جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4014

عضو فراکسيون دانشجويان و دانشگاهيان در مجلس:
تثبيت روابط علمي و سياسي، هم انديشي و تعامل نخبگان را مي طلبد

دبير منطقه 14 دانشگاه آزاد اسلامي:
دانشگاه مهد نوسازي اجتماع است

رئيس واحد رودهن درمراسم سالگرد تاسيس واحد رودهن:
دانشگاه آزاد اسلامي بزرگ ترين دانشگاه حضوري جهان، افتخاري براي نظام جمهوري اسلامي آفريده است

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي گرگان خبر داد:
با هدف تجاري سازي طرحهاي تحقيقاتي مرکز توليد گل وگياه درواحد گرگان ايجاد مي شود

از سوي صندوق رفاه دانشجويان؛
آخرين مهلت پرداخت بدهي اعلام شد


فرهنگ دانشگاه


پيشينه علوم


 عضو فراکسيون دانشجويان و دانشگاهيان در مجلس:
 تثبيت روابط علمي و سياسي، هم انديشي و تعامل نخبگان را مي طلبد 

 
حسين گروسي نماينده مردم شهريار ،قدس و ملارد از دانشگاه آزاد اسلامي واحد ملارد و پروژه هاي در دست اجراي اين واحد دانشگاهي بازديد نمود . به گزارش آفرينش، دکتر سجاد صداقت رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد ملارد در اين بازديد به ارائه گزارشي از روند روبه رشد واحد ملارد در زمينه هاي علمي و فرهنگي ، عمراني پرداخت. دکتر صداقت در ادامه اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامي واحد ملارد داراي 2700 دانشجو در رشته هاي زبان، کامپيوتر، حسابداري و عمران مي باشد که اميدواريم تا سال آينده و پس از بهره برداري از ساختمان جديد دانشگاه شاهد چند برابر شدن تعداد دانشجويان و رشته هاي درسي باشيم.

در ادامه اين بازديد عضو فراکسيون دانشجويان و دانشگاهيان اظهار داشت: ما در خيلي از کشورهاي دنيا حتي کشورهاي غير اسلامي شاهد هم انديشي وهم فکري در امور سياسي و علمي مي باشيم و اين تعامل و هم فکري در بين نخبگان مي تواند روابط علمي و سياسي را پايدار و کشور را از اين جهات به سمت توسعه و پيشرفت سوق دهدکه اميدواريم اين فرهنگ در کشور ما بنيادي تر و علمي تر مورد بررسي و ترويج قرار گيرد. حسين گروسي در ادامه گفت: آنچه در شهرستان ملارد نسبت به شهرستانهاي ديگر جاي مباهات دارد موضوع هم دلي و هم فکري و تعامل مديران و مسوولان درراه اندازي سريع اين واحد دانشگاهي است که بجاست در همين جا بار ديگر از همکاري و تعامل اين عزيزان تقدير نمايم.

وي از قابليت بالاي مراکز دانشگاهي شهرستانهاي شهريار، قدس وملارد نسبت به شهر تهران در جذب اساتيد و دانشجو به عنوان شاخصه مهم دانشگاههاي حوزه انتخابيه نام برد واشاره داشت: ما بسيار خوشحاليم که امروز شاهد اين هستم که 4واحد دانشگاهي در شهرهاي حوزه انتخابيه شروع به فعاليت نموده اند واين موضوع اين شهرستانها را به رتبه هاي علمي در سطح کشور ارتقا خواهد داد.

وي افزود: آنچه ما در دفتر ارتباط مردمي خود مي بينيم روزانه تعداد بسياري از مراجعه کنندگان خواستار انتقالي و يا جابه جايي دانشجو از سراسر نقاط ايران به شهرهاي نزديک محل سکونت مي باشد که توسعه اين دانشگاهها درسراسر شهرستان نه تنها هزينه خانواده ها را کاهش ميدهد بلکه بر توسعه علمي فرهنگي منطقه خواهد افزود.

نماينده مردم با بيان اينکه انجام کارهاي بزرگ مانند احداث دانشگاهها ومراکز علمي تعامل و هم فکري را مي طلبد اظهار داشت: اميدواريم با حفظ اين همکاري و جديت بيشتر به زودي شاهد استقرار مرکز علوم تحقيقات در حوزه انتخابيه باشيم .


 دبير منطقه 14 دانشگاه آزاد اسلامي:
 دانشگاه مهد نوسازي اجتماع است 

 دبير منطقه 14 دانشگاه آزاد اسلامي گفت: دانشگاه به عنوان مرکز تحقيق و پژوهش علمي و فرهنگي، مهد نوسازي اجتماع است. به گزارش آفرينش، دکتر جديد الاسلامي افزود: دانشگاه از دو جهت يکي از نظر تامين نيروي انساني کارآمد يا افزايش کارايي و بهره‌وري افراد و ديگر از جهت گسترش مرزهاي دانش و فن و پيشبرد تکنولوژي در توسعه اقتصادي موثر است.

وي بيان کرد: محصول دانشگاه، عبارت است از افزودن دانش و معرفت و فن که اگر در وجود افراد باشد به عنوان بهره‌وري نيروي انساني تلقي مي‌گردد و اگر فارغ و جدا از وجود انسان باشد، به صورت مجموعه دانش و تکنولوژي نمايان مي‌شود.

به گفته جديد الاسلامي، دانشگاه محلي است که در آن افکار و انديشه‌ جديد، دانش و معرفت نو، تکنولوژي متحول و فرهنگي خلاق و پويا نشر و نمو مي‌يابد.

وي تصريح کرد: خدمات دانشگاه براي توسعه اقتصادي و توسعه اجتماعي ـ سياسي نقش زير بنايي دارد. وي با بيان اينكه ماموريت جديد دانشگاه‌ها ايجاد قابليت‌هاي كارآفريني در دانش‌آموختگان دانشگاه‌هاست، افزود: دانشگاه‌ها بايد ابتدا خود را براي ايفاي اين نقش آماده كنند، به عبارت ديگر رويكرد كارآفريني دانشگاهي راهي به سوي دانشگاه كارآفرين است. بايد گفت كارآفريني دانشگاهي عبارت از ايجاد زمينه توسعه نوآوري در اعضاي دانشگاه، تجاري كردن نتايج تحقيقات دانشگاهي و نوآوري در گسترش مرزهاي دانش بشري است.


 رئيس واحد رودهن درمراسم سالگرد تاسيس واحد رودهن:
 دانشگاه آزاد اسلامي بزرگ ترين دانشگاه حضوري جهان، افتخاري براي نظام جمهوري اسلامي آفريده است 

 رودهن -خبرنگار آفرينش

پس از تأسيس و راه اندازي واحدهاي اوليه دانشگاه آزاد اسلامي در شهرهايي از جمله تهران، با فاصله زماني تقريباً يك سال يعني در 14 آبان 1362، دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن شروع به كار كرد.وي افزود: دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان منبع جوشان علم و دانش و بزرگ ترين دانشگاه حضوري جهان، افتخاري درخشان براي نظام جمهوري اسلامي ايران آفريده است.دکتر حيدري افزود:بهره مندي از جايگاه شايسته در عرصه جنبش نرم افزاري و توليد علم، ايجاد كرسي هاي نظريه پردازي، توسعه رشته هاي كاربردي نظير نانوتكنولوژي،بيوتكنولوژي،IT و پيشقدم شدن درزمينه دستيابي به تكنولوژي جوش هسته اي و توليد آب شيرين از فعاليت هاي نوين دانشگاه آزاد اسلامي است .وي خاطر نشان کرد: بيش از 1200 تشكل سياسي و اجتماعي و صدها انجمن علمي و فرهنگي با فراغ خاطر در دانشگاه آزاد اسلامي آزادانه به فعاليت مي پردازنــد و از لحاظ كمي و كيفــي و تعالي جويــي هرروز ارتقاء مي يابند.

وي افزود:كسب رتبه برتر در زمينه اقامه نماز در سال جاري براي پنجمين مرتبه توسط دانشگاه آزاد اسلامي در بين تمام دستگاه ها و سازمان ها و همچنين برپايي مسابقات و محافل قرآن و عترت طي سال هاي گذشته همواره در رتبه نخست قرار داشته است .وي گفت: توفيقات مداوم دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي در عرصه هاي ورزشي كه كوله باري از افتخارات را براي كشور به ارمغان آورده اند و رشد چشمگير مقالات ISIاستادان و دانشجويان در نشريات معتبر بين المللي و حضور آن ها در مجامع آكادميك و درخشش در مسابقات بين المللي اختراعات و اكتشافات و رقابت هاي ربوكاپ، احداث بزرگ ترين كتابخانه دانشگاهي كشور، افتخارات درخشاني براي ميهن اسلامي مان رقم زده است.

رئيس واحد رودهن گفت: در عرصه بين المللي، عضويت دانشگاه آزاد اسلامي در انجمن بين المللي دانشگاه ها IAU ، عضويت در اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام ISESCO ، و رياست شوراي اجرايي اين اتحاديه، عضويت رسمي در انجمن بين المللي رؤساي دانشگاه ها IAUP ، و ... مؤيد موفقيت هاي دانشگاه آزاد اسلامي در عرصه هاي فراملي است.از سال 1365 تاكنون، در اثر گسترش سريع دانشگاه آزاد اسلامي، روند مهاجرت، افزايش جمعيت، تغييرات اقتصادي ، اجتماعي و نيز ساخت و ساز در اين شهر افزايش فوق العاده داشته است و اين افزايش همچنان سير صعودي را طي مي كند.

وي در خاتمه افزود: دانشگاه آزاد اسلامي واحد رودهن پس از پيمودن بيست و هشت سال راه هاي سخت و پرسنگلاخ معرفت اندوزي و علم آموزي هم اكنون با تكيه بر الطاف الهي و پشتيباني مردمان فرهيخته ميهن بزرگمان سرافراز و پيشتاز بر فراز قلل رفيع رفعت و عزت ايستاده و خدمت به دانش پژوهان و حكمت اندوزان ايران زمين را بزرگ ترين افتخار خود مي داند.


 رئيس دانشگاه آزاد اسلامي گرگان خبر داد:
 با هدف تجاري سازي طرحهاي تحقيقاتي مرکز توليد گل وگياه درواحد گرگان ايجاد مي شود 

 دکتر رضا علي محسني گفت : با هدف تجاري سازي طرحهاي تحقيقاتي دانشگاه آزاد اسلامي گرگان موفق به کسب مجوز مرکز توليد گلهاي زينتي و گياهان دارويي از معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي شد.به گزارش آفرينش، دکتر محسني هدف از راه اندازي اين مرکز را عرضه گل و گياه به بازارهاي داخلي و صادرات به بازارهاي خارجي و همچنين بازارخريد و فروش گل و گياه زينتي در سطح کشور و کشورهاي حاشيه درياي خزر راه اندازي ذکر کرد و گفت : در چشم انداز آينده اين مرکز ، تبديل به يکي از بزرگترين مراکز توليد گل و گياه در شمال کشور ديده شده است.

رئيس واحد گرگان تصريح کرد : پرورش محصولات باغباني از جمله گلها و گياهان زينتي ، گياهان دارويي و سبزيجات و صيفي جات در دنيا يکي از مناسب ترين روشهاي کسب درآمد و ايجاد ارزش افزوده است و در اين طرح تلاش بر اينست تا با استفاده از نتايج تحقيقات انجام شده توليد انبوه گياهان زينتي و گياهان دارويي صورت گيرد و در همين راستا امكان آموزش و بهره گيري از فنون جديد در زمينه پرورش گل‌ها گياهان زينت براي توليد كنندگان سنتي و فرصت اشتغال و همكاري براي فارغ التحصيلان دانشگاه فراهم خواهد شد.


 از سوي صندوق رفاه دانشجويان؛
 آخرين مهلت پرداخت بدهي اعلام شد 

 صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت در اطلاعيه اي دانش آموختگان بدهکار گروه علوم پزشکي را به پرداخت بدهي فراخواند و مهلت زماني براي بدهي معوقه اين افراد را اعلام کرد. به گزارش مهر، بر اساس اعلام صندوق رفاه، واحد پيگيري دانش آموختگان صندوق در نظر دارد بر اساس قانون از کليه دانش آموختگان گروه پزشکي که تاکنون جهت تعيين وضعيت بدهي خود اقدام نکرده اند، جريمه ديرکرد اخذ کند.

از کليه افرادي که در گروههاي پزشکي تحصيل کرده اند، تقاضا مي شود جهت اطلاع از وضعيت بدهي خود به سايت صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت مراجعه کرده و نسبت به پرداخت بدهي خود اقدام کنند. از دانش آموختگاني که تا تاريخ 30 دي ماه 90 بدهي معوق خود را واريز کنند جريمه ديرکرد اخذ نمي شود. همچنين دانش آموختگان پس از واريز بدهي خود را از راه هاي مختلف مي توانند از مجوزهاي صندوق رفاه استفاده کنند.

دانش آموختگان همچنين مي توانند با مراجعه به معاونت دانشجويي و رفاهي دانشگاه هاي علوم پزشکي محل سکونت و يا اشتغال، درخواست خود را ارائه و از طريق سيستم Online در معاونت‌هاي مربوطه نسبت به دريافت پاسخ خود اقدام کنند.

همچنين افراد با مراجعه به سايت صندوق رفاه مي توانند درخواست خود را به صورت الکترونيکي ارسال و جهت پرينت نامه به معاونت هاي دانشجويي و رفاهي دانشگاه محل سکونت خود مراجعه کنند.


 فرهنگ دانشگاه 

 شرکت واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي در راهپيمايي روز 13 آبان

کارکنان و دانشجويان واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي در سراسر کشور همسو با ساير مردم در راهپيمايي روز 13 آبان شرکت کردند. واحد هاي شرکت کننده در راهپيمايي يوم الله 13آبان از اين قرار است.منطقه 17 دانشگاه آزاد اسلامي، قائم شهر، بافت،کازرون ، بندرعباس، دهلران، ايذه ، مرند، فيروزکوه، زابل، انديمشک،کرمانشاه، بردسير، شوشتر،ملکان، زواره، نائين، بندر جاسک، آزادشهر، سقز، آستارا، گيلان، تنکابن، سلماس، اردبيل و اسلام‌آباد.

رييس مرکز مشاوره دانشگاه آزاداسلامي يزد:

کرسي‌هاي آزادانديشي يکي از مطالبات جدي فضاي دانشگاهي است

رييس مرکز مشاوره دانشگاه آزاداسلامي يزد با تاكيد بر برگزاري كرسي‌هاي آزاد انديشي در دانشگاه‌ها، گفت: کرسي ‌هاي آزاد انديشي يکي از مطالبات جدي فضاي دانشگاهي است و زمينه‌اي براي رشد، بالندگي و شکوفايي آراست که بايد تلاش شود اين کرسي‌ها با نظم و دقت برنامه‌ريزي و اجرا شود. به گزارش ايسنا، فلاح در نشست "ماهواره، بله يا خير؟" خطاب به دانشجويان، اظهار كرد: اگر به دانشگاه به عنوان جايگاهي براي فرايند تفکر و انديشيدن بنگريم مسلماً برگزاري کرسي آزاد انديشي در آن يکي از ضرورت هاي لازم‌الاجرا در اين مراکز مهم علمي و فرهنگي محسوب مي‌شود.

وي با بيان اينكه توسعه فرهنگ آزاد انديشي و مطالعه و تفکر براي رسيدن به هدف يکي از نتايج مهم برگزاري اين جلسات در دانشگاه خواهد بود، تصريح كرد: البته بايد توجه داشت كه موضوع آزاد انديشي به عنوان يک فرهنگ تلقي شود. وي افزود: تعريف حريم‌ها، حدود موضوعات و برخورد کردن به موضوعات به صورت کارشناسانه بايد در کرسي‌ها مورد نظر و توجه برگزارکنندگان آن باشد و اگر کرسي‌هاي آزاد انديشي با چهار چوب تعريف شده‌اش در دانشگاهها برگزار شود فرصت‌هاي مناسبي براي ارتباط نظرات و افکار مختلف انديشمندان به معناي تقويت موضوع توليد علم و تکميل فرآيند تعقل و تفکر را راه‌اندازي و جهت‌دهي مي‌کنند. فلاح ادامه داد: کرسي‌هاي آزاد انديشي يکي از مطالبات جدي فضاي دانشگاهي است و زمينه‌اي براي رشد، بالندگي و شکوفايي آراست که بايد تلاش شود اين کرسي‌ها با نظم و دقت برنامه ريزي واجرا شود. وي خاطر نشان کرد: کرسي‌هاي آزاد انديشي که از سال‌هاي گذشته شروع شده بايد با کميت و کيفيت بيشتر ادامه داشته باشد و از شاخص‌هاي مطالعه، سند و حرفهاي علمي، منابع و استدلال‌هاي علمي و رواني گفتار در اين کرسي هاي آزاد انديشي استفاده شود.

بهره برداري آزمايشگاه هدروليک و سيالات در واحد صوفيان

آزمايشگاه هدروليک و سيالات رشته عمران و مکانيک با دوازده ست آزمايشگاهي در دانشگاه آزاد اسلامي صوفيان به بهره برداري رسيد. به گزارش آنا، مسئول پژوهش واحد صوفيان گفت: اين آزمايشگاه که با هزينه اي بالغ بر دويست ميليون ريال تجهيز شد، امکان اجراي 18 نوع آزمايش مختلف در رشته هاي عمران و مکانيک را فراهم کرده است و دانشگاه در صدد است با عقد قرارداد با ساير دانشگاهها و مراکز آموزشي همجوارامکان استفاده آنها از اين امکانات را نيز ميسر سازد.

مهندس هادي دهقان افزود: در حال حاضر با خريد دوربين سرعت بالا و منبعهاي ولتاژ بالا آزمايشگاه EHD را تجهيز ميکنيم که دومين آزمايشگاه در شمالغرب کشور خواهد بود. وي در ادامه از حمايت ها و اهميت دادن مسئولين دانشگاه در بروز سازي وافزايش امکانات آزمايشگاهي جهت بالا بردن کيفيت آموزش در واحد تقدير وتشکر کرد.

3نوع خانه فرهنگ در دانشگاه‌ها ايجاد مي‌شود

مديركل فرهنگي وزارت علوم از ايجاد سه نوع خانه فرهنگ در دانشگاه‌ها خبر داد. به گزارش دانشجو، دكتر جليل دارا گفت: كميته فني براي تاسيس خانه هاي فرهنگ تشكيل شده است كه در اين كميته سه نوع خانه فرهنگ در دانشگاه ها ايجاد مي شود.

مديركل فرهنگي وزارت علوم اضافه كرد: تيپ يك خانه فرهنگ با جمعيت دانشجويي بين 2 تا 3 هزار نفر، تيپ 2 بين 7 تا 10 هزار نفر و تيپ 3 بالاي 10 هزار دانشجو تاسيس خواهد شد.وي با انتقاد از برخي دانشگاه ها گفت: بيشتر دانشگاه ها در راستاي سياست و برنامه ريزي هاي وزارت علوم حركت نمي كنند؛ مانند تاسيس خانه هاي فرهنگ كه بيش از يك سال است ابلاغيه آن به دانشگاه ها داده شده، اما در بيشتر
دانشگاه ها حركتي در اين خصوص صورت نگرفته است.

انعقاد قرارداد انجام طرح پژوهشي برون دانشگاهي در واحد زابل

قرارداد انجام يک طرح پژوهشي برون دانشگاهي توسط دکتر محمد رضا نورا عضو هيأت علمي واحد زابل منعقد شد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد زابل، معاون پژوهشي واحد زابل ضمن اعلام اين خبر افزود: اين طرح به عنوان اولين طرح پژوهشي بين دانشگاهي ميان دانشگاه آزاد اسلامي واحد زابل ودانشگاه علوم پزشکي زابل و با رويکرد علمي –پژوهشي، با عنوان مينوالوژي ،مورفولوژي و ژئوشيمي ذرات گرد و غبار و تأثير آن بر سلامت دستگاه تنفسي جمعيت تحت پوشش منطقه سيستان در سال 1390 به ارزش 000/000/300 ريال منعقد شد. حسنعلي رخشاني نسب گفت: اين طرح پژوهشي براي مناطق در معرض توفان هاي شن،گردو غبار و يا ذرات معلق در هوا کاربرد بسياري دارد و براي اولين بار در منطقه مورد بررسي وپژوهش قرار خواهد گرفت. در اين طرح در خصوص آثار مخرب و عوارض ريزگردها وذرات گردو غبار بر سلامت دستگاه تنفسي جمعيت ساکن در منطقه سيستان تحقيق خواهد
شد.

اعزام 600 دانشجوي تهراني به منطقه عملياتي شلمچه

600دانشجوي دانشگاه‌هاي استان تهران مراسم معنوي روز عرفه را در منطقه عملياتي شلمچه برگزار مي‌کنند.به گزارش دانشجو، در آستانه يوم‌الله 13 آبان، 600 دانشجوي دانشگاه‌هاي استان تهران به مناطق عملياتي جنوب کشور اعزام شدند.اين دانشجويان از يادمان‌هاي 8 سال دوران دفاع مقدس بازديد کرده و مراسم معنوي روز عرفه را در منطقه عملياتي شلمچه برگزار مي‌کنند.

تجهيز و راه اندازي آزمايشگاه کشت سلولي در واحد شهرري

با همکاري دكتر چراغعلي رياست واحد شهرري و حوزه معاونت پژوهشي واحد، آزمايشگاه کشت سلولي در اين واحد دانشگاهي تجهيز و راه اندازي گرديد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحدشهرري، مهندس احمدي مجدآبادي رئيس اداره امور آزمايشگاهها و کارگاه هاي واحد شهرري گفت: اين آزمايشگاه مجهز به دستگاههاي مختلفي مي باشد که برخي از آنها عبارتند از : هود لامينار فلور، انکوباتور CO2 دار، ميکروسکوپ اينورت مجهز به دوربين و مانيتور، تانک ازت، سيستم فيلتراسيون، سانترفيوژ و ... که با هزينه اي بالغ بر هفتصد ميليون ريال تجهيز گرديده است.

وي ضمن سپاسگزاري از همکاري دکتر بيخوف از اعضاي هيات علمي گروه زيست شناسي و کارشناسان آزمايشگاه هاي زيست شناسي ابراز كرد: با فراهم آمدن اين امکانات علي رغم آن که ميتوان کيفيت آموزشي را خصوصاً در آزمايشگاههاي زيست سلولي ملکولي و ژنتيک ارتقاء بخشيد، امکان انجام بسياري از پروژه هاي تحقيقاتي استادان و دانشجويان کارشناسي ارشد درداخل واحد فراهم مي گردد و وابستگي به مراکز علمي خارج از دانشگاه مرتفع مي شود.احمدي همچنين امکان برگزاري کارگاههاي کشت سلولي و ساير کارگاه هاي مرتبط را از ديگر مزاياي راه اندازي اين آزمايشگاه برشمرد.

همايش" چالشهاي دانشجويان در هزاره سوم" درواحد تبريز برگزارشد

به همت معاونت دانشجويي دانشگاه آزاداسلامي تبريز همايش" چالشهاي دانشجويان در هزاره سوم "در اين دانشگاه برگزار گرديد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد تبريز،دکتر محمود گلزاري استاد مشاوره دانشگاه علامه تهران در اين همايش گفت: دوستي ها و ارتباطات دخترها و پسرها در محيط هاي دانشگاهي بايد به صورت علمي مطرح شود.دکتر گلزار افزود: دانشگاه عرصه خوب و مناسبي براي ازدواج است به شرطي که با همکاري مشاوران صورت گيرد و دانشگاه بايد بتواند دراين راستا گامهاي موثري بردارد.وي با اشاره به سير ارتباطات در دوره هاي مختلف سني گفت:در دوره قبل از دبستان بچه ها با هم دوست هستند ولي گرايش هاي جنسي به هم ندارند،در دوره دبستان بچه ها با همجنس هاي خود دوست هستند و گرايش کمي نسبت به جنس مخالف دارند واز دوران نوجواني به بعد کشش به جنس مخالف شروع مي شود که همراه با تغييرات در جسم، استقلال طلبي،کمال طلبي و کمال جويي و ...مي باشد.همايش چالشهاي دانشجويان در هزاره سوم 14 آبان در سالن شهريار دانشگاه آزاداسلامي تبريز برگزارشد.گفتني است، بعداز اين همايش نيز جلسه هم انديشي اساتيد دانشکده علوم تربيتي و علوم انساني در مورد خود توجيهي با حضور دکتر محمود گلزاري و دکتر ملکي رئيس دانشگاه آزاداسلامي تبريز در سالن شمس اين دانشگاه برگزارشد.

استاد کريم زماني:

شرط فهم متون کلامي مولانا انس با او و آثارش است

کرج –خبرنگار آفرينش

نشست بررسي جايگاه معنوي مولانا و تأثير عرفانيات در ادب پارسي با سخنراني استاد کريم زماني، شارح مثنوي مولوي و با حضور جمع کثيري از استادان و دانشجويان دانشکده ادبيات و زبان‌هاي خارجي دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج در محل سالن همايش‌هاي شهيد باهنر اين دانشکده برگزار شد.در اين نشست استاد کريم زماني با اشاره به منظور مولانا از "هستي" در غزلياتش، اظهار داشت: از نظر مولانا ، هستي حقيقي فقط از آن خداوند است و آن حقيقت مطلق در واقع " هست ِ نيست رنگ " مي‌باشد که اين ترکيب در اشعار وي بسيار پررنگ و پرمعني مي‌باشد.وي شرط فهم متون کلامي مولانا را انس يافتن با وي و آثارش دانست و افزود: در هر مصراعي از اشعار مولانا ، ضماير مانند رقص نور تغيير مي‌يابند و به همين دليل شرح و توضيح ابيات مولانا تا اندازه اي مشکل مي‌شود، بنابراين يک شرح کننده اشعار مولانا ، بايد کاملاً با زبان مولانا آشنا باشد.

دکتر زرين تاج پرهيزگار عضو هيئت علمي واحد کرج نيز در گفت و گويي با خبرنگار آفرينش در کرج بيان داشت: استاد کريم زماني ، يکي از شارحان معاصر مثنوي مولوي و متخصص مولوي‌شناس است که کتاب و شرح وي در خصوص مثنوي معنوي در مقاطع مختلف تحصيلي از دوره کارشناسي تا مقطع دکتراي تخصصي ادبيات از مواد اصلي و منابع معتبر دانشجويان رشته زبان و ادبيات فارسي به شمار مي‌رود. وي افزود: اين نشست با همکاري معاونت فرهنگي و دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج و با مديريت دانشکده ادبيات و زبان هاي خارجي اين واحد دانشگاهي برگزار شده است و دانشکده ادبيات واحد کرج قصد دارد که پس از اين نيز همچون گذشته با برگزاري نشست‌هاي ادبي در مناسبت هاي گوناگون از چهره‌هاي شاخص ادبي و فرهنگي دعوت به عمل آورد.


 پيشينه علوم 

 علم حقوق

قسمت چهارم

منابع حقوق در ايران باستان

کتاب ونديدا: کتاب اوستا شامل بيست و يک نسک است که اين نسکها به سه بخش تقسيم شده و هر بخش شامل هفت جلد کتاب که بخش اول مشتمل بر سرودههاي ديني و ادبيات و اصول دين زرتشت بوده و بخش دوم شامل ادعيه و نماز و پرستشهاي روزانه و اوقات ديگر سال مي باشد و بخش سوم داتيک شامل هفت جلد کتاب مختص قوانين و احکام و آداب معاملات و غيره بوده که تنها يک جلد آن به نام ونديداد تا به حال محفوظ مانده است.

ونديداد به معناي قانون ضد ديوان و مشتمل بر بيست و دو فصل است و فصل چهارم آن درباره عقود خلف عهد و بيداد و جزاي اعمال است.

ديوان در اصل خدايان هند و ايراني بودند که هنوز هم در هندوستان به همان نام باقي و پرستش ميشوند، اما در ايران بنا بر مندرجات کتب مخالفت با ديوان و ديوپرستي سابقه چندهزار ساله داشته و هرچند زرتشت آن خدايان را از تخت خدايي و قدرت معنوي فرود آورد، ولي با هم تا قرنها آيين ديوپرستي در مناطق کوهستاني و صعب العبور سلسله جبال البرز و بخشهاي گيلان و مازندران و سواحل درياي خزر باقي ماند. بعداً با گسترش آيين زرتشت نام ديو بر اهريمن و شيطان نيز اطلاق شد که مظهر ناپاکي و پليدي محسوب ميشدند.

ماتيکان هزار داتستان: واژه ماتيکان به معناي شرح و بيان، مختص يا مجمل و يا تلخيص به کار ميرود و واژه داتستان را به معني قانون مدني و يا مواد قانون ترجمه کرده اند و واژه هزار به مفهوم بسيار است.

ماتيکان هزار داتستان در واقع مجموعهاي از هزار نکته حقوقي است و حقوق مدني ساساني را تشکيل ميدهد. داتستان دينيک: قوانين ديني که مشتمل بر بسياري از قوانين عهد قديم است.

ادامه دارد

تهيه‌ و تنظيم: فهيمه‌سادات موسي کاظمي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته