جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/05/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3948


بيش فعالي در كودكان از تشخيص تا درمان
استاد: دكتر احدي دانشجو: اكرم اميري (قسمت بيست و پنجم و پاياني)

خواص درماني فلوس يا خرنوب هندي


كمك به بهبود التهاب تاندون‌ها بامصرف ادويه كاري


خبرها از عالم علم


 بيش فعالي در كودكان از تشخيص تا درمان 
 استاد: دكتر احدي دانشجو: اكرم اميري (قسمت بيست و پنجم و پاياني)

محققان دريافتند بيشترين كاهش بهره وري به صورت كاهش كيفيت و كميت كار نمود پيدا مي كند نه غيبت از محل كار.

بسياري از كارفرمايان غيبت گاه به گاه را جزو هزينه هاي كاري محسوب مي كنند ، اما معمولا انتظار دارند كارگران هنگامي كه حضور دارند كار كنند. كشف اين نكته كه بيشترين كاهش كارايي مرتبط با بيش فعالي در روزهاي كاري رخ مي دهد از نظر يك كارفرما ناراحت كننده و قابل توجه است. محققان در اين مطالعه 7 هزار و 75 كارگر 18 تا 44 ساله را در 10 كشور بررسي كردند.بطور ميانگين سه و نيم درصد اين افراد دچار بيش فعالي كمبود توجه بودند.‏نتايج اين تحقيق در شماره آنلاين مجله طب كار و محيط زيست منتشر شده است. در سال 2006 تحقيقي به سرپرستي كسلر نشان داد 4 و 4 درصد بزرگسالان 18 تا 44 ساله در امريكا علايم بيش فعالي دارند و از ناتواني رنج مي برند.

تحقيق جديد ميزان بيش فعالي را در كارگران آمريكايي چهار و نيم درصد برآورد كرده است كه بطور ميانگين منجر به از دست رفتن 283 روز كاري در سال مي شود. ‏

نتيجه گيري

اختلال بيش فعالي كه اغلب موارد با نقص توجه همراه است، معمولا در دوران كودكي بروز مي كند. تشخيص اين اختلال در سنين زير پنج سال قدري مشكل است زيرا امكان دارد با رفتارهاي طبيعي و شيطنت آميز كودكان اشتباه گرفته شود. با اين حال متخصصان مي توانند اين اختلال را تشخيص دهند و پيش بيني هاي لازم را به عمل آورند. اين اختلال با فعاليت بيش از اندازه خرابكاري و آزار رساندن همراه است. چنانچه اين بچه ها در سنين كودكي معالجه نشوند، در دوره نوجواني احتمال اين كه رفتارهاي ضد اجتماعي داشته باشند و نيز حالات افسردگي در آنها به وجود آيد ، بنابراين به والدين توصيه مي شود كه حتما در دوران كودكي براي معالجه اين كودكان اقدام كنند.

سخن آخر

اگر ليست مبتلايان به اين بيماري را مقابلتان بگذارند و برناردشاو، تولستوي، بتهون، موزارت، داوينچي ، ونگوك و پيكاسو را در آن ببينيد چه خواهيد گفت؟ در مورد ابتلاي گاليله، داروين، نيوتون ، گراهام بل، اديسون، انيشتين و بيل گيتس چطور؟

به اين فهرست ناپلئون ، بيسمارك ، چرچيل، بيل كلينتون، جورج بوش، جان كندي، جان راكفلر، جيم كري، تام كروز، اسپلبرگ و مايكل جردن را نيز اضافه كنيد . اين اسامي تنها يك معني دارند: ممكن است به علت متفاوت بودن مشكلاتي را تجربه كنيد اما موفقيت ، تنها فرزند تلاش شماست. ‏


 خواص درماني فلوس يا خرنوب هندي  

فلوس يا خرنوب هندي (Cassia) با نام علمي ‍Cassia Fistula شناخته  مي‌شود اين گياه درختي است به ارتفاع 10-15 متر که به حالت خودرو در بيشتر نقاط گرمسير دنيا مانند آفريقا ، هند و جنوب مي‌رويد . فلوس در بعضي از نواحي ايران به نام خرنوب هندي و خيار شنبر نيز معروف است.

به گزارش پزشکان بدون مرز ، ميوه فلوس يه طول 30 تا 50 سانتيمتر و به قطر 3-2 سانتيمتر است.اگر فلوس درقسمت طول آن شکافته شود تيغه هاي متعدد در آن ديده مي شود که فلوس را به خانه هاي متعدد گاهي تا 100 خانه تقسيم مي کند.بسياري از گونه هاي درخت فلوس در سراسر جهان پراکنده است و در طب گياهي و سنتي استفاده مي شود. اين گياهان به طور گسترده اي براي به عنوان ملين استفاده مي شوند.در داخل اين خانه ها مايع چسبنده تيره رنگي وجود دارد که عسل خيار شنبر ناميده مي شود. طعم اين مايع کمي شيرين ولي نامطبوع است. براي استفاده از فلوس غلاف آنرا کمي روي آتش گرم مي کنند تا عسل خارج شود .معمولا اين عسل با روغن بادام مخلوط شده و به عنوان مسهل استفاده مي شود البته مي توان مغز فلوس را با قند يا شکر مخلوط کرده و در درجه حرارت معتدلي پخت که به آن فلوس پخته مي گويند.

ترکيبات شيميايي

مغز فلوس داراي اکسي آنتراکينون، مواد قندي، صمغ، اسانس و مواد روغني است. خاصيت مسهلي فلوس مربوط به چند ماده شيميايي است که از مشتقات آنتراکينون مي باشد.

صور دارويي فلوس

جوشانده فلوس: 10 گرم عسل فلوس را با يک ليتر آب جوش مخلوط کرده و آنرا صاف مي کنند و به مريض مي دهند. اين جوشانده مسهل خوبي است.مقدار عسل فلوس را مي تواند در مورد يبوست هاي سخت تا 60 گرم نيز افزايش داد. البته براي بهتر کردن طعم آن مي توان مقداري شربت گيلاس يا انجير به آن اضافه کرد .

مرباي فلوس: 5 گرم عسل فلوس را با همان مقدار آب مقطر مخلوط کرده و سپس مقدار 125 گرم قند کوبيده را به آن اضافه کنيد بعد آنرا حرارت دهيد تا به آرامي آب آن بخار شود و وزن آن به 100 گرم برسد و غليظ شود. اين مربا نيز مسهل بسيار خوبي است مقدار مصرف آن 50-100 گرم در روز است.

خواص داروئي

فلوس از نظر طب قديم ايران کمي گرم و تر است يکي از بهترين داروها براي رفع يبوست مي باشد زيرا مصرف آن عوارضي ندارد.

براي درد مفاصل و نقرس فلوس را به موضع دردبماليد براي کليه ها مفيد است مخصوصا آنهايي که کليه شان سنگ ساز است درصورت استفاده از آن مبتلا به سنگ کليه نمي شوند جوشانده پوست درخت فلوس اسهال خوني را رفع مي کند نرم کننده سينه است براي باز کردن گرفتگي روده و دل پيچه ، فلوس را مخلو ط با ريشه ختمي بکار بريد. براي معالجه ديفتير ، فلوس را با آب گشنيز مخلوط کرده و به بيمار بدهيد تا غرغره کند .

ملين متوسط

تسکين درد

برگ ، پوست درخت

آنتي اکسيدان

تب را کاهش مي دهد

يک تا دو فنجان دوبار در روز

کشته شدن ويروس

کلسترول را کاهش مي دهد

تنتور : 1-2 ميلي ليتر دو بار در روز

قند خون را کاهش مي دهد

تحريک هضم

کشته شدن انگل

astringent گس

اين گياه به عنوان دارو در سراسر جهان استفاده مي شود و استفاده دارويي از اين گياه در نقاط ديگر جهان به شکل زير است :

برزيل : به عنوان ملين ، ضد درد ، ضد التهاب

جمهوري دومينيکن : به عنوان ملين ، داوري ضد کرم

هندوستان : براي سوختگي ، سرطان ، تشنج ، هذيان ، اسهال ، سوزش ادرار ، صرع ، سنگ مثانه ، جوش ، سفليس

جاوا : براي ، درماتوز ، تب خال ، زخم ها ، به عنوان ضد يبوست ، ملين

مکزيک : به عنوان ملين

پاناما : براي ديابت

پرو : به عنوان قابض ، ملين ، ضد يبوست

ونزوئلا : به عنوان قابض ، ملين ، ضد يبوست

در نقاط ديگر جهان : براي يبوست ، آنفولانزا ، شاه تره ، تومورها ، به عنوان داروي ملين ، مسهل ، کارکن

مضرات

فلوس براي معده مضر است چون به روده ها مي چسبد و ايجاد دل درد و ناراحتي هاي روده مي کند بنابراين بهتر است با روغن بادام خورده شود.


 كمك به بهبود التهاب تاندون‌ها بامصرف ادويه كاري  

متخصصان انگليسي و آلماني در يك مطالعه جديد دريافتند ادويه «كاري» كه به طور معمول در غذاهاي هندي استفاده مي‌شود براي بهبود التهاب تاندون‌ها مفيد است.

به گزارش ايسنا، دكتر علي مباشري از متخصصان دانشگاه ناتينگهام در انگليس با همكاري دستياران خود در دانشگاه لودويك ماكزي ميليانز در آلمان دريافتند نوعي تركيب موسوم به كركيومين در ادويه‌هايي چون زردچوبه، كاري و خردل كه موجب رنگ زرد روشن اين ادويه‌ها مي‌شود براي سركوب مكانيسم‌هاي بيولوژي كه موجب بروز التهاب در تاندون‌ها مي‌شوند قابل استفاده است.

به گزارش شبكه خبري ان بي سي، مباشري تاكيد كرد: ما دراين مطالعه پيشنهاد نمي‌كنيم كه كاري، زردچوبه يا كركيومين مشكلاتي چون آرتريت و التهاب تاندونها را درمان مي‌كنند اما معتقد هستيم كه به يك سرنخ جديد و در عين حال مهم براي درمان اين بيماريهاي دردناك از طريق تغذيه دست يافته‌ايم. جزئيات اين مطالعات در مجله شيمي بيولوژيك منتشر شده است.


 خبرها از عالم علم 

درد شديد قفسه سينه هميشه علامت سكته نيست

گروهي از متخصصان قلب و عروق در دانشگاه پنسيلوانيا اعلام كردند كه درد شديد در ناحيه قفسه سينه هميشه به اين معني نيست كه فرد دچار حمله قلبي شده است. به گزارش ايسنا، اين متخصصان در بيمارستان دانشگاه پنسيلوانيا همچنين اظهار داشتند كه عكس اين وضعيت نيز صادق است؛ بدين معني كه اگر درد ضعيف قفسه سينه هم نمي‌تواند فاكتوري براي رد احتمال سكته قلبي باشد. اين متخصصان با بررسي 3300 بيمار كه به دليل درد قفسه سينه به بخش اورژانس مراجعه كرده بودند به نتايجه رسيدند كه شدت يا ضعف درد، فاكتوري مناسب براي پيش‌بيني احتمال حمله قلبي نيست و ممكن است پزشك يا بيمار را به اشتباه بياندازد. به گزارش خبرگزاري رويترز، گاهي اوقات درد ناشي از حمله قلبي ممكن است حتي در قفسه سينه نباشد بلكه در بازوها، پشت آرواره يا در ناحيه شكمي بروز كند و تشخيص صحيح نيازمند بررسي ساير فاكتورهاست.

هندوانه ‌خطر تشکيل سنگ‌هاي کليوي را کاهش مي‌دهد

يک کارشناس تغذيه در دانشگاه علوم پزشكي خراسان گفت: مصرف هندوانه، ‌خطر تشکيل سنگ‌هاي کليوي را کاهش مي‌دهد.به گزارش ايسنا، شهلا جودت در اين خصوص افزود: ‌هندوانه منبع ويتامين C، مواد معدني و ديگر ويتامين‌ها و هم چنين داراي بتاکاروتن و آنتي اکسيدان‌هاي قوي است.وي با بيان اينکه يک فنجان هندوانه 3.24 دهم درصد ويتامين C دارد، افزود: ليکوپن موجود در هندوانه بيش از گوجه فرنگي است و موجب کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها به ويژه سرطان پروستات، ريه و معده مي‌شود.

وي تصريح کرد: ‌هندوانه هم چنين داراي ويتامين‌هاي B1 وB6 و پتاسيم آن به کاهش فشار خون و تشکيل سنگ‌هاي کليوي کمک شاياني مي‌کند.به گفته اين کارشناس تغذيه، ‌اين ميوه پرخاصيت در تقويت سيستم ايمني و پيشگيري ازابتلا به عفونت‌ها اثر به سزايي دارد.وي خاطرنشان کرد: مصرف هندوانه در کاهش علايم استئوآرتريت و روماتيسم بسيار موثر است.

مرزه، برطرف کننده ناراحتي هاي گوارشي

مرزه در تهيه غذاهاي مختلف به کار برده مي شود. به گزارش سلامت نيوز مواد معدني لازم، ويتامين و آنتي اکسيدان موجود در برگ ها و جوانه هاي مرزه براي سلامت بسيار مفيد است. در اين مطلب به نقل از «Herbalmedicine» به چند خاصيت مرزه اشاره کرده ايم که اميدواريم مفيد واقع شود.

-اين گياه براي درمان قولنج، سردرد، سرفه، اختلالات گوارشي، سل و احتباس ادرار به کار برده مي شود

-دم کرده مرزه و مويز برطرف کننده سرفه هاي اسپاسمي است.

-کاهش دهنده کلسترول مضر و افزايش دهنده کلسترول مفيد است.

-خاصيت ضد عفوني کننده دارد بنابراين به عملکرد بهتر کليه و کبد کمک مي کند.

-براي بيماران ديابتي، مرزه خاصيت درماني و تقويت کننده دارد.

-مبتلايان به روماتيسم که دچار تب شديد مي شوند، کمي از دم کرده آن را به قسمت هاي دردناک بمالند تا علايم درد برطرف شود.

-عفونت هاي روده اي و انگل را رفع مي کند.

-براي سلامت قلبي عروقي مفيد است.

-آنتي اکسيدان موجود در آن روند پيري را کند و در تشکيل سلول هاي سالم به بدن کمک مي کند.

شايع‌ترين علت ريزش مو

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي اروميه گفت: استرس هاي رواني و فيزيکي، ريزش مو را تشديد مي کنند. مازندراني در گفت‌وگو با ايسنا ، اظهار كرد: در بين آقايان ريزش مو از قسمت جلوي سر شروع شده و به صورت پس رفت است در حالي كه در زنان ريزش مو از قسمت فرق سر شروع مي شود.

وي به يکسان بودن عوامل ميکروبي در ريزش موي زنان و مردان اشاره کرد و همچنين گفت: قارچ‌ها مهمترين عامل عفوني هستند که با التهاب و تخريب پوست باعث ريزش مو مي شوند. اين متخصص پوست و مو با تاکيد بر موثر بودن عوامل تغذيه‌اي در ريزش موقتي مو، افزود: کمبود آهن و کم کاري تيروئيد در زنان عامل اصلي ريزش مو در اين قشر از افراد مي باشد. همچنين کمبود زينگ که به عنوان يکي از اجزاي مهم تغذيه است، ريزش مو را تشديد مي کند. به گفته دكتر مازندراني، ريزش مو را مي توان تا حدودي با استفاده از قرص و تزريق سرم‌ کاهش داد ولي در مجموع راهکار اصلي براي درمان آن وجود ندارد.

پيرگوشي

عضو انجمن گوش‌، گلو و بيني ايران گفت: پيرگوشي نسبت به گذشته با سرعت بيشتر و در سنين كمتري در كشور اتفاق مي‌افتد و مردان بيشتر از زنان دچار پيرگوشي مي‌شوند.ابراهيم رزم‌پا در گفتگو با فارس اظهار داشت: پيرگوشي يك افت شنوايي تدريجي است كه با افزايش سن اتفاق مي‌افتد و در واقع يك نوع معمول از كم‌شنوايي حسي عصبي است كه منجر به اختلال شنوايي دائم مي‌شود و اغلب مردم به وجود آن آگاه نيستند.

وي افزود: قرارگرفتن در معرض سر و صدا (صداي ناخواسته مثل صداي بوق خودروها) يكي از دلايل پيرگوشي است. همچنين افرادي كه سال‌ها در معرض سر و صدا قرار مي گيرند معمولاً دچار پيرگوشي مي‌شوند و از طرف ديگر افزايش سن، بالارفتن فشار خون، استرس زياد، برخي داروها و حتي عوامل ارثي مي‌توانند موجب ابتلا به پيرگوشي شوند.اين متخصص گوش گلو و بيني تصريح كرد: دشواري در تشخيص اصوات به ويژه اصوات زير مثل حرف (س) از مهمترين علامت‌هاي ابتلا به پيرگوشي است و در افراد پيرگوش فهم مكالمات به خصوص وقتي سر و صداي زمينه‌اي وجود دارد مشكل است. ضمن اينكه افراد پيرگوش صداي مردها را بهتر از زنان مي‌شوند.«رزم‌پا» با بيان اينكه البته افت شنوايي معمولاً دوطرفه است و ممكن است با وزوز در يك يا دو گوش همراه باشد تصريح كرد: يكي ديگر از نشانه‌ها ممكن است سرگيجه باشد. همچنين افراد مبتلا به پيرگوشي معمولاً عنوان مي‌كنند كه گفتار را مي‌شنوند ولي در فهميدن آن مشكل دارند كه همه اين علائم، توانايي‌هاي فرد را كاهش مي‌دهد و روي كيفيت زندگي وي تأثير مي‌گذارد.وي افزود: تحقيقات اخير در ايران نشان مي‌دهد كه پيرگوشي نسبت به گذشته با سرعت بيشتر و در سنين كمتري اتفاق مي‌افتد و اين در حالي است كه ميليون‌ها نفر از مردم به افت شنوايي‌شان اهميت نمي‌دهند و چه بسا دليل افسردگي، انزوا، ترس، اضطراب و عصبانيت آنها برخاسته از همين مشكل باشد.اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران خاطرنشان كرد: اگر فردي احساس كم‌شنوايي مي‌كند بهتر است براي ارزيابي ميزان افت شنوايي به يك اوديولوژيست مراجعه كند.

متخصص گوش گلو و بيني افزود: مفيدترين كاري كه يك شنوايي شناس مي‌تواند براي افراد با مشكل پيرگوشي انجام دهد سمعك‌ها و برنامه‌هاي توانبخشي است‌. از جمله برنامه‌هاي توانبخشي براي اين افراد مشاوره، تجويز سمعك، تجويز وسايل كمك شنيداري و مهارت‌هاي افزايش ارتباط است. برنامه‌هاي توانبخشي سبب برقراري ارتباط بهتر و در نهايت بالابردن كيفيت زندگي براي افراد مبتلا به پيرگوشي مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته