطقه الزاويه واقع در 50 كيلومتري غرب طرابلس و محل استقرار معمر قذافي، رهبر ليبي ضربه سختي به هواداران و نيروهاي وابسته به وي وارد آورده است.انقلابيون ليبي توانستند روز يكشنبه پرچم خود را در منطقه استراتژيك واقع در نزديكي طرابلس به اهتزاز درآورند.گفته مي‌شود كه انقلابيون ليبي در حال حاضر در بالاترين سطح آمادگي و قدرت از زمان بالاگرفتن انقلاب در اين كشور به سر مي‌برند.در حال حاضر كنترل مناطق موجود در نزديكي سواحل شرقي و غربي طرابلس در دست اين افراد است. نيروهاي ناتو نيز اين منطقه را محاصره دريايي كرده و درگيري‌هايي در جنوب طرابلس به وقوع پيوسته است. انقلابيون ليبي همچنين اعلام كردند كه كنترل منطقه صرمان، واقع در نزديكي منطقه الزاويه را به دست گرفتند و در حال حاضر درگيري‌هايي در منطقه غريان، واقع در نزديكي جنوب طرابلس در جريان است.از سوي ديگر محمد محمود الناكوع، سفير شوراي ملي انتقالي ليبي در لندن كه به تازگي به سفارت ليبي در اين كشور وارد شده، عنوان داشت: طي سه يا چهار هفته آينده شاهد به وقوع پيوستن تغييرات گسترده‌اي عليه نظام معمر قذافي خواهيم بود.

افشاي نقشه اسرائيل براي شهرک سازي درعراق

يک روزنامه نگار آمريکايي از نقشه رژيم صهيونيستي براي انتقال صهيونيست‌ها به عراق زير نظر آمريکا و شهرک سازي براي آنها در اين کشور پرده برداشت.به گزارش ايسنا، ماديسون روزنامه‌نگار آمريكايي در گزارشي تاکيد کرد: اسراييل در آرزوي تسلط بر بخش‌هايي از عراق است تا روياي اسراييل بزرگ را براي خود تحقق بخشد.براساس گزارش سايت اينترنتي المحيط، اين گزارش شامل اطلاعاتي منتشر نشده درباره نقشه اسرائيل براي انتقال يهوديان کرد از فلسطين اشغالي تحت پوشش سفرهاي زيارتي به شهر موصل و استان نينوا در شمال عراق است.برطبق اين گزارش، يهوديان کرد از زمان حمله آمريکا به عراق در سال 2003 شروع به خريد اراضي در اين منطقه کردند که آن را به ادعاي خود ملک تاريخي يهودي مي دانند.اين گزارش افزود: سازمان موساد به کمک گروهي از مزدوران و با هماهنگي شبه نظاميان کرد، حملاتي عليه مسيحيان کلداني عراق در مناطق موصل، اربيل، حمدانيه، تل اسقف، قره قوش و نظاير آن انجام و سپس اين حملات را به القاعده نسبت داد تا اين افراد را به زور از مناطق خود کوچ دهد و منطقه از ساکنان اصلي آن خالي شود.

از شترسواري در قاهره تا حمله سگ‌ها به معترضان در لندن

انگليس در حالي بسياري از كشور‌هاي جهان را به نقض حقوق‌بشر متهم مي‌كند كه در ناآرامي‌هاي اخير اين كشور، پليس با استفاده از "سگ "‌ و "اسب " اعترض‌هاي مردمي را سركوب مي‌كرد.به گزارش فارس، در حالي كه پليس انگليس سعي مي‌كرد تا با استفاده از رسانه‌هاي دولتي خود از جمله "بي‌بي‌سي " وجهه‌اي آرام و بدون خشونت از خود به نمايش گذارد، اما تصاوير استفاده از سگ‌هاي آموزش ديده و اسب‌هاي زين شده براي بازداشت، دستگيري و سركوب معترضان، پرده از نقاب اين مدعي دموكراسي و حقوق بشري كنار زد.همانگونه كه رژيم مخلوع حسني مبارك براي كنترل اوضاع و سركوب مخالفان و معترضان در قاهره از شتر استفاده مي‌كرد، پليس انگليس نيز با استفاده از سگ‌هاي وحشي و آزاد گذاشتن آنها در بين معترضان قصد داشت اين اعتراض‌ها را سركوب كند.تصاوير ارسال‌شده بر روي اينترنت نشان مي‌دهد، دست و پاي معترضاني كه از سوي سگ‌هاي پليس مورد هجوم قرار گرفتند، به شدت آسيب ديده و تكه‌هاي از گوشت بدن آنها بر اثر گاز سگ‌هاي وحشي كنده شده است.هجوم سگ‌هاي پليس انگليس در حالي صورت گرفت كه بر اساس قوانين بين‌المللي ايجاد رعب و وحشت بي‌اساس در بين شهروندان معترض كه به صورت مسالمت‌آميز تظاهرات مي‌كنند، ممنوع اعلام شده است.


 يک نکته از هزاران 

ضمن تبريک ميلاد کريم اهل بيت امام حسن (ع) لازم دانستيم تا در مورد پهن شدن سفرهاي اطعام نکته اي را اشاره کنيم. اطعام روزه داران و مستمندان در ماه مبارک رمضان سنت حسنه اي است که همواره بزرگان دين به آن سفارش کرده اند.

در همين راستا برخي احزاب و تشکل هاي سياسي نيز در اين 15 روز فرصت را غنيمت شمردند و با پهن کردن سفرهاي رنگين کماني در تالارهاي مجلل صرفا به سبب کسب ثواب و نه خداي ناکرده تبليغات انتخاباتي ، به اطعام پرداختند اما بر سر اين سفرها خبري از مستمندان و نيازمندان نبود!.


 احمدي نژاد:
 هر ايراني بايد از فرصت و شرايط عادلانه برخوردار باشد 

رييس جمهوري گفت: هر ايراني بايد از فرصت، شرايط عادلانه و امكان رشد و شكوفايي برخوردار باشد.

به گزارش ايرنا، محمود احمدي نژاد در مراسم افتتاح همزمان 17 هزار و 645 واحد مسكن مهر در سراسر استان فارس و همچنين افتتاح 608 واحد مسكن ويلايي مهر كه براي نخستين بار در كشور احداث شده است، افزود: ايران بايد براي همه بشريت الگو باشد و اين كار شدني است.احمدي نژاد تصريح كرد: همه بايد براي ساختن ايران دست به دست هم دهيم و با همدلي كار و تلاش كنيم.

وي، مهم ترين وظيفه امروز را ساختن ايران اسلامي بيان كرد و گفت: ايران؛ امروز يك جغرافيا؛ يك نژاد يك گروه؛ طايفه و حزب نيست. امروز ايران پرچمدار توحيد و عدالت است.رييس قوه مجريه خاطرنشان كرد: اگر مي خواهيم پرچم ملت ايران برافراشته باشد بايد ايران را بسازيم.

احمدي نژاد بار ديگر بر ضرورت آباداني و سازندگي سراسر ايران تاكيد كرد و اظهار داشت: شيطان نمي‌خواهد اين موضوع تحقق يابد به همين دليل به دنبال ايجاد تفرقه است و حتي مي‌خواهد علاوه بر دلايل متعدد از دين نيز براي تفرقه افكني استفاده كند.وي گفت: امروز دنيا منتظر است تا ببيند ايران و ملت ما چه مي‌كنند.رييس جمهوري يادآور شد: بهترين زمين، موقعيت جغرافيايي و بهترين مردم و استعدادهاي شگرف در ايران وجود دارد.

احمدي نژاد با بيان ويژگي هاي سرزمين ايران گفت: كوير مركزي ايران 250 هزار كيلومترمربع وسعت دارد كه فقط در پنج كيلومترمربع آن يك ميليارد و 600 ميليون تن ذخيره سنگ آهن وجود دارد.وي با طرح اين سوال كه چرا دنيا آباد نشده و عدالت در آن مستقر نشده است؟ اظهارداشت: انسان‌ها هنوز انسانيت خود را بروز نداده‌اند.احمدي نژاد با بيان اين كه تمامي انسان‌ها مي‌توانند به قله‌هاي كمال دست يابند، افزود: زماني كه امكانات عادلانه توزيع مي‌شود، روحيه مردم تغيير مي‌كند. وي تصريح كرد: اگر در جامعه اي عدالت نباشد انگيزه كار باقي نمي‌ماند.رييس جمهوري، عدالت را نقطه آغاز حركت انسان دانست و با طرح اين سوال كه چه كسي مي‌تواند عدالت را پياده كند؟ يادآور شد: تنها انسان كامل و كسي كه به نقطه اوج انسانيت رسيده است مي‌تواند عدالت را رهبري كند.

احمدي نژاد با بيان اين كه همه بايد عدالتخواه باشند و بر آن پافشاري كنند، عدالتخواهي را ماموريت همگاني دانست و گفت: نجات بشر زماني محقق خواهد شد كه اكثريت قاطع ملت‌ها خواهان عدالت باشند.

وي يادآور شد: همه انبياي الهي وعده استقرار عدالت در دنيا را داده اند، همه گفته اند مردي از جنس انبياء خواهد آمد، او انسان كامل و مجسم عدالت است و جريان عدالت را در جهان رهبري و هدايت خواهد كرد و ما افتخار مي‌كنيم كه اين مرد بزرگ تاريخ ساز از نسل پيامبر بزرگ ما حضرت محمد مصطفي (ص) است.

رييس جمهوري، برپايي نظام جمهوري اسلامي در ايران را به اين دليل دانست كه در جهت اجراي عدالت تلاش كند.احمدي نژاد يادآور شد: اگر عدالت را از جمهوري اسلامي ايران بگيريم چيزي باقي نمي‌ماند و تفاوتي با بقيه كشورها نخواهد داشت.وي، رمز ماندگاري، اثرگذاري و قدرت جمهوري اسلامي ايران را پافشاري بر عدالت ذكر كرد و ادامه داد: اصل پايداري امنيت ملي ما در پافشاري بر عدالت است.رييس جمهوري با بيان اين كه خداي متعال همه اين عالم را براي انسان آفريده است، گفت: انسان گل سرسبد آفرينش است و اگر بنا نبود انسان خلق شود، عالمي خلق نمي‌شد.

احمدي نژاد افزود: انسان خلق شد تا تجلي خدا، اسماء، علم، حكمت، قدرت، و خلاقيت خدا باشد به همين دليل خداوند همه اسباب كمال او را فراهم كرده است.وي با يادآوري اين كه اساس خلق انسان در كرامت است، تصريح كرد: خدا انسان را خلق كرد تا با كرامت در زمين زندگي كند و عزيز باشد و علاوه بر آن، زمين را آباد و عمران كند.رييس قوه مجريه با بيان اين كه براي چشيدن طعم حقيقي انسان بودن، بشر بايد با كرامت زندگي كند، گفت: وضع كنوني دنيا را مشاهده كنيد، چند هزار سال از مبعث اولين پيامبر مي‌گذرد، دنيا در چه وضعي است، بنابر گزارش رسمي سازمان‌هاي بين المللي از 7 ميليارد جمعيت دنيا بيش از سه ميليارد نفر فقير هستند و بيش از يك ميليارد و 200 ميليون نفر گرسنه‌اند و در طول شبانه روز حتي به يك وعده غذا دسترسي ندارند.احمدي نژاد با طرح سوالي اظهار داشت: كسي كه غذايي براي خوردن و جايي براي سكونت ندارد چگونه مي‌تواند طعم كرامت را بچشد؟

وي با تاكيد بر اين كه زمين را بايد آباد و كرامت انساني را احيا كنيم، احيا و عمران زمين و همچنين كرامت انسان را فقط در سايه عدالتي كه با انديشه توحيدي برپا مي‌شود تحقق يافتني دانست.وي، استقرار عدالت را اساس عمران زمين و شكوفا كننده كرامت انسان و ماموريت همه پيامران و فرستادگان خدا عنوان كرد و افزود: با استقرار عدالت، همه فرصت شكوفايي و بزرگ شدن پيدا مي‌كنند چرا كه عدالت شرايط مناسب را براي شكوفايي انسانيت و حقيقت انسان فراهم مي‌كند. رييس جمهوري همچنين گفت: عدالت به معني اين است كه امكانات و فرصت‌ها، عادلانه توزيع شود و هر فردي در هر نقطه دنيا فرصت انديشيدن و شكوفا شدن پيدا كند.احمدي نژاد، دليل دشواري برقراري عدالت را وجود انسان هاي زياده خواه و خودخواه دانست.


 ديدار پادشاه عربستان با عبدالله گل در رياض 

پادشاه عربستان در ديدار با رئيس‌ جمهوري تركيه، آخرين تحولات منطقه‌اي و بين‌المللي را بررسي كرد.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه عربستاني الوطن، ملك عبدالله بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان با عبدالله گل، رئيس‌ جمهوري تركيه ديدار كرد.

طي اين ديدار كه در كاخ ملك عبدالله بن عبدالعزيز صورت گرفت، دو طرف به بحث و تبادل‌ نظر درباره آخرين تحولات منطقه‌اي و بين‌المللي و موضع دو كشور همسايه پرداختند.دو طرف همچنين به منظور تامين منابع دو كشور، افق‌هاي همكاري دوجانبه و راه‌هاي تحكيم اين همكاري در تمام عرصه‌ها را بررسي كردند.سفر گل به عربستان در سايه توافق آنكارا و رياض بر لزوم توقف كشتار تظاهركنندگان سوري بود.از سوي ديگر خبرگزاري عربستان نيز اعلام كرده است كه گل در نشست شوراي امناي مركز پژوهش‌هاي اسلامي دانشگاه آكسفورد كه در شهر جده برگزار مي‌شود، شركت خواهد كرد.


 رئيس سازمان بازرسي:
 جايگاه قانون در كشور مناسب نيست 

رئيس سازمان بازرسي كل كشور تاكيد كرد كه جايگاه قانون در كشور مناسب نيست و از اين جهت كشور در حال آسيب ديدن است.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام و المسلمين مصطفي پورمحمدي با حضور در مراسم افطار جمعيت اسلامي وكلاي دادگستري ايران اظهار كرد: ما نظامي هستيم كه مدعي هستيم بر پايه حق استواريم و شاه بيت علوم انساني و تعارضات دقيق نظري و تئوري علوم انساني مبحث حق است.

وي با بيان اينكه تمام مباحث فلسفي زماني كه مي‌خواهند بروز و ظهور پيدا كنند تجلي آن‌ها در بحث حق است، ادامه داد: دايره فراگيري واژگان حق در ادبيات ديني ما بسيار است و همه عرصه‌هاي زندگي را فرا گرفته است.رئيس بازرسي كل كشور در تعريف حق در ادبيات جاري كشور گفت: امروز معتقديم قانون، ترجمان حق در ادبيات ديني است و نظام اسلامي نظامي است كه بايد بر اساس قوانين مديريت شود.

پورمحمدي با طرح اين سوال كه آيا جامعه را بر اساس قانون اداره مي‌كنيم يا خير و اينكه جايگاه قانون در جامعه كجاست، گفت: اگر بخواهيم جايگاه مناسبي را براي مجريان، حافظان، داوران و مدافعان قانون بيابيم بايد جايگاه قانون را مشخص كنيم.وي يا‌د‌آور شد: هنگامي كه به سازمان بازرسي آمدم بزرگترين دغدغه ما اين بود كه قانون در عرصه اجتماعي ضعيف است و كارايي لازم را ندارد.

پورمحمدي با حسابي سرانگشتي به جمعيت حقوقدان در كشور اشاره كرد و گفت: اگر به ما بگويند كه چه كساني مسوول اين هستند كه مردم در جامعه قانون را رعايت نمي‌كنند با كمي تأمل مي‌توانيم بگوييم، حقوقدانان. معتقدم اگر ما حقوقدان در كشور به قانون احترام بگذاريم وضعيت كشور متفاوت از اينكه هست خواهد بود. اگر ما قانون را اجرا كرديم و به آن احترام گذاشتيم مي‌توانيم از مردم چنين انتظاري داشته باشيم.

رئيس سازمان بازرسي كل كشور با بيان اينكه جايگاه قانون در كشور مناسب نيست، تصريح كرد:‌ كشور ما در حال آسيب ديدن از اين نقيصه است. مهمترين مسئله‌ي ما در سازمان بازرسي بي‌توجهي و كم توجهي به قانون است.

پورمحمدي افزود: بسياري از مديران ما نمي‌خواهند قانون را اجرا نكنند بلكه قانون را نمي‌شناسند. من در جلسه شوراي اداري چندين استان اعلام كردم كه چه كسي برنامه پنجم توسعه كشور را مورد مطالعه قرار داده است كه تعداد اندكي دست بلند كردند.

وي گفت: در جامعه نه مردم به قانون احترام مي‌گذارند و نه ما حقوق‌دانان كه قسمت اول كمي قابل گذشت است ولي بخش دوم قابل گذشت نيست. ما حقوق‌دانان و جامعه حقوقي بايد حقوق و قانون در جامعه زنده كنيم.


 تكذيب خبر دستگيري نفر دوم گروهك تروريستي پ.ك.ك از سوي اوغلو 

وزير امور خارجه تركيه از گفت‌وگوي تلفني‌اش با صالحي خبر داد و گفت: در اين گفت‌وگو دو طرف مسايل منطقه‌اي را مورد تبادل نظر قرار دادند.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه‌ زمان چاپ تركيه، احمد داوود اغلو، وزير امور خارجه اين كشور در جمع خبرنگاران با تكذيب اخبار منتشر شده مبني بر دستگيري مراد كاراييلان نفر دوم گروهك تروريستي پ.ك.ك گفت: از زمان انتشار اولين اخبار در اين باره تركيه اين موضوع را از نزديك پيگيري مي‌كند. در گفت‌وگوي تلفني با صالحي اين موضوع مورد تبادل نظر قرار گرفت. آنچه كه در رسانه‌ها و مطبوعات درباره‌ي دستگيري اين فرد منتشر شده درست نيست.وي با اشاره به گفت‌وگوي سفير تركيه در تهران با علاء الدين بروجردي، رييس‌كميسون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در اين گفت‌وگو نيز اين اخبار تكذيب شده است، بروجردي اعلام كرده است كه اين اظهارات متعلق به وي نيست و در حال حاضر هيچ تاييدي درباره اين اخبار وجود ندارد، اما اگر چيزي در اين باره مطرح شود، در اسرع وقت در اختيار رسانه‌ها قرار مي‌گيرد.وي همچنين با اشاره به گفت‌وگويش با هيلاري كلينتون، وزير امور خارجه آمريكا درباره سوريه اضافه كرد: در حال حاضر گفت‌وگوها با وزراي خارجه بسياري از كشورها ادامه دارد.


 سرمقاله 

عراق و حضور آمريکايي ها

اکنون حدود 47هزار نظامي آمريكايي در عراق حضور دارند حضوري که بر مبناي توافقنامه امنيتي پيشين قرار شد تا پايان سال 2011 ميلادي پايان يابد اما اکنون و در يک سال گذشته فشارها براي تمديد توافقنامه امنيتي با عراق ادامه دارد و واشنگتن سوداي حضوري بيشتر در اين کشور را در سر دارد. در اين بين ماه هاست مذاكراتي در خصوص تمديد حضور نظاميان آمريكايي در عراق با دولت بغداد انجام شد و همچنين مذاکرات گوناگوني بين جناح هاي شيعه کرد وسني اين کشور صورت گرفته است .

در اين ميان به نظر مي رسد واشنگتن درصد است تا با توجه به رخدادهاي اخير منطقه در فكر تداوم حضور خود در عراق باشد چه اينکه با توجه به تحولات بحرين و احتمال سرايت بحران به کشور هاي عربي حوزه خليج فارس ، عراق مي تواند پايگاه مناسب براي جايگزيني نيرو ها باشد . گذشته از اين نيز واشنگتن در صدد است تا با تداوم حضور خود در عراق و همچنين حضور در مناطق مرزي با کشور هايي همچون ايران از اهرم هاي فشار خود در منطقه در راستاي منافع خود بهره برداري کند . در اين بين اين تداوم حضور اکنون ماههاست که موضوعي اصلي در محافل سياسي عراق شده است.در بعد منطقه اي جدا از مخالفت هاي صرح و آشکار ايران ساير کشورهاي همسايه عراق از جمله ترکيه و حتي سوريه، اردن و کشورهاي عربي حوزه خليج فارس با تمديد موافقتنامه امنيت مخالفت زيادي ندارند. در بعد داخلي از سويي اکنون نگاه هاي متفاوتي به حضور امريکايي ها در عراق وجود دارد.

در اين بين کردها بيشتر موافق تداوم حضور امريکايي ها در کشور هستند چه اينکه آنان از حضور نيرو هاي امريکايي در عراق بهره برده و روابط تنگاتنگي هم با امريکايي ها دارند و بر اين نظرند که تازماني که امريکايي ها در اين کشور هستند مي توانند امتيارات بيشتري از دولت براي برقراري خودمختاري کامل ، گرفتن بودجه بيشتر و آزادي عمل بيشتر طلب کنند. از سويي ديگر در جناح هاي لائيک و شيعي عراقي نيز شکاف هايي بر سر اين موضوع بروز کرده است .در اين حال دولت نوري المالکي اکنون بر سر دوراهي اي سخت قرار گرفته است .يعني از سويي فشارهاي داخلي طرفداران حضور امريکا در عراق و همچنين واشنگتن را براي تمديد موافقنامه امنيتي با عراق احساس مي کند و از سويي نيز مخالفتهاي احزاب شيعي مجلس اعلا و جريان مقتدي صدر و همچنين بخش زيادي از بدنه دولت را فراروي خود دارد .

در اين راستا بايد گفت نوري المالکي در شرايطي قرار گرفته است که از طرفي در انديشه برآورده کردن خواسته هاي داخلي و خارجي مخالفان تمديد موافقنامه امنيتي با کشور ش است و از سويي نيز از ان مي هراسد تا در صورت کناره گيري از تمديد موافقنامه با امريکايي ها فرايند ثبات و امنيت در عراق توسط اهرم ها و حاميان حضور امريکا در عراق آسيبي جدي ببيند. در اين حال اکنون به نظر مي رسد هر چند ممکن است در آينده شاهد تمديد توافقنامه امنيتي از سوي دولت عراق با امريکا باشيم اما بايد گفت که به نظر مي رسد دولت عراق با توجه به حساسيتهاي داخلي و خارجي شرايط بسياري را براي تمديد حضور امريکايي ها مد نظر قرار خواهد داد تا با محدود کردن دوره زماني حضور امريکايي ها و استفاده از آن در جهت امنيت در عراق بيشترين منافع و کمترين آسيب ها را از قبل تمديد حضور امريکايي ها در عراق ببرد.

علي رمضاني


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته