جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/05/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3950

رييس‌كل بانك مركزي :
لزومي ندارد كه ضامن وام‌ها حتما كارمند رسمي باشد


دولت ماليات بر ارزش افزوده پارچه‌فروشان راقانوني اجرا مي‌كند


تامين مسكن 10 هزار كارمند انتقالي از تهران


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


مسکوکات و ارز


 رييس‌كل بانك مركزي :
 لزومي ندارد كه ضامن وام‌ها حتما كارمند رسمي باشد 

متقاضيان دريافت وام از اين پس ضرورتي براي معرفي ضامن "كارمند رسمي" به بانك‌ها ندارند. رييس كل بانك مركزي در گفت‌وگو با ايسنا، تاكيد كرد كه الزام قانوني براي متقاضيان وام از بانك‌ها معرفي دو ضامن است و نيازي نيست كه اين ضامن‌ها حتما كارمند رسمي باشند. محمود بهمني در پاسخ به سوالي درباره مشكلات متقاضيان دريافت وام از بانك‌ها در معرفي دو كارمند رسمي به عنوان ضامن گفت: بخش‌نامه بانك مركزي به بانك‌ها تنها لزوم معرفي دو ضامن را شامل مي‌شود و تاكيدي بر كارمند بودن اين ضامن‌ها ندارد، با اين حال براي حل اين مسئله در صورت لزوم بخش‌نامه متممي را به بانك‌ها ابلاغ مي‌كنيم.

وي افزود: اصلا بنا نيست كه متقاضيان وام حتما كارمند رسمي را به عنوان ضامن خود معرفي كنند، البته من اين موضوع را رد نمي‌كنم كه برخي بانك‌ها بعضا به اين موضوع تاكيد مي‌كنند، ولي هنگامي كه تاجري ضمانت وام فردي را بر عهده بگيرد، شايد حتي وضع مالي بهتري نسبت به ضامن كارمند داشته باشد.

بهمني ادامه داد: بار ديگر به صورت رسمي اعلام مي‌كنم كه به هيچ وجه لزومي ندارد كه ضامن وام‌ها حتما كارمند رسمي باشد و در صورت نياز براي حل ابهامات بخش‌نامه ديگري در اين زمينه پيرو بخشنامه ابلاغي سابق صادر مي‌كنيم. بهمني با اشاره به اين كه برخي بانك‌ها تصور مي‌كنند كه با الزام براي معرفي ضامن كارمند رسمي، كار راحت‌تري در صول اقساط وام خواهند داشت، افزود:‌ البته بانك‌ها براي وام‌هاي كوچك بر حضور ضامن كارمند تاكيد مي‌كنند، ولي در وام‌هاي بزرگ اصلا كارمندان توان ضمانت مبالغ بالاي اين تسهيلات را ندارند.

رييس كل بانك مركزي در ادامه با اشاره به اينكه در بسياري از موارد كسبه از لحاظ اعتبار مالي در شرايط بهتري از كارمندان قرار دارند، گفت: به طور مثال اگر همين امروز كسي بخواهد من ضمانت وامش را به عهده بگيرم، بسياري از كسبه از حقوق بهتري نسبت به بنده برخوردارند و من هم حداكثر معادل حقوق خودم مي‌توانم ضمانت وام را بر عهده بگيرم، درحالي كه در بسياري از موارد گردش مالي حساب كسبه، امكان ضمانت وام‌هاي كلان‌تر را براي آن‌ها به وجود مي‌آورد.


 دولت ماليات بر ارزش افزوده پارچه‌فروشان راقانوني اجرا مي‌كند 

وزير امور اقتصادي و دارايي تاكيد كرد كه دولت درباره‌ ماليات بر ارزش افزوده پارچه‌فروشان، فقط قانون را اجرا خواهد كرد. شمس‌الدين حسيني در گفت‌وگو با ايسنا در واكنش به تعطيل‌كردن واحد‌هاي صنفي پارچه‌فروشان با اعتراض به اجراي طرح ماليات بر ارزش افزوده گفت: اگر كارمندان يك روز اعتراض كنند كه ماليات بر حقوق‌شان را نگيريم، ما بايد تن بدهيم و ماليات نگيريم؟ او ادامه داد: قانون ماليات بر ارزش افزوده خودش يك قانون آزمايشي است و پنج سال بايد آزمايش شود، حالا ما به چه منطقي و استدلالي يك بخش را بايد از اجراي قانون خارج كرد؟ وزير اقتصاد با بيان اين‌كه اگر شوراي اصناف منطقش را ادامه دهد ما هم در همان چارچوب حركت مي‌كنيم، اظهار كرد: منطق شوراي اصناف اين بوده كه بيايند و گفت‌وگو كنند. حسيني افزود: عده‌اي گفتند ما آموزش نديده‌ايم. ما هم گفتيم اشكالي ندارد، اگرچه سه سال از اجراي طرح گذشته، ولي بياييد آموزش ببينيد و بعد طرح را براي آنها اجرا كنيم. حتي پذيرفتيم جرائم بخشيده شود و در واقع براي آنچه گذشته، جريمه‌اي لحاظ نشود. سخنگوي اقتصادي دولت با تاكيد بر اين‌كه دولت قانون را اجرا خواهد كرد، ادامه داد: قانون اگر مي‌خواهد يك بخش را معاف كند، ما مطيع هستيم، ولي ما الان مجري قانون هستيم و با معاف‌كردن پارچه‌فروشان از پرداخت ماليات بر ارزش افزوده مخالفيم. حسيني افزود: البته در اين مرحله بنكداران و طاقه‌فروشان فقط مشمول پرداخت ماليات بر ارزش افزوده هستند و خرده‌فروشان مشمول نيستند. به هرحال با نقش شوراي اصناف و اعتمادي كه بين دولت و اصناف هست كار را جلو مي‌بريم.


 تامين مسكن 10 هزار كارمند انتقالي از تهران 

معاون حقوقي معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور از تامين مسكن 10 هزار كارمند انتقالي از تهران خبر داد و گفت: انتقادها از عدم كار كارشناسي در طرح انتقال كارمندان از تهران پايه و اساس ندارد.عبدالعلي تاجي در گفت‌وگو با فارس، در واكنش به برخي گزارش‌ها مبني بر بازگشت كارمندان منتقل شده از تهران گفت: اين نكته قابل ذكر است كه انتقال كارمندان و كاهش جمعيت تهران داراي مباني كارشناسي است و هر كاري كه در دولت انجام مي‌شود، نبايد متهم شود كه بدون كارشناسي انجام شده است. وي افزود: بحث انتقال كارمندان و كاهش جمعيت تهران سابقه طولاني دارد كه اولين بار هيئت دولت وقت در سال 1340 تصويب كرد، تاسيسات صنعتي كه خارج از شعاع 120كيلومتري تهران احداث مي‌شوند، از معافيت مالياتي برخوردار شوند، چون از آن موقع تهران در معرض هجوم صنايع قرار داشت. تاجي افزود: برخي كارشناسان معتقدند پايتخت از تهران منتقل شود، اما عده‌اي مي‌گويند انتقال پايتخت اعتبارات نجومي لازم دارد و چنين پولي در كشور وجود ندارد، اما همان گونه كه در بسياري از كشورها پايتخت سياسي و مركز اقتصادي و جاري متفاوت است، كشور ما هم مي‌تواند اين كار را انجام دهد. وي افزود: تهران در حال حاضر شرايط غيرقابل تحمل از نظر آلودگي هوا پيدا كرده است و گزارش‌هاي وزارت بهداشت حاكي از اين است كه سلامت مردم در تهران در خطر افتاده و صداوسيما به جاي اينكه بحث انتقال از تهران را تشويق كند، در صدد تخطئه انتقال كارمندان قرار گرفته است. معاون حقوقي، امور مجلس و استان‌هاي معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور افزود: تاكنون 10هزار نفر از كارمندان همراه خانواده‌هاي خود به صورت داوطلبانه از تهران خارج شده‌اند كه اين رقم از بين 23 هزار متقاضي انتقال از تهران بوده، همچنين با احتساب شركتها و سازمانهاي منتقل شده 20 هزار نفر از كارمندان همراه خانواده‌هاي خود از تهران منتقل شده‌اند. تاجي افزود: طبق گزارش وزارت مسكن تاكنون 10هزار نفر از كارمندان منتقل شده از تهران مسكن دريافت كرده و حقوق آنها افزايش يافته و ارتقاي پست پيدا كرده‌اند، حال ممكن است از بين اين مجموعه عده‌اي اندك هم ناراضي باشند و اين طبيعي است كه برخي كارمندان ناراضي باشند، اما بايد صداوسيما گزارشهاي عالمانه ارائه كند نه يك كار ملي را تخطئه كند.


 تريبون اقتصادي 

نفت اندكي بالا كشيد

در شرايطي كه به نظر مي‌رسد نشست سران آلمان و فرانسه نتوانسته از نگرانيهاي سرمايه گذاران بکاهد بهاي نفت در بازار آسيا اندكي افزايش يافت. به گزارش ايسنا، هر بشکه نفت خام سبک شيرين آمريکا براي تحويل در ماه سپتامبر در معاملات با هفت سنت افزايش، 86 دلار و 82 سنت معامله شد. همچنين بهاي هر بشکه نفت خام برنت درياي شمال براي تحويل در ماه سپتامبر با 10 سنت افزايش به 109 دلار و 23 سنت رسيد. هر بشکه نفت خام سبک شيرين آمريکا براي تحويل در ماه سپتامبر روز سه‌شنبه در پايان معاملات بازار نيويورک با يک دلار و 23 سنت کاهش نسبت به روز قبل، 86 دلار و 65 سنت معامله شد.

قم نخستين استان بدون قبض كاغذي كشور مي شود

رئيس سازمان فناوري اطلاعات ايران گفت: استان قم پيش قدم دراول اجراي طرح سامانه قبوض الكترونيكي است و بعنوان نخستين استان بدون قبض كاغذي در كشور به ثبت مي رسد.علي حكيم جوادي در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: مجوز راه اندازي سامانه قبوض الكترونيكي از سوي سازمان فناوري اطلاعات ايران صادر شده و اين سازمان بخشي از اعتبارات اين سامانه را تامين كرده است. وي با اشاره به راه اندازي سامانه قبوض الكترونيكي در استان قم افزود: اين سامانه امكان پرداخت قبوض آب ،برق ، گاز ، تلفن را براي مشتركان اين استان فراهم مي كند. به گفته حكيم جوادي اين سامانه به تدريج در تمام استان ها اجرا خواهد شد. معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات مجموع هزينه هاي مستقيم چاپ ، توزيع و پرداخت حضوري قبوض آب ، برق ، گاز و تلفن در كل كشور را بالغ بر 560 ميليارد تومان در سال اعلام كرد كه با الكترونيكي شدن پرداخت ها ،صرفه جويي قابل توجهي در اين زمينه اتفاق خواهد افتاد.

افراد دوركار نبايد تعديل شوند

معاون راهبردي منابع انساني معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور با انتقاد از برخي رسانه‌ها كه به گفته او تلاش كرده‌اند دوركاري را بد جلوه بدهند، گفت: متاسفانه برخي رسانه‌ها به جاي اينكه در فرهنگ‌سازي براي دوركاري تلاش كنند از ابتدا خواستند ريشه اين كار را بزنند. هاجر تحريري نيك‌صفت در گفت‌وگو با ايسناهمچنين با اظهار گلايه شديد از برخي دستگاه‌هاي اجرايي كه كارمندان دور كار خود را در ليست تعديل نيرو قرار داده‌اند، اظهار كرد: با اينكه ما بارها تذكر داديم افراد دوركار كساني نيستند كه بخواهند تعديل شوند ولي گزارش‌هاي به ما در اين باره رسيد و بررسي‌ها ما نشان داد كه اين گزارش‌ها درست است. همچنين ،معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور با اشاره به اجراي طرح دوركاري از نيمه دوم سال گذشته در تهران گفت: تاكنون 20 درصد كارمندان تهران دور كار شده اند .لطف الله فروزنده اظهار داشت:دور كاري يك روش اساسي و اصولي است كه بايد آن را جدي گرفت .وي افزود: هم اكنون كارمندان وقت خود را به دولت مي فروشند ، در حالي كه ما نياز به كار كارمند داريم و آنها بايد كارشان را بفروشند . معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رياست جمهوري گفت: کارمندان مشاغل حاکميتي با ساز و کاري خاص رسمي مي شوند. دکتر لطف الله فروزنده با بيان اين خبر افزود: به دنبال احصاي مشاغل حاکميتي و تصدي گري هستيم و کارمندان پيماني مشاغل حاکميتي با ساز و کاري رسمي خواهند شد. وي افزود: درصورتي که کارمندان بر اساس نيازي که داريم از مراکز استان به مناطق و شهرستانهاي مورد نياز و بالاخص از تهران به ساير شهرستان ها انتقال يابند؛ نيروهاي قراردادي نيز پيماني مي شوند. فروزنده در خصوص وضعيت استخدامي در سال جاري گفت: ما به دنبال افزايش نيروي انساني در بخش دولتي نيستيم بلکه به دنبال واگذاري فعاليت ها به بخش خصوصي هستيم.

قول ويژه براي ايجاد خط اعتباري کارگران

وزير صنعت، معدن و تجارت از قول معاون اول رئيس‌جمهوري براي اختصاص خط اعتباري به کارت اعتباري کارگران خبرداد و گفت: خط اعتباري مورد درخواست اين وزارتخانه از بانک مرکزي عملياتي مي‌شود. مهدي غضنفري در گفتگو با مهر گفت: مشکلات ارايه کارت اعتباري به کارگران به معاون اول رئيس‌جمهور انتقال داده شده و بر اين اساس وي قول دادهاست تا به صورت ويژه اين موضوع را پيگيري کند تا کارت اعتباري عملياتي شود.وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: بر اين اساس، قرار بر اين است بانک مرکزي خط اعتباري مورد درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت را در اختيار قرار دهد تا بتوان کارت اعتباري کارگران را عملياتي کرد.

تامين اعتبار كارت اعتباري كارگران از سوي بانك‌هاي عامل

بانك مركزي در طي نامه‌اي از كليه‌ بانك‌هاي كشور خواستار اجراي طرح كارت اعتباري كارگران از منابع داخلي آنها شده است. مسعود كاظم‌زاده مديركل دفتر امور اجتماعي وزارت كار و امور اجتماعي درباره‌ روند اجراي كارت‌هاي اعتباري كارگران اظهار كرد: بانك مركزي با ارسال نامه‌اي به همه بانك‌هاي كشور خواستار اجراي اين طرح از منابع داخلي خود شده است. كاظم‌زاده با بيان اين‌كه گفته‌هاي زيادي درباره‌ نحوه‌ اجرايي‌شدن اين طرح وجود دارد، خاطر نشان كرد: وزارت كار و امور اجتماعي وزارت بازرگاني و بانك مركزي به عنوان متوليان اين كار تمام توان خود را به كار مي‌گيرند تا هرچه زودتر ثبت‌نام كارگران اجرا و كارت‌هاي اعتباري به دست آنها برسد.

فروش اينترنتي خودرو از مرز 20 هزار ميليارد ريال گذشت

پرتال جامع خودروي كشور، مجري فروش اينترنتي محصولات شركت‌هاي خودروسازي، يكي از رويدادهاي صورت گرفته در حوزه تجارت الكترونيكي در كشور را رقم زد. به گزارش ايسنا، اعلام كرد: پس از گذشت 3 سال از آغاز فروش اينترنتي شركت‌هاي بزرگ خودروسازي كشور با همت و تلاش تيم مديريتي و فني مركب از نيروهاي متخصص در پرتال جامع خودرو كشور و شركت‌هاي خودرو سازي و همچنين همكاري شبكه بانكي كشور و استقبال قابل توجه مردم، حجم فروش اينترنتي صورت گرفته از طريق پرتال جامع خودرو كشور به رقمي بالغ بر 20.000 ميليارد ريال رسيده است.

ايران‌اير تا 2 ماه ديگر خصوصي مي‌شود

مديرعامل ايران اير اعلام كرد اين شركت طي 2 ماه آينده و در قبال 1.5 ميليارد دلار به بخش خصوصي واگذار خواهد شد.به گزارش فارس مديرعامل شركت هواپيمايي ايران‌اير از تصميم دولت ايران براي واگذاري اين شركت به بخش خصوصي در قبال 1.5 ميليارد دلار خبر داد. فرهاد پرورش كه در مصاحبه با فايننشال تايمز سخن مي گفت افزود: انتظار مي رود روند واگذاري اين شركت به بخش خصوصي 2 ماه به طول بكشد و هنوز معلوم نيست چه كسي خريدار اين شركت خواهد بود. 

رئيس كل بيمه مركزي:

صنعت بيمه اعتراضي به نرخ اعلامي ديه امسال ندارد

رئيس كل بيمه مركزي با اشاره به اينكه اعلام ديه 90 ميليون توماني به معناي افزايش 30 ميليون تومان به ميزان ديه قبلي است، گفت: اجراي نرخ دو برابري ديه امسال به معناي تغيير در قانون بيمه شخص ثالث است.جواد فرشباف ماهريان با اشاره به اعلام ديه 90 ميليون توماني از سوي سخنگوي قوه قضاييه، اظهارداشت: صنعت بيمه به هيچ عنوان اعتراضي به نرخ اعلامي ديه امسال ندارد اما انتظار مي‌رفت اجراي آن با مصوبه مجلس شوراي اسلامي همراه باشد.

وي ضمن تأكيد براينكه اعلام ديه 90 ميليون توماني به معناي افزايش 30 ميليون تومان به ميزان ديه قبلي است، گفت: اجراي اين امر به معناي تغيير در قانون بيمه شخص ثالث است. به گفته رئيس كل بيمه مركزي با توجه به اينكه سقف بيمه شخص ثالث معادل ديه فرد مسلمان در ماه حرام است تغيير در آن نيازمند تغيير قانون است. فرشباف از ارائه لايحه‌اي در رابطه با نرخ ديه امسال از سوي دولت به مجلس شوراي اسلامي خبر داد و افزود: با در نظر گرفتن اين نكته كه لوايح قضايي بايد از طريق وزارت دادگستري به مجلس شوراي اسلامي ارايه شود، انتظار بيمه مركزي اين بود كه اين وزارتخانه در اين خصوص اقدامات جدي را انجام دهد.


 نهادهاي مالي 

واريز مبالغ جوايز جشنواره قرض الحسنه بانک ملت به حساب برندگان

بانک ملت همزمان با ميلاد با سعادت دومين اختر تابناک ولايت حضرت امام حسن مجتبي(ع) ، مبالغ جوايز تمامي برندگان جشنواره حساب هاي قرض الحسنه پس انداز را به حساب آنان واريز کرد.به گزارش روابط عمومي ، اين بانک چندي پيش قرعه کشي جشنواره حساب هاي قرض الحسنه پس انداز را با حضور اعضاي هيات نظارت بر قرعه کشي بانک ها و با استفاده از سيستم هاي گوي و گردونه و رايانه برگزار کرد .

بانک صادرات 140 هزار زوج جوان را به خانه بخت فرستاد

بانک صادرات ايران تا طي چهار ماهه اول امسال در راستاي ايفاي مسئوليتهاي اجتماعي و حمايت از زوجهاي جوان بمنظور شروع زندگي مشترک وتحقق سياستهاي مهرورزي دولت بالغ بر 1395 ميليارد ريال وام قرض الحسنه ازدواج و جهيزيه به 140 هزار زوج جوان پرداخت کرده است.به گزارش روابط عمومي ، اين بانک تا پايان تير ماه سال 90 از مجموع 5055 ميليارد ريال تسهيلات پرداختي قرض الحسنه به متقاضيان واجد شرايط ، بيش از 1395 ميليارد ريال وام ازدواج و جهيزيه،16 ميليارد ريال تسهيلات در بخش درمان و وديعه مسکن، 33 ميليارد ريال وام مسکن روستايي و 3611 ميليارد ريال در ساير سرفصل ها تسهيلات قرض الحسنه اعطاء نموده است.

بانک سپه برترين بانک ايراني در بخش خودپردازها شد

بانک سپه در پنجمين کنفرانس جهاني بانکداري الکترونيکي،عنوان «برترين بانک ايراني در کسب بهترين نسبت تعداد کارت به خودپرداز و پايانه فروشگاهي» را از آن خود کرد.اين گزارش را پايگاه اطلاع رساني بانک مخابره کرده است.

حمايت بانک تجارت از ايتام

بانک تجارت همزمان با ولادت با سعادت امام حسن مجتبي (ع) و روز اکرام ، 100 نفر از ايتام را به مدت يکسال تحت پوشش قرار مي دهد . به گزارش روابط عمومي ، در راستاي حمايت از کودکان بي سرپرست و ايفاي مسئوليت هاي اجتماعي خود با اختصاص مبلغ 240 ميليون ريال ، 100 نفر از ايتام را به مدت يکسال تحت پوشش قرار مي دهد .

رتبه نخست رضايت مندي مشتريان گيلاني به بانک رفاه

رتبه نخست رضايت مندي مشتريان در گروه بانک و بيمه هاي استان گيلان هم به بانک رفاه اختصاص يافت.به گزارش روابط عمومي بر اساس اعلام دفتر منابع انساني و تحول اداري استانداري گيلان، بانک رفاه استان توانست مقام اول رضايت مندي ارباب رجوع و مشتريان را در گروه بانک ها و بيمه ها براي سال 1389 کسب کند.

دارنده حساب جاري 24 سامان با پس انداز يارانه خود 100 ميليون ريال برنده شد

مراسم قرعه کشي تيرماه حساب ها و کارت هاي جاري 24 بانک سامان, صبح روز 24 تير ماه 1390 در ساختمان مرکزي بانک سامان برگزار شد.به گزارش روابط عمومي مراسم قرعه کشي حساب ها و کارتهاي جاري 24 سامان در تاريخ 24 تيرماه 1390 با حضور نماينده دادستان کل کشور, رييس هيات مديره بانک سامان و مدير عامل شرکت پرداخت الکترونيک سامان و جمعي از مديران بانک برگزار شد.

جزئيات پرداخت تسهيلات خريد مسکن به شعب بانک مسکن ابلاغ شد

ضوابط و شرايط پرداخت تسهيلات خريد و احداث واحد مسکوني تا سقف 200 ميليون ريال به شعب بانک مسکن ابلاغ شد.

به گزارش روابط عمومي ، اردشير بيژني مدير امور طرح و برنامه اين بانک با اعلام اين خبر گفت : تمامي دارندگان حساب هاي صندوق پس انداز مسکن با گذشت حداقل 12 ماه از تاريخ افتتاح حساب و حفظ حداقل متوسط موجودي 100 ميليون ريال مي توانند از تسهيلات 200ميليون ريالي خريد ، احداث و يا تکميل واحد مسکوني استفاده نمايند.بيژني حداقل متوسط موجودي براي بهره مندي از تسهيلات خريد مسکن را 29 ميليون ريال در هر دوره اعلام کرد و افزود : با حفظ حداقل متوسط موجودي ، حداقل مدت انتظار جهت دريافت سقف اين تسهيلات 7 دوره 6 ماهه مي باشد.


 مسکوکات و ارز 

يک گرم طلاي 18 عيار

50210 تومان

سکه بهار آزادي طرح قديم

497000 تومان

سکه بهار آزادي طرح جديد

491000 تومان

نيم سکه بهار آزادي

246000 تومان

ربع سکه بهار آزادي

131000 تومان

دلار

1185 تومان

يورو

1705 تومان


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته