جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/06/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3953

رييس‌جمهور:
روز قدس براي ملت ايران كاري تبليغي و سياسي نيست

رييس سازمان انرژي اتمي:
سانتريفيوژهاي سايت نطنز به سايت فردو منتقل مي شود


عائشه قذافي گريخت


سوريه عمليات نظامي را پايان دهند


تضميني در کار نيست

مواضع جديد اسد؛
عواقب اقدام نظامي عليه سوريه بزرگ‌تر از حد تصور غرب است


موج كوتاه


ميز خبر


يک نکته از هزاران

دادستان تهران:
راي دادگاه انقلاب در مورد دو تبعه آمريکايي صادر شد

نخست وزير تونس :
تونس به قذافي پناهندگي نمي دهد

نايب رييس كميسيون امنيت ملي مجلس:
حركت ديپلماسي ايران مي‌تواند مردم ليبي را بر سرنوشت خود حاكم كند


سقوط طرابلس و پايان کار قذافي


سرمقاله

با حضور قشرهاي مختلف مردم و در محضر رهبر معظم انقلاب؛
مراسم سوگواري شهادت اميرالمومنين علي عليه السلام در حسينيه امام خميني(ره) برگزار شد


 رييس‌جمهور:
 روز قدس براي ملت ايران كاري تبليغي و سياسي نيست 

رييس‌جمهور با دعوت از عموم ملت ايران و ملت‌ها و دولت‌هاي مسلمان منطقه و جهان براي حضور گسترده در راهپيمايي روز جهاني قدس تصريح كرد: ملت‌ها فقط با بسيج اعتقادي، بنياني و آرماني مي‌توانند از شر غده عفوني و سرتاسر رذالت رژيم صهيونيستي رهايي يابند.

به گزارش ايسنا، دكتر محمود احمدي‌نژاد در جلسه هيات دولت با بيان اين‌كه روز قدس براي ملت ايران كاري تبليغي و سياسي نيست، گفت: قدس نقطه كليدي و تقابل نهايي براي حل و فصل مسائل تاريخي است.

رييس‌جمهور با بيان اين‌كه ملت ايران همواره نشان داده كه جلوتر از مسئولان و دولت حركت كرده و با حمايت از مظلومان عالم در مقابل بد اخلاقي استكبار و صهيونيسم جهاني ايستاده‌اند، اظهار اميدواري كرد: روز قدس امسال همانند سال‌هاي گذشته مبدا تحول اساسي در دنيا شده و با اضمحلال رژيم صهيونيستي آزادي نوع بشر از شر شياطين حاصل شود.

احمدي‌نژاد در بخش ديگري از سخنان خود با تسليت شهادت امير المومنين علي(ع) به ملت ايران و مسلمانان جهان با بيان اين‌كه امام تجلي همه خوبي‌ها و وجود او خير و رحمت براي همه بشريت است، اظهار كرد: هيچ ظلمي بزرگتر از كشتن امام نيست و كساني كه امام را مي‌كشند در حقيقت مي‌خواهند تجلي خدا را از بين ببرند، چرا كه هيچ نور و روزنه‌اي از پاكي در دل آن‌ها وجود ندارد. رييس‌جمهور با بيان اين‌كه انسان‌ها در جامعه به لحاظ فطري نسبت به ظلم و كشته شدن انسان‌ها حساس بوده و واكنش نشان مي‌دهند، تصريح كرد: پافشاري بر گناه و ظلم، روح و وجود انسان را از رحمت تهي كرده و او را به جايي مي‌رساند كه بخواهد تمام خوبي‌ها يعني امام را به شهادت برساند.

وي با اشاره به اين‌كه به شهادت رساندن انساني همچون اميرالمومنين علي(ع) كه تجسم عدالت، نماز و اصلاح براي جامعه بود با شعار عدالت خواهي و خير انديشي براي امت اسلامي، نشان دهنده گسترده و تاثيرگذار بودن ابعاد رواني تخريب شخصيت و زمينه سازي‌هاي اجتماعي صورت گرفته در اين زمينه بوده است، گفت: گستره تبليغات منفي و تخريب‌ها، قدرت انديشه و تفكر را زائل مي‌كند و يك عده به قدري دست به تخريب مي‌زنند كه حتي فرصت پاسخگويي نيز براي هيچ كس باقي نمي‌ماند.

احمدي‌نژاد با اشاره به اين‌كه حضرت علي (ع) را مدعيان اسلام و كساني كه در برابر عظمت وي تحقير شده بودند، به شهادت رساندند، تصريح كرد: همواره در تاريخ كساني كه مي‌خواستند افساد كنند، پرچم اصلاح را در دست گرفتند و امروز نيز در دنيا، قدرت طلبان و سلطه‌گران از جمله آمريكا به همين شيوه عمل مي‌كنند.

رييس‌جمهور در ادامه استفاده هر چه بيشتر و بهتر از فضايل شب‌هاي قدر را مورد تاكيد قرار داد و با بيان اينكه بايد بهترين‌ها را در اين شب‌ها از خدا طلب كرد، گفت: شب‌هاي قدر متعلق به امام عصر (عج) است و هر جا كه امام باشد، كانون رحمت الهي خواهد بود و بايد در اين شب‌ها براي اصلاح امور كل بشر و سوق يافتن دل‌ها به سوي امام عصر(عج) و اينكه معرفت و مطالبه امام در اراده‌هاي مردم شكل بگيرد بسيار دعا كرد.

احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه بايد از خدا توفيق خدمت صادقانه به مردم همراه با عشق، انگيزه و نشاط را طلب كنيم، اظهار كرد: هيچ عبادت و تقربي به خدا بالاتر از خدمت به مردم نيست چرا كه كاري كه خالصانه براي خدا انجام شود اثر خود را در عالم مي‌گذارد و هيچ كس نمي‌تواند اين اثر را از تاريخ حذف كند. رييس‌جمهور خاطرنشان كرد: بايد از خدا بخواهيم به ما تدابير كارساز و تصميمات اثر بخش عطا كند تا بتوانيم در مسير عشق به مردم پاكي و خدمت گام برداريم.


 رييس سازمان انرژي اتمي:
 سانتريفيوژهاي سايت نطنز به سايت فردو منتقل مي شود 

معاون رييس‌جمهور گفت: انتقال سانتريفيوژهاي سايت نطنز به سايت فردو با رعايت کامل استانداردها در حال انجام است.

به گزارش واحد مرکزي خبر، فريدون عباسي رييس سازمان انرژي اتمي ايران در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران افزود: تاسيسات فردو در حال آماده‌سازي است و يکسري ماشين سانتريفيوژ نيز منتقل شده است.او با بيان اين که انتقال سانتريفيوژهاي نطنز به فردو روند منطقي خود را طي مي‌کند، گفت: خيلي عجله نمي کنيم و سعي مي‌کنيم استانداردهاي لازم فني را رعايت کنيم.

عباسي هم‌چنين درباره ديگر فعاليت‌هاي سازمان انرژي اتمي افزود: متخصصان ما طبق روزها و هفته‌هاي قبل به کار جدي مشغولند و تلاش مي‌کنيم آن چه در زمينه هسته‌يي بر عهده ما گذاشته شده است به خوبي انجام دهيم.معاون رييس‌جمهور گفت: مهم‌ترين حادثه‌اي که پيش رو داريم پيش راه‌اندازي نيروگاه بوشهر است که در حال حاضر با سرعت خوب و مطلوبي در حال جلو رفتن است. وي ادامه داد: تلاش مي‌کنيم در شهريور خبرهاي خوبي داشته باشيم و اعلام کنيم؛ اين موضوع در هفته دولت نخواهد بود اما زمينه‌هايش در اين هفته فراهم مي‌شود.

رييس سازمان انرژي اتمي ايران با بيان اين که ما تلاش خودمان را در تامين راديودارو براي بيماران صعب العلاج خواهيم کرد، گفت: در تامين اين‌گونه داروها نبايد وابسته به خارج باشيم.

عباسي افزود: در گذشته درباره توليد راديودارو از راکتور تحقيقاتي تهران وقفه‌اي پيش آمد و بخشي از آن را از خارج وارد کرده‌ايم؛ اين درحالي بود که در همان موقع راکتور تهران را نيز راه‌اندازي کرديم و در حال حاضر آن دسته از بيمارستان‌هايي که به اين داروها نياز دارند، پوشش داده مي‌شوند.او گفت: اين موضوع نشان مي‌دهد کشور ما در اين مسايل نبايد وابسته به خارج باشد يعني عزم ما بيش‌تر بايد جزم باشد که زودتر سوخت راکتور تهران را خودمان تامين کنيم.عباسي هم‌چنين افزود: ما بايد مقداري هم در توسعه و تکثير اين‌گونه راکتورها که براي مصارف زندگي مردم است بيش‌تر تلاش کنيم.معاون رييس‌جمهور در پاسخ به اين که توليد سوخت راکتور تهران در چه مرحله‌اي است، گفت: در حال تهيه شدن است و نمونه‌هاي اوليه سوخت و ‌بحث‌هاي مکانيکي تمام شده و ما در حال نهايي کردن طراحي‌هاي‌مان هستيم.عباسي افزود: يکسري تجهيزات در حال نصب است و آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌يي هم نظارت کاملي روي نصب تجهيزات و فعاليت‌هاي ما در تامين سوخت 20 درصد راكتور تهران دارد.وي گفت: مشکلي از اين بابت نداريم و در حال طي کردن روند عادي اجرايي هستيم.رييس سازمان انرژي اتمي ايران درباره نگراني بيماران براي تهيه راديودارو افزود: ما تلاش خودمان را مي‌کنيم؛ در حال حاضر هم راکتور در حال کار است و راديودارويي که با اين راکتور توليد مي‌شود در حال تهيه شدن است.عباسي گفت: شتاب دهنده سيکلوترون کرج هم در حال توليد راديوداروي جايگزين است و هيچ نگراني وجود ندارد.معاون رييس‌جمهور افزود: با امکاناتي که ما در کشور داريم فعلا پوشش اين‌گونه راديوداروها را انجام مي دهيم و اميدواريم در آينده امکاناتمان را توسعه دهيم.


 عائشه قذافي گريخت 

فارس: پس از آنكه روز گذشته منزل دختر قذافي در طرابلس به تصرف مخالفان در آمد، يك شبكه خبري از فرار وي به تونس يا الجزائر خبر داد.شبكه خبري "سي‌ان‌ان" در گزارشي خبر داد كه همچنان محل پنهان شدن "معمر قذافي" معلوم نيست و حتي هيچگونه خبري درباره سرنوشتش وجود ندارد.

اين در حالي است كه پيش از اين، سيف‌الاسلام و ساعدي و همچنين محمد قذافي كه پسر قذافي از همسر نخستش است، دستگير شده‌اند. بر اساس اخبار، سيف‌العرب قذافي نيز پيشتر در بمباران‌هاي هوايي ناتو كشته شده است.

سي‌ان‌ان گزارش داد كه "عائشه قذافي" به همراه "هانيبعل قذافي" يكي ديگر از پسران ديكتاتور ليبي به تونس يا الجزائر گريخته‌اند.مخالفان قذافي عصر روز گذشته منزل عائشه را به تصرف در آوردند و برخي از خودروهايي كه در منزلش بود را ضبط كردند.


 سوريه عمليات نظامي را پايان دهند 

 
ايسنا: احمد داوود اوغلو، وزير امور خارجه تركيه در مصاحبه با شبكه فرانس 24 تصريح كرد: در صورتي كه خواسته‌هاي تركيه برآورده نشود روابط اسرائيل با تركيه عادي نمي‌شود. وزير خارجه تركيه در ادامه تصريح كرد: روابط ميان ما همين طور كه هست باقي نخواهد ماند و بدتر خواهد شد. حفظ وضعيت كنوني ممكن نيست.وزير خارجه تركيه همچنين بعد از كنفرانس خبري با "ماييت نكوانا ماشاباني"، وزير خارجه آفريقاي جنوبي اعلام كرد: مسئولان سوريه بايد امنيت را در كشور برقرار كنند و فورا عمليات نظامي عليه غيرنظاميان را پايان دهند.احمد داوود اوغلو گفت: زماني كه ارتش سوريه عمليات نظامي در شهرها را صورت مي‌دهد تاكتيك مجازات دست جمعي را براي ما تداعي مي‌كند. بايد با افراد مسلح به گونه‌اي برخورد كرد كه ساكنان غيرنظامي آسيبي نبينند.


 تضميني در کار نيست  

مهر: رئيس شوراي ملي انتقالي ليبي با بيان اينکه انقلابيون تقريبا به طور کامل بر طرابلس مسلط شده اند، بر محاکمه عادلانه قذافي و رسيدگي به تمام جنايات وي تاکيد کرد."مصطفي عبدالجليل" در گفتگو با شبکه تلويزيوني العربيه گفت : انقلابيون تقريبا به طور کامل بر طرابلس مسلط شده اند و فقط منطقه باب العزيزيه و اطراف آن تحت کنترل آنها نيست.وي افزود : درگيريهاي شديد در اطراف منطقه باب العزيزيه همچنان ميان گردان حفاظت از اين منطقه و انقلابيون ادامه دارد.

عبدالجليل درباره سرنوشت قذافي گفت : قذافي ممکن است در باب العزيزيه يا منطقه نزديک آن باشد، با اين حال هنوز هيچ کس نمي تواند مکان دقيق اختفاي وي را مشخص کند.وي افزود : ما در حال اتخاذ تدابيري براي انتقال شوراي ملي به طرابلس هستيم و البته تدابيري براي تحويل سيف الاسلام به داگاه بين المللي جنايي به منظور محاکمه وي اتخاذ خواهيم کرد.


 مواضع جديد اسد؛
 عواقب اقدام نظامي عليه سوريه بزرگ‌تر از حد تصور غرب است 

رئيس جمهوري سوريه در جديدترين موضع، عواقب اقدام نظامي عليه سوريه را فراتر از حد تصور غربي‌ها دانست و دعوت همتاي آمريكايي خود براي كناره‌گيري از قدرت را بي‌ارزش خواند.

به گزارش فارس، «بشار اسد» پس از گذشت حدود پنج ماه از بحران سوريه، در تلويزيون رسمي كشورش حاضر شد و تاكيد كرد كه راهكار حل بحران سوريه از ابتدا سياسي بوده است و اصلاحات در اين كشور از جمله برگزاري انتخابات و اصلاح قانون اساسي ادامه دارد. بشار اسد در بخشي ديگر از سخنان خود به تهديدهاي نظامي كشورهاي غربي اشاره و در پاسخ به سوالي درباره حمله احتمالي ناتو تصريح كرد: در خصوص موضوع حمله نظامي، من در ابتدا مطلبي را از سال 2003 بيان مي‌كنم؛ سالي كه بغداد بدون مقاومت سقوط كرد و آمريكا در مخمصه نبود، شكست در افغانستان آشكار نشده بود... نوعي تسليم هراس‌برانگيز بين‌المللي مقابل آمريكا بود. يكي از مسئولان آمريكايي به ديدن من آمد و با همان منطق نظامي و به صورت مستقيم سخن گفت [و تهديد كرد] زيرا برنامه اين بود كه پس از عراق به سوريه بيايند. اسد افزود: پاسخ ما، رد همه اين حرفها و خواسته‌ها بود. پس از اين، تهديدهاي مستقيم عليه ما آغاز شد تا جايي كه نقشه‌هايي نظامي براي ما مي‌فرستادند و اعلام مي‌كردند كه مي‌خواهند دقيقا اين مكان‌ها را بمباران كنند. اين تهديد نظامي هر چند مدت يكبار تكرار مي‌شود... هر اقدام نظامي عليه سوريه عواقبي بسيار بزرگ‌تر از آن چيزي دارد كه تصور مي‌كنند؛ به چند دليل؛ اول موقعيت سياسي جغرافيايي سوريه است؛ علت دوم امكانات سوريه است كه فقط بخشي از آن را مي‌دانند و بخش‌هاي ديگر را كه تحمل نتايج آن را ندارند، نمي‌دانند.

بشار اسد در پاسخ به سوالي درباره اينكه در مقابل سخن باراك اوباما رئيس جمهور آمريكا كه از زبان وزراي خارجه انگليس، فرانسه و آلمان مطرح شد كه خواستار كناره‌گيري اسد شده است، گفت: قبلا هم در ديدارهاي مردمي به شكلي ديگر اين سوال را كرده‌اند... ما با هر حالتي به يك نحو برخورد مي‌كنيم. در مقابل كشورهاي دوست پاسخ مي‌دهيم تا موضع خود را روشن كنيم بخصوص اگر دريابيم كه موضعگيري اين كشورها با مواضع و حقيقت كنوني تناسب ندارد.

اسد گفت: اما در مقابل كشورهاي غير دوست گاهي پاسخ مي‌دهيم كه بگوييم اگر شما در سياست‌تان فراتر از حد معمول برويد ما هم آماده‌ايم خيلي فراتراز اين برويم. در حالت‌هاي ديگر نيز از پاسخ دادن امتناع مي‌كنيم تا بگوييم سخنان شما ارزشي ندارد. الان كه شفاف سخن مي‌گوييم در پاسخ به اين حرف مي‌گوييم، اين حرف [يعني، اسد از قدرت كناره‌گيري كند] به رئيس جمهوري گفته نمي‌شود كه منصب برايش مهم نيست... به رئيس جمهوري گفته نمي‌شود كه آمريكا آن را نياورده باشد، وي را غرب روي كار نياورده باشد. اين رئيس جمهور را ملت سوريه آورده است. اين حرف به ملتي گفته نمي‌شود كه در كنار مقاومت ايستاده است و از حقوق خود عقب‌ نمي‌نشيند. اين حرف‌ها به رئيس جمهوري گفته مي‌شود كه ساخته دست آمركيا باشد؛ به ملتي كه خوار و ذليل باشد و دستورات خارج را اجرا كند.


 موج كوتاه 

گزيده اي از سرمقالات و يادداشت هاي روزنامه هاي يکشنبه بدين شرح بود؛

«از کوچه هاي کوفه تا کوچه هاي شهر ما» عنوان يادداشت روزنامه خراسان بود که چنين آورده بود: اگر امروز امام علي (ع) بودند و اين فقر را مي ديدند چه کار مي کردند. اين اوضاع فرهنگي را مي ديدند چه مي کردند؟
کوچه گردي کوفه اگر آن روز براي فقرزدايي اقتصادي بود، امروز در کوچه گردي زمان و زمين آيا فقرزدايي فرهنگي فراموش مي شد.اگر فقر محدود اقتصادي و گرفتاري گروهي اندک از مردم زيبنده حکومت و جامعه اسلامي نيست که نيست، فقر فرهنگي در قالب الفاظ فريبنده و پشت پرده ايسم هاي گوناگون هم شايسته جامعه اسلامي و حکومت اسلامي نيست. پس بايد کاري کرد هم بايد حکومت برنامه ريزي کند و هم همه ما مردمان بايد برخيزيم و براي احياي شان جامعه اسلامي علي وار تلاش کنيم همه ما از مردم تا حاکميت و از حاکميت تا مردم!

روزنامه جام جم در سرمقاله خود به طرح گام به گام روسيه اشاره کرده و نوشته بود: در يك نگاه بدبينانه روسيه ممكن است همچون گذشته بخواهد با كارت ايران در مقابل آمريكا بازي كند ولي بايد بداند و مي‌داند كه: 1) جمهوري اسلامي ايران در اين همكاري خسارتي نخواهد ديد، چرا كه اهدافش را طبق برنامه دنبال خواهد كرد و مادامي كه از نتيجه بخش بودن اقداماتش مطمئن نشود، گامي برداشته نخواهد شد. 2) اين نگاه به ايران، همواره مانع تعاملات راهبردي بين دو كشور بوده و در صورت تكرار اين مانع جدي‌تر از قبل ادامه پيدا خواهد كرد. 3) چنين نگاهي به ايران، جريان‌هاي سياسي مخالف همكاري ايران با روسيه را در داخل ايران تقويت خواهد كرد و اين خسارت ديگر روسيه براي همكاري‌هاي بعدي با ايران خواهد بود. 4)در اين صورت روسيه نشان خواهد داد به ‌رغم ژستي كه گرفته همچون رقباي غربي‌اش از درك واقعيت‌ها ناتوان است.

«براي غلبه بر ترس!»عنوان يادداشت روز روزنامه‌ كيهان بود كه در آن مي‌خوانيد؛ در يك جمعبندي بايد گفت آنچه در روزهاي گذشته عليه ساكنان غزه و مرز داران مصري انجام شد به هيچ وجه يك حادثه و يا يك اقدام مقطعي و گذرا نبود اين به احتمال بسيار زياد آغاز يك مرحله جديد از تنش آفريني صهيونيست ها در محيط داخلي و محيط منطقه اي خواهد بود. اين رژيم براي بقا چاره اي ندارد جز اينكه صداي خود را تا آنجا كه مي تواند بالا ببرد و دندان هاي خود را به ديگران نشان دهد اما البته حالا ديگر دهه 1320 يا 1330 و يا 1340 نيست حالا حزب الله، حماس، سوريه، ايران، مردم مصر و... مي دانند كه اين فريادها براي غلبه بر ترس است و زمان آن فرا رسيده كه اين موجود ترسو را خلاص كرد.

«روزهاي متلاطم بازار»عنوان سرمقاله روزنامه‌ ملت ما بود كه در آن مي‌خوانيد: قيمت سكه نيز به دليل تفاوت عيار و مجموعه فعل و انفعالاتي كه روي آن صورت مي‌گيرد نيز مي‌تواند متفاوت از ارزش طلا باشد؛ اما قيمت سكه در بازار كشور ما اختلافي عجيب و غريب با طلا دارد كه چندان منطقي به نظر نمي‌رسد. در حقيقت، مسئله اصلي اين است كه سرمايه‌هاي مردم در بانك‌ها صاحب سود چنداني نمي‌شود و همين عامل نيز صاحبان سپرده‌ها را به فكر يافتن چاره‌اي براي جبران اين مهم مي‌اندازد.
در نتيجه با توجه به اين‌كه صنايع مولد در كشور ما چندان فعال نيستند و حمايت لازم از آنها صورت نمي‌گيرد، تمايل مردم نيز به سمت سرمايه‌گذاري در بازارهايي بيش‌تر شده است كه برمبناي سفته بازي است.از اين رو است كه بازارهايي مثل ارز، سكه، بورس و در بعضي مواقع مسكن، مورد توجه آنها قرار گرفته است.

«مبادله ثروت با توسعه»عنوان سرمقاله‌ روزنامه دنياي اقتصاد بود كه در آن مي‌خوانيد؛ از آنجا که برخي بررسي‌هاي علمي‌ حاکي است که منابع نفتي ‌ايران حداکثر نيم قرن ديگر بيشتر دوام نداشته و به اتمام خواهد رسيد سرعت مبادله ثروت با توسعه اهميت بيشتري مي‌يابد.صنعت نفت و گاز بايد بتواند همگام با صنايع مشابه در کشورهاي منطقه و جهان به گونه‌اي طبيعي رشد و گسترش يابد، قدرت جلب و جذب سرمايه و تکنولوژي خارجي را پيدا کند، به نحوي فزاينده با بازارهاي بين‌المللي ارتباط نزديک و مستقيم برقرار سازد و موانع موجود بر سر راه تنوع توليد فرآورده‌ها و محصولات مربوط به صنايع پايين دستي و بالا دستي آن برطرف شود و نهايتا قدرت رقابت‌پذيري ‌اين صنعت افزايش يابد.در رويکرد ملي، صنعت نفت بايد موجبات تجهيز پس‌اندازهاي لازم براي تامين منابع مالي جهت سرمايه‌گذاري به منظور افزايش اشتغال و رشد را فراهم نمايد.

روزحمايت در يادداشت روز خود با عنوان «عدالت خواهي والگوهاي ماندگار» چنين نوشته بود: در هر جامعه اي همانگونه که مولا علي (ع) تاکيد مي کنند مردم از حيث رفتار والگو پذيري به شدت تحت تاثير حاکمان هستند .اگر در عمل حاکمان اخلاق ومعنويت و راستگويي وامانتداري وجوانمردي و رعايت کرامت انسانها موج زند در جامعه نيز اين خوبيها شيوع مي يابد واگر خداي ناکرده عکس اينها در جامعه اي وجود داشته باشد دهها آسيب وانحراف را در آن جامعه مي توان ملاحظه کرد .در جامعه ناسالم مردم جرات امر به معروف ونهي از منکر حاکمان را نخواهند داشت ،رسانه ها مجيزه گو مي شوند يا به شدت دست به عصا حرکت مي کنند که هر لحظه با توقيف ومحدوديت روبرو نشوند ،تشکلهاي مدني امکان شکل گيري پيدا نمي کنند واگر ايجاد شوند نيز يا بايد فاميل و دوست ورفيق مسئولين باشند ويا مبلغ آنان ونه زبان دردهاي مردم .


 ميز خبر 

آخرين اقدامات سپاه در مبارزه با گروهک تروريستي پژاک

فرمانده عمليات نيروي زميني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي آخرين اقدامات سپاه پاسداران در مبارزه با گروهک تروريستي پژاک را تشريح كرد.

به گزارش ايسنا، سرهنگ پاسدار احمدي در جمع سفرا و روساي نمايندگي‌هاي سياسي مقيم کشورمان در محل وزارت امور خارجه با ارائه توضيحاتي از آخرين اقدامات انجام شده در مقابله با اقدامات تروريستي گروهك پژاك در مناطق مرزي شمال غرب كشورمان، به نمايندگان سياسي كشورها گفت: جمهوري اسلامي ايران به منظور حفظ و تأمين امنيت و پاسداري از مرزها با هرگونه تجاوز در مرزهاي خود برخورد خواهد كرد.

وي افزود: اين گروهك تروريستي تاكنون تعداد 397 نفر از هموطنان بي‌گناه ما كه بيشتر از اقوام كرد و بومي اعم از زنان و كودكان هستند را به شهادت رسانده‌اند و مايه تأسف است كه برخي كشورهاي غربي به سران اين گروهك پناه داده‌اند و از اعمال تروريستي و ضدانساني اين افراد حمايت مي‌كنند.

در پايان اين نشست مدعوين از نمايشگاه عكسي كه به همين مناسبت از اقدامات ضد انساني گروهك تروريستي پژاك بر پا شده بود، بازديد كردند.

کاهش 330 هزار بشکه‌اي توليد نفت ايران

مدير عامل شرکت مناطق نفت خيز جنوب با اشاره به کاهش 330 هزار بشکه توليد نفت ايران، يکي از دلايل اين کاهش توليد نفت را پير بودن ميادين بزرگ نفتي عنوان کرد و گفت: امسال با اجراي يک طرح ضربتي کاهش توليد نفت ايران جبران مي‌شود.هرمز قلاوند در گفتگو با مهر با بيان اينکه در حال حاضر اکثر ميادين بزرگ نفتي ايران به ويژه در مناطق نفت خيز جنوب در نيمه دوم عمر خود به سر مي برند، گفت: بر اين اساس، به طور طبيعي توليد نفت ايران سالانه با کاهش روبرو مي شود.مدير عامل شرکت مناطق نفت خيز جنوب با اعلام اينکه در شرايط فعلي برآوردهاي انجام شده نشان مي دهد متوسط توليد نفت ايران سالانه حدود 300 تا 330 هزار بشکه کاهش مي يابد، تصريح کرد: اما شرکت ملي نفت ايران براي جبران اين کاهش توليد روشهاي توليد ثانويه با افزايش تعداد حفاري ها، نصب و راه اندازي پمپ هاي درون چاهي و تزريق گاز را در دستور کار قرار داده است. شرکت ملي نفت ايران امسال براي طرحهاي نگهداشت توان توليد نفت خام و گاز طبيعي به حدود پنج ميليارد دلار سرمايه گذاري نياز دارد.

اگر به سازمان ملل برويد كمك‌هايمان را قطع مي‌كنيم!

آمريکا تلاش‌هاي گسترده‌اي را شروع کرده تا مانع از رفتن موضوع کشور مستقل فلسطيني به سازمان ملل شود. البته برخي از منابع براين باورند که آنچه آمريکايي‌ها در اين مورد انجام مي‌دهند تنها يك بازي‌ رسانه‌اي است و چيزي بيشتر نخواهد بود.

به گزارش ايسنا، از سوي ديگر روزنامه عبري يديعووت آحارونوت از تهديد هيلاري كلينتون عليه سلام فياض در خصوص قطع شدن تمام كمك‌هاي مالي دولت آمريكا به تشكيلات خودگردان فلسطين در صورت مراجعه طرف فلسطيني به سازمان ملل براي به رسميت شناخته شدن كشور فلسطين خبر داد.

روزنامه عبري يديعوت آحارونوت به نقل از منابع فلسطيني گزارش داد: هيلاري كلينتون، وزير امور خارجه آمريكا در مكالمه تلفني خود با سلام فياض، نخست وزير دولت موقت فلسطين وي را تهديد كرده است در صورت مراجعه طرف فلسطيني به سازمان ملل در ماه سپتامبر با هدف به رسميت شناخته شدن كشور فلسطين كمك‌هاي مالي آمريكا به تشكيلات خود گردان فلسطين قطع خواهد شد.

كلينتون در اين تماس تلفني تاكيد كرد كه دولت آمريكا تمام تلاش‌هاي طرف فلسطيني را براي مراجعه به سازمان ملل ناكام خواهد گذاشت.وي در ادامه افزود: تشكيلات خودگردان فلسطين بايد هر چه سريعتر مذاكرات مستقيم با اسرائيل را آغاز كند در غير اين صورت تمام كمك‌ها و مساعدت‌هاي دولت آمريكا به اين تشكيلات در تمام زمينه‌ها قطع مي شود.

واکنش اتحاديه عرب به سقوط طرابلس

دبيرکل اتحاديه عرب اعلام کرد ما به طور کامل با شوراي ملي ليبي ابراز همبستگي مي کنيم. به گزارش مهر به نقل از شبکه العربيه، نبيل العربي دبيرکل اتحاديه عرب در واکنش به سقوط طرابلس و تسلط انقلابيون بر هشتاد درصد پايتخت ليبي گفت : ما به طور کامل همبستگي خود را با شوراي ملي انتقالي اعلام مي کنيم.اظهارات العربي نشان مي دهد اتحاديه عرب رسما شوراي ملي انتقالي را به رسميت شناخته است.از سوي ديگر روسيه پيش بيني کرد انتقال قدرت در نزديک ترين زمان ممکن در ليبي رخ دهد.همچنين سيلويو برلوسکني نخست وزير ايتاليا، قذافي را ترغيب کرد قدرت را واگذار کند، وي به مخالفان نيز توصيه کرد از انتقامجويي پرهيز کنند.

در پي تحولات اخير در ليبي؛

خانواده امام موسي صدر با مقامات لبنان ديدار كردند

در پي تحولات اخير در ليبي و فرار قذافي، اعضاي خانواده امام موسي صدر در ديدار و گفت‌وگو با مقامات لبنان، آخرين اقدامات در مورد پي‌گيري سرنوشت امام موسي صدر را بررسي كردند.به گزارش ايسنا خانواده امام موسي صدر تحولات ليبي را براي پي‌گيري سرنوشت امام موسي صدر و يافتن وي به دقت رصد مي‌كنند.خانواده امام موسي صدر قرار است در ساعات آينده با انتشار بيانيه‌اي موضع و ديدگاه‌هاي خود را درباره اقدامات لازم در مورد پي‌گيري سرنوشت امام موسي صدر اعلام كنند.


 يک نکته از هزاران 

نا بساماني در خدمات رساني بيمه هاي درماني و مراکز تحت پوشش آنها باعث نارضايتي بسياري از بيمه شدگان گرديده است. شکايت بيمه شدگان به اين سبب است که آنها معتقدند با پرداخت حق بيمه توقع دارند تا بيمه به آنها خدمات دهد. اما بسياري از بيماراني که تحت پوشش بيمه هاي درماني هستند با مراجعه به مراکز درماني تحت پوشش با نوبت دهي هاي بعضا چند ماهه رو به رو مي شوند در حالي که بيمار اکنون نيازمند مراقبت و پذيرش مي باشد و تا يک هفته يا يک ماه ديگر چه بايد بکند؟ لذا مجبور است به مراکز خصوصي مراجعه کند. پس حق بيمه اي که پرداخت مي کند به چه سبب است؟


 دادستان تهران:
 راي دادگاه انقلاب در مورد دو تبعه آمريکايي صادر شد 

دادستان عمومي و انقلاب تهران با تشريح آخرين وضعيت مهمترين پرونده‌هاي قضايي روز از محكوميت دو تبعه آمريكايي به 8 سال حبس، محاكمه عامل شهادت مسعود علي‌محمدي در روز اول شهريورماه و همچنين ارسال پرونده 15 متهم مرتبط با شبكه جاسوسي اسرائيل به دادگاه در آينده‌اي نزديك خبر داد.

به گزارش ايسنا،‌ عباس جعفري دولت‌آبادي در نشستي با خبرنگاران در خصوص راي صادره از سوي دادگاه انقلاب براي دو تبعه آمريكايي تصريح كرد:‌ راي دادگاه صادر و به متهمان ابلاغ شد. هر كدام به هشت سال حبس محكوم شده‌اند كه مي‌توانند طبق قانون به راي دادگاه اعتراض كنند. پرونده سارا شورد نيز در دادگاه مفتوح است؛ البته وي گفته كه در ايران حاضر نخواهد شد ولي محاكمه او از نظر ما بلامانع است و مي‌توان وي را غيابي محاكمه كرد.وي اتهام اين دو تبعه آمريكايي را ورود غير مجاز و جاسوسي عنوان كرد.

دادستان تهران همچنين از برگزاري دادگاه عامل ترور شهيد مسعود علي‌محمدي در روز سه‌شنبه ـ اول شهريورماه ـ خبر داد و تصريح كرد: متهم اصلي اين پرونده علي جمالي فشي است كه پس از انجام ترور دستگير شد و تحقيقات مفصلي از وي صورت گرفت.

جعفري دولت‌آبادي اضافه كرد: اين متهم چهار عنوان اتهامي دارد كه مهمترين آنها محاربه از طريق ترور است.وي اظهار كرد: اين متهم با سفر به اسرائيل و همچنين شركت در دوره‌هاي موساد آموزش‌هاي زيادي ديده بود كه بر اساس اظهارات خودش 120 هزار دلار به وي پرداخته بودند.

وي در مورد نحوه اقدام جمالي فشي خاطرنشان كرد: اين متهم يك نوبت موتور را به محل برده اما به دليل اينكه شرايط مناسب نبوده اين كار را انجام نداده است. او در نوبت دوم موتور را به محل وقوع برده و با اقدام خود موجب شهادت مسعود علي‌محمدي شده است.

دادستان تهران تاكيد كرد: جلسه روز سه‌شنبه در حقيقت محاكمه متهم اصلي اين پرونده و در راستاي نشان دادن دست‌هاي پنهان و آشكار رژيم صهيونيستي در ترور دانشمندان هسته‌اي ماست.

جعفري دولت‌آبادي يادآور شد: در كنار اين پرونده، پرونده ديگري نيز در هفته‌هاي آينده به دادگاه ارسال خواهد شد كه حداقل 15 متهم مرتبط با شبكه جاسوسي اسرائيل دارد. از اين متهمان نيز تحقيقات بسيار گسترده‌اي صورت گرفته و ان‌شاالله ظرف 10 روز آينده اين پرونده نيز به دادگاه ارسال مي‌شود.

وي گفت: اين 15 نفر از افراد فريب‌خورده هستند كه برخي آموزش ديده‌اند و برخي نيز از طريق ديگران وارد شده‌اند.دادستان تهران تصريح كرد: يكي از علل ارسال جداگانه پرونده عامل ترور شهيد علي‌محمدي به دادگاه اين بود كه اتهام و كيفرخواست صادره با عنوان محاربه است. پرونده باقي متهمان نيز به دادگاه ارسال خواهد شد و تشخيص علني يا غيرعلني بودن جلسه رسيدگي بر عهده قاضي رسيدگي‌كننده به پرونده است كه اگر علني برگزار شود رسانه‌ها مي توانند در جلسه دادگاه حضور داشته باشند.

دادستان تهران در خصوص آخرين وضعيت پرونده ضميمه روزنامه ايران نيز خاطرنشان كرد: همانطور كه پيش از اين اعلام شد دادستاني در اين رابطه اعلام جرم كرده بود. تحقيقات آغاز شده و اميدواريم پس از تكميل تحقيقات اتخاذ تصميم شود. پرونده به جديت ادامه دارد و از نظر ما نوبت دوم تحقيقات شروع شده و اميدواريم به زودي اعلام نظر شود.

خبرنگار ديگري با نشان دادن تيتر يكي از روزنامه ها مبني بر اينكه «هر كس مشايي را بكشد من پولش را مي‌دهم» از دادستان خواستار توضيح شد كه وي پاسخ داد: در اين رابطه بايد بررسي بيشتري صورت گيرد و اگر از جنبه خصوصي اعلام جرم شود قابل بررسي است.

وي يادآور شد:‌ آنچه كه از مصاحبه وزير بهداشت خواندم و همچنين بر اساس گزارشات دادسراي جرايم پزشكي تا اين لحظه چيزي در مورد تعمدي بودن به ما نرسيده است.وي همچنين در مورد پرونده فرد اهانت‌كننده به فائزه هاشمي اعلام كرد:‌ كيفرخواست اين متهم صادر شده و پرونده آماده ارسال به دادگاه است.

دادستان انقلاب تهران همچنين اظهار كرد:‌ راي متهم پرونده معروف به انرژي‌درماني صادر شده اما به دليل اينكه قطعيت پيدا نكرده نمي‌توانيم آن را اعلام كنيم. اين پرونده منجر به صدور راي 100 صفحه‌اي شده است.جعفري دولت‌آبادي گفت: كساني در حوزه انرژي‌درماني اين موضوع را پيگيري مي‌كردند تا به نتيجه برسد؛ البته متهم در محاكمات شركت نكرد ولي وكيل وي حضور داشت. راي پرونده نيز به دليل عدم قطعيت قابل اعلام نيست.

جعفري دولت آبادي خاطرنشان كرد: چهار فقره پرونده مربوط به جريانات خاص به دادگاه ارسال شده و اميدواريم محاكمه متهمان آغاز شود. صحبت‌هايي گفته مي‌شود مبني بر اينكه اين دستگيري‌ها سرانجام نداشته كه ما اعلام مي‌كنيم محاكمه به زودي آغاز مي‌شود.جعفري دولت‌آبادي همچنين در خصوص پرونده ملك‌زاده خاطرنشان كرد:‌ تحقيقات از وي ادامه دارد و اين پرونده از جمله پرونده‌هايي است كه اميدواريم هرچه زودتر تعيين تكليف شود.خبرنگاري از دادستان سوال كرد كه آيا ملك‌زاده در انفرادي به سر مي‌برد كه دادستان پاسخ داد: وي در انفرادي نيست.


 نخست وزير تونس :
 تونس به قذافي پناهندگي نمي دهد 

نخست وزير تونس با اشاره به فروپاشي قريب الوقوع رژيم ليبي اعلام کرد که کشورش هرگز پناهگاه قذافي نخواهد شد.به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خبرگزاري قطر(قنا)، "الباجي قائد السبسي" گفت: روابط ميان "معمر قذافي" و تونس در گذشته خوب نبوده و به نظر من وي به هر کشوري به جز تونس پناهنده خواهد شد.

وي درباره حضور احتمالي مسئولان تحت تعقيب رژيم ليبي به تونس افزود: تونس به همه قوانين بين المللي و توافقات امضا شده پايبند است.السبسي ضمن ابراز خرسندي از وقايع ليبي بيان کرد: رفتن قذافي به نفع مردم ليبي و کل منطقه است و به نظر مي رسد که پس از ورود انقلابيون به پايتخت رژيم قذافي به پايان کار خود رسيده باشد.

نخست وزير تونس گفت: آينده کشورهاي عربي از آن مردم است و دوره رژيمهاي زورگو و مستبد که پس از جنگ جهاني دوم بر مردم کشورهاي عربي حکم مي راندند تمام شده است.


 نايب رييس كميسيون امنيت ملي مجلس:
 حركت ديپلماسي ايران مي‌تواند مردم ليبي را بر سرنوشت خود حاكم كند 

تهران - نايب رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به سقوط دولت قذافي در ليبي، اظهار داشت: ايران مي تواند با تلاش ديپلماسي خود حركت را به گونه‌اي هدايت كند تا مردم ليبي بر سرنوشت خود حاكم شوند.حجت الاسلام و المسلمين 'حسين ابراهيمي' در گفت وگو با ايرنا افزود: با توجه به سقوط دولت قذافي، كشورهاي مصر، تونس و سازمان كنفرانس اسلامي نيز بايد با ديپلماسي فعال وارد صحنه شوند تا سلطه‌گران نتوانند بر منطقه مسلط شوند.

نماينده مردم بيرجند در مجلس ، سقوط دولت قذافي را قابل پيش بيني دانست و گفت: با حركت مردمي كه شكل گرفت كاملا مشخص بود نيروهاي مستبد و ديكتاتور باقي نخواهند ماند .

نايب رييس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ، تصريح كرد: نگراني در باره ليبي به اين دليل است كه ليبي يك نقطه حساس ميان كشورهاي آفريقايي و عربي به شمار مي‌رود و به دليل دارا بودن ذخاير نفتي ، استعمارگران و سلطه‌گران در صدد هستند تا علاوه بر چپاول اين كشور تا حدودي بر مصر و تونس نيز مسلط شوند.

ابراهيمي در عين حال افزود: اميدواريم مردم ليبي بتوانند اوضاع را مديريت كنند تا استعمارگران مجددا نتوانند بر كشورشان مسلط شوند.


 سقوط طرابلس و پايان کار قذافي 

با وجود سقوط کامل شهر طرابلس اما "باب العزيزيه" مقر اقامت معمر قذافي در اين شهر همچنان در کنترل نيروهاي وابسته به اوست و درگيري هاي پراکنده اي در اطراف اين منطقه در جريان است.به گزارش عصرايران، عمليات نظامي انقلابيون ليبي به نام "سحر عروس دريا" براي آزادسازي شهر طرابلس از کنترل نيروهاي قذافي يکشنبه شب آغاز و بامداد دوشنبه به سقوط طرابلس منتهي شد. با سقوط شهر طرابلس به دست انقلابيون ليبي، حکومت 42 ساله معمر قذافي پايان يافت. خبرهاي رسيده از پايتخت ليبي حکايت از آن دارد که طرابلس و انقلابيوني که از ساير شهرها آمده اند ، به نزديکي مقر قذافي رسيده اند. آنها اعلام کرده اند که باب العزيزيه (مقر حکومتي قذافي) را در محاصره خود دارند.نکته قابل توجه اين که گردان هاي ويژه قدافي که به عنوان گارد ويژه ، مسوول حفاظت از حکومت وي هستند ، عقب نشيني کرده اند و تعداد زيادي از اعضاي آن خود را تسليم انقلابيون کرده اند.چند نفر از فرماندهان اين گردان ها نيز کشته شده اند.

شبکه العربيه گزارش داد که گروهي از نيروهاي قذافي به فرماندهي "خميس" يکي از پسران قذافي در طرابلس در حال درگيري با انقلابيون است. برخي منابع خبري از حضور معمر قذافي در مقر اقامت خود در شهر طرابلس يعني باب العزيزيه خبر مي دهند. هم اکنون درگيري هاي پراکنده اي در اطراف اين منطقه در جريان است. برخي ديگر از منابع نيز از مذاکره با قذافي براي تسليم شدن وي حکايت مي کنند. هنوز به طور دقيق معلوم نيست قذافي کجاست. همچنين "البغدادي " نخست وزير حکومت قذافي به تونس فرار کرده است و هم اکنون در هتل پارک شهر جربه تونس اقامت دارد. هزاران تونسي بلافاصله پس از اطلاع از اين موضوع در مقابل اين هتل تجمع کرده اند. مصطفي عبدالجليل رييس شوراي حکومت انتقالي ليبي در گفت وگو با الجزيره از بازداشت سيف الاسلام ، پسر قذافي خبر داد. وي افزود که سيف الاسلام در محلي امن نگهداري مي شود.

پايان کار قذافي و انتظارها براي روشن شدن سرنوشت امام موسي صدر

31 سال پيش امام موسي صدر رهبر شيعيان لبنان و يكي از همراهانش از ايتاليا وارد ليبي شدند، اما اين روحاني پرآوازه ناپديد شد و معمر قذافي با وجود ده ها سند و مدرك و فرود هواپيماي حامل امام موسي صدر و ...، از قبول اين مسئوليت سرباز زد.به گزارش ايرنا، اكنون قذافي با سقوط طرابلس پايان دوران بيش از 40 سال قدرتمداري را آغاز كرده و تقريبا تمامي مجموعه عوامل اطلاعاتي اين كشور از جمله 'موسي كوسا' امنيتي ترين مرد تاريخ ليبي و 'عبداله السنوسي' آخرين رييس سرويس اطلاعاتي اين كشور و از نزديكان قذافي از طرابلس فرار كرده است كه قابل دسترسي هستند و مي توانند پرونده ناگشوده ربودن امام موسي صدر را در لبنان، ايتاليا و حتي ليبي بگشايند.شواهد زيادي وجود دارد كه نشان مي دهد، امام موسي صدر همراه هيات ليبيايي آخرين بار در روز 31 آگوست 1978 در شهر بنغازي (شمال شرقي ليبي) در حال عزيمت به طرابلس براي ملاقات با معمر قذافي بوده است.مهمترين مدرك، اظهار نظر وزير خارجه اسبق ليبي است كه از نقش مستقيم قذافي در ربودن امام موسي صدر پرده برداشته است.عبدالرحمن شلقم كه به عنوان نماينده سابق ليبي در سازمان ملل متحد به انقلابيون پيوسته است، چندي پيش در گفت وگو با روزنامه فرامنطقه اي 'الحيات' چاپ لندن گفت: زماني كه امام صدر به ليبي سفر كرد، حاج يونس بلقاسم مدير اطلاعات ليبي بود.شلقم افزود: براساس گزارش ها، امام موسي صدر در آخرين ديدار با قذافي به او گفته بود، تو از اسلام چيزي نمي فهمي كه موجب خشم وي شد.

وزير خارجه اسبق ليبي اظهار داشت: گزارش شده كه قذافي بلافاصله پس از اين واقعه و پايان ملاقات، دستور ويژه اي عليه امام موسي صدر صادر كرده است.

وي با تاييد اين موضوع كه توهين كنندگان به قذافي و خانواده اش در فهرست مقتولان قرار مي گرفتند گفت: حاكم ليبي حتي چنين كاري را با سرهنگ حسن اشكال، پسر عمويش نيز انجام داد.يك پزشك پاكستاني نيز در همان سال هاي نخست ناپديد شدن امام موسي صدر در گفت وگو با مجله الحوادث تاكيد كرده بود كه شخصي را در ليبي معالجه كرده كه شبيه امام موسي صدر بوده است.گزارش هايي درباره مشاهده اين روحاني توسط برخي از كارگران ليبيايي در زنداني در منطقه الكفره (جنوب شرقي ليبي) نيز انتشار يافت كه دولت قذافي را به تنگنا انداخت.اما معمر قذافي در ادامه مخالفت خود با وجود پيگيري هاي ايران ولبنان و علاقه مندان امام موسي صدر، حتي مانع انجام تحقيقات اوليه شد، بگونه اي كه اين پرونده سر به مهر اكنون منتظر روشن شدن ابعاد آن است.


 سرمقاله 

سقوط قذافي و آينده مردم ليبي

مقاومت و سرکوب شش ماهه سرهنگ نتوانست وي را از قرار گرفتن در لبه پرتگاه سقوط در امان نگه دارد. شش ماهي که براي مردم رنج و مصيبت را فراهم آورد تا با ريختن خون خود ريشه حيات ديکتاتوري خون خوار را قطع کنند.

بالاخره مجاهدت ها و مشقت کشيدن مردم ليبي به ثمر نشست و توانستند خود را به مرزهاي آزادي برسانند که سالها انتظار آن را مي کشيدند. اما خدا کند که شيريني اين پيروزي به کامشان تلخ نشود.

با سقوط شهر طرابلس به دست انقلابيون ليبي، حکومت 42 ساله معمر قذافي پايان يافت. اما "باب العزيزيه" مقر اقامت معمر قذافي در اين شهر همچنان در کنترل نيروهاي وابسته به اوست و درگيري هاي پراکنده اي در اطراف اين منطقه در جريان است. آنچه مسلم است ديکتاتور همچون دخترش و ديگر بستگانش به فکر فرار به محلي امن براي در امان ماندن از خشم انقلابيون مي باشد و يا نهايتا همچون برخي ديکتاتورهاي ديگر تاريخ چاره اي جز خودکشي نخواهد داشت.

اين تصوري بود که از همان آغاز اعتراضات براي آينده قذافي پيش بيني مي شد. اما آنچه مهم است آينده اي است که منتظر مردم ليبي خواهد بود. مردم ليبي بيش از چهل سال ديکتاتوري را تحمل کردند که تمام اموال و ثروت ملي آنها را به غارت مي برد و براي برکناري آن از قدرت مشقت هاي فراوان کشيده و همچنان مي کشند. اما با حضور نظامي کشورهاي غربي که با هزينه هاي ميلياردي به ليبي وارد شدند، بازهم نمي توان انتظار داشت که مردم از يوغ غارت و چپاول آزاد گردند و کشورشان را به طور مستقل اداره کنند.

اهميت نقش‌آفريني ناتو در شکل‌گيري آينده ليبي بيش از پيش روشن شده است؛ آينده‌اي که در آن وابستگي از سر ناچاري دولت نوپا و متزلزل ليبي به غرب براي بازسازي کشور، زمينه را براي آنچه مي‌توان آن را اشغال نرم ناميد، فراهم مي‌آورد.

مسلما ناتو و ديگر همپيمانانش از هم اکنون در انتظار تقسيم غنائم و بازگرداندن هزينه‌هاي خود و سود آن هستند. آنچه مسلم است حکومتي "گلخانه اي" در انتظار ليبي خواهد بود که همواره محتاج غرب باشد و در راستاي اهداف غرب حرکت کند و به قولي تحت قيمومت غرب قرار خواهد گرفت. چون ليبي همانند مصر نيست که از ارتش و نيروي منسجم نظامي برخوردار باشد که بتواند با در دست گرفتن اوضاع فضا را براي يک ثبات سياسي فراهم نمايد.

ويا يک پايگاه مذهبي مردمي همچون الازهر در ليبي وجود ندارد که به پشتوانه آن سياسيون بتوانند غرب را از دخالت و غارت بازدارند. سياسيوني که در حال حاضر به عنوان رهبران انقلابيون ليبي پا به عرصه گذاشته اند از قدرت و قاطعيت سياسي برخوردار نيستند تا بتوانند در مقابل دخالت هاي غرب ايستادگي کنند.

انتظار مي رود كه با روي كار آمدن يك حكومت مردمي و دمكراتيك آينده خوبي در انتظار مردم ليبي باشد

حميدرضا عسگري


 با حضور قشرهاي مختلف مردم و در محضر رهبر معظم انقلاب؛
 مراسم سوگواري شهادت اميرالمومنين علي عليه السلام در حسينيه امام خميني(ره) برگزار شد  

در سالروز شهادت مظلومانه اسوه فضائل، ابوالائمه علي بن ابيطالب عليه السلام، مراسم سوگواري و عزاداري آن حضرت ديروز(دوشنبه) با حضور قشرهاي مختلف مردم و رهبر معظم انقلاب اسلامي در حسينيه امام خميني(ره) برگزار شد. در اين مراسم ، بعد از نماز جماعت ظهر شرکت کنندگان، در عزاي شهادت جانکاه و مظلومانه مولاي متقيان حضرت علي عليه السلام به سوگواري پرداختند. خاطر نشان مي شود مراسم عزاداري و سوگواري مولي الموحدين، اميرالمومنين حضرت علي(ع) در روزهاي نوزدهم، بيستم و بيست و يکم ماه مبارک رمضان در حسينيه امام خميني(ره) برگزار شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته