جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/05/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3948


«پلاک هفت کوچه پاييز» آماده پخش

به همت دانشگاه سوره:
دانشجويان فيلم ساز هم جشنواره دار شدند


يك خواننده پاپ در «كشتي جنگي» مقابل دوربين رفت


«اخلاقتو خوب کن» به سينما آفريقا مي‌آيد


پايان ساخت «خانه مادري»


اکران«اينجا تاريك نيست» از پاييز


يك مقام رسمي ترك در سريالي تلويزيوني


اخبار هنري


 «پلاک هفت کوچه پاييز» آماده پخش  

بهروز خوش‌رزم از تحويل دادن فيلم تلويزيوني "پلاک هفت کوچه پاييز" به کارگرداني شهرام شاه حسيني به مرکز سيما فيلم خبر داد.

بهروز خوش‌رزم در اين ارتباط به مهر گفت: نگارش فيلمنامه "پلاک هفت، کوچه پاييز" که ابتدا "ساعات بي قراري" نام داشت از مجموعه ده عکس که به سفارش سيما فيلم ساخته مي‌شود توسط آرش برهاني به انجام رسيده است و وقايعي از سال 57 را بازگو مي‌کند.

وي افزود: "پلاک هفت کوچه پاييز" درباره رودررويي يک نويسنده و يک ناشر بعد از 30 سال است و داريوش فرهنگ، احمد ساعتچيان و نازنين فراهاني از جمله بازيگراني هستند که در آن ايفاي نقش کرده‌اند.

ديگرعوامل توليد اين فيلم عبارتند از مدير تصويربرداري: محمد ناصري، صدابردار: بابک اخوان، چهره‌پردازي: اعظم بيات، طراح صحنه و لباس: منصوره يزدان‌جو.

شهرام شاه‌حسيني تابستان سال گذشته مجموعه تلويزيوني "تاوان" را به روي آنتن شبکه سوم داشت.


 به همت دانشگاه سوره:
 دانشجويان فيلم ساز هم جشنواره دار شدند  

نشست خبري نخستين جشنواره فيلم کوتاه دانشگاه سوره ديروز در سالن شماره دو تالار انديشه حوزه هنري برگزار شد.

به گزارش پايگاه خبري حوزه هنري،در اين نشست که با حضور دکتر جواد سليمي(دبير جشنواره) و حسن دزواره(مدير هنري و بين المللي جشنواره) و جمعي از خبرنگاران برگزار شد، ابتدا برگزار کنندگان به معرفي جشنواره،اهداف برگزاري و ويژگيهاي آن پرداختند و در ادامه نيز به سوالات حاضران پاسخ داده شد.

دکتر سليمي در شروع نشست مقدمه اي درباره ارتقاي موسسه سوره به دانشگاه سوره در اواخر سال گذشته عنوان کرد و گفت:"حالا که سوره به همت آقاي روشني در دسته دانشگاه هاي غيردولتي قرار گرفته لازم ديديم که براي ارتقاء سطح کيفي آن اقدام به برگزاري اين جشنواره کنيم تا هم دانشجويان بتوانند با حضور در آن و رقابت با ساير شرکت کنندگان، خود را محک بزنند و هم برگزاري کارگاه هاي آموزشي در کنار جشنواره به بالا رفتن سطح دانش آن ها کمک کند".

در ادامه دزواره توضيحاتي درباره لزوم برگزاري اين جشنواره در کنار ديگر جشنواره هاي متعدد فيلم کوتاه مطرح کرد و گفت:"اين جشنواره نسبت به ساير جشنواره ها از دو ويژگي برخوردار است،اول آن که اين تنها جشنواره مستقل و کاملا دانشجويي در کشور است که آثار برگزيده آن به ساير جشنواره هاي دانشجويي سراسر دنيا نيز فرستاده خواهد شد و دوم آن که ما سعي داريم به واسطه اين جشنواره با آکادمي هاي معتبر دنيا ارتباط برقرار کرده و اين ارتباط منجر به تبادل فيلم،استاد و دانشجو با آن ها شود".

او گفت:"اگر چه جشنواره دانشجويي همان گونه که از نامش پيداست با کمبود بودجه و امکانات مواجه است اما تلاش مي کنيم با اهداف و افق هاي فرامرزي که براي اين جشنواره در نظر داريم و با بهره گيري از استعداد و خلاقيت نيروهاي جوان و همراهي استادان دانشگاه ،به اين جشنواره اعتباري جهاني ببخشيم که اين امر مستلزم کمي صبر است تا جشنواره کم کم مسير خودش را پيدا کند".

دزواره با اشاره به رايزني هاي دبيرخانه جشنواره با چهار کشور آلمان،لهستان،فرانسه و هلند براي برقراي تعامل با جشنواره فيلم کوتاه سوره گفت:"در تلاش ايم تا با يکي از اين کشورها که هم خواني بيشتري با مطالبات مادارند،تعامل برقرار کنيم تا ضمن نمايش آثار دانشجويي آن در بخش جنبي جشنواره ، از حضور اساتيد آن ها نيز در ايام برگزاري جشنواره بهره ببريم".

او گفت:"گام هاي بعدي که براي اين جشنواره در نظر گرفته ايم بين المللي کردن جشنواره و حضور در آکادمي هاي معتبر فيلم سازي جهان است".

نخستين جشنواره فيلم کوتاه دانشگاه سوره از 14 تا 19 آبان ماه سال جاري در دوبخش ملي (رقابتي) وجنبي(آثار بين المللي ) با موضوع آزاد برگزار خواهد شد وعلاقه مندان مي توانند آثارخود را در بخش هاي مستند، داستاني کوتاه،انيميشن و تجربي تا 15 شهريور به دبيرخانه جشنواره به نشاني تهران بين خيابان خوش و بهبودي، نبش کامياران،پلاک يک،طبقه چهارم،دبيرخانه جشنواره ارسال کنند و يا به آدرس www.sisff.ir مراجعه کنند.


 يك خواننده پاپ در «كشتي جنگي» مقابل دوربين رفت  

«ريحانا» خواننده پاپ آمريكا نيز در پروژه سينمايي «كشتي جنگي» مقابل دوربين رفت. به گزارش (ايسنا)، چندي پيش با پيوستن ليام نيسون به بازيگراني چون « الكساندر اسكارگارد» بازيگر سوئدي، فهرست بازيگران « كشتي جنگي» پيتر برگ تكميل شد.

«پيتر برگ» از چندي پيش اين پروژه سينمايي را مقابل دوربين ‌برده است. «پيتر برگ» در كارنامه هنري‌اش خلق آثاري چون «هنكاك» را به ثبت رسانده است. اين فيلم براساس يك بازي پرطرفدار با عنوان «هاسبرو» توسط شركت فيلمسازي «يونيورسال پيكچر» تهيه و توليد مي‌شود. بنابر اعلام هاليوود ريپورتر، فيلمنامه‌ي «كشتي جنگي» توسط «برادران جان» و «اريك هوئبر» به نگارش در مي آيد. داستان اين فيلم سرنشينان دو كشتي را به تصوير مي‌كشد كه سعي دارند در برخورد با يك مارماهي عظيم‌الجثه در امان بمانند. كشتي جنگي براي اكران در 18 مي (اواسط ارديبهشت) سال آينده آماده مي شود. پيتر برگ که چندي پيش فيلم پرتحرک «قلمرو» با بازي «جيمي فاکس» را بر پرده سينما داشت، به زودي پروژه سينمايي «هركول» را نيز براساس يك شخصيت نيمه انسان–نيمه خداي اسطوره‌هاي يونان باستان كارگرداني مي‌كند. ليام نيسون بيشتر به خاطر حضور در فيلم «فهرست شيندلر» ساخته «استيون اسپيلبرگ» شهرت دارد. از ديگر فيلم‌هاي او مي‌توان به «جنگ ستارگان اپيزود اول: تهديد شبح»،«بهشت آسمان» و «بتمن آغاز مي‌کند» نام برد. ليام نيسون به زودي در فيلمي درام به كارگرداني لي دانيل به نام « سلما» جلوي دوربين خواهد رفت.

ريحانا بيستم فوريه 1988 در شهر سن ميشل کشور باربادوس بدنيا آمد .باربادوس جزيرهاي است که ميان درياي کارائيب و اقيانوس اطلس شمالي و شمال شرق ونزوئلا قرار گرفته است . اسم اصليش Robyn Rihanna Fenty است . ريحانا در مصاحبه هاي خود چندين بار تكرار كرده است : من مي خواهم کارائيب را به مردم بشناسانم و بخش جالب وجودم را نشان‌شان دهم. ستاره هاي بزرگي چون «شين پل» و« شاگي» و «الفانت من» کمک کردند تا ريحانا بتواند در اين راه (خوانندگي) قدم گذارد.


 «اخلاقتو خوب کن» به سينما آفريقا مي‌آيد 

فيلم سينمايي "اخلاقتو خوب کن" ساخته مسعود اطيابي در گروه سينمايي آفريقا روي پرده مي‌رود.

به گزارش مهر، از هفته آينده "زنان ونوسي، مردان مريخي" و پس از آن "راه آبي ابريشم" محمد بزرگ‌نيا به اکران عمومي در مي آيد. پس از پايان نمايش اين فيلم در سينما آفريقا، "اخلاقتو خوب کن" روي پرده مي‌رود.

فيلمنامه "اخلاقتو خوب کن" توسط رضا مقصودي در ژانر کمدي – اجتماعي نوشته شده‌است.

رضا عطاران، جواد رضويان، حامد کميلي، الهام حميدي، داريوش سليمي، فرحناز منافي‌ظاهر، سيد رضا حسيني، مريم معصومي، مهدي فقيه، حسن کريم خان زند و فخرالدين صديق شريف بازيگران اصلي آن هستند.


  پايان ساخت «خانه مادري» 

تصويربرداري اپيزود اول مجموعه نمايشي «نامه‌ها» با عنوان «خانه مادري» به كارگرداني «حميد لبخنده» به پايان رسيد.به گزارش فارس، اپيزود اول مجموعه نمايشي «نامه‌ها» با عنوان «خانه‌ مادري» به كارگرداني «حميد لبخنده» و تهيه‌كنندگي رضا حامدي‌خواه و علي‌اكبر جناغي در عمارت قديمي باغي در خيابان تجريش به پايان رسيد و اين گروه خود را براي تصويربرداري اپيزود دوم اين مجموعه نمايشي آماده مي‌كند. «خانه مادري» شاهدي است بر روزهاي از دست رفته سه خواهري كه انتظار معناي زندگي‌شان را شكل بخشيده است.

در اپيزود «خانه مادري» ژيلا سهرابي، شهره سلطاني، شيرين بينا، سارا كهربايي و شهروز ابراهيمي ايفاي نقش مي‌كنند. قسمت‌هاي مختلف اين مجموعه نمايشي نويسندگان مختلفي دارد و نويسنده اپيزود اول آن «محمدامير ياراحمدي» است كه «اصغر عبداللهي» آن را بازنويسي كرده است.


 اکران«اينجا تاريك نيست» از پاييز 

فيلم سينمايي «اينجا تاريك نيست» به كارگرداني محمدرضا خاكي و تهيه‌كنندگي داريوش بابائيان پروانه نمايش دريافت كرد و پاييز اكران مي‌شود.

به گزارش فارس، "اينجا تاريك نيست " با هشت بازيگر اصلي و 52 بازيگر فرعي در 63 جلسه و 27 لوكيشن با محوريت ستايش خليج فارس، جلوي دوربين رفته است. اين فيلم اولين تجربه سينمايي محمدرضا خاكي است كه اكران عمومي مي‌شود. در ساخت اين فيلم وزارت نفت، وزارت نيرو و شركت نوشابه انرژي زا "او - آر " همكاري داشته‌اند.

بازيگران: مصطفي زماني . الناز شاكردوست . پولاد كيميايي . رضا يزداني . رضا توكلي- نگين سلطاني جم - علي اوسيوند- اصغر طبسي كسري خديور - نيما كاظمي- حسين غيابي- سينا حسني- مهدي ميرفخرايي- عسل تهراني- شهاب كازروني - اميد ميراعلايي.


 يك مقام رسمي ترك در سريالي تلويزيوني 

نماينده تركيه در اتحاديه اروپا قرار است در سريالي تلويزيوني حضور پيدا كند. به گزارش (ايسنا)،‌ «اگمن باگيس»، نماينده تركيه در اتحاديه اروپا، تاييد كرده است كه در قسمتي از يك سريال تلويزيوني كه درباره‌ي پيوستن تركيه به اتحاديه‌ي كشورهاي اروپايي ساخته مي‌شود، به عنوان بازيگر مهمان حضور پيدا مي‌كند.

وي در مصاحبه‌اي كه در استانبول داشت از نقش‌آفريني خود در سريالي به نام «اروپا، اروپا» خبر داد. باگيس در اين‌باره گفت: وقتي توليدكنندگان اين پروژه گفتند كه مي‌خواهند سريالي درباره‌ي پيوستن تركيه به اتحاديه‌ي اروپا بسازند، من در جواب گفتم كه از اين پروژه حمايت خواهم كرد كه به قوي‌تر شدن دموكراسي در تركيه كمك كنم. قرار است اين سريال تلويزيوني از شبكه‌ي دولتي «تي.ان.تي» به روي آنتن برود.


 اخبار هنري 

بازديد حداد عادل و وزير ارشاد و كميسيون فرهنگي مجلس از بخش تجسمي نمايشگاه قرآن

رييس و ا عضاي كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از بخش تجسمي نوزدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم بازديد كردند. به گزارش روابط عمومي مركز هنرهاي تجسمي دكتر غلامعلي حداد عادل؛ رييس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي به همراه اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس و سيد محمد حسيني؛ وزير فرهنگ وارشاد اسلامي يكشنبه شب 23 مرداد ماه از بخش تجسمي نوزدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن ديدن كردند.

غلامعلي حداد عادل دربازديد از بخش تجسمي نمايشگاه بين المللي قرآن كريم گفت: هنر ظرفيت هاي فراواني دارد و مي تواند پيام هاي قرآني و معنوي را بيان مي كند و اين آثار مي تواند درطراحي و نگارش قرآن ها مورد استفاده قرار گيرد.

اسامي آثار راه يافته به مسابقه تجربي بيست و هشتمين جشنواره بين المللي فيلم کوتاه تهران اعلام شد

از 226 فيلم تجربي رسيده به دبيرخانه جشنواره 23 فيلم از 26 کارگردان به بخش مسابقه تجربي اين جشنواره يافت.

به گزارش ستاد خبري بيست وهشتمين جشنواره بين المللي فيلم کوتاه تهران ، شهاب الدين عادل ، دکتراي پژوهش هنر و استاد دانشگاه و رئيس دانشکده سينما – تئاتر دانشگاه هنر ، مهناز مظاهري، دکتراي هنر، نويسنده، پژوهشگر، کارگردان و تهيه کننده و همچنين جواد مزدآبادي کارشناس طراحي صنعتي، کارگردان فيلم کوتاه، تله فيلم ، سريال و نويسنده کار بازبيني و انتخاب اين آثار را برعهده داشته اند .

"ستاد خبري بيست و هشتمين جشنواره بين المللي فيلم کوتاه تهران" در ادامه اين گزارش اسامي راه يافتگان به بخش مسابقه تجربي جشنواره را به اين شرح اعلام کرد:

" آفرينش " ( نويد ولدخاني و سياوش حاجي آقابيگي - تهران)" آن جا " ( علي بخشي پور - اردبيل) " بار ديگر خاطراتي که دوست مي داشتم " ( اليکا رضايي - تهران) " بازتاب " ( ايرج محمدي رزيني - تهران ) "براي فردا " ( مهدي بختياري - قم) " پيک نيک " ( کيارش اسدي زاده - تهران) " تب " ( حامد حيدري - شاهين شهر) " تبخير" ( فرشيد اخلاقي پور - تهران) " تهران دوستت دارم " ( حسين خطيبي - تهران) "حاشيه نگاه " ( کوروش شيرالي عبدي زاده - شيراز)" خلسه "( عباس سندي - رشت) " دست "( احسان رضايي - بندرعباس) "رقص ايراني " ( مسعود معين اسلام - تهران) " سکوت بركه ها " ( فاطمه دست مرد - شهرري ) " الفباي سفيد " ( حسين اکرمي - کاشان) " قفس " ( جواد عبدي - قم) " گل مجنون " ( عليرضا حاجي نورمحمدي - تهران) " گيس " ( مريم همتيان دهکري - شهرکرد) " نقاب" ( فياض بهرام ا- اردبيل) " نيمکت " ( علي زارع کار - همدان) " نيوزيف " ( محمد اسماعيلي - تهران) " هبوط " ( کريم عظيمي - اردبيل) " يک روز..." ( علي پورخوشبخت ، محمد داود صالحي ومصطفي سالم - تهران )

در پايان اين گزارش از فيلم سازان درخواست شده نسخه اصلي فيلم خود را با يکي از فرمت هاي AVI - HD و ياDV تا روز 26 مرداد ماه سالجاري حضوري و يا از طريق پست به دبيرخانه جشنواره واقع در تهران – ميدان ونک – خيابان گاندي جنوبي – خيابان نوزدهم پلاک 20 تحويل نمايند. گفتني است بيست و هشتمين جشنواره بين المللي فيلم کوتاه تهران از 19 الي 24 مهر ماه توسط انجمن سينماي جوانان ايران در تهران و همزمان هشت منطقه فرهنگي کشور برگزار خواهد شد.

مجلس تعزيه در فرهنگستان هنر

كميته پژوهشي موسيقي اقوام ايراني فرهنگستان هنر به مناسبت شهادت مولاي متقيان حضرت علي‌(ع)، مجالس تعزيه برگزار مي‌كند. به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، كميته پژوهشي موسيقي اقوام ايراني با نگاهي تخصصي و به منظور واكاوي مراسم مذهبي و آييني، اجراي مجالس تعزيه مرتبط با شب‌هاي قدر و شهادت حضرت علي ‌(ع) را پيش بيني كرده است.اين مراسم در روزهاي 19، 21 و 23 رمضان، ساعت 18، در رواق هنر فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود. علاقه‌مندان براي شركت در اين مراسم مي‌توانند به نشاني خيابان ولي‌عصر، تقاطع طالقاني، شماره 1552
مراجعه نمايند.

نمايش ويژه‌ي «آواز گنجشك‌ها» در لندن

فيلم «آواز گنجشك‌ها» ساخته‌ي مجيد مجيدي در جشنواره فيلم‌هاي ايراني لندن نمايش ويژه خواهد داشت. به گزارش (ايسنا)، برگزاركنندگان دومين جشنواره فيلم‌هاي ايراني لندن اعلام كردند،‌ فيلم «آواز گنجشك‌ها» روز 22 اوت (31 شهريور) در پارك «هولند» لندن در فضاي باز نمايش خواهد داشت.

نماينده‌ سينماي ايران در جوايز اسكار 2009 جوايز متعددي چون چهارسيمرغ بلورين بهترين کارگرداني، تدوين، موسيقي متن و چهره‌پردازي از بيست‌وششمين جشنواره‌ فيلم فجر، جايزه خرس نقره‌اي بهترين بازيگر مرد (رضا ناجي) از پنجاه‌وهشتمين جشنواره فيلم برلين و جايزه ويژه هيات داوران و جايزه بهترين بازيگر مرد جشنواره فيلم دمشق در سال 2008 را كسب كرده است. اين فيلم که در جشنواره‌هاي متعددي چون سائوپائولو، برلين، كارلووي واري و شيكاگو نمايش داشته، داستان «کريم» کارگر مزرعه پرورش شترمرغ است که در حاشيه شهر و خانه کوچکش زندگي خوبي دارد، حوادثي در مزرعه منجر به خروج «کريم» از کار مي‌شود. 

دبير نهمين جشنواره بين المللي امام رضا (ع):

112 عنوان برنامه براي جشنواره بين المللي امام رضا (ع) پيش بيني شده است

دبير نهمين جشنواره بين المللي امام رضا (ع) گفت: 112 عنوان برنامه براي اين جشنواره پيش بيني شده كه در 31 استان كشور و 54 نقطه از جهان به اجرا در مي آيد.

به گزارش روابط عمومي جشنواره دفتر تهران 'سيد جواد جعفري' اظهار داشت: فعاليت هاي جشنواره اكنون در حوزه هاي فرهنگي، مطبوعاتي و تبليغاتي، هنري، سينمايي و فضاي مجازي به صورت گسترده و متنوع در سراسر كشور در حال انجام است كه خروجي اين اقدامات در اختيار علاقه مندان قرار مي گيرد.

مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي، درمورد بخش هاي جديد نهمين جشنواره بين المللي امام رضا (ع) گفت: امسال بخش دانشگاهي با محوريت دانشگاه هاي مستقر در مشهد مقدس شامل فردوسي، پيام نور، آزاد اسلامي، علوم پزشكي، دانشكده طب سنتي و تربيت معلم سبزوار راه اندازي شده است. دبير جشنواره بين المللي امام رضا (ع) از بخش كودكان و نوجوانان به عنوان يكي ديگر از بخش هاي جديد اين جشنواره نام برد و افزود: امسال هشت استان كشور با محوريت كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان كشور اين بخش را اجرا خواهند كرد.

جعفري اظهار داشت: فعاليت هاي متنوعي در عرصه كودكان و نوجوانان در قالب اين بخش پيش بيني شده كه در ايام دهه كرامت به منصه ظهور خواهد رسيد.

وي موضوعات مرتبط با امداد رساني و رسيدگي به محرومان زير پوشش كميته امداد امام خميني (ره) را از ديگر بخش هاي جديد جشنواره امسال برشمرد و تصريح كرد كه اين بخش سعي دارد در سال جهاد اقتصادي توجه آحاد جامعه را به سيره رضوي در رسيدگي به محرومان و امداد رساني و كمك به كارآفريني جلب كند.

مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي خاطرنشان كرد: اين بخش در هشت استان كشور و با محوريت كميته امداد امام خميني (ره) به اجرا در مي آيد.

جعفري افزود: همچنين با توجه به اهميت موضوع امر به معروف و نهي از منكر يكي از شاخه هاي جشنواره به بررسي جلوه هاي عملي و نظري احيا امر به معروف و نهي از منكر در فرهنگ رضوي مي پردازد كه در اين بخش نيز ستاد احيا امر به معروف و نهي از منكر در استان خراسان رضوي با اين جشنواره همكاري خواهد كرد.

مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي ادامه داد: همچنين مشتاقان امام رضا (ع) اعم از مسلمانان جهان، آزاديخواهان و تمام موحدين عالم بتوانند با كلام و سيره حجت خدا ارتباط بيشتري برقرار كنند.

دبير جشنواره بين المللي امام رضا (ع) ادامه داد: بخش ديگري از فعاليت هاي اين جشنواره شامل بزرگداشت امامزاده ها بويژه امامزاده هاي وابسته به خاندان امام رضا (ع) در سراسر كشور است كه با محوريت سازمان اوقاف و امور خيريه برنامه هاي جامع و گسترده اي پيش بيني شده است. جعفري برگزاري جشن هاي اعياد رضوي همزمان با دهه كرامت در مساجد كشور با محوريت ستاد عالي كانون هاي فرهنگي هنري مساجد را از ديگر بخش هاي جشنواره عنوان كرد و گفت: علاوه بر اين فعاليت هايي نيز در روستاهاي كشور به همين مناسبت در حال برنامه ريزي است.

وي اظهار داشت: از آنجا كه جشنواره امام رضا (ع) يك جشنواره بين المللي است برنامه ها و جشن هايي براي مشتاقان به ساحت مقدس امام رضا (ع) در خارج از كشور نيز پيش بيني شده كه با محوريت سازمان فرهنگ و ارتباطات و از طريق رايزني هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در ايام ولادت امام رضا (ع) برگزار مي شود.

جعفري اظهار داشت: نهمين جشنواره بين المللي امام رضا (ع) به همت اصحاب فرهنگ و هنر كشور و همكاري دستگاه هاي فرهنگي با محوريت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در تمامي استان هاي كشور و بيش از54 نقطه از دنيا به مناسبت دهه كرامت 'از سالروز ميلاد حضرت معصومه (س) تا ولادت امام رضا (ع)' برگزار مي شود.

پدر دوبله ايران در خانه روزگار مي‌گذراند

علي كسمايي كه به‌عنوان «پدر دوبله ايران» معروف است به دليل ناتواني در راه رفتن در خانه روزگار مي‌گذراند.

به گزارش (ايسنا)، كسمايي كه ارديبهشت‌ماه سال گذشته به‌دليل زمين‌خوردگي و شكستگي لگن تحت عمل جراحي قرار گرفت بعد از آن از حركت بازماند و بنا به گفته پرستارش اين روزها روحيه‌اش نيز بسيار پايين آمده است.

علي كسمايي كه درجشن يازدهم سينماي ايران و بيست‌وهشتمين جشنواره‌ي فيلم فجر مورد تقدير قرار گرفت، متولد 1294 و فارغ‌التحصيل رشته‌ي اقتصاد از دانشگاه تهران است. او از سال 1329 فعاليتش را در زمينه‌ي دوبله آغاز كرد و براي نخستين‌بار در سال 1333 به‌عنوان سرپرست گويندگان فيلم «شاهزاده‌ي روباهان» را دوبله كرد.

او سرپرستي دوبلاژ «شازده احتجاب»، «شطرنج باد»، «ملكوت»، «هجرت»،‌ «پرواز در شب»، «هزاردستان»، «سربداران»، «آخرين پرواز»، «اين خانه دور است»، «سال‌هاي جواني»، «اتاق يك»، «حكايت آن مرد خوشبخت»، «كميته‌ي مجازات» و «هور در آتش» و فيلم‌هاي خارجي «دكتر ژيواگو»، «بانوي زيباي من»، «آواي موسيقي» و «هملت» را در كارنامه‌ي هنري‌اش ثبت كرده است.

به شواهد و تاريخ، بسياري از مديران دوبلاژ و گويندگان مطرح كه هم‌اكنون مشغول كار هستند، از شاگردان اين هنرمند پيش‌كسوت محسوب مي‌شوند، چنان‌كه كه ابوالحسن تهامي‌نژاد ـ از دوبلوران پيش‌كسوت ـ درباره‌ي كسمايي به ايسنا گفته بود: كسمايي استاد همه‌ي ماست و ما دوبله را با ايشان شروع كرديم. آقاي كسمايي در همه‌ي ما تأثير داشته و فيلم‌هاي خيلي خوبي را دوبله كرده است، كه به‌خوبي آن‌ها را مي‌فهميده و مي‌دانسته چه كاري بايد انجام دهد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته