جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/09/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4033

از سوي سازمان سنجش؛
مهلت ثبت نام در تكميل ظرفيت آزمون نيمه متمركز دكتري اعلام شد


زمان انتشار فهرست منابع جديد کنکور کارشناسي ارشد آزاد اعلام شد


خبر


 از سوي سازمان سنجش؛
 مهلت ثبت نام در تكميل ظرفيت آزمون نيمه متمركز دكتري اعلام شد 

گروه آزمون و سنجش: سازمان سنجش آموزش كشور اعلام كرد كه ثبت نام داوطلبان مرحله تكميل ظرفيت اولين آزمون نيمه متمركز دكتري از روز 20 آذر آغاز مي شود و به مدت چهار روز ادامه خواهد داشت. به گزارش آفرينش، سازمان سنجش آموزش كشور در اطلاعيه اي يادآور شد: آن دسته از شركت كنندگان در آزمون دكتري سال 90 كه در مرحله اعلام نتايج نهايي در رديف پذيرفته شدگان قطعي دانشگاه ها و مراكز آموزش عالي قرار نگرفته اند مي‌توانند از 20 آذرماه تا پايان وقت اداري 23 آذرماه براي ثبت نام در مرحله تكميل ظرفيت اين آزمون اقدام كنند. براساس اين اطلاعيه، داوطلبان پس از مراجعه به پايگاه اينترنتي سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org و پرداخت مبلغ 38 هزار ريال از طريق سامانه پرداخت الكترونيكي، فرم انتخاب رشته مرحله افزايش ظرفيت آزمون دكتري را تكميل كنند. داوطلباني كه در فهرست پذيرفته شدگان نهايي آزمون دكتري امسال قرار گرفته اند مجاز به انتخاب رشته در مرحله افزايش ظرفيت اين آزمون نخواهند بود. افزايش ظرفيت برخي از كدمحل هاي آزمون دكتري سال 1390 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي در راستاي اجراي مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي صورت مي گيرد. برمبناي اين اطلاعيه، فهرست كد محل هاي مرحله افزايش ظرفيت آزمون دكتري سال 90 به زودي از طريق سازمان سنجش اعلام خواهد شد.


 زمان انتشار فهرست منابع جديد کنکور کارشناسي ارشد آزاد اعلام شد 

گروه آزمون و سنجش: رئيس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به زمان اعلام ليست مواد درسي کنکور کارشناسي ارشد 91 اين دانشگاه گفت: فهرست مواد درسي کنکور ارشد دانشگاه آزاد اسلامي تا آخر وقت شنبه 12 آذر ماه منتشر مي شود. دكتر عبدالله سجادي جاغرق در گفتگو با مهر با اعلام زمان انتشار ليست مواد امتحاني کنکور کارشناسي ارشد سال 91 دانشگاه آزاد اسلامي اضافه کرد: مواد درسي تا آخر وقت روز شنبه 12 آذرماه روي پايگاه اطلاع رساني www.azmoon.net اعلام مي شود.وي گفت: جدول مواد امتحاني، ضرائب و رشته هاي اين آزمون روي اين سامانه قرار مي گيرد.رئيس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي اظهار داشت: اسامي حدود 130 رشته کنکور کارشناسي ارشد نيز از سوي مرکز آزمون دانشگاه آزاد اعلام خواهد شد.به گفته دكتر سجادي جاغرق، نظام انتخاب رشته در کنکور کارشناسي ارشد سال 91 دانشگاه آزاد اسلامي هيچ تغييري نکرده است.


 خبر 

 وزير علوم تاكيد کرد؛

تحول در محتواي دروس براساس آموزه هاي ديني و حدود شرعي

گروه آزمون و سنجش: وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: اسلامي کردن دانشگاهها از برنامه هاي اين وزارتخانه است که به معناي تحول اساسي در محتوا، متون و سرفصلهاي دروس است که بايد بر اساس آموزه هاي ديني، انديشه اسلامي و حدود شرعي، عرف و آداب و رسوم پسنديده اسلامي ايراني صورت گيرد. به گزارش مهر، کامران دانشجو در بازديد از پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي به نقش اساسي دانشگاهها و مراکز پژوهشي در نهادينه کردن جريان هاي فکري تاکيد کرد و گفت: پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي مي تواند با برگزاري دوره هاي کوتاه مدت براي دانشجويان و دانشگاهيان در ترويج و تعميق فرهنگ و انديشه اسلامي در دانشگاهها کمک فراواني کند.وي ادامه داد: اين پژوهشگاه با جذب دانشجوي دکتري پژوهش محور مي تواند افراد متخصص در زمينه فرهنگ و انديشه اسلامي را براي خدمت در دانشگاهها تربيت کند.وزير علوم در خصوص رابطه پژوهشگاهها و مراکز پژوهشي با دانشگاهها تاکيد کرد: رابطه بين پژوهشگاهها و مراکز پژوهشي با دستگاهها يک حلقه گم شده است که بايد با تدابيري اين رابطه تبيين و سپس هرچه بيشتر تقويت کرد.دانشجو با تاکيد بر اجراي مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي، اضافه کرد: وظيفه ما اجرايي کردن مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي است و در اين راستا بومي سازي و اسلامي کردن دانشگاهها از برنامه هاي اين وزارتخانه است که به معناي يک تحول اساسي در محتوا، متون و سرفصلهاي دروس خصوصاً در علوم انساني است همچنين در مناسبات و امور اجتماعي فرهنگي دانشگاهها نمود دارد و هر دو اين موارد بايد بر اساس آموزه هاي ديني، انديشه اسلامي و حدود شرعي، عرف و آداب و رسوم پسنديده اسلامي ايراني صورت گيرد.

مديركل دفتر حمايت آموزش عالي:

120 رشته هنري بازنگري مي‌شود

گروه آزمون و سنجش: مديركل دفتر پشتيباني و حمايت آموزش عالي وزارت علوم با بيان اينكه سهم دانشگاه‌هاي تهران در بازنگري رشته‌هاي هنر بيش از ساير دانشگاه‌هاست، گفت: هنوز گزارشي از دانشگاه‌ها در خصوص بازنگري اين رشته‌ها به وزارت علوم ارائه نشده است. قديمي در گفت‌وگو با ايسنا،‌ با اشاره به اهميت رشته‌هاي هنر به عنوان يكي از حوزه‌هاي آموزشي براي وزارت علوم، گفت: اگرچه از نظر كمي تعداد دانشجويان رشته هنر نسبت به ساير رشته‌ها درصد بسيار كمي را به خود اختصاص مي‌دهند ولي از ابتدا اين مسئله، موضوع فوق العاده مهمي براي وزارت علوم بوده است.

وي با اشاره به انجام برنامه‌هاي مختلفي در خصوص بازنگري رشته‌هاي هنر، افزود: در رابطه با سرفصل‌ها و اصلاح و به روز كردن آنان حدود 120 سرفصل كه در مجموع كميته‌هاي مختلف حوزه هنر در دانشگاه‌ها تدريس مي‌شود مورد بررسي قرار گرفته‌اند. وي با بيان اينكه دانشگاه‌هاي تهران در بحث بازنگري رشته‌هاي هنر كامل ورود پيدا كرده‌اند، افزود: منتظر هستيم تا گزارش دانشگاه‌ها به وزارت علوم ارائه شود. وي درخصوص شاخص‌هاي بازنگري رشته‌هاي هنر نيز عنوان كرد: به روز كردن منابع،‌ كارآمد كردن و پاسخگويي به نياز جامعه، غني سازي در محتوا و برنامه‌هاي درسي و از همه مهم‌تر ارزش‌مدار كردن متناسب با ارزش‌هاي اسلامي از جمله شاخص‌هاي بازنگري اين رشته‌هاست. قديمي تصريح كرد: به محض اينكه گزارش‌هاي دانشگاه‌ها در اختيار ما قرار گيرد، جمع‌بندي بازنگري رشته‌ها به اطلاع عموم خواهد رسيد. وي با بيان اينكه در بررسي‌هاي انجام شده به اين جمع‌بندي رسيده‌ايم كه تمام حدود 120 رشته بيش از پنج سال است كه مورد بازنگري قرار نگرفته‌اند، افزود: پيش از اين اعلام كرده بوديم كه اگر سرفصلي بيش از 5 سال طول عمر داشته باشد بايد مورد بازنگري قرار گيرد. مديركل دفتر حمايت آموزش عالي وزارت علوم اظهار كرد: دانشگاه هنر اصفهان فعال‌تر از ساير دانشگاه‌ها عمل كرده و در حال حاضر موضوع بازنگري رشته‌هاي هنر در اين دانشگاه به عنوان موضوع با گفت‌وگوي غالب مطرح است. وي در خاتمه با بيان اينكه درخصوص زمان اتمام بازنگري اين رشته‌ها، گفت: زماني براي اتمام بازنگري رشته‌هاي هنر اعلام نمي‌كنيم اما نهايت انرژي خود را گذاشته‌ايم تا در حداقل زمان ممكن اتفاق بيفتد.

رييس موسسه آموزش عالي انرژي ساوه خبر داد؛

پذيرش دانشجوي كارداني در رشته "بهينه سازي مصرف انرژي"

گروه آزمون و سنجش: رييس موسسه آموزش عالي انرژي ساوه از پذيرش دانشجوي كارداني در رشته بهينه سازي مصرف انرژي در صنعت خبر داد. به گزارش ايسنا، احمد قريب با بيان اينکه بهينه سازي انرژي در مراكز صنعتي و مناطق مسكوني به كاهش هزينه‌ها كمك مي كند، اظهار کرد: اين رشته تحصيلي در ايران منحصر به فرد است و فارغ‌التحصيلان اين رشته در موقعيت شغلي بسيار مطلوب قرار خواهند گرفت. وي افزود: اين موسسه با مجوز سازمان سنجش براي ترم جاري از اول تا آذرماه و براي ترم دوم تا بهمن ماه دانشجو مي‌پذيرد و کليه شرکت‌کنندگان کنکور سال 90 هنرستاني و دبيرستاني اعم از مجاز و غيرمجاز واجد شرايط خواهند بود. وي با بيان اينکه اين موسسه در زميني به مساحت سه هزار متر مربع و در چهار رشته تحصيلي ساختمان، بهينه‌سازي انرژي، رايانه و ايمني صنعتي راه اندازي شده است، اظهارکرد: براي نوسازي بناي اين موسسه يك ميليارد و 300 ميليون ريال اعتبار هزينه شده و هم اكنون دانشجويان آن در دو مقطع كارداني و كارشناسي مشغول به تحصيل هستند، در سال آينده 10 رشته تحصيلي در مقطع كارشناسي به اين رشته‌ها افزوده مي‌شود. قريب با بيان اينکه بهينه سازي انرژي در مراكز صنعتي و مناطق مسكوني به كاهش هزينه‌ها كمك مي كند، اظهار کرد: اين رشته تحصيلي در ايران منحصر به فرد است و فارغ‌التحصيلان اين رشته در موقعيت شغلي بسيار مطلوب قرار خواهند گرفت.

دانشکده علوم نوين شيراز دانشجوي دکتراي زيست فناوري پزشكي مي پذيرد

گروه آزمون و سنجش: پذيرش دانشجوي دکتراي زيست فناوري پزشكي در دانشکده علوم نوين شيراز از بهمن ماه سال جاري آغاز مي شود . به گزارش آنا، سرپرست دانشکده علوم نوين دانشگاه علوم پزشکي شيراز با بيان اين مطلب گفت : اين دانشکده از اول بهمن ماه سال جاري در اولين رشته مصوب خود " رشته زيست فناوري پزشكي " در مقطع Ph.D دانشجو مي پذيرد. دکتر سيد فخرالدين مصباح اظهار داشت : اين دانشجويان از طريق امتحان متمركز وزارت بهداشت در سال جاري پذيرش خواهند شد ،هم چنين دانشكده علوم نوين درحال پي گيري تصويب پنج رشته ديگر در مقاطع Ph.D وفوق ليسانس مي باشد. 

با اعلام جزييات ثبت نام؛

جزييات و نحوه ثبت سوابق تحصيلي داوطلبان كنكور سراسري 91 اعلام شد

گروه آزمون و سنجش: معاون سازمان سنجش آموزش كشور با تشريح شرايط ثبت‌نام در كنكور 91 از تاثير مثبت 25 درصدي سوابق تحصيلي در كنكور خبر داد. سيد جلال طباطبايي در گفت‌وگو با ايسنا، گفت:‌ ثبت‌نام كنكور سراسري طي روزهاي 16 تا 25 آذرماه از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org انجام مي‌شود. وي با اشاره به نحوه گزينش داوطلب در كنكور 91، گفت: گزينش دانشجو بر اساس 75 درصد نمره آزمون كتبي و 25 درصد سوابق تحصيلي با تاثير مثبت انجام مي‌شود. طباطبايي با اشاره به عدم تاثير سوابق تحصيلي براي ديپلمه‌هاي سال 83 و ماقبل آن، تصريح كرد: همچنين فارغ‌التحصيلان شاخه فني حرفه‌اي و كارداني و فارغ التحصيلان نظام ترمي واحدي و ديپلمه‌هاي تطبيقي مدارس غيرايراني خارج از كشور مشمول سوابق تحصيلي نمي‌شوند، بنابراين اين دسته از داوطلبان در زمان ثبت‌نام بايد بخش "ديپلمه‌هاي 83 و ماقبل آن" را انتخاب كنند. وي با اشاره به تاثير مثبت سوابق تحصيلي براي ديپلمه‌هاي سال84 و بعد از آن، گفت: اين داوطلبان بايد در زمان تكميل فرم ثبت‌نام بخش "ديپلمه‌هاي سال 84 و بعد از آن در شاخه نظري سالي واحدي مي‌باشم" را انتخاب كنند. معاون سازمان سنجش افزود: پس از وارد كردن اطلاعات فردي داوطلب، كل سوابق تحصيلي آن ديده مي‌شود و در صورتي كه مغايرتي نداشته باشد داوطلب مي‌تواند بخش «هيچگونه مغايرتي ندارد» را انتخاب كند و پس از آن مشخصات فردي داوطلب به صورت اتوماتيك وارد فرم الكترونيكي ثبت‌نام مي‌شود و در صورتي كه بخش "مغايرت دارد" را انتخاب كند مي‌توانند سوابق تحصيلي خود را اصلاح كند و پس از آن تا 30 بهمن ماه مهلت دارند براي تاييد نهايي ويرايش خود به آموزش و پرورش منطقه مراجعه كنند.

وي با بيان اينكه اين دسته از داوطلبان مي‌توانند از 30 بهمن ماه تا 3 اسفند ماه نسبت به ثبت‌نام در كنكور اقدام كنند، اظهار كرد: اين مهلت هم براي ويرايش اطلاعات و هم براي ثبت‌نام اين دسته از داوطلبان درنظرگرفته شده است. معاون سازمان سنجش با تاكيد بر اينكه كنكور 91 نسبت به سال گذشته از لحاظ گزينش تفاوتي ندارد، تصريح كرد: فقط در فرم ثبت‌نام بندي مبني بر اينكه «علاقه مند به شركت در گزينش رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه ويژه فرهنگيان شامل مراكز تربيت معلم و تربيت دبير شهيد رجايي تهران مي‌باشم» اضافه شده است كه علاقه‌مندان مي‌توانند آن را انتخاب كنند. وي افزود: اين بند در دوره‌هاي گذشته فقط ويژه فرهنگيان بوده ولي امسال با توجه به درخواست وزير آموزش و پرورش، داوطلبان علاقمند مي‌توانند اين بند را انتخاب كنند تا از ميان آنان داوطلبان علاقمند موردنياز آموزش و پرورش انتخاب شوند. طباطبايي در توصيه به داوطلبان كنكور، گفت: داوطلبان در زمان ثبت‌نام به ويژه افرادي كه براي ثبت‌نام به كافي نت‌ها مراجعه مي‌كنند بايد در زمان انتخاب گروه آزمايشي دقت كنند، چرا كه امكان اصلاح در زمان آزمون وجود ندارد. وي افزود: همچنين داوطلبان بايد در انتخاب زبان امتحاني با توجه به شخصي سازي دفترچه سوالات دقت داشته باشند. وي با تاكيد بر اينكه داوطلبان بايد پس از اتمام ثبت نام و دريافت كد رهگيري يك پرينت ازاطلاعات ثبت شده دريافت كنند، خاطر نشان كرد: به داوطلبان توصيه مي‌شود قبل از اقدام به ثبت نام الكترونيكي فرم پيش نويس ثبت‌نام را به دقت تكميل كنند. معاون سازمان سنجش با اشاره به برنامه زمان بندي پيش‌بيني شده براي كنكور 91 از مهلت ويرايش اطلاعات و ثبت نام دوره دوم براي داوطلباني كه مغايرت اطلاعاتي دارند از سي ام بهمن ماه تا سوم اسفند ماه خبر داد و افزود: كنكور 91 در روزهاي هشتم تا دهم تيرماه برگزارمي‌شود. طباطبايي در خاتمه با اشاره به اعلام نتايج اوليه داوطلبان به صورت كارنامه از 15 مرداد ماه، گفت: انتخاب رشته از 17 تا 23 مردادماه انجام مي‌شود.

تاريخ انتشار كليد اوليه آزمون جايابي دانش آموختگان دندانپزشکي خارج از کشور اعلام شد

گروه آزمون و سنجش: نوزدهمين دوره آزمون جايابي دانش آموختگان دندانپزشکي خارج از کشور فردا پنجشنبه 10 آذر ماه برگزار مي شود. به گزارش مهر، نوزدهمين دوره آزمون جايابي دانش آموختگان دندانپزشکي خارج از کشور در سال 90 ساعت 9 صبح فردا پنجشنبه 10 آذر در دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزار مي شود و حضور در جلسه آزمون بدون همراه داشتن کارت ورود به جلسه، کارت ملي و فيش بانکي امکان­پذير نيست.کارت ورود به جلسه آزمون بر روي سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي به نشاني www.sanjeshp.ir قرار دارد و داوطلبان مي توانند با استفاده از کد رهگيري، پرينت کارت را دريافت كنند.پس از برگزاري آزمون، کليد اوليه از ساعت 18 روز 12 آذر بر روي سايت قرار مي­گيرد و داوطلبان پس از مشاهده کليد اوليه، تا ساعت 23 روز 14 آذر فرصت دارند تا اعتراض خود را نسبت به سؤالات و کليد، از طريق فرم موجود در سايت، ارسال کنند.کليد نهايي روز 20 آذر اعلام مي شود و در نهايت نتايج نهايي ساعت 18 روز 30 آذرماه اعلام و معرفي­نامه به دانشگاه­ها از تاريخ سوم دي ماه به بعد صادر مي شود.

آخرين مهلت دريافت کارنامه آزمون تافل اعلام شد

گروه آزمون و سنجش: سازمان سنجش آموزش کشور زمان توزيع کارنامه آزمون (PBT (TOEFL که در 23 مهر ماه سال 90 برگزار شد را اعلام کرد. به گزارش مهر، کارنامه آزمون تافل تا روز چهار‌شنبه 30 آذر به ‌جز روزهاي پنجشنبه از ساعت 8 صبح تا 14 بعدازظهر توزيع مي شود.داوطلبان مي‌توانند با همراه داشتن کارت شناسائي معتبر (گذرنامه، شناسنامه و يا کارت ملي) براي دريافت کارنامه به نشاني سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنند.مرکز آزمون‌هاي بين‌المللي سازمان سنجش و آموزش کشور در تهران، خيابان کريم‌خان زند، بين خيابان‌هاي استاد نجات الهي و سپهبد قرني، پلاک 204 قرار دارد.

قائم‌مقام سازمان سنجش:

ديپلمه هاي فني و حرفه‌اي‌ و کار و دانش اجازه ثبت نام در كنكور سراسري ندارند

گروه آزمون و سنجش: قائم‌مقام سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به انتشار دفترچه راهنماي آزمون سراسري 91 گفت: دارندگان ديپلم فني و حرفه‌اي و کار و دانش اجازه ثبت‌نام در کنکور 91 را ندارند.ابراهيم خدايي قائم‌مقام سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با فارس با اشاره به آغاز خريد اينترنتي کارت اعتباري آزمون سراسري 91، گفت: در حال حاضر دفترچه آزمون سراسري 91 برروي سايت سازمان سنجش آموزش کشور وجود دارد.به گفته وي ثبت‌نام آزمون سراسري 91 از 16 آذرماه آغاز مي‌شود و تا 25 آذرماه ادامه دارد. قائم‌مقام سازمان سنجش آموزش کشور دارا بودن مدرک پيش‌دانشگاهي يا اخذ مدرک پيش‌دانشگاهي حداکثر تا 31 شهريورماه 91 يا دارا بودن ديپلم نظام قديم يا مدرک کارداني را براي شرکت در اين آزمون الزامي اعلام کرد.وي با اشاره به تغييري در ثبت‌نام اين آزمون نسبت به آزمون سال گذشته، خاطرنشان کرد: در بند 43 فرم تقاضانامه يک تغيير به وجود آمده است، در اين بند گزينش رشته‌هاي تحصيلي مراکز تربيت معلم و دانشگاه تربيت دبيري شهيد رجايي تهران به اعلام علاقمندي‌ها اضافه شده است.خدايي گفت: دارندگان ديپلم فني و حرفه‌اي و کاردانش که فاقد مدرک پيش‌دانشگاهي يا مدرک کارداني هستند حق ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسري سال 1391 را ندارند و در صورت شرکت در آزمون به عنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنها برخورد خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته