جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/08/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4014

ترفند جديد صرافان براي فروش ارز؛
براي دريافت ارز منتظر دريافت ايميل باشيد!


آب شمال به تهران منتقل مي‌شود


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 ترفند جديد صرافان براي فروش ارز؛
 براي دريافت ارز منتظر دريافت ايميل باشيد! 

در حالي که از هفته گذشته صف‌هاي طولاني براي خريد ارز مقابل صرافي بانک‌ها شکل مي‌گرفت به تازگي مسئولان اين بخش به مشتريان اعلام کردند که براي دريافت ارز فقط نام بنويسند و منتظر دريافت ايميل باشند. به گزارش فارس همزمان با اوج‌گيري التهابات بازار ارز از هفته گذشته تاکنون اتفاقات مختلفي در اين بازار مشاهده شد که اوج آن ثبت نرخ فروش دلار 1335 توماني در اواخر روزهاي هفته قبل بود.به دنبال افزايش نرخ ارز در بازار آزاد، صرافي بانک‌ها اقدام به عرضه ارز تنها به قشر صراف نمودند تا با اين سياست تا حدودي مانع از تداوم سير صعودي دلار در بازار شوند.

اما در حالي که بانک مرکزي اين سياست را از طريق صرافي بانک‌ها اجرايي نمود، ولي پاسخ آن در واقعيت بازار مشاهده نشد، چرا که قيمت‌هاي فروش ارز در صرافي بانکها نيز با قيمت دولتي دلار و ساير ارزها تفاوت فاحشي دارد.براساس سياست بانک مرکزي هر صراف داراي مجوز اين بانک مي‌تواند روزانه تا سقف 200 هزار دلار دريافت کند، اما با وجود اينکه صرافي‌ها اين ميزان سهميه را روزانه از مجاري بانکي دريافت مي‌کنند ولي از فروش ارز به مشتريان واقعي امتناع مي‌کنند.صرافي بانک‌ها در حالي که تا روز پنجشنبه ارز را با قيمت 1315 تومان به صرافان مي‌فروختند همزمان با پايين آمدن قيمت‌ها در بازار نرخ فروش ارز را به نقل از بانک مرکزي 1305 تومان اعلام کردند اين در حالي است که بانک مرکزي نرخ رسمي دلار را 1080 تومان تعيين کرده است.البته اين فقط نرخ اعلام‌شده در برخي از صرافي‌ها است، چرا که مشتري از اين شعب بيرون مي‌آمد که موفق به دريافت ارز شده باشد.

نرخ دلار آزاد 1323 تومان

قيمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح قديم در بازار 607 هزار تومان و طرح جديد 592 هزار تومان است، نرخ هر دلار در بازار آزاد 1323 تومان و در بازار اصلي 1080 تومان است براين اساس اختلاف قيمت دلار بانکي و آزاد به 243 تومان رسيد. به گزارش مهر، قيمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح قديم در بازار 607 هزار تومان، طرح جديد 592 هزار تومان، نيم سکه 284 هزار تومان، ربع سکه 147 هزار تومان و گرمي 77 هزار تومان است.بانک مرکزي نرخ هر قطعه سکه تمام بهار طرح قديم را براي عرضه در شعب بانکي 590 هزار و 720 تومان، 281 هزار و 840 تومان، نيم سکه را 146 هزار و 120 تومان و ربع سکه را 75 هزار و 400 تومان اعلام کرد.

نرخ هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1755 دلار و هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار داخلي 54 هزار و 830 تومان است.صرافان بازار هم قيمت هر دلار در بازار آزاد را 1323 تومان و هر يورو را 1830 تومان اعلام کردند، بانک مرکزي هم نرخ هر دلار در بازار اصلي را با روندي کاهشي 1080 تومان و هر يورو را با روندي افزايشي 1490 تومان تعيين کرد.


 آب شمال به تهران منتقل مي‌شود 

براساس طرح جديدي كه شركت آب منطقه‌اي تهران دنبال مي‌كند، آب سرچشمه‌هاي شمال كوهستان البرز و منطقه خزر به تهران منتقل خواهد شد. به اين صورت كه آب از ارتفاع‌هاي 2000 و 3000 البرز شمالي و منابع آبي سردآب‌رود و چالوس براي مصرف در استان‌هاي تهران، البرز و قزوين (مناطق جنوبي كوهستان البرز) منتقل خواهد شد. مديرعامل شركت آب منطقه‌اي تهران با تاييد اين خبر به ايسنا گفت: در حال انجام مطالعات طرح انتقال آب البرز شمالي هستيم و اميدواريم كه تا يك ماه آينده بتوانيم اين مطالعات را به نتيجه برسانيم و درصورت نهايي ظرف دو تا سه سال اين طرح را عملياتي كنيم.خسرو ارتقايي افزود: انتظار مي‌رود با اجراي اين طرح كمبود آب در استان‌ها تهران، البرز و بخش‌هايي از استان قزوين از طريق طرح انتقال آب بين حوزه‌اي از سرچشمه‌هاي البرز شمالي برطرف شود.

به گفته وي، مقاصد اصلي آب انتقال يافته توسط اين طرح، استان تهران، استان البرز و شهرهاي جديد پرند و هشتگرد است كه جمعيت زيادي به واسطه ساخت مسكن مهر در آن‌ها ساكن شده است. همچنين بخش‌هايي از استان قزوين نيز از اين آب بهره‌مند خواهند شد. وي در پاسخ به اين سئوال كه اجراي اين طرح براي چه زماني در نظر گرفته شده است، تصريح كرد: اين طرح اكنون در مرحله مطالعات شاختي است و اگر مطالعات اوليه در كميته تخصيص وزارت نيرو به تصويب برسد مي‌توانيم باتوجه به گستردگي طرح مي‌توانيم از روش‌هاي طرح و اجرا جلو برويم و هم‌زمان با تكميل مطالعات مي‌توانيم عمليات اجرايي حفاري، زمين‌شناسي و ... را انجام دهيم كه پروژه تا سه‌سال آينده عملياتي و اجرايي شود.


 تريبون اقتصادي 

 خبرنگاران براي معافيت مالياتي اعلام وضعيت کنند!

رئيس کل سازمان امور مالياتي از وزارت ارشاد و نيز خبرنگاران خواست با مراجعه به ادارات اين سازمان در کل کشور و اعلام وضعيت حرفه اي خود، براي بهره مندي از معافيت مالياتي اقدام کنند و هيچ مشکلي از اين بابت وجود ندارد. به گزارش فارس ، ‌علي عسکري درباره وضعيت معافيت مالياتي خبرنگاران اظهارداشت: خبرنگاران سه گروه هستند که يک گروه از آنها مثل خبرنگاران صدا و سيما که حقوق بگير هستند کارمند محسوب مي‌شوند و براساس ميزان حقوقشان، ماليات پرداخت مي‌کنند.وي ادامه داد: برخي ديگر شغل آنها خبرنگاري است و کارمند نيستند که اين افراد بايد از وزارت ارشاد مجوز کار خبرنگاري داشته باشند و اگر اين مجوز را به ما ارائه کنند، از پرداخت ماليات معاف مي‌شوند.رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور افزود: عده‌اي کارخبرنگاري انجام مي‌دهند، ولي در هيچکدام از اين مجموعه ها جاي نمي گيرند، اما چون در نظام مالياتي بايد جايگاه همه مشخص باشد، آنها هم بايد در يکي از اين دو دسته قرار بگيرند و اگر مجوز کار خبرنگاري نتوانند بگيرند، بايد ماليات پرداخت کنند.عسکري اضافه کرد: ما از وزارت ارشاد و خود خبرنگاران خواسته‌ايم که خبرنگار بودن خودشان را به ما اعلام کنند تا در مورد معافيت مالياتي ترتيب اثرداده شود و هيچ مشکلي براي استفاده از اين معافيت وجود ندارد.

وزير جهادكشاورزي عضو جديد شوراى پول و اعتبار

هيات وزيران بنا به پيشنهاد بانک مرکزي، وزير جهاد کشاورزي را به عنوان يکي از وزيران عضو شوراي پول و اعتبار و وزيران نفت و صنعت، معدن و تجارت را به عنوان وزيران عضو مجمع عمومي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران تعيين کرد. به گزارش ايسنا هيات وزيران بنا به پيشنهاد بانک مرکزي و به استناد مواد (88) و (89) قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوري اسلامي ايران ـ مصوب 1389ـ با تعيين وزير جهاد کشاورزي به عنوان يکي از وزيران عضو شوراي پول و اعتبار و همچنين با انتخاب وزراي نفت و صنعت، معدن و تجارت به عنوان وزيران عضو مجمع عمومي بانک مرکزي موافقت کرد.

با دستور وزير نفت؛

ساعت كاري در پارس جنوبي شبانه‌روزي مي‌شود

وزير نفت ضمن اعلام اين كه امسال ظرفيت توليد از پارس جنوبي از 290ميليون مترمکعب در روز عبور خواهد کرد، به پيمانكاران فازهاي گاز ميدان پارس جنوبي دستور داد كه طي يک ماه آينده کار را به طور شبانه‌روزي و در سه شيفت ادامه دهند. به گزارش ايسنا، رستم قاسمي در چهارمين سفر خود به عسلويه بعد از تصدي كرسي وزارت نفت تاکيد کرد: در همه فازهاي پارس جنوبي به‌ويژه فازهاي 12، 15، 16، 17 و 18 که امسال و سال آينده به بهره‌برداري مي‌رسد، لازم است کار به صورت جهادي و شبانه روزي در دو يا سه نوبت کاري انجام شود و پيمانکاران موظفند طي يک ماه آينده کار را شبانه‌روزي كنند.

مصرف عسل در ايران دو برابر ميانگين جهاني

رئيس بخش پژوهش‌هاي زنبور‌عسل موسسه تحقيقات علوم دامي کشور گفت: ايراني‌ها با ميانگين مصرف عسل 573 گرم در سال دو برابر ميانگين جهاني عسل مصرف مي‌کنند، در عين حال در مقايسه با کشورهاي توسعه يافته که سالانه يک الي دو کيلو مصرف سرانه دارند،وضعيت مطلوبي نداريم. به گزارش فارس؛ غلامحسين طهماسبي در اولين جشنواره ملي علمي و ترويجي عسل و سلامت جامعه در کرج گفت: تعداد کلوني‌هاي مدرن کشور از 850 هزار در سال 56 به 5 ميليون و صد هزار کولوني افزايش يافته است.همچنين ميزان کلوني‌هاي سنتي نيز با سير ثابت حدود 350 هزار کولوني است.رئيس بخش پژوهش‌هاي زنبور عسل موسسه تحقيقات علوم دامي کشور افزود: اگر چه توليد عسل طي سال‌هاي گذشته روند صعودي داشته اما طي چند سال اخير به دليل شرايط اقليمي با نوسان همراه بوده است.طهماسبي گفت: مصرف سرانه دنيا 235 گرم در سال اما در کشور ما حدود 600 گرم در سال است،اگر چه نسبت به دنيا وضعيت بهتري داريم اما نسبت به کشورهاي توسعه يافته که سرانه مصرف آنها يک الي دو کيلوگرم در سال است وضعيت مطلوبي نداريم.همچنين،مديرکل دفتر طيور کرم ابريشم و زنبور عسل وزارت جهاد کشاورزي از چالش‌هاي اساسي توليد زنبور عسل در کشور و برنامه‌‌هاي وزارت جهاد کشاورزي براي رفع اين مشکلات خبر داد. به گزارش فارس احمد ترکاشوند گفت: عرضه عسل‌هاي غيراستاندارد و وجود داروهاي غيرمجاز که گفته مي‌شود با منشاء‌ عسل است از چالش‌هاي اصلي توليد عسل در کشور است.مديرکل دفتر طيور کرم ابريشم و زنبور عسل وزارت جهاد کشاورزي افزود: همچنين فقدان رديف اعتباري مشخص، عدم آشنايي کشاورزان با اهميت گردافشاني، ضعف بازاريابي و استاندارد نبودن کندوها و عدم رعايت مسائل بهداشتي از ديگر مشکلات اين بخش است.

کاهش نرخ سود تسهيلات مسکن مهر در بافت‌هاي فرسوده

معاون وزير راه و شهرسازي از کاهش نرخ سود تسهيلات مسکن مهر در بافتهاي فرسوده و خودمالک کلانشهرها، مراکز استان و شهرها خبر داد. مجيد کيان‌پور در گفت و گو با فارس اظهار داشت:نرخ سود تسهيلات مسکن مهر (براي خود مالکين) در بافت‌هاي فرسوده در دوران ساخت 11 درصد و 12 درصد در دوره فروش اقساطي است، بنابراين چنانچه اين افراد در سال‌هاي گذشته واجد شرايط مسکن مهر باشند و بخواهند از خط اعتباري مسکن مهر در بافت فرسوده استفاده کنند نرخ سود آنها تغيير مي‌کند.وي افزود: نرخ سود تسهيلات مسکن مهر در کلان شهرها و تهران 9 درصد، مراکز استان‌ها 7 درصد و ساير شهرها هم 4 درصد است.کيان پور ادامه داد: اين تسهيلات براي افرادي است که واجد شرايط مسکن مهر هستند مي‌توانند از اين شرايط در بافت فرسوده استفاده کنند، به عنوان مثال در تهران با 3 درصد کاهش به 9 درصد مي‌رسد چرا که اکثر اين واحدها در حال ساخت هستند.

سطح آب درياچه اروميه افزايش يافت

مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران از بارش 16 ميليمتري باران در حوزه آبريز درياچه اروميه طي هفته نخست آبان ماه خبر داد و گفت: سطح آب درياچه اروميه افزايش يافت. به گزارش مهر، محمد حاج رسولي ها اعلام کرد: در حالي که در 2 سال گذشته همواره سطح آب درياچه اروميه در مهرماه پايين مي آمد اما با بارش هاي اخير اين اتفاق در سال جاري نيفتاده است.مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران از بالا آمدن سطح آب درياچه اروميه به دليل بارش هاي اخير در اين حوضه آبريز خبر داد و اظهار داشت: از ابتداي سال آبي جاري تا پايان هفته نخست آبان ماه در حوضه آبريز درياچه اروميه 28 ميليمتر بارندگي صورت گرفته است که اين ميزان نشان از افزايش 460 درصدي بارش در مقايسه با دوره مشابه سال آبي گذشته دارد.

ميزان عيدي امسال کارگران اعلام شد

کارگران مشمول قانون کار امسال بين 660 تا 990 هزار تومان عيدي مي گيرند. به گزارش فارس، بر اساس قانون کار فعلي، ميزان عيدي کارگران در هر سال بر اساس فرمول خاصي تعيين مي شود به اين ترتيب که کارگران به ميزان دو برابر حقوق پايه خود عيدي مي‌گيرند به شرطي که آن رقم از 3 برابر حداقل دستمزد آن سال بيشتر نشود. به عبارت ديگر حداقل عيدي کارگران دو برابر حداقل دستمزد آن سال و حداکثر عيدي نيز 3 برابر حداقل دستمزد است.به اين ترتيب با توجه به اينکه حداقل دستمزد امسال 330 هزار تومان تعيين شده است، حداقل عيدي امسال کارگران 660 هزار تومان و حداکثر نيز 990 هزار تومان خواهد بود.

جشنواره خدمات پس از فروش برپا مي شود

مديرعامل ايساکو در واکنش به وجود قطعات چيني در شبکه نمايندگي هاي ايران خودرو گفت: به جرات بايد بگويم که در سال جاري و تاکنون هيچ قطعه چيني براي شبکه ايران خودرو خريداري نشده است.به گزارش موج، بهزاد ظهيري، با بيان اين مطلب و با تاکيد بر اينکه ما نيروي انتظامي و گمرک نيستيم که بدانيم فلان قطعه در چين توليد مي شود و در ايران به نام کالاي ايراني عرضه مي شود، تصريح کرد: کيفيت تمام قطعاتي که از سوي ايساکو تامين و خريداري مي شود در آزمايشگاه هاي اين شرکت مورد بررسي قرار مي گيرد و پس از کسب تاييديه هاي لازم در شبکه توزيع مي شود.وي در ادامه از برگزاري اولين جشنواره خدمات پش از فروش ايران خودرو با رويکرد رضايت هرچه بيشتر مشتريان از 15تا 25 آبان ماه جاري در سراسر كشور خبر داد. ظهيري اظهار داشت: خدمات ويژه اين جشنواره که به مناسبت اعياد قربان تا غدير تدارک ديده شده است به تمامي دارندگان خودروهاي داراي گارانتي و بدون گارانتي توسط نمايندگي هاي برتر ايساکو تعلق خواهد گرفت.به گفته وي، جشنواره بزرگ خدمات پس از فروش ايساکو در دامنه بزرگي از ارايه خدمات متنوع، جوايز و تخفيفات قابل توجه فروش قطعات و به عنوان عيدانه ايساکو براي مشتريان گروه صنعتي ايران خودرو در نظر گرفته است.

به رغم وعده مسئولان صورت مي گيرد:

افزايش 6 درصدي قيمت دام زنده

در آستانه عيد سعيد قربان و با افزايش تقاضا براي ذبح گوسفند زنده، قيمت دام بين 5 تا 6 درصد نسبت به سال گذشته گران تر مي شود.به گزارش موج، طي هفته هاي اخير اخبار متعددي به نقل از مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و اصناف مبني بر عدم تغيير قيمت دام زنده و تنظيم بازار آن منتشر شد.در حاليکه مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت بر حفظ قيمت و تامين دام زنده مورد نياز مردم تاکيد دارند اما سيد جليل ميرزاهد مدير عامل اتحاديه شركت هاي تعاوني عشاير استان تهران از افزايش 5 تا 6 درصدي قيمت دام زنده در عيد قربان امسال خبر مي دهد.وي مي گويد: براي تنظيم بازار گوشت عيد قربان حجم زيادي دام زنده وارد بازار شده است اما به دليل دريافت هزينه از دامدارن توسط شهرداري براي واگذاري غرفه شاهد افزايش قيمت دام زنده هستيم.ميرزاهد مي افزايد: شهرداري ها براي رقابتي شدن بازار دست به واگذاري غرفه به دامداران در 22 منطقه زده اند اما اين اقدام با توجه به دريافت هزينه غرفه از دامداران نه تنها به تنظيم بازار گوشت کمکي نکرده بلکه زمينه تحميل قيمت بيشتر براي مصرف کنندگان را نيز مهيا کرده است.مدير عامل اتحاديه شرکت هاي تعاوني عشاير استان تهران تصريح مي کند: تحميل هزينه هايي از اين دست به دامداران موجب مي شود تا قيمت دام زنده درعيد قربان امسال نسبت به سال گذشته حداقل 5 تا 6 درصد گرانتر شود.وي در خصوص قيمت تعيين شده براي عرضه دام زنده اظهار مي دارد: قيمت دام زنده براساس کيفيت و نوع پرورش دام تعيين مي شود و نرخ گوسفند با وزن کمتر از 45 کيلو به مراتب گرانتر از گوسفند با وزن بالا است به همين دليل قيمت گوسفند با وزن پايين بيش از 6 هزار و 500 تومان است.


 نهادهاي مالي 

 مشارکت بانک سپه در توسعه ميادين نفتي مشترک

مديرعامل بانک سپه خبر از حضور بانک سپه در صنعت نفت داد و گفت: ميدانهاي مشترک با مشارکت بانک سپه توسعه پيدا کرده و نفت آن استخراج خواهد شد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني رامين پاشايي فام در سمينار سراسري مديران ارشد بانک سپه با بيان اينکه بانک سپه به دنبال جايگاه اصلي خود در بين بانک هاست، گفت: با برنامه ريزي‌هاي صورت گرفته به دنبال روشهايي هستيم تا جايگاه بانک را ارتقا دهيم و بتوانيم رتبه بهتري را به دست آوريم.

66 هزار زوج جوان با وام قرض الحسنه ازدواج و جهيزيه بانک صادرات به خانه بخت رفتند

بانک صادرات ايران از ابتدا لغايت پايان مهر ماه 1390 در راستاي ايفاي مسئوليتهاي اجتماعي و حمايت از زوجهاي جوان بمنظور شروع زندگي مشترک وتحقق سياستهاي مهرورزي دولت محترم بالغ بر 2425 ميليارد ريال وام قرض الحسنه ازدواج و جهيزيه به 66 هزار زوج جوان در سراسر کشور پرداخت کرده است.به گزارش روابط عمومي ، اين بانک تا پايان مهر ماه 1390 از مجموع 7900 ميليارد ريال تسهيلات پرداختي قرض الحسنه به متقاضيان واجد شرايط ، بيش از 2425 ميليارد ريال وام ازدواج و جهيزيه،30 ميليارد ريال تسهيلات در بخش درمان و وديعه مسکن، 47 ميليارد ريال وام مسکن روستايي و 5398 ميليارد ريال در ساير سرفصل ها تسهيلات قرض الحسنه اعطاء نموده است.

مرکز داده جديد بانک اقتصادنوين راه‌اندازي شد

با بهره‌برداري از سايت پشتيبان جديد بانك اقتصادنوين كه با حضور اعضاي هيات مديره، مديرعامل و مديران ارشد اين بانك افتتاح شد، بانك اقتصادنوين تنها بانك كشور است كه عمليات بانكي را در سه مركز ذخيره مي‌كند.به گزارش روابط عمومي ، اين بانک اولين بانک کشور است كه با راه‌اندازي سه مرکز داده طبق دستور کميته پدافند غيرعامل کشور توانسته گام‌هاي موثري در مقوله‌هاي امنيت فيزيکي و الکترونيکي، مقابله با افزونگي و تکرار اطلاعات، ارائه بالاترين سرعت پردازش و انتقال به همراه پشتيبان‌گيري و کنترل مرکزي را در مجموعه خود طراحي به بهره‌برداري برساند.

شروع جشنواره آبان و آذر باشگاه مشتريان ملت

باشگاه مشتريان پس از پايان مهلت شرکت در جشنواره مهرماه، جشنواره ويژه آبان و آذرماه را در چند دسته بندي کلي شروع کرد.به گزارش روابط عمومي ، تمامي افرادي که تا روز شانزدهم آبان ماه ( روز عيد قربان) به عضويت باشگاه مشتريان درآينددر قرعه کشي يک دستگاه خودروي مزدا3 شرکت داده خواهند شد.بر اساس اين گزارش، دوره بعدي قرعه کشي ماهانه باشگاه مشتريان ملت هم همزمان با 16 آذرماه (روز دانشجو ) برگزار خواهد شد و تمامي افرادي که تا اين تاريخ در اين باشگاه عضو شوند از شانس برنده شدن يک دستگاه مزدا3 جديد بهره مند خواهند شد.در عين حال تمامي جوانان 19 تا 35 ساله اي که تا پايان آبان ماه در باشگاه مشتريان ملت عضو شوند در قرعه کشي 90 جايزه نقدي پنج ميليون ريالي شرکت داده خواهند شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته