جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/05/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3950


جلسه هم انديشي دانشگاه آزاد اسلامي و مجلس شوراي اسلامي

معاون عمران دانشگاه آزاد اسلامي پرند:
احداث پارک علم و فناوري در دانشگاه آزاد اسلامي پرند

رئيس واحد دماوند در گردهمائي اعضاي هيات علمي :
دانشگاه آزاد اسلامي سهم بزرگي در جذب و پرورش استعدادهاي کشور دارد


نخبگان و فرهيختگان واحد علي آباد كتول تجليل شدند


فرهنگ دانشگاه


پيشينه علوم


 جلسه هم انديشي دانشگاه آزاد اسلامي و مجلس شوراي اسلامي 

دانشگاه آزاد اسلامي مقام نخست رقابتهاي جهاني روبوکاپ، مقالا ت رياضي کاربردي جهان، رتبه اول توليد مقالا ت ISI شيمي خاورميانه و 1300 مدال و نشان ورزشي کسب کرده است .

به گزارش آنا،دکتر جاسبي در جلسه هم انديشي دانشگاه آزاد اسلامي و مجلس شوراي اسلامي که سه شنبه شب با حضور تعداد زيادي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، برخي از اعضاي هيات رئيسه و روساي کميسيونها، در واحد علوم و تحقيقات برگزار شد، تصريح کرد: براساس برنامه چشم انداز استراتژيک اين دانشگاه رقابت با معتبرترين دانشگاه هاي جهان را هدف قرار داده است.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با تبريک ميلاد امام حسن مجتبي(ع) و آرزوي قبولي طاعات و عبادات در ماه مبارک رمضان و تشکر از همکاري صميمانه و تعامل نمايندگان مجلس با دانشگاه تصريح کرد: درک صحيح از ماه رمضان و ايام و ليالي پرفيض قدر زمينه کسب مواهب و برکات الهي را فراهم مي سازد.

وي افزود: دانشگاه آزاد اسلامي در افق 1404 داراي دوميليون و 500 هزار دانشجو،104 هزار عضو هيات علمي و بيش از 20 هزار مقاله ISI در سال خواهد بود. به گفته دکترجاسبي، در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامي با 400 واحد و مرکز، يک ميليون و 700 هزار دانشجو، 4 ميليون فارغ التحصيل، 31 هزار عضو هيات علمي، 35 هزار پرسنل، 600 مدرسه سما، 50 مرکز پژوهشي و بيش از20 ميليون مترمربع فضاي آموزشي و رفاهي دانشگاه هاي دولتي را پشت سر گذاشته است.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي يادآور شد: از نخستين روز آغاز به کار دانشگاه آزاد اسلامي، کار را با عشق و ايمان آغاز کرديم و موفقيت دانشگاه آزاد اسلامي مرهون الطاف الهي و توکل است و من کمترين نقش را داشته ام. دکتر جاسبي تصريح کرد: افتخار مي کنيم که در اين مجموعه خدمتگزار هستيم و تا زماني که توکل به خدا باشد مطمئناً خداوند ما را کمک مي کند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي گفت: براي جذب هيأت علمي شرايط بسيار خوبي داريم و روند جذب اساتيد هيات علمي، به علت آنکه تعداد فارغ‌التحصيلان دكتراي تخصصي و فوق‌ليسانس روز به روز افزايش پيدا مي‌كند مطلوب است .

وي افزود : 600 دانشجوي ايراني که در دوره دکتراي تخصصي در مالزي تحصيل مي کنند بورسيه شده اند و 400 دانشجوي ايراني دکتراي تخصصي که در ژاپن هستند جذب مي شوند.

دکتر جاسبي گفت: دانشگاه آزاد اسلامي براي توسعه رشته هاي علوم پزشکي آمادگي کامل دارد و در اين راه نمايندگان مجلس براي اخذ مجوز، دانشگاه را کمک کنند. وي افزود : تعداد شعب علوم وتحقيقات به 40 مرکز خواهد رسيد و ويژه تحصيلات تکميلي خواهد بود. دکتر جاسبي گفت: اعمال سهميه بسيجي فعال تنها در دانشگاه آزاد اسلامي لحاظ شده و بيش از 360 هزار بسيجي فعال توانستند از اين امتياز استفاده كنند و وارد دانشگاه شوند. وي افزود: براي انتقال ميراث دفاع‌مقدس به نسل‌هاي آينده، واحد درسي دفاع‌مقدس را طراحي و تصويب کرديم و اكنون 94 درصد دانشجوياني که اين واحد درسي را گذرانده‌اند دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي هستند و اين يكي از فعاليت‌هاي بزرگ فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي براي حفظ ميراث گران‌قدر دفاع‌مقدس است .

دکتر جاسبي تصريح کرد: براي تأسيس مساجد در واحدهاي دانشگاهي ضرب‌العجل تعيين كرديم و تا 3 سال ديگر بايد تمام واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي داراي مسجد باشند.اکنون 150 مسجد داريم و تا 3 سال آينده 300 مسجد باشكوه جديد ساخته مي شود، همچنين 40 مقبره شهدا در واحدهاي سراسر كشور ساخته شده است . دکتر جاسبي گفت: دانشگاه آزاد اسلامي در بين كل دستگاه‌هاي اجرايي، نهادهاي انقلابي، وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ... در حوزه اقامه نماز، براي پنجمين سال متوالي مقام‌‌ برتر را بدست آورده است و در زمينه مسابقات قرآن و عترت و نمايشگاه‌هاي قرآن و عترت همواره حضور فعال داشته است. وي افزود: 52 درصد كل فرزندان شهيد در دانشگاه آزاد اسلامي تحصيل مي‌كنند و تمام فرزندان شهيد مي‌توانند در دانشگاه آزاد اسلامي از هر نقطه‌اي به نقطه ديگر منتقل شوند.

دکتر جاسبي گفت: دانشگاه آزاد اسلامي در زمينه مبارزه با تروريسم فعاليت گسترده اي داشته است و تاکنون بيش از 50 جلد کتاب معتبر در زمينه مبارزه با تروريسم توسط دانشگاه آزاد اسلامي منتشر شده است. دکترجاسبي عنوان کرد: دانشگاه آزاد اسلامي در آستانه سي امين سالگرد فعاليت، بخشي از تاريخ ماندگار انقلاب است و روز به روز شکوفاتر مي شود و به حرکت تکاملي خود ادامه مي دهد.

در اين نشست تعدادي از اعضاي هيات رئيسه مجلس، روساي کميسيون ها و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه بخش عمده اي از شتاب رشد علمي و آموزشي کشور و ارتقاي فرهنگي و پژوهشي ايران مرهون دانشگاه آزاد اسلامي است از خدمات صادقانه دکتر جاسبي و مسوولان دانشگاه آزاد اسلامي تقدير و تشکر کردند و تاکيد نمودند که نقش دانشگاه آزاد اسلامي در توسعه پايدار کشور و تربيت نيروهاي مجرب و تحصيلکرده و صيانت از ارزشهاي انقلاب ، جلوگيري از فرار مغزها و خروج سرمايه ها از کشور بي نظير است.


 معاون عمران دانشگاه آزاد اسلامي پرند:
 احداث پارک علم و فناوري در دانشگاه آزاد اسلامي پرند 

معاون عمران دانشگاه آزاد اسلامي پرند از احداث پارک علم و فناوري در اين دانشگاه و بهره برداري از ساختمان آموزشي جديد 6 طبقه با 32 کلاس در مهرماه خبر داد.

به گزارش آنا، مهندس نويد کامور در تشريح فعاليت هاي عمراني واحد متبوع خود با بيان اينکه بسترهاي لازم براي تبديل شدن اين واحد به يک واحد جامع و بين المللي وجود دارد اظهار داشت: يکي از کارهاي صورت گرفته در اين زمينه ساخت پست زميني است که با احداث آن مشکل برق دانشگاه که قبلا به صورت موقتي و با يک ترانس هوايي تأمين مي شد، حل شده است.

معاون عمران دانشگاه آزاد اسلامي پرند از وصل گاز شهري به واحد پرند خبر داد و افزود: با توجه به افزايش قيمت گازوئيل و تأکيد رئيس واحد مبني بر صرفه جويي، گاز شهري را به مجتمع دانشگاهي پرند وصل کرديم که با اين اتفاق کاهش قابل توجهي در هزينه ها صورت گرفت.

وي خريد انشعاب آب، ساخت منبع زيرزميني جهت ذخيره سازي آب شرب و فضاي سبز و رايزني با مخابرات براي فيبرنوري در راستاي برطرف کردن مشکلات خطوط تلفن و افزايش ظرفيت خطها را از ديگر اقدامات صورت گرفته در اين واحد برشمرد.

افتتاح مسجد واحد در آينده اي نزديک

کامور با اشاره به تأکيد دکتر جاسبي و رئيس واحد پرند مبني بر ساخت و تکميل هر چه سريعتر مسجد دانشگاه گفت: مسجد واحد در مرحله نماکاري است و در حال حاضر از فضاي دروني مسجد جهت اقامه نماز و مراسم مذهبي استفاده مي شود.

معاون عمران واحد پرند افزود: اتاق هايي که در ورودي هاي مسجد وجود دارد براي کارهاي مذهبي مورد استفاده قرار مي گيرند و ان شاءالله در آينده نزديک شاهد افتتاح مسجد خواهيم بود.

بهره برداري از ساختمان آموزشي جديد با 6 طبقه و 32 کلاس در مهرماه

وي با تأکيد بر اينکه واحد پرند در جهت رسيدن به يک دانشگاه معتبر قدم بر مي دارد و نيازهاي حوزه آموزش در کوتاه ترين زمان ممکن مرتفع مي شود، تصريح کرد: در حال حاضر با توجه به ساختمانهاي موجود به لطف خدا مشکل خاصي نيست و ساختمان آموزشي جديدي با 6 طبقه و 32 کلاس در حال احداث است که مهرماه قابل بهره برداري است.

کامور ادامه داد: مجموعه چهار ساختمان مجزا و نزديک به هم با متراژ حدوداً 20 هزار متر مربع در معاونت عمراني ساختمان مرکزي در حال مطالعه و طراحي است که براي قدم بعدي اجراي اين مجموعه انجام خواهد پذيرفت.

احداث پارک علم و فناوري

معاون عمران واحد پرند خاطر نشان کرد: فضاي ساختماني پارک علم و فناوري در حال طراحي است که بعد از طراحي احداث ساختمانها را شروع مي کنيم.

کامور در پايان از حمايت هاي دکتر جاسبي، مهندس شهرکي معاون عمراني دانشگاه آزاداسلامي، رئيس و دبير منطقه 12، رئيس و دبير منطقه 8 و همچنين حمايت و پي گيري هاي مستمر دکتر قمي رئيس واحد پرند،هيئت رئيسه و کارکنان حوزه معاونت عمراني قدرداني کرد.


 رئيس واحد دماوند در گردهمائي اعضاي هيات علمي :
 دانشگاه آزاد اسلامي سهم بزرگي در جذب و پرورش استعدادهاي کشور دارد 

دماوند-خبرنگار آفرينش

مراسم افطاري نزديک به 100 عضو هيات علمي واحد دماوند به همراه خانواده هاي آنان در ماه مبارک رمضان همچون سالهاي گذشته برگزار شد.

به گزارش آفرينش،اين مراسم به همت يکي از اساتيد گروه محيط زيست وهر ساله در يکي از نقاط فرهنگي و تفريحي شهر تهران انجام مي شود و امسال نيز با حضور رئيس و ديگر مسئولان واحد دماوند همراه بود. در اين مراسم دکتر صفري رئيس واحد دماوند ضمن تقدير از فعاليت ها و زحمات يکسال گذشته اساتيد هيات علمي اين واحد دانشگاهي گفت: ما اميدواريم در سال تحصيلي پيش رو تلاشها و تحقيقات و فعاليت ها افزايش يافته و چند برابر شود.

وي در اين مراسم تصريح کرد: واحد دماوند در سال گذشته رشد خوبي از ديدگاه پژوهشي و علمي داشت و همچنين از نظر عمراني و توسعه کمي ساختمانها نيز با افتتاح ساختمانهاي جديد و شروع به کار چند ساختمان ديگر از رشد بسيار خوبي برخوردار بوده است.

دکتر محمود صفري از اساتيد هيات علمي خواست تا دلسوزانه تر و با انگيزه ي بيشتر سر کلاسها حاضر شوند چراکه دانشجويان اصلي ترين سرمايه دانشگاه و جامعه و کشور ماهستند. وي در اين زمينه به تهاجم فرهنگي و خروج استعدادهاي جوان از کشور اشاره کرد و تاکيد کرد: بايد کاري کنيم که اين استعدادها در کشور خودمان ادامه تحصيل داده و شکوفايي شان را در عرصه هاي مختلف شاهد باشيم و به اين وسيله خدمت رساني در کشور تقويت شود. دکترصفري گفت: دانشگاه آزاد اسلامي به حق در اين زمينه باعث جذب و پرورش بسياري از جوانان شده و از خروج استعدادهاي کشور جلوگيري کرده است.


 نخبگان و فرهيختگان واحد علي آباد كتول تجليل شدند 

همزمان با ميلاد کريم اهل بيت ،حضرت امام حسن مجتبي (ع)، طي مراسمي از 280 نخبه و فرهيخته دانشگاه ازاد اسلامي واحد علي آباد كتول تجليل شد .

به گزارش آفرينش، در اين مراسم با حضور حضرت آيت الله شاهرودي ، نماينده مردم استان گلستان در مجلس خبرگان رهبري ، حجت الاسلام و المسلمين باقري ، امام جمعه شهرستان ، حجت الاسلام و المسلمين رجبي ، معاون نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي پيام نور استان و جمعي از مسئولان شهرستان در مسجدالزهرا (س)اين واحد دانشگاهي برگزار شد.

رئيس كميته پژوهش و فناوري منطقه 10 در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اين مطلب كه مجموعه شاخصه‌هاي ملي و بين‌المللي در تعيين امتياز واحدهاي دانشگاهي موثر است، از فعاليتهاي پژوهشي ، مقالات ارائه شده در همايش هاي بين المللي ، تعداد دانشجويان كارشناسي ارشد ، افزايش رشته هاي تحصيلي ، جذب اعضاي هيات علمي در مقطع دكتري تخصصي و تعداد دانشجويان بعنوان شاخصه هاي مهم در ارزيابي و تعيين امتياز واحدهاي دانشگاهي ياد كرد و افزود : در حال حاضر واحد علي آباد كتول طي 4 سال با رشد چشمگير امتياز خود از 516 به 28/1701 بعنوان بزرگترين واحد دانشگاهي در منطقه ، به سرعت مسير پيشرفت را طي مي كند.

رئيس واحد علي‌آبادكتول با بيان اينكه معرفت و قدرشناسي تنها چيزي است كه خداوند بزرگ از بندگانش طلب مي‌كند، بيان داشت: خداوند را شاكريم كه به ما دين اسلام را عطا كرد و اميدواريم كه شايسته پذيرش اين نعمت الهي باشيم.

دكتر ايرانبخش در خصوص ساخت و نامگذاري مسجد واحد علي‌آبادكتول گفت: مراسم كلنگ‌زني و افتتاح اين مراسم به ترتيب همزمان با شهادت و ولادت حضرت زهرا(س) صورت گرفت كه وجه تسميه خوبي براي نامگذاري اين مكان مقدس به نام مسجد الزهرا (س) شد تا مسجد اين واحد به نام دختر نبوت، همسر ولايت و مادر امامت مزين شود.

شايان ذكر است در اين مراسم از 280 نخبه و فرهيخته پژوهشي ، آموزشي ، دانشجويي ، ورزشي و همچنين فرزندان ممتاز اساتيد و كاركنان با اهداء لوح تقدير و هديه تجليل شد و پس از اقامه نماز مغرب و عشاء به امامت حضرت آيت الله شاهرودي خانواده بزرگ واحد علي آباد کتول بر سر سفره افطار گردهم آمدند .


 فرهنگ دانشگاه 

رئيس واحد کرمانشاه:

دانشگاه آزاد اسلامي کرمانشاه يک قدم تا جامع شدن فاصله دارد

دانشگاه آزاد اسلامي کرمانشاه 26 مرداد ماه سال 1367فعاليت خود را در رشته‌هاي کشاورزي، علوم تربيتي وکارداني ديني و عربي با سه عضو هيئت علمي،سه کارمند و حدود 150دانشجو آغاز کرد. به گزارش آفرينش، دانشگاه  آزاد اسلامي کرمانشاه در حال حاضر پس از 23 سال فعاليت، با رتبه بسيار بزرگ نوع الف و با امتياز کل 2022 با بيش از 230هکتار و حدود 15هزاردانشجو، 270 عضو هيئت علمي تمام وقت، 700مدرس حق التدريس، 240 کارمند، 115 رشته در مقاطع مختلف کارداني تا کارشناسي ارشد و بيش از 30 هزار دانش آموخته به عنوان بزرگ ترين مجتمع آموزشي در غرب کشور مطرح است.

واحد کرمانشاه داراي سايت اينترنت پر سرعت مجهز به فيبر نوري با 70سيستم فعال هم زمان است و کتابخانه اين واحد با 120 هزار جلد کتاب، مجلات علمي، امکانات و تجهيزات پيشرفته و همگام با فناوري روز دنيا و منابع غني علمي يکي از بزرگترين کتابخانه هاي استان کرمانشاه محسوب مي شود.

دانشگاه آزاد اسلامي کرمانشاه داراي 6 دانشکده علوم انساني، علوم پايه ، کشاورزي، حقوق و علوم سياسي ، علوم تربيتي و روان شناسي و تحصيلات تکميلي، کلينيک روان شناسي و مشاوره دانشگاهي، سلف سرويس با ظرفيت 2 هزار پرس غذا در هر وعده، خوابگاه هاي دانشجويي مجهز با ظرفيت 700 دانشجو، سالن بزرگ تربيت بدني چند منظوره، دفتر مشاوره و مطب پزشک، بزرگترين مجتمع دامپروري، تحقيقاتي و کشاورزي در شهر کرمانشاه و مرکز آموزشي و فرهنگي سما است.

گفتني است، نخستين ژورنال نانو دانشگاه آزاد اسلامي و دومين ژورنال نانو در ايران در واحد کرمانشاه به چاپ مي رسد و بيش از 200 کارگاه آموزش نيروي انساني توسط حوزه پژوهش برگزار شده است. بيش از 103 طرح پژوهشي در واحد کرمانشاه در حال اجرا است و 45 طرح نيز به پايان رسيده است؛ همچنين 188 مقاله در مجلات معتبر علمي داخلي، 28 مقاله ISI و بيش از 30 عنوان کتاب در اين واحد به چاپ رسيده است. تاکنون واحد کرمانشاه از تيم هاي مختلف رباتيک شامل گروه سازنده اولين خودروي برقي در غرب کشور، گروه هاي سازنده هواپيماي بدون سرنشين، خودروي مين ياب، هليکوپتر مين ياب و ربات پله نورد ويژه جانبازان حمايت کرده است.

چاپ مقاله استادواحد بردسير با رتبهISI در ژورنال بين المللي اسپانيا

مقاله رسول جمشيدي، عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي بردسير با عنوان:

Determination trace amounts of thallium after separation and preconcentration onto nanoclay loaded with 1-(2-pyridylazo)-2-naphthol as a new sorbent

در ژورنال بين المللي:

International Journal of Environmental Analytical Chemistry

با رتبه ISI که در اسپانيا منتشر مي گردد به چاپ رسيد.به گزارش آفرينش، از ديگر فعاليت هاي اين پژوهشگر و استاد دانشگاه مي توان به طراحي و ساخت چندين دستگاه آزمايشگاه شيمي صنعتي و ارائه 12 مقاله در سمينار ها و کنفرانس هاي داخلي و خارجي و ژورنال هايISI اشاره نمود. 

رئيس واحد رودهن:

آزادگان با سلحشوري و ازجان گذشتگي از کيان و ملت خويش دفاع کردند

رودهن -خبرنگارآفرينش

بيست شش مرداد ماه روز تجليل از اسرا ومفقوداني است که با سلحشوري وازجان گذشتگي از کيان وملت خويش دفاع کردند.به گزارش آفرينش، دکتر غلامحسين حيدري درسالروز آزادي اسرا گفت : انقلاب اسلامي ايران ثمره ودستاورد قرنها مبارزه وتلاش است . اين انقلاب گوهر حقيقت ناب اسلام را به عنوان عزيزترين وگرانقدرترين گمشده خويش از ميان سالها تحمل غربت دين درصحنه حماسه ها ورنج هاي تاريخ به کف گرفت واين واقعيتي انکار ناپذير است. وي گفت: ازاين رو بود که اين انقلاب به زودي تبديل به کانون توجهات وتهاجمات دشمنان گوناگوني شد که اين طليعه خجسته را به معناي غروب حاکميت استبدادي واستعماري خود تفسير مي کردند. رئيس واحد رودهن گفت: وقتي در روز 31 شهريور ماه 1359 هجوم سريع وهماهنگ رژيم بعثي عراق به مراکز نظامي واقتصادي ميهن اسلامي ما قطعيت وقوع يک جنگ تمام عيار رادر منطقه اعلام کرد ، اين واقعيت تلخ را نيز به همراه آورد که تدارکي سازمان يافته وجهاني براي مهار ومحو انقلاب اسلامي ونظام نوخاسته جمهوري اسلامي ايران صورت پذيرفته است در عين حال جمهوري اسلامي ايران باتاکيد برفرموده امام فقيد حضرت امام خميني (ره )اين پيام پرمعناي او را مضمون جاودانه دفاع مقدس خويش مي داندکه:ما رسماً اعلام مي کنيم که هدف ما تاکتيک جديد در ادامه جنگ نيست ، چه بسا دشمنان بخواهند باهمين بهانه ها حملات خود را دنبال کنند، نيروهاي نظامي ما هرگز نبايد از کيد ومکر دشمنان غافل بمانند.

وي گفت: سرانجام پس از هشت سال جنگ درتاريخ 29 مرداد سال 1367 هـ ش ميان ايران وعراق رسماً آتش بس برقرار شد ونيروهاي ناظر سازمان ملل براي نظارت برآتش بس در طول مرزها مستقر شدند سه سال پس از اين آتش بس در 26 مرداد 1369 اولين گروه 1000 نفره از رزمندگان ايران که درعراق اسير بودند از مرز خسروي وارد خاک ايران شدند وملت ايران با سرافرازي در دفاع از اسلام وانقلاب وحفظ تماميت ارضي ميهن خود از آزادگان بازگشته به ميهن باشور وشعف استقبال کرد وامسال روز تجليل از اسراء ومفقودان مصادف است با 18 رمضان المبارک ودر آستانه شبهاي ليالي قدر ضربت خوردن حضرت علي (ع) وشهادت آن بزرگوار قرار گرفته ايم ، شهادت مولاي موتقيان را به پيروانش تسليت گفته ومقدم آزادگان سرافراز را به سرزمين مقدس ايريان اسلامي گرامي مي داريم .

رئيس واحد خاش:

رفاه دانشجويان دانشگاه از اهميت بسزايي برخوردار است

همزمان با ولادت حضرت امام حسن مجتبي (ع)يک دستگاه خودپرداز از نوع سالني در محل ساختمان مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي واحد خاش نصب و آماده بهره برداري قرار گرفت.به گزارش آفرينش، با رايزني هاي صورت گرفته توسط رياست قبلي واحد و نيز پيگيري هاي مستمردکتر ميري رياست جديد دانشگاه و همکاري بانک ملي شعبه مرکزي شهرستان اين دستگاه تهيه و نصب گرديد.دکتر ميري رفاه حال دانشجويان دانشگاه را مهم ارزيابي نمود و هدف از اين اقدام را در همين راستا برشمرد. وي افزود: جهت رفاه بيشتر دانشجويان، کارکنان، اعضاي هيئت علمي و مجموعه دانشگاه مذاکراتي با بانک ملي صورت گرفته تا نسبت به ايجاد يک باجه ازبانک مذکور در فضاي داخلي دانشگاه همکاري و مساعدت نمايد.

لازم به توضيح است که دانشگاه آزاد اسلامي واحد خاش در استفاده از فن آوري هاي نوين و خدمات الکترونيک همواره پيشگام بوده و جزو اولين دستگاههاي اجرايي سطح شهرستان مي باشد که از اين دستگاه استفاده مينمايد.

رئيس واحد بين المللي جلفا :

تكريم دانشجو براي ما حالت تقدس دارد

جلسه شوراي فرهنگي واحدبين المللي جلفا با حضور دكتر رحيمي رئيس جديد اين دانشگاه و ديگر اعضاي شوراي فرهنگي برگزار شد.

به گزارش آفرينش، دكتر رحيمي در اين جلسه با اعلام اينكه ترويج انديشه اسلامي وظيفه شوراي فرهنگ اسلامي گفت بايستي با همكاري و وفاق همديگر پيشبرد فرهنگ اسلامي را در دانشگاه فراهم سازيم .

رئيس واحد بين المللي جلفا افزود : پيامبر اسلام با زحمات بيشتر اسلام را به ما هديه داده و وظيفه ما ترويج و حفظ اسلام در ميان مردم است .

وي در ادامه به رعايت اخلاق اسلامي و انعطاف پذيري در بين مجموعه واحد بين المللي جلفا تاكيد كردو گفت: بدرفتاري و كج خلقي در محيط دانشگاه ازهيچ كس قابل قبول نيست و نبايد بين دانشجو واستاد و كارمند فاصله افتد .

دكتر رحيمي در ادامه با اعلام اينكه مسئوليت ما ساختن جامعه است برتكريم دانشجو و اساتيد تاكيد كرده واعلام داشت : بايستي بابرنامه ريزي مناسب جهت جذب دانشجو فرهنگ سازي نمود و براين اساس تكريم دانشجو براي ما حالت تقدس دارد .رئيس شوراي فرهنگي واحدبين المللي جلفا در ادامه ايجاد جو صميمي در ميان كاركنان و اساتيد ودانشجويان را در تامين امنيت خاطراين مجموعه تعيين كننده دانسته و افزود بايستي كاري كنيم كه تعلق خاطر كاركنان و اساتيد و دانشجويان به اين دانشگاه بيشتر شود .

راه اندازي نسخه آزمايشي کتابخانه ديجيتال واحد يزد

نسخه آزمايشي کتابخانه ديجيتال دانشگاه آزاد اسلامي يزد از مردادماه 90 به صورت آزمايشي از طريق اتوماسيون اداري براي اساتيد و کارکنان قابل استفاده شد. به گزارش آفرينش، دکتر داودي معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي يزد گفت‌: کتابخانه ديجيتال واحد يزد که به صورت آزمايشي در حال حاضر قابل استفاده مي باشد داراي چندين مجموعه کتب شيمي، کامپيوتر، مذهبي، مقالات علمي و کتب نقد مي باشد.وي ادامه داد : اين کتابخانه برنامه اي است که از سايت سازمان جوانان يونسکو تهيه شده است و تمام کشورهاي جهان مي توانند از آن استفاده کنند.دکتر داودي آدرس کتابخانه مذکور را بر روز اتوماسيون اداري را 192.168.118.32 عنوان کرد و گفت : در حال حاضر بيش از يکصد کتاب در اين کتابخانه وجود دارد و کتب و مقالات علمي ذکر شده براي کاربران به صورت تمام متن قابل استفاده بوده و انشاءا... در آينده به اين مجموعه کتب بيشتري اضافه خواهد شد.

در واحد شهرري برگزارشد؛

کارگاه آموزشي برنامه ريزي فرهنگي ويژه کارکنان حوزه معاونت فرهنگي

کارگاه آموزشي برنامه‌ريزي فرهنگي ويژه کارشناسان فرهنگي واحد شهرري با حضور مديرکل اداره تحقيقات و برنامه‌ريزي فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي در محل دفتر معاونت فرهنگي اين واحد دانشگاهي برگزار گرديد.

به گزارش آفرينش، در اين کارگاه يک روزه، حجت الاسلام و المسلمين حبيبي ضمن ارائه رويکردهاي مختلف در تعريف فرهنگ، مباني برنامه‌ريزي و راهبرد مديريت فرهنگي، به اهميت و ضرورت برنامه‌ريزي فرهنگي در نيل به سند چشم انداز معاونت فرهنگي در افق 1404 و اهداف کلان دانشگاه با توجه و تمسک به قرآن و اهل بيت(ع)، آرمان‌هاي انقلاب اسلامي، رهنمودها و بيانات امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري اشاره نمود. از ديگر برنامه‌هاي اين کارگاه ارائه چگونگي تدوين راهبرد با استفاده از مدل swot، گفتگو و برگزاري پرسش و پاسخ در راستاي ارتقاء و تعميق ارزشهاي اسلامي و ديني دانشجويان و اثربخشي هر چه بيشتر برنامه‌هاي اجرايي پژوهش محور و بررسي راهبردها و راهکارهاي اجراي يک برنامه فرهنگي به شمار مي رفت.


 پيشينه علوم 

علم رياضيات

قسمت پنجم

نظريه اعداد و محاسبه

توجه به اعداد و محاسبه در ميان مسلمانان از نخستين قرن هاي اسلامي آغاز شد. در ابتدا مسلمانان به پيروي از يونانيان، ميان علم اعداد و علم حساب تفاوت قائل بودند، ولي علم حساب درنظر مسلمانان علم جبر و مقابله را نيز شامل مي شد که از يافته هاي خود آنها است.

در قرن هاي بعد اين دو نام تقريبا به جاي يکديگر به کار مي رفت در صورتيکه نام ارثماطيقي مأخوذ ازيوناني را نيز بعضي از مؤلفان به کار مي بردند. بيشتر رياضيدانان مسلمان آثاري در علم اعداد تأليف کرده بودند، ولي عده معدودي از آنان تنها به همين علم اکتفا مي کردند.

با توجه به علم اعداد در ميان مسلمانان ارتباط نزديک با تحقيق در مربعات سحري و اعداد متحابّه داشت، که در علوم خفيه از کيميا تا سحر به کار مي رفت. ورود مربعات سحري در پژوهش هاي کيميايي در آثار جابرين حيان ديده مي شود و اخوان الصفا اين مربعات را ازجنبه رياضي آنها مورد تحقيق قرار دادند و تا 36 خانه اي آنها را مي شناختند. شمس الدين بوني که در علوم خفيه حجت است، تحقيقات بيشتري درباره اين مربع ها انجام داده و قواعدي براي پر کردن مربعات با خانه هاي بيشتري به دست آورده است. قاعده کلي اعداد متحابه به وسيله ثابت بن قُرّه کشف شد.

ادامه دارد...

تهيه وتنظيم:فهيمه سادات موسي کاظمي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته