جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/09/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4033

مردم از تخفيف خريد گاز پس از چهار سال برخوردار خواهند شد:
پيش فروش گاز به مردم


24.7 درصد جوانان بيکارند


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 مردم از تخفيف خريد گاز پس از چهار سال برخوردار خواهند شد:
 پيش فروش گاز به مردم 

معاون وزير نفت با تشريح جزئيات پيش فروش گاز به مشترکان خانگي، صنايع و نيروگاه‌ها، اعلام کرد: با اجراي اين طرح، مردم از تخفيف خريد گاز پس از چهار سال برخوردار خواهند شد. احمد قلعه باني درگفتگو با مهر درباره جزئيات طرح پيش فروش گاز طبيعي به مردم گفت: در برنامه پنجم توسعه بايد در بخش بالادستي صنايع نفت و گاز ايران در مجموع حدود 156 ميليارد دلار سرمايه گذاري انجام شود.

مديرعامل شرکت ملي نفت با اعلام اينکه براي تامين منابع مالي مورد نياز در برنامه پنجم توسعه راهکارهاي متنوعي در دستور کار قرار گرفته است، تصريح کرد: انتشار اوراق مشارکت ارزي و ريالي، پيش فروش نفت به مردم در قالب اوراق سلف نفتي و استفاده از منابع فاينانس داخلي و خارجي از مهمترين راهکارهاي تامين اين حجم از سرمايه در صنعت نفت خواهد بود.معاون وزير نفت از پيش فروش گاز به عنوان يکي از راهکارهاي جديد تامين منابع مالي طرحهاي صنعت نفت و مشارکت بيشتر مردم در طرحهاي نفت و گاز کشور ياد کرد و افزود: بر اساس اين طرح، گاز توليدي ميادين گازي به طور پيش فروش به مردم عرضه مي شود.اين عضو هيئت مديره شرکت ملي نفت با تاکيد بر اينکه مردم با خريد گاز مي توانند پس از 4 تا 5 سال و با توسعه ميادين گازي از سود اين گاز بهره مند شوند، اظهار داشت: بر اين اساس، يک تخفيفي تعريف خواهد شد تا پس از مدت چهار سال گاز طبيعي با تخفيف به مردم عرضه شود.وي با اشاره به امکان پيش فروش گاز به واحدهاي مسکوني، صنايع و نيروگاهها، تاکيد کرد: مردم با خريد برگه سهام گاز مي‌توانند بعد از مدت چهار سال تخفيف خريد گاز را دريافت کنند.به گفته مدير عامل شرکت ملي نفت، پيش فروش گاز به مردم به نوعي مشارکت مردم در توليد و مصرف گاز در سطح کشور است.


 24.7 درصد جوانان بيکارند 

بر اساس گزارش کامل مرکز آمار ايران از بيکاري در تابستان سال 90، نرخ بيکاري در اين فصل به 11.1 درصد رسيد و 24.7 درصد جوانان نيز بيکارند.به گزارش فارس، جزئيات گزارش بيکاري تابستان سال 90 که از سوي مرکز آمار ايران منتشر شده است، نشان مي دهد، نرخ بيکاري جمعيت 10 ساله و بيشتر در اين فصل 11.1 درصد بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل 2.5 درصد و نسبت به فصل گذشته يعني بهار 90 ، 1.2 درصد کاهش داشته است.نرخ بيکاري جمعيت 15 ساله و بيشتر در تابستان امسال به 11.1 درصد رسيد. سهم اشتغال ناقص نشان مي دهد که 8.4 درصد جمعيت شاغل داراي اشتغال ناقص بوده اند.همچنين در اين فصل نرخ مشارکت اقتصادي جمعيت 10 ساله و بيشتر 37 درصد بوده است يعني اين ميزان از جمعيت کشور در گروه شاغلان يا بيکاران قرار گرفته اند.همچنين نرخ مشارکت اقتصادي زنان نسبت به مردان و در نقاط شهري نسبت به روستايي کمتر بوده است.بر اين اساس، نرخ مشارکت اقتصادي در کل کشور در تابستان 90 نسبت به فصل مشابه در سال قبل 2.1 درصد کاهش و نسبت به فصل بهار 1.8 درصد افت داشته است.بررسي نرخ بيکاري جوانان 15 تا 24 ساله حاکي از اين است که 24.7 درصد از جمعيت فعال اين گروه سني بيکار بوده اند. بررسي روند تغييرات نرخ بيکاري جوانان 15 تا 24 ساله کل کشور نشان مي دهد که اين شاخص نسبت به فصل مشابه در سال گذشته 4.2 درصد و نسبت به فصل قبل 1 درصد کاهش يافته است.بررسي نرخ بيکاري در استانها نيز نشان مي‌دهد که در تابستان 90 بالاترين نرخ بيکاري در استان فارس با رقم 19.1 درصد ثبت شده است و کمترين نرخ بيکاري را نيز با رقم 5.7 درصد استان خراسان جنوبي داشته است.


 تريبون اقتصادي 

 احتمال توقف توليد برخي خودروهاي داخلي قوت گرفت

در شرايطي كه براساس اعلام سازمان ملي استاندارد ايران از حدود 20 روز ديگر شماره‌گذاري خودروهاي سواري بدون كيسه هوا متوقف خواهد شد، احتمالاتي در خصوص امكان توقف توليد برخي خودروهاي داخلي پس از اين موعد مطرح است. به گزارش ايسنا، طبق قانون از ابتداي دي ماه همه محصولات سواري توليدي بايد مجهز به حداقل يك كيسه هوا باشند؛ در غير اين صورت پليس از شماره‌گذاري آن‌ها خودداري خواهد كرد. در اين شرايط به نظر مي‌رسد بيشترين مشكل در اين زمينه در دو خودروساز بزرگ كشور بوده و خودروسازان كوچك‌تر تاكنون توانسته‌اند توليدات خود را با اين قانون منطبق كنند.

سنگک برترين نان لقب گرفت

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اينکه تا پايان سالجاري برنامه‌اي براي افزايش قيمت آرد و نان در کشور وجود ندارد، گفت: مردم نمره نان کيفي را در رتبه اول به سنگک و در رتبه دوم به لواش ارايه کردند. عباس قبادي در گفتگو با مهر با اشاره به طراحي سامانه‌اي براي پايش کيفيت نان، گفت: موضوع بهبود کيفيت آرد و نان در دستور کار جدي شرکت بازرگاني دولتي ايران قرار گرفته و ظرف ماه‌هاي اخير کيفيت نان نيز دگرگون شده است.

وضعيت ذخاير آب زيرزميني قرمز شد

مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران با اعلام اينکه 90 درصد دشتهاي ممنوعه کشور داراي افت ذخيره آب هستند، گفت: وقوع خشکسالي‌هاي اخير زنگ خطر را در دشت‌ها به صدا در آورده است. محمد حاج رسولي ها در گفتگو با مهر از آخرين اقدامات صورت گرفته در رابطه با دشتهاي ممنوعه سخن گفت و افزود: در کل کشر 609 محدوده مطالعاتي داريم که قابل بررسي و مونيتور شدن هستند.مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران اظهار داشت: از 609 محدوده مطالعاتي در کشور، 434 محدوده بررسي مي شود و مابقي در حاشيه کوير است و يا قابل اهميت نيست.حاج رسولي ها تصريح کرد: به صورت کلي ماهانه بررسي هايي بر روي وضعيت دشتها صورت مي گيرد که بايد گفت متاسفانه از اين 434 دشت و محدوه مطالعاتي آمار خوشايندي وجود ندارد چرا که فقط 38 دشت در حالت تعادل قرار دارد.اين مقام مسئول در وزارت نيرو ادامه داد: به عبارت ديگر، تنها 10 درصد دشتها در کشور در حالت تعادلي قرار دارند و 70 دشت ممنوعه نيز داراي افت بالاي 1 متر تا 2 متر در سال است.مشاور وزير نيرو با تاکيد بر اينکه 15 درصد دشتهاي کشور داراي افت بالايي هستند، خاطر نشان کرد: 327 دشت ديگر در کشور معادل 75 درصد از کل در طول سال افت 1 متري را تجربه مي کنند.به گفته حاج رسولي ها، 90 درصد سفره هاي زيرزميني کشور داراي افت ذخيره آب هستند و در دشتها ساليانه چند متر افت ذخاير آب اتفاق مي افتد. مسائل مطرح شده در مورد درياچه اروميه به نحوي است که ساليانه 28 تا 30 سانتي‌متر افت ايجاد مي شود و مقايسه افت دشتها با درياچه اروميه به وضوح قابل مشاهده است.مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران از به صدا درآمدن زنگ خطر در دشتهاي ممنوعه به دليل وقوع خشکسالي هاي اخير در کشور خبر داد و بيان داشت: در شرايط فعلي، دشتها تغيير در الگوي مصرف، کشت، برداشتها و همچنين روش آبياري مي‌تواند به جلوگيري از ادامه از دست رفتن ذخاير دشتها کمک کند.وي با اشاره به کارگيري انواع روشها از کنترل مصرف و تغيير شيوه آبياري براي جلوگيري از ادامه بحران در دشت ها، تصريح کرد: از نظر قانوني ميزان برداشت از دشت ها به نسبت وضعيت 5 ساله اخير تعيين مي شود.

در صورت عدم ارائه لايحه بودجه 91 تا 15آذراز سوي دولت:

مجلس بودجه را تصويب مي‌کنند

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت: اگر دولت تا 15 آذر لايحه بودجه 91 را ارائه نکند،تجربه سال گذشته تکرار و نمايندگان مجبور مي‌شوند طرح چند دوازدهم را براي بودجه ارائه و تصويب کنند. موسي‌الرضا ثروتي در گفت‌وگو با فارس، با بيان اينکه دولت بايد طبق قانون لايحه بودجه 91 را تا 15 آذرماه جاري به مجلس تقديم کند، گفت: اگر بخواهد لايحه را دير هنگام ارائه کند، نمايندگان طرح چند دوازدهم بودجه را تصويب مي کنند.وي تاکيد کرد: براساس آئين‌نامه داخلي مجلس اگر دولت در مدت مقرر لايحه بودجه را به مجلس تقديم نکند، خود نمايندگان طرح چند دوازدهم براي بودجه دولت را تصويب مي‌کنند. نماينده بجنورد در مجلس افزود: دولت پيشنهاد دستگاه‌ها در مورد بودجه مورد نياز را دريافت کرده، اما تنظيم آنها زمان مي‌برد.


 نهادهاي مالي 

 ميزان به بازار پولي تهران پيوست

موسسه مالي و اعتباري ميزان با هدف ارائه خدمات به بخش هاي مختلف شغلي در پايتخت به بازار پولي تهران پيوست . رئيس هيأت مديره اين موسسه در گفتگو با خبرنگارما تصريح كرد : موفقيت ميزان در استان هاي خراسان و اعتماد گسترده مردم شهرهاي اين ديار كهن ، زمينه رشد و پويايي بيشتر را فراهم كرده است به گونه اي كه مي توان ظرفيت هاي آن را به تمامي كشور ارائه كرد . غفور حلمي گفت : موسسه مالي و اعتباري ميزان سرپرستي و شعبه مركزي خود را در تهران افتتاح و تا پايان سال ضمن استقرار 5 شعبه جديد در نقاط مختلف پايتخت ، براي حضور در ساير مراكز استان هاي ايران برنامه ريزي كرده است .

مشتريان بانک سپه اطلاعات خود را به روز کنند

رييس اداره روابط عمومي و بازاريابي بانک سپه با اشاره به بخشنامه ابلاغي بانک مرکزي مبني بر معذوريت بانکها از ارائه هرگونه خدمات مالي و بانکي به حسابهاي فاقد شماره ملي/ شناسه ملي گفت: اميدواريم با اقدام و مراجعه به موقع مشتريان عزيز، ضمن پاسخگويي لازم در برابر مراجعات و خواسته هاي آنها، زمينه توسعه تعاملات و ارتباطات دوسويه، بيش از پيش فراهم شود.محسن ملکي در گفت وگو با پايگاه اطلاع رساني اظهارداشت: از مشتريان محترم درخواست مي شود در مراجعه خود به شعب بانک سپه، سريال شناسنامه، شماره ملي/ شناسه ملي خود و نيز نشاني و شماره تلفن تماس خود را به روز رساني کنند.

هزار برنده کارت هديه جشنواره تجارت کارت جوان مشخص شد

در دومين مرحله آئين قرعه کشي جشنواره تجارت کارت جوان در سال جاري ، هزار کارت هديه يک ميليون ريالي به دانشجويان ايراني اهداء شد .به گزارش روابط عمومي ، در مراسم قرعه کشي حسابهاي تجارت کارت جوان که در روز دوشنبه هفتم آذرماه با حضور جمعي از مديران ارشد بانک تجارت و نمايندگان دادستاني کل کشور برگزار شد ، دولتي عضو هيات مديره بانک تجارت گفت : هدف عمده بانک از برگزاري اينگونه جشنواره ها تعميق فرهنگ بانکداري الکترونيک در بين قشر جوان و فرهيخته دانشگاهي و افزايش ارتباط با دانشگاه هاي سطح کشور است .


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته