جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/09/12 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه نسخه شماره 2642

سپ بلاتر:
ايران تا 14 آذر فرصت دارد

رييس فدراسيون دووميداني:
کيش پايگاه دووميداني در فصل هاي سرد مي شود


سلام بر صلح ، سلام بر آزادي


كوتاه و خواندني از سوت پاپان و دقيقه 90

سيدرضا افتخاري نايب رييس فدراسيون فوتبال:
پيشنهاد کرده ايم "ولاپان" ناظر فيفا باشد

مجيدجلالي :
پاس در حال پيشرفت بود

مربي تيم ملي واليبال :
چاره اي جز پيروزي بر کره جنوبي نداريم


 سپ بلاتر:
 ايران تا 14 آذر فرصت دارد  

ژوزف سپ بلاتر دبيرکل فيفا در يک مصاحبه مطبوعاتي بر عدم دخالت عوامل سياسي در تعليق فوتبال ايران تاکيد کرد.گفتني است که بلاتر در يک کنفرانس مطبوعاتي در حاشيه بازي هاي آسيايي دوحه، به توضيح پيرامون دلايل تعليق فوتبال ايران پرداخت.دبيرکل فيفا در اين کنفرانس ضمن تاکيد بر عدم دخالت عوامل سياسي در اين تصميم گيري صريحا اعلام کرد: ما پليس نيستيم!بلاتر در توضيح بيشتر خود، گفت: مديريت فدراسيون فوتبال ايران پس از پايان رقابت هاي جام جهاني ايران توسط سازمان تربيت بدني اين کشور تغيير کرد و محمد دادکان که از سوي فيفا رسما به عنوان رييس فدراسيون فوتبال ايران شناخته مي شد برخلاف مقررات جهاني فيفا از سوي يک نهاد دولتي برکنار شد. وي درباره مقررات جهاني فيفا تصريح کرد: اين عمل برخلاف الگوي اعلام شده از سوي فيفا براي اساسنامه هاي فدارسيون هاي عضو صورت گرفته، بر اساس اين الگو روساي فدراسيون ها از طرق انتخابات مجمع عمومي آنها عزل و نصب مي شوند.
دبيرکل فيفا ادامه داد: ايران براي رفع تعليق بايد خواسته هاي ما را اجرا کند و هرچه سريعتر بايد اساسنامه جديد فدراسيون فوتبال ايران براي فيفا ارسال شود.بلاتر درادامه تاکيد کرد: حضور تيم زير 23 سال فوتبال ايران در بازي هاي آسيايي يک رفع تعليق موقت است و ايران تا14 آذر فرصت دارد تا پاسخگوي خواسته هاي فيفا باشد. در غير اين صورت ادامه تعليق اجتناب نا پذير است و به همين خاطر، حضور تيم ملي ايران در رقابت هاي جام ملت هاي آسيا که در سال آينده در آسه آن برگزار مي شود در هاله اي از ابهام قرار دارد. دبيرکل فيفا در پاسخ به اين سوال که اگر ايران در فرصت معين شده خواسته هاي فيفا را پاسخ نگويد، از بازي هاي آسيايي حذف خواهد شد، گفت: نمايندگان ايران اکنون در زوريخ حضور دارند و من معتقدم همه مسايل در مهلت مقرر انجام خواهد شد و ايران بازي هاي آسيايي حضور خواهد داشت.


  رييس فدراسيون دووميداني:
 کيش پايگاه دووميداني در فصل هاي سرد مي شود  

سيدمصطفي کريمي رييس فدراسيون دووميداني پيش از اعزام تيم ملي به بازي هاي آسيايي گفت: در سخت ترين حالت بايد دو مدال در دوحه کسب کنيم.
وي در مورد شانس هاي کسب مدال ايران در بازي هاي آسيايي گفت: ما براي صميمي و حدادي بهترين امکانات را آماده کرده ايم و در حالتي سخت گيرانه بايد دو مدال براي ما به ارمغان بياورند. پس از اين دو نفر از سه ورزشکار ديگر يعني سپهرزاد، عسگري و مرادي توقع کسب مدال داريم. آنها ورزشکاران خوبي هستند و با توجه به اين که کارشان سخت است، اما کسب مدال آنها دور از دسترس نيست. سايرين هم براي ارتقا رکورد ايران به دوحه مي روند.
وي در ادامه گفت: با توجه به اين که به علت سرما در نيم سال دوم نمي توانيم مسابقات خوبي را در تهران برگزار کنيم، کيش را به عنوان يک مرکز تمريني و مسابقه اي براي فصول سرد سال تجهيز خواهيم کرد.
کريمي اضافه کرد: اعضاي تيم ملي دووميداني اردوي خوب و راضي کننده اي را در کيش داشتند. تقريبا همه ي تيم راضي بودند و اين يک تنوع بسيار خوب براي تيم ما بود. حميد سجادي هم به عنوان يک قهرمان دووميداني و رييس ورزش کيش کمک زيادي به ما کرد. اما با اين حال با توجه به اين که نيمي از سال را در سرما قرار داريم، کيش بهترين محلي است که مي توانيم اين مشکل را برطرف کنيم. البته در کيش هم همه ي امکانات آماده نيست و بايد براي اين کار مجموعه ي ورزشي اين جزيره را تجهيز کنيم.
وي با اشاره به برگزاري مسابقه ي بين المللي دووميداني در کيش ادامه داد: بدين ترتيب پيش از آغاز سال 86 يک دوره مسابقه ي بين المللي در کيش برگزار مي کنيم. همچنين اين محل مکان خوبي براي اردوهاي صحرانوردي، پياده روي، نوجوانان و جوانان ما مي شود.
رييس فدراسيون دووميداني با بيان اين که مي خواهيم جرايم ويژه اي براي دوپينگي هاي دووميداني در نظر بگيريم، ادامه داد: ما در کميته ي فني مصوب کرده ايم که اگر ورزشکاري دوپينگ اش مثبت شد، در کنار جرايم قانوني ستاد ملي مبارزه با دوپينگ، از سوي فدراسيون هم جريمه شود. براي اجراي اين کار نياز به حمايت سازمان تربيت بدني داريم.
مصطفي کريمي در مورد بازديد رييس و معاونان سازمان تربيت بدني از ورزشگاه دووميداني آفتاب انقلاب گفت: رييس سازمان تربيت بدني در بازديد از ورزشگاه آفتاب انقلاب دستور داد تا پايان سال 1385 زمين اصلي و روباز دووميداني کشور به بهره برداري برسد که اين موضوع کمک زيادي به ما مي کند. همچنين قرار شد استان هاي مستعد شناسايي و بودجه ي ويژه اي دريافت کنند.


  سلام بر صلح ، سلام بر آزادي  

سلام بر صلح، سلام بر آزادي، پيش به سوي توسعه و پيشرفت اتحاد ملل آسيايي و جهان. با اين شعار پانزدهمين دوره ي بازي هاي آسيايي به ميزباني دوحه در يک شب کاملا باراني گشايش يافت.
گفتني است که اين مراسم باشکوه در ورزشگاه الخليفه شهر دوحه با حضور امير قطر، مقامات و مسوولان بلندپايه بسياري از ملت هاي مختلف آسيا و جهان که رييس جمهور کشورمان نيز در ميان آنها حضور داشت، برگزار شد.
آغازگر مراسم افتتاحيه نمايش هاي نوجوانان قطري بود که در رشته هاي دووميداني، تنيس، بسکتبال، فوتبال و بيليارد به صورت نمادين به اجراي نمايش پرداختند و سمبل مسابقات که بز اوريا اوريا نام دارد، آنها را همراهي مي کرد.
در ادامه گروه بزرگ مشعل گردانان با شعار سلام بر صلح در ورزشگاه الخليفه حاضر شدند و سرود کشور قطر توسط گروه کر دختران و پسران همراه با همخواني مردم اجرا شد.
اين مراسم که در زير باران شديد برگزار مي شد بدون حتي دقايقي تاخير تا يک ساعت ادامه يافت و سپس مراسم نورافشاني آغاز شد.
در ادامه، با اجراي پرده هاي مختلف نمايش چگونگي پيشرفت و تمدن بشر از ابتدا تا زمان ظهور اسلام و سپس شکوفايي علم و دانش در سرتاسر جهان به نمايش گذاشته شد.
سپس چيني ها که ميزبان بازي هاي آسيايي 2008 هستند، با به راه انداختن کارناوال شادي گوشه اي از تاريخ اين کشور و مراحل رشد خود را به نمايش گذاشتند.
در اين مراسم پوشش اسلامي زنان بيش از هر چيز ديگري قابل توجه بود، آنها در بخشي از اين جشن با در دست داشتن نخل، رويش سرزمين عرب را به نمايش گذاشتند. قطري ها که قصد داشتند فرهنگ و تاريخ خود را عرضه کنند، مراسم سمبليکي از چگونگي برگزاري جشن عروسي را اجرا کردند.
در ادامه مراسم از دانشمنداني همچون جابربن حيان و ابن سينا نام برده شد و در نمايشي نشان داده شد که عصر ترقي و پيشرفت با پا به عرصه ي وجود گذاشتن دانشمندان اسلامي آغاز شده است و پس از عصر انقلاب صنعتي و توسعه ي علوم و فنون مختلف و شکوفايي هنر و فرهنگ در سطح جهان به عصر رنسانس در اروپا ختم شده است.
در بخش پاياني مراسم حلقه هاي انساني با حضور صدها نفر در وسط ورزشگاه تشکيل شد و مسير رژه  ورزشکاران را مشخص کرد.
مراسم رژه ورزشکاران با ورود کشور افغانستان آغاز شد. کاروان ايران پس از افغانستان، بحرين، برونئي، کامبوجيا، چين، هنگ کنگ، هند و اندونزي نهمين کشوري بود که وارد ورزشگاه شد. هنگام رژه نمايندگان ايران، توسط تلويزيون ورزشگاه مراسم عبور مشعل سمبليک بازي ها از سه شهر تهران، اصفهان و مشهد و قهرماني هاي حسين رضازاده پرچمدار ايران به نمايش گذاشته شد.
قطري ها آخرين کشوري بودند که وارد ورزشگاه شدند.
در حالي که پرچم چهل و هشت کشور شرکت کننده در اين رقابت ها بر فراز ورزشگاه الخليفه برافراشته شده بود، شعار سلام بر صلح معنا شد. پس از حک شدن اين جمله بر روي تلويزيون ورزشگاه، صدها کودک و نوجوان قطري با در دست داشتن پرنده هاي نمادين صلح که نورافشاني مي کردند، گرد ورزشکاران حلقه زدند. در ادامه ي مراسم شيخ احمد فهد آل صباح، مسوول برگزاري اين دوره از رقابت ها ضمن خوش آمدگويي به تمام کشورهاي شرکت کننده اعم از زنان و مردان گفت: ما نيز بسيار خرسنديم که ميزبان پانزدهمين دوره ي بازي هاي آسيايي هستيم، حضور ما در اين جمع نمادي از دوست است و قطعا به سوي توسعه پيش خواهيم رفت.
وي افزود: تفاهم کشورها سبب مي شود اختلافات رفع شود و به ما فرصت مي دهد جوانمردي را از نزديک شاهد باشيم.
مسوول برگزاري اين دوره از رقابت ها ادامه داد: در حقيقت برگزاري بازي هاي آسيايي دو فرصت به ما مي دهد; نخست اين که به صلح بيشتر نزديک شويم و دوم اين که به پيشرفت برسيم. من خدا را به خاطر اين ميزباني شکر مي کنم. در ادامه رييس شوراي المپيک آسيا در محل سخنراني حاضر شد و با تبريک به کليه  مقامات و مسوولان شرکت کننده، ورزشکاران را به انجام رقابتي سالم همراه با جوانمردي و دلاوري تشويق کرد.
شيخ حمد از ژاک روگ، رييس کميته بين المللي المپيک به خاطر همکاري هاي لازم در برگزاري اين رقابت ها تشکر کرد.


 كوتاه و خواندني از سوت پاپان و دقيقه 90 

کفاشيان دبيرکل کميته ملي المپيک :
اطلاعي از ضرب الاجل فيفا ندارم
 
علي کفاشيان دبيرکل کميته ملي المپيک از تعيين ضرب الاجل فيفا يا کنفدراسيون فوتبال آسيا براي تعليق دوباره فعاليت هاي بين المللي فوتبال ايران ابراز بي اطلاعي کرد. وي در اين خصوص گفت : کنفدراسيون فوتبال آسيا تاکنون ضرب الاجلي براي تيم فوتبال اميد ايران مبني بر اينکه اگر تا تاريخ 14 آذر ماه شرايط لازم براي فعاليت هاي فوتبال ايران مهيا نشود دوباره فعاليت هاي بين المللي فوتبال ايران را تعليق خواهد کرد، تعيين نکرده است .

مقصودي مدير تيم هاي ملي بوکس :
بدون ترديد مي توانيم چند مدال کسب کنيم

منوچهر مقصودي مدير تيم هاي ملي بوکس ايران گفت: ملي پوشان بوکس ايران با مردانگي و جنگندگي مي توانند از ميعادگاه بازي هاي آسيايي صاحب مدال شوند. وي افزود: پس از معاينات پزشکي، ملي پوشان بوکس ايران  در آيين قرعه کشي شرکت کردند . وي ادامه داد : تمامي ملي پوشان بوکس ايران از شرايط خوبي برخوردار هستند هيچ مصدوم و يا مشکلي نداريم . وي شانس قرعه را براي تمامي بوکسورها حياتي دانست و گفت: با توجه به اينکه رقابت هاي بوکس حذفي است، نقش قرعه در اين مسابقات بسيار مهم است. مقصودي در پايان گفت: در صورتي که ملي پوشان بوکس ايران با قرعه مناسب روبه رو شوند، بدون ترديد مي توانيم اميد به کسب چند مدال داشته باشيم .

هادي ساعي:
حساسيت خاصي روي رنگ مدال ها وجود دارد

هادي ساعي قهرمان هشت دوره مسابقات جهاني و قهرمان المپيک آتن گفت: براي کسب دومين طلاي بازي هاي آسيايي به دوحه مي روم. وي افزود: در دوره  قبل در بازي هاي آسيايي بوسان موفق به کسب مدال طلا شدم، در اين دوره از بازي هاي آسيايي نيز مي خواهم با کسب دومين مدال طلا و اضافه کردن آن به کلکسيون مدال هايم افتخار ديگري براي ايران کسب کنم. وي با اشاره به اين که کارش در اين دوره از بازي ها مشکل تر از دوره  گذشته است، ادامه داد : تاکنون چندين بار با هر يک از حريفانم مبارزه کرده ام و هر کدام شناخت خوبي از يکديگر داريم. من بيکار ننشسته ام و شبانه روز تمرين مي کنم. ساعي با تاکيد بر اين که شگردهاي خاصي را براي بازي هاي آسيايي دوحه مدنظر دارد، خاطر نشان کرد: در اين مدت روي شگردهاي حريفانم نيز کار کرده ام. قهرمان بازي هاي آسيايي بوسان در مورد وضعيتش براي حضور در دوحه گفت: مصدوميتم برطرف شده و با انجام تمرينات در شرايط آمادگي مناسب قرار دارم. وي تصريح کرد: در بازي هاي آسيايي دوحه حساسيت خاصي روي رنگ مدال ها وجود دارد و خيلي مهم است که هر ورزشکار بهترين مدال را کسب کند. اميدوارم کاروان ورزشي ايران با کسب مدال هاي خوش رنگ جايگاهي بهتر از دوره  قبل را به خود اختصاص دهد.

هاله نيکويي تنها بانوي سوارکاري ايران در بازي هاي آسيايي:
تمام تلاش خود را براي کسب مدال انجام خواهم داد

هاله نيکويي بانوي ملي پوش تيم سوارکاري ايران گفت: تمام سعي خود را براي کسب مدال در رقابت هاي آسيايي دوحه قطر انجام خواهم داد. وي با بيان اين که در آمادگي مطلوبي به سر مي برم، افزود: در طول ماه هاي اخير تمرينات خوب و منظمي را انجام داده و از آمادگي بالايي براي شرکت در رقابت هاي سوارکاري دوحه برخوردارم. وي با اشاره به حضور سوارکاري ايران در اين رقابت ها پس از سي سال دوري از آن، خاطرنشان کرد: پس از اين مدت طولاني، قرار است سوارکاري ايران در رقابت هاي آسيايي شرکت کند، به طور قطع با حضور در اين رقابت ها ضريب تجربه خود براي حضور در ميدان هاي مهم بين المللي را بالا برده و اين حضور کمک زيادي به پيشرفت سوارکاري ايران خواهد کرد. وي با بيان اين که تيم ملي سوارکاري ايران از افرادي با قابليت بالا تشکيل شده است، گفت: حضور سوارکاران حرفه اي در ترکيب تيم اعزامي به دوحه بسيار اميدوارکننده است اما، اين مساله را بايد در نظر گرفت که رقيبان ايران در اين رقابت ها نيز حريفان قدرتمندي بوده و از امکانات و شرايط بهتري نسبت به ايران برخوردارند. نيکويي با بيان اين که دوري چندين ساله سوارکاران ايران از رقابت هاي آسيايي جبران ناپذير است، اظهار داشت: با توجه به تمرينات منظمي که در طول ماه هاي گذشته انجام داده ايم، تمام تلاش خود را براي قرار گرفتن بر روي سکو و يا حداقل مقام چهارمي رقابت هاي دوحه انجام خواهيم داد تا علاوه بر کسب تجربه براي سال هاي آينده، حضور موفقي نيز در اين رقابت ها داشته باشيم. تنها بانوي سوارکار ايراني حاضر در رقابت هاي آسيايي دوحه با اشاره به اين که در حال حاضر بانوان در بسياري از رشته هاي ورزشي حرف هاي زيادي براي گفتن دارند، افزود: اميدوارم حضورم در رقابت هاي دوحه، سبب شود تا بانوان رشته سوارکاري، توانايي هاي خود را بيشتر باور کرده و براي حضور در ميدان هاي مهم ورزشي مشتاق تر کند.

 


 رضازاده در قطر استارت زد

حسين رضازاده، قويترين مرد جهان و دارنده 2 مدال طلاي المپيک و 4 طلاي جهاني روز گذشته اولين تمرينات خود را در دوحه آغاز کرد.حسين رضازاده، وزنه بردار اسطوره اي کشورمان جهت قدرتنمايي در عرصه بازي هاي آسيايي قطر اولين تمرينات خود را زير نظر مسعود قاسمي و کورش باقري آغاز کرد. گفتني است; رضازاده به همراه کاروان ورزشي کشورمان در حال حاضر در دهکده بازي هاي آسيايي مستقر شده است.

ناصر نوربخش مربي تيم ملي کشتي فرنگي :
وضعيت آمادگي تمامي بچه ها ايده آل است

ناصر نوربخش مربي تيم ملي کشتي فرنگي درخصوص وضعيت ملي پوشان فرنگي کار اعزامي به بازي هاي دوحه گفت : با توجه به نزديک شدن زمان اعزام فرنگي کاران کشورمان به دوحه، از حجم و فشار تمرينات به ميزان قابل ملاحظه اي کاسته ايم.وي افزود: فرصت زيادي تا اعزام باقي نمانده و بايد از اين زمان نهايت استفاده را ببريم. به همين دليل تمرينات اردونشينان به مرور فني و کار کردن روي تکنيک و تاکتيک اختصاص يافته و به ميزان قابل ملاحظه اي از حجم و فشار تمرينات کاسته ايم.وي ادامه داد: خوشبختانه وضعيت آمادگي تمامي بچه ها ايده آل است و همه نفرات اعزامي بدون کوچکترين مشکل و آسيب ديدگي منتظر اعزام و رويارويي با حريفان خود هستند.نوربخش از يک نوبتي شدن تمرينات فرنگي کاران خبر داد و افزود: با صلاحديد سرمربي و ديگر مربيان تيم ملي تمرينات اردونشينان را يک نوبتي کرديم که صبح ها برگزار مي گردد و به تمرينات تکنيکي و تاکتيکي اختصاص دارد. بعدازظهرها نيز روي کنترل وزن و آناليز فيلم هاي حريفان تک تک نفرات اعزامي کارمي کنيم تا انشا»الله با ذهنيت کامل راهي دوحه گردند.

محمدرضا خيرخواه سرمربي تيم ملي ژيمناستيک :
جزو فيناليست ها خواهيم بود

محمدرضا خيرخواه سرمربي تيم ملي ژيمناستيک ايران گفت: تيم ملي ژيمناستيک ايران در آخرين تمرينات خود رکوردهاي خوبي را به ثبت رسانده و اميدواريم با احتساب کمترين خطاها بتوانيم جز» فيناليست هاي بازي هاي دوحه باشيم. وي افزود: ما در مجموع براي آماده سازي تيم ملي ژيمناستيک ايران جهت حضور در مسابقات آسيايي، 9 مرحله اردوي داخلي ، يک اردوي خارجي در کشور مجارستان، يک اردوي داخلي درکيش و يک مسابقه تدارکاتي را در کشور هند برنامه ريزي و اجرا کرديم.وي با اظهار رضايت از رکوردهاي نهايي ورزشکاران در تمرينات، ادامه داد: برنامه ملي پوشان  در اردوي کيش طوري تنظيم شده بود که بتوانند در اين چند روز آخر به بالاترين توانمندي و سطح  آمادگي خود برسند. يکي از کارهايي که ما در اين روزها انجام داديم بهره بردن از حضور يک داور بين المللي در تمرينات آخر تيم بود. خيرخواه با اشاره به اينکه از تمامي بچه ها رکوردگيري نهايي شده است، گفت: در آخرين روز از اردوي کيش تمامي 5 ورزشکار ما دريک تست يا به عبارتي مسابقه دروني شرکت کردند و با کمک اين داور بين المللي به آنها امتياز داده شد البته در کنار آن ايرادات بچه ها هم درحين مسابقه از سوي داوران توضيح داده مي شد و ورزشکاران از اين بابت با قوانين داوري مسابقات دوحه آشنايي کامل پيدا کردند.
مربي تيم ملي افزود: اعضا تيم در اين رکوردگيري به پيشرفت هاي خوبي رسيده بودند به طوريکه برخي از آنها بيش از 4 نمره افزايش رنکينگ داشتند و اين تغيير نمره در ژيمناستيک بسيار عالي است. اين تراز نمره ايي در آسيا وجود دارد و اگر ورزشکاران ما بتوانند همين شرايط را در دوحه حفظ کنند و جريمه هاي کمتري را داشته باشند اميدواري بيشتري براي حضور در بين فيناليست ها خواهند داشت.

تيم ملي هندبال امروز در مصاف با چين

تيم ملي هندبال کشورمان امروز در نخستين ديدار خود در بازي هاي آسيايي دوحه قطر به مصاف چين مي  رود. گفتني است که تيم ملي هندبال کشورمان با 16 بازيکن وارد دوحه قطر شد و امروز در اولين ديدار خود مقابل چين قرار خواهد گرفت .ملي پوشان هندبال کشورمان دوشنبه و سه شنبه نيز به ترتيب به مصاف کويت و هنگ کنگ مي  روند تا بدين ترتيب ديدارهاي مرحله مقدماتي خود را انجام داده باشد .

عليرضا رحيمي رييس فدراسيون هندبال :
با بيشترين مصدوم وارد دوحه شديم

عليرضا رحيمي رييس فدراسيون هندبال کشورمان گفت: تيم ما بدشانس  ترين تيم اعزامي از ايران به دوحه قطر است. وي افزود : با تعداد مصدومان بالا گام به دوحه قطر گذاشتيم و با اين شرايط کارمان براي موفقيت سخت است .وي ادامه داد : شايد هيچ تيمي مثل ما اين قدر بازيکن مصدوم ندارد به همين دليل است که مي  گويم يکي از بد شانس  ترين تيم  هاي شرکت کننده در مسابقات هستيم .رحيمي اضافه کرد: با اين اوصاف زياد نگران نيستيم و طبق برنامه از پيش تنظيم شده جلو مي  رويم تمام تلاش را مي  کنيم تا با اين شرايط هم به موفقيت برسيم .وي خاطرنشان کرد: بايد همه اعضاي تيم تلاش کنند تا به آنچه مي  خواهيم برسيم همه خواستار موفقيت تيم هندبال هستند و اميدواريم بازيکنان تيم خواسته مسوولان و مردم را اجابت کنند.

تيم ملي تکواندو امروز وارد دوحه مي شود

تيم ملي تکواندو ايران براي شرکت در بازي هاي آسيايي دوحه قطر امروز راهي اين کشور شد.
گفتني است که اعضاي تيم ملي ايران پس از بازگشت از سفر زيارتي مشهد مقدس و پشت سرگذاشتن 2 روز استراحت امروز از طريق فرودگاه مهر آباد راهي قطر شدند. تکواندو کاران ايران در دو بخش مردان و زنان در پانزدهمين دوره بازي هاي آسيايي شرکت خواهند کرد.نازيلا نظامي در وزن اول ، سارا خوش جمال فکري در وزن دوم، زينب حيدري دروزن سوم، مهروز ساعي در وزن هفتم ، مرجان تات داري در وزن چهارم و افسانه شيخي در وزن هشتم با مربيگري  بين  کره اي و سرمربي مريم عرب عامري در بخش بانوان و بهزاد خداداد ، عليرضا نصر آزاداني ، هادي ساعي ، مهدي بي باک ، يوسف کرمي ، مهدي نوايي در اوزا دوم ، چهارم تا هشتم با مربيگري حسن ذوالقدر به عنوان سرمربي ، مرتضي کريمي و رضا مهماندوست به عنوان مربي ، مرتضي بهرامي نژاد به عنوان پزشک و سيد محمد پولاد گر به عنوان سرمربي  در اين رقابت ها شرکت خواهند کرد.

نختسين روز مسابقات آسيايي دوحه
شکسته شدن يک رکورد ملي براي ايران

نخستين روز مسابقات شنا بازي هاي آسيايي دوحه با شکسته شدن يک رکورد ملي براي نمايندگان کشورمان همراه بود. گفتني است که در مسابقات شنا ماده400   متر مختلط انفرادي شاهين برادران و سعيد آشتياني دو نماينده ايران بودند که در دسته  اول سعيد آشتياني با زمان 4 دقيقه و 45 ثانيه و 11 صدم ثانيه رکورد ملي ايران در اين ماده را که 4 دقيقه و 45 ثانيه و 46 صدم ثانيه بود، به ميزان 35 ثانيه ارتقا بخشيد. در اين دسته آشتياني در ميان هشت نفر عنوان ششم و در مجموع در ميان 18 نفر عنوان شانزدهم را به خود اختصاص داد. در دسته دوم نيز شاهين برادران، رکورد آشتياني را شکست و يک رکورد جديد به جاي گذاشت. او با ثبت زمان 4 دقيقه و 43 ثانيه و61 صدم ثانيه رکورد خود را يک ثانيه و 85 صدم ثانيه بهبود بخشيد. او در اين دسته مقام پنجم را کسب کرد و در مجموع 18 نفر مقام 14 را به دست آورد.

 


اعلام برنامه ليگ برتر فوتبال تا نيم فصل اول

سازمان ليگ برتر فدراسيون فوتبال، برنامه اين بازي ها را تا پايان نيم فصل اول اعلام کرد.
سازمان ليگ تاريخ برگزاري هفته هاي 13، 14 و 15 را اعلام کرد.
برنامه بازي ها و تاريخ آنها به شرح زير است.
* هفته 13 ليگ برتر
26 و 27 آذر ماه:
ذوب آهن- راه آهن
ملوان- پرسپوليس
پاس- سايپا
استقلال- پيکان
صباباتري- ابومسلم
مس کرمان- استقلال اهواز
فولاد- برق شيراز
فجر سپاسي- سپاهان
قبل از برگزاري هفته چهاردهم در تاريخ 5 دي ماه بازي معوقه مس کرمان و فولاد از هفته پنجم برگزار مي شود.
* هفته 14 ليگ برتر
8 و 10 دي ماه :
پاس- ذوب آهن
پرسپوليس- راه آهن
سايپا- استقلال اهواز
ابومسلم- ملوان
پيکان- مس کرمان
برق شيراز- صباباتري
استقلال اهواز- فجر سپاسي
سپاهان- فولاد
* هفته 15 ليگ برتر
 14 و 15 دي ماه :
ذوب آهن- پرسپوليس
استقلال- پاس
راه آهن- ابومسلم
مس کرمان- سايپا
ملوان- برق شيراز
فجر سپاسي- پيکان
صباباتري- سپاهان
فولاد- استقلال اهواز

کاسانو در رئال مي ماند

مدير برنامه هاي آنتونيو کاسانو، مهاجم ايتاليايي رئال مادريد اعلام کرد که موکلش قصد دارد پس از ماه ژانويه نيز در کنار کهکشاني ها بماند.
جوزپه بوتزو، مدير برنامه هاي کاسانو در اين خصوص اظهار داشت: قطعا کاسانو، رئال را ترک نمي کند. من صحبت هاي مياتوويچ را شنيده ام و فکر نمي کنم حرف هاي او به اين معنا بوده که کاسانو باشگاه را ترک کند.مياتوويچ خود نيز به خوبي مي داند که آنتونيو قصد رفتن ندارد و من شخصا اين مساله را درک کرده ام. آنتونيو تا پايان سال 2011 در رئال مي ماند. او چطور مي تواند بزرگ ترين باشگاه دنياي فوتبال را به راحتي رها کرده و برود؟

کتاب اتوئو به نفع کامرون به فروش مي رسد

ساموئل اتوئو ستاره کامروني بارسلونا در مراسمي با شکوه جهت تبليغ کتاب زندگي و عکس  هاي اختصاصي خود شرکت کرد .گفتني است اتوئو در اين مراسم ابراز اميدواري کرد که مبالغ جمع شده از فروش کتابش براي کمک به کودکان بي سرپرست و فقير کامروني اختصاص پيدا کند.اين کتاب در مرکز شهر بارسلونا در يک فروشگاه مرکزي به فروش مي رسد. باشگاه بارسلونا نيز اين کتاب را درنمايندگي  هاي چين ، ژاپن ، کانادا ، دانمارک، قطر و امارات به فروش مي  رساند.بسياري از هواداران بارسلونا به خاطر کمک به کودکان کامروتي اين کتاب را تا مرز 3 برابر قيمت نيز خريداري کرده  اند و مردم سراسر جهان مي  توانند با آدرس الکترونيکي و بانکي موجود وب سايت اختصاصي بارسلونا اين کتاب را خريداري کنند.
 
سيلوينيو با بارسلونا تمديد کرد

سيلوينيو مدافع برزيلي بارسلونا قرار داد خود را تا پايان سال 2008 با اين تيم تمديد کرد.
اين ستاره 23 ساله با حضور در دفتر نقل و انتقالات نيوکمپ قرار دادش را تمديد کرد. وي سابقه درخشش در ترکيب تيم  هاي بزرگي چون آرسنال و سلتاويگو را به عنوان مدافع جناح چپ تيم به همراه خود دارد.سيلوينيو گفت: هميشه اعتقاد داشته  ام که انجام صادقانه کار و وظايف محول شده باعث پيشرفت مي  شود و اينکه توانسته ام قرار داد خود را تمديد کنم ثمره تلاش صادقانه من و مديريت خوب خوان لاپورتا است از هواداران خونگرم و متعصب بارسلونا نيز به خاطر دلگرمي  ها و تشويق هايشان بسيار متشکرم و از آنها مي  خواهم همچنان به من انرژي بدهند.

انصراف از جام حذفي 2  ; تا 10 ميليون جريمه 

تيم هايي که پس از قرعه کشي جام حذفي، از حضور در اين بازي ها انصراف دهند، از دو تا 10ميليون جريمه مي شوند. به گفته محمد نبي مسوول کميته مسابقات، تيم هايي که در همان هفته اول انصراف خود از برگزاري بازي ها را اعلام کنند، 2 ميليون; تيم هايي که پس از انجام بازي در هفته اول انصراف دهند، 5 ميليون و تيم هايي که از هفته سوم به بعد حاضر به ادامه برگزاري بازي ها نشوند، 10 ميليون تومان جريمه خواهند شد. تمامي تيم هايي که از جام حذفي انصراف دهند، سال آينده نمي توانند در جام حذفي شرکت کنند.

شوک پيرواني به بازيکنان فجري

غلامحسين پيرواني سرمربي تيم فجرشهيد سپاسي شيراز در بازي مقابل ابومسلم شوک بزرگي را به بازيکنان اصلي خود وارد ساخت.
تيم فجرسپاسي در حالي مقابل ابومسلم به برتري دست يافت که نزديک به شش بازيکن اصلي اين تيم در ترکيب اصلي مقابل سياه جامگان به ميدان نرفتند.
بيگ زاده، رضايي، نيساني، خانزاده، زارع شولي و فرجي بازيکناني بودند که به صلاح ديد سرمربي فجرسپاسي در ترکيب اوليه فجر قرار نداشتند و از اين بين تنها غلامرضا رضايي و هاشم بيگ زاده تنها در 20 دقيقه پاياني به ميدان رفتند.

 


مصطفي دنيزلي سرمربي تيم پرسپوليس :
براي دستيابي به شرايط ايده آل تغييراتي را در تيم ايجاد مي کنم

مصطفي دنيزلي سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس تهران پس از تساوي برابر فولاد خوزستان بار ديگر با انتقاد از برخي بازيکنان اين تيم، تاکيد کرد که براي دستيابي به شرايط بهتر، پرسپوليس نيازمند تغيير و تحول است. وي در اين رابطه گفت : متاسفانه برخي از بازيکنان در حد خواسته ها و نيازهاي ما نيستند و نسبت به شرايط گذشته  خود افت زيادي کرده اند. بايد براي دستيابي به شرايط مورد نظر تغييراتي را در تيم ايجاد کنيم. وي اضافه کرد: منتظر نيم فصل هستيم تا تغييرات مد نظر را انجام دهيم. در حال حاضر به دنبال پيدا کردن بازيکنان مورد نظر هستيم و قصد داريم از ليگ دسته يک بازيکنان جديدي را براي رفع نقاط ضعف پرسپوليس جذب کنيم. دنيزلي در پاسخ به اين که سوال که چرا پيش از اين تاکيد مي کرديد که پرسپوليس نيازمند تغيير و يا جذب بازيکن جديد نيست، خاطر نشان کرد: آن گفته مربوط به زمان و شرايط خودش بوده است. در حال حاضر سياست هاي جديدي در تيم در حال انجام است. براي تقويت پرسپوليس بايد بازيکن جديد جذب کنيم. سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس خاطر نشان کرد: بازيکناني در پست هايي جذب مي شوند که نياز واقعي پرسپوليس هستند. بازيکنان فعلي اين پست ها عملکرد ضعيفي داشته اند. دنيزلي هم چنين با اشاره به تساوي اين تيم برابر فولاد خوزستان خاطر نشان کرد: برابر فولاد بازي نسبتا خوبي داشتيم اما، بايد پذيرفت که نبود شش بازيکن اصلي در تيم ترکيب تيم تاثير زيادي بر بازي داشته است ولي، نبود اين بازيکنان باعث شد تا ذخيره ها فرصت حضور در ميدان را پيدا کنند. دنيزلي با عدم رضايت از جايگاه پرسپوليس در جدول رده بندي تاکيد کرد: نتوانستيم خوب کار کنيم و جايگاه خوبي داشته باشيم اما، مهم نيست وقت جبران داريم. وي هم چنين با انتقاد از زمين چمن تختي اهواز گفت: زمين بازي مانع دستيابي پرسپوليس به سه امتياز شد. اگر پرسپوليس در خانه بازي را مساوي کند نتيجه  چندان خوبي نيست اما، از اين که در خارج از خانه مساوي مي کنيم، چندان هم نگران کننده نخواهد بود. دنيزلي هم چنين در کنفرانس مطبوعاتي پس از بازي خود در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اين که ظاهرا دست پرسپوليس براي حريفان رو شده است، خاطر نشان کرد: اين طور نيست. پرسپوليس هر هفته تاکتيک متفاوتي نسبت به هفته  گذشته را در زمين پياده مي کند. نتيجه نگرفتن پرسپوليس ربطي به شناخت حريفان از تيم ما ندارد.

حميدرضا آصفي:
علاقه اي به رياست فدراسيون فوتبال ندارم

سخنگوي سابق وزارت امور خارجه و معاون کنوني پارلماني و کنسولگري اين وزارتخانه که نقش تعيين کننده اي در حل و فصل تعليق فوتبال ايران داشته است، تاکيد کرد که اين تلاش وي در شرايط کنوني تنها براي سربلندي فوتبال ايران است و نبايد از اين موضوع تعبير ديگري شود. وي افزود : به دليل مشغله هاي کاري فراوان علاقه اي به انجام کارهاي اجرايي در فوتبال نداشته ام. در شرايط کنوني نيز علاقه اي به رياست فدراسيون فوتبال ندارم و تنها به عنوان يک علاقمند در خدمت ورزش هستم. وي تصريح کرد: اگر امروز در فوتبال حضور بيشتري دارم، تنها به دليل شرايط حاکم بر آن است، چرا که به تيم ملي فوتبال و سربلندي آن افتخار مي کنم و هر کاري بتوانم، انجام خواهم داد.

فيروز کريمي:
بهانه اي نداريم

فيروز کريمي، سرمربي استقلال اهواز درخصوص شکست اين تيم مقابل پاس گفت : براي باخت در اين بازي هيچ بهانه اي نداريم. بازيکنان ما بازي ضعيفي را ارائه دادند که فکر مي کنم اين مسئله به عوامل مختلفي بستگي دارد اما اصلي ترين دليل آن به يک موضوع بازمي گردد.فکر مي کنم دليل اصلي آن به تفاوت سطح بازيکنان مان باز  مي گردد. گروهي از بازيکنان ما در سطح بالايي قرار ندارند; اين مسئله ضربه اساسي به ما زد.وي افزود: بايد اختلاف سطح بازيکنان مان را برطرف سازيم. در تيم ما چند بازيکن مصدوم حضور دارند که مطمئنا با رسيدن آنها وضعيتي به مراتب بهتر پيدا خواهيم کرد. بازيکناني نظير بيگدلي و بيژني که به زودي در تمرينات گروهي ما حضور خواهند يافت.

 مسابقات قهرماني جهت يابي نزاجا

مسابقات جهت يابي قهرماني نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي به مدت 5 روز و با شرکت 153 نفر در قالب 33 تيم به ميزباني لشگر 77 خراسان برگزار شد . در اين رقابت ها در بخش انفرادي اين مسابقات غلامرضا مرادي از لشگر 77 خراسان به مقام اول ، مصطفي زارع از لشگر 77 مقام دوم و محمدجواد صيادي از مرکز آموزش پياده مقام سوم را کسب کردند . در رشته تيمي نيز لشگر 77 خراسان به مقام قهرماني رسيد ، و تيم هاي لشگر 28 و گروه 55 به ترتيب دوم و سوم شدند .

دانشگاه الزهرا ميزبان چهارمين همايش علمي دانشجويي تربيت بدني دانشگاه هاي سراسر کشور

چهارمين همايش علمي دانشجويان تربيت بدني دانشگاه هاي سراسر کشور روزهاي 15 و 16 آذر ماه همزمان با روز دانشجو در سالن همايش هاي شرق دانشگاه الزهرا برگزار مي شود .
تاکنون 60 مقاله با موضوعات تعيين شده در همايش شرکت کرده اند که پس از داوري توسط 50 نفر از اعضا محترم هيات دانشگاه ها ، 25 مقاله برتر و 43 پوستر جهت ارائه انتخاب گرديدند . حضور کليه دانشجويان تربيت بدني دانشگاه هاي کشور در اين همايش آزاد است .در حاشيه برگزار اين همايش سه کارگاه آموزشي در حوزه فيزيولوژي با عنوان : علم تمرين در حوزه مديريت با عنوان : مقاله نويسي و در حوزه يادگيري حرکتي با عنوان : روانشناسي برگزار مي شود . برگزاري نمايشگاه کتاب در عرصه تربيت بدني با تخفيف ويژه براي شرکت کنندگان و بازديد از امکانات آکادمي ملي المپيک از ديگر برنامه هاي اين کنگره است .

مديرکل اداره تربيت بدني دانشگاه پيام نور :
جشنواره ورزش هاي همگاني فرصتي براي ايجاد انگيزه ورزشي است

جشنواره ورزش هاي همگاني فرصتي براي ايجاد انگيزه فعاليت هاي حرکتي و ورزشي در بين همه دانشجويان است .
به گزارش روابط عمومي دانشگاه پيام نور ، دکتر محمدعلي قره مدير کل اداره تربيت بدني دانشگاه پيام نور در جلسه کارگاه هاي آموزشي و مراکز ميزبان دومين جشنواره ورزش هاي همگاني دانشگاه پيام نور با اعلام اين مطلب افزود : جشنواره ورزش هاي همگاني بايد شامل فعاليت  هاي تفريحي و شاد و پيام مناسب ورزشي براي ايجاد رغبت بيشتر در بين دانشجويان باشد و به گونه اي اجرا نشود که دانشجويان بخواهند براي شرکت در مسابقات تمرينات سخت ورزشي را تحمل کنند . وي اضافه کرد : اگر دانشگاهيان بتوانند افکار دانشجويان را نسبت به ورزش تغيير دهند حتما در عادات و رفتار حرکتي و ورزشي آنها نيز تغييرات عمده و مثبتي ايجاد مي شود . لازم به ذکر است ، دومين جشنواره ورزش همگاني دانشگاه پيام نور 16 آذر لغايت پايان اسفند ماه سال جاري در کليه مراکز دانشگاه  پيام نور در چهار رشته استاندارد طناب کشي ، مسابقات دوي 3 هزار متر مخصوص پسران ، مسابقات دوي 2 هزار متر ويژه دختران ، پرتاب توپ بسکتبال و جاده تندرستي برگزار مي شود .


  سيدرضا افتخاري نايب رييس فدراسيون فوتبال:
 پيشنهاد کرده ايم "ولاپان" ناظر فيفا باشد  

سيدرضا افتخاري نايب رييس فدراسيون فوتبال ايران از تشکيل نشست هاي تخصصي براي اصلاح اساس نامه اين فدراسيون خبر داد و تاکيد کرد که ايران تا پيش از 12 دسامبر، اساس نامه ي اصلاح شده را تحويل فدراسيون جهاني فوتبال خواهد داد.
وي افزود :  فدراسيون فوتبال با توجه به درخواست هاي مکتوب فيفا که به تهران ارسال شده است به دنبال ايجاد اصلاحات مورد نظر فيفاست. تاکنون يک جلسه با حضور روساي کميته هاي داخلي فدراسيون فوتبال، براي ارايه ي پيشنهادات تشکيل شده است و امروز دومين نشست را برگزار خواهيم کرد تا نسبت به نظرات موجود به جمع بندي برسيم.
وي ادامه داد : قصد داريم به سرعت اصلاحات مد نظر فيفا را لحاظ کنيم و پس از تاييد نهايي سازمان تربيت بدني و تا پيش از پايان مهلت فيفا به فدراسيون جهاني تحويل دهيم.
افتخاري تاکيد کرد: مهلتي را که فيفا به فدراسيون داده است تا 21 آذر ماه است و فدراسيون ايران نيز تا اين تاريخ مشکل را حل مي کند.
نايب رييس فدراسيون فوتبال گفت: فيفا مخالف نظارت سازمان تربيت بدني به عنوان متولي ورزش در امور فوتبال نيست. در اين راستا در اساس نامه جديد قطعا بعد نظارتي سازمان را بر عملکرد فوتبال لحاظ خواهيم کرد. وي تاکيد کرد: ماده10   اساس نامه که يکي از اصلي ترين مشکلات مطرح شده است را با نگاه نظارتي اصلاح خواهيم کرد.
افتخاري هم چنين با اشاره به خواسته ي فيفا مبني بر اعزام گروه نظارت براي برگزاري انتخابات فدراسيون فوتبال افزود: مشکلي هم با اين موضوع نداريم. طي نامه اي که به فيفا زده ايم پيشنهاد کرديم که "پيتر ولاپان" يا "پل موني" به عنوان ناظر فيفا به تهران بيايند. انتخابات فدراسيون فوتبال نيز مطابق با نظر فيفا انجام خواهد شد. چرا که قصد نداريم با فيفا مخالفت کنيم.
وي خاطر نشان کرد: فدراسيون فوتبال ايران خود را زير مجموعه فدراسيون جهاني مي داند و بنا نداريم به خواسته هاي فيفا توجهي نکنيم. افتخاري هم چنين با بيان اين که اساس نامه بايد خيلي پيش از اين  اصلاح مي شد،  گفت: عده اي کم لطفي کردند و مشکلي که بايد خودشان حل مي کردند را دوباره مطرح کردند. اين روش درستي نبود. در هر حال ما جور گذشتگان را کشيدم و با هزينه  زيادي که به فوتبال تحميل شد، اين اصلاحات را انجام مي دهيم تا ثابت کنيم، مشکلي با قوانين بين المللي فوتبال نداريم.


  مجيدجلالي :
 پاس در حال پيشرفت بود 

مجيد جلالي سرمربي تيم پاس درخصوص خروج از کادر فني تيم پاس گفت : مسوولان پاس بايد صبر بيشتري به خرج مي دادند چرا که اعتقاد داشتم سرعت پيشرفت ما چشمگير و قابل ملاحظه بود.
وي افزود : تغييرات در کادر فني هنگامي انجام مي شود که تيم با کسب نتايج ضعيف به بن بست رسيده باشد اما واقعيت اين است که در خصوص من اينطور نبود چرا که پاس در حال پيشرفت بود.
وي ادامه داد: در کنار تيم پاس مسير سخت را طي کرده و به مسير هموار رسيده بوديم و سرعت پيشرفت ما در رقابت ها بسيار سريع و چشمگير بود. به همين خاطر مسوولان بايد صبورانه تر به اين موضوع نگاه مي کردند.
جلالي خاطرنشان کرد: از اولين روزهاي حضورم در پاس شيوه نو از فوتبال را در برنامه تمريني بچه ها قرار دادم و با تمرينات فشرده، پيچيده و سنگيني که دنبال کرديم، بازيکنان تا حدودي به اين نوع بازي که سرعت پاس و ديد بالايي را در خود جاي داده است، مسلط شدند.
وي افزود: مطمئن بودم که به زودي و با تمام اين برنامه هيچ تيمي مقابل ما پيروز از ميدان خارج نمي شد و ما موفق به ارائه کار عالي در فوتبال ايران مي شديم.
جلالي گفت: اميدم به آينده است و مطمئنم که در آينده همه چيز را ثابت مي کنم. البته نمي توانم منکر اين قضيه شوم که از بزرگترين آرزوهايم روزهاي خوبي است که مي خواهم در انتظار پاس باشد.


  مربي تيم ملي واليبال :
 چاره اي جز پيروزي بر کره جنوبي نداريم 

ابراهيم امير حيدري مربي تيم ملي واليبال گفت: رمز موفقيت تيم ملي واليبال برابر تيم کره ي جنوبي کم اشتباه ظاهر شدن بازيکنان در اين ديدار حساس است.
وي درباره  آخرين وضعيت ملي پوشان، گفت : پس از بازگشت از ژاپن نقاط ضعف و قوت تيم را در حضور تمام  بازيکنان بررسي کرديم، خوب مي دانيم که در چه مواردي مشکل داريم، در چند روز گذشته بيشترين تمرکز ما بر روي نقاط ضعف بوده است، به هر حال تغيير قرعه کشي مسابقات ما را در يک عمل انجام شده قرار داد، به طوري که اگر در بازي اول شکست بخوريم بايد در ديدار بعد براي پنجم تا هشتمي  به مصاف ديگر حريفان برويم.
وي افزود: ما در بازي ا ول چاره اي به جز پيروزي نداريم، چرا که به هيچ وجه مقام پنجم و هشتمي شايسته  نايب قهرمان دوره  قبل نيست. اميرحيدري با بيان اين که تيم ملي قبل از اعزام بايد به آمادگي بالاي 90 درصد برسد، تصريح کرد: در هنگام تمرينات فشرده مراقبيم که بازيکنان مصدوم نشوند، بدنسازي ملي پوشان نيز کماکان ادامه دارد. مربي تيم ملي واليبال بزرگسالان در ادامه خاطر نشان کرد: کره  جنوبي يک تيم سرعتي است که هر وقت دريافت خوبي داشته باشد با انجام حرکات ترکيبي سرعتي خود مي تواند به امتياز برسد، ولي شکست اين تيم دور از دسترس نيست. وي افزود: با توجه به مسابقات جهاني ژاپن و نقاط ضعفي که در تيم ما وجود داشت، تغييراتي را در ترکيب 12 نفره  تيم ملي به وجود آورده ايم، در حال حاضر تمام برنامه هاي ما بر روي کره  جنوبي و شکست آن متمرکز شده است و اميدواريم بتوانيم به خواسته ي خود برسيم.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته