جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/09/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4033


هويت و ابعاد هويت و نقش والدين
استاد: دكتر احدي دانشجو: آرزو شمالي اسكويي (قسمت چهاردهم)

بيماري ايدز


خبرها از عالم علم


 هويت و ابعاد هويت و نقش والدين  
 استاد: دكتر احدي دانشجو: آرزو شمالي اسكويي (قسمت چهاردهم)

جوان و تلاش براي كسب هويت

جوان براي كسب هويت و نوسازي شخصيت و بازآفريني و تكامل هويت خود مي تواند اين شانزده نكته را سرلوحه زندگي خويش قرار دهد تا تبديل به يك جوان آرماني گردد:

او بايد با ديگران همكاري داشته باشد و به خود و ديگران اجازه زندگي بدهد.

او بايد با وجدان خود در يك هماهنگي نسبي به سر برد.

اهداف او بايد معقول باشند و در محدوده ظرفيت‌هاي او قرار گيرند.

نياز هاي شخصي او در ارتباط با موازين اخلاقي، معقول، قابل قبول و قابل تعديل باشد.

او بايد به مرتبه اي از عدم وابستگي و اعتماد به نفس برسد.

او بايد خواهش هاي بيولوژيگ‌ (زيستي) و تظاهرات هيجاني خود را به راه هاي قابل قبول از نظر اجتماع هدايت كند.

جوان بايد از واقعيات برداشت روشني داشته باشد و ضمن داشتن تخيلات، نبايد واقعيت را با خيال پروري يا تفكر رويايي مخدوش كند (بحران هويت در نوجواني).

روانشناسان معتقدند كه كودكان و نوجوانان در اين دوران شروع به همانند سازي مي كنند .

منبع اصلي اين همانند سازي والدين هستند زيرا كودك اولين و بيشترين برخورد را در زندگي با والدين خود دارد اما در دوران نوجواني كه فرد از والدينش فاصله مي گيرد ، الگوهايي را كه خود را با آنها تشبيه كرده است از دست مي دهد و در درون او خلائي بوجود مي آيد.

چنين خلايي مي بايد از طريق يافتن الگوهاي ديگر يعني از طريق همانند سازي هاي جديد با ديگري پر شود.

همين خلاء و احساس ناامني ناشي از آن باعث مي شود كه نوجوان در مسير خود به راه حل هايي متوسل شود كه اين راه حل ها از طريق همانند سازي با شخصيت هايي است كه الگوي نوجوان قرار مي گيرند و نوجوان در اين مرحله از زندگي مصرف كننده هويت ديگران مي شود و عده اي فقط توليد كننده هويت براي جوان بحران زده اند.

جواني كه در برابر هجوم اطلاعات و ايدئولوژي ها زندگي مي كند ديگر جوان سر به زير و مطيع گذشته نيست كه در برابر تعداد محدودي از هويت ها قرار داشت و از خير و شر يكي را انتخاب مي كرد و بلكه جوان امروز با هزاران نوع هويت مواجه است كه هركدام مرزهاي مبهم و نامشخص دارند.

جيمز مارسيا براساس بحران ها و تعدد ها، نوجوانان را به 4 گروه تقسيم كرده است.

1- پخش شدن هويت

كسي كه هويت (پخشي) دارد ممكن است راه هاي مختلف را تجربه كرده يا نكرده باشد ولي تعهدي ندارد و هم اكنون هيچ تعهدي در وي در حال شكل گرفتن نيست آنها نمي خواهند يا نمي توانند متعهد باشند اين افراد ظاهرا گوشه گير، سرگردان، بي هدف و آشفته اند و احساس پوچي مي كنند، آنها نمي توانند تصميمات محكم بگيرند با همسالان خود خيلي وابسته اند و كنترلي بر اوضاع ندارند، همرنگي مفرط آنها با انتظارات گروه باعث مي شود از لحاظ فردي رشد نكنند.

2- مختومه شدن هويت

نوجواناني كه دچار بحران نشده ا ند، راه هاي گوناگون را كشف نكرده اند و تعهدي هم حس نكرده‌اند تعهدشان ناپخته است با والدين خود همانند سازي مي كنند مثلا شغل پدرشان را ادامه مي دهند . مسير مشخصي در زندگي دارند البته آنها چون مسيرشان را انتخاب نكرده اند ممكن است در يك سبك زندگي ناخوشايند فرو مي روند.

3- تعليقي

جواناني كه در بحران به سر مي برند و تعهدات مبهم دارند. امكانات زيادي را مي آزمايند كه برخي حتي افراطي است آدم خوشحال و خوشبختي نيست نوجواني كه در حال كشف هويت است بيشتر به خودشان شك مي كنند.

ادامه دارد...


 بيماري ايدز  

دکتر حميد عمادي گفت: ويروس ايدز از حدود سال 1981 يعني حدود 30 پيش در جهان شناخته شد و تاکنون ابتلا به اين ويروس در دنيا روند صعودي داشته است به طوري که حدود 70 ميليون نفر تاکنون به اين عفونت مبتلا شده اند، حدود نيمي از اين افراد فوت کرده‌اند و اکنون حدود 34 ميليون نفر فرد آلوده به HIV در دنيا زندگي مي کنند.

40 درصد مردم بوتسوانا به HIV مبتلا هستند

وي در گفت و گو با فارس، افزود: مهمترين منطقه آ‌لوده به اين بيماري در دنيا جنوب صحراي آ‌فريقا و کشورهايي مثل بوتسوانا،اوگاندا و آفريقاي جنوبي است، حدود 40 درصد مردم بوتسوانا به ويروس ايدز مبتلا هستند و در آفريقاي جنوبي نيز 26 درصد به اين ويروس آلوده هستند.

عمادي افزود:‌ در کشورهاي شمال آفريقا و آسيا و منطقه ما شيوع ويروس ايدز بسيار کمتر است اما سرعت رشد اين بيماري بيشتر است زيرا در کشورهاي آفريقايي اين بيماري به حدي ازگسترش رسيده است که ديگر رشد آن در حد بسيار بالا نيست.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: در کشور ما بر اساس آخرين آمار رسمي وزارت بهداشت حدود 25 هزار نفر تاکنون به ويروس اين بيماري مبتلا شده اند که تعدادي از آنان فوت کرده اند اما آمارهاي غير رسمي ابتلاي حدود 100 هزار نفر و در پيش بيني هاي بدبينانه تا 300 هزار مبتلا را بيان داشته است اما اين آمارها قطعي نيست و تخميني است.

آسيا در رديف مناطق با رشد بالاي ايدز

اين متخصص عفوني اضافه کرد:‌ رشد اين بيماري هم اکنون در برخي کشورهاي تازه استقلال يافته شوروي سابق حدود 200 درصد است، اين بيماري در چين و هند نيز به سرعت در حال شيوع و گسترش است و با توجه به جمعيت بالاي اين کشورها حدس زده مي شود در آينده آسيا نيز جزء مناطق با شيوع بالاي اين بيماري بشود.

عمادي گفت: نرخ رشد اين بيماري در کشور ما حدود 100درصد است يعني تعداد افراد مبتلا به اين بيماري در حال سال نسبت به سال قبل حدود 2 برابر است.

وي افزود: در مورد منشا اين بيماري فرضيه هاي زيادي وجود دارد به نظر مي رسد اولين موارد اين بيماري در آمريکا و در بين افراد همجنس گرا در سانفرانسيسکو ديده شده است البته طي يک تحقيقي از آب اطراف لخته خود بيماران فوت شده در سالهاي قبل از کشف اين بيماران وقتي به عقب رفتند به فردي رسيدند که در سال 1977 به علت ارتباط با يک ميمون به اين بيماري مبتلا شده بود البته اين مسئله هنوز در حد فرضيه است و به صورت علمي اثبات نشده است.

اين متخصص عفوني گفت: الگوي ابتلا به ويروس ايدز در مناطق مختلف دنيا متفاوت است، الگوي ابتلا به اين بيماري در جنوب صحراي آ‌فريقا بيشتر ارتباط جنسي زن با مرد است که علل فرهنگي، فقر، نبود اعتقادات ديني و مهاجرت زياد ارتباط جنسي بين زن و مرد در اين منطقه بالاست.

وي افزود: در اين مناطق شيوع جنسي زن و مرد تقريباً مساوي است و حدود 50 درصد مبتلايان زن هستند به همين علت ابتلاي نوزادان و بچه ها نيز به اين بيماري بسيار بالاست.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران اضافه کرد: الگوي ابتلا به اين بيماري در آسيا و از جمله کشور ما متفاوت است و بيشتر بين معتادان تزريقي و از طريق سرنگ مشترک است و بعد از ارتباط جنسي اين معتادان با شرکاي جنسي خود عامل گسترش اين بيماري است که هم اکنون با اين پديده مواجه شده ايم.

عمادي گفت: به علت همين الگوي شيوع بين معتادان تزريقي است که حدود 94 درصد موارد شناسايي شده اين بيماري در کشور مرد هستند اما پديده اي که اکنون موجب گسترش اين بيماري در کشور است انتقال جنسي اين بيماري از طريق معتادان تزريقي به همسران و شرکاي جنسي آنهاست که موجب شده اين بيماري از گروه متمرکز معتادان تزريقي به کل جامعه وارد شود.

وي اضافه کرد: بسياري از زنان اين معتادان به متخصصان عفوني مراجعه مي کنند و مي گويند شوهرمان بر اثر اعتياد فوت کرده يا طلاق گرفتيم اما تا زماني که شوهرمان بود از او مي کشيديم و حالا که نيست هم متوجه شده ايم که او ويروس ايدز گرفته ايم و حتي نبودنش هم براي ما مصيبت است در حالي که اين زنان افراد موجهي هستند که ارتباط جنسي خارج از خانواده نداشته اند.

عمادي گفت:‌ البته نمي توان انتقال جنسي ويروس ايدز را در بين افرادي که چند شريک جنسي دارند و بي بند و بار هستند اعم از جوانان قبل از ازدواج و مردان يا حتي برخي زنان متأهل را انکار کرد اما هنوز بخش عمده جامعه ما به اصول اخلاقي پايبند هستند و اين مسئله عامل اصلي گسترش بيماري ايدز در جامعه ما نيست.

وي افزود:‌ در گذشته که ويروس ايدز در بين معتادان تزريقي متمرکز بود به راحتي به اين افراد در زندان يا جاهاي ديگر دسترسي داشتيم و مي توانستيم آنها را کنترل کنيم اما اگر اين بيماري به جامعه عمومي و به خصوص روسپي ها وارد شود دسترسي به مبتلايان و کنترل آن بسيار سخت مي شود.

اين متخصص عفوني اضافه کرد: در مورد اينکه اين بيماري در کشور ما اپيدمي شده است يانه بايد گفت هر گاه شيوع يک بيماري در گروه متمرکز حدود 5درصد و در کل جامعه حدود يک درصد باشد مي توان گفت با اپيدمي آن بيماري مواجه هستيم در مورد ايدز شاهد اپيدمي اين بيماري در بين گروه معتادان تزريقي هستيم اما در کل جامعه با توجه به شناسايي حدود 25 هزار نفر در 75 ميليون نفر که کمتر از يک درصد است هنوز به مرحله اپيدمي در کل جامعه نرسيده ايم.

وي درباره راهکار کنترل اين بيماري گفت: سازمان بهداشت جهاني براي کنترل و پيشگيري اين بيماري استراتژي ABC را پيشنهاد داده است که حرفA اين استراتژي مخفف کلمه abstaint به معناي اين است که خويشتندار يا پرهيزکار باش است، حرفB به معناي « وفادار باشيد» و مخفف کلمه Be Faithful است و بالاخره حرف C به معناي از کاندوم استفاده کنيد و مخفف Candom USe است.

عمادي افزود: بر اساس اين برنامه ابتدا به افراد قبل از ازدواج توصيه مي کنند که پرهيزکار باشد اين استراتژي در بين مسلمانان و افراد مذهبي مانند کشور ما تا حد زيادي عامل کنترل بيماري است اما بالاخره همه مردم نمي توانند خويشتندار باشند.

وي گفت: براي گروه دوم توصيه اين است که حداقل با يک نفر باشند و با چند شريک جنسي ارتباط نداشته باشند و بالاخره گروه سومي که نمي توانند به اين توصيه هم عمل کنند توصيه مي کنند حالا که نمي توانند خويشتنداري کنند يا به يک شريک جنسي اکتفا کنند حداقل از کاندوم استفاده کنند.

اين متخصص عفوني افزود: نمونه موفق استفاده از استراتژي سوم کشور تايلند است که صنعت روسپي‌گري آن معروف است اما در آنجا هيچ فرد روسپي حاضر نيست که بدون کاندوم با شريک جنسي ارتباط برقرار کند و همين مسئله موجب کنترل مناسب و جلوگيري از رشد اين بيماري شده است.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران درباره توزيع کاندوم در روزنامه فروشي ها گفت: بنده به عنوان يک متخصص عفوني با اين مسئله موافقم بايد دسترسي به اين وسيله براي مردم آسان شود آيا توزيع اين وسيله در روزنامه فروشي ها بدتر است يا توزيع سيگار که عامل انواع بيماري هاست.


 خبرها از عالم علم 

 مصرف نابجاي آنتي‌بيوتيك‌ها

يك فوق‌تخصص عفوني كودكان عنوان كرد: آنتي‌بيوتيك‌ها همان‌طور كه حيات انسان را نجات مي‌دهد، در صورت استفاده نابجا سم توكسين در بدن توليد مي‌كند.دكتر محمدرضا بلورساز در گفت‌وگو با ايسنا افزود: در سال گذشته مصرف نابجاي آنتي‌بيوتيك‌ها400 ميليارد تومان هزينه به كشور تحميل كرد.وي ادامه داد: سازمان بهداشت جهاني برقراري نظام مراقبت ضدميكروبي در بيمارستان‌ها، مصرف منطقي آنتي‌بيوتيك‌ها از طريق آموزش پزشكان به مردم، ايجاد قوانيني براي ممنوعيت فروش آنتي‌بيوتيك بدون نسخه پزشك و رعايت اصول كنترل و پيشگيري از عفونت‌ها مانند شستشوي دست‌ها را از راهكارهاي مقاومت در برابر مصرف نابجاي آنتي‌بيوتيك‌ها اعلام كرده است.اين فوق‌تخصص عفوني كودكان با بيان اين كه ايران جزو 20 كشور داراي مصرف بالاي آنتي‌بيوتيك است، اظهار كرد: 50 تا 70 درصد بيماران كه دچار سرماخوردگي هستند، توقع تجويز آنتي‌بيوتيك را دارند، اما 60 درصد اين افراد از ويروسي‌بودن بيماري و عدم تاثير آنتي‌بيوتيك‌ها در درمان آن آگاهي ندارند.دكتر بلورساز با اشاره به اين كه مصرف بي‌رويه آنتي‌بيوتيك در دنيا موجب مقاومت ميكروب‌ها و اعتراض سازمان بهداشت جهاني شده است، گفت: ميكروب‌هاي سل در گذشته به 2 تا 3 دارو جواب مي‌دادند، ولي امروزه اين ميكروب‌ها نه‌تنها به 6 تا 7 دارو جواب نمي‌دهند، بلكه ديگر با هيچ آنتي‌بيوتيكي درمان نمي‌شوند.

تغذيه سالم

كارشناسان بهداشت عمومي تاكيد كردند: تمايل به تغذيه سالم و گرايش به ورزش و تحرك بدني، دو فاكتور مرتبط با هم و لازم و ملزوم يكديگر هستند.به گزارش ايسنا، كارشناسان دانشگاه هاروارد در يك مطالعه جديد متوجه شدند كه افزايش فعاليت بدني با بهبود كيفيت رژيم غذايي رابطه مستقيم دارد.ميگوئل آلونسو از كارشناسان اين دانشگاه مي‌گويد: درك تعامل بين ورزش و يك رژيم غذايي سالم مي‌تواند اقدامات پيشگيرانه و درماني عليه چاقي را بهبود بخشد.به گزارش سايت اينترنتي هلت دي نيوز، اين كارشناسان همچنين دريافتند كه ورزش كردن مزاياي ديگري از جمله افزايش حساسيت به علائم فيزيولوژيكي سير شدن را دارد. اين فرآيند نه تنها به كنترل اشتها كمك مي‌كند بلكه همچنين واكنش‌هاي لذت جويي انسان نسبت به محرك‌هاي غذايي را اصلاح مي‌نمايد.

ميوه ضدچاقي

محققان دانشگاه اونتاريو ماده اي در نارنگي کشف کرده اند که مانع بروز چاقي در افراد مي شود.به گزارش برنا، همانطور که مصرف يک سيب در روز بيماري را از شما دور مي کند مصرف يک نارنگي در روزهم منافع زيادي براي سلامتي انسان به همراه دارد.محققان دانشگاه اونتاريو در لندن ماده اي در ميوه نارنکي به نام nobiletin ( نوبيلتين) کشف شده که در ازمايش بر روي موشها دريافتند از چاقي پيشگيري و سبب حفاظت بدن در مقابل ديابت نوع دوم مي شود. هم چنين انها دريافتند اين ميوه سبب مقاوم سازي سيستم بدن در مقابل حملات قلبي مي شود.به گفته محققان اين ماده مانع تشکيل چربي درکبد مي شود، دو سال گذشته نيز محققان موفق به کشف ماده اي به نام naringenin در گريپ فروت شدند با اثر مشابه نوبيلتين در نارنگي شدند.اما آنچه که اهميت دارد آن است که ماده nobiletin در نارنگي ده برابر naringenin در گريپ فروت در پيشگيري از چاقي کمک مي کند. محققان اميدوارند نتايج آزمايشات انجام شده بر موشها در مورد انسانها نيز صدق کند.

قرص‌هاي كشنده

پزشكان در يك مطالعه جديد هشدار دادند افرادي كه دائم از قرص‌هاي خواب آور استفاده مي‌كنند، 36 درصد بيشتر در معرض خطر مرگ هستند.به گزارش ايسنا، متخصصان آمريكايي در اين مطالعه روي يك آنزيم مغزي موسوم به «كلسيم كيناز» متمركز شده‌اند كه فرآيند خواب را در انسان‌ها كنترل مي‌كند.دكتر فيونا ماكرا از متخصصان در اين مطالعه مي‌گويد: در اين آزمايشات ما دارويي را به موش‌ها داديم كه فعاليت آنزيم را در مغز متوقف مي‌سازد و باعث مي‌شود اين حيوانات بيشتر بخوابند.

دوز مصرفي اين دارو، حداقل مقدار قابل استفاده بود.

به نوشته روزنامه ديلي ميل، دكتر سوبيمال داتا از پزشكان علوم اعصاب در دانشگاه بوستون مي‌گويد: خواب يكي از اسرارآميزترين پديده‌هاي منظم در ضمير خودآگاه انسان است. بواسطه تعادل ظريف و دقيقي بين فرآيندهاي بيولوژيكي، محيط زيستي و رفتاري، تنظيم مي‌شود اما مكانيسم‌هاي دخيل در اين تنظيم به خوبي شناسايي نشده‌اند.وي اضافه كرد: درمان‌هاي كنوني براي اختلالات خواب به پيامدهاي رفتاري ايده‌آل منجر نمي‌شوند و مراقبت‌هاي پزشكي در اين زمينه اغلب با بسياري از عوارض جانبي ناخوشايند همراه مي‌شود. كمبود خواب با بروز مجموعه‌اي از مشكلات بهداشتي از بيماري قلبي گرفته تا ضعف حافظه و ديابت مرتبط است.از سوي ديگر، اين مطالعه نشان داده است افرادي كه براي حل مشكل بي‌خوابي به قرص‌هاي خواب آور پناه مي‌برند در معرض خطر مرگ ناگهاني هستند كه مكانيسم دقيق آن هنوز به دقت شناسايي نشده است.اما اين افراد در هر لحظه از زندگي خود بيشتر از ديگران با خطر مرگ مواجهند.

مصرف «آهن» ضرورتي براي بانوان

کارشناس اداره بهبود تغذيه وزارت بهداشت گفت: زنان از 15 تا 45 سالگي بايد از منابع غذايي غني آهن استفاده کنند و ذخاير بدن را از آهن تکميل کنند.پريسا ترابي در گفت‌و‌گو با فارس اظهار داشت: به تغذيه زنان بايد توجه ويژه‌اي نشان داد به دليل اينکه سلامت خانواده در گرو زنان سالم است.وي گفت: شيوع چاقي و اضافه وزن در ميان زنان از اهميت زيادي برخوردار است و بايد به اين مسئله توجه داشت که زنان نبايد موادغذايي پرکالري مصرف کنند و غذاي دريافتي آنها بايد کنترل شده باشد.

افراد از دوران کودکي بايد منابع غني از کلسيم را مصرف کنند

کارشناس اداره بهبود تغذيه وزارت بهداشت افزود: علاوه بر دريافت ميزان انرژي بايد به ميزان کيفيت غذاي دريافتي زنان توجه داشت.دريافت کلسيم و آهن در دوران بارداري بسيار اهميت دارد و در مورد کلسيم بايد گفت که از دوران کودکي بايد به دريافت آن توجه داشت.ترابي بيان داشت: مصرف انواع لبنيات و کشک براي تأمين کلسيم ضروري است و زنان 2 تا 3 سهم از گروه لبنيات مصرف کرده و تا 30 سالگي ذخاير بدن را از کلسيم تکميل کنندو پس از 30 سالگي کلسيم از بدن خارج مي‌شود.زنان از 15 تا 45 سالگي از منابع غني آهن استفاده کنند.وي اضافه کرد: زنان از 15 تا 45 سالگي بايد از منابع غني آهن استفاده کرده و ذخاير بدن را تکميل کنند.دختران امروز بايد از تغذيه مناسب بهره‌مند شوند تا در آينده مادران سالمي باشند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته