جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/05/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3948


رئيس واحد علي آبادكتول بعنوان سخنران اصلي مراسم افتتاحيه كنفرانس بين المللي بلغارستان برگزيده شد

رئيس واحد همدان :
دانشگاه آزاد اسلامي تراز علمي جامعه را بالا برده است

دبير منطقه 15 دانشگاه آزاد اسلامي:
سياست رقيب پروري به جاي رقيب کُشي از دانشگاه آزاد اسلامي نشات گرفته است

رييس ستاد عمره دانشگاهيان:
سهميه عمره فقط يکبار به هر دانشجو تعلق مي‌گيرد


فرهنگ دانشگاه


پيشينه علوم


 رئيس واحد علي آبادكتول بعنوان سخنران اصلي مراسم افتتاحيه كنفرانس بين المللي بلغارستان برگزيده شد 

در آستانه سي امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي ، رئيس واحد علي آبادكتول بعنوان سخنران اصلي مراسم افتتاحيه كنفرانس بين المللي بلغارستان برگزيده شد.

به گزارش آنا،اين سخنراني با مقاله اي با عنوان International Conference Globalization: business, finance and education ، نام دانشگاه آزاد اسلامي را بار ديگر در جهان طنين انداز خواهد کرد .

مقاله دكتر عليرضا ايرانبخش و سيدحسن سيدرضايي با عنوان "دانشگاه آزاد اسلامي ؛ ظهور عملي Glocalization در آموزش" كه به نقش ارزنده دكتر جاسبي در تاسيس و مديريت دانشگاه آزاد اسلامي و همچنين جايگاه رفيع و عملكرد درخشان اين دانشگاه در عرصه آموزشي ، پژوهشي و فرهنگي در سه دهه گذشته مي پردازد، از سوي كنفرانس بين المللي بلغارستان بصورت سخنراني اصلي مراسم افتتاحيه پذيرفته شد.

دكتر ايرانبخش گفت : Glocalization بعنوان ايده اي كه بر اساس انديشه "جهاني فكر كنيد ، بومي عمل كنيد "بنا شده ، در زندگي روزمره افراد در حال گسترش است .

رئيس كميته پژوهش و فناوري منطقه 10 با بيان اين مطلب كه عملياتي شدن اين ايده در گفتمان علمي به منظور آموزش براي جهش به سمت محيط جهاني به سرعت در حال پيشرفت است ، از دانشگاه آزاد اسلامي بعنوان نمونه اي عملياتي شده ازاين انديشه ياد كرد كه با داشتن بيش از 400 واحد دانشگاهي در سراسر كشور و چندين واحد بين المللي بر اساس ايده Glocalization تاسيس ، مديريت و گسترده شده است . مدير پژوهشي برتر دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به اين مطلب كه اخيراً محققيني از جمله بروكس و نرمور(2010) در خصوص نياز به لحاظ نمودن ديدگاه جهاني – بومي (Glocal) در تكنيك هاي دانشگاهي تاكيد نموده اند ، زمان عملياتي نمودن اين تفكر را از سوي دکتر جاسبي - موسس و رئيس دانشگاه آزاد اسلامي- به سال 1980 دانست.

وي افزود : هدف از اين پژوهش بيان اين مسئله است كه چطور دانشگاه آزاد اسلامي ايران تلفيق هدفمند و معنادار Glocalization يا تلفيق انديشه هاي بومي و جهاني آموزش را از طريق 9 حوزه تخصصي آموزشي ،پژوهشي ، فرهنگي ، اقتصادي ، سياسي ، اخلاقي ، اطلاعاتي ، سازماني و ديني و دنيوي بدست آورده است . شايان ذكر است اين كنفرانس در تاريخ 22 و 23 اگوست 2011 در شهر وارنا كشور بلغارستان برگزار مي شود.


 رئيس واحد همدان :
 دانشگاه آزاد اسلامي تراز علمي جامعه را بالا برده است 

رئيس واحد همدان گفت: دانشگاه آزاد اسلامي تراز علمي جامعه را بالا برده است و موجب شده که جامعه به سمت عدالت علمي پيش برود.به گزارش آنا، 25 مرداد ماه سالروز تأسيس دانشگاه آزاد اسلامي همدان در سال 1366 است. به همين مناسبت، رئيس واحد همدان به تشريح عملکرد، اهداف و برنامه هاي آتي اين واحد پرداخت.

سيد علي اصغر تروهيد گفت: جايگاه امروز دانشگاه آزاد اسلامي با داشتن بيش از يك ميليون و 600 هزار نفر دانشجو، 4 ميليون فارغ التحصيل، كه نيمي از بار آموزش عالي را در كشور به دوش مي كشد قابل انكار نمي باشد. تروهيد تصريح كرد: امروز دانشگاه آزاد اسلامي با داشتنن بيش از 20 ميليون متر مربع فضاي عمراني، گام به سوي دهه عدالت برداشته و نيز توانسته در امور فرهنگي نيز پيشگام باشد همان طور كه در دو سال متمادي رتبه برتر اقامه نماز را به دست آورده است.

رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان گفت: واحد همدان به عنوان بزرگترين دانشگاه حضوري استان همدان با توجه به نياز استان و توجه به بومي سازي و با تأسيس رشته هاي مورد نياز و متنوع در پاسخ گويي به نياز آموزشي استان و غرب كشور نقش بسزايي ايفا کرده و مي نمايد و در كنار اين مهم، توانسته به عنوان يك نهاد تاثير گذار در فرهنگ و روابط اجتماعي مردم مؤثر باشد كه از جمله تأثيرات آن مي توان به ترويج فرهنگ ايثار و شهادت با تدفين پنج شهيد گمنام در واحد همدان و برگزاري مراسم يادواره براي اين كبوتران خونين بال اشاره کرد كه مورد استقبال و اقبال عمومي مردم دارالمؤمنين همدان قرار گرفته است.

تروهيد در خصوص تأکيد دکتر جاسبي مبني بر عدم افزايش شهريه و اجراي قانون هدفمند کردن يارانه ها بيان داشت: اين واحد با تأسيس رشته هاي جديد، روي آوردن به تجاري سازي توليدات علمي، کنترل مصرف انرژي و هوشمند کردن و سيستماتيک کردن امور ذيربط، واگذاري برخي امور به شركت تعاوني مصرف كاركنان و كانون فارغ التحصيلان و ايجاد و انجام آموزشهاي ضمن خدمت براي سازمانها و ادارات استان و همچنين خودكفايي در انجام بعضي از امور دانشگاه پرداخته است.

وي در خصوص چگونگي و عملکرد دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه اظهار داشت: ايجاد ارتباط با صاحبان صنايع و آگاهي بخشي به آنها در خصوص توانمندي هاي دانشگاه به منظور عقد قراردادها پ‍ژوهشي وهمکاري در زمينه هاي ممکن ،ايجاد تعامل با سازمان ها ودارات به منظور انجام الويت ها پژوهشي وبرگزاري همايش هاي مشترک و دوره هاي آموزشي مورد نياز آنها پيگيري جهت ايجاد کانون شکوفايي وخلاقيت و مرکز رشد به منظور ايجاد زمينه هاي توليد ثروت از علم، برگزاري 10 همايش ملي ومنطقه اي بطور متوسط درسال از جمله فعاليتهاي دفتر ارتباط با صنعت واحد همدان مي باشد.

تروهيد تأكيد كرد: براي تحقق فرمان مقام معظم رهبري مبني بر جهاد اقتصادي سعي كرديم با مديريت بيشتر هزينه هاي جاري و انرژي و عدم رسوب منابع مالي در بانك و همچنين عدم افزايش شهريه توانسته ايم خدمات آموزشي مطلوب تري ارائه دهيم .

رييس واحد همدان خاطرنشان كرد: دهه چهارم دانشگاه آزاد اسلامي به دهه رقابت با دانشگاههاي معتبر جهان، هدف گذاري شده است و در همين راستا در سفر اخير دكتر جاسبي در واحد همدان كه در تيرماه سال جاري برگزار شد مقرر شد در واحد همدان به عنوان مركز استان دانشكده پزشكي به عنوان يكي از پيشگامان مباحث علمي و توليد علمي تأسيس شود.

وي تأكيد كرد: براي رسيدن به اين مهم، اعزام اساتيد به فرصتهاي مطالعاتي، برگزاري همايشهاي در سطح بين المللي، توليد هرچه بيشتر علم در نشريات معتبر بين المللي، دعوت از استادان شاخص بين المللي جهت تدريس در مقاطع تحصيلات تكميلي، روي آوردن به تأسيس رشته هاي آموزشي ميان رشته اي و برگزاري كارگاههاي آموزشي جهت روزآمدسازي دانش و تخصص استادان و كارمندان مي تواند بسيار مفيد و مؤثر باشد.

رييس واحد همدان افزود: در تيرماه كه ما ميزبان رياست دانشگاه بوديم به حمد الله بيش از 60 هزار متر مربع از پروژه هاي عمراني واحد همدان افتتاح شد و در كنار اين افتتاحيه ما شاهد روند احداث ساختمانهاي واحد علوم و تحقيقات همدان، ساختمان مجتمع آزمايشگاهها در چهار طبقه، سالن و آمفي تئاتر بزرگ دانشگاه و چند باب کارگاه آموزشي، و ساختمانهاي خوابگاههاي دانشجويي دخترانه حضرت زينب 3 و 4 از مجموعه خوابگاههاي دانشجويي بوديم، که در آينده اي نه چندان دور مورد بهره برداري قرار خواهند گرفت.

رييس واحد همدان در پايان خاطر نشان کرد: اميد است با توکل به خداوند متعال و در راستاي منويات مقام عظماي ولايت و در پرتو حمايتهاي مستمر و بي دريغ رياست دانشگاه و ساير مسؤولين گرامي، همچنان بتوانيم در امتدادِ چشم اندازِ بلند و کيفيِ دانشگاه آزاد اسلامي، يعني حرکت به سوي دانشگاهي فعال، پويا و کارآفرين، در ارتقاء و رشد و توسعه اقتصادي کشور سهم موثري داشته باشيم و در ارائه خدمات آموزشي و پژوهشي به اقشار مختلف جامعه و در توليد علم، پيشگام بوده و هر چه بيشتر، به استانداردهاي
بين المللي بويژه در آستانه دهه چهارمِ حياتِ دانشگاهِ آزاد اسلامي، دهه رقابت با دانشگاههاي بين‌المللي، نزديکتر شده و همواره گامهاي بلندتري برداريم، با اين اميد که در آينده اي نه چندان دور، به مَثابه بزرگترين دانشگاهِ حضوريِ غربِ کشور، نقش آفرين باشيم.


 دبير منطقه 15 دانشگاه آزاد اسلامي:
 سياست رقيب پروري به جاي رقيب کُشي از دانشگاه آزاد اسلامي نشات گرفته است 

دبير منطقه 15 دانشگاه آزاد اسلامي،رشد و توسعه مراکز آموزشي و علمي کشور را به نفع ملت ايران خواند وگفت : سياست رقيب پروري به جاي رقيب کُشي از دانشگاه آزاد اسلامي نشات گرفته و بايد در کنار رقابت علمي ، رفاقت و اتحاد ملي را فراموش نکنيم .

به گزارش آنا، دکتر حيدر قادري درسومين جلسه ستاد گراميداشت سي امين سال تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي که مصادف با اولين سالگرد تاسيس منطقه 15 دانشگاه آزاد اسلامي بود در جمع اعضاء ستاد ، با گرامي‌داشت ولادت امام حسن مجتبي (ع) و ايام ماه مبارک رمضان ، اين ماه را ماه خود سازي و تهذيب نفس از هرگونه شرک و گناه دانست و افزود : اين فرصت را مغتنم شماريد و از برکات اين ماه مبارک بهره لازم را نصيب روح و روان خود سازيد .

وي همچنين با اشاره به سالگرد بازگشت آزادگان هشت سال دفاع مقدس به ميهن اسلامي ايران گفت : هشت سال جنگ ناخواسته توسط عوامل مزدور و بيگانه به کشور اسلامي ما تحميل شد و عده اي از رزمندگان دفاع مقدس به دست دشمن گرفتار آمدند و دوران سختي را در زندان هاي مخوف بعث عراق پشت سر گذاردن ولي ذره اي از مقاومت و رشادت آنان نسبت به امام ، انقلاب و ميهن اسلامي کم نشد و آنان سرافراز تر از ديروز به کشور اسلاميمان بازگشتند و امروز وظيفه ماست تا اين يادگاران دوران دفاع مقدس را از جان عزيز تر بداريم .

رئيس شوراي اطلاع رساني منطقه 15 در ادامه ، دانشگاه آزاد اسلامي را بر گرفته از تفکرات انقلابي ، جمعي از مسوولين دلسوز و آينده نگر نظام مقدس جمهوري اسلامي دانست که با يک ميليون تومان پول با برکت امام راحل بنيان نهاده شد و بايد به نحو شايسته خدمات و نقش تأثير گذار آن بر جامعه اسلامي نه تنها در فرآيند توليد علم بلکه توسعه اقتصادي، سياسي، اجماعي و فرهنگي به مردم تبيين شود.

رئيس شوراي اطلاع رساني منطقه 15 ، هدف اين دانشگاه را خدمت به جوانان در جهت پيشبرد اهداف عالي نظام و رسيدن به توسعه پايدار خواند و گفت : رشد و توسعه مراکز آموزشي و علمي کشور به نفع ملت ايران است و ما خوشحال مي شويم تا در کنار رشد و توسعه اين دانشگاه ، رشد و توسعه ساير دانشگاه هاي کشور را نيز شاهد باشيم .


 رييس ستاد عمره دانشگاهيان:
 سهميه عمره فقط يکبار به هر دانشجو تعلق مي‌گيرد 

رييس ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان گفت: هر دانشجو در دوران تحصيل فقط يکبار مي‌تواند به عمره دانشجويي مشرف شود. به گزارش ايسنا، حجت الاسلام والمسلمين سيد محمد رضا فقيهي، تصريح کرد:با توجه به اينکه حدود 4 ميليون دانشجو در دانشگاه‌هاي سراسر کشور تحصيل مي کنند و حداکثر سهميه ستاد در هر سال 25000 نفر است، طبيعي است اين سهميه فقط يکبار به هر دانشجو تعلق خواهد گرفت.

وي گفت: تلاش ستاد بر اين است که اساتيد و دانشجويان بتوانند يکبار به سرزمين وحي اعزام شوند و اعزام مجدد آنها را در دستور کار قرار ندارد.

رييس ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان با اشاره به برگزاري مسابقات فرهنگي ستاد، اظهار كرد: تنها راه اعزام مجدد به عمره براي دانشجويان، برگزيده شدن در مسابقات فرهنگي قبل و بعد از سفر است.

سيستم ثبت نام ستاد عمره به گونه‌اي طراحي شده است که امکان ثبت نام براي دانشجوياني که قبلا مشرف شده‌اند وجود ندارد.


 فرهنگ دانشگاه 

فرمانده ناحيه مقاومت بسيج جلفا تاكيد كرد:

تعامل با واحد بين المللي جلفا جهت برگزاري برنامه هاي فرهنگي

فرمانده ناحيه مقاومت بسيج جلفا در ديدار رئيس واحد بين المللي جلفا بر تعامل بيش از بيش با اين دانشگاه جهت برگزاري برنامه هاي فرهنگي تاكيد كرد. به گزارش آفرينش، سرهنگ رحيم ملا حسيني در اين ديدار كه به مناسبت انتصاب دكتر رحيمي به رياست واحد بين المللي جلفا برگزار شد ضمن ابراز خرسندي از اين انتصاب بر تعامل بيش از بيش با اين دانشگاه جهت برگزاري برنامه هاي مختلف علمي فرهنگي تاكيد كرد.

وي افزود : دشمن با ترفندها و برنامه هاي مختلف به دنبال اغفال جوانان كشور است و بايستي با برنامه هاي مختلف فرهنگي و علمي دشمن را درنيل به اين اهداف ناكام گذاشت .فرمانده ناحيه مقاومت بسيج جلفا با اعلام اينكه جوانان امروز از لحاظ دانش و بينش در سطحي بسيار بالاتر مي باشند بر تبيين درست برنامه هاي بسيج دردانشگاههاتاكيد كرد.در ادامه اين ديدار دكتر رحيمي رئيس واحدبين المللي جلفا نيز بر ترويج تفكر بسيجي در بين دانشجويان تاكيد كرد و افزود: عرصه فعاليتهاي بسيج خيلي گسترده است و ما به دنبال استفاده از اين توانمندي هستيم .

وي در ادامه بر اجراي برنامه هاي مختلف فرهنگي در راستاي پر كردن اوقات فراغت دانشجويان تاكيد كرده و افزود: ايجاد جو بسيار صميمي متناسب با فرهنگ و اخلاق اسلامي بستر را براي تحصيل پر بار و مناسب دانشجويان فراهم خواهيم نمود.رئيس واحد بين المللي جلفا در ادامه از ارتباط تنگاتنگ با بسيج گفته و افزود:بايستي سعي شود در دانشگاه از بسيج و بسيجي تصويري گيرا و خوب نمايش داده شود و در اين راستا نبايد دانشجوي بسيجي را بعنوان تافته جدا بافته از ديگر دانشجويان تلقي كرد.دكتر رحيمي در پايان خاطرنشان كرد: بسيجيان بايستي مظهر اخلاق اسلامي باشند و دانشگاه را جهت نيل به اهداف فرهنگي و آموزشي ياري نمايند.

برگزاري نشست شوراي بسيج اساتيد دانشگاه آزاداسلامي شوشتر

بسيج اساتيد با تمام توان و نيروي خود آماده فعاليتهاي مختلف علمي، فرهنگي و پژوهشي در دانشگاه است.به گزارش آفرينش، نشست شوراي بسيج اساتيد دانشگاه آزاداسلامي شوشتر با هدف برنامه ريزي منسجم در جهت برنامه هاي مختلف بويژه در بعد فرهنگي تشکيل جلسه داد.دراين نشست کليه اعضاي شوراي بسيج حضور داشتند مسؤل بسيج اساتيد واحد شوشتر درسخناني با اشاره به رسالت خطير استادان بسيجي در تبيين اصول و دستاوردهاي انقلاب اسلامي خاطرنشان کرد استادان به عنوان فرماندهان جنگ نرم وظيفه بسيار تعيين کننده اي در مقابله با توطئه هاي مختلف دشمن برعهده دارند. دکتر قنبر اميرنژاد دانشگاهها را يکي از اهداف حياتي دشمن در ضربه زدن به انقلاب و هويت اسلامي کشورمان دانست و خاطرنشان کرد: عرصه دانشگاه به عنوان مهمترين سنگر مبارزه با دشمنان قسم خورده ملت ايران است و استادان به عنوان فرماندهان و دانشجويان به عنوان افسران جوان جنگ نرم بايد هوشيارانه توطئه ها و تهديدهاي دشمن را خنثي کنند.وي با اشاره به بيانات مهم و راهگشاي رهبرمعظم انقلاب در جمع عظيم دانشجويان و نخبگان دانشگاهي برضرورت برنامه ريزي منسجم ودقيق برمبناي فرمايشات معظم له خاطرنشان کرد:بسيج اساتيد با تمام توان و نيروي خود آماده فعاليتهاي مختلف علمي، فرهنگي و پژوهشي در دانشگاه است.

برگزاري محفل انس با قرآن در دانشگاه آزاد اسلامي واحد دهلران

با حضور قاريان كشوري و استاني محفل انس با قرآن در دانشگاه آزاداسلامي واحد دهلران برپا شد.

به گزارش آفرينش، سيد مردان نوشادي مسئول دفتر فرهنگ دانشگاه آزاد اسلامي واحد دهلران ضمن خير مقدم و قبولي طاعات و عبادات ، در اين محفل اظهار داشت: روزه دار بايد فرصت را غنيمت بشمارد و بيشترين بهره وري اخروي و دنيوي را براي خود ذخيره کند و خداوند به ما توفيق دهد تا قدر اين فرصت ها را بدانيم. نوشادي پيرامون فضيلت محفل هاي انس با قرآن به بيان سخن پرداخت و گفت:ما بايد عظمت و برکات قرآن را بايد به فضاي خانواده ها و دانشگاه ها ببريم .خداوند متعال در آيات متعدد، مسلمانان را به قرائت قرآن تشويق کرده، و همچنين پيامبر اکرم (ص)سفارش هاي زيادي در اين راستا داشته است.

بازديد تخصصي فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي از تونل در حال احداث نيايش صدر

مهران عباسي اناركي،رئيس مركز ارتباط با دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامي از برگزاري بازديد علمي و تخصصي تونل در حال احداث نيايش-صدر در شهريور ماه سال جاري خبر داد.به گزارش آفرينش، معاون اجرايي كانون با اعلام اين خبر گفت:تونل نيايش به منظور تقليل و كاهش بار ترافيكي تردد از غرب به شرق ايجاد گرديده است.اين پروژه در سال 88 شروع و آغاز رسمي عمليات اجرايي آن در خرداد ماه سال 90 بوده است.اين پروژه به صورت PC و با مشاركت پيمانكاران داخلي به روش NATM در دست اجرا مي باشد.همچنين داراي 4 كارگاه مي باشد كه از پارك ملت آغاز و پارك نونهالان،ضلع شرقي بزرگراه صدر و خيابان ناهيد شرقي را در بر مي گيرد.

وي در ادامه گفت:اين بازديد كه با هدف ارتقاء سطح علمي و فني فارغ التحصيلان اين دانشگاه برگزار مي شود ويژه دانش آموختگان رشته هاي مهندسي عمران،معماري،راه سازي،ترافيك،مديريت شهري،شهر سازي،مهندسي برق،مكانيك،ماشين آلات، مهندسي صنايع،مديريت صنعتي و ساير رشته هاي مرتبط مي باشد.همچنين با توجه به محدوديت ظرفيت حضور در اين بازديد الويت اول با دانش آموختگان تحصيلات تكميلي و اعضاء هيأت علمي مي باشد.

معاون اجراي كانون در پايان خاطر نشان كرد: علاقمندان جهت ثبت نام در اين بازديد مي توانند از طريق نشاني اينترنتي www.aiau.ir و يا شماره تماس 88777502 (10خط)اقدام نمايند. 

دبير علمي روزنامه جام جم :

دانشگاه آزاد اسلامي قزوين مرکزي براي آموزش خبرنگاران علمي است

دبير علمي روزنامه جام جم گفت: در بازديدم از مرکز تحقيقات مکاترونيک (MRL)دانشگاه آزاد اسلامي قزوين به شدت تحت تاثير قرار گرفتم و اين دانشگاه را افتخاري براي ايران مي دانم .

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين ، شهرام يزدان پناه دبير علمي روزنامه جام جم‌، مرکز تحقيقات مکاترونيک (MRL)دانشگاه آزاد اسلامي قزوين را گنجينه اي از دانش و فن آوري توصيف و خاطر نشان کرد : کارهاي بزرگي توسط دانشمندان جوان اين مرکز در حال انجام است و اگر رسانه ها به دور از گزافه گويي به اين مرکز نگاه کنند ؛ کارهاي انجام شده در مرکز (MRL) دانشگاه آزاد اسلامي قزوين را مي توانند به جهانيان نشان دهند .

يزدان پناه افزود :اين مرکز مي تواند به مکاني براي آموزش خبرنگاران علمي رسانه ها تبديل شود و خبرنگاران علمي رسانه ها با حضور در اين دانشگاه مي توانند با فراگيري قسمتي از دست آوردهاي علمي مرکز (MRL)بهتر و کامل تر، اين دست آوردها را انعکاس دهند .

وي به ارتباط و تعامل گسترده روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين با رسانه ها اشاره کرد و گفت : حضور خبرنگاران شبکه هاي خبري ، نشريات و خبرگزاري ها، نشان از ارتباط بسيار مثبت روابط عمومي اين دانشگاه با رسانه ها براي انعکاس موفقيت ها و دست آوردهاي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين دارد و مطمئناً اين تعامل باعث خواهد شد روزنامه جام جم نيز به عنوان يک نشريه فارسي زبان ، با تيراژ گسترده در سطح داخل و خارج کشور و با داشتن يکي از پربازديدترين وب سايت هاي خبري ، آماده گي هرگونه همکاري را در خصوص انعکاس موفقيت هاي علمي و پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين اعلام دارد .

دبير علمي روزنامه جام جم افزود : در مصاحبه با اعضاي تيم مرکز (MRL)دانشگاه آزاد اسلامي قزوين ، اکثر اعضاي اين مرکز از عدم حمايت لازم از سوي مسوولان و مديران صنعتي براي ايجاد اشتغال اين نخبگان اظهار گله مندي مي کردند اما بنده فکر مي کنم با وجود دانش ها و فن آوري هاي بسيار کاربردي که در اين مرکز مشاهده کردم پژوهشگران اين مرکز مي توانند در کشور کارآفرين باشند و اعضاي اين مرکز بايد از فضاي بسته اي که صرفاً براي مسابقات براي خود ايجاد کرده اند ؛ خارج شده و در جهت کاربردي کردن دانش ها و دست آوردهاي علمي خود حرکت کنند .

وي در پايان گفت : اگر همه مراکز دانشگاهي و علمي کشور به رسالت اصلي خودشان عمل کنند و يک هدف عالي براي خود در نظر بگيرند مي توانند به دانشگاهي همچون دانشگاه آزاد اسلامي قزوين با چنين افتخاراتي تبديل مي شوند پس اين دانشگاه با اين همه افتخاري که براي کشور کسب کرده بايد در جهت کسب هدف بزرگ تري که همان مطرح شدن در بين دانشگاه هاي معتبر جهان است ؛ حرکت کند .

صندوق رفاه دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي بردسير رتبه برتر کشوري معرفي شد

صفورا نيک ورز رييس صندوق رفاه دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد بردسير با اعلام اين خبر گفت: راه اندازي صندوق رفاه دانشجويان، يکي از مهمترين فعاليت هاي دانشگاه آزاد اسلامي جهت ارائه تسهيلات به دانشجويان نيازمند است.به گزارش آفرينش، وي افزود: صندوق رفاه دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد بردسير در سال هاي 85-86 و براي سومين بار در سال مالي89 موفق به کسب رتبه برتر در بين واحد هاي دانشگاه آزاد اسلامي در سطح کشور با درجه متوسط و رتبه برتر منطقه7 گرديده است.نيک ورز به جذب صد درصد کليه تسهيلات اعطايي از سوي صندوق رفاه وزارت علوم، تحقيقات و فناوري اشاره کرد و از حمايت هاي رياست، معاون اداري-مالي و مدير مالي دانشگاه آزاد اسلامي بردسير تقير نمود.


 پيشينه علوم 

علم رياضيات

قسمت سوم

اعداد و ارقام

هر وقت که مردم مغرب زمين درباره تمدن اسلامي بيانديشند يکي از نخستين اموري که به ذهنشان مي رسد ارقام و اعداد عربي است که در قرن چهارم ازجهان اسلام به باختر رسيد و دگرگوني عميقي در آنجا پديد آورد که بعضي از مورخان اهميت دروس آن را با اهميت روش هاي جديد مهار کردن قدرت و سرعت اسب و مسکوني شدن نواحي شمال اروپا مقايسه کرده اند.بنابراين لازم است داستان پيچيده اين اعداد پيش از ورود به بحث از شاخه هاي مختلف رياضي گفته شود.

هرکس در سرزمين هاي کنوني اسلامي سفر کند، خواهد ديد که در اراضي شرقي جهان اسلام که تا مصر ادامه دارد اعدادي که به کار مي رود تقريبا به همان شکل 0تا 9 مي باشد، ولي در شمال آفريقا شکل اين اعداد به صورتي است که غربيان به آن ارقام عربي مي گويند و اشکال آنها ارتباط تاريخي اين اعداد را با آنچه اکنون در سرزمين هاي شرقي اسلامي رايج است آشکار مي سازد.

مسلمانان از ابتدا از انگشتان خود براي محاسبه استفاده مي کردند(حساب اليد) و اين پيش از آن بود که ارقام و اعداد هندي و روش تخته و خاک (تخت وتراب،تخت و غبار) را از ايرانيان و هنديان فراگيرند ولي حتي پس از فراگرفتن اين روش هاي جديد محاسبه نيز روش محاسبه با انگشت ادامه يافت.

علاوه براين مسلمانان نظام ستيني (کسرهاي يک شصتم) را از بابل قديم به ميراث بردند که حتي پس از پيدايش نظام دهدهي (اعشاري) نيز، توسط منجمان به کار مي رفت.حساب جمل که در آن حروف الفبا به ترتيب خاص نماينده اعداد است و در نظام ستيني به کار مي رفت، به صورتي وسيع با گذشت قرن ها در سراسر جهان اسلام منتشر شد.نظام ستيني به نام حساب منجمان معروف بود و در زمان متاخري همچون قرن نهم سبط مارديني يک کتاب تمام در اين باره به نام (رقائق الحقائق في المعرفه الدرج و الدقائق) تاليف کرد.

واما در مورد نظام دهدهي بايد گفت که مسلمانان روش هاي گوناگون محاسبه را با يکديگر تلفيق کردند و نظام شماري به وجود آوردند که بر پايه ارقام هندي و نظام مراتب ارقام در نوشتن عدد متکي بود.

ادامه دارد...

تهيه وتنظيم:فهيمه سادات موسي کاظمي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته