جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/09/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4041

آيت الله هاشمي‌ رفسنجاني :
فعاليت آزاد و مسوولانه احزاب و رسانه‌ها مؤثرترين ابزار نظارت بر عملكرد حكومت‌هاست

مهمان‌پرست:
در مورد تجاوز آمريكا به حريم هوايي كشورمان كوتاه نخواهيم آمد


سوريه بايد ناظران را بپذيرد


هواپيماي ما را پس بدهيد!


انتخاب رئيس جمهور جديد تونس


پاسخ ايران به درخواست اوباما، جهت استرداد هواپيماي جاسوسي


موج كوتاه


ميز خبر


يک نکته از هزاران

لاريجاني در ديدار با عمار حکيم:
اجراي طرح‌هاي بلندمدت مناسبات ايران و عراق را تقويت مي‌کند

دادستان‌تهران خبر داد:
تشكيل پرونده قضايي درباره‌ي اتفاقات سفارت انگليس


سرمقاله

احمدي نژاد درپاسخ به ادعاهاي واشنگتن درباره پرنده جاسوسي:
آمريكايي ها با توانمندي‌هاي جديد ايران بيشتر آشنا مي شوند

عضو كميسيون امنيت:
آمريكا بايد پاسخگوي تجاوز خود به حريم هوايي ايران باشد


 آيت الله هاشمي‌ رفسنجاني :
 فعاليت آزاد و مسوولانه احزاب و رسانه‌ها مؤثرترين ابزار نظارت بر عملكرد حكومت‌هاست 

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: تكيه بر نظرات معدودي افراد خاص براي اداره كشور، خسارت جبران‌ناپذيري را متوجه اركان نظام مي‌كند.به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني در ديدار اعضاي شوراي مركزي و داوري حزب اسلامي كار، برگزاري كنگره سراسري اين تشكّل را كاري بزرگ و مفيد خواند و با اشاره به نقش اساسي و ترديدناپذير احزاب در اداره جوامع كنوني گفت: در حال حاضر احزاب شناسنامه‌دار مي‌توانند بهترين كمك به حكومت‌ها باشند، چراكه با تربيت انسان‌هاي توانمند و ارائه برنامه‌هاي مؤثر با گرايش‌هاي گوناگون، نظام‌ها و حكومت‌ها را از ضربه‌هاي مضر و نابودكننده مصون نگه مي‌دارند.

هاشمي‌رفسنجاني با ابراز تأسف از وضعيت احزاب كشور در مقطع كنوني، راه صحيح و درست براي اداره كشور را نقش‌آفريني احزاب فراگير، سالم و توانمند دانست و تصريح كرد: در اين حالت اگر حزبي مسووليت اداره كشور را برعهده گرفت و دچار نارسايي شد، صدمات آن متوجه اصل نظام نخواهد شد و با برگزاري انتخابات و واگذاري امور كشور به ديگر احزاب، كشور در مسير درست قرار خواهد گرفت.رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به تأكيد قانون اساسي بر تعدد احزاب، جلوگيري يا ايجاد محدوديت براي فعاليت تشكّل‌ها و احزاب را بي‌توجهي به خواست عمومي و قانون اساسي خواند و تأكيد كرد: تكيه بر نظرات معدودي افراد خاص براي اداره كشور، خسارت جبران‌ناپذيري را متوجه اركان نظام مي‌كند و كشور را از توانمندي احزاب و تشكّل‌هاي برنامه‌دار و فراگير محروم خواهد كرد. چرا كه تنها احزاب شناسنامه‌دار هستند كه در مواقع حساس، برخلاف افراد و اشخاص، مسووليت‌ عملكردها را مي‌پذيرند.

هاشمي‌رفسنجاني مطبوعات و رسانه‌ها را ركن چهارم دموكراسي خواند و با تأكيد بر لزوم حضور فعال احزاب و رسانه‌ها در كنار هم تصريح كرد: فعاليت آزاد و مسوولانه احزاب و رسانه‌ها بهترين و مؤثرترين ابزار نظارت بر عملكرد دولت‌ها و حكومت‌هاست و امر به معروف و نهي از منكر اسلام هم به خوبي بيانگر اهميت و لزوم حضور اين ناظران در جامعه است.رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: اگرچه خاستگاه دموكراسي‌هاي امروزي، كشورهاي غربي هستند، ولي اسلام و اعتقادات اسلامي را نيز حامي و پشتيبان بي‌چون و چراي نظارت‌پذيري حاكمان دانست و افزود: امر به معروف و نهي از منكر مورد تأكيد دين مبين اسلام در واقع همين اصل نظارت عمومي در جوامع امروزي است كه به شيوه جديد توسط احزاب و رسانه‌ها به عنوان چشم و زبان جامعه بر حاكمان اعمال مي‌شود.هاشمي‌رفسنجاني در بخش ديگري از سخنانش لزوم توجه جدّي و اساسي به توليد و صنعت و فضاي كار را يادآور و با بيان آسيب‌پذيري بيش از پيش اقشار ضعيف جامعه به‌خصوص كارگران گفت: اگرچه قشر كارگر جامعه همواره نجيب و همراه انقلاب بوده، اما افزايش اعتراضات و گسترش تجمعات براي اشتغال و دريافت دستمزدهاي معوق، بايد اهتمام بيشتر مسوولان براي رفع مشكلات معيشتي اين قشر را سبب شود.رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام حمايت از واحدهاي توليدي فعال كشور در قالب پرداخت سهم آنان از قانون هدفمندي يارانه‌ها را يكي از راه‌هاي بازگرداندن نشاط و حيات به اقتصاد و اشتغال كشور خواند و تأكيد كرد: تأمين نقدينگي و تسهيلات موردنياز توليد، صنعت، كشاورزي و نيز هموار كردن فضاي كسب و كار و سرمايه‌گذاري راه صحيح ايجاد اشتغال و توليد در كشور است.


 مهمان‌پرست:
 در مورد تجاوز آمريكا به حريم هوايي كشورمان كوتاه نخواهيم آمد 

سخنگوي وزارت امورخارجه گفت: اخباري مبني بر اين كه آ‌قاي اوباما درخواست كرده است هواپيماي جاسوسي به آمريكا برگردد منتشر شده؛ گويي ايشان فراموش كرده است كه به حريم هوايي ايران تجاوز شده ،‌ عمليات جاسوسي صورت گرفته و مقررات بين‌المللي نقض شده است.به گزارش ايسنا، رامين مهمان‌پرست، سخنگوي وزارت امور خارجه‌ كشورمان كه در نشست هفتگي خود با خبرنگاران سخن مي‌گفت در پاسخ به پرسش خبرنگار ايسنا درباره‌ي واكنش ايران به اظهارات اوباما مبني بر درخواست بازگرداندن هواپيماي بدون سرنشين از ايران با بيان اين كه اقدام آمريكا تجاوز در امور داخلي كشور ما است، خاطرنشان كرد: آنها اين اظهارات را براي فرار به جلو و به جاي عذرخواهي رسمي و پذيرش اين تخلف و جرمي كه مرتكب شده‌اند مطرح مي‌كنند.وي افزود: ايالات متحده‌ي آمريكا بايد بداند اقدامي كه در نقض حريم هوايي كشور ما انجام داده است، اقدامي است كه مي‌تواند صلح و امنيت جهاني را به خطر اندازد. آمريكا بايد مسووليت‌ها و تبعات اين اقدام را بپذيرد.

مهمان‌پرست همچنين افزود: مقامات ايالات متحده‌ آمريكا به كشور ما تجاوز آشكار داشته‌اند و عمليات جاسوسي انجام داده‌اند. پيگيري اين مساله به صورت جدي در دستور كار ما است. آنها بايد نسبت به اين اقدام پاسخ‌گو باشند. ما در اين مورد كوتاه نخواهيم آمد.سخنگوي دستگاه ديپلماسي كشورمان تاكيد كرد: اگر كشوري قصد تجاوز به كشورمان را داشته باشد حتما با توانايي بالاي نيروهاي كشورمان پاسخ قاطعي را دريافت خواهد كرد. اينكه جناب آقاي اوباما سعي مي‌كنند به روي خود نياورد كه چه اتفاقي افتاده است و درخواست مي‌كند هواپيما برگردد بايد از ايشان سوال كنيم اگر همين اتفاق در مورد نقض حريم هوايي آمريكا رخ داده بود برخورد آنها همين بود، مسلم بدانند دوره عوض شده و ملت‌ها به هيچ وجه رفتار مستكبرانه را تحمل نخواهند كرد.

وي همچنين گفت: هيچ درخواستي در مورد اين كه كشوري از ايران درخواست كرده باشد كه از اين هوپيماي جاسوسي استفاده كند مطرح نشده است و اينها طراحي‌هايي از جانب بخشهاي نظامي آمريكا است.سخنگوي دستگاه ديپلماسي كشورمان در ادامه در پاسخ به پرسش ديگري درباره علت سفر جليلي به روسيه و اينكه آيا در اين سفر درباره هواپيماي بدون سرنشين نيز گفت‌وگويي انجام شده است، گفت: سفر آقاي جليلي به مسكو از سفرهايي است كه ميان مقامات كشورهاي بزرگي مثل ايران و روسيه براي تبادل نظر و رايزني درباره موضوعات مختلف دوجانبه انجام مي‌شود و هيچ ارتباطي به مساله‌ي هواپيماي جاسوسي بدون سرنشين آمريكا نداشته است.مهمان‌پرست همچنين در مورد درخواست انگليس براي حافظ منافع قرار دادن يكي از كشورهاي اروپايي در ايران نيز گفت: در اين باره نكاتي به لحاظ حقوقي وجود دارد كه بايد بررسي شود. البته در دوره‌اي كه روابط سياسي ميان دو كشور كاملا قطع شود يا در يك دوره‌اي موقتا روابط محدود شود مي‌توان از روش دفتر حفاظت منافع براي برقراري ارتباط بين دو كشور استفاده كرد، اما جنبه‌هاي حقوقي و مسائل مختلفي در اين باره مطرح است كه ابتدا بايد آنها روشن شود و تا زماني كه ابعاد مختلف اين مساله و جنبه‌هاي مختلف حقوقي و حاشيه‌اي آن كاملا مشخص نشود به هيچ وجه اتفاق جديدي در اين مورد رخ نخواهد داد.وي ادامه داد: طبق مقررات بين‌المللي اگر قرار باشد دفتر حفاظت منافعي تعريف شود مستقيما بايد توسط كشوري كه مي‌خواهد اين اقدام را انجام دهد، به كشور پذيرنده اعلام شود.سخنگوي وزارت خارجه همچنين در مورد موضع ايران درباره اعتراضات اخير در روسيه پس از انتخابات دوماي اين كشور گفت: مردم در اين انتخابات حضوري قابل توجه داشتند. راي و نظر مردم روسيه براي ما مهم است و به آنچه كه انتخاب كرده باشند احترام مي‌گذاريم. اينكه كشورهاي غربي به ويژه آمريكايي‌ها عادت كرده‌اند كه در همه مسائل داخلي كشورها دخالت كنند، پذيرفتني نيست. ملت‌ها دخالت از موضع بالا را برنمي‌تابند، بهتر است‌ آمريكايي‌ها و كشورهاي غربي مشكلات داخلي خود را دنبال كنند و براي حل آنها راهي بينديشند.سخنگوي دستگاه ديپلماسي كشورمان تاكيد كرد: ما به آنچه كه مردم روسيه راي دادند و انتخاب كردند احترام مي‌گذاريم.


 سوريه بايد ناظران را بپذيرد 

 فارس: وزير خارجه روسيه در سخناني موضع غرب در قبال تنش ها در سوريه را "غير اخلاقي" توصيف کرد و از دمشق نيز خواست هر چه سريع‌تر ناظران عربي و بين المللي را بپذيرد. به گزارش آسوشيتدپرس، سرگئي لاوروف گفت: در حالي که غرب بر بشار اسد رئيس جمهوري سوريه فشار مي آورد، اما به هيچ وجه اقدامات خشونت آميز گروههاي افراطي را که درصدد خلع اين مرد قدرتمند عرب از قدرت هستند محکوم نمي کند. لاوروف همچنين بار ديگر مخالفت کشورش را با تحريم سوريه اعلام کرد اما در عين حال از اقدامات اتحاديه عرب براي اعزام ناظراني به اين کشور حمايت کرد. وزير خارجه روسيه که در يک کنفرانس مطبوعاتي با "مراد مدلچي" وزير خارجه الجزاير در مسکو سخن مي گفت، افزود: غربي ها مخالفت افزايش فشار بر جناح اپوزيسيون در سوريه هستند و در همان حين ما را هم متهم به ممانعت از تلاش هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد مي کنند، که اين موضع گيري غير اخلاقي است.


 هواپيماي ما را پس بدهيد! 

 عصرايران: شبکه خبري بي بي سي در يک "خبر فوري" ، درخواست آمريکا از ايران را مخابره کرد.بي بي سي اعلام کرد که ايالات متحده آمريکا از ايران خواسته است هواپيماي جاسوسي RQ - 170 که چند روز پيش توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به غنيمت گرفته شده است را بازگرداند. باراک اوباما در کنفرانس خبري مشترک با نوري المالکي ، نخست وزير عراق که در آمريکا به سر مي برد گفت:‌ درباره مسائل امنيتي و اطلاعاتي هواپيما سخن نمي گويم ولي از ايران خواسته ايم هواپيماي بدون سرنشين ما را پس بدهد ؛‌ حال بايد ببينيم ايران چه واکنشي نشان مي دهد!

درخواست آمريکا براي بازپس گيري اين هواپيما در حالي است که در روزهاي اول ، مقامات اين کشور منکر اصل ماجرا بودند و حتي بعد از نمايش اين پهپاد ،‌ شبکه VOA مدعي شد که آنچه در تلويزيون ايران نمايش داده شده است ، ماکت RQ - 170 است!


 انتخاب رئيس جمهور جديد تونس 

 مهر: اعضاي مجلس موسسان تونس رئيس جمهوري جديد اين کشور را انتخاب کردند. به گزارش الجزيره، اعضاي مجلس موسسان تونس در مراسم راي گيري براي انتخاب رئيس جمهوري جديد، "منصف المرزوقي" را با اکثريت دو سوم آرا به اين سمت انتخاب کردند. انتخاب المرزوقي به عنوان رئيس جمهور مسئول اداره امور تونس، بر مبناي توافق سه حزب پيروز در انتخابات اخير صورت گرفته است.اين تصميم بر اساس قانون اساسي موقت اتخاذ شده است که اعضاي مجلس موسسان تونس آن را تصويب کرده اند.طبق قانون اساسي تونس، نامزد رياست جمهوري اين کشور، بايد مسلمان و داراي تابعيت تونسي باشد و همچنين پدر و مادرش،اهل تونس باشند و از تمام حقوق مدني و سياسي برخوردار باشد.تونس نخستين کشور عربي بود که با سرنگوني رژيم ديکتاتوري و وابسته بن علي، بيداري عربي از آن کشور آغاز شد، انقلابي که يک جوان با سوزاندن خود به رژيمي 27 ساله بن علي پايان داد.


 پاسخ ايران به درخواست اوباما، جهت استرداد هواپيماي جاسوسي 

در پي درخواست هاي باراک اوباما و هيلاري کلينتون از ايران براي بازپس دادن هواپيماي جاسوسي آمريکا ،‌ اولين پاسخ ايران به اين تقاضاها از سوي رئيس کميسيون سياست خارجي و امنيت ملي مجلس داده شد.به گزارش خانه ملت ،‌ علاء الدين بروجردي تصرح کرد: قطعاً RQ170 را مسترد نخواهيم کرد. وي که خبرنگاران سخن مي گفت اظهار داشت: انگار ‌اوباما نمي داند که هواپيمايشان به حريم هوايي ايران تجاوز کرده بود و اين مسئله در مقررات بين‌المللي يک تخلف است که البته ايران به بهترين شکل ممکن با آن برخورد کرد.رئيس کميسيون سياست خارجي و امنيت ملي تصريح کرد: تمام تبعات تجاوز پهپاد آمريکايي به حريم هوايي ايران را بايد کاخ سفيد تحمل کند نه اينکه درخواست استرداد هم بدهد. کاخ سفيد بايد به خاطر اين تجاوزگري از ايران عذرخواهي و جبران مافات کند زيرا براي خنثي سازي اين توطئه ما هم انرژي صرف کرده ايم.

بروجردي با اشاره به ادعاي اوباما مبني بر اين که از ايران تقاضا کرده اند هواپيما را پس بدهد گفت: درخواست رسمي به غير از مصاحبه اوباماست؛ درخواست رسمي بايد از طريق سفير سوئيس در تهران صورت گيرد که اين اتفاق تاکنون نيفتاده است.بروجردي درباره احتمال معامله ايران با روس ها بر سر اين پهپاد تنها به ذکر اين نکته بسنده کرد که اخبار منتشره درباره احتمال معاوضه پهپاد RQ170 با سامانه S300 موضوع ديگري است و روس‌ها در اين رابطه بدهکار ما هستند.رئيس جمهور آمريکا و وزير خارجه اين کشور از ايران درخواست کردند هواپيماي جاسوسي شان را که توسط سپاه بر زمين نشانده و به غنيمت گرفته شده بود را پس دهند!


 موج كوتاه 

«تنگنا در عبور از تنگه» عنوان يادداشت روز روزنامه كيهان بود كه در آن مي‌خوانيد: فقط عبور كشتي هايي از تنگه هرمز مجاز خواهد بود كه براي «امنيت، نظم، آسايش و حقوق ملي» جمهوري اسلامي ايران «بي ضرر» تشخيص داده شود. و بند 4 از ماده 14 و بند يك از ماده 16 كنوانسيون 1958 ژنو، تشخيص بي ضرر بودن عبور كشتي ها از تنگه هرمز را برعهده كشور ساحلي- ايران اسلامي- گذارده است و...در صورتي كه صدور نفت ايران از سوي آمريكا و كشورهاي اروپايي و يا ساير متحدان آسيايي آنها نظير ژاپن، تحريم شود، آيا عبور كشتي هاي حامل نفت براي كشورهاي ياد شده كه در حالت مورد اشاره، دشمن تلقي مي شوند «عبور بي ضرر»! خواهد بود؟ بديهي است كه پاسخ اين سؤال منفي است و ايران اسلامي حق دارد و مي تواند با جلوگيري از عبور اين كشتي ها مانع توانمندي دشمن در تهديد امنيت ملي خود شود.

روزنامه خراسان در يادداشت خود به موضوع کشف ميدان عظيم گاز در خزر پرداخته بود و چنين نوشت: اعلام خبر کشف يک ميدان عظيم گازي از سوي ايران در خزر را مي توان شوک بزرگي به بازارهاي انرژي دانست که پس لرزه‌هاي آن تنها در اعداد و ارقام تابلوهاي بورس انرژي منحصر نخواهد ماند و تبعات سياسي و ژئوپلتيکي اين مسئله خزر را در معادلات سياسي آينده منطقه و نظام بين الملل به نقطه اي تعيين کننده تر تبديل مي کند.اين ميدان گازي که بنا بر اعلام وزير نفت معادل نزديک به نيمي از ذخاير گازي فعلي کشور مي باشد مي‌تواند جايگاه ايران را در دارا بودن ذخاير گاز طبيعي از مقام دوم به اول ارتقا دهد. اکنون «بازي بزرگ» در خزر دوباره آغاز شده است اما اين بازي بازيگراني متفاوت خواهد داشت که ايران يک طرف مهم اين بازي است.

«اعتراضات ژلا تيني» عنوان سرمقاله روزنامه مردم سالاري بود كه در آن مي‌خوانيد: درگير و دار حرکت هاي اعتراضي در جهان، سرزمين يخي هم گرفتار آشوب شده است. از يکشنبه گذشته که انتخابات پارلماني روسيه برگزار شد، کرملين شاهد اعتراضاتي بود که پس از فروپاشي اتحاد جماهيرشوروي بي سابقه است. روسيه متمايز از تمام کشورهاي جهان است; اين سرزمين شاهد حضور مقتدرانه مافيا در سياست و اقتصاد است. باندهاي مافيايي در همه زمينه ها نفوذ دارند و حتي برخي از رهبران سياسي عضو مافيا يا سازمان هاي مخوف اطلا عاتي هستند. انتخاباتي که مي توانست استحکام بازگشت پوتين به کرملين را در پي داشته باشد، هويت حزب روسيه واحد را به چالش کشيد. ياران ولا ديمير با آن که پيروز شدند يک عقب نشيني فاحش در منظر عمومي کردند که با تقلب انتخاباتي وسيع به يک شکست تبديل شد.

روزنامه شرق در سرمقاله خود با عنوان«يورو پشت سد انگلستان»چنين آورده بود: علت اصلي مخالفت انگلستان با پيشنهادهاي جديد آن است كه آن كشور بخش مالي عظيمي با موقعيت استوار بين‌المللي دارد كه ممكن است از اين تصميمات آسيب ببيند. بخش مالي اقتصاد انگلستان‌ميلياردها پوند درآمد نصيب آن كشور مي‌كند و انگلستان به‌شدت نگران است كه اين درآمدها را از دست بدهد. عدم‌موافقت انگلستان با واگذاري اختيارات دولت و پارلمان آن كشور به اروپاي متحد در زمينه قوانين و مقررات مالي ـ كه اكنون در معاهده جديد مطرح است ـ محدود نمي‌شود و به‌نظر مي‌رسد چنين سياستي كلي است و مقامات انگلستان از ابراز آن نيز ابايي ندارند؛ موضعي كه به هر حال و به‌قول رهبران آلمان و فرانسه اروپايي دوشاخه (يا با دو سرعت) ايجاد مي‌كند، هرچند در اعلاميه اخير دولت ائتلافي انگلستان بر ماندن انگلستان در جاده اروپا تاكيد شده است.

«ميوه‌چيني پاييزه ميانه‌روها از «بهار عرب» تندروها!»عنوان سرمقاله روزنامه ابتکار بود كه در آن مي‌خوانيد: شايد بتوان براي چرايي گرايش رأي‌دهندگان به احزاب اسلام‌گرا و نيز دليل روي‌آوردن اخوان‌المسلمين و گروه‌هاي مشابه آن‌ها در تونس و مغرب به ميانه‌روي، ريشه و دليل يکساني پيدا کرد. اعراب مسلمان شمال افريقا در حالي ديروز به بهار عربي و امروز به ميانه‌روي اسلامي چراغ سبز نشان دادند که سال‌ها سايه دو افراط‌گرايي متفاوت را بر سر زندگي خود ديده بودند. آن‌ها نزديک به نيم قرن حاکميت ديکتاتورهاي لائيک و به‌ظاهر ليبرال و مورد حمايت غرب را از يک‌سو و به موازات آن، شکل‌گيري زيرزميني بنيادگرايان افراطي و خشني مانند القاعده را که برآمده از جور استبداد لائيک حاکن بودند، را از سوي ديگر تجربه کرده بودند.

روزنامه حمايت در يادداشت روز خود باعنوان «ضرورت بکارگيري متخصصان در افق 1404» چنين آورده بود: يكي از بزرگ‌ترين خلأها در سيستم مديريتي در كشور ما ناديده گرفتن نگاه‌هاي تخصصي و كارشناسي است و ما صدمات زيادي را از اين ناحيه ديده‌ايم ما كشوري هستيم كه هم ارزش‌ها و ايده‌آل‌هاي تدوين شده‌اي داريم و هم از منابع و ظرفيت‌هاي فراواني در كشور برخوردار هستيم، اما در برنامه‌ريزي به‌ويژه در استفاده از ظرفيت‌هاي تخصصي و كارشناسي كوتاهي مي‌كنيم و گاهي آن را ناديده مي‌گيريم كه اين موضوع باعث وارد آمدن صدمات زيادي به ما مي‌شود. دستگاه‌هاي اجرايي مي‌توانند تخصص و كارشناسي را به عنوان شرط اصلي تصدي هر كاري تلقي كنند و قوه مقننه هم بايد قوانين مناسب با روند توسعه و توسعه پايدار را وضع كند.


 ميز خبر 

سفر وزير اطلاعات به عربستان و ديدار با وليعهد جديد

وزير اطلاعات ايران در سفر به عربستان سعودي، با وليعهد اين کشور ديدار کرد.به گزارش عصر ايران، خبرگزاري رسمي عربستان سعودي (واس) با انتشار خبر اين ملاقات نوشت که حيدر مصلحي وزير اطلاعات ايران و شاهزاده نايف بن عبدالعزيز وليعهد عربستان سعودي، درباره مسائل مورد اهميت دو کشور تبادل نظر کردند.اين ديدار در محل کاخ اليمامه در شهر رياض و با حضور شاهزاده مقرن بن عبدالعزيز رئيس سازمان اطلاعات و امنيت عربستان سعودي برگزار شد.وليعهد عربستان سعودي همزمان سمت هاي "وزير کشور" و معاون اول رئيس هيات وزيران را برعهده دارد. در عربستان سعودي پادشاه مسئوليت رياست کابينه يا هيات وزيران را برعهده دارد.شاهزاده نايف در آبان ماه گذشته به دنبال درگذشت وليعهد قبلي ، به عنوان وليعهد جديد معرفي شد.اين نخستين ديدار يک مقام ارشد ايراني با وليعد جديد پس از انتصاب وي به اين سمت است.شاهزاده نايف ، وليعهد عربستان پس از پادشاه، پرقدرت ترين مقام رسمي و اجرايي اين کشور به شمار مي رود.

ميرتاج‌الديني: نوشتن بودجه کار آساني نيست، به دولت فشار نياوريد

معاون پارلماني رئيس‌جمهوري گفت: اعمال فشار به دولت براي تقديم لايحه بودجه سال 1391 کل کشور به مصلحت کشور نيست، زيرا تا زمان انتخابات دو ماه باقي مانده است و دولت بنا دارد تا در اسرع وقت اين لايحه را ارائه کند.به گزارش خانه ملت، محمدرضا ميرتاج الديني معاون پارلماني رئيس‌جمهوري در جمع خبرنگاران تصريح کرد: قرار نبوده است که هميشه دولت لايحه بودجه را سر وقت ارائه کند؛ دولت براي ارائه لايحه بودجه زماني را در نظر مي گيرد که مجلس وقت بررسي آن را داشته باشد.اين نماينده سابق مردم در مجلس شوراي اسلامي افزود: در آيين‌نامه داخلي مجلس آمده است که دولت بايد تا 15 آذرماه لايحه بودجه را ارائه کند که در 95 درصد بودجه سال‌هاي گذشته در اين تاريخ ارائه نشده و بيشتر لوايح بودجه در دولت‌هاي پيشين در دي‌ماه به مجلس ارائه شده است.معاون پارلماني رئيس‌جمهوري تأکيد کرد: اعمال فشار به دولت براي تقديم لايحه بودجه به مصلحت کشور نيست، زيرا تا زمان انتخابات 2 ماه باقي مانده است و دولت بنا دارد تا در اسرع وقت بودجه را ارائه کند و نگراني در اين زمينه وجود ندارد.ميرتاج الديني گفت: احکام لازم و ضروري که ماهيت بودجه‌اي داشته باشند، در بودجه سال 91 ديده شده که اين مسئله از ويژگي‌هاي اين بودجه است.ميرتاج‌الديني بيان کرد: نوشتن بودجه کار آساني نيست و به همين دليل هميشه اين‌گونه نبوده است که اين لايحه در زمان مقرر ارائه شده باشد، اين کار نياز به زمان دارد و مجلس براي بررسي بودجه به‌علت برگزاري انتخابات مشکلي نخواهد داشت، زيرا هماهنگي هاي لازم ميان دولت و مجلس وجود دارد.وي تأکيد کرد: لايحه بودجه در زماني به مجلس مي رسد که نمايندگان فرصت بررسي لايحه بودجه سال 91 را داشته باشند.

وزير خارجه مصر: روابط ما با ايران به هيچ کشوري ارتباط ندارد

وزير خارجه مصر در خصوص مناسبات با ايران اعلام کرد که روابط کشورش با ايران و هر کشوري به ديگر کشورها ارتباطي ندارد.به گزارش فارس ، «محمد کامل عمرو» وزير خارجه مصر در سخناني با اشاره به مناسبات کشورش با ايران، تاکيد کرد که اين مناسبات به هيچ کشوري ارتباط ندارد.پس از پيروزي انقلاب مصر، تمايل تهران و قاهره براي افزايش مناسبات دو طرف سبب شد تا کشورهاي عربي خليج فارس در راستاي سياست ايران‌هراسي آمريکا و غرب، مصر را تحت فشار بگذارند تا اين مناسبات به حال عادي بازنگردد.کامل عمرو، تاکيد کرد که رابطه مصر با ايران يا ديگر کشورها به هيچ کشوري ارتباط ندارد بلکه اين روابط ناشي شده از منافع مصر است.وزير خارجه مصر تاکيد کرد که هم‌اکنون ارتباطاتي ميان مصر و ايران است همچنانکه در خصوص منطقه و بين‌الملل تبادل‌نظرهايي انجام مي‌شود.وي اعلام کرد: اين در حالي است که ايران پس از مصر رياست سازمان کشورهاي غيرمتعهد را بر عهده خواهد داشت.وزير خارجه مصر با اشاره به سوريه نيز تاکيد کرد که موضع کشورش در قبال سوريه کاملا روشن است و مصر از راهکار اتحاديه عرب که به ممانعت از دخالت بيگانه در سوريه منجر شود، حمايت مي‌کند.

آمادگي خانواده قذافي براي فرار بزرگ

يک روزنامه عربي با اشاره به افزايش نارضايتي مردم ليبي از پناه دادن مقامات الجزاير به خانواده قذافي، فرانسه، عمان و آفريقاي جنوبي را به عنوان گزينه هاي بعدي آنها جهت اقامت معرفي کرد.به گزارش مهر به نقل از الشرق الاوسط، چهار عضو خانواده قذافي که در الجزاير بسر مي برند اخيرا با فشارهايي که از سوي شوراي انتقالي ليبي و مردم اين کشور به مقامات الجزايري وارد شده در معرض تهديد اخراج قرار گرفته اند.بنابر اعلام اين روزنامه عربي "صفيه فرکش" همسر قذافي، "عايشه" دخترش و "محمد" و "هانيبال" دو پسرش که در جريان آخرين روزهاي سقوط رژيم گذشته در ليبي به الجزاير گريخته اند هم اکنون سه گزينه پيش رو دارند.بر اين اساس، آنها هم اکنون روي فرانسه، عمان و آفريقاي جنوبي به عنوان گزينه هاي بعدي جهت پناهندگي فکر مي کنند. خاطر نشان مي شود خاندان قذافي پس از سقوط رژيم وي به سرنوشت دردناکي دچار شدند و پس از مرگ قذافي و معتصم، سيف الاسلام بازداشت شد و الساعدي همچنان آواره نيجر است.

پادشاه بحرين: ايران و سوريه مردم را مي شورانند !

پادشاه بحرين با تکرار ادعاهاي واهي خود عليه ايران و سوريه گناه سرکوب مردم اين کشور را بر گردن نيروهاي امنيتي انداخت.به گزارش مهر به نقل از پايگاه اليوم السابع، "حمد بن عيسي آل خليفه" مدعي شد: سوريه و ايران مردم بحرين را عليه حکومت مي شورانند. وي ادعا کرد: ما دلايل محکمي در دست داريم که نشان مي دهد جوانان بحريني در سوريه آموزش مي بينند. ما به دمشق در اين باره هشدار داده ايم اما آنها هر گونه دخالت را رد مي کنند.پادشاه بحرين با اعتراف به سرکوب مردم کشورش گفت: سياست وزارت کشور کشتن مردم در خيابانها نبوده و برخي نيروهاي پليس بي انضباطي کرده اند!وي با انکار سياستهاي سرکوبگرانه خاندان حاکم و تلاش براي تبرئه کردن خود مدعي شد: حوادث فردي بوده و همه خطاکاران مجازات خواهند شد.شايان ذکر است که رژيم آل خليفه همچنان به سرکوب مردم بحرين ادامه مي دهد و در تازه ترين جنايت خود يک کودک پنج روزه را به کام مرگ فرستاد.

رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک: ترکيه در موضوع سوريه پايش را فراتر از حد خودش گذاشته است

رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه برخي مي خواهند الگوي انقلابهاي مردمي را ترکيه معرفي کنند در صورتيکه اقدامات ترکها عليه اسرائيل نمادين است گفت: ترکيه درباره سوريه و حمايت از مخالفان سوري پايش را از حد خودش فراتر گذاشته است.به گزارش مهر، حسن روحاني رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام در نشست تخصصي خاورميانه و چشم انداز حکومت هاي مردم سالار که صبح امروز در مرکز تحقيقات استراتژيک برگزار شد، با اشاره به تحولات منطقه و شمال آفريقا، گفت: در طول يک سال گذشته شاهد بوديم که خيزش هاي مردمي و بيداري اسلامي در منطقه و شمال آفريقا آغاز شد و امروز نيز اين تحولات ادامه دارد.

رئيس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام در خصوص تحليل هاي موجود درباره تحولات منطقه و شمال آفريقا، گفت: عده اي معتقدند اين تحولات و خيزش هاي مردمي از سوي قدرت هاي خارجي بوده و مديريت رهبري اين تحولات به دست آنها و منافع غربي ها در اين تحولات است.روحاني همچنين خاطر نشان کرد: عده اي ديگر تحولات به وجود آمده را مردمي ندانسته و معتقدند عامل اصلي و رهبري اين خيزش ها توسط گروه ها و احزاب داخلي که پشت پرده هستند انجام مي شود. وحاني با بيان اينکه برخي مي خواهند الگوي خيزش ها و انقلاب هاي مردمي را کشور ترکيه معرفي کنند، گفت: ترکيه کشوري است که ارتباط خوب و نزديکي با اسرائيل دارد و برخي اقدامات حاکمان اين کشور بر عليه اسرائيل بيشتر يک حرکت نمادين است و الگوي اين مردم نه کشورهاي غربي است و نه ترکيه بلکه آنها الگوي خاص خودشان که مبتني بر اسلام است را دنبال مي کنند. وي همچنين در خصوص نقش ترکيه در حمايت از مخالفان سوري گفت: ترکيه در خصوص سوريه و حمايت از مخالفان سوري پايش را از حد خودش فراتر گذاشته است.

درگيريها در ليبي از سر گرفته شد

درگيري ميان انقلابيون در الزنتان ليبي با يک قبيله طرفدار معمر قذافي شماري کشته و زخمي بر جاي گذاشت. به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه ميدل ايست آنلاين، در درگيري ميان انقلابيون الزنتان با افراد قبيله "المشاشيه" در شهر "الشقيقه" در جنوب غرب طرابلس چهار نفر کشته شدند. "الجيلاني سالم" عضو انقلابيون الزنتان گفت: المشاشيه با موشک ما را مورد هدف قرار دادند و ما نيز با موشکهاي گراد به حملات آنها پاسخ داديم. از سوي ديگر "فرج المشايي" يکي از افراد قبيله المشاشيه بيان کرد: درگيري ها زماني آغاز شد که فردي در برابر منزلش کشته شد و انقلابيون الزنتان محدوديتهايي براي عبور و مرور ما ايجاد کردند.وي افزود: در اثر حملات موشکي انقلابيون الزنتان چهار نفر کشته و 15 نفر ديگر زخمي شده اند. توازني وجود ندارد زيرا ما فقط سلاح سبک در اختيار داريم.شايان ذکر است که اخيرا درگيري هايي ميان انقلابيون الزنتان با ارتش ملي در طرابلس رخ داده بود که با ميانجيگري مقامات ارشد شوراي انتقالي برطرف شد.


 يک نکته از هزاران 

پس از جمع آوري نمادهاي فرماسوني در مترو، در پي گسترش انتقادات از نماد سازه ميدان انقلاب که منقوش به نمادهايي تداعي کننده نماد صهيونيستي بوده ، صبح ديروز بخشي از اين توسط کارگران شهرداري تخريب شده است. مسلما براي ساخت اينگونه نمادها در ميادين اصلي و معابرشهري هزينه‌‌هاي هنگفتي صرف مي شود.

نظارت بر طراحي و ساخت چنين نمادهايي برعهده کيست؟ هزينه ساخت، تخريب و ساخت مجدد از کجا تامين مي شود!


 لاريجاني در ديدار با عمار حکيم:
 اجراي طرح‌هاي بلندمدت مناسبات ايران و عراق را تقويت مي‌کند 

رئيس مجلس شوراي اسلامي در ديدار با رئيس مجلس اعلاي عراق گفت: اجراي طرح‌هاي بلندمدت و راهبردي مشترک در حوزه‌هاي گوناگون اقتصادي، صنعتي و انرژي، گام بلندي در روند تحکيم و تقويت مناسبات فيمابين جمهوري اسلامي ايران و عراق خواهد بود.به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني در ديدار با عمار حکيم رئيس مجلس اعلاي عراق و هيئت همراهش با تأکيد بر روابط نزديک و برادرانه دو کشور و اشتراک‌ها و پيوندهاي تاريخي‌، فرهنگي و مذهبي دو ملت گفت: اجراي طرح‌هاي بلندمدت و راهبردي مشترک در حوزه‌هاي گوناگون اقتصادي، صنعتي و انرژي گام بلندي در روند تحکيم و تقويت مناسبات فيمابين خواهد بود.

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي، اجراي کامل و به موقع توافق‌هاي دوجانبه ميان دو کشور را بسيار مهم و پراهميت خواند.وي همچنين نقش همکاري‌هاي پارلماني را در تقويت و توسعه مراوده‌هاي پايدار و دوستانه جمهوري اسلامي ايران و عراق بسيار مهم خواند و ادامه داد: مجلس شوراي اسلامي همواره از توسعه و گسترش روابط دو کشور در عرصه‌هاي مختلف حمايت کرده است و در آينده نيز از هيچ کمکي در اين مسير دريغ نخواهد کرد.رئيس قوه مقننه با اظهار خرسندي از روند رو به تحکيم اوضاع سياسي – امنيتي و منطقه‌اي عراق گفت: انسجام و وحدت همه نيروهاي ملي – مذهبي يک ضرورت مهم در تداوم اين روند است.وي، تحولات اخير و انقلاب‌هاي مردمي در منطقه را تحولي راهبردي در معادلات منطقه و بين‌المللي خواند و افزود: عراق با داشتن ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي وسيع سياسي و اقتصادي بازيگر مهمي در عرصه تحولات منطقه است و ايران نيز از ايفاي نقش گسترده عراق حمايت خواهد کرد. در ادامه اين ديدار، رئيس مجلس اعلاي انقلاب اسلامي عراق نيز با ابراز خرسندي از روند گسترش همه‌جانبه مناسبات جمهوري اسلامي ايران و عراق بيان کرد: همه نيروهاي سياسي مؤثر عراق بر اهميت گسترش همه‌جانبه روابط دوستانه دو کشور تأکيد دارند.عمار حکيم، علاقه‌ها و پيوندهاي ديرين مذهبي - فرهنگي دو دولت را سرمايه مهمي براي مناسبات فيمابين خواند و افزود: روابط نزديک و برادرانه ايران و عراق الگويي براي مناسبات ساير ملت‌هاي منطقه است.وي در باره خروج نيروهاي خارجي از خاک عراق توضيح داد: خروج نيروهاي بيگانه از عراق به تثبيت اوضاع امنيتي و سياسي عراق کمک خواهد کرد.رئيس مجلس اعلاي عراق، با بيان تلاش‌هاي گروه‌هاي شيعه عراق براي تثبيت روند حاکميت ملي و خروج نيروهاي بيگانه از خاک عراق يادآور شد: راهبرد گروه‌هاي شيعه عراق واگذاري کامل امور به دولت منتخب مردم و خروج نيروهاي بيگانه از اين کشور است.


 دادستان‌تهران خبر داد:
 تشكيل پرونده قضايي درباره‌ي اتفاقات سفارت انگليس 

دادستان تهران از تكميل تحقيقات در پرونده شركت بيمه ايران خبر داد و اعلام كرد كه اين پرونده به زودي به دادگاه بازگردانده مي‌شود. او هم‌چنين از تشكيل پرونده‌اي قضايي درباره اتفاقات سفارت انگليس خبر داد.به گزارش ايسنا، ‌عباس جعفري دولت‌آبادي در حاشيه مراسم معارفه سرپرست جديد دادسراي ناحيه چهار درخصوص پرونده فساد مالي اخير در جمع خبرنگاران اظهاركرد: اطلاع‌رساني در مورد پرونده فساد اخير با سخنگوي قوه قضاييه است اما اجمالا مي‌توانم بگويم پرونده به مراحل خوبي رسيده و اميدواريم به زودي كيفرخواست بخشي از متهمان صادر شود.دادستان تهران اظهار كرد: پرونده طلبه خليلي20 آذرماه با صدور كيفر خواست به دادگاه ارسال شد. هم‌چنين پرونده آقاي فروزش كه در منطقه شرق تهران آسيب ديده بود بخشي كه مربوط به چشم وي بود با توجه به اينكه در صلاحيت دادگاه كيفري استان است، به كيفري استان ارسال شد و بخش ديگر كه توهين و مشاركت در فرار بود يكي از محكومان به يك سال حبس و ديگري به جزاي نقدي محكوم شد.

جعفري دولت‌آبادي در خصوص پرونده بيمه ايران نيز اظهار كرد: پرونده مربوط به شركت بيمه ايران كه براي رفع نقص به بازپرسي ارجاع شده بود با زحمات زياد بازپرس تكميل شده و به زودي به دادگاه باز مي‌گردد. هفته گذشته اين پرونده تكميل شده و تا هفته آينده به دادگاه ارسال مي‌شود. تعداد زيادي از متهمان كه تحقيقاتشان ناقص بود و اكنون تكميل شده به همراه پرونده به دادگاه اعاده مي‌شوند.جعفري‌دولت‌آبادي درخصوص پرونده تعاوني برق تهران نيز اظهار كرد: اين پرونده شاكيان زيادي داشت كه قرار مجرميت آن صادر شده و تا پايان آذرماه به دادگاه ارسال مي‌شود. اين پرونده بيش از پنج هزار شاكي داشته و دارد.دادستان عمومي و انقلاب تهران در ادامه اظهاركرد: پرونده جاسوساني كه در مصاحبه‌هاي قبلي درخصوص آن صحبت كردم كه بيش از 15 نفر هستند كيفرخواست آنها صادر شده كه البته در مصاحبه‌اي جداگانه در مورد اتهامات آنها توضيح خواهم داد. اين افراد در زمينه‌هاي مختلف جاسوسي مي‌كردند و پرونده‌هاي قابل توجهي كه نشان دهنده اقدامات جاسوسي و نقش آمريكا و اسراييل عليه جمهوري اسلامي ايران است.جعفري دولت‌آبادي در پاسخ به سوالي در خصوص شكايت شهرداري از سفارت انگليس براي آتش زدن درختان باغ قلهك گفت: پرونده‌اي در دادسراي تهران تشكيل شده كه ما از طريق مجاري مربوطه در اين رابطه استعلاماتي كرده‌ايم.دولت‌آبادي گفت: در خصوص مباحث بين‌المللي ما نامه‌اي را به دادستان آلمان در مورد اقدامات «حاج‌احمدي» نوشتيم كه از گروه‌هاي مسلحي بوده كه عليه انقلاب اسلامي اقدام مي‌كرده است.يكي از خبرنگاران سوال خود را اين گونه مطرح كرد كه آيا براي افرادي كه به سفارت انگلستان وارد شدند پرونده‌اي تشكيل شده كه دادستان تهران در پاسخ گفت: موضوع در دست بررسي است و پرونده قضايي تشكيل شده و چند نفري كه پليس معرفي كرد با اخذ ضمانت آزاد شدند.

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا افراد جديدي در پرونده مربوط به استانداري احضار شده‌اند؟ گفت: تحقيقات پرونده‌اي كه در ارتباط با استانداري بوده، ادامه دارد.


 سرمقاله 

 افزايش اشتغال پشت درب بانک ها !

حميدرضا عسگري

از نخستين روزهاي آغاز امسال بازار ارز و سكه فضايي را ايجاد کرد تا مردم زيادي با هدف كسب سود در صف بايستند و خريد ارز و يا سكه با نرخ رسمي و فروش آن را با قيمت بالاتر در بازار آزاد به عنوان يك شغل كاذب انتخاب كنند.

سکوت معنادار بانک مرکزي در مواجهه ابتدايي با اين پديده باعث شد تا حباب قيمت سکه طلا در بازار تا هشتاد هزار تومان افزايش يابد. اما پس از ورود بانک مرکزي براي کنترل بازار اين حباب نه تنها شکسته نشد بلکه عطش بازار براي خريد سکه با نرخ رسمي افزايش يافت و مردم را براي کسب سود 50 تا 80 هزارتوماني از ساعات اوليه صبح در سرماي زمستان پشت درب بانک ها کشاند. بازار دلالي و پارتي بازي در گرفتن سکه هم که داغ داغ است و هيچ نظارت موثري تاکنون براي کنترل اين وضعيت در نظر گرفته نشده است. سياست هاي بانک مرکزي هم که يکي پس از ديگري ناکارآمد جلوه مي کند و دردي از تلاطم بازار ارز و سکه دوا نکرده است.

با نگاه به صف هاي طويل بانک ها مسائل فراواني جداي ازمباحث اقتصادي به ذهن خطور مي کند که اکثرا غم انگيز و تاسف بار مي باشند. اکثريت اين متقاضيان را جوانان و خانم ها تشکيل مي دهند که نيمي از ساعات روز خود را در صف سپري مي کنند، لذا اين نکته متصور است که اکثراً شاغل نيستند و دغدغه اتلاف وقت ندارند. حضور اکثريت جوانان در اين صف ها بيانگر بيکاري وسيعي است که در جامعه گسترده شده و جوان بيکار چاره اي ندارد تا قبل از طلوع آفتاب در صف بانک قرار بگيرد و در قالب شغل هاي کاذب اين چنيني خود را از ورطه بيکاري نجات دهد.

اما حضور خانم ها در ميان فحاشي ها و دعواها براي گرفتن نوبت و شنيدن الفاظي که در شان يک خانم نيست، نشان مي دهد که از سر ناچاري و براي کمک خرج زندگي، مجبور به تحمل اين سختي ها شده اند. با پرس وجو در ميان صف مشاهده مي شود که اکثر متقاضيان فقط براي خريد يک يا دو سکه ساعت ها سرما و فشار رواني را تحمل مي کنند و در آخرهم به خاطر حضور مافياي خريد سکه، نمي توانند خريدي داشته باشند.

حساب دلالان و سودجويان فرصت طلب جدا، اما مردم از روي ناچاري و براي گذران زندگي روزمره خود به خريد و فروش ارزو سکه روي آورده اند، اما ازفشارها و تبعاتي که با افزايش قيمت ارز و سکه گريبان گير آنها خواهد شد بي اطلاعند. وقتي پايه اقتصاد کشور بر واردات نهاده شده، مسلماً افزايش قيمت ارز منجر به افزايش قيمت کالاها مي گردد و فشار آن از سودي که مردم از خريد و فروش ارز و سکه بدست مي آورند، بيشتر است. اين وظيفه دولت است تا با اتخاذ سياست هاي عاقلانه و علمي مانع از اين قيمت ها و اشتغال هاي کاذب شود و مردم رااز فشاراقتصادي و رواني نجات دهد. انتظار مي رود تا بانک مرکزي با به کارگيري نظرات نيروهاي متخصص و اتخاذ سياست هاي کارگشا، بي ثباتي موجود در عرصه اقتصاد کشور به خصوص بازار ارز و طلا را برطرف نمايد.


 احمدي نژاد درپاسخ به ادعاهاي واشنگتن درباره پرنده جاسوسي:
  آمريكايي ها با توانمندي‌هاي جديد ايران بيشتر آشنا مي شوند 

رييس جمهوري اسلامي ايران با رد ادعاهاي واشنگتن در زمينه پرنده جاسوسي ايالات متحده گفت: آمريكايي ها بزودي با توانمندي هاي جديد ايران آشنا خواهند شد.به گزارش ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، محمود احمدي نژاد اين سخنان را در گفت وگوي زنده با شبكه تلويزيوني بين المللي ونزوئلا (تله سور) كه در كل منطقه آمريكاي لاتين پخش مي شود، مطرح كرد.رييس جمهوري در پاسخ به سووالي درباره موفقيت ايران در دستيابي به هواپيماي بسيار پيشرفته و سري بدون سرنشين آمريكا و ادعاي آمريكاييان مبني بر اينكه ايران قادر نيست، اين هواپيما را مهندسي معكوس كند، با كنايه اظهار داشت: شايد آمريكايي ها خودشان تصميم گرفتند كه اين هواپيما را در اختيار ايران قرار دهند! رييس شوراي عالي امنيت ملي ايران تاكيد كرد: بدون ترديد كساني كه توانستند اين هواپيما را در اختيار بگيرند، حتما مي توانند ساير اقدامات را نيز روي آن انجام دهند، ضمن اينكه ايران در زمينه ساخت هواپيماهاي بدون سرنشين و كنترل از راه دور پيشرفت هاي زيادي به دست آورده و دست كمي ازآنها ندارد. احمدي نژاد در پاسخ به اينكه آمريكايي ها معتقدند فناوري هاي پيچيده اين هواپيما براي ايران كاربردي ندارد اما براي روسيه و چين كاربرد دارد، گفت: آمريكايي ها حرف هاي زيادي مي زنند، اگر با بيان اين گونه حرف ها كه ايراني ها نمي توانند از اين هواپيما استفاده كنند، خوشحال مي شوند، خوب خوشحال باشند، اما بالاخره بزودي با توانمندي هاي جديد ايران آشنا خواهند شد.رييس شوراي عالي امنيت ملي ايران در پاسخ به سووالي درباره حمله به سفارت بريتانيا گفت: مسوولان وزارت امور خارجه، موضع جمهوري اسلامي ايران را در اين خصوص اعلام كردند و مسوولان امنيتي كشور نيز مشغول بررسي موضوع هستند.رييس جمهوري در پاسخ به سوالي درباره اقدام بشردوستانه ايران در آزادي سه جوان آمريكايي كه به طور غير قانوني وارد مرزهاي جمهوري اسلامي ايران شده بودند، اظهار داشت: ملت ايران ملتي با فرهنگ و متمدن است و ملت ايران با مردم آمريكا مشكلي ندارد، آنها هم با ما مشكلي ندارند، مشكل اصلي صرفا تعدادي از حاكمان آمريكايي هستند.رييس جمهوري افزود: فكر مي كنيم براي آقاي اوباما خيلي سخت است كه بتواند اقدامي انساني انجام دهد، اگر هم بخواهد كه بعيد است، متاسفانه در محاصره صهيونيست هاي جهانخواري قرار دارد كه حيات آنها در جنگ و آدمكشي معنا پيدا مي كند. رييس جمهوري اسلامي ايران در بخش ديگري از اين مصاحبه تلويزيوني با بيان اينكه دشمنان آرزو دارند، بتوانند ايران را بطور كامل تحت فشار قرار داده و از همه امكانات خود براي ضربه زدن به ملت ايران استفاده مي كنند، اظهار داشت: اگر چه دشمنان آرزو دارند به ملت بزرگ ايران ضربه بزنند ولي چنين فرصتي در اختيار آنان قرار نخواهد گرفت.

رييس جمهوري خاطرنشان كرد: قدرت هاي زورگو و زياده خواه 32 سال است كه با ملت ايران مخالفت مي كنند و امروز هم براي همگان روشن است كه گزارش آژانس بين المللي اتمي يك موضوع سياسي است چرا كه هيچ گونه سند و مدركي در خصوص ادعاي خود ارائه نمي دهند و صرفاً اتهامات بي اساسي را مطرح مي سازند.وي تصريح كرد: البته از اينكه عده اي به جاي همكاري در نقطه مقابل ملت ايران هستند، خوشحال نيستيم اما نگران هم نيستيم.وي تصريح كرد: قدرت هاي سلطه گر آرزو دارند كه جريان نفت ايران را ببندند و يا آن را در اختيار خود قرار دهند اما هيچ گاه به اين آرزو نخواهند رسيد.احمدي نژاد افزود: آرزوي سلطه گران اين است كه به ايران ضربه بزنند ولي چنين فرصتي در اختيار آنها قرار نخواهد گرفت و با توجه به اطلاعاتي كه از شرايط منطقه و توانمندي هاي ايران دارند، فكر نمي كنم كه كسي جرات داشته باشد، فرمان حمله نظامي به ايران را صادر كند؛ اين گونه تهديدات بيشتر جنبه فشار سياسي و رواني دارد.احمدي نژاد در پاسخ به سوالي درباره وضعيت كشورهاي منطقه بخصوص سوريه اظهار داشت: آزادي ، عدالت و احترام حق همه ملت هاي جهان حتي كشورهاي آمريكايي و اروپايي است، اما نحوه دستيابي به آن مهم است؛ دولت ها و ملت ها بايد در كنار يكديگر و با كمك هم در اين مسير گام بردارند.


 عضو كميسيون امنيت:
 آمريكا بايد پاسخگوي تجاوز خود به حريم هوايي ايران باشد 

يك عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، درخصوص اظهارات اوباما براي بازگرداندن هواپيماي جاسوسي پهپاد گفت: آمريكا ابتدا بايد پاسخگوي تجاوز خود به حريم هوايي ايران باشد. سيدحسين نقوي حسيني در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: آمريكايي‌ها ابتدا منكر اين بودند كه هواپيمايي در آسمان ايران ظاهر شده، بعد منكر اين بودند كه ايران توانسته باشد هواپيما را به زمين بنشاند و سپس منكر اين بودند كه اين هواپيما سالم نشسته باشد و اكنون نيز اعتراف كرده‌اند كه هواپيما به تسخير نيروهاي ايران درآمده و درخواست بازگرداندن آن را دارند.اين عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس خاطرنشان كرد: بنابراين، آمريكا ابتدا بايد پاسخگوي تجاوز خود به حريم هوايي ايران باشد، لذا مطابق ماده 2 منشور سازمان ملل متحد، جمهوري اسلامي ايران به جهت تجاوز آشكار آمريكا به حريم هوايي كشور از آمريكا شكايت دارد.

وي تصريح كرد: هم‌چنين آمريكا بايد پاسخگوي عمليات جاسوسي خود عليه كشور ما باشد و در نتيجه بايد محاكم قضايي تكليف آمريكا و تجاوز جاسوسي او را روشن كنند.نقوي حسيني افزود: در واقع تا اين موضوع رسيدگي نشود كسي نمي‌تواند صحبت از بازگرداندن يا بازنگرداندن هواپيما كند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته