جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4014

احمدي نژاد در جشنواره شهيد رجايي:
اجراي عدالت نبايد تحت تاثير "سياست‌بازي" و "باندبازي‌ها" قرار گيرد

پيام مقام معظم رهبري به کنگره عظيم حج:
راه نجات کشورهاي اسلامي تشکيل قطب قدرتمند جهان اسلام است


ميز خبر


سرمقاله

لاريجاني با تبريك عيد قربان به روساي مجالس كشورهاي اسلامي:
خيزش ملت‌هاي مسلمان، عصر جديدي در تاريخ جهان اسلام مي‌گشايد


يک نکته از هزاران


 احمدي نژاد در جشنواره شهيد رجايي:
 اجراي عدالت نبايد تحت تاثير "سياست‌بازي" و "باندبازي‌ها" قرار گيرد 

رئيس جمهورگفت: اصل تخلف، خارج از نظام بانکي رخ داده و در اين ميان افرادي از سوي قوه قضائيه بازداشت و اسم آنها منتشر شد اما اتهامشان اعلام نشد؛ بايد مراقب بود که آبروي افراد زير سؤال نرود. بايد مراقبت کرد اجراي عدالت تحت تأثير "سياست‌بازي" و "باندبازي‌ها" قرار نگيرد.به گزارش فارس، محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهور در جشنواره شهيد رجايي که به منظور تقدير از خدمات کارکنان و دستگاه‌هاي برگزيده در امر خدمت‌رساني به مردم برگزار شد، با تأکيد بر اينکه بالاترين و ارزشمندترين نشان، مدال خدمتگزاري به مردم است، گفت: امروز خداوند اين توفيق را به ما عنايت کرده که رسماً خدمتگزار مردم باشيم، بنابراين مسئوليت‌مان نسبت به گذشته سنگين‌تر است.

رييس جمهور با بيان اينکه بايد تلاش کنيم به جايگاهي برسيم که تعهد به خدمتگزاري و خادم مردم بودن در کشور تبديل به فرهنگ عمومي شود، اظهار داشت: البته کارهاي خوبي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و چند سال اخير صورت گرفته اما روحيه خدمتگزاري هنوز به طور کامل در کشور نهادينه نشده است.

رييس جمهور با تاکيد بر اينکه با ايجاد دولت الکترونيک بسياري از رانت‌ها حذف خواهد شد، افزود: با گسترش دولت الکترونيک مي‌توان تمامي دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها را به يکديگر وصل کرد و حتي اين شبکه اين ظرفيت را دارد تا بسياري از خدمات بانکي را به مردم ارائه کند و در نتيجه خدمات دولتي به صورت جامع و يکجا به مردم ارائه شود اما هنوز حتي از يک درصد ظرفيتي که در اين زمينه وجود دارد، نيز به صورت مناسب استفاده نمي‌شود.

احمدي‌نژاد در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به وجود نواقصي در سيستم بانکي کشور، اظهار داشت: از شش سال قبل اعلام کرديم که در سيستم بانکي اشکالاتي وجود دارد و بايد اصلاح شود اما برخي‌ها به جاي اينکه دولت را در زمينه رفع اين ايرادات ياري کنند، تلاش کردند تا اختيارات را از دولت بگيرند که مبادا دولت اصلاحاتي انجام دهد.

رييس جمهور تصريح کرد: متاسفانه عده‌اي قليل که نمي‌خواهند سيستم بانکي و ديگر ساز و کارهاي اداري شفاف شود، در اين زمينه به شدت با دولت مقابله کردند که امروز نتيجه آن را مي بينيم.

رييس جمهور گفت: متأسفانه در ماجراي تخلف بانکي اخير زحمات کارکنان نظام بانکي کم‌رنگ و ناديده گرفته شده و زير سؤال رفت، در حالي که حجم بالاي فعاليت‌هاي اقتصادي و عمراني جاري در کشور بدون ياري کارکنان خدوم بانک‌ها قابل انجام نيست.احمدي‌نژاد اضافه کرد: نظام بانکي کشور ايراداتي دارد و اصلاح آن مطالبه جدي دولت است اما همه بايد اين خواسته را مطالبه کنند تا عدالت در نظام بانکي محقق شود؛ البته عدالت بايد در همه جا اقامه شود و دستگاه قضايي هم بايد عادلانه قضاوت کند تا حق کسي ضايع نشود.

رييس جمهور با بيان اينکه تخلفي در يک بانک خصوصي رخ داده و عده‌اي خارج از نظام بانکي تخلفاتي مرتکب شده اند، اظهار داشت: اصل تخلف، خارج از نظام بانکي رخ داده و در اين ميان افرادي از سوي قوه قضائيه بازداشت و اسم آنها منتشر شد اما اتهامشان اعلام نشد؛ بايد مراقب بود که آبروي افراد زير سؤال نرود. اجراي صحيح عدالت منوط به آن است که عدالت به صورت کامل و در همه عرصه‌ها اجرا شود و بايد مراقبت کرد که تحت تأثير سياست‌بازي و باندبازي‌ها قرار نگيرد.

رييس جمهور تصريح کرد: بايد هر چه سريعتر حلقه‌هاي دولت الکترونيک را کامل کرد تا همه خدمات دولت کامل و جامع به مردم ارائه شود.


 پيام مقام معظم رهبري به کنگره عظيم حج:
 راه نجات کشورهاي اسلامي تشکيل قطب قدرتمند جهان اسلام است 

آمريكا و ناتو به بهانه‌ قذافىِ خبيث و ديكتاتور، ماهها بر سر ليبى و مردم آن آتش ريختند. و قذافى همان كسى بود كه پيش از قيام شجاعانه‌ى ملت ليبى، درشمار دوستان نزديك آنان به شمار ميرفت؛ او را در آغوش ميگرفتند، با دست او از ثروت ليبى ميدزديدند و براى خام كردن او، دستش را ميفشردند يا ميبوسيدند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي بمناسبت كنگره عظيم حج، قيام و انقلاب در برخي كشورهاي اسلامي را از مهمترين مسائل جهان اسلام و حقايق نهفته در آن را، آيات بينات الهي برشمردند و با اشاره به وظيفه بس خطير نسل بيدار جوان و روشنفكران و عالمان ديني در اين مقطع سرنوشت ساز، تاكيد كردند: امت اسلامي بويژه ملتهاي بپا خاسته ، براي ادامه مسير نيازمند دو عنصر "تداوم ايستادگي" و "هوشياري در برابر حيله هاي قدرتهاي بين المللي" هستند و نجات كشورهاي اسلامي از خطرهاي پيش رو جز با همدلي و اتحاد و تشكيل قطب قدرتمند جهان اسلام ، امكان پذير نيست.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني مقام معظم رهبري، متن پيام به اين شرح است:

اكنون بهار حج، با طراوت و صفاى معنوى و شكوه و حشمت خداداد، فرا رسيده و دلهاى مؤمن و مشتاق را پروانه‌وار بر گرد كعبه‌ى توحيد و وحدت، به پرواز درآورده است. مكه و منا و مشعر و عرفات، منزلگاه انسانهاى خوشبختى است كه به نداى: «و اذّن فى النّاس بالحجّ ...» پاسخ گفته و به حضور در ميهمانى خداى غفور و كريم سرافراز گشته‌اند. اينجا همان خانه‌ى مبارك و كانون هدايتى‌است كه آياتٍ بيّنات الهى از آن ساطع و چتر امان برفراز سر همگان در آن گسترده است.

دل را در زمزم صفا و ذكر و خشوع شستشو دهيد؛ چشم باطن را به آيات روشن حضرت حق بگشائيد؛ به اخلاص و تسليم، كه نشانه‌ى عبوديت حقيقى است، روى آوريد؛ خاطره‌ى آن پدرى را كه با طوع و تسليم، اسماعيلش را به قربانگاه برد، بارها و بارها در دل زنده كنيد؛ و بدينگونه راه روشن و آشكارى را كه براى رسيدن به دوستى ربّ جليل در برابر ما گشوده است، بشناسيد و قدم نهادن در آن را به همّت مؤمنانه و نيت صادقانه‌ى خود بسپاريد.

مقام ابراهيم يكى از همان آيات بيّنات است. جاى پاى ابراهيم (عليه‌السّلام) در كنار كعبه‌ شريف، تنها نمادى از مقام ابراهيم است. مقام ابراهيم، مقام اخلاص و گذشت و ايثار اوست؛ مقام ايستادگى او در برابر خواست نفسانى و عواطف پدرانه و نيز در برابر سيطره‌ى كفر و شرك و سلطه‌ نمرود زمانه است.

اين هر دو راه نجات، هم‌اكنون در برابر يكايك ما آحاد امت اسلامى گشوده است. همت و شجاعت و عزم راسخِ هريك از ما ميتواند ما را روانه به سوى همان هدفهائى سازد كه پيام‌آوران رسالت الهى، از آدم تا خاتم، بشر را به سوى آن فراخوانده و وعده‌ى عزت و سعادت در دنيا وآخرت را به رهپويان آن داده‌اند.

در اين محضر عظيمِ امت اسلامى، شايسته است كه حج‌گزاران به مهمترين مسائل جهان اسلام بپردازند. اكنون در رأس همه‌ى اين مسائل، قيام و انقلاب در برخى كشورهاى مهم اسلامى است. در ميانه‌ى حجّ سال گذشته و حج امسال، حوادثى در دنياى اسلام پديد آمده است كه ميتواند سرنوشت امت اسلامى را دگرگون ساخته و آينده‌اى درخشان و سرشار از عزت و پيشرفت مادى و معنوى را نويد دهد. در مصر و تونس و ليبى طاغوتهاى ديكتاتور و فاسد و وابسته، از سرير قدرت سرنگون شده‌اند و در برخى كشورهاى ديگر، امواج پرخروش قيام مردمى، كاخهاى زر و زور را به ويرانى و نابودى تهديد ميكند.اين صفحه‌ تازه گشوده از تاريخ امت ما، حقايقى را آشكار مي سازد كه همه از آيات بينات الهى است و به ما درس هاى حياتبخش مي دهد. اين حقايق بايد در همه‌ محاسبات ملت هاى مسلمان به كار گرفته شود.

نخست آنكه اكنون از دل ملتهائى كه دهها سال در سيطره‌ى سياسى بيگانگان بوده‌اند، نسل جوانى‌سر برآورده است كه با اعتماد به نفسِ تحسين‌برانگيز به استقبال خطر رفته و به روياروئى با قدرتهاى مسلّط برخاسته و همت به دگرگون‌سازىِ وضعيت گماشته است. ديگر آنكه به رغم تسلط و تلاش حاكمان سكولار و تلاشهاى پيدا و پنهان آنان براى دين‌زدائى در اين كشورها، اسلام، با نفوذ و حضورى نمايان و پرشكوه، هدايتگر دلها و زبانها گشته و چون چشمه‌اى جوشان در گفتار و كردار توده‌هاى ميليونى، به اجتماعات و رفتارهاى آنان طراوت و حيات بخشيده است. مأذنه‌ها و مصلاّها و تكبيرها و شعارهاى اسلامى، نشانه‌ى آشكارى از اين حقيقت، و انتخابات اخير تونس برهان قاطعى بر اين مدعا است. بى‌گمان انتخابات آزاد در هر كشور اسلامى ديگر هم نتيجه‌اى جز آنچه در تونس پيش آمد، نخواهد داشت.

ديگر آنكه در حوادث اين يك سال، به همه نشان داده شد كه خداوند عزيز و قدير، در عزم و اراده‌ ملتها آنچنان قدرتى تعبيه كرده است كه هيچ قدرت ديگر را ياراى مقاومت در برابر آن نيست. ملتها با اين نيروى خداداد قادرند سرنوشت خويش را تغيير دهند و نصرت الهى را نصيب خود سازند. ديگر آنكه دولتهاى مستكبر و در رأس آنان امريكا، كه در طول دهها سال با ترفندهاى سياسى و امنيتى، دولتهاى منطقه را سر به فرمان خود ساخته و به پندار خود، جاده‌ى بى‌مانعى براى سيطره‌ى روزافزون اقتصادى و فرهنگى و سياسى بر اين بخش حساس جهان پديد آورده بودند، اكنون نخستين آماج بيزارى و نفرت ملتهاى اين منطقه‌اند. اطمينان بايد داشت كه نظامهاى برآمده از اين انقلابها هرگز به نامعادله‌ى خفتبار پيشين تن نخواهند داد و جغرافياى سياسى اين منطقه به دست ملتها و در جهت عزت و استقلال كامل آنان رقم خواهد خورد.

ديگر آنكه طبيعت مزوّر و منافقِ قدرتهاى غربى براى مردم اين كشورها آشكار شد. در مصر و تونس و ليبى - هركدام به نوعى - آمريكا و اروپا تا توانستند، در نگهدارى از مهره‌هاى خود كوشيدند و هنگامى كه عزم ملتها برخواست آنان فائق آمد، به روى مردم پيروز لبخند مزورانه‌ى دوستى زدند.حقايق گرانبها و آيات بينات الهى در حوادث يك سال اخير در اين منطقه بيش از اينها است و براى‌اهل تدبر، ديدن و شناختن آن دشوار نيست. ليكن با اين همه، امروز همه‌ى امت اسلامى و بويژه ملتهاى به‌پاخاسته، نيازمند دو عنصر اساسى‌اند:

نخست: تداوم ايستادگى و پرهيز شديد از سست شدن عزم راسخ. فرمان الهى به پيامبر اعظم (صلّى اللَّه عليه و ءاله و سلّم) در قرآن چنين است: «فاستقم كما امرت و من تاب معك و لاتطغوا» و «فلذلك فادع و استقم كما امرت»، و نيز از زبان حضرت موسى (عليه‌السّلام): «و قال موسى لقومه استعينوا باللَّه و اصبروا انّ الارض للَّه يورثها من يشاء من عباده و العاقبه للمتقين».

مصداق بزرگ تقوا در اين دوره براى ملتهاى به‌پاخاسته آن است كه حركت مبارك خود را متوقف نسازند و خود را سرگرم دستاوردهاى اين مقطع نكنند. اين است بخش مهم از تقوائى كه دارندگان آن، به وعده‌ى «عاقبتِ نيك» سرافراز گشته‌اند.

دوم: هشيارى در برابر حيله‌هاى مستكبران بين‌المللى و قدرتهائى كه از اين قيامها و انقلابها لطمه ديده‌اند. آنها بيكار نميمانند و با همه‌ى توان سياسى و امنيتى و مالى، براى برقراريِ دوباره‌ي نفوذ و قدرت خود در اين كشورها، به ميدان مى‌آيند. ابزار آنان، تطميع و تهديد و فريب است. تجربه‌ها نشان داده است كه درميان خواص، هستند كسانى كه اين ابزارها در آنان كارگر ميشود و ترس و طمع و غفلت، آنان را دانسته يا ندانسته به خدمت دشمن درمى‌آورد. چشم بيدار جوانان و روشنفكران و عالمان دينى بايد بدقت مراقبت كند.

مهمترين خطر، دخالت و تأثيرگذاريِ جبهه‌ي كفر و استكبار در ساخت نظام جديد سياسي در اين كشورها است. آنان همه‌ى كوشش خود را به كار خواهند برد تا نظامهاى جديد، هويت اسلامى و مردمى نيابد. همه‌ى دلسوزان در اين كشورها و همه‌ى آنان كه به عزت و كرامت و پيشرفت كشور خود دلبسته‌اند، بايد تلاش كنند تا اسلاميت و مردمى بودن نظام نوين، به تمام و كمال تأمين شود. نقش قانون اساسى‌ها در اين ميان، برجسته است. اتحاد ملى و به رسميت شناختنِ دگرسانى‌هاى مذهبى، قبيله‌اى و نژادى، شرط پيروزى‌هاى آينده است.

ملتهاى شجاع و به‌پاخاسته در مصر و تونس و ليبى و ديگر ملتهاى بيدار و مبارز بدانند، نجات آنان از ظلم و كيد آمريكا و ديگر مستكبران غربى، تنها و تنها در آن است كه تعادل قوا در جهان به نفع آنان برقرار شود. مسلمانان براى اينكه بتوانند مسائل خود را به صورت جدّى با جهانخواران حل كنند، بايد خود را به مرز قدرت بزرگ جهانى برسانند؛ و اين جز با همكارى و همدلى و اتحاد كشورهاى‌اسلامى به دست نخواهد آمد. اين، وصيت فراموش‌نشدنى امام خمينى عظيم است.

آمريكا و ناتو به بهانه‌ قذافىِ خبيث و ديكتاتور، ماهها بر سر ليبى و مردم آن آتش ريختند. و قذافى همان كسى بود كه پيش از قيام شجاعانه‌ى ملت ليبى، درشمار دوستان نزديك آنان به شمار ميرفت؛ او را در آغوش ميگرفتند، با دست او از ثروت ليبى ميدزديدند و براى خام كردن او، دستش را ميفشردند يا ميبوسيدند. ... پس از قيام مردم، همين او را بهانه كردند و تمام زيرساختهاى ليبى را به ويرانى كشاندند. كدام دولت توانست از فاجعه‌ى كشتار مردم و ويرانى كشور ليبى به دست ناتو جلوگيرى كند؟ تا چنگ و دندان قدرتهاى خونخوار و وحشى غربى شكسته نشود، هميشه چنين خطرهائى براى كشورهاى‌اسلامى متصور است و نجات از آن، جز با تشكيل قطب قدرتمند جهان اسلام ميسر نيست.

غرب و آمريكا و صهيونيزم، امروز از هميشه ضعيف‌ترند. گرفتاريهاى اقتصادى، ناكامى‌هاى‌پى‌درپى‌در افغانستان و عراق، اعتراضهاى عميق مردمى در آمريكا و ديگر كشورهاى غربى - كه دامنه‌ى آن روزبه‌روز گسترده‌تر شده است - مبارزات و جانفشانى‌هاى مردم فلسطين و لبنان، قيامهاى دليرانه‌ مردم در يمن و بحرين و برخى ديگر از كشورهاى زير نفوذ آمريكا، همه و همه حامل بشارتهاى بزرگى براى امت اسلامى و بويژه كشورهاى انقلابى جديد است. مردان و زنان مؤمن در سراسر جهان اسلام و بويژه در مصر و تونس و ليبى، از اين فرصت براى تشكيل قدرت بين‌الملل اسلامى، بيشترين بهره را ببرند. خواص و پيشروان نهضتها به خداى بزرگ توكل و به وعده‌ى نصرت او اعتماد كنند و صفحه‌ى تازه‌گشوده‌ى تاريخ امت اسلامى را با افتخارات ماندگار خود، كه مايه‌ى رضاى‌الهى و زمينه‌ساز نصرت اوست، مزين سازند.

سيّد على حسينى خامنه‌اى‌

5 آبان 1390

29 ذيقعده 1432


 ميز خبر 

تشکري صميمانه از بازديدکنندگان غرفه نمايشگاه آفرينش؛

به لطف حق تعالي نمايشگاه مطبوعات امسال را در سايه سخاوت حضورشما مهربانان و فرهيختگان گذرانديم و از اظهار لطف شما عزيزان نسبت به روزنامه آفرينش، خاطره هاي شيرين ساختيم براي روزهاي آينده.

تجربه بودن با شما طراوت روحمان را افزود و شميم شور و شعورتان فضاي اين کانون فرهنگي را آکنده ساخت. اينک مسرور از ابراز پيشنهادات و انتقادات شما عزيزان ، تلاش خواهيم کرد تا آنها را چراغ راه خود کنيم و بيش از پيش در بکارگيري نظرات شما همت گماريم.

ضمن تشکراز الطاف هميشگي شما عزيزان، آرزو مي کنيم دستي بالاي تمامي دستها مدد کارتان باشد، دلتان مأمن مهر خدا، دستهايتان درگاه دعا و چشمهايتان گوهري پاک و پر بها باد.

مديريت و تحريريه روزنامه آفرينش

 

 نمي توان ايران را ناديده گرفت

محمد عمرو وزير امور خارجه مصر با بيان اينكه ايران كشوري بزرگ در منطقه است و نمي توان اين واقعيت را ناديده گرفت تاكيد كرد كه كشورش هرگز قصد دشمني و مقابله با ايران را ندارد.به گزارش ايرنا، عمرو در مصاحبه اي تلويزيوني گفت: رابطه ما با ايران بسيار طبيعي است . ايران در قاهره دفتر حفاظت از منافع خود را دارد كه توسط يكي از قديمي ترين ديپلماتها اداره مي شود . مصر هم در تهران دفتر حفاظت از منافع دارد و تماس هاي مستمر چه از طريق اين دفاتر و يا از طريق مجامع بين المللي بين دو كشور برقرار است.

عمرو افزود: مصر رئيس كنوني جنبش غيرمتعهدهاست، ايران رئيس بعدي و كوبا رئيس سابق است. به موجب همين امر جلسات سه جانبه مستمري بين سه طرف وجود دارد كه طي آنها به تبادل افكار و بحث در مورد مشكلات موجود مي پردازيم. وي گفت: روابط ما با ايران در واقع بر دو اصل استوار است : اول عدم مداخله در امور داخلي طرف ديگر و دوم امنيت خليج فارس كه براي ما بسيار مهم است. عمرو با اشاره به وجود برخي مشكلات در روابط ايران و مصر گفت كه هنوز زمان تبادل سفرا به معني بازگشايي سفارت فرا نرسيده است اما در دو كشور دفاتر ديپلماتيك وجود دارد.

حمله به ايران ايده خطرناکي است

رئيس جمهور فرانسه گزينه نظامي در برابر ايران را رد کرد. به گزارش عصر ايران، نيکولا سارکوزي گفت: حملات پيش دستانه (عليه ايران) به معني رفتن مستقيم به سمت هدف است اما تحولات به اين شيوه حرکت نمي‌کنند و گفتگو وجود دارد. هنگامي که گفتگو نتيجه ندهد تحريم وجود دارد. اگر تحريم ها کفايت نکند دوباره تحريم وجود دارد.وي تاکيد کرد: جامعه بين الملل نمي تواند همه موارد را از طريق راه حل نظامي حل کند. سارکوزي اين مطالب را در نشست خبري در پايان نشست سران کشورهاي عضو گروه 20 در شهر کن فرانسه مطرح کرد.رئيس جمهور فرانسه ادامه داد: صحبت ها درباره گزينه نظامي در برابر ايران ايده هاي بسيار خطرناکي هستند. در نشست با سران ديگر کشورها درباره اين موضوع اين گونه سخن نمي گوييم. تنها چيزي که گفته ايم اين است که اگر (ايران) موجوديت اسرائيل را تهديد کند فرانسه دست بسته نخواهد ماند. سارکوزي ادامه داد: بين حمله پيش دستانه عليه ايران و تاثيرگذاري تحريم ها، فرانسه با گزينه دوم است. رئيس جمهور فرانسه همچنين مدعي شد ايران اراده جدي براي کسب تجهيزات نظامي هسته اي است و اين مسئله تمامي قواعد بين المللي را نقض مي کند.

رفتار با قذافي جنايتکارانه بود

رئيس جمهوري بلاروس رفتار سازمان پيمان آتلانتيک شمالي (ناتو) با ديکتاتور مخلوع ليبي را بدتر از رفتار نازي ها با دشمنانشان توصيف کرد.به گزارش مهر، آلکساندر لوکاشنکو در سخناني به حمله ناتو به ليبي اشاره کرد و گفت: اين يک اقدام تجاوزکارانه بود که موجب کشته شدن رهبران ملي ليبي از جمله قذافي شد. اين اتفاق در ميدان نبرد رخ نداد بلکه نيروهاي امنيتي ناتو به ربودن رهبر ليبي کمک کردند. قذافي شکنجه و به سوي او شليک شد و با وي بدتر از آنچه که نازي ها در زمان خود انجام مي دادند رفتار شد و ليبي به عنوان يک کشور مستقل تخريب شد.

علي اکبر صالحي:

آمادگي پرداخت هرهزينه‌اي براي پايبندي به اصول‌مان را داريم

وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در آستانه انتشار گزارش جديد مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي با انتقاد از تغيير گزارش هاي آژانس بعد از تغيير مدير کل گفت: اميدواريم آژانس رويکرد سياسي را در انتشار گزارش جديد دنبال نکند.

به گزارش مهر، علي اکبر صالحي وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران در تهران بعد از ديدار با همتاي خود از کشور بروندي در کنفرانس مطبوعاتي مشترک با وي حضور يافت و در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص انتشار گزارش جديد مدير کل آژانس در خصوص ايران که گفته مي شود ادعاهاي جديدي در آن گنجانده شده است، تصريح کرد: جنجال تبليغاتي راه افتاده که آژانس مي خواهد مستنداتي را در گزارش آينده منتشر کند. رئيس دستگاه سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران خاطر نشان کرد: موضوع هسته اي ايران تکنيکي و حقوقي نيست و کاملا سياسي است. اگر تکنيکي بود جوانب امر روشن بود. بازرسان آژانس مقيم در ايران هستند و مرتب به صورت سرزده به تاسيسات ايران سر مي زنند خودشان هم اعلام کرده اند که هيچ کشوري در چارچوب آژانس به اندازه ايران همکاري نکرده است.

وي با اشاره به تغيير رفتار آژانس بعد از تغيير مدير کل آن گفت: چطور شد در زمان البرادعي وقتي گزارش ارائه مي شد مي گفت ما از اصالت اسناد ادعايي عليه ايران مطمئن نيستيم اما يکدفعه بعد از عوض شدن مدير کل آژانس هم تغيير رويه سياسي داد و اين عبارت البرادعي که در گزارش هاي قبلي مرتب تکرار مي شد را برداشتند و مدعي شدند که اسنادي را مي خواهند منتشر کنند.وزير خارجه تاکيد کرد: خوب اگر مي خواهند اين کار را بکنند، بکنند چه اتفاقي خواهد افتاد؟ آيا خودشان زيرا سئوال نمي روند که آژانس تحت فشار سياسي گزارش را منتشر کرده است. ما که حقايق را مي دانيم.وي در بخش ديگري از پاسخ به سئوال خبرنگار مهر به اقدامات ديگر غرب عليه جمهوري اسلامي ايران به موازات هم اشاره کرد و بيان داشت: درست زماني که غرب به صورت ناجوانمردانه در تلاش است قطعنامه اي را در بحث حقوق بشري عليه ايران صادر کند در جبهه ديگري موضوع فعاليت هاي غير صلح آميز ايران در آژانس مطرح مي شود و در جبهه سوم نيز موضوع مضحک ديگري مبني بر دست داشتن ايران در ترور يک سفير در آمريکا را باز کرده اند.رئيس دستگاه سياست خارجي ايران افزود: هر انساني با حداقل تحليل به اين مي رسد که هجمه غرب عليه ايران از سه جبهه براي فشار به ايران است تا در مدار سياسي آنها قرار بگيرند. ما اعلام کرده ايم که اتفاقي نمي افتد و اگر اينگونه بود ما دهها سال قبل در مدار آنها قرار مي گرفتيم نه بعد از 30 سال و نياز به اين 30 سال نبود چرا که ما به اصول خود پايبنديم و آماده ايم هر هزينه اي را در جهت پايبندي در اصول خود بپردازيم.


 سرمقاله 

کودک آزاري در ايران

چندي پيش معاون امور اجتماعي و پيشگيري سازمان بهزيستي کشور از وقوع هفت هزار مورد کودک آزاري طي سال گذشته در کشور خبر داد به عبارت ديگر هر روز 20 مورد کودک آزاري در ايران، تنها طي تماس با خط اورژانس 123 گزارش ميشود. آماري که نگران کننده است.در اين راستا اگر بخواهيم به مساله کود ک آزاري بپردازيم بايد گفت کودک آزاري مثل هر پديده و آسيب اجتماعي ديگري پديده‌اي چند وجهي است و ناشي از عوامل زيستي، رواني، اجتماعي و معنوي است و عبارت از هر گونه کنش يا ترک کنشي که باعث آزار روحي و جسمي و ايجاد آثار ماندگار جسمي و روحي و.. در وجود يک کودک شود. برخي از اين آثار مي‌تواند آشکارو يا مخفي باشد. محروم کردن او از غذا، حبس در زير زمين ،تنبيه بدني و تجاوز جنسي به کودک هم از انواع کودک آزاري فيزيکي است .در اين حال کودک آزاري به چند بخش کودک آزاري جسمي، همانند تنبيه بدني سخت و محروم کردن کودک از غذا و پوشاک و کار اجباري ، کودک آزاري جنسي همانند سوء استفاده جنسي توسط اطرافيان و همچنين بي‌توجهي به نيازهاي کودکان و آزار روحي رواني يا انواع خشونت روحي صورت ميگيرد و عملا با توجه به حساسيت هاي روحي ، جسمي و رواني کود ک در مقطع خود تاثيرات شگرفي در وضعيت کنوني و آينده وي برجا ميگذارد . در اين بين قابل توجه است که بسياري از بزهکاران اجتماعي در هر جامعه اي خود قرباني کودک آزاري بوده اند . آنچه مشخص است هر چند کودک آزاري مربوط به طبقه خاصي نمي‌شود و فقر فرهنگي و اجتماعي به اندازه فقر اقتصادي مي‌تواند در ايجاد آن موثر باشد اما بايد دانست که مهمترين عاملي که منجر به کودک آزاري مي‌شود فقر اقتصادي و فرهنگي است. گذشته از اين نيز بي عدالتي اجتماعي، بيکاري، مشکلات خانوادگي و اجتماعي در ايران از مهمترين عللي است که منجر به وجود آمدن پديده کودک آزاري ميشود.

علاوه بر اين افزايش کودک آزاري به دليل ازدواجهاي اجباري‌، فرهنگ نهادينه شده خشونت در جامعه ما، نداشتن يکي از والدين و يا هر دو، بد سپرستي نيز در رواج اين پديده تاثير مهمي دارد. در اين بين نيز بايد از نبود حمايت‌هاي کافي قانوني و قضايي از کودکان در برابر کودك آزاري نيز ياد کرد. در اين حال هر چند قرار است قانون حمايت از کودکان و نوجوانان در آينده تقديم مجلس شود اما بايد گفت بخشي از افزايش پديده کودک آزاري نيز به خلا‌هاي قانوني کشور بر ميگردد. بر اين اساس بايد گفت که با وجود اينکه در گذشته اورژانس‌هاي اجتماعي براي جلوگيري از مواردي همچون سالمند آزاري و کودک آزاري راه اندازي شده و تلاش هايي درمورد مقابله با انواع کودکان آزاري نجام شده است اما اينگونه اقدامات نتوانسته است از حجم کوک آزاري در کشور بکاهد لذا اين امر حکايت از نياز به توجه به حل ريشه اي اين مساله و نگاه دقيقتر از سوي دستگاه‌هاي متولي، آموزشي و فرهنگي همچون صدا و سيما و رسانه‌ها است .

علي رمضاني


 لاريجاني با تبريك عيد قربان به روساي مجالس كشورهاي اسلامي:
 خيزش ملت‌هاي مسلمان، عصر جديدي در تاريخ جهان اسلام مي‌گشايد 

رييس مجلس شوراي اسلامي در پيامي به روساي مجالس كشورهاي اسلامي عيد سعيد قربان را تبريك گفت.

به گزارش ايسنا، متن اين پيام به شرح ذيل است:

خرسندم بار ديگر فرا رسيدن عيد سعيد قربان، عيد تسليم و رضا در برابر اراده خداوند را به جناب عالي، همكاران محترم و ملت‌تان صميمانه تبريك و تهنيت بگويم.

حج با همه مناسك‌اش سرچشمه‌ي معارف عميق ديني و ذخيره‌ي الهي براي امت اسلامي است. تجلي صحنه‌هاي شورآفرين شيفتگي، دل دادگي و وفادار امتي به آيين و خداي خويش و اجتماعي براي بيان دردها، اميدها و چاره چويي براي مشكلات ملت‌هاي مسلمان است.

اينك در حالي اين مناسبت فرخنده را گرامي مي‌داريم كه خيزش ملت‌هاي مسلمان براي احياي هويت اسلامي خويش، خشكاندن ريشه‌هاي فاسد صهيونيزم، ديكتاتوري و بيگانه پرستي و شكستن لات و هبل‌هاي زمانه، مي‌رود تا عصر جديدي در تاريخ جهان اسلام بگشايد و نويد بخش بناي جامعه‌اي بر پايه‌ي ايمان و برادري اسلامي همراه با عدالت و آزادي، عزت و پيشرفت باشد و گرد و غبار ظلم‌ها و ستم‌هاي تاريخي را از چهره‌ي جوامع اسلامي بزدايد. دوران نااميدي بسر آمده و بهار ملت‌ها رخ نموده است.


 يک نکته از هزاران 

"هنگامي که گفتگو نتيجه ندهد تحريم وجود دارد. اگر تحريم ها کفايت نکند دوباره تحريم وجود دارد" اين جملات را رييس جمهور فرانسه درمورد برخورد با برنامه هسته اي ايران ابراز داشته است.

وي تا پيش از اين از "حمله پيش دستانه" در مقابل کشورمان صحبت مي‌کرد. با اين تغيير موضع و ميسرنبودن به کارگيري گزينه نظامي ، به نظر مي‌رسد غرب به اجماعي براي افزايش تحريم ها دست يافته است. بايد تا زمان اعلام گزارش آژانس منتظر ماند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته