جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/09/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4033

دکترجاسبي درپيامي به همايش حجاب وعفاف واحد تبريزعنوان نمود:
حجاب و پوشش ظاهري همان عفت و حياي دروني است

مديركل بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم:
بيش از دو هزار طرح تحقيقاتي مورد نياز وزارت نيرو به دانشگاه ها اعلام شد


بازديد کارشناسان پژوهشي آموزش و پرورش استان تهران از مراکز تحقيقاتي واحد قزوين


فرهنگ دانشگاه


پيشينه علوم


 دکترجاسبي درپيامي به همايش حجاب وعفاف واحد تبريزعنوان نمود:
 حجاب و پوشش ظاهري همان عفت و حياي دروني است 

 
دکتر جاسبي گفت: از مجموع تعاليم ديني و اخلاقي چنين استنباط مي شود که مبناي حجاب و پوشش ظاهري همان عفت و حياي دروني است.به گزارش آنا، مراسم افتتاحيه همايش حجاب و عفاف باقرائت پيام رئيس دانشگاه آزاداسلامي توسط دکترصادق ملکي رئيس واحد تبريز برگزارشد. دکتر جاسبي در پيام خود در اين مراسم گفت: حجاب و عفاف موضوعي است که در ضرورت عرفي، وجوب شرعي و لزوم قانوني آن ترديدي نيست و از واژه هاي پربسامد در فرهنگ ديني و ملي ما است و بدون شک وجوب حجاب از احکام شناخته شده شرعي و عفاف از پسنديده ترين سجاياي اخلاقي اند.

رئيس دانشگاه آزاداسلامي با مقايسه دو واژه حجاب و عفاف افزود: اين دو واژه نشان مي دهد که هر دو در اصل معناي منع و جدايي مشترک هستند با اين تفاوت که منع و بازداري در حجاب مربوط به ظاهر و در عفاف مربوط به باطن و برخاسته از درون است و با توجه به تاثير متقابل ظاهر و باطن بريکديگرند، بين حجاب و پوشش ظاهري و عفت و حياي باطني ارتباط نزديکي وجود دارد. هر چه حجاب و پوشش ظاهر بيشتر و بهتر باشد در تقويت و پرورش عفت ، تاثير بيشتري دارد و هرچه عفت دروني و باطني بيشتر باشد، حجاب و پوشش ظاهري هم بهتر خواهد بود. دکتر جاسبي با اشاره به تعاليم اسلامي تصريح کرد: از مجموع تعاليم ديني و اخلاقي چنين استنباط مي شود که مبناي حجاب و پوشش ظاهري همان عفت و حياي دروني است.

وي ادامه داد: زن در طول تاريخ شاهد تفسيرهاي متفاوتي از ماهيت و حقوق خود بوده است، در اجتماعات بدوي، زن اصلا به عنوان يک برده و يک موجودي که بايد در تصرف مرد قرار مي گرفت مطرح بوده و شأني جز اين نداشت. در چنين وضعي، خورشيد اسلام طلوع مي کند و ماهيت و جايگاه زن را آن گونه که هست و بايد باشد، نمايان مي سازد.

از نظر اسلام مرد و زن با حفظ تمام ويژگيها و تفاوتها، انسان هستند و در انسانيت هيچ تفاوتي ندارند و هر دو کامل، هر دو مستقل و هر دو آزاد هستند. رئيس دانشگاه آزاداسلامي تاکيد کرد: اسلام زن را انساني کامل و داراي همه حقوق و مسئوليت هاي بشري مي داند که مي تواند با حفظ و پرورش گوهر وجود خود به بالاترين موقعيت هاي معنوي پرواز کند. زن در اين جايگاه "کوثر" يعني سرچشمه همه خوبي ها و برکات دنيا و آخرت است. دکتر جاسبي در پايان از مسئولان برگزاري همايش، شرکت کنندگان ، دانشجويان، اساتيد و همه دست اندرکاران تشکر نمود.شايان ذکر است همايش ملي يکروزه "حجاب و عفاف" هشتم آذرماه سالجاري در سالن شهريار دانشگاه آزاد اسلامي تبريز برگزارشد.


 مديركل بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم:
 بيش از دو هزار طرح تحقيقاتي مورد نياز وزارت نيرو به دانشگاه ها اعلام شد 

 مديركل بورس و امور دانشجويان خارج وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: وزارت نيرو اخيرا بيش از دو هزار طرح تحقيقاتي مورد نياز خود را براي اجرا در دانشگاه ها به وزارت علوم اعلام كرده است. به گزارش ايرنا، حسن مسلمي ناييني افزود: طرح هاي مورد نياز وزارت نيرو در موضوعات گسترده اي از فني و مهندسي و علوم پايه تا علوم انساني را دربر مي گيرد و پروژه هاي مرتبط با صنعت آب، برق و مباحثي همچون اقتصاد انرژي، مديريت دانش انرژي و حقوق انرژي از جمله موضوعات آنها است.

وي با بيان آنكه تعداد زيادي از طرح هاي تحقيقاتي مورد تقاضاي وزارت نيرو را مي توان در قالب پايان نامه هاي دكترا دانشگاه ها تعريف كرد، گفت: اين طرح ها براي پايان نامه هاي دانشجويان بورسيه و غيربورسيه مناسب است و با تسلط بر يكي از آنها هم آينده خود دانشجو تامين مي شود و هم مشكل و مساله اي از كشور حل خواهد شد.

مسلمي ادامه داد: دانشجويان بورسيه، درصورتيكه طرح هاي پژوهشي مورد نياز دستگاه هاي مختلف كشور را به عنوان موضوع پايان نامه دكترا خود انتخاب كنند، مي توانند پس از فارغ التحصيلي و اشتغال به عنوان عضو هيات علمي دانشگاه، اين موضوعات را به صورت تخصصي در پايان نامه دانشجويان آينده خود دنبال كنند. وي يادآور شد: مسوولان وزارت نيرو در جريان نخستين گردهمايي دانشجويان بورسيه دكترا دانشگاه هاي داخل كه هفته گذشته در تهران برگزار شد، پيشنهادات خود را با مسوولان اداره كل بورس وزارت علوم و اين دانشجويان مطرح كردند و اميدواريم ديگر سازمان ها و دستگاه هاي اجرايي نيز موضوعات موردنياز خود را به صورت منسجم در اختيار وزارت علوم و مراكز دانشگاهي و پژوهشي قرار دهند.

مديركل بورس وزارت علوم، هدفمند شدن موضوع پايان نامه هاي دانشجويي، جلوگيري از هدر رفت انرژي و توان علمي دانشجويان تحصيلات تكميلي، استفاده از توان نيروهاي متخصص ايراني و كاهش وابستگي به خارج از كشور را از جمله مزاياي همكاري دستگاه هاي اجرايي و مراكز دانشگاهي و پژوهشي در رابطه با اجراي پروژه هاي مورد نياز كشور در قالب پايان نامه هاي دانشجويي عنوان كرد.


 بازديد کارشناسان پژوهشي آموزش و پرورش استان تهران از مراکز تحقيقاتي واحد قزوين 

 
22 کارشناس پژوهشي مناطق 19 گانه سازمان آموزش و پرورش استان تهران، از مراکز تحقيقاتي و پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين بازديد کردند. به گزارش آفرينش، هوشنگ اطلاعي مدير پژوهش سراي دانش آموزي ابن سينا منطقه 15 تهران و سرپرست اين گروه اظهار داشت: در بازديد از دانشگاه آزاد اسلامي قزوين، امکانات و فضاي فيزيکي اين دانشگاه را در سطح خيلي خوبي ديديم.فضاي علمي که در اين دانشگاه ايجاد شده، دانشجويان را به حضور با نشاط در مراکز علمي و تحقيقاتي ترغيب کرده است که جا دارد از مديريت اين دانشگاه به خاطر ايجاد چنين فضا و امکاناتي تقدير و تشکر کنم. مدير پژوهش سراي دانش آموزي ابن سينا افزود: کارشناسان پژوهشي مناطق 19 گانه سازمان آموزش و پرورش استان تهران از مراکز تحقيقاتي و پژوهشي رباتيک، بتن، بزرگ ترين سازه ماکاروني جهان، خودروي الکتريکي و هيبريدي و خورشيدي ، ربات هاي پرنده و زيردريايي بازديد کردند . مراکزي همچون حوزه رباتيک آن حرف اول را در کشور مي زند. فکر مي کنم با توجه به امکانات و علاقه‌مندي دانشجويان اين دانشگاه به امر تحقيق و پژوهش در آينده اي نزديک شاهد کسب افتخارات بسياري در جهان از سوي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين باشيم . اطلاعي، سپس توجه به نيازهاي کشور را مهم ترين عامل در توسعه دانست و گفت : آن چه مسلم است توجه به نيازهاي کشور باعث تداوم تحقيق و پژوهش مي شود به خصوص در سال هاي اخير با توجه به تحريم هاي مختلف کشورمان، توجه به تحقيق و پژوهش امري اجتناب ناپذير است . مدير پژوهش سراي دانش آموزي منطقه 15 افزود : هدف از اين بازديد آشنايي پژوهشگران موفق مقاطع تحصيلي راهنمايي و دبيرستان مناطق 19 گانه سازمان آموزش و پرورش استان تهران با دست آوردهاي بزرگ علمي و پژوهشي اين دانشگاه بود چرا که موفقيت هاي اخير پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامي قزوين به عنوان يکي از بزرگ ترين دانشگاه هاي کشور بسيار چشم گير بوده و مسوولان پژوهشي استان تهران را راغب به بازديد از دانشگاه کرد . ياد آور مي شود؛ تا کنون بيش از 2 هزار دانش آموز از استان هاي تهران و کرج در قالب تورهاي دانش آموزي با همکاري و هماهنگي اداره کل روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي قزوين از اين دانشگاه بازديد کردند.


 فرهنگ دانشگاه 

 به دستوررئيس دانشگاه آزاد اسلامي صورت گرفت؛

کميته بررسي علل وقوع سانحه تصادف در واحد ورامين

کميته بررسي علل وقوع سانحه تصادف در دانشگاه آزاد اسلامي واحد ورامين و برخورد قاطعانه با متخلفان به دستور رئيس دانشگاه آزاد اسلامي تشکيل شد.به گزارش آنا، در پي حادثه تاسف آميز تصادف يک دستگاه اتوبوس متعلق به ناوگان بخش خصوصي با يکي از دانشجويان واحد ورامين که متأسفانه منجر به فوت اين دانشجو شد، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ضمن ابراز تاسف عميق، تسليت و همدردي با خانواده داغدار دانشجوي از دست رفته، کميته اي را با مسئوليت دکتر مهرشاديان دبير منطقه 8 ، دکتر ربيعي رئيس واحد ورامين ، حوزه معاونت هماهنگي و دانشجويي دانشگاه براي بررسي موضوع، پيگيري حقوقي و برخورد قاطعانه با مقصران حادثه تشکيل داد. اين کميته وظيفه دارد ضمن ابراز همدردي با خانواده دانشجو، حضور فعال در مراسم تشييع ، تدفين و مجالس ترحيم و همکاري با نيروي انتظامي و پليس، با مقصران اين حادثه برخورد و براي جلوگيري از تکرار اين گونه حوادث تلخ برنامه ريزي نمايد. گفتني است، اتوبوس مذکور متعلق به بخش خصوصي بوده و جزو ناوگان اياب و ذهاب در اختيار دانشگاه آزاد اسلامي محسوب نمي شود و راننده متخلف به نيروي انتظامي تحويل داده شده است.

با در دست داشتن تصوير شهيد مجيد شهرياري؛

تجمع دانشجويان مقابل سفارت انگليس در تهران

تجمع دانشجويان دانشگاه‌هاي تهران مقابل سفارت انگليس در تهران صورت گرفت.به گزارش فارس، در اين تجمع بيش از هزار نفر از دانشجويان حضور داشته و همچنين اقشار مختلف مردمي نيز در آن شركت داشتند.تجمع‌کنندگان شعارهايي همچون مرگ بر آمريکا، مرگ بر انگليس، مرگ بر اسراييل، دانشجو بيدار است از انگليس بيزار است، علمدار ولايت بسيجيان فدايت و... سرمي‌دادند.

معاون دانشجويي و فرهنگي وزير بهداشت خبر داد:

آغاز خصوصي سازي خوابگاههاي علوم پزشکي

معاون دانشجويي و فرهنگي وزير بهداشت با اشاره به قانون برنامه پنجم مبني بر الزام خصوصي سازي امور رفاهي دانشجويي، گفت: با توجه به اين قانون و افزايش ورودي دانشگاهها، مجبوريم خصوصي سازي را از خوابگاهها شروع کنيم. به گزارش مهر، دکتر محمدحسين آيتي افزود: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه ما مجبور هستيم سالانه 20 درصد امور رفاهي دانشجويي را به سمت خصوصي سازي پيش ببريم و مجبوريم بخشي از آن را به خوابگاهها اختصاص دهيم.وي يادآور شد: خوابگاههاي دانشگاه هاي علوم پزشکي خودگردان نيستند چرا که خودگردان کلمه صحيحي نيست بلکه عنوان صحيح آن خوابگاههاي مشارکتي است و دانشجو 20 تا 30 درصد هزينه را و دانشگاه 70 تا 80 درصد هزينه اداره خوابگاه را پرداخت مي کنند . علاوه بر اينکه نگهداري و نگهباني هم بر عهده دانشگاه است.آيتي اظهار داشت: از همين رو بر اساس الزام قانون سالانه 20 درصد خصوصي سازي، اين موضوع در خوابگاههاي مشارکتي اعمال مي شود البته درصد ميزان اجرايي شدن آن هنوز مشخص نيست.معاون وزير بهداشت با اشاره به امور تغذيه و حرکت به سمت خصوصي سازي در اين بخش خاطرنشان کرد: موضوع خصوصي سازي امور رفاهي دانشجويي هنوز در بخش تغذيه اعمال نمي شود و تغذيه همچنان در دانشگاههاي علوم پزشکي تک نرخي است.

اختراع دستگاه داسپم (دستگاه داروده استخرهاي پرورش ماهي) در واحد بابل

اختراع اميد خان محمدي اطاقسرا کارمند دانشگاه آزاد اسلامي واحد بابل و کارشناسي ارشد بيولوژي دريا، عضوفدراسيون جهاني مخترعين در جمهوري اسلامي ايران با عنوان :دستگاه داسپم(دستگاه داروده استخرهاي پرورش ماهي) در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسيد.به گزارش آفرينش، اين دستگاه قادر به دارو دهي استخرهاي ماهي سرد آبي مي باشد که بسته به دبي آب استخر و همچنين قادربه تنظيم کردن آن هم مي باشد .اميد خان محمدي اطاقسرا گفت: اين دستگاه قابليت دارد که دارو را در مدت 24ساعت قطره قطره به استخر پرورش ماهي درمدت 24 ساعت وارد مي نمايد، باتوجه به اينکه زمان درمان در درمان بسيار مهم مي باشد به راحتي مي توان با اين دستگاه در دبي آبهاي مختلف به راحتي تنظيم کردو ديگر نيازي به حضور کارشناس نمي باشد و مورد ديگر اينکه ميزان دارو را نيز مي توان محاسبه کرد در اين صورت مي توان به دبي (خروجي آب استخر) آب آن را وارد استخر پرورش ماهي سرد آبي (قزآلا) نمود.شايان ذکر است طرح فوق در کشور کره جنوبي نيز پذيرفته و مورد تائيد قرار گرفت.

با حضوررئيس دانشگاه آزاد اسلامي؛

پنجاه و ششمين جلسه هيأت امناي باشگاه پژوهشگران جوان برگزار شد

پنجاه و ششمين جلسه هيأت امناي باشگاه پژوهشگران جوان، در روز شنبه پنجم آذر ماه با حضور رياست دانشگاه آزاد اسلامي، رئيس منطقه 3 و13دانشگاه آزاد اسلامي ، معاون آموزشي و معاون پارلماني دانشگاه، معاون هماهنگي ، معاون فرهنگي و معاون دانشجوئي دانشگاه آزاد اسلامي، دكتر غفوري فرد نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي، دكتر دلاور، رئيس باشگاه پژوهشگران جوان، رئيس سازمان سما و معاونين باشگاه پژوهشگران جوان برگزار گرديد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي باشگاه پژوهشگران، در ابتداي جلسه دكتر دلاور به ارائه دستور جلسه، گزارش عملكرد باشگاه در سه ماهه دوم سال 1390 ، گزارش برگزاري سيزدهمين اجلاس سراسري روساي باشگاه پژوهشگران جوان در واحد همدان پرداخت. رئيس باشگاه پژوهشگران در ادامه، آئين نامه جديد پيشنهادي عضويت را پس از اصلاحات انجام شده جهت تصويب مطرح و به استماع اعضاي جلسه رساند، سپس آئين نامه جديد عضويت (پيشنهادي) با آئين نامه فعلي، مورد مقايسه اجمالي قرار گرفت و تغييرات ايجاد شده از سوي ايشان قرائت شد.

وي همچنين به عنوان مواردي در خصوص باشگاه و چالش هاي پيشرو پرداخت.

لازم بذکر است تصويب آئين نامه جديد عضويت عادي باشگاه پژوهشگران جوان؛ تصويب برگزاري اجلاس سراسري روساي باشگاه در سال 1391؛ موافقت اصولي با منظور شدن فعاليتهاي باشگاه در امتيازات ارتقاء سطح واحدهاي دانشگاهي؛ موافقت اصولي با ادامه جهت گيري و برنامه هاي استراتژيک باشگاه که باعث افزايش آثار علمي اعضاي باشگاه در دانشگاه آزاد اسلامي مي گردد؛ موافقت اصولي با استفاده باشگاه از بودجه 5 درصدي پژوهشي واحدهاي دانشگاهي در صورت اتمام بودجه 5/2 درصدي باشگاه، پس از اخذ موافقت از معاونت پژوهش و فن آوري دانشگاه که اعضاي هيأت امناي باشگاه، پس از بحث و تبادل نظر اين موارد، به تصويب رسيده و مورد موافقت اعضا قرار گرفت.

مديرکل امور فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد:

برنامه هاي دانشگاه آزاداسلامي در ايام محرم

مديرکل امور فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي درباره برنامه هاي ماه محرم اين دانشگاه، گفت: واحدهاي استاني دانشگاه آزاد اسلامي در بزرگداشت ايام محرم فعال شده اند و رئيس دانشگاه آزاد اسلامي نيز در گراميداشت اين ايام حضور دارد. به گزارش مهر، عليرضا صالحي با اشاره به برنامه هاي دانشگاه آزاد اسلامي در ايام محرم گفت: بيشتر واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي به خصوص در شهرستانها برنامه هاي مذهبي و سخنراني برگزار و همچنين دسته جات سينه زني دانشجويي همراه با ساير مردم در خيابانها برنامه اجرا مي کنند.وي افزود: مشارکت دانشجويان در برنامه هاي عاشورا نسبت به سالهاي گذشته افزايش يافته است و رئيس اين دانشگاه با حضور معاونانش در مراسم ايام محرم شرکت مي کنند.مدير کل امور فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: پرداختن به ماهيت محرم و بزرگداشت ايام آن در دانشگاه آزاد اسلامي در قالب نشريات، برگزاري همايشها و کلاسهاي درس نمود بيشتري مي يابد و يکي از برنامه هاي محوري اين دانشگاه خواهد بود.صالحي افزود: در حوزه معاونت فرهنگي و سازمان مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي برنامه هايي از روز اول ماه محرم در حال برگزاري است.

رئيس واحد انديمشک:

تاثيرات اجتماعي، فرهنگي و علمي دانشگاه آزاد اسلامي در کشور محسوس است

رئيس دانشگاه آزاد انديمشک خاطرنشان کرد: موفقيت دانشگاه آزاد مرهون الطاف الهي و توانمندي مديران اين دانشگاه در راستاي شعار ما مي توانيم است.به گزارش آفرينش، ابراهيم لطفي نيا افزود‌: اين دانشگاه با فراز و فرودهايي که در سي سال گذشته داشته در دهه چهارم تاسيس خود در حال ورود به عرصه‌ رقابتهاي بين‌المللي است و آنچه که در اين عرصه حائز اهميت است حرکت‌هاي جدي و تلاش بيشتر است.لطفي نيا افزود: نقش جاودان دانشگاه آزاد اسلامي در توسعه کشور بي‌ بديل است و تاثيرات اجتماعي، فرهنگي، علمي و... آن نيز به روشني ملموس و محسوس است و مغرضان اين دانشگاه نيز نمي تواند منکر خدمات گسترده اين مرکز بزرگ علمي شوند.رئيس واحد انديمشک تصريح کرد: با توجه به در پيش بودن سي امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي معرفي دستاوردها و خدمات ارزشمند دانشگاه بايد به بهترين شکل ممکن انعکاس داده شود.

فرماندار فيروزکوه درآستانه هفته پژوهش درواحدفيروزکوه :

آينده دانشگاه آزاد اسلامي در بخش تحقيق و پژوهش بسيار درخشان است

فيروزکوه -خبرنگار آفرينش

با حضور معاون پژوهشي استاندار تهران، فرماندار فيروزکوه و جمعي از مسئولين دانشگاهي و ادارات، دانشجويان و اساتيد نمايشگاه بزرگ دستاوردهاي پژوهشي شهرستان فيروزکوه دردانشگاه آزاد اسلامي واحد فيروزکوه افتتاح شد .دراين نمايشگاه که 14 غرفه از بخش هاي خصوصي و دولتي و دانشگاهي حضوري فعال دارند ، غرفه فعاليت هاي پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد فيروزکوه شامل گروه رباتيک ، ماشين برقي، طرح هاي پژوهشي، مجلات علمي – پژوهشي و کتب منتشره بيشترين بازديد کننده و مخاطب را به خود اختصاص داده است . درمراسم افتتاحيه فرماندار فيروزکوه ضمن تقدير و تشکر ازفعاليت هاي پژوهشي همه سازمان هاي خصوصي و دولتي و دانشگاهي گفت : فعاليت هاي پژوهشي واحد فيروزکوه نسبت به همه سازمان ها و ادارات و دانشگاه ها چشم گير تراست و اين نشان از برنامه ريزي بسيار خوب مديران واحد فيروزکوه دارد .

همايش كشوري حكمت عملي در الميزان و ديگر آثار اسلام‌پژوهان معاصر در واحد اراك

همايش حکمت عملي در الميزان و ديگر آثار اسلام‌پژوهان معاصر در دانشگاه آزاد اسلامي اراک برگزار گرديد.به گزارش آفرينش، در اين همايش حضرت آيت‌الله دري نجف‌آبادي نماينده ولي فقيه در استان مركزي و امام جمعه اراك گفت: در تفسير الميزان علامه طباطبايي از روش »تفسير قرآن به قرآن« استفاده شده و علاوه بر تفسير آيات و بحث‌هاي لغوي در بخش‌هايي جداگانه با توجه به موضوع آيات مباحث روايي، تاريخي، كلامي، فلسفي و اجتماعي نيز دارد.وي در ادامه توجه به مباحث اخلاقي را از ويژگي‌هاي بزرگان ديني ما عنوان نمود و افزود: تربيت انسان‌هاي باتقوا جز در سايه تلاش كساني كه خود تربيت‌يافته مكتب قرآني باشند حاصل نمي‌شود.آيت‌الله دري نجف‌آبادي با بيان اينكه علامه طباطبايي مخزن معارف و كرائم الهي بوده‌اند، گفت: يكي از آثار شاخص ايشان تفسير الميزان است كه در 20 جلد و طي 20 سال به عربي تاليف شده است. وي در پايان ابراز اميدواري نمود: با جمع‌آوري مقالات برتر اين همايش و جمع‌بندي آنها در قالب يك كتاب بتوان گامي هر چند كوچك در ترويج سيره علامه طباطبايي(ره) برداشت.عبدالمجيد طالب تاش معاون پژوهشكده قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامي نيز در حاشيه برگزاري اين همايش گفت: امسال اخلاق‌مداري، هويت ديني و توسعه فرهنگي بعنوان شعار فعاليت فرهنگي دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي در نظر گرفته شده است.


 پيشينه علوم 

 علم فقـه

قسمت هفتم

دوره دوم در فقه شيعه عصرمحدثان نام گرفته است.

اين دوره از اواسط نيمه اول قرن چهارم هجري تا نيمه اول قرن پنجم را در بر مي گيرد. رهبران اين دوره که بزرگترين محدثان و فقهاي شيعه اماميه محسوب مي شوند غالبا در دو شهر مذهبي و فرهنگي آن روزگار يعني قم و ري زندگي مي کردند و در تذهيب و تنظيم حديث شيعه نهايت تلاش خود را مبذول مي داشتند. کتب حديثي که در اين دوره تاليف شده، اصول منابع فقه شيعه اماميه را تشکيل مي دهد . بدون شک حکومت شيعي مذهب آل بويه در اين عصردرپيدايش و رشد اين دوره تاثير بسزايي داشته است.در اين دوره مهمترين منابع حديثي شيعه ي اماميه تاليف شد.

از فقهاي اين دوره مي توان به علي بن ابراهيم قمي، صاحب تفسير معروف استاد کليني و محمد بن يعقوب بن اسحاق کليني رازي، معاصرعلي بن حسين بن بابويه پدرشيخ صدوق اشاره کرد.

دوره سوم عصرآغازاجتهاد، که مقارن آغاز دوره قبل آغاز شد و حدود يک قرن و نيم دوام يافت. علم فقه که در دوره قبل در حقيقت جمع نصوص بود، در اين دوره به صورت اجتهادي درآمد و به برکت علم اصول رونق گرفت و براي اولين بار بدست دانشمندان شيعه اماميه مسائل فقهي از نصوص استخراج و تحقيق شد.دراين دوره نخستين پايه هاي اجتهاد بدست فقهايي پايه گذاشته شد که اين کار ارزشمند آنان درمسيرتکامل فقه تاثيربسزايي داشته است.

دوره چهارم عصرکمال و اطلاق اجتهاد است. اين دوره از نظر زماني به خوبي قابل انفکاک نيست سرسلسله ي اين دوره شيخ طوسي بود لذا مي بايست اين دوره را امتداد دوره قبل به حساب آورد.

تهيه‌ و تنظيم: فهيمه‌سادات موسي کاظمي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته