جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/06/06 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3957

گروسي؛ نماينده مردم شهريار، ملارد و قدس:
يکي از بحث‌هايي که کشاورزي را احيا خواهد کرد، بحث فاضلاب شهري است

استاندار البرز:
ماندگاري سرزمين فلسطين، مديون ديدگاه‌ بلند امام خميني (ره) است

فرماندار همدان :
افتتاح 126پروژه با اعتبار120ميليارد تومان در هفته دولت


ايران زمين


در استان


 گروسي؛ نماينده مردم شهريار، ملارد و قدس:
 يکي از بحث‌هايي که کشاورزي را احيا خواهد کرد، بحث فاضلاب شهري است 

شهريار - برزگر

با توجه به آلوده‌شدن آب‌هاي زيرزميني شهرستان شهريار، به‌واسطه فاضلاب شهري، درصدد احداث تصفيه‌خانه در شهرستان هستيم، تا با تصفيه فاضلاب، آب موردنياز کشاورزي تامين و بخش کشاورزي احيا گردد. گروسي؛ نماينده مردم شهريار، ملارد و قدس در مجلس شوراي اسلامي، در جلسه شوراي اداري شهرستان شهريار گفت: يکي از بحث‌هايي که کشاورزي ما را احيا خواهد کرد، بحث فاضلاب شهري است، ما 5/1 مترمکعب فاضلاب در شهريار، 2/1 مترمکعب در ملارد و 2/1 مترمکعب در قدس داريم که به‌دليل شنزار‌بودن اين شهرستان‌ها، آب‌هاي زيرزميني را آلوده و شاهد مسائل زيست‌محيطي هستيم که اگر اين مهم تحقق يابد، 4 برابر آبي که قرار بود از طالقان به شهريار اختصاص پيدا کند، آب در بخش کشاورزي خواهيم داشت. گروسي به بحث هدف‌گذاري دولت در بخش اشتغال اشاره نمود و افزود: با توجه به هدف‌گذاري دولت، سهم شهرستان ما ايجاد 26 هزار فرصت شغلي است كه البته، با قابليت‌هايي كه شهرستان شهريار در بخش كشت گلخانه‌اي دارد، قطعاً اشتغال‌زايي بيش‌تري خواهيم داشت.

گروسي ادامه داد: بجز دو شهرك صنعتي مصوب دولت در شهرستان، ما فرصت‌هاي زيادي براي ايجاد اشتغال داريم كه در سالي كه با عنوان سال جهاداقتصادي نامگذاري شده، اميدواريم ادارات شهرستان، تمام تلاش خود را جهت تحقق اين مهم، به‌كار گيرند.

در ادامه جلسه، جوهري؛ فرماندار شهريار، ضمن تبريك هفته دولت و گراميداشت ياد و خاطره شهيدان رجايي و باهنر، درخصوص برنامه‌هاي هفته دولت گفت: در هفته دولت، فعاليت‌هاي خوبي در ادارات و شهرداري‌ها جهت خدمت‌رساني به مردم صورت‌گرفته، كه مي‌توان به 41 پرو‍‍ژه با اعتباري بالغ بر 13 ميليارد تومان، در فصل‌هاي حمل‌و‌نقل، منابع، آب، صنعت و معدن، فرهنگ عمومي، عمران شهري و روستايي، و تامين اجتماعي، اشاره نمود.

جوهري ادامه داد: ما در حوزه شهري، 29 پروژه با اعتباري بالغ بر 10 ميليارد تومان و در حوزه روستايي، 13 پروژه با اعتباري بالغ بر 2ميليارد و 400 ميليون تومان خواهيم داشت، كه اين نشان از حركت پويايي در حوزه عمران و خدمت‌رساني بوده و جهش چندبرابري، ايجاد شده است.

فرماندار شهريار در ادامه جلسه، از مديران ادارات و نهادهاي شهرستان خواست كه در جلسات آينده شوراي اداري شهرستان، عملكرد خود را در قالب كليپ و مستند، ارائه دهند.

جوهري تاكيد كرد: مديران دستگاه‌هاي اداري شهرستان، بايد تكاپوي خود را براي ارتباط بيشتر با مديران‌كل خود داشته باشند و از آن‌ها براي حضور در شهرستان دعوت نمايند، تا مديران‌كل، با حضور در شهرستان، مشكلات را از نزديك لمس نمايند كه در اين‌زمينه، برخي از دستگاه‌ها، تلاش فراواني داشته‌اند و اخيراً مديركل كميته امداد امام خميني (ره)، مديركل بنياد شهيد و بنياد مسكن در شهرستان، حضور داشته‌اند و مديركل كميته امداد امام خميني نيز طي حضور در شهريار، قول تعهد 3 برابري ايجاد اشتغال را داده‌اند.

فرماندار شهريار در پايان، به موضوع اشتغال در شهرستان، اشاره نمود و اذعان داشت: يكي از دغدغه‌هاي ما در شهرستان، بحث اشتغال است كه از همه مديران مي‌خواهيم با جديت اين موضوع را پيگيري نمايند، البته طبق گزارش ارائه‌شده در شهرستان، براي 7650 نفر، شغل ايجاد شده است.


 استاندار البرز:
 ماندگاري سرزمين فلسطين، مديون ديدگاه‌ بلند امام خميني (ره) است 

کرج – خاکپور

چهارمين نشست کارگروه اشتغال وسرمايه‌گذاري استان البرز، با حضور مهندس فرهادي؛ استاندار، معاونين استاندار ومديران‌کل دستگاه‌هاي اجرايي، در سالن شهداي دولت استانداري برگزارشد. استاندار البرز دراين نشست گفت: با حمايت‌هاي دولت خدمتگزار، از ابتداي سال‌جاري تاکنون، 19هزار و 974 شغل، در اين استان ايجاد شده است. مهندس عيسي فرهادي افزود: بيشتر شغل‌هاي ايجادشده، مربوط به مددجويان تحت‌پوشش کميته امداد امام خميني (ره) در اين استان، بوده است. وي ادامه داد: همچنين بخش مشاغل فني‌و‌حرفه اي، توليد و صنعت و بازرگاني، به‌ترتيب بيش‌ترين سهم در اشتغال استان البرز را، به خود اختصاص دادند. فرهادي گفت: درمجموع، امسال 60 هزار فرصت شغلي براي استان البرز، پيش‌بيني شده است که طبق برنامه‌ريزي، فراتر از سهميه موجود، شغل ايجاد مي‌شود. استاندار البرز اظهار داشت: توجه به توانمندسازي روستاها و ايجاد اشتغال در اين بخش، از مهمترين اولويت‌ها در استان البرز است. وي افزود: به‌مناسبت گراميداشت هفته دولت، 272 طرح عمراني با يک‌هزار و 60 ميليارد ريال هزينه، در نقاط مختلف استان البرز، به بهره‌برداري مي‌رسد. استاندار البرز اظهار داشت: اين طرح‌ها در زمينه‌هاي آب، خاک و کشاورزي، صنعت و معدن، بهداشت و درمان، راه‌سازي، گازرساني، برق، ورزشي، مخابرات، دام و طيور و خدمات روستايي و شهري، اجرا شده است. عيسي فرهادي همچنين گفت: هم‌زمان با هفته دولت، عمليات اجرايي 820 طرح عمراني، فرهنگي و ورزشي نيز در اين استان آغاز مي‌شود. وي اظهار داشت: دولت خدمتگزار با اتخاذ برنامه‌هاي مختلف،گام‌هاي موثري براي تغيير سيماي استان نوپاي البرز، برداشته است. استاندار البرز هم‌چنين گفت: ماندگاري سرزمين اسلامي فلسطين، مديون ديدگاه بلند ورهنمودهاي ارزشمند حضرت امام خميني (ره) است.

عيسي فرهادي افزود: نامگذاري آخرين جمعه از ماه مبارک رمضان، ازسوي امام راحل (ره)، نه‌تنها سبب بيداري مسلمانان جهان شد، بلکه معادلات سياسي و نظامي استکبار و رژيم صهيونيستي را در منطقه، بر هم زد.استاندار البرز اظهارداشت: انقلاب اسلامي ايران سبب شد که هم در ساختار و هم در کارکرد نظام بين‌الملل، تغيير و تحولات اساسي رخ دهد. وي اضافه کرد: همچنين انقلاب اسلامي در شيوه تعامل ميان جهان مستقل و جهان سلطه‌جو، تحولي عظيم ايجاد کرد و مرز جديدي بين مستضعفان و مستکبران، به‌وجود آورد. فرهادي گفت: در عرصه منطقه‌‌اي، انقلاب اسلامي، سبب جوشش جنبش‌هاي اسلامي و آزادي‌بخش شده است. استاندارالبرز بيان داشت: امروز به برکت پيروزي انقلاب اسلامي، توده‌هاي مردم مسلمان، در سراسر جهان بيدار شده‌اند. وي ادامه داد: اينک جنبش بيداري اسلامي درجهان، وارد مرحله‌ جديدي شده و جهشي توأم با عمق فکري، در جغرافياي اسلام، ايجاد شده است.

استاندار البرز گفت: دشمنان، با دموکراسي‌هاي ساختگي، بيش‌ترين لطمه را به حرمت جامعه انساني، به‌ويژه زنان و کانون خانواده‌ها وارد کردند. فرهادي افزود: با بيداري اسلامي، تمامي توطئه‌هاي دشمنان، براي ضربه به مسلمانان جهان، ناکام خواهد ماند.


 فرماندار همدان :
 افتتاح 126پروژه با اعتبار120ميليارد تومان در هفته دولت 

همدان- خبرنگار آفرينش

فرماندار شهرستان همدان، در نشست خبري به‌مناسبت هفته دولت گفت: 126پروژه با اعتبار120ميليارد تومان، هم‌زمان با هفته دولت، در شهرستان همدان، افتتاح مي‌شود.

وي افزود : در افتتاح پروژه‌ها مانند قبل، فقط پروژه‌هايي را افتتاح مي‌کنيم که پيشرفت فيزيکي آن‌ها، کامل بوده و آماده بهره‌برداري باشند. حسن قهرماني‌مطلق اظهار داشت: هم‌اکنون حدود 30پروژه با پيشرفت فيزيکي بيش از 90درصد، در شهرستان داريم که به همين‌علت، از افتتاح آن‌ها خودداري مي‌کنيم.

وي اضافه کرد: در کنار پروژه‌هاي قابل‌افتتاح در هفته دولت، 16 پروژه با اعتبار 157هزارو944ميليون ريال، کلنگ‌زني وعمليلت اجرايي آن‌ها، آغاز خواهد شد. فرماندار همدان با اعلام تعداد پروژه‌هاي قابل‌افتتاح، به تفکيک دستگاه اجرايي، بيان کرد: جهاد کشاورزي با 47 پروژه و اعتبار 48 هزار و 644ميليون ريال، بيش‌ترين تعداد پروژه‌هاي قابل‌افتتاح در هفته دولت را به خود اختصاص داده است. وي پروژه‌هاي مسکن مهر، بهسازي ومقاوم‌سازي روستاها،راه‌سازي و آسفالت راه روستايي، توسعه شبکه مخابراتي و برق و 13 طرح تعاوني را از مهم‌ترين پروژه‌هاي اين هفته دانست و خاطرنشان کرد: آبرساني به شهر قهاوند، با احداث مخزن 2000متر مکعبي، 5.5کيلومتر خط انتقال و حفر و تجهيز 6حلقه چاه، از ديگر پروژه‌هاي مهمي است که به بهره‌برداري خواهد رسيد. قهرماني‌مطلق در اين نشست، از آغاز عمليات اجرايي 3 پروژه مهم در فرودگاه همدان خبرداد و گفت: با اجراي اين پروژه‌ها که شامل احداث برج مراقبت وتکنيکال بلاک، ترمينال ويژه پروازهاي زيارتي و آماده‌سازي باند و سطوح پروازي است، اميدواريم در آينده نزديک، شاهد انجام پروازهاي حج از فرودگاه همدان باشيم، که مورد تقاضاي بسياري از زائران در همدان وشهرهاي مجاور است.

وي افزود: احداث مرکز علمي‌کاربردي جهاد‌دانشگاهي، اورژانس بين‌راهي آزادراه همدان - ساوه، و خانه‌بهداشت روستايي، از ديگر پروژه‌هايي است که در هفته آتي، کلنگ‌زني و عمليات اجرايي آن، آغاز خواهد شد. فرماندار همدان، درادامه، دررابطه با 5منطقه توانمند‌سازي شهرستان همدان نيز گفت: همدان پايلوت مناطق توانمندسازي درکشور بوده و نياز به بازنگري دارد.

وي وسعت اين مناطق را 626هکتار با 97هزارو900نفر جمعيت برشمرد و گفت: منطقه خضر با 150هکتار، مزديقنه؛ 5/46هکتار، حصارامام؛ 223هکتار، منطقه ديزج؛ 166هکتار و چرمسازي؛40هکتار، توزيع شده‌اند که اولين کلنگ آن، درسال 85، توسط استاندار، زده شد و ازآن زمان نيز، کار اجرايي شروع شده است.

قهرماني‌مطلق اعتبار هزينه‌شده دراين مناطق را توسط دستگاه‌ها، 19ميليارد تومان، تحت‌عنوان زيرساخت‌ها عنوان کردوافزود: آخرين اعتبار هزينه‌شده سال 89، برابر يک ميليارد و 620 ميليون تومان بوده، که توسط شهرداري براي پوشش انهار و رودخانه‌ها، هزينه‌شده واعتبار سال 90، يک ميليارد و 705 ميليون تومان، مي‌باشد،که عمده پروژه سال‌جاري، ديوارکشي و ساماندهي زورخانه‌ها، ساخت 2 کتابخانه، 2 سالن ورزشي، اصلاح برق، 2 کانون فرهنگي و... مي‌باشد. وي درانتها بيان کرد: اقدامات خوبي براي اين مناطق انجام گرفته است.


 ايران زمين 

فرماندار فيروزکوه خبر داد:

افتتاح 21 پروژه عمراني در فيروزکوه

فيروزکوه - خبرنگار آفرينش

فرماندار شهرستان فيروزکوه از افتتاح 21 پروژه عمراني در اين شهرستان، هم‌زمان با هفته دولت خبر داد.به‌گزارش خبرنگار آفرينش، سعيد افشار نادري اظهار داشت: هم‌زمان با هفته دولت، 21 پروژه عمراني در زمينه‏هاي مختلف در اين شهرستان افتتاح مي‏شود.وي ادامه داد: اين طرح‏ها در زمينه‏هاي گازرساني، کشاورزي، راه و ترابري، منابع طبيعي، عمران شهري و روستايي و طرح‏هاي توليد در هفته گراميداشت دولت، به بهره‏برداري مي‏رسند. افشارنادري اعتبار سرمايه‏گذاري‌شده براي اجراي اين طرح‏ها را بيش از 30 ميليارد ريال اعلام کرد.فرماندار شهرستان فيروزکوه همچنين برگزاري نشست ملاقات عمومي مردم با مسئولان اين شهرستان بعد از راهپيمايي روز قدس و اقامه نماز جمعه در مسجد جامع را، از ديگر برنامه‏هاي هفته دولت در شهرستان فيروزکوه عنوان کرد.

افشارنادري به ديدار مسئولان با افراد بي‏بضاعت، ايتام، نيازمندان و مددجويان زيرپوشش نهادهاي حمايتي با هدف شناسايي و رفع نيازمندي‏هاي آنها در حد بضاعت ادارات و نهادهاي اجرايي فيروزکوه، اشاره کرد.وي همچنين ديدار با خانواده‎‏هاي معظم شهدا و ايثارگران، برگزاري ضيافت افطار با حضور خانواده‏هاي معظم شهدا، جانبازان و آزادگان سرافراز و برگزاري برنامه‏هاي متنوع فرهنگي و ورزشي با حضور گسترده جوانان و نوجوانان شهرستان فيروزکوه را از ديگر برنامه‏هاي پيش‏بيني‌شده، در هفته دولت امسال عنوان کرد.

نايب رييس شوراي اسلامي شهر اصفهان اعلام کرد:

ورود 300 دستگاه اتوبوس جديد به ناوگان حمل ‌و‌ نقل عمومي، در اول مهرماه

اصفهان - راعي

نايب رييس شوراي اسلامي شهر اصفهان، از ورود حدود 300 دستگاه اتوبوس جديد به ناوگان حمل‌و‌نقل عمومي اين کلان‌شهر، در ابتداي مهرماه امسال خبر داد و اعلام کرد: فاز اول خط اتوبوس‌هاي تندرو از قائميه تا ميدان بسيج، تا اول مهرماه سال‌جاري، راه‌اندازي خواهد شد.به‌گزارش خبرنگار ما از اصفهان، کريم داودي، با اشاره به برنامه‌هاي مهر شهرداري، در حوزه حمل‌و‌نقل عمومي، اظهار داشت: با توجه به افزايش 30 درصدي سفر درون‌شهري در مهرماه، مي‌بايست کاهش زمان تاخير سفر، افزايش بهره‌وري معابر، ايمن‌سازي خيابان‌ها و معابر، و حريم مدارس، تسهيل در سفرهاي آموزشي و آماده‌سازي کامل ناوگان حمل‌و‌نقل عمومي، تا اول مهرماه، براساس دستورالعمل‌هايي، اجرايي شود. وي با تاکيد بر ضرورت نياز به همکاري ساير نهادها و سازمان‌هاي مسئول در اين‌راستا، اظهار داشت: اتوبوس‌ها، به‌عنوان يکي از وسايل حمل‌و‌نقل عمومي، که قابليت جابجايي تعداد زيادي از مسافران را دارند، بايد موردتوجه ويژه قرار گيرند، در اين‌راستا، تا اول مهرماه، 70 دستگاه اتوبوس جديد، جهت نوسازي و توسعه، به ناوگان وارد مي‌شود. همچنين 40 دستگاه اتوبوس در خط تندرو، فعال خواهد شد، علاوه‌بر اين، 150 دستگاه اتوبوس جديد، ازسوي بخش خصوصي، در خطوط اين ناوگان، سرويس‌دهي مي‌کنند. نايب رييس شوراي اسلامي شهر اصفهان، با بيان اين‌که با توسعه ناوگان اتوبوسراني در مهرماه، تعداد اتوبوس‌هاي فعال شهر، به حدود 1200 دستگاه خواهد رسيد، تاکيد کرد: اين درحالي است که تعداد اتوبوس‌هاي فعال شهر، درحال‌حاضر، بيش از 800 دستگاه اتوبوس مي‌باشد. وي سامانه اتوبوس‌هاي تندرو را به‌عنوان يك روش حمل‌و‌نقل شهري با كيفيت، دانست و افزود: اين سامانه، امكان جابه‌جايي سريع، راحت و ايمن مسافران را با درنظرگرفتن حق تقدم نسبت به ساير وسايل نقليه، با امكان خدمات‌رساني مناسب به مسافران، فراهم مي‌كند. وي اظهار داشت: اولين خط راه‌اندازي‌شده اتوبوس‌هاي تندرو، از قائميه تا ميدان قدس مي‌باشد که مرحله اول آن، از قائميه تا ميدان بسيج، در اول مهرماه، راه‌اندازي خواهد شد.

چهار پروژه شهرداري شهر کيلان دماوند، افتتاح و به بهره‌برداري رسيد

دماوند - خبرنگار آفرينش

در آغاز هفته دولت؛ چهار پروژه شهرداري شهر کيلان دماوند با حضور فرماندار، مسئولين و خانواده معظم شهدا افتتاح و به بهره‌برداري رسيد.به‌گزارش خبرنگار آفرينش، در آغاز هفته دولت، ميدان ورودي شهر کيلان و 4 پروژه عمراني شهري، با حضور فرماندار، مسئولين شهرستاني و خانواده معظم شهدا، افتتاح و به بهره‌برداري رسيد. فرماندار شهرستان دماوند در مراسم افتتاحيه پروژه‌هاي عمراني شهر کيلان با تبريک هفته دولت گفت: هفته دولت، يادآور دو اسوه رادمردي و ايثار، يعني شهيدان رجايي و باهنر است که تا ابد بر تارک تاريخ ايران اسلامي مي‌درخشند.

عليرضا قاسمي افزود: اين دو شهيد بزرگوار، مبارزات بسياري در دوران رژيم پهلوي داشتند و در آغاز انقلاب نيز، مبارزات خود را در مقابله با نفاق ادامه دادند، تاحدي‌که به‌واسطه حقد و کينه و نفاق، به شهادت رسيدند.

وي اظهار داشت: اين دو شهيد دولتمرد، سنت حسنه مردم‌داري در دولت را پايه‌گذاري کردند که برخلاف شيوه همه دولت‌هاي دنيا بود و هدفي جز خدمت صادقانه به مردم نداشت، که اين سنت حسنه، در دولت خدمتگزار نهم و دهم حفظ شده و سرلوحه امور قرار گرفته که منشأ خدمات بسياي به مردم محروم کشور شده است. فرماندار شهرستان دماوند با اشاره به لزوم زنده نگه‌داشتن ياد و خاطره شهدا تصريح کرد: همه اين عمران و آباداني‌ها به برکت خون شهدا است و اميدواريم به برکت خون مقدس شهدا، توفيق خدمت‌رساني هرچه بيش‌تر، نصيب ما و همه دولت‌مردان شود.

تشکيل جلسه کارگروه صنوف مزاحم و آلاينده

بهارستان - خبرنگار آفرينش

سومين جلسه کارگروه صنوف مزاحم وآلاينده شهرستان بهارستان در سالن جلسات فرمانداري تشکيل شد. به‌گزارش خبرنگار ما، نماينده فرمانداري در اين جلسه تشريح کرد: تراکم جمعيت و فعاليت بيش از 16000 واحد صنفي، نيازمند ساماندهي، کنترل و نظارت مستمر بوده و برهمين اساس، با توجه به احصاء فهرست 10گانه صنوف مزاحم شهرستان، و تائيد اين ليست توسط اعضاي کارگروه، مقررگرديد نسبت‌به اعمال واجراي قوانين بازدارنده جهت رفع مشکلات نمايشگاه‌هاي اتومبيل حاشيه بزرگراه آيت‌ا... سعيدي، اقدام جدي معمول گردد و به‌منظور ساماندهي ساير صنوف مزاحم آلاينده، همانند صنف سنگ‌کاران، زميني به وسعت 36 هکتار، جهت ساخت مجتمع صنفي توسط مجمع امورصنفي، درنظر گرفته‌شده است که درصورت تائيد مراجع ذيصلاح، انتقال صنف سنگ‌کاران به اين مجتمع،
انجام مي‌پذيرد. 

کاهش 48 درصدي خريد محصولات کشاورزي

اروميه - خبرنگار آفرينش

مديرکل تعاون روستايي آذربايجان‌غربي از کاهش 48 درصدي ميزان خريد محصولات کشاورزي طي امسال خبر داد. علي شايان‌مهر، کاهش ميزان بارندگي، خشکسالي و بروز سيلاب‌هاي شديد فصلي را از عوامل اصلي کاهش ميزان توليد محصولات کشاورزي و کاهش 48 درصدي ميزان خريد، عنوان کرد و افزود: از ابتداي سال‌جاري تاکنون، بالغ بر 94 هزار و 474 تن انواع محصول به‌صورت توافقي و تضميني، از کشاورزان استان، خريداري شده است. وي با بيان اين‌که طي مدت‌مشابه سال گذشته، 181هزار و 689 تن محصول باغي و زراعي از کشاورزان آذربايجان‌غربي، توسط شبکه تعاون روستايي، خريداري شده بود، اظهار داشت: امسال 105 مرکز خريد گندم، 15 مرکز خريد دانه روغني کلزا و 20 مرکز خريد ساير محصولات در سطح استان، فعال هستند. مديرکل تعاون روستايي آذربايجان‌غربي بيان داشت: در‌اين‌راستا، نرخ خريد تضميني گندم به سه هزار و 600 ريال و کلزا به شش هزار و 500 ريال، بالغ شد. 

نوسازي شبکه‌هاي آبرساني خوزستان، با اختصاص 260 ميليارد ريال

اهواز - خبرنگار آفرينش

مديرعامل شرکت آب‌و‌فاضلاب خوزستان گفت: در سال گذشته، 263 ميليارد ريال براي اجراي طرح نوسازي شبکه‌هاي آبرساني استان خوزستان، هزينه شد.پويا افزود: اين اعتبارات، براي اجراي خطوط انتقال، تعويض خطوط فرسوده، افزايش ظرفيت خطوط توزيع، تعويض کنتورهاي خراب و جلوگيري از نشت آب از شبکه‌هاي فرسوده، هزينه شده است. وي اذعان داشت: با اجراي اين طرح، حدود 380 کيلومتر از خطوط آب خوزستان، بازسازي شد.رئيس هيئت مديره آبفاي استان، کل خطوط انتقال آب خوزستان را 6 هزار و 200 کيلومتر عنوان و خاطرنشان کرد: 65 درصد آن در بلندمدت، نياز به بازسازي دارد. وي با بيان اين‌که نوسازي و اصلاح خطوط آبرساني، نقش بسيار تعيين‌کننده‌اي در تأمين آب شرب بهداشتي و مطلوب هم‌استاني‌ها خواهد داشت، افزود: مطابق استانداردهاي جهاني، سالانه بايد پنج درصد شبکه‌هاي آبرساني، نوسازي شود. مديرعامل شرکت آب‌و‌فاضلاب خوزستان با اشاره به پايان‌يافتن عمر مفيد برخي شبکه‌هاي آبرساني در سطح استان، اذعان داشت: اين مسئله، موجب شده تا خطوط انتقال آب، دچار فرسودگي و پوسيدگي شود، که اين امر، علاوه‌بر اتلاف فراوان منابع آبي، قطعي جريان آب و افت فشار را براي مردم به‌وجود آورده است.

افتتاح و بهره برداري 1434 پروژه با اعتبار 6 هزار و 660 ميليارد ريال به مناسبت هفته دولت در استان گلستان

گرگان – خبرنگار آفرينش

استاندار گلستان در نشست خبري به مناسبت هفته دولت گفت : در هفته دولت سال جاري 1434 طرح عمراني توليدي ، اقتصادي و اشتغالزايي با اعتبار 6 هزار و 660 ميليارد ريال در استان گلستان افتتاح ، بهره‌برداري و آغاز عمليات اجرايي خواهد شد . جواد قناعت افزود : از اين تعداد 1314 طرح عمراني توليدي اقتصادي و اشتغالزايي اعتبار 3 هزار و 527 ميليارد ريال افتتاح و به بهره‌برداري مي رسد .

وي افزود : آغاز عمليات اجرايي و کلنگ زني 120 طرح عمراني توليدي اقتصادي و اشتغالزا با اعتبار 3 هزار و 133 ميليارد ريال نيز انجام خواهد شد .

استاندار گلستان اظهار داشت : با افتتاح اين هزار و 314 طرح هزار و 832 فرصت شغلي جديد ايجاد شده و از 120 پروژه عمليات اجرايي نيز 520 فرصت شغلي فراهم خواهد شد .وي با اشاره با آغاز اجراي پروژه آفتاب گرگان گفت : بهسازي و نوسازي بافت فرسوده شهر گرگان که يکي از دغدغه هاي مردم اين شهر بوده با پي گيري هاي معاونت عمراني استانداري ، شهرداري و شوراي شهر گرگان موانع حقوقي آن برطرف شده و در فضايي با مساحت 2/5 هکتار با اعتبار 1000 ميليارد ريال انجام خواهد شد .


 در استان 

بزرگ‌ترين کتيبه خط پهلوي دنيا، درحال محوشدن

کازرون - خبرگزاري مهر: بزرگ‌ترين کتيبه خط پهلوي دنيا، به‌دليل عدم حفاظت اصولي و فقدان هرگونه مرمت، درحال محو‌شدن و ازبين‌رفتن است.

کتيبه باستاني "کردير"، که در مجاورت روستاي سرمشهد، در 80 کيلومتري کازرون و در ارتفاع 30 متري از سطح زمين قرار دارد، در دوران ساسانيان و از زبان "کردير"؛ يکي از برجسته‌ترين موبدان اين دوره تاريخي و در زمان پادشاهي بهرام دوم نوشته شده است.اين اثر از سال 1318 و در رديف 336 فهرست آثار ملي ايران، به‌ثبت رسيده، اما پس از گذشت نزديک به 80سال از زمان ثبت آن، هنوز هيچ‌گونه اقدام حفاظتي که بتواند ضامن بقاي اين خطوط باستاني و حفظ اين کتيبه 11متر مربعي باشد، صورت نگرفته است.

عضور شوراي مركزي انجمن هم‌انديشان جوان كازرون اظهار داشت: شدت فرسايش‌هاي جوي در اين اثر باستاني، تا بدان‌حد است که علاوه‌بر ايجاد ترک‌هايي در کتيبه، جدا شدن بخش‌هايي از آن و محوشدن برخي از کلمات، که به‌صورت عمده از ساليان گذشته برجاي مانده‌اند، هم‌اکنون ورقه‌شدن برخي از قسمت‌هاي نقش و احتمال گسترش آنها به ساير قسمت‌ها و عدم‌مقابله با عواملي که درنهايت منجر به محوشدن سطرهاي اين کتيبه مي‌شوند نيز، ازجمله آسيب‌هاي اساسي است که اين اثر منحصر‌به‌فرد باستاني را، با تهديدي جدي مواجه کرده است.وي ادامه داد: در حاليکه به دليل پراکندگي گسترده آثار تاريخي در شهرستان کازرون و ناکافي بودن تعداد نيروهاي حفاظتي سازمان ميراث فرهنگي براي کنترل اين آثار، سرکشي به اين کتيبه تاريخي به صورت موردي صورت مي پذيرد و از وضعيت فعلي نقش به وضوح مي توان متوجه شد اين حفاظتها به هيچ وجه در حد و اندازه حفاظت از بزرگترين کتيبه خط پهلوي دنيا نيستند.

برخي يادگاري‌نويسي‌ها و عوامل فرسايشي، کتيبه را تهديد مي‌کنند

عباسپور تاکيد کرد: در‌اين‌راستا، اگر حفاظت‌هاي برخي از اهالي روستا و همان تعداد انگشت‌شمار نيروهاي حفاظتي نيز نبود، دامنه صدمات وارد‌شده به نقش، بيش‌تر از اين‌ها بود.وي گفت: بدون‌شک، نياز اساسي اين کتيبه باستاني به مرمت، و احتمال محوشدن آن در آينده‌اي نه‌چندان دور، زنگ خطري جدي را براي سلامت آن به صدا درآورده و اگر اقدامات ريشه‌اي و علمي، ازسوي سازمان ميراث فرهنگي، براي حفاظت از آن صورت نگيرد، نمي‌توان آينده خوبي را براي بزرگ‌ترين کتيبه خط پهلوي دنيا، متصور شد.عضو شوراي مرکزي انجمن هم‌انديشان جوان شهرستان کازرون تصريح کرد: اين کتيبه، داراي 58 سطر بوده و در دو بخش، که يکي از اين بخش‌ها شامل فهرستي است، و علاوه‌ بر اطلاعاتي که درخصوص "کردير" مي‌دهد، نام برخي از مناطق ايران را در دوران ساسانيان در خود جاي داده، که به‌لحاظ معرفي برخي حدود مرزي و جغرافيايي در اين دوره از تاريخ ايران باستان نيز، حائز اهميت است.کتيبه کردير در مجاورت شهر باستاني که امروزه آن را "سرمشهد" مي‌ناميم و در بالاي يکي از نقش برجسته‌هاي نفيس دوران ساسانيان، که مربوط به صحنه شکار بهرام دوم است، قرار دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته