جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/05/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3950


هويت و ابعاد هويت و نقش والدين
استاد: دكتر احدي دانشجو: آرزو شمالي اسكويي (قسمت دوم)

کنجد و خواص آن


خبرها از عالم علم


  هويت و ابعاد هويت و نقش والدين  
 استاد: دكتر احدي دانشجو: آرزو شمالي اسكويي (قسمت دوم)

اين كه چگونه افراد به طور موفقيت آميزي اين بحران هاي دو قطبي را در هر مرحله حل مي كنند، فرايند رشد سالم يا مخالف آن را تعيين مي كند.

پس در هر مرحله نقطه عطف بالقوه اي وجود دارد كه تعيين كننده رشد سالم در برابر رشد ناسالم است. رشد سالم شامل فرايند ايجاد تعادل مناسب در طرف مثبت حل بحران است.

حل بحران باعث تداوم رشد به سوي مرحله بعدي مي شود.

بعد شخصي هويت براساس نظريه اريكسون شامل:

ايدئولوژي شخص ( براي مثال عقايد درباره مذهب، سياست و پول ) انتظارات شغلي، مليت، جنسيت و قوميت مي باشد.

بعد اجتماعي هويت نيز شامل بسياري از نقشهايي است كه انسان ها در زندگي ايفا مي كنند نظير والدين، دانش آموزان، همشهريان، عضو گروه تبهكاران، مصرف كنندگان و كاركنان.

بيشتر ارزش ها به عنوان نقشي جديد هستند كه به عنوان بخشي از هويت شخص محسوب مي شوند. برخي نقش هاي متمايز در نهايت در قالب تعريف خود يكپارچه مي شوند.

احساس خود آن چنان كه ما خود را مي بينيم و ديگران ما را مي بينند ، اساس شخصيت بزرگسالي ما را تشكيل مي دهد.

اگر اين پايه و اساس ثابت و قوي باشد يك هويت فردي محكم بدست خواهد آمد و اگر اين چنين نباشد نتيجه چيزي است كه اريكسون آنرا گم گشتگي هويت مي نامد.

گم گشتگي هويت چيزي شبيه به رنج بردن از ياد زدودگي يا شبيه سرگرداني دايمي و به دنبال خود گشتن است.

شخصيت هاي گم گشته با نوعي احساس ضعيف ازگذشته تا آينده فاقد ريشه و ديد نسبت به آينده اند.

براي كسب هويت معنادار بزرگسالي ، لازم است تا شخص در طيف گسترده اي از نقش ها به جستجو و تجربه بپردازد و خود را با اشخاص مهم در محيط اجتماعي مقايسه كند.

شخص نياز دارد تا در حد توانايي خود دست به انتخاب بزند . به عقيده اريكسون، جوامع صنعتي با طولاني كردن دوره وابستگي، هويت يابي را دشوار مي سازند.

در بعضي موارد تكنولوژي جديد مربوط به دنياي مدرن، فرايند شكل گيري هويت در نوجوانان را دچار مشكلاتي مي نمايد.

براي نمونه لانگ و چن در مطالعه اي در زمينه بررسي تاثير استفاده از اينترنت بر فرايند شكل گيري هويت نوجوانان دريافتند كه استفاده از اينترنت برابعاد مختلف تحول هويت تاثيرگذار است و ميزان تعهد به مفهوم خود در نوجواناني كه از اينترنت استفاده مي كنند، تحت تاثير قرار مي گيرد.

اريكسون واژه بحران هويت را كه اشاره به سوالهاي جدي نوجوانان در باره ويژگي هاي شخصيت شان، نظر آنان درباره خودشان، نگراني در زمينه برداشت ديگران از آنها و شك درباره معني و هدف حيات دارد مطرح كرد.

به عقيده اريكسون موفقيت شخص در انجام تكاليف دوران بزرگسالي او نظير ازدواج و تعيين مسير زندگي به چگونگي حل بحران هويت او وابسته است.

در نوجواني حل بحران هويت در مقابل گم گشتگي در هويت به ظهور وفاداري مي انجامد. از ديد اريكسون، وفاداري ظرفيت سطح بالاي اعتماد به ديگران، اعتماد به خود و مهمتر از آن خود را ملزم و متعهد كردن است.

اريكسون تاكيد دارد كه هم شكل گيري هويت و هم ظهور وفاداري، براي آماده كردن نوجوان به عنوان فردي آماده انجام تكاليف رواني – اجتماعي بزرگسالي فرد با بي اعتنايي و عدم تعهد ( از بين رفتن اعتماد به خود و ناتواني در مراقبت از ديگران) يا با پيروي از نوعي جهان بيني كه كاملا غير مردم سالارانه و مغاير با اخلاقيات جهاني است، مشخص مي شود.

ادامه دارد....


  کنجد و خواص آن  

کنجد يکي از قديمي ترين دانه هاي روغني است که توسط بشر شناخته شده و براي خوراک و به عنوان دارو مصرف داشته است. کاشت کنجد در بين النهرين در دره دجله و فرات به 1600 سال قبل از ميلاد بر مي گردد.

نام مصري کنجد Sesemt در ليست 20 متر طول گياهان دارويي Ebers papyrus مصر در 1550 سال قبل از ميلاد ثبت مي باشد.

حفاري هاي اخير باستان شناسي در ترکيه نشان مي دهد که بين سالهاي 900 تا 700 قبل از ميلاد در امپراتوري Urartu که در حال حاضر Armenia مي باشد بذر کنجد کاشته مي شده و کنجد توليد مي شده و از ان روغن کنجد استخراج و براي مصرف مردم عرضه مي شده است.

به گزارش سايت پزشكان بدون مرز در داستان علي بابا و چهل دزد در کتاب هزار و يکشب امده است در موقعي که دزدان براي باز کردن قفل عجيبي احتياج به يک رمز خاص براي باز شدن قفل داشتند نام ( کنجد باز کننده ) انتخاب شده و با ذکر اين رمز درب باز شده است و اين نشان ميدهد اين رمز با نام کنجد در داستان انتخاب شده است. زيرا فکر مي کردند که تمام خوانندگان داستان بانام کنجد اشنايي دارند و به علاوه چون کنجد به محض رسيد ن از غلاف ميوه که به طور ناگهاني باز ميشود به بيرون پرتاب مي شود لذا اين نام را براي باز شدن ناگهاني درب انتخاب کردند.

در حال حاضر توليد کنجد در تمام دنيا درحدود 2 ميليون تن در سال مي باشد که قسمت عمده ان براي روغن کنجد مصرف ميشود . چين بزرگترين توليد کننده ان است پس از ان به ترتيب هندوستان ، حبشه ، نيکاراگوئه ، سودان ، مکزيکو ، گواتمالا و سرانجام امريکاي شمالي مي باشد.

در ايران نيز مقدار محدودي کاشته مي شود که دانه ان بيش از 90 درصد براي گرفتن روغن و تهيه ارده براي ساختن حلوا ارده و مقدار محدودي نيز به شکل دانه مصرف مي شود. که زمستان مصرف ميشود وبسيار مفيد و پر از انرژي است.

در اروپا و امريکاي شمالي روغن کنجد بمقدار زيادي براي توليد Margarine و ساير روغنهاي خوراکي با کيفيت بالا مصرف ميشود . اشخاصي که معتقد به مصرف روغن با کلسترول خيلي کم هستند و رژيم کاهش کلسترول دارند و روغن کنجد مصرف مي کنند و همين امر موجب شده است که تقاضاي زيادي در دنيا براي مصرف روغن کنجد باشد ، زيرا روغن کنجد يکي از منابع غني چربي هاي اشباع نشده که از اين نظر مورد توجه در رژيم غذايي است ، مي باشد.

در هندوستان معمول است که از روغن کنجد ، به عنوان مقوي و ملين و مسهل در سطح وسيعي استفاده مي شود.

در فرانسه از روغنن کنجد در ساختن عطرها ، صابونهاي و لوازم ارايش استفاده مي شود.

خاصيت اصلي انواع شيره و ارده، انرژي‌زا بودن آنهاست و براي فصل زمستان که بدن به انرژي بيشتري براي گرم کردن خود احتياج دارد، بهترين غذا محسوب مي‌شوند.

اما حواس‌تان باشد که هر دوي اين مواد به غير از انرژي‌زا بودن، درصد بالايي کالري هم دارند و اگر شما فرد کم‌تحرکي هستيد که روزانه بيش از 20دقيقه پياده‌روي منظم نداريد يا ورزش نمي‌کنيد، بدانيد که با خوردن اين دو ماده مغذي، حتما چاقي و عوارض آن انتظارتان را مي‌کشد.

ارده و شيره هر دو گرمي هستند و آب روي آتش براي خلاص شدن از رطوبت سردي‌خوردن.

قند حلواارده و حلواشکري و شيره براي افراد ديابتي مضر است؛ گرچه شيره خرما به دليل داشتن مواد قندي کم‌ضرر (گلوکز و ساکاروز)، براي بيماران ديابتي ضرر کمتري دارد ولي خوردن آن را به آنها توصيه نمي‌کنيم.

به تازگي دو کارخانه به توليد حلواارده براي بيماران ديابتي پرداخته‌اند که در آن از قند مصنوعي و بي‌ضرر استفاده شده است.

کنجد که از مواد اصلي حلواارده است، منبع بسيار خوبي براي تامين کلسيم بدنتان است.همچنين مصرف آن کلسترول را کاهش مي‌دهد.

از کنجد در درمان اختلالات کبد و کليه استفاده مي‌شود و براي درمان استخوان‌درد و درد مفاصل هم مفيد است.

به دليل تحرک بالاي کودکان، مصرف حلواارده در وعده صبحانه، علاوه بر رساندن انرژي لازم به آنها، باعث تقويت حافظه‌شان هم مي‌شود.

شيره انگور هم درست مانند خود انگور مقدار قابل توجهي ويتامين «آ»، «ب»و «ث» دارد و در ضمن ضدنفخ هم هست.

همچنين شيره انگور در بدن باعث دفع اوره و مقداري از اسيدهاي غيرمفيد بدن مي‌شود و کارشناسان تغذيه آن را پاک‌کننده بقاياي غذاها در روده و معده مي‌دانند. البته شيره انگور محرک اعمال کبدي هم هست و به خون‌سازي نيز کمک مي‌کند.

شيره انگور و خرما، هر دو تسکين‌دهنده دردهاي رماتيسم و امراض شرياني و وريدي هستند.

در ترکيب غذايي خرما، فسفر و آهن وجود دارد که مصرف شيره خرما در وعده صبحانه باعث فعال شدن سلول‌هاي عصبي و در ضمن مانع ايجاد کم‌خوني در افراد مي‌شود.

شيره و ارده هر دو طبيعت گرم دارند و مصرف آن براي گرم‌مزاج‌ها موجب غليظ شدن صفرايشان مي‌شود و نتيجه آن، جوش زدن در صورت و بدن‌شان است که راه درمانش هم خوردن ميوه‌هاي تازه با طبيعت سرد است.

خواص ارده از نظر طب قديم :

در کتب طب سنتي با نام رهشي امده است و ان عبارت است از کنجد پوست گرفته بريان که نرم ساييده شده باشد و به صورت مايع در ايد و روغن ان را نگرفته باشند . از نظر طبيعت طبق نظر حکماي طب سنتي گرم وتر است . و از نظر خواص معتقدند که براي تقويت نيروي جنسي و تقويت بدن مفيد است . اگر به طور غليظ خورده شود دير هضم و ثقيل است و اشتها را از بين مي برد براي رفع اين عوارض ان را بايد با عسل و سرکه مخلوط کرد و خورد .

ارده نرم کننده ي سفتي ها و ورم ها ي سفت داخلي است و دمل ها زرا نيز نرم مي کند و مسکن درد ان است هم چنين ضماد و ماليدن ان نيز همين خواص را دارد .

در مناطق خاور دور از نظر خواص دانه ي کنجد متفق القول ايد که مغذي و نرم کننده است . براي نرم کردن سينه مفيد است و ملين و مسهل است .

مدر قاعده آور است .

دانه هاي سياه کنجد از نظر خواص ترجيح داده مي شود .

اين دانه ها به عنوان پاد زهر مورد توجه است و به علاوه براي معالجه ي بي حسي ، کرختي ، فلج ، يبوشت و کاهش فشار خون بالا تجويز مي شود

هم چنين براي رفع بيماري ها ي رحم توصيه
مي شود

مدر قاعده اور است . دانه هاي سياه کنجد از نظر خواص ترجيح داده مي شود .

اين دانه به عنوان پادزهر موردتوجه است به علاوه براي معالجه بي حسي ، فلج ، يبوست و کاهش فشار خون بابا تجويز مي شود .

همچنين براي رفع بيماري هاي رحم توصيه مي شو د. روغن دانه هاي کنجد جانشين برتري براي روغن زيتون است و به عنوان ظرف براي تهيه پمادها ، ماده مفيدي است و براي اين کار بايد سر را با ان مالش داد .

برگهاي کنجد لعاب زا مي باشد و نرم کننده و محلل است دم کرده ن براي ردشد موي سر نافع است دم کرده گياه کامل مدر است.


 خبرها از عالم علم 

كاهش تاثيرات منفي غذاهاي چرب با چاشني‌ها

نتايج يك آزمايش جديد تاييد كرد چاشني‌ها و ادويه‌هايي مثل زردچوبه و دارچين مي‌توانند اثرات نامطلوب ناشي از خوردن غذاهاي چرب را در بدن كاهش ‌دهند. به گزارش ايسنا، متخصصان تغذيه دريافته‌اند وعده‌هاي غذايي غني از اين ادويه‌ها فعاليت آنتي اكسيداني را در بدن تا 13 درصد افزايش داده و واكنش انسوليني را تا حدود 20 درصد كاهش مي‌دهد.

دكتر شيلاوست، استاديار سلامت زيست رفتاري در دانشگاه ايالتي پن در آمريكا مي‌گويد: به طور طبيعي وقتي شما يك غذاي پرچرب مي‌خوريد خونتان مملو از تري گليسيريد مي‌شود. تري گليسيريد نوعي چربي خون است. وي افزود: اگر اين اتفاق مكرر و به دفعات رخ دهد يا اگر سطح تري گليسيريد در خون بيش از حد افزايش پيدا كند احتمال بروز بيماريهاي قلبي افزايش پيدا مي‌كند. به گزارش روزنامه واشنگتن پست، وست تصريح كرد: ما دريافتيم كه افزودن چاشني‌ها و ادويه‌ها به وعده غذايي پرچرب موجب كاهش 30 درصدي واكنش تري‌گليسيريد مي‌شود. اين آزمايشات تاييد كرد: آنتي اكسيدانهايي مثل ادويه‌ها در كاهش فشار اكسيديته نقش مهمي دارند و در نتيجه خطر ابتلا به بيماريهاي مزمن را كاهش مي‌دهند. اين مطالعه در مجله تغذيه منتشر شده است.

لرزش دست‌ها را جدي بگيريد

لرزش دست‌ها هنگام عصبانيت، اضطراب، خستگي بيش از حد، ورزش‌هاي پراسترس و كار زياد روزمره از موارد شايعي است كه در اكثر بيماران مراجعه‌كننده به چشم مي‌خورد.

به گزارش ايسنا، لرزش دست‌ها مي‌تواند در اثر بيماري‌هاي عمومي مثل سوءتغذيه يا ضعف باشد، يا در اثر مشكلات غددي مثل پركاري تيروئيد كه لرزش و تعريق دست‌ها از علائم آن است.همچنين لرزش دست‌ها مي‌تواند جنبه ارثي داشته باشد كه اين نوع لرزش در سنين پايين‌تر شروع شده و در شرايط خستگي و استرس بيشتر مي‌شود و با دارودرماني مناسب قابل كنترل است.چه موقعي لرزش دست‌ها را بايد جدي گرفت؟ مواقعي كه لرزش دست‌ها در سنين پايين‌تر شروع مي‌شود، يا با علائم ديگري همراه است، يا با گذشت زمان بيشتر شده و پيشرفت مي‌كند، بايد جدي گرفته شود. در بيماري‌هاي ارثي يا اكتسابي مانند بيماري‌هاي تحليل برنده مغز مثل MS (ام اس)، يا بيماري‌هاي مخچه‌اي يا پاركينسون اين نوع لرزش‌ها ديده مي‌شوند.نوعي از لرزش دست كه هم در ميان‌سالي و هم كهنسالي ديده مي‌شود، بر اثر ابتلا به بيماري پاركينسون است كه اين بيماري به علت كم شدن رنگدانه‌هاي غدد قاعده‌اي مغز رخ مي‌دهد و همراه با كندي حركات بدن، سفتي و خشكي اندام‌ها بوده و به لحاظ ماهيت پيشرونده آن بايد تحت درمان متخصص مربوطه قرار بگيرد. بيماري MS نيز مي‌تواند با لرزش دست‌ها و عدم تعادل خود را نشان دهد كه اين جزو علائم هشداردهنده يك بيماري جدي است.آلودگي هوا، مسموميت با فلزات سنگين از جمله سرب و كبالت نيز مي‌تواند موجب لرزش دست‌ها در سنين پايين‌تر شود.مصرف موادمخدر و تركيبات آمفتامين و داروهاي روان‌گردان و استفاده بي‌رويه از داروهاي اعصاب كه به طور خودسرانه صورت مي‌گيرد هم مي‌تواند عامل لرزش دست‌ها شود.لرزش دست‌ها گاهي مي‌تواند عارضه مصرف داروهايي باشد كه براي درمان يک بيماري استفاده مي‌شوند، مثلا سالبوتامول كه در درمان تنگي نفس استفاده مي‌شود. مصرف بي‌رويه الكل در جوامع غربي، بي‌خوابي و شب زنده‌داري نيز يكي از علل ايجادكننده لرزش دست‌هاست.بنابراين براي پيشگيري از اين عارضه بايد از نظر تغذيه‌اي، به مصرف کافي سبزي‌ها، ميوه‌ها و پروتئين توجه كرد و از مصرف بي‌رويه‌ي قهوه و چاي و محرك‌هاي مغزي، داروهاي روان‌گردان و خواب‌آور به صورت خودسرانه پرهيز كرد. 

نوزدهمين كنگره انجمن جراحان ارتوپدي ايران

دبير نوزدهمين كنگره انجمن جراحان ارتوپدي ايران گفت: اين كنگره به همت انجمن جراحان ارتوپدي ايران و با همكاري تمام دانشگاههاي علوم پزشكي 25 تا 29 مهر ماه سال جاري در مركز همايشهاي بين‌المللي رايزن برگزار مي‌شود. به گزارش ايسنا، دكتر سيد مرتضي كاظمي با بيان اين مطلب اظهار داشت: بررسي مسائل نوين ارتوپدي و توجه به پيشگيري از بيماري آرتروز براي جلوگيري از رسيدن به مرحله تعويض مفصل محور اصلي كنگره امسال است كه در برخي ساعات روز در دو سالن ارائه خواهد شد.

دبير نوزدهمين كنگره سالانه انجمن جراحان ارتوپدي ايران گفت: در ايام برگزاري كنگره سمپوزيوم‌هايي با عناوين ساييدگي مفصل زانو، ديسپلازي هيپ، شكستگي‌هاي ستون فقرات، مفصل شانه، شكستگي‌هاي لگن، تعويض مفصل ران، سمپوزيوم پزشكي قانوني، ضايعات پا و گچ پا، شكستگي‌هاي مچ دست و ... برگزار مي‌شود. علاقمندان جهت كسب اطلاعات بيشتر به سايت اينترنتي www.iranoa.org و يا با شماره تلفن 88983609 تماس حاصل فرمايند.

داروهايي كه موجب افزايش وزن مي‌شوند

اگر تاكنون اين سوال به ذهنتان رسيده كه آيا داروها هم مي‌توانند موجب چاقي شوند يا خير، بايد بگوييم كه پاسخ مثبت است. به گزارش ايسنا، مشاوران علوم پزشكي دپارتمان طب داخلي در موانتا موي سيتي كشور هند در مقاله جديدي تاكيد كردند كه داروها هم مي‌توانند فرد را چاق كنند . به گزارش پايگاه اينترنتي هلت مي‌آپ، داروهايي كه مي‌توانند موجب افزايش وزن شوند شامل استروئيدها، داروهاي ضد روان‌پريشي، ضد صرع، ضد افسردگي و داروهاي ضدميگرن هستند. همچنين داروهاي ديابت همانند انسولين و برخي قرص‌هاي خوراكي نيز مي‌تواند موجب اضافه وزن شوند.

داروهاي چاق كننده عبارتند از:

داروهاي آلرژي: اين داروها حاوي «ديفن‌هيدرامين» هستند كه مانند اكثر داروهاي سرفه موجب سرگيجه مي‌شوند و در نتيجه فعاليت مصرف كننده را كاهش مي‌دهد. بنابراين توصيه مي‌شود از پزشكان بخواهيد داروهايي را برايتان تجويز كند كه موجب سرگيجه نشوند.

داروهاي افسردگي: برخي از اين داروها روحيه افراد را بالا برده و در نتيجه اشتهاي آنها را افزايش مي‌دهند. در اين مورد هم تغيير دارو طبق تجويز پزشك مي‌تواند كارساز باشد.

قرص‌هاي ضد بارداري: اين قرص‌ها به سادگي موجب اضافه وزن و چاقي مي‌شوند. به منظور جلوگيري از اين معضل مصرف قرص‌هاي حاوي استروژن پايين و يا قرص پروژستين توصيه مي‌شود.

قرص‌هاي خواب‌آور: قرص‌هاي خواب‌ كه بدون نياز به نسخه در داروخانه‌ها فروخته مي‌شود مي‌توانند عامل اصلي افزايش وزن باشند. در اين زمينه براي رفع بي‌خوابي حتما با پزشك مشورت كرده و داروهايي را كه او تجويز مي‌كند، استفاده نماييد.

داروهاي ميگرن: داروهاي ميگرن ميل به خوردن و اشتهاي فرد را افزايش مي‌دهند. برخي از اين داروها مثل «اولين‌زيپين» بيشترين تاثير را در افزايش وزن دارد. در اين موارد توصيه مي‌شود با نظر پزشك از داروهايي استفاده كنيد كه به كاهش وزن يا حفظ وزن طبيعي كمك مي‌كنند.

استروئيدها: بسياري ازداروهاي استروئيدي OTC (بدون نياز به نسخه پزشك) احساس گرسنگي شديدي در افراد ايجاد مي‌كنند. استروئيدها در واقع تقويت‌كننده‌ اشتها هستند و موجب افزايش وزن مي‌شوند. اگر ناچار هستيد كه از اين داروها استفاده كنيد حتما رژيم غذايي صحيح و متعادل و ورزش منظم را در برنامه زندگي روزانه خود جاي دهيد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته