جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/05/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3950


آزادراه تهران ـ پرديس مورد اقبال مردم نيست

معاون پارلماني رئيس جمهور:
سياست اقتصاد کشور بايد در دست مردم باشد

امام جمعه اسلامشهر:
شرکت در راهپيمايي روز قدس عبادت است

رئيس بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان تهران:
تهراني‌ها از وام مقاوم‌سازي استقبال نمي‌کنند


ايران زمين


 آزادراه تهران ـ پرديس مورد اقبال مردم نيست 

پرديس - ايرج صادقعلي

نماينده مردم شهرستان‏هاي دماوند و فيروزكوه در مجلس گفت: درحال‌حاضر، به‌دليل عوارض جاده‏اي دريافتي در آزادراه تهران ـ پرديس، اقبال مردمي از اين مسير پايين است.به‌گزارش خبرنگار آفرينش، شاهرخ رامين اظهار داشت: ادامه روند دريافت عوارض جاده‏اي آزادراه تهران ـ پرديس، نيازمند تجديدنظر و كم‌شدن از بهاي فعلي آن است.وي با اشاره به قرارادادهاي پيشين عوارض جاده‏اي تهران ـ پرديس عنوان كرد: با نگاهي به قراردادهاي گذشته شركت سرمايه‏گذار در اين طرح، اخذ عوارض 2 هزار و 500 توماني مدنظر بود تا در محدوده زماني كوتاه‏تري، سود اين سرمايه‏گذاري مستهلك شود .رامين در زمينه دلايل سرمايه‏گذار براي وضع چنين عوارضي خاطرنشان كرد: سرمايه‏گذارِ اين طرح، نگاه مسئولان را در عوض طول 25 كيلومتري جاده، به‌ميزان هزينه‏هاي صرف‌شده، معطوف ساخت.

نماينده مردم شهرستان‏هاي دماوند و فيروزكوه در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: در چنين منظري، احداث مسيري همچون تهران ـ ساوه كه آماده‏سازي بستر اجراي طرح در زمين مسطح آن بدون دشواري صورت گرفت، با آزادراه تهران ـ پرديس، كه مستلزم ايجاد چندين پل و تونل پرهزينه بود، هرگز قابل‌قياس نيست. وي ادامه داد: اما وزارت راه براي اجراي طرح و رفاه مردم، بخشي از اين هزينه‏ها را تقبل كرد تا عوارض آزادراه، به يك‏هزار و 500 تومان تقليل يابد.رامين در زمينه صحبت‏هاي برخي مسئولان در تعيين عوارض 500 توماني براي آزادراه تهران ـ پرديس، اظهار داشت: مبحث تعيين بهاي 500 تومان، تنها به‌صورت يك پيشنهاد ازسوي برخي مسئولان مطرح شد، اما خواسته به‌حق مردم، استفاده دولت از مكانيزم‏هايي براي تقليل بهاي كنوني عوارض آزادراه تهران ـ پرديس است.نماينده مردم شهرستان‏هاي دماوند و فيروزكوه در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: اگر به‌عنوان مردمي علاقه‏مند براي گسترش سرمايه‏گذاري در كشور، از ديد يك سرمايه‏گذار به موضوعي به‌نام سرمايه‏گذاري بخش خصوصي، استهلاك سود و بازگشت اصل سرمايه از طرفي، و ميزان سود مالي كاهش دو ليتري مصرف بنزين نسبت به‌جاده قديم، سلامت سرنشين و صرفه‏جويي در زمان ناشي از تردد در اين مسير، ازسوي ديگر، نگاه كنيم، به‌طور حتم منطقي‏تر به تجزيه و تحليل اين مبحث خواهيم پرداخت.


 معاون پارلماني رئيس جمهور:
 سياست اقتصاد کشور بايد در دست مردم باشد 

اسلامشهر – محمدرضا عباسي

سيدمحمدرضا ميرتاج‌الديني؛ معاون پارلماني رئيس‌جمهور، در جمع نمازگزاران مسجد امام مجتبي (ع) اسلامشهر، اعلام کرد: سياست اقتصاد کشور، بايد در دست مردم باشد، نه دولت، دولت بايد نظارت کند و امور اجرايي را به خود مردم بسپارد.ميرتاج‌الديني گفت: هر چيزي و امکاناتي که در اختيار دولت است، پرهزينه و زيان‌ده مي‌باشد، براي نمونه کارخانجاتي که در اختيار دولت بود، تا قبل از واگذاري به بخش خصوصي، علي‌رغم پرهزينه‌بودن، از بهره‌وري و بازده مطلوبي برخوردار نبودند. وي تصربح کرد: ايجاد اشتغال، يکي از شاخص‌هاي توسعه کشور مي‌باشد و با اشتغال زايي بيشتر ، زمينه هاي توليد و پيشرفت بيشتري در کشور فراهم مي شود و دولت بنا دارد با کمک بخش‌هاي مختلف، براي بيش از 5/2 ميليون‌نفر در کشور، فرصت اشتغال ايجاد نمايد و بخشي از اين فرصت‌ها با اعطاي تسهيلات بانکي با بهره کم، امکان‌پذير مي‌باشد.

معاون رئيس‌جمهور بيان داشت: براساس سند چشم‌انداز توسعه 20 ساله کشور، ايران‌اسلامي در سال 1404، بايد رتبه نخست را در زمينه‌هاي مختلف علمي، فرهنگي، اقتصادي و... در سطح خاورميانه به‌دست آورد و اين امر، تحقق نمي‌يابد، مگر اين‌که شاخص‌هاي پيشرفت کشور، ازقبيل افزايش رفاه عمومي مردم، توسعه زيرساخت‌هاي بنايي و افزايش امکانات رفاهي کافي، مانند مسکن، بهداشت و درمان، و درآمد خانوار، توسعه‌يافته باشد. وي افزود: ورود دولت در بحث مسکن، يکي از مهمترين اقدامات دولت مي‌باشد که به‌منظور جلوگيري از فشار به افراد آسيب‌پذير جامعه مي‌باشد و اين کار، با اجرايي‌نمودن طرح مسکن مهر و کاهش قيمت مسکن، با حذف قيمت زمين، تحقق يافت.

ميرتاج‌الديني اظهارداشت: مسکن بايد از کالاي سرمايه‌اي خارج شود و به يک کالاي رفاهي با قيمت متناسب و پايين تبديل شود.

معاون رئيس‌جمهور در پارلمان کشور تاکيد کرد: اگر نگاه معنوي و الهي در کنار توسعه مادي در کشور داشته باشيم و به‌اصطلاح، الگوي ايراني – اسلامي را در جامعه، سرلوحه امور قرار دهيم، به‌زودي کشوري توسعه‌يافته و پيشرفته در سطح جهان و درراستاي تحقق اهداف انقلاب اسلامي خواهيم داشت.

وي خاطرنشان ساخت: وحدت و همدلي بين مسئولين و مردم شهرستان اسلامشهر، که بسيار ستودني و قابل‌تقدير مي‌باشد، يکي از مهمترين علل پيشرفت و آباداني اين منطقه شده است و دولت خدمتگزار هم تمام سعي و تلاش خود را مي‌نمايد که تا حد ممکن، مشکلات مردم را حل و شرايط زندگي بهتري را براي آنها فراهم نمايد.

در اين مراسم، غلامحسين آرام؛ فرماندار اسلامشهر، با ارائه گزارشي از فعاليت‌هاي انجام‌شده در جهت توسعه و آباداني اين شهرستان، کمک و حمايت بيشتر دولت در جهت حل مشکلات مردم، درزمينه حمل‌و‌نقل عمومي، تامين آب شرب و راه‌اندازي شبکه جمع‌آوري فاضلاب و ايجاد تصفيه‌خانه را خواستار شد.

فرماندار اسلامشهر از آغاز عمليات؛ اجراي ادامه خط 3 مترو به اسلامشهر،خبر داد و گفت: ادامه خط 3 مترو تهران، به‌طول 16 کيلومتر و با ايجاد 6 ايستگاه که کارهاي مطالعاتي و اقدامات اوليه آن انجام‌گرفته و ازسوي دولت، با تصويب مجلس شوراي اسلامي، 300 ميليارد ريال اعتبار اوليه نيز اختصاص‌يافته، به‌زودي شاهد آغاز عمليات اجرايي آن خواهيم بود.

وي تاکيد کرد: از مسير ديگري نيز ادامه خط يک مترو تهران بعد از گذشت از حرم مطهر حضرت امام (ره)، با ايجاد يک ايستگاه به‌سمت شهرستان اسلامشهر، ادامه خواهد يافت و اميدوارم که تا پايان سال‌جاري، اسلامشهر به خط يک مترو بپيوندد.

درادامه مراسم، تعدادي از شهروندان اسلامشهري در گفتگوهاي مستقيم، مسائل و مشکلات شهرستان از قبيل کندي عمليات تعريض بزرگراه آيت‌اله سعيدي، کمبود امکانات ورزشي، بهداشتي و رفاهي و عدم‌وجود وسايل حمل‌و‌نقل عمومي متناسب با جمعيت اين منطقه و ... را با معاون پارلماني رئيس‌جمهور مطرح کردند و توجه بيشتر دولت و رئيس‌جمهور به اين خطه از کشور که علي‌رغم نزديکي به پايتخت، با محروميت‌ها و کمبودهاي بسياري مواجه مي‌باشد، خواستار شدند.


 امام جمعه اسلامشهر:
 شرکت در راهپيمايي روز قدس عبادت است 

اسلامشهر – محمدرضا عباسي

حجت‌الاسلام محمد نوروزي؛ نماينده ولي‌فقيه و امام جمعه اسلامشهر، در جلسه ستاد برگزاري مراسم روز جهاني قدس، اظهار داشت: روز قدس، روزي الهي مي‌باشد و شرکت در راهپيمايي روز قدس، عبادت و نزد خداوند، مأجور است.

حجت‌الاسلام نوروزي با اشاره به آيات وارده درخصوص جايگاه و تقدس سرزمين فلسطين و مسجد‌الاقصي گفت: فلسطين محل خيزش انبياء الهي در طول تاريخ بوده و طبق آيات قرآن کريم، اين سرزمين ازلحاظ مادي و معنوي، بابرکت و مبارک است.امام جمعه اسلامشهر با تلاوت آيه21 سوره مائده گفت: خداوند در اين آيه، فلسطين را سرزمين مقدس معرفي نموده است. نوروزي بااشاره به 17 ماهي که پيامبر اکرم (ص) به‌سمت مسجد‌الاقصي نماز برپا مي‌داشتند، گفت: مسجد‌الاقصي قبله اول مسلمين بوده و بيش از 60 سال است در اشغال صهيونيست‌ها مي‌باشد و صهيونيست‌هاي خبيث، ساکنين اصلي اين سرزمين و مسلمانان را از خانه و کاشانه خويش با زور و قتل و جنايت آواره ساخته‌اند تا به مقاصد پليد خويش دست يابند.وي تاکيد کرد: نخستين بار حضرت امام خميني (ره)، توطئه رژيم اشغال‌گر قدس را افشا ساخت و در‌برابرآن ايستاد و خطاب به مسلمانان جهان اسلام فرمود که قدس براي مسلمانان است و بايد آزاد شود و به مسلمين بازگردد.رئيس شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي اسلامشهر با اشاره به نامگذاري جمعه آخر ماه مبارک رمضان، به‌نام روز قدس گفت: در همان سالهاي اوايل انقلاب (سال 58) حضرت امام (ره) بزرگداشت و برپايي راه‌پيمايي روز قدس را در طول عمر پربرکت انقلاب اسلامي، مايه مباهات و داراي تاثير فراوان در جهان، دانست.نماينده ولي‌فقيه در شهرستان اسلامشهر تاکيد کرد: با توجه‌به شرايط و اوضاع خاص خاورميانه و جهان، اهميت برگزاري هرچه باشکوه‌تر اين روز، بيشتر از گذشته، سرنوشت‌ساز و مهم مي‌باشد. امام جمعه اسلامشهر با اشاره به بيانات مقام‌معظم‌رهبري و تاکيد ايشان بر برگزاري باشکوه‌تر اين روز، از مردم خواست که حضور منسجم و باشکوهي داشته باشند.حجت‌الاسلام نوروزي، مقارن‌شدن روز قدس و هفته دولت را غنيمت شمرد و گفت: انجام اين راه‌پيمايي و بزرگداشت ايام‌ا... طبق آيات و روايات، عبادت است و از مسئولين خواست شرايط حضور حداکثري مردم و کارکنان خويش را فراهم سازند.


 رئيس بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان تهران:
 تهراني‌ها از وام مقاوم‌سازي استقبال نمي‌کنند 

دماوند - خبرنگار آفرينش

رئيس بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان تهران از عدم‌استقبال نواحي روستايي استان تهران، از وام‌هاي مقاوم‌سازي 10 ميليون توماني خبر داد.

به‌گزارش خبرنگار آفرينش، علي ملکي اظهار داشت: وضع استان تهران نسبت‌به ديگر نقاط کشور، در دريافت وام 10 ميليون توماني مقاوم‌سازي بافت فرسوده، بسيار بد است.

وي با اشاره به جمعيت روستايي استان تهران خاطرنشان کرد: جمعيت روستايي تهران نزديک به يک ميلون نفر است، در‌حالي‌که اين ميزان تراکم جمعيت، با برخي استان‌هاي کشور، با احتساب جمعيت شهري و روستايي، برابري مي‌کند.

ملکي با بيان اينکه از شش هزار سهميه واگذاري وام مقاوم‌سازي استان تهران، تنها دو هزار فقره دريافت شده است، عنوان کرد: به‌دليل بي‌رغبتي اهالي مناطق روستايي استان تهران، از مجموع شش هزار سهميه وام مقاوم‌سازي، تنها دو هزار فقره از اين تسهيلات، دريافت شده است.

رئيس بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان تهران، در قبال پرسش خبرنگار، پيرامون دلايل عدم‌استقبال تهراني‌ها از وام مقاوم‌سازي، عنوان کرد: درخصوص اين عدم‌استقبال، به دلايل بسياري مي‌توان اشاره کرد.

وي ادامه داد: ساخت‌و‌سازهاي غيرمجاز واحدهاي خارج از بافت برخي مناطق روستايي و عدم‌اجراي صحيح دستورالعمل‌هاي دولت پيرامون واگذاري وام را مي‌توان از عمده دلايل عدم‌استقبال تهراني‌ها از وام 10 ميليون توماني مقاوم‌سازي برشمرد.ملکي با انتقاد از نحوه پرداخت تسهيلات بانکي مقاوم‌سازي به روستاييان اظهار داشت: طبق مصوبه دولت، روستاييان مي‌توانند براي دريافت وام مقاوم‌سازي، تنها با داشتن شناسنامه، به بانک مراجعه و به‌صورت زنجيروار، ضامن يکديگر شوند.

رئيس بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان تهران، درخواست ضامن کارمند از روستاييان را خلاف مقررات خواند و افزود: درخواست ضامن کارمند براي ارائه وام مقاوم‌سازي 10 ميليون توماني، خلاف مقررات دولتي است.

وي خواستار ايجاد عزمي جمعي براي رفع اين کاستي شد و گفت: روستاييان استان تهران بايد با تشکيل جمعي از اهالي، براي اخذ وام 10 ميليون توماني مقاوم‌سازي، همراه با نمايندگان مجلس، مسئولان استانداري و فرمانداري در بانک‌هاي سطح استان، حاضر شده و براي هميشه اين کاستي بزرگ را مرتفع سازند.


 ايران زمين 

توسط ناوگان شركت ملي حفاري ايران انجام مي‌شود:

آغاز نخستين مرحله حفاري در فاز 14 پارس‌جنوبي

اهواز - خبرنگار آفرينش

مدير برنامه‌ريزي تلفيقي شركت ملي حفاري ايران، از آغاز نخستين مرحله حفاري در فاز 14 طرح توسعه ميدان گازي پارس‌جنوبي در آينده‌اي نزديك خبر داد.

ناصر قلي‌پور؛ با بيان اينكه حفاري 14 حلقه چاه در فاز 14 ميدان گازي پارس‌جنوبي، به‌عهده شركت ملي حفاري است، گفت: اين شركت به‌زودي عمليات حفاري خود را در اين فاز آغاز مي‌كند.وي به انجام مراحل مربوط به مناقصه كالا و مواد اشاره كرد و گفت: مناقصات مربوط به تهيه كالا و مواد، برگزار شده و بعضاً پيشنهاداتي ارائه‌شده كه در مرحله بررسي فني و مالي قرار دارد.

قلي‌پور ادامه داد: هم‌زمان، مناقصه خريد دكل و اجاره به شرط تمليك نيز برگزار شده است كه پس از بررسي فني، با شركت‌هاي پيشنهاددهنده، به مذاكره خواهيم نشست. وي وجود ايمان و اعتقاد، تعهد، تخصص، تجربه و ايثارگري را در كنار كالا و مواد با كيفيت، رمز موفقيت شركت ملي حفاري در اجراي به‌موقع و حتي پيش از برنامه پروژه‌هاي حفاري خواند و گفت: البته در اين ميان، نبايد آموزش مداوم نيروهاي فني، مهندسي و تخصصي را از ياد برد.قلي‌پور يادآور شد: هم‌اكنون، شركت ملي حفاري ايران، راهبري 75 دستگاه حفاري ملكي و استيجاري در خشكي و دريا را به‌عهده دارد و درهمين‌راستا، خدمات فني و جانبي حدود 80 دستگاه حفاري در كشور را نيز سرويس مي‌دهد.

نصب علائم در جاده‌ها براي ارتقاء ايمني مسافران

بندرعباس- خبرنگار آفرينش

سرپرست اداره راه‌و‌ترابري شهرستان حاجي‌آباد گفت: با هدف عبور و مرور ايمن و رواني ترافيک، عمليات ايمن‌سازي محورهاي حوزه شهرستان حاجي‌آباد، تداوم دارد. عليرضا ميرزايي افزود: اداره راه‌و‌ترابري شهرستان حاجي‌آباد، از اوايل سال تاکنون، براي ايمن‌سازي حوزه استحفاظي در محور پرترافيک بندرعباس‌–‌سيرجان، 4 هزار چشم‌گربه‌اي و 30 هزار قطعه برچسب شبرنگ نصب کرده است. سرپرست اداره راه‌و‌ترابري شهرستان حاجي‌آباد، با اشاره به محور پرترافيک بندرعباس–سيرجان گفت: در اين محور، هزارو 200 عدد گارد بلوک و نيوجرسي، 7 دستگاه برج نوري و 12 عدد چراغ نشانگر پليس، با هزينه 760 ميليون ريال، تهيه و نصب شده است. وي گفت: براي جلوگيري از واژگوني و انحرافات خودروها در اين محور، 55 کيلومتر شيار لرزاننده به‌صورت طولي و عرضي در محور بندرعباس–سيرجان شده است.اميرزاده درپايان، با اشاره به اهميت نصب علائم در جاده‌ها افزود: در سال‌جاري، 4 هزار علائم در جاده‌هاي حوزه استحفاظي، نصب و 2 هزار علائم، تعمير و مرمت شده است.

مديركل بنياد شهيد يزد:

تكريم آزادگان، يك وظيفه بزرگ ديني است

يزد - اکبر خيرخواه

مدير كل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان يزد گفت: تكريم و تعظيم آزادگان سرفراز، يك وظيفه بزرگ ديني، ملي و انقلابي است و بر ماست که هيچ‌گاه اين مهم را از ياد نبريم.محمدمهدي فرهنگ‌دوست در ديدار با جمعي از خانواده‌هاي شهيد و ايثارگران يزد، با بزرگداشت 26 مرداد؛ سالروز ورود آزادگان به ميهن اسلامي افزود: آزادگان سرفراز با تحمل صبر و مقاومت در زندان‌هاي رژيم بعثي براي ميهن اسلامي، عزت و حماسه آفريدند.وي اضافه كرد: آنها با وجود فشارهاي زياد دشمن، هيچ‌گاه دست از اهداف و آرمان‌هاي مقدس خود كه همان آرمان‌هاي والاي نظام ديني و ولايت بود، برنداشتند.وي تصريح كرد: همه مردم و مسئولان بايد همواره قدردان اين سروهاي هميشه سرفراز و عزت‌بخش نظام مقدس جمهوري اسلامي باشند.مديركل بنياد شهيد و امور ايثارگران يزد تاكيد كرد: ملت ايران و همه دلسوزان نظام، تحت لواي ولايت‌فقيه در مسير تحقق اهداف شهيدان، گام برمي‌دارند.

در چهارماهه نخست امسال؛

خريد بيش از يک‌هزار قلم کالا توسط شرکت کارون

اهواز - خبرنگار آفرينش

رئيس تداركات و امور كالاي شرکت بهره‌برداري نفت و گاز کارون، از خريد بيش از يک‌هزار و 200 قلم کالاي موردنياز اين شرکت، در چهارماهه نخست امسال از بازارهاي داخلي خبر داد.محمدناصرشهابي، ضمن اعلام اين خبر، ارزش کالاهاي خريداري‌شده را بيش از 10ميليارد ريال عنوان کرد.وي افزود: همچنين بيش از 4 هزار قلم کالاي ديگر، با هزينه‌اي بالغ بر 308ميليارد ريال، دردست‌خريد قرار دارد.شهابي با اشاره به اين‌که اولويت تامين کالاهاي موردنياز شرکت کارون، از بازارهاي استان خوزستان است، گفت:بدون‌شک، خريد از بازارهاي استاني، علاوه‌بر افزايش نقدينگي در سطح استان، توانمند‌سازي توليد و تامين‌کنندگان استاني را نيز به‌دنبال خواهد داشت.وي در پايان گفت: سال گذشته نيز بيش از 88 ميليارد ريال، بابت خريد کالاهاي موردنياز شرکت بهره‌برداري نفت و گاز کارون هزينه شده است كه بدون‌شك، اين ميزان، تاثير زيادي در رشد نقدينگي در بازارهاي داخلي داشته است.

فرهنگسراها بهترين مکان براي اشاعه ارزش‌هاي اسلامي هستند

شهر ري – خبرنگار آفرينش

فرهنگسراهاي شهري، مهمترين مراکز فرهنگي شهرها هستند که درخصوص اعتلاي آموزه‌هاي شهروندي مي‌توانند بهترين مکان باشند.

قربانعلي سيفي؛ معاون اجرايي شهرداري باقرشهر با اشاره به اهميت مراکز عمومي در اشاعه ارزش‌هاي اسلامي، افزود: مراکز فرهنگي که مي‌توانند جامعه آماري بالايي را از شهروندان به خود جذب کنند، بهترين مکان براي اشاعه ارزش‌هاي اسلامي هستند. براي مثال ارتقاي سطح درک مفاهيم قرآني، ارتباط قرآن و خانواده و حتي آموزش روخواني قرآن ازجمله مواردي است که مغفول ماندن آن در ميان کلاس‌هاي متعدد زبان، موسيقي، نقاشي، خياطي و غيره، کم‌لطفي خود ما به خود ماست. در يک نگاه اجمالي به قرآن، خواهيم ديد که تمام آنچه به‌عنوان آموزه‌هاي شهروندي از آن‌ها ياد مي‌کنيم، در قرآن وجود دارد. مانند حقوق همسايگي، توجه به درون و بيرون محل سکونت و غيره. شايد خالي از لطف و برکت نباشد که در تمام فرهنگسراها، بهره‌مندي شهروندان را از قرآن در برنامه‌هاي کاري خود قرار دهيم.

وي در ادامه با اشاره به عملکرد خوب فرهنگسراهاي باقرشهر در اين حوزه گفت: باقرشهر سه فرهنگسرا دارد که هرکدام، به‌نحوي با بهره‌مندي از منابع اسلامي، سعي در اعتلاي برنامه‌هاي خود دارند. ازجمله اين برنامه‌ها مي‌توانيم به کلاس‌هاي مفاهيم قرآني در خانه آفتاب اشاره کنم. معاون اجرايي شهرداري باقرشهر در ادامه فرهنگسراهاي استاد شهريار، عطر نرگس و خانه آفتاب را مرکز مهم فرهنگي شهر دانست که براي فصل تابستان، که کودکان، نوجوانان و جوانان، فرصت بيش‌تري دارند، برنامه‌هاي متعددي دارند که اميدواريم شهروندان خوب‌مان با بهره‌مندي از آن‌ها بتوانند اوقات فراغت خوبي را سپري کنند.

توليد 33 درصد سيب كشور در آذربايجان‌غربي

اروميه - خبرنگار آفرينش

رييس سازمان بازرگاني آذربايجان‌غربي گفت: 33 درصد سيب كشور در استان، توليد مي‌شود.جعفرصادق اسكندري با اشاره به رتبه نخست استان در توليد سيب درختي در كشور، اظهار كرد: همچنين 60 درصد صنايع تبديلي كشور در آذربايجان‌غربي قرار دارد. وي از اعطاي مسئوليت تنظيم بازار سيب و انگور كشور به آذربايجان‌غربي خبر داد و گفت: اين مسئوليت در بازاريابي، بازارشناسي و يافتن بازارهاي هدف براي صادرات سيب توليدي دراستان، اهميت بسزايي دارد. وي با اشاره به اينكه 86.4 درصد سيب دنيا توسط چين، آمريكا، ايران، تركيه، ايتاليا، هند، لهستان، فرانسه، شيلي، برزيل و روسيه توليد مي‌شود، اظهار كرد: ايران با 2 ميليون و 810 هزار تن توليد، رتبه سوم جهاني را به خود اختصاص داده است. وي اضافه كرد: كيفيت توليد، تنوع در بسته‌بندي، توجه به قيمت‌ها جهت ايجاد رقابت، شناخت بازارهاي هدف و به‌كارگيري استراتژي‌هاي موثر، ازعمده دلايل حضور قدرتمند كشورها در بازارهاي دنياست. 

راه‌اندازي کارخانه توليد مارگارين‌هاي تخصصي

ساوجبلاغ-خبرنگار آفرينش

کارخانه توليد بهبوددهنده‌هاي تخصصي، درشهرستان ساوجبلاغ، به بهره‌برداري رسيد. بهبوددهنده‌ها يا مارگارين‌هاي تخصصي در تهيه نان وشيريني‌هاي لايه‌اي، مصرف مي‌شود و به ارتقا کيفيت اين محصولات غذايي پرمصرف، کمک مي‌کند. بخش‌خصوصي براي ايجاد اين طرح که در زميني به‌مساحت 2هزارو500مترمربع ايجاد شده، 6 ميليارد و500 ميليون تومان، هزينه کرده است. با افتتاح اين طرح، براي 25 نفر به‌طور مستقيم، اشتغال ايجاد شده است. معاون برنامه‌ريزي استانداري البرز در مراسم افتتاح اين واحد صنعتي گفت: البرزبا 4هزار واحد صنعتي – توليدي، ازاستانهاي صنعتي کشور است. وي گفت: حمايت ازصنايع و آموزش نيروي کار، از اولويت‌هاي مهم درحوزه صنعت استان البرز است. سيداسکندر صيدايي افزود: مجموعه مسولان استان، ازصاحبان سرمايه متقاضي دراين منطقه، دعوت به سرمايه‌گذاري مي‌کند.علي حدادي؛ فرماندار ساوجبلاغ نيزگفت: رفع مشکلات صنايع و بررسي نيازهاي آن‌ها، در دستور کار فرمانداري قرارگرفته است. 

طي تفاهم‌نامه اي با همکاري فرمانداري و شهرداري، بازار قديمي شهر سقز، مرمت و بازسازي مي‌شود

سنندج - مقصودي

در سفر و بازديد اخير آقاي الهي که به شهرستان سقز صورت گرفت، جلسه‌اي به‌منظور بحث و بررسي، پيرامون مسائل مربوط به بافت تاريخي و ميراث فرهنگي شهرستان سقز، درمحل فرمانداري، با حضور فرماندار محترم شهرستان، مديرکل محترم ميراث فرهنگي استان، اعضاء محترم شوراي اسلامي شهر و شهردار سقز، تشکيل شد و پس از مشورت و تبادل‌نظر درخصوص مسائل مربوط به مجموعه بازار قديمي سقز، تصميماتي جهت مرمت و بازسازي اين مجموعه اتخاذ شد. اين مجموعه که در مركز اصلي شهر قرار دارد، شامل بقايايي از راسته بازار قديمي سقز، به‌جاي‌مانده از قاجاريه است، با توجه‌به احداث مراكز تجاري در مجاورت آن، همچنان به‌عنوان يكي از مراكز تجاري اصلي شهر محسوب مي‌گردد.

اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کردستان، درراستاي مرمت و بازسازي، با همکاري شهرداري شهر سقز، به‌جهت تغيير و اصلاح ضوابط ميراث فرهنگي، درمحدوده بافت‌تاريخي‌شهر و تهيه طرح‌مطالعاتي و اجرايي نحوه بازسازي بازار تاريخي سقز، نسبت‌به انتخاب مهندسين مشاور و داراي صلاحيت، به توافق رسيدند که بعد از اتمام طرح مطالعاتي و اجرايي نحوه بازسازي، بازار قديمي سقز با طرح و نظارت اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان، مورد مرمت و بازسازي قرار گيرد و تمامي هزينه‌هاي اجراي پروژه بازسازي بازار تاريخي سقز، به‌صورت سهم شهرداري 45 درصد، سهم اداره کل ميراث فرهنگي 35 درصد، و سهم بازاريان 20درصد، تعيين گرديد. همچنين مقرر گرديد درزمان اجراي پروژه بازسازي بازار، ادارات محترم خدمت‌رسان (امور‌برق، امور آب‌وفاضلاب شهري، شرکت گاز وشرکت مخابرات)، نسبت‌به جابجايي و اصلاح شبکه‌هاي خود، اقدام لازم را به‌عمل آورند که هزينه اجراي آن، از محل منابع داخلي اين ادارات، تامين خواهد شد. درصورت لزوم، ازطريق کميته برنامه‌ريزي شهرستان، مساعدت لازم به‌عمل خواهد آمد.

معاون امور عمراني استاندار آذربايجان غربي:

كمك دولت به شهرداري‌هاي استان، امسال 20 درصد، بيش از سال گذشته است

اروميه- خبرنگار آفرينش

معاون عمراني استاندار آذربايجان غربي با تاكيد بر تامين زيرساخت‌هاي شهري گفت: كمك‌هاي دولتي به شهرداري‌هاي استان، امسال 20 درصد بيش از سال گذشته است. سيدجواد محمودي در يك گفت‌و‌گوي خبري افزود: سال گذشته، دولت 380 ميليارد ريال براي اجراي طرح‌هاي عمراني شهرداري‌ها، كمك مالي كرده بود كه اين كمك‌ها امسال 20 درصد بيش از سال گذشته است.

وي كمك به درآمد‌زايي، اتكا به منابع مالي پايدار، حمايت در استفاده از اوراق مشاركت، طرح‌هاي فايناس در اجراي پروژه‌هاي عمراني و اقتصادي، تجهيز ايستگاه‌هاي آتش‌نشاني و راه‌اندازي اين مراكز در شهرهاي جديد استان را از جمله اقدامات حمايتي دولت از شهرداري‌ها عنوان كرد. محمودي كمك به اجراي مكانيزاسيون خدمات شهري، اتمام مطالعات جامع مديريت پسماند شهري و ساماندهي نيروي انساني شهرداري‌ها با استخدام 650 كارشناس در سازمان‌هاي شهرداري‌ها را از ديگر برنامه‌هاي حمايتي مجموعه مديريت استان از شهرداري‌ها، برشمرد. وي با اشاره به كمك‌هاي مديريت استان به اجراي پروژه‌هاي عمراني در اروميه اظهار داشت: آذربايجان‌غربي به‌عنوان استان مرزي در تعاملات بين‌الملل جايگاه خاصي دارد و توجه به عمران شهرها و توسعه مركز استان نيز، از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. محمودي اضافه كرد: به‌همين‌منظور، امسال در اعتبارات عمران شهري و اجراي پروژه‌هاي فاخر، نظير تقاطع غيرهمسطح ابوذر، تقاطع بزرگ غيرهمسطح پل قويون و اجراي طرح‌هاي مبلمان شهري، به شهرداري اروميه توجه ويژه‌اي شده است.

اولين موزه دريايي در استان هرمزگان راه‌اندازي مي‌شود

بندرعباس - خبرنگار آفرينش

مسئول برگزاري اولين جشنواره عكس، اسناد و تجهيزات قديمي بنادر و دريانوردي هرمزگان، از راه‌اندازي اولين موزه دريايي در شهر بندرعباس خبر داد.

جهانشاهي‌نسب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به‌منظور حفظ و حراست از ارزش‌ها و فرهنگ غني دريايي و همچنين ثبت و ضبط خاطرات تلخ و شيرين گذشته و پاسداشت تلاش دريانورداني كه منشــاء خدمت بوده‌اند، در نظر است اين موزه راه‌اندازي شود. وي گفت: در اين موزه، كليه لــوازمي كه در گذشته مــورد استفــاده بوده‌اند، شامل انواع تجهيزات، ابزارآلات و ادوات اداري، قطعــات و ماشين‌آلات (در اندازه كوچك) نگهداري مي‌شود. جهانشاهي‌نسب درعين‌حال از برگزاري نخستين جشنواره عكس، اسناد و تجهيزات قديمي بنادر و دريانوردي خبر داد و گفت: اطلاع‌رساني و فراخوان اين جشنواره، صادرشده و علاقه‌مندان براي شركت در اين جشنواره، تا پايان شهريورماه فرصت دارند آثار خود را ارسال نمايند. وي گفت: اين جشنواره در سه بخش، برگزار مي‌شود كه بخش نخست، عكس‌هاي قديم، درخصوص دريا و بندر، مربوط به قبل از سال يك‌هزارو سيصد و هفتاد مي‌باشد. مسئول برگزاري اولين جشنواره عكس، اسناد و تجهيزات قديمي بنادر و دريانوردي هرمزگان، اضافه كرد: همچنين جمع‌آوري ابزار و ادوات دريانوردي و تخليه و بارگيري و خاطره‌نويسي، از ديگر بخش‌هاي اين جشنواره بزرگ مي‌باشد.

درهفته دولت سال‌جاري، 64پروژه درشرکت توزيع نيروي برق استان همدان، به بهره‌برداري خواهد رسيد

همدان – خبرنگار آفرينش

مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق استان همدان اشاره کرد: درهفته دولت امسال، تعداد 64پروژه، با اعتباري بالغ بر 40930ميليون ريال، به بهره‌برداري خواهد رسيد.براساس اين گزارش، مهندس حاجي‌رضا تيموري؛ رييس هيات مديره و مديرعامل، اظهار داشت: عمده اين طرح‌ها شامل تامين برق مسکن مهر، احداث شبکه 20کيلوولت و فشار‌ضعيف، ايجاد روشنايي معابر، برقراري انشعاب برق صنعتي، بازسازي و اصلاح شبکه‌هاي فرسوده شهر و روستا و نصب ترانزيستور‌ماتور مي‌باشد که از تعداد 64پروژه، 13مورد مربوط به شهر همدان، ملاير و نهاوند، هرکدام 6طرح؛ 11طرح دراسدآباد درشهرستان‌هاي تويسرکان و بهار، هرکدام 4طرح، کبودرآهنگ 18طرح و شهرستان‌هاي رزن و فامنين نيز هرکدام يک طرح را به خود اختصاص مي‌دهند.تيموري اضافه کرد: 12پروژه نيز آماده کلنگ‌زني مي‌باشد که 8مورد آن، درشهرستان همدان و 4طرح نيز درشهرستان بهار، عمليات اجرايي آن‌ها آغاز خواهد شد، گفتني‌است که اعتبار هزينه‌شده طرح‌هاي قابل‌افتتاح، بالغ بر 40930ميليون ريال و اعتبارات موردنياز پروژه‌هاي آماده کلنگ‌زني نيز، 6186ميليون ريال، پيش‌بيني شده است.وي درانتها افزود: 100درصد جمعيت شهر و روستا در استان همدان، از نعمت برق برخوردار مي‌باشند و درحال‌حاضر، اين شرکت به حدود 560هزار مشترک، خدمات‌رساني مي‌کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته