جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/05/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3950

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني:
وظيفه روشنگري و آگاهي‌بخشي علما دوچندان شده است

صالحي در نشست خبري با لاوروف:
روش فشار و مذاكره را قطعا مردود مي‌دانيم


به شناسايي فلسطين پايبنديم


قطع سخنراني نخت وزير انگليس


به زودي شما را در صنعاء مي‌بينم


موفقيت ايران در ساخت سامانه‌اي باقابليت بالاتر از اس 300


موج كوتاه


يک نکته از هزاران


ميز خبر


يادداشت روز

رييس‌جمهور درديدار دبيرشوراي امنيت روسيه:
تهران و مسکو بايد در بسياري از موضوعات بين‌المللي کنار هم باشند


يورش پليس به منازل شهروندان انگليسي

رييس قوه قضاييه:
تعاملمان با كشورهاي معاند نيازمند ارزيابي مجدد است

سبحاني‌نيا در واکنش به اظهارات وزير خارجه مصر:
امنيت خليج‌فارس و منطقه سياست محوري ايران است


سرمقاله


 آيت‌الله هاشمي رفسنجاني:
 وظيفه روشنگري و آگاهي‌بخشي علما دوچندان شده است 

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: امروز با وجود توطئه‌هاي گوناگون داخلي و خارجي، وظيفه روشنگري و آگاهي‌بخشي علما و فضلا دوچندان شده است. به گزارش فارس، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در مراسم افطار جمعي از علما و فضلاي حوزه‌هاي علميه و خانواده‌هاي آنها كه مصادف با ميلاد باسعادت كريم اهل بيت امام حسن مجتبي(ع) انجام شد، ضمن تبريك اين عيد سعيد، امام دوم شيعيان را يكي از مظلوم‌ترين ائمه جهان تشيّع خواند و با اظهار تأسف از تفريط‌ هايي كه گاهي شيعيان مرتكب مي‌شوند، گفت: در اسلام هدف، وسيله را توجيه نمي‌كند.

وي افزود: براساس نص صريح و عملكرد روشن امامان معصوم شيعه، اولين هدف هر مسلمان بايد حفظ اسلام و عزت امت اسلامي و حقوق مردم باشد و قدرت و حكومت در مرتبه دوم قرار دارد، اما امروز در بسياري از جوامع اسلامي جاي اهداف اصلي و فرعي عوض شده است و اين به نفع اسلام و امت اسلامي نيست.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه اين ديدار گفت: بايد بپذيريم كه بر مبناي قول و فعل همه علماي شيعه، ائمه ما نور واحد بودند و چه آنها كه قيام كردند و جنگيدند و چه آنان كه سكوت و صلح كردند، همه به وظيفه قرآني و خدايي خود عمل كردند.

هاشمي با بيان اين‌كه اغلب ما در بيان تكريم امام حسين(ع) سنگ تمام مي‌گذاريم، اما وقتي به امام حسن و صلح ايشان مي‌رسيم، تبعيض قائل مي‌شويم، تصريح كرد: كار و عملكرد امام حسن(ع) هيچ كمتر از قيام خونين برادر بزرگوارشان نبوده و اين بزرگوار نيز در آن مقطع و شرايط همان كاري را انجام داد كه بايد انجام مي‌داد. وي در بيان مظلوميت امام دوم شيعيان، با تشريح شرايط سياسي و اجتماعي حاكم بر امت اسلامي، در آن مقطع زماني و مكر و حيله و دسايس ايجاد شده توسط معاويه براي ايشان و جامعه اسلامي، گفت: قيام امام حسين(ع) عليه يزيد و يزيديان ظرف مدت كوتاهي انجام و به پايان رسيد و آثار معجزه‌آساي آن تا قيامت مشعل مبارزه با ظلم، فساد و كفر را تغذيه مي‌كند و اما مقاومت امام مجتبي(ع) عليه انواع دسايس و فتنه‌هاي معاويه، چندين سال به طول انجاميد كه ذره‌اي از انجام وظيفه عقب‌نشيني نكرد تا عاقبت به شهادت رسيد. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام حكومت حضرت علي(ع)، صلح امام حسن(ع) و نيز قيام امام حسين(ع) و بقيه ائمه معصوم را در يك راستا و براي يك هدف خواند و گفت: اگر حضرت علي(ع) حكومت كرد و شهيد شد، اگر امام مجتبي صلح كرد و به شهادت رسيد و اگر حسين(ع) قيام كرد و سرش را از بدن جدا كردند، همه براي پايداري و عزت اسلام و امت اسلام بود و ما نبايد با برداشت‌هاي تبعيض‌آميز، در حق برخي از معصومين خود ظلم روا بداريم.

هاشمي با اشاره به برخي برداشت‌هاي نادرست مبني بر اين‌كه بعضي از ائمه ما نبايد در برابر مكر و حيله امويان و يزيديان – نعوذبالله- از خود سادگي نشان مي‌دادند، به سخن حضرت علي(ع) اشاره كرد و گفت: تفاوت ائمه ما با حكام جائر اموي در تقواي آنان بود و خود حضرت علي(ع) مي‌فرمايد اگر مسئله تقوي نبود، من سياستمدارترين مردم عرب بودم.

وي در ادامه با اشاره به اين‌كه هيچ كدام از ائمه معصوم شيعه حاضر نبودند براي حفظ خود و حكومتشان به هر وسيله و دسيسه‌اي متوسل شوند و تنها راهنماي آنها تقوايشان بود، تصريح كرد: متأسفانه امروزه در جامعه اسلامي بسيار ديده مي‌شود كه انقلابيون و مسلمانان حتي با نيت پاك براي حفظ حكومت و قدرت به تهمت، دروغ و ظلم و ستم متوسل مي‌شوند و بدتر از همه اينكه اين اقدامات را تحت عناوين اهداف مقدس به انجام مي‌رسانند. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام وظيفه علما و حوزه‌هاي علميه را در طول تاريخ حساس خواند و تأكيد كرد: امروز با وجود توطئه‌هاي گوناگون داخلي و خارجي كه از هر سو بر امت اسلامي وارد مي‌شود وظيفه تشخيص موضوع و روشنگري و آگاهي‌بخشي علما و فضلا دوچندان شده است و همه ما بايد به اين نقطه برسيم كه در هر مقطع از تاريخ، مصلحت اسلام و امت اسلامي چيست تا بتوانيم به درستي به وظايف خود عمل كنيم.


 صالحي در نشست خبري با لاوروف:
 روش فشار و مذاكره را قطعا مردود مي‌دانيم 

علي‌اكبر صالحي، وزير امور خارجه‌ كشورمان و سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه پس از گفت‌وگو با يكديگر در نشستي خبري به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

به گزارش ايسنا، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در اين كنفرانس با بيان اين‌كه در مورد همكاري‌هاي دوجانبه، موضوعات مختلف، روابط دو كشور، مسائل منطقه‌اي و بين‌المللي صحبت كرديم و البته وضعيت برنامه‌ي هسته‌يي ايران هم مورد توجه قرار گرفت، گفت: ما معتقديم كه بايد در زمينه‌ي فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران، همكاري‌ها از طريق سياسي و ديپلماتيك انجام شود و بايد تمام راه‌هاي سياسي و ديپلماتيك را جست‌وجو كرد.

وي ادامه داد: پس از اعاده اعتماد جامعه‌ بين‌المللي به برنامه هسته‌ اي ايران، اين كشور به عنوان يك كشور عضو ان‌پي‌تي از همه‌ي حقوق اين سند برخوردار خواهد شد.لاوروف افزود: با رضايت كامل يادآور مي‌شوم كه همكاران ايراني ديدگاه‌هاي ما را بسيار جالب ارزيابي كردند و اميدواريم در آينده‌ي نزديك بتوانيم به مذاكرات ادامه دهيم.

وزير امور خارجه‌ روسيه خاطرنشان كرد: ما آخرين گام‌هاي مربوط به آماده‌سازي و راه‌اندازي نيروگاه بوشهر را بررسي كرديم و به فعاليت اين نيروگاه و امنيت آن تاكيد داريم. اين موضوع براي ما بسيار اهميت دارد.

به گزارش ايسنا، علي اكبر صالحي، وزير امور خارجه‌ كشورمان نيز در اين نشست مطبوعاتي مشترك ضمن ابراز خرسندي از مذاكره با همتاي روس خود، گفت: مذاكرات بسيار سازنده و خوبي داشتيم. اين دومين باري است كه به كشور بزرگ و زيباي روسيه سفر مي‌كنم كه اين بار به عنوان وزير امور خارجه‌ ايران با آقاي لاوروف، وزير خارجه‌ روسيه صحبت‌هاي تفصيلي درباره‌ مسائل مختلف بين دو كشور داشتيم.

وزير امور خارجه‌ كشورمان با اشاره به مذاكرات وزيران خارجه‌ي دو كشور گفت: ايران و روسيه در مورد موضوع درياي خزر وحدت نظر خوبي دارند كه اميدواريم موضوع درياي خزر هرچه زودتر توافقنامه‌هايش به امضاي تمامي كشورهاي مربوط برسد. درباره‌ي مسائل دوجانبه بحث‌هاي مفصلي شد كه بايد زمينه‌هاي ارتقاي همكاري‌هاي تجاري و اقتصادي فراهم شود و توافق‌هايي نيز در اين‌باره صورت گرفت كه اميدواريم جزييات مربوط به آن را در نهمين كميسيون مشترك همكاري‌هاي اقتصادي و تجاري كه در آينده‌ي نزديك در تهران برگزار مي‌شود، بررسي كنيم.

رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان با اشاره به فعاليت نيروگاه بوشهر نيز گفت: از ديدگاه ما نيروگاه بوشهر عملا راه‌اندازي شده است. اميدواريم هرچه زودتر در آينده‌ي نزديك به شبكه برق سراسري وصل شود و ما شاهد حضور جناب آقاي اشماتكو، وزير انرژي روسيه در جشن اتصال نيروگاه بوشهر به شبكه برق سراسري كشور باشيم. صالحي گفت: در مورد طرح مهمي كه آقاي لاوروف در مورد موضوع هسته‌يي ايران مطرح كرده است به تفصيل صحبت شد. از ديدگاه ما طرح از باب اين‌كه گام به گام است و هم براي طرفين تعهدات همزماني ايجاد مي‌كند بسيار مهم است. البته اين طرح بسيار مفصل است كه قرار شد جزييات آن را مرور كنيم و از طريق كار كارشناسي با يكديگر آن را تكميل كنيم. قرار شد روي آن بيشتر كار شود و با نظر مثبت و ديد مثبت به آن نگاه مي‌كنيم. ما از هرگونه تلاش و طرحي كه منجر به شروع مذاكرات سازنده براي همكاري شود استقبال مي‌كنيم ما روش فشار و مذاكره را قطعا مردود مي‌دانيم. معتقديم روش همكاري و مذاكره بسيار حكيمانه‌تر و عقلاني‌تر است كه اين اقدام روسيه در اين جهت ارزيابي مي‌شود؛ يعني همكاري و مذاكره.


 به شناسايي فلسطين پايبنديم 

مهر: رئيس جمهوري لبنان خطاب به رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين اعلام کرد که کشورش به شناسايي فلسطين در سازمان ملل متحد پايبند خواهد بود.

به گزارش خبرگزاري آلمان، ميشل سليمان شب گذشته در جريان ضيافت افطار با ابومازن رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين در بيروت اظهار داشت: لبنان به شناسايي کشور مستقل فلسطين در سازمان ملل متحد پايبند است و دولت با اين تصميم موافقت کرده است.وي افزود: لبنان در ماه سپتامبر رياست دوره اي شوراي امنيت سازمان ملل متحد را برعهده دارد و از تلاش هاي فلسطين براي شناسايي حمايت خواهد کرد.

اواخر سپتامبر قرار است شناسايي فلسطين به عنوان يک کشور مستقل در مرزهاي 1967 در مجمع عمومي سازمان ملل متحد به راي گذاشته شود.سليمان در عين حال گفت: اين اقدام براي حل تمامي مشکلات و احقاق حقوق ملت فلسطين کافي نيست، اما به مثابه جرقه اي عمل خواهد کرد.


 قطع سخنراني نخت وزير انگليس 

نخست وزير انگليس كه در باشگاه جوانان سخنراني مي‌كرد با اظهارات يك جوان معترض روبرو شد كه پاسخي براي آن نداشت. به گزارش فارس به نقل از روزنامه "تايمز آو اينديا "، "ديويد كامرون " در باشگاه جوانان منطقه "ويتني " در آكسفوردشاير سخنراني كرد و در آن از اصلاح "جامعه از هم گسسته " انگليس سخن گفت و باعث شد تا جواني 17 ساله به نام "جيك پاركينسون " كه در ميان حضار حضور داشت در اعتراض به اظهارات نخست وزير انگليس اظهاراتي مطرح كند كه وي هيچ پاسخي براي آن نداشت.اين ناآرامي‌ها درباره برنامه رياضت اقتصادي دولت نبود. اين اعتراضات براي پول نبود. اما پاركينسون 17 ساله كه بيكار نيز هست در واكنش به سخنان كامرون گفت: اون همه را مقصر مي‌داند به جز خودش. در نظام انگليس ثروتمندان ثروتمندتر مي‌شوند و فقرا فقيرتر. من عاشق رفتن به دانشگاهم اما فقر مانع از اين علاقه من مي‌شود.


 به زودي شما را در صنعاء مي‌بينم 

ايسنا: رئيس‌ جمهوري يمن در پيامي تلويزيوني اعلام كرد كه به زودي به كشورش بازمي‌گردد. به گزارش روزنامه عربستاني الرياض، علي عبدالله صالح، رئيس‌ جمهوري يمن در سخناني كه تلويزيون رسمي اين كشور آن را پخش كرد، اعلام كرد كه به زودي به كشورش بازمي‌گردد. وي در پي سوء‌قصد در كاخ رياست‌جمهوري زخمي شده بود، به منظور معالجه در عربستان به سر مي‌برد.عبدالله صالح در اين سخنان مخالفان خود را تعدادي انگشت‌شمار ومحدود خواند و تصريح كرد كه در كشور، گروه اندكي از ماركسيست‌ها، گروه‌هايي از طالبان و برخي از اعضاي گروه حوثي‌ و نيز حزب الحق به مخالفت با دولت برخاسته‌اند. وي با كوته فكر خواندن مخالفان خود اعلام كرد كه در سال جاري ميلادي كنفرانسي با شركت تمام قبايل يمن تشكيل خواهد شد كه هزاران تن از طرفداران دولت در آن شركت خواهند كرد تا درباره نقش قبايل يمن در خروج از بحران سياسي كشور مذاكره شود.


 موفقيت ايران در ساخت سامانه‌اي باقابليت بالاتر از اس 300 

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء (ص) گفت: به يكپارچگي شبكه‌ پدافند هوايي فكر مي‌كنيم كه بر همين اساس بايد زمينه فرهنگ سازي و يكسوكنندگي‌ درست و صحيح در همه نيروها ايجاد كند.اميرسرتيپ فرزاد اسماعيلي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: ما در شرف اولين سالروز قرارگاه پدافند هوايي هستيم كه دهم شهريور است و علت اين نامگذاري هم در حقيقت دستور تاريخي فرماندهي معظم كل قوا مبني بر تفكيك بخش پدافند از آفند نيروي هوايي مي‌باشد.

وي درباره‌ استراتژي دفاعي در اين قرارگاه گفت: در دفاع هوايي بعد از آموزش درست و صحيح و تربيت نيروي انساني متعهد و متخصص به يكپارچگي شبكه‌ پدافند هوايي فكر مي‌كنيم كه بر همين اساس بايد زمينه فرهنگ سازي و يكسوكنندگي‌ درست و صحيح در همه نيروها ايجاد كند چون هر كدام از نيروها با فرهنگ خود در زمينه دفاعي فعاليت مي‌كنند و تعامل بين اين نيروها ايجاد نمي‌شود مگر اين كه ما درك صحيحي از همديگر داشته باشيم و الحمدالله اين اتفاق افتاده و ما به نقطه نظرات خوبي رسيده‌ايم.

وي بر سياست تهيه سامانه‌هاي جديد به عنوان بخش توليد نيز تاكيد كرد و گفت: ما اعتقادي به خريد نداريم قرارگاه پدافند هوايي اصلا قائل به اين نيست كه در كوچكترين و يا استراتژيك‌ترين سامانه‌ها به خريد از خارج فكر كند ما اصلا از تحريم‌ها استقبال مي‌كنيم چون با همين تحريم توليد علم شده است و مراكز دانشگاهي ما به حدي فعال شده‌اند كه ديگر فرار مغزها را نمي‌بينيم ما هر چه اعتبارات داريم در دانشگاه‌هاي خود هزينه مي‌كنيم در اين زمينه هم به جاهاي خوبي رسيده‌ايم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوايي خاتم‌الانبياء (ص) عنوان كرد: در بحث درگيري و ره‌گيري هوايي علاوه بر اين كه هواپيماهاي طرح پدافندي ما توسط نهاجا بهينه شده است از سامانه‌هاي دفاعي نويني كه در بستر سپاه هست هم استفاده كرده‌ايم. سامانه اس 200 خودمان را هم بهينه كرده‌ايم كه در همين روزها اسمش را هم عوض مي‌كنيم، چون فكر مي‌كنيم ديگر آن اس 200 سابق نيست و بهينه سازي شده است. در بحث اس 300 كه موفق نشديم اين را به كشور وارد كنيم اصلا نگران نيستيم، چون سامانه‌اي بهتر با قابليت بسيار بالاتر با همكاري مراكز دانشگاهي و صنعتمان و توان علمي داخل قرارگاه توانسته‌ايم طراحي كنيم كه روند ساخت آن به نقاط مثبتي رسيده است.

وي ادامه داد: اين نويد را هم مي‌دهم كه اين سامانه جديد به فضل پروردگار به شبكه يكپارچه‌ ما اضافه مي‌شود، ضمن اين‌كه سامانه‌هاي ارتفاع متوسط ما كه همان سامانه‌هاي هاگ است تقريبا در ارتفاع متوسط و بالاتر عملكرد خود را نشان مي‌دهد. اسماعيلي تصريح كرد: سامانه مرصاد ما ديگر همان هاگ قبلي نيست هم موشك آن عوض شده هم رادار آن تغيير كرده است كه دو برابر كشف را دارد و ديگر همان هاگ نيست كه ارتفاع متوسط را پوشش مي‌دهد بلكه بالاتر از ارتفاع متوسط را نيز پوشش مي‌دهد. ضمن اين‌كه تدبيري كه در قرارگاه پدافند هوايي شده تدبير لايه‌هاي پنهان و غافلگير كننده است و توصيه مي‌كنيم كه هيچ كشور فرامنطقه‌اي اين لايه‌هاي پنهان را هيچ گاه امتحان نكند.


 موج كوتاه 

برخي روزنامه هاي ديروز در سرمقاله هاي خود سوژه هاي جالبي را انتخاب کرده بودند .

«نخبگان؛ مسئول نقاط ضعف نظام»عنوان سرمقاله روزنامه‌ رسالت بود كه در آن مي‌خوانيد: حتي مي‌توان گفت در مجموع نه ايران ما و نه ايراني و نه نظام سياسي و اجتماعي ما هيچ‌كدام مشكل ذاتي ندارند بلكه اين نبود مديريت صحيح و هوشمندانه در بعضي از مقاطع و مناصب است كه ما را با ركود يا درجا زدن در برخي امور و ايستگاه‌هاي تصميم‌گيري مواجه مي‌كنند كه اين امر بيش از هر چيز به نخبگان و خواص و سرآمدان يك جامعه بر مي‌گردد.

آنها هستند كه بايد موتور محرك يك ملت در رسيدن به اهداف و ايده‌آل‌ها باشند و رهنمون كننده جامعه به سوي ماموريت‌هايي باشند كه كشور و نظام و اعتقادات آنها الزام به آن مي‌كنند. بر اين اساس رهنمودهاي هميشگي رهبري نظام بر سنگيني رسالت خواص و نخبگان همين است كه هرچند همه در قبال سرنوشت‌ كشور و انقلاب مسئولند اما آنها مسئول اصلي هر پيشرفت يا ناكامي خواهندبود.

در سرمقاله روزنامه ابتکار با عنوان «نظامي تحت تعقيب است!» چنين مي خوانيد: تيغ سانسور اين‌بار به گردن نجيب اخلاقي‌ترين شاعر زبان فارسي، نظامي گنجوي، نزديک شده است. گفته شده که صحنه‌هاي ميگساري و عشق‌بازي داستان بي‌بديل «خسرو و شيرين» بايد حذف گردد. اکنون رگ غيرت‌ها باد کرده که چرا اشعار صحنه دارند؟ حالا همه‌چيز را درست کرده‌ايم و مي‌خواهيم مي، معشوق، عشق، زلف و...
را از اشعار حذف کنيم، گو اينکه عامل آن هشتاد درصد ارتباط دختران دانش‌آموز با پسران و اين‌همه شرابخواري و ارتباطات جنسي نامشروع و... همين چند بيت معاشقه و ميگساري است. بازار دوستي و صيغه که علناً رواج پيدا کرده است. براي چندهمسري نسخه قانوني پيچيده‌ايم. خانه عفاف را در بوق کرده‌ايم و... حال چه شده که به اين رسيده‌ايم که اسناد هويت ملي خويش را تکه‌پاره کنيم؟. اصلاً چنددرصد مردم جامعه شعر مي‌خوانند؟ در کشور هفتادميليوني که تيراژ کتاب به‌زور به سه‌هزار مي‌رسد و فاجعه فرهنگي رقم خورده است، اين چه کاري است که همين چند کتاب ارزشمند، جذاب و اخلاقي را با تيغ سانسور از سفره خوانش مردم حذف و بي‌مزه کنيم و به‌جاي تعقيب و مجازات جنايتکاران، به تعقيب نظامي روي آوريم؟

«اين درس آموختني است» عنوان يادداشت روز روزنامه‌ كيهان بود كه در آن مي‌خوانيد: طي دو، سه ماه گذشته موضوع امنيت اجتماعي و بحث و گفت وگو درباره بروز ناهنجاري هاي اجتماعي از جمله مواردي بوده كه در رسانه ها انعكاس پررنگي داشته است.متأسفانه در فضاي پرالتهاب رسانه اي گاهي اوقات، برخي از رسانه ها فقط به دنبال جذب خواننده هستند و احساس مي كنند چون تقاضا براي درج و انتشار اخباري پرهيجان ولو كذب يا دست كم فاصله دار با واقعيت وجود دارد در مسيري غير از «عدل» و حقيقت گرفتار مي شوند آنهم به اسم حرفه اي بودن و كار ژورناليستي!.

روزنامه خراسان در يادداشت روز خود به روابط ايران و روسيه اشاره کرد و نوشت: هرچند نمي توان و نبايد بر گشوده شدن باب مذاکرات هسته اي پس از طرح گام به گام روسيه چشم پوشيد، اما اگر اين فرصت مغتنم با غفلت مسئولان دستگاه ديپلماسي کشور قرين شود خود مي تواند تهديدي عليه منافع ملي ايران به شمار آيد. 25 خلف وعده پيشين روسيه در عين حال اين مجوز را به ما مي دهد که نسبت به راه اندازي 40 درصدي نيروگاه بوشهر در اواخر ماه رمضان خوش بيني ترديدآميزي داشته باشيم. اين ترديد به ويژه از آن رو قوت مي گيرد که دستکم در اخبار رسمي از مذاکرات مقام هاي ايران و روسيه، مطالبات تهران از مسکو به حاشيه رانده شده است. روسيه هم اينک در تکاپوست تا از طريق نفوذ معنوي ايران و جايگاه کشورمان در خاورميانه و جهان اسلام نقبي به تحولات اخير کشورهاي عربي منطقه بزند و از رقباي غربي اش عقب نماند. ايران نبايد به رايگان اين فرصت را در اختيار کرملين قرار دهد.

«از ندا آقاسلطان تا مارک دوگان!»عنوان يادداشت روز روزنامه وطن امروز بود که در آن مي خوانيد؛ در حوادث پس از انتخابات رياست‌جمهوري سال‌88، ندا آقاسلطان، دختر جواني که نه در انتخابات شرکت کرده بود و نه در محل درگيري‌هاي روزهاي پس از آن شرکت داشت، به شکل مشکوکي کشته شد.
هفته گذشته، پليس انگلستان خبيث، يک راننده سياه‌پوست به نام «مارک دوگان» را به دلايل نژادپرستانه، به قتل رساند.بي‌بي‌سي‌اي که براي مرگ ندا گريبان چاک مي‌کرد و عليه نظام اسلامي ايران فحاشي مي‌نمود، پس از قتل مارک دوگان، به سانسور روي آورد، قتل 5 شهروند مستضعف انگليسي را هم به حساب نياورد و وقتي ديد اين رفتار آن، موجب شده بي‌طرفي تبليغي‌اش به شدت زير سوال رود، خبرها را به‌ صورت بسيار رقيق‌شده انعکاس داد. ساير رسانه‌هاي صهيونيستي دنيا نيز همين‌طور عمل کردند.

روزنامه شرق در سرمقاله خود با عنوان «پرسش‌هاي 60ميليارددلاري» چنين آورده بود: اظهارات وزير اقتصاد در مورد تحقق درآمد 60‌ميليارد دلاري در هفت ماه گذشته از محل اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها باورپذير نيست.آمارها نشان مي‌دهد دولت در قالب يارانه نقدي ماهانه چيزي در حدود سه تا سه‌ونيم‌ميليارد دلار به مردم پرداخته و از آنجايي كه تاكنون هيچ پرداخت ديگري به بخش صنعت و... انجام نشده بنابراين اگر بخواهيم عدد اعلامي را بپذيريم آن وقت شايد لازم باشد براي خيلي از پرسش‌ها به دنبال پاسخ بگرديم. اينكه چرا در پنج‌ماه گذشته از سال‌جاري هيچ نشانه‌اي از تحرك در اقتصاد كشورمان ديده نشده است؟


 يک نکته از هزاران 

با نگاهي به آگهي ها و نيازمندي هاي دعوت به کار، آنچه در همه آنها به طور مشترک به چشم مي خورد شرط داشتن سابقه کار اجرايي بعضا به مدت 10 سال براي متقاضيان بود.

اين نوع آگهي ها هيچ کمکي به رفع معضل بيکاري جوانان و متقاضيان شغل نمي کند. قطعا درصد بسيارکمي از کساني که 10 سال سابقه کار اجرايي دارند بيکار هستند. فلذا اين آگهي ها به شغل دوم بسياري از افراد تبديل مي شود که صاحب شغل هستند.


 ميز خبر 

تاييد افزايش تعطيلات عيد فطر در كميسيون فرهنگي مجلس

سخنگوي كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي از تصويب لايحه افزايش تعطيلات عيد فطر در اين كميسيون خبر داد و گفت : اگر كميسيون اجتماعي به عنوان كميسيون اصلي بررسي اين لايحه با افزايش تعطيلات موافقت كند اين لايحه هفته آينده در صحن علني مجلس مطرح مي شود.

ستار هدايتخواه در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت : در جلسه كميسيون تحولات فرهنگي كشور مورد بحث و بررسي قرار گرفت و به دولت اجازه داده شد كه در ماه مبارك رمضان در مناطق مختلف كشور ساعات كار ادارات را كاهش دهد. نماينده بوير احمد و دنا در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در جلسه كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي همچنين لايجه الحاق دولت جمهوري اسلامي ايران به كانون بين المللي منتقدان تئاتر به تصويب رسيد.

كلينتون: عربستان و تركيه از بشار اسد بخواهند كه برود

وزير امور خارجه آمريكا با يادآوري چگونگي تشكيل شدن يك ائتلاف به ويژه با مشاركت كشورهاي عرب براي حملات هوايي عليه ليبي گفت: اين دقيقا همان جهاني است كه من خواهان ديدن آن هستم. جهاني كه تنها كشور آمريكا نيست كه متحمل هزينه‌ها و فداكاري‌ها مي‌شود و نيروهاي آن براي ارزش‌هاي جهاني جان خود را از دست مي‌دهند در حالي كه كشورهاي ديگر در حاشيه ايستاده‌اند. جهاني كه در نهايت ما به آن‌ها مي‌گوييم كه قدرتمندترين رهبر جهان هستيم و جهان را رهبري مي‌كنيم.

به گزارش ايسنا، وزير امورخارجه آمريكا تصريح كرد: بخشي از رهبري شامل كشاندن ديگر كشورها به ميدان است و اين كاري است كه فكر مي‌كنم ما در حال انجام آن هستيم.كلينتون ليبي را نمونه‌اي براي نشان دادن " صبر استراتژيك" خواند و گفت كه صبور نبودن كار آساني است. كلينتون درباره سوريه گفت كه اگر آمريكا اعلام كند كه بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه بايد برود، اتفاق مهمي نخواهد افتاد اما اگر تركيه اين حرف را بزند و يا ملك عبدالله،‌ پادشاه عربستان و يا مقامات ديگر كشورها اين سخن را بگويند،‌ حكومت اسد به هيچ طريق نمي‌تواند آن را ناديده بگيرد. وزير امورخارجه آمريكا افزود: مي‌دانيد كه ما به خاطر پيشينه مشكلات چالش‌ برانگيزي كه با سوريه داشته‌ايم، رابطه چندان خوبي با آن‌ها نداريم، بنابراين فكر مي‌كنم كه يك قدرت هوشمندانه را عليه آن‌ها به كار بسته‌ايم و من بسيار راجع به قدرت هوشمندانه، جايي كه ديگر اعمال زور و يكجانبه‌گري وجود ندارد سخن مي‌گويم. كلينتون زماني كه به مقام وزارت امور خارجه آمريكا رسيد از رويكرد "قدرت هوشمندانه" و لزوم ارتقاي قدرت غيرنظامي آمريكا براي حل مشكلات جهان سخن گفت.

اوباما: بزرگ‌ترين دغدغه ما "اقدام تروريستي گرگ تنها" است

اوباما در تور سه‌روزه خود به چند ايالت آمريكا با واكنش‌هايي از سوي جمهوري‌خواهان مواجه شد چراكه به گفته آنها اوباما هيچ طرحي براي كاهش نرخ بيكاري كشور ارائه نكرده است.اما وي در مصاحبه خود با سي‌.ان‌.ان از اقدامات دولت خود دفاع كرد و گفت: دولت در حال ترغيب كنگره براي انجام اقدامات بيشتر در زمينه‌هاي سرمايه‌گذاري، تجارت آزاد با كره جنوبي و پاناما و نيز طرح‌هايي براي ماليات‌دهندگان است. به گزارش ايسنا، وي با تاكيد بر اينكه هر اقداماتي كه دولتش انجام داده است، براي ايجاد شغل بيشتر بوده گفت كه طرحي براي ايجاد وزارت مشاغل در دست ندارد و چنين موضوعي بي‌اساس است.وي با انتقاد از عملكرد كنگره گفت: راي‌دهندگان انتظار دارند كه دموكرات‌ها و جمهوري‌خواهان منافع كشور را بر منافع احزاب خود ترجيح دهند.

رئيس‌جمهوري آمريكا در پاسخ به پرسشي مبني بر اينكه آيا اظهارات ريك پري، فرماندار تگزاس توهين‌آميز بوده يا خير، گفت: وي به تازگي وارد عرصه ملي شده است. مقداري زمان لازم است تا پري درك كند رياست‌جمهوري با نمايندگي سنا، نمايندگي كنگره و يا فرمانداري تفاوت دارد.اوباما در پاسخ به پرسشي مبني بر اقدام‌هاي امنيتي در خصوص دهمين سالگرد حادثه 11 سپتامبر در ماه آتي گفت: از وقوع حملاتي همچون حادثه نروژ نگران هستيم و بزرگ‌ترين دغدغه ما "اقدام تروريستي گرگ تنها" است؛ فردي با يك اسلحه كشتاري گسترده را نظير آنچه در نروژ شاهدش بوديم، موجب شود.

احتمال فرار ديكتاتور به ونزوئلا

نيروهاي ناتو اعلام كرد كه انقلابيون ليبي به پايتخت اين كشور و مقر قذافي نزديك مي‌شوند. آنها توانسته‌اند كنترل شهرهاي الزاويه، صبراته و صرمان واقع در غرب طرابلس و شهر العزيزيه در جنوب شرق طرابلس را به دست بگيرند. با نزديك شدن انقلابيون نيروهاي قذافي نيز تدابير شديد امنيتي در شهر طرابلس اتخاذ كردند. اين نيروها اجازه ورود و خروج به اهالي طرابلس را نمي‌دهند.درگيري‌هاي خشونت‌باري نيز در جنوب شرق طرابلس ميان انقلابيون ليبي و گردان‌هاي وابسته به قذافي صورت گرفت. اين در حالي است كه مصطفي عبدالجليل،‌ رئيس شوراي ملي انتقالي ليبي اعلام كرد كه بعد از سقوط معمر قذافي اين شورا در كمتر از هشت ماه از قدرت كناره‌گيري خواهد كرد. وي گفت: شوراي ملي انتقالي ليبي نقشه راهي را براي دوره انتقالي بعد از سقوط قذافي كه درخواست جامعه جهاني است، تدوين كرده است. رسانه‌هاي خبري از حضور نماينده هوگو چاوز، رئيس‌جمهور ونزوئلا در جزيره جربه تونس و مذاكرات محرمانه ميان نظام حاكم و انقلابيون ليبي خبر داده بودند. روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط گزارش داد كه يكي از فرماندهان ارتش ليبي از نشستن دو فروند هواپيماي ايرباس آفريقاي جنوبي در فرودگاه بين المللي طرابلس خبر داد.وي گفت: ممكن است اين هواپيماها براي انتقال قذافي و خانواده‌اش به آمريكاي لاتين و ونزوئلا به فرودگاه طرابلس آمده باشند. اين مسئول ارتش ليبي هم چنين عنوان داشت: در يكي از اين هواپيماها هياتي از آفريقاي جنوبي حضور داشت اما هواپيماي دوم خالي از سرنشين بود.


 يادداشت روز 

رسانه و مردم در کنارهم

امروزه رسانه هاي تصويري توانسته اند بيشترين اوقات فراغت مردم را به خود اختصاص دهند و آنچنان ارتباطي را با مخاطبان برقرار کرده اند که فرد نمي تواند بدون وجود آنها به روال عادي زندگي خود ادامه دهد. اما راز اين تاثير گذاري و نفوذ در خلوت افراد، به تصوير کشيدن حقايق و رخ دادهايي است که فرد مي تواند آنها را لمس کند و در زندگي بيروني خود آن را مشاهده کند لذا رسانه ها با ساخت آثاري که تطابق بيشتري با زندگي اکثريت جامعه را دارد بيشترين نفوذ را در مخاطب خود اعمال مي کنند.

اين تاثير گذاري به درجه اي از رشد رسيده است که در حال حاضر رسانه به عنوان سلاحي پرقدرت براي کشورها به حساب مي آيد. کشورها با توجه به اهداف و خواسته هاي خود طوري رسانه ها را هدايت مي کنند که مردم و جامعه را با نيات خود همراه کنند. پس مشاهده مي کنيم که نقش رسانه از يک وسيله صرف براي پرکردن اوقات فراغت بيشتر است و تاثيري بيشتر از جنگ هاي نظامي دارد.

روي سخن را به رسانه هاي داخلي کشورمان مي کشانيم، رسانه هايي که وظيفه اي سنگين و خطيري را نسبت به جامعه اي مدرن و اسلامي دارند. از آن جهت وظيفه شان خطير است که مي بايست در مقابل صدها شبکه خارجي طوري عمل کنند که هم نيازهاي امروزي مخاطبان را در نظر بگيرند و هم آثاري سالم و سازنده بر اساس الگوهاي اسلامي توليد نمايند.

در ميان اين آثار آن دسته از توليداتي مورد توجه مخاطب قرار مي گيرد که خود را با واقعيات زندگي مردم جامعه هم جهت کرده باشد. پرداختن به سوژه هاي غير واقعي و تصوير کشيدن زندگي هاي لوکس و اشرافي با شخصيت هايي که شايد در عالم خارج فقط قشري خاص و محدود را شامل شود نمي تواند تاثير و نفوذي در بيننده داشته باشد. در واقع نمي تواند دردي از جامعه را بازگو کند و درمقابل راهکاري آموزنده به مخاطب ارائه دهد.

نبايد فراموش کنيم که امروز رسانه ها به يکي از تاثيرگذارترين ابزاري تبديل شده اند که بدون صرف هزينه هاي کلان فرهنگي مي توانند بيشترين تاثير را بر مخاطب و جامعه بگذارند.

منا زيتون


 رييس‌جمهور درديدار دبيرشوراي امنيت روسيه:
 تهران و مسکو بايد در بسياري از موضوعات بين‌المللي کنار هم باشند 

رييس‌جمهور همراهي و همكاري ايران و روسيه را به نفع ملت‌هاي منطقه و جهان دانست و گفت: ايران و روسيه با توجه به شرايط جغرافيايي و برخورداري از ظرفيت‌هاي فرهنگي و تاريخي غني، كشورهايي هستند كه بايد در بسياري از سياست‌ها و موضوعات منطقه‌اي و بين‌المللي در كنار هم باشند.

به گزارش ايسنا، دكتر محمود احمدي‌نژاد در ديدار نيكولاي پاتروشف، دبير شوراي امنيت فدراسيون روسيه با اشاره به اهميت برنامه‌ريزي براي اتخاذ راهكارهايي مناسب به منظور گسترش روابط دو كشور در حد ظرفيت‌هاي موجود، اظهار كرد: تهران و مسكو از زمينه‌هاي همكاري بسيار متنوع و گسترده‌اي در بخش‌هاي اقتصادي، سياسي و فرهنگي بويژه حمل و نقل، انرژي، سرمايه‌گذاري‌هاي مشترك و مسايل مهم منطقه‌اي برخوردار هستند كه مي‌توان تمام اين ظرفيت‌ها را در راستاي منافع دو ملت و ساير ملت‌ها فعال كرد.

رييس‌جمهور خاطرنشان كرد: البته لازمه گسترش روزافزون همكاري‌هاي دو كشور اين است كه در عرصه عمل، اقدامات مثبتي صورت بگيرد كه راه اندازي نيروگاه بوشهر مي‌تواند گام مثبت و موثري در اين زمينه باشد.احمدي‌نژاد در ادامه تحولات بين‌المللي را مورد اشاره قرار داد و گفت: تحولات موجود ضرورت همكاري‌هاي تهران - مسكو را مضاعف كرده است.

احمدي‌نژاد مقابله با سلطه دلار را از جمله زمينه‌هاي همكاري‌هاي دو كشور عنوان و اظهار كرد: با توجه به اين‌كه انتشار دلار در اختيار خزانه‌داري آمريكا قرار دارد و به واسطه آن كسري بودجه آمريكا از منابع كشورهايي مانند ايران و روسيه تامين مي‌شود، تهران و مسكو مي‌توانند همكاري‌هاي مفيدي در قطع وابستگي به دلار داشته باشند. احمدي‌نژاد خاطرنشان كرد: تعميق و تحکيم روابط ايران و روسيه محور قدرتمندي است كه مي‌تواند در تامين منافع ملت‌هاي منطقه موثر باشد به شرط اين‌كه از ظرفيت‌هاي موجود در دو كشور به خوبي استفاده شود.رييس‌جمهور همچنين موضوع هسته‌اي كشورمان را مورد اشاره قرار داد و گفت: جمهوري اسلامي ايران از ابتكار عمل روسيه در طرح راهکار گام به گام استقبال مي‌كند و آمادگي دارد در تنظيم پيشنهاداتي براي تعامل و همكاري در اين خصوص مشاركت داشته باشد. نيكولاي پاتروشف دبير شوراي عالي امنيت ملي روسيه نيز در اين ديدار استفاده از تمامي فرصت‌ها و ظرفيت‌هاي موجود در دو كشور را مورد تاكيد قرار داد و گفت: روابط ايران و روسيه پس از ملاقات اخير روساي جمهوري دو كشور در قزاقستان جهش يافته و روسيه مايل است در بخش‌هاي اقتصادي، حمل و نقل، ارتباطات و موضوع هسته‌اي همكاري‌هاي موجود را هر چه بيشتر افزايش دهد. دبير شوراي امنيت ملي روسيه اظهار كرد: روسيه به دنبال فعال كردن تمام ظرفيت‌هاي موجود براي افزايش همكاري‌هاي دو جانبه و منطقه‌اي و برنامه‌ريزي در اين زمينه است تا بر اساس اولويت در اين مسير گام بردارد.وي خاطرنشان كرد: روسيه آمادگي دارد سهم خود را در زمينه ارتقاء سطح روابط دو جانبه و منطقه‌اي و راه‌اندازي نيروگاه بوشهر به طور کامل ايفا كند.


 يورش پليس به منازل شهروندان انگليسي  

تصاوير تلويزيوني نشان مي‌دهد پليس انگليس براي سركوب قيام محرومين اين كشور به خانه‌هاي معترضان يورش مي‌برد و اموال آنها را توقيف مي‌كند.

به گزارش فارس، در پي دستور "ديويد كامرون " براي اعمال تنبيه و مجازات‌هاي شديد عليه معترضان انگليسي كه در تظاهرات بي‌سابقه اخير اين كشور شركت كردند، پليس به خانه‌هاي شهروندان انگليسي يورش برده و اقدام به دستگيري و ضبط اموال مظنونين مي‌كند.

تصاوير تلويزيوني نشان مي‌دهد نيرو‌هاي پليس بدون ارائه هيچ‌گونه مجوز قانوني، درب منازل شهروندان انگليسي را شكسته و پس از بازررسي اموال، برخي وسايل آنها از جمله رايانه شخصي را ضبط و توقيف مي‌كنند.

پليس انگليس گزارش داد در جريان اين ناآرامي‌هاي اخير، بيش از 3 هزار تظاهرات‌كننده دستگير شده كه به 900 نفر آنها به طور رسمي تفهيم اتهام شده است.نخست‌وزير انگليس پيش از اين اعلام كرد دولتش در مقابل نارآرامي‌ها و كاربرد خشونت هيچگونه تحملي نشان نخواهد داد.


 رييس قوه قضاييه:
 تعاملمان با كشورهاي معاند نيازمند ارزيابي مجدد است 

رييس قوه قضاييه وقوع حوادث اخير در انگلستان را نمونه‌اي آشكار از رفتار تناقض آميز غربي‌ها در برخورد با مسئله حقوق بشر دانست و گفت: نخست وزير انگليس با اراذل و اوباش خواندن تظاهر‌كنندگان در كنار برخوردهاي به شدت خشونت‌آميز پليس، به خوبي نگاه دوگانه خود به مسايل حقوق بشري را نشان داد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه آيت ا... لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با تأكيد بر اينكه نحوه برخورد دولت و سيستم قضايي و پليس انگليس با تظاهر كنندگان اين كشور توجه همه جهانيان را به سوي خود جلب كرد افزود: همه جهانيان نحوه برخورد خشونت آميز پليس با تظاهر‌كنندگان، نحوه قضاوت و نيز اظهار نظرهاي مسئولان اين كشور درباره اراذل و اوباش دانستن مردم تظاهر كننده انگليس را ديدند؛ واقعاً اگر اين نحوه برخوردها در كشور ما رخ مي‌داد چه انعكاسي در مطبوعات و رسانه‌ها غربي پيدا مي‌كرد.

وي به فتنه سال 88 اشاره كرد و اظهار داشت: در جريان فتنه 88 همه شما مشاهده كرديد كه غربي‌ها چطور مسائل را منعكس مي‌كردند شخصي در آن آشوب‌ها كشته شد كه تا به آخر هم معلوم نشد به دست چه كساني كشته شده و حتي احتمال اينكه در جريان آن مسئله دخالت مستقيم آشوبگران و در نهايت دخالت خود غربي‌‌ها در كار بوده، وجود دارد.

رييس قوه قضاييه اضافه كرد: اما ديديد غربي‌ها عليه جمهوري اسلامي چه جنجالي راه انداختند كه بگويند جمهوري اسلامي ايران با شهروندان خودش اين‌طور برخورد مي‌كند، در مقابل در آشوب‌هاي انگليس در طول دو سه روز شش نفر كشته شدند اما نداي سازمان‌هاي حقوق بشري بلند نشد.

آيت ا... لاريجاني تعامل با كشورهاي غربي معاند با جمهوري اسلامي ايران و كشورهايي كه حرف و عملشان در مسايل سياسي و حقوق بشري متناقض است را نيازمند ارزيابي دوباره دانست و گفت: كشورهاي مسلمان و خصوصاً كشور عزيز ايران كه 30 سال از انقلابش مي‌گذرد و راه جديدي را در دنيا باز كرده شايد ضروري باشد كه اكنون نسبت خودش را با كشورهاي غربي از نو مورد ملاحظه قرار بدهد چرا كه به نظر مي‌رسد اگر بخواهيم تعامل منطقي و معقولي با كشورهاي مغرب زمين داشته باشيم بايد نسبت خودمان را و وضع خودمان را در جغرافياي دنيا و در تعامل با مغرب زمين مورد مداقه قرار بدهيم، تا بدانيم ما در چه جايگاهي هستيم و مغرب زمين چه وضعيتي دارد.

وي لزوم توجه به مبحث غرب شناسي را مورد تأكيد قرار داد و آن را پيش زمينه چينش و طراحي جديدي از نحوه تعامل با غرب بر شمرد و افزود: شناخت وضعيت فعلي غرب و شناخت وضعيت اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، گسست‌هاي طبقاتي و اجتماعي مغرب زمين، نحوه‌ سيطره غرب بر كشورهاي ديگر و مخصوصاً نحوه سيطره اطلاعاتي غرب در لباس جديد هجوم تبليغاتي، از زمينه‌هايي است كه بايد در آنها به تحقيق جدي پرداخت تا با شناخت مباني فكري و ارزشي غرب و شناخت تناقض‌ها و دوگانگي‌هاي آنها طرح جديدي در اين رابطه در انداخته شود.

به گفته رييس قوه قضاييه، نگاه عميق‌تر به فرهنگ و روش‌ها و منش‌هاي غرب و ارزيابي دوباره از جوامع غربي ، پوشالي بودن اقتدار ظاهري آنها را نمايان مي‌كند و به جهانيان آشكار مي‌كند كه مغرب زمين با وجود ژست‌هاي مقتدرانه‌اي كه مي‌گيرد، در درون گرفتار تضادهايي است كه به فروپاشي خودشان منجر مي‌شود.

آيت الله لاريجاني افزود: شما اقتصاد كشورهاي غربي خصوصاً آمريكا را ديديد كه با آن عظمت كه تقريباً قاهر بر كل دنيا بود در ظرف يكي‌دو‌سال به چه وضعي افتاد و چه بسا در آينده وضع مشكل‌تري پيدا بكند.

وي در ادامه به مسئله انفجارهاي اخير در عراق اشاره كرد و گفت: وقوع اين انفجارهاي مهيب در اين موقعيت خصوصاً بعد از جهت‌گيري سريع سخنگوي وزارت خارجه آمريكا كه ادعا كرده بود كه اگر از ما درخواست شود مي‌توانيم بيشتر در عراق بمانيم، اين ظن و گمان را بر مي‌انگيزاند كه آيا خود آنها پشت اين قضايا نيستند و براي بقاي غاصبانه و اشغالگرانه خودشان در عراق آيا طراحي بلند مدتي نكرده‌اند.

رئيس قوه قضاييه افزود: البته احتمال هم دارد اين انفجارها جريان‌سازي جديدي بوده تا اذهان را از مشكلات كشورهاي اروپايي دور كند.آيت ا... لاريجاني با تسليت به دولت و ملت عراق، از دولت اين كشور خواست كه با برخورد صحيح با كشورهاي اشغالگر اجازه ندهند آمريكا‌يي‌ها منويات خودشان را محقق سازند.


 سبحاني‌نيا در واکنش به اظهارات وزير خارجه مصر:
 امنيت خليج‌فارس و منطقه سياست محوري ايران است 

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس عدم دخالت در شئونات داخلي کشورها را از سياست هاي ايران در منطقه دانست و گفت: امنيت منطقه و خليج فارس سياست محوري ايران است و برهمين اساس ما بدون دخالت در مسائل داخلي مصر از انقلاب مردم در اين کشور دفاع مي‌کنيم.

"حسين سبحاني‌نيا" درگفت‌وگو با خانه ملت، در واکنش به اظهارات اخير وزير امور خارجه مصردر مورد رابطه تهران و قاهره، با اعلام اينکه رابطه با مصر براي ما مهم است، گفت: ايران ضمن علاقه مندي به ارتباط با مصرجديد و انقلابي در برقراري رابطه عجله‌اي ندارد.

وي با اعلام اينکه اقدام براي رابطه با مصر بايد درشرايط مناسب صورت گيرد، افزود: دراين ميان برخي کشورها با طرح موضوعاتي چون ايران هراسي قصد دارند ما را به عنوان تهديدي براي کشورهاي انقلابي منطقه عنوان کنند.عضوهيئت رييسه مجلس با بيان اينکه هنوز در بدنه کشور مصرعواملي از رژيم سابق وجود دارد، تصريح کرد: وجود اين افراد به بزرگ نمايي طرح ايران هراسي دامن مي زند.

وي با اعتقاد به اينکه هر کشوري دربرقراري ارتباط با کشور ديگر چهارچوبي را تعيين مي کند، اضافه کرد: يکي ازسياست هاي ايران درمنطقه عدم دخالت در شئونات داخلي کشورها و حمايت از حرکت مردمي و انقلاب‌هاي منطقه است.سبحاني‌نيا با اشاره به تاکيد وزيرامور خارجه مصر نسبت به حفظ امنيت خليج فارس با اعلام اينکه نگاه ايران به امنيت خليج فارس يک نگاه ملي است، گفت: امنيت خليج فارس براي ايران يک اصل است .

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي با بيان اينکه حرف ايران به کشورهاي منطقه که در زير پرچم آمريکا و استکبار جهاني هستند، اين است که زيرپرچم آمريکا امنيت منطقه را به خطر نيندازند، گفت: امنيت منطقه و خليج فارس سياست محوري ايران است و بر همين اساس ما بدون دخالت در مسائل داخلي مصر ازانقلاب در اين کشور دفاع مي کنيم. وزير خارجه مصر در جديدترين اظهارنظر درباره مناسبات با ايران تاکيد کرد: موضوع گسترش مناسبات مصر با ايران يا هر کشوري ديگر تابع دو عامل خواهد بود که اولي عدم دخالت در امور داخلي است، بويژه اينکه مصر در امور داخلي هيچ کشور دخالت نمي‌کند و دوم اين است که امنيت خليج [فارس] آسيبي نبيند که اين براي مصر بسيار مهم است.


 سرمقاله 

رشد صنعت گردشگري برعهده کيست؟

جذب توريست و صنعت گردشگري در حال حاضر به عنوان منبع درآمدي مي‌باشد که کشورهاي مستعد بدون هيچ گونه درگيري و تنها با سرمايه گذاري در زمينه توسعه امکانات رفاهي و تفريحي موفق به جذب ثروت هاي کلان خارجي مي شوند. و بدون نگراني از افت و خيز بازارهاي جهاني نفت ، دلار و طلا به کسب سود خود ادامه مي دهند. مسلما داشتن آثار و اماکن هاي تاريخي ، سواحل زيبا، جنگل هاي انبوه، بيابان هاي بکر و دست نخورده به عنوان پتانسيل هاي جذب گردشگر محسوب مي شوند اما تنها صرف داشتن اين امکانات نمي توان اميد به رونق صنعت گردشگري داشت.

متاسفانه کشور ما يکي از مصاديق اين بخش مي باشد. کشوري با آب وهواي چهارفصل به طوري که در تابستان شما هم مي توانيد در سواحل جنوب به اسکي روي آب بپردازيد و هم مي توانيد در ارتفاعات دماوند به اسکي روي برف مشغول باشيد. از ابنيه و آثار تاريخي که ديگر چيزي براي گفتن نداريم و اظهر شمس است که از چه پتانسيلي برخورداريم.

اما بر اساس جديدترين گزارش ارايه شده از سوي سازمان جهاني گردشگري وابسته به سازمان ملل، ايران جايگاهي در ميان 10 کشور فعال در حوزه گردشگري منطقه خاورميانه ندارد. در گزارش سازمان جهاني گردشگري آمده است در اين مدت 940 ميليون گردشگر در ميان کشورهاي جهان ردوبدل شده‌اند که در اين ميان سهم کشورهاي فرانسه، آمريکا و چين بيش از کشورهاي ديگر بوده است. اما سهم ايران از اين 940 ميليون نفر آنقدر اندک بود که جايي در اين گزارش به آن اختصاص داده نشد.

در مقايسه کشورمان با کشورهاي همسايه نيز بايد گفت وضعيت بسيار بدي داريم. به عنوان مثال ترکيه با پرداختن به صنعت گردشگري از چنان قدرتي برخوردارشده که توانسته به يکي از 20 قدرت اقتصادي جهان تبديل شود. در فهرست منتشر شده از سوي سازمان جهاني گردشگري نيز اين کشور رتبه هفتم کشورهاي اصلي جذاب براي گردشگران جهان را به خود اختصاص داده است. نکته جالب اينکه 30 تا 40 درصد از گردشگران ترکيه را ايراني ها تشکيل مي دهند. بر اساس اين گزارش کشورهاي يونان، عربستان، سوريه و امارات متحده عربي چهار کشور اول منطقه در جذب گردشگر هستند.

البته مسولان ميراث فرهنگي کشورمان اعلام کرده اند که با ورود دو ميليون گردشگر در يک سال رشدي 300 درصدي در صنعت جذب توريست داشته ايم. در حالي که براساس گزارش سازمان جهاني گردشگري، کشور کوچک عمان در سواحل جنوبي خليج‌فارس با جذب يک‌ميليون و 20 هزار گردشگر در رتبه دهم کشورهاي خاورميانه‌اي در اين زمينه نشسته است اما نامي از ايران در اين رده بندي ها وجود ندارد!.

همواره در سخنراني ها و همايش هاي مربوط به صنعت جذب توريست عنوان شده است که کشور قابليت هاي فراوان براي جذب گردشگر را دارد اما تاکنون به اين اشاره نشده است که بايد امکانات استفاده از اين قابليت ها را هم فراهم کرد. رشد 103 درصدي سفر ايرانيان به آنتاليا نشان از اين موضوع دارد که امکانات و قابليت هايي که در ترکيه وجود دارد در ايران فراهم نيست. وضعيت پروازهاي با تاخير و هواپيماهاي نامناسب، عدم سرويس دهي متناسب با مبالغ دريافتي از سوي تورهاي داخلي، نبودن هتل هاي مناسب و امکانات تفريحي رفاهي، نبودن استراحتگاه هاي مناسب ميان شهري و از همه مهمتر گران بودن هزينه هاي سفرهاي داخلي نسبت به مسافرت هاي خارج از کشور باعث گرديده تا مسافران و گردشگران مسافرت هاي خارجي را ترجيح دهند. اما بازهم مسافرت به خارج از کشور مشکل ما نيست بلکه عدم توانايي در جذب گردشگر معضل صنعت گردشگري ما مي باشد که در دهه‌هاي اخير به‌دلايل گوناگون به طور جدي به آن پرداخته نشده است و بي‌تفاوت از كنار آن گذشته‌اند.

به هر حال در صورت عدم توانايي در ايجاد فضايي جذاب و متناسب با سلايق گردشگران دچار يک رکود دايمي مي شويم که باعث عدم توجه گردشگران داخلي و خارجي به جاذبه هاي گردشگري کشورمان مي گردد.

حميدرضا عسگري


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته