جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4043


بازديد نماينده دانشگاه کارلتون کانادا از واحدعلوم و تحقيقات تهران

رئيس منطقه 16 دانشگاه آزاد اسلامي:
تدوين بودجه کارشناسي سال 91 در تمام واحدهاي دانشگاهي

معاون وزيرعلوم، تحقيقات و فناوري:
توسعه علوم اسلامي در جهان نيازمند پژوهش هاي هدفمند و كاربردي است

نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي :
قانون هدفمندي يارانه ها کمک دانشگاهيان را مي طلبد

رئيس شوراي اسلامي شهرايلام:
خدمات و فعاليت هاي دانشگاه آزاد اسلامي ماندگار و قابل تقدير است


فرهنگ دانشگاه


يادداشت


 بازديد نماينده دانشگاه کارلتون کانادا از واحدعلوم و تحقيقات تهران 

 دکتر روث مک کي مدير برنامه هاي بين المللي دانشگاه کارلتون کانادا به عنوان نماينده اين دانشگاه از امکانات ، آزمايشگاه ها و فضاهاي آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات تهران بازديد کرد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد علوم و تحقيقات، ، دکتر روث مک کي مدير برنامه هاي بين المللي دانشگاه کارلتون و کارشناس امور اقتصادي سفارت کانادا در ايران در اين ديدار پيرامون همکاري هاي دانشگاهي و پژوهشي با دانشگاه آزاد اسلامي رايزني کرد.

اين ديدار با حضور مدير برنامه هاي بين المللي دانشگاه کارلتون کانادا و دکتر رهنماي رودپشتي معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي، دکتر موسي خاني رئيس واحد قزوين و معاونان و مسئولان واحد علوم و تحقيقات برگزار شد و نسبت به همکاري گسترده از جمله راه اندازي دوره مشترک مديريت امور اداري در ايران و دانشگاه کارلتون تبادل نظر صورت گرفت. همچنين با توجه به ظرفيت علمي، پژوهشي و اجرايي واحد علوم و تحقيقات مقرر شد تفاهم نامه همکاري ميان اين دو دانشگاه تهيه و تنظيم شود.


 رئيس منطقه 16 دانشگاه آزاد اسلامي:
 تدوين بودجه کارشناسي سال 91 در تمام واحدهاي دانشگاهي 

 
رئيس منطقه 16 دانشگاه آزاد اسلامي با تاکيد ويژه بر تدوين بودجه کارشناسي سال 91 گفت: بايد مسئولان تمام واحدها و مراکز با اشراف کامل به کار و فعاليت مجموعه ي تحت مديريتي خود، اقدام به تهيه بودجه سال 1391 نمايند.به گزارش آنا، دکتر انگجي که در دهمين جلسه شوراي منطقه شانزده دانشگاه آزاد اسلامي سخن مي گفت، با اشاره به اهميت بکارگيري نيروي انساني توانمند در دانشگاه آزاد اسلامي اظهار داشت: مديريت در دانشگاه آزاد اسلامي بر مبنا و محور ايجاد سرمايه است ونه بر اساس اتلاف هزينه هاي غير کارشناسي، وبا در نظر گرفتن اين مهم بايد تلاش وافري در راستاي نيل به اهداف عاليه نظام مقدس جمهوري اسلامي داشته باشيم.

وي بستر پژوهش رادر دانشگاه آزاد اسلامي محياي کار و تلاش عرصه هاي مختلف علمي بيان کرد که در اين زمينه فعاليتهاي بسيار چشمگير و مفيدي در سطح کشور انجام شده است. مدير کل طرح و برنامه و بودجه دانشگاه آزاد اسلامي نيز ضمن بيان اهميت برنامه و بودجه در توسعه دانشگاه ابراز داشت:از همه ي واحدها و مراکز مي خواهيم که با توجه به توانمندي و پتانسيل هاي موجود خود اقدام به نوشتن برنامه و بودجه ي سالانه نمايند. مهندس حسين بديعي درمورد پيش بيني بودجه سال 1391 گفت: پيش بيني بودجه در واحدها و مراکز با مسئوليت روساي آن مي باشد و بايد پيش بيني هاي انجام شده خود را پس از بررسي در شوراي طرح و برنامه و بودجه منطقه درهيات امناي استان مطرح و دفاع نمايند.

وي افزود: بايد بعداز اعلام نظر نهايي هيات امنا پيش بيني بودجه سال آينده واحدها و مراکز دانشگاهي استان به سازمان مرکزي ارسال گردد. مدير کل طرح و برنامه و بودجه دانشگاه آزاد اسلامي، استان بوشهر را از برترين استان هاي کشور در تهيه بودجه بندي سالانه خواند و اعلام داشت: در ميانگين بودجه بندي کل دانشگاه هاي آزاد اسلامي کشور، واحدهاي استان بوشهر بسيار خوب عمل نموده اند و از وضعيت ستودني در اين مقوله برخوردار هستند.

در ادامه اين جلسه دکترالواني دبير منطقه شانزده بيان داشت: واحدها بايستي با نهايت دقت و کارشناسي درتدوين بودجه خود اقدام و کليه بحث هاي مطرح شده در اين زمينه را با جديت دنبال کنند. وي خاطر نشان کرد: در صدد هستيم با برگزاري کارگاه هاي برنامه ريزي بودجه در مراکز و واحدهاي کوچک، در تدوين کارشناسي بودجه سالانه آنها، به روز و علمي عمل کنيم.


 معاون وزيرعلوم، تحقيقات و فناوري:
 توسعه علوم اسلامي در جهان نيازمند پژوهش هاي هدفمند و كاربردي است 

 
معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: توسعه علوم اسلامي در جهان، نيازمند انجام پژوهش هاي هدفمند و كاربردي است. به گزارش ايرنا، محمد مهدي نژاد نوري كه روز جمعه و به عنوان سخنران پيش از خطبه هاي نماز جمعه تهران به مناسبت 'هفته پژوهش و فناوري'سخن مي گفت، افزود: اگر كشوري تصميم گرفت در زمينه هاي مختلف سياسي، اجتماعي، فرهنگي، علمي، فناوري و غيره پيشرفت كند و به توانايي بالايي برسد، بايد به پژوهش بپردازد.

وي اظهار داشت: اگر بخواهيم علوم اسلامي را در سراسر دنيا به عنوان هدف ارزشي انقلاب توسعه دهيم و در دسترس عموم قرار گيرد، بايد با انجام پژوهش هاي هدفمند و كاربردي اين واقعه بزرگ را رقم بزنيم . رئيس ستاد ملي هفته پژوهش و فناوري خاطرنشان كرد: پژوهش كالاي لوكسي نيست كه بخواهيم آن را در نمايشگاه به معرض ديد قرار دهيم ، اساس انجام پژوهش رفع نيازهاي جامعه است. مهدي نژاد نوري يادآور شد: هر روز به دليل تغيير شرايط داخلي و بين المللي رويدادهاي جديدي به وجود مي آيد كه براي كسب علم در خصوص اين مسايل نيازمند پژوهش هستيم. وي ادامه داد: دشمن وقتي احساس مي كند كشوري مي خواهد مستقل باشد، موانع و مشكلاتي را به وجود مي آورد كه براي كسب اطلاعات از آن بايد پژوهش انجام شود.

معاون وزير علوم، تحقيقات و فناوري تصريح كرد: كشورايران با بهره مندي از توانمندي علمي كه بر پايه پژوهش به دست آمده ، توانسته است تحريم دشمن را ناكام بگذارد. وي در گزارشي به نمازگزاران جمعه تهران، شمار دانشجويان كشور در مقطع كنوني را چهار ميليون و 200 هزار دانشجو عنوان كرد و گفت : هم اكنون 200 دانشگاه و موسسه پژوهشي ، 29 پارك علم و فناوري و 19 تا 20 هزار محقق در كشور فعاليت دارند. مهدي نژاد نوري ابراز اميدواري كرد كه با هدايت و راهبري تحقيقات مبتني بر نيازهاي جامعه و انجام پژوهش هاي اساسي و كاربردي بتوانيم به كسب مقام اول فناوري اطلاعات در منطقه دست يابيم.


 نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي :
 قانون هدفمندي يارانه ها کمک دانشگاهيان را مي طلبد 

 
نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي وعضو هيات علمي دانشگاه تهران گفت: يارانه ها چون به همه پرداخت مي شود هدفمند نيست. قطع آن مسائلي را به دنبال دارد و استمرار آن نيز امکان پذير نيست که بايد براي آن فکري کرد که اين کار کمک دانشگاهيان را مي طلبد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد گرمسار، دکتر حسن سبحاني نماينده سابق مجلس شوراي اسلامي وعضو هيات علمي دانشگاه اقتصاد تهران ضمن تشکر از رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد گرمسار به جهت ايجاد زمينه خدمت رساني به دانشجويان در مراسم گراميداشت شانزدهم آذر ماه در اين واحد دانشگاهي به بحث جهان نفت وارتباط ايران با اقتصاد نفت اشاره کرد و افزود: کشورهاي نفتي و کشورهايي که از ذخاير تجديد ناپذير مانند طلا و زغال سنگ بهره مند دچار نفرين منابع هستند به اين صورت که عمده کشورهاي صاحب منابع زير زميني موفق به تحصيل رشد اقتصادي از منابع خود نشدند.در مقابل کشورهاي ديگري هستند که از منابع خود در مسير رشد اقتصادي استفاده نموده و ثروتي را به ثروتي تبديل نموده اند.کشورهاي در حال توسعه اين نقصان را دارند و کشورهاي توسعه يافته منابع خود را به رشد اقتصادي تبديل نموده اند که اين سوال در بين مردم ومقامات کشور هم مطرح است که نفت ايران منشاء نعمت بوده و يا نقمت.

وي افزود: با هدفمندي يارانه ها بايد خود سانسوري را شکست وبايد طبقاتي را از آن حذف کرد و هدفمند نمود.


 رئيس شوراي اسلامي شهرايلام:
 خدمات و فعاليت هاي دانشگاه آزاد اسلامي ماندگار و قابل تقدير است 

 
رئيس شوراي اسلامي شهرايلام گفت: خدمات و فعاليت هاي دانشگاه آزاد اسلامي در اقصي نقاط کشور بخصوص در استان ايلام قابل تقدير است.به گزارش آنا، حجت اله شاکيان در مراسم نمايشگاه هفته پژوهش دانشگاه آزاد اسلامي که به همت ستاد سي امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي در استان ايلام و معاونت پژوهشي برپا شد ضمن بيان مطلب فوق گفت : شوراي اسلامي شهر مدافع و پشتيبان دانشگاه آزاد اسلامي واحد ايلام است و امروز خدمات و تلاش هاي ماندگار اين واحد دانشگاهي در ايلام زبان زد خاص و عام است.

وي بيان کرد: گسترش و توسعه اين واحد دانشگاهي که با تلاس آقاي نوروزي رئيس واحد ايلام و ساير همکاران صورت گرفته است نقش اساسي در توسعه استان ايلام داشته است . رئيس شوراي اسلامي شهر ايلام بيان کرد : شوراي اسلامي شهر ايلام و شهر داري مجموعه خدمتگزاري براي احقاق حقوق مردم ايلام از هيچ تلاشي فروگذاري نمي کند . شاکيان خواستار استفاده از ظرفيت هاي دانشگاههاي استان ايلام علي الخصوص دانشگاه آزاد اسلامي شد و گفت: استفاده از نظرات اساتيد دانشگاه، پژوهش و تحقيقات که در زمينه مديريت شهرسازي ايلام صورت گرفته است اولويتي اساسي است و بايستي شهرداري و شوراي اسلامي شهر ايلام از ظرفيت عظيم دانشگاههاي استان ايلام استفاده نمايند.


 فرهنگ دانشگاه 

 رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت خبر داد:

افزايش ميزان وام ضروري براي دانشجويان علوم پزشکي

رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت از افزايش ميزان وام ضروري براي دانشجويان علوم پزشکي خبر داد و گفت: وام هاي ضروري براي نيمسال دوم 91 - 90 بر حسب مقطع افزايش مي يابد. دکتر فرهاد جعفري در گفتگو با مهر افزود: وام هاي ضروري بر حسب مقطع تا چهار برابر افزايش پيدا مي کند. وي افزود: در حال حاضر وام ضروري به ميزان 200 هزار تومان است که بر حسب مقطع دو تا چهار برابر افزايش مي يابد که در صورت اجرايي شدن دانشجويان دکتري تخصصي و دستياري تخصصي مي توانند تا 800 هزار تومان وام ضروري دريافت کنند. جعفري اظهار داشت: وام ضروري در صورت نياز دانشجو به موارد اضطراري پرداخت مي شود.

معاون پژوهشي واحد کرمانشاه :

در زمينه پژوهش چگونگي حرکت مهم است

دکتر مصيب ناصري اظهار داشت: در بررسي هرموضوعي وبه طور خاص مساله پژوهش بيشتر از آنکه وضعيت موجود مهم باشد، چگونگي حرکت مهم است که مقوله پژوهش درجامعه ما با وضعيت آرماني فاصله دارد، اما به خوبي مي توان سير صعودي جامعه را در اين امر ديد و رشد و تعالي پژوهشگران و مراکز پژوهشي کشور را مشاهده کرد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد کرمانشاه، عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرمانشاه، گفت: در بسياري از کشورهاي توسعه يافته جهان مقدمه توليد ثروت، پژوهش است و اين امر به خوبي محقق شده است و در اهميت آن نيز شکي نيست، اما در جامعه ما تاکنون اين مهم آنگونه که شايسته است، صورت نگرفته و اين يک مشکل فرهنگي است.پژوهشگر برتر منطقه11دانشگاه آزاد، افزود: مشکل اساسي در جامعه ما در رابطه با مساله پژوهش، نگاه نتيجه صرف به پژوهش است. وي تصريح کرد: متاسفانه در جامعه ما در زمينه اختصاص بودجه مربوط به طرح هاي تحقيقاتي معمولا انتظار مي رود که پيش از انجام تحقيق، پژوهشگر به نوعي نسبت به نتيجه پژوهش به مسوولان ذيربط تضمين و اطمينان خاطر دهد، در حالي که از نظر منطقي اگر نتيجه پژوهش مشخص باشد، اين امر بي معني مي شود. وي گفت: اين موضوع سبب مي شود تا هميشه محققين در انجام پژوهش خود محتاط و به گونه اي هراسناک باشند که با نگاهي به تاريخ تحولات علمي مي توان ديد که اينگونه نگرش به مقوله تحقيق و پژوهش نتيجه خوبي را به همراه نخواهد داشت.

تهيه و توزيع بسته آموزشي درواحد تهران جنوب

بسته آموزشي شيوه هاي دعوت فرزندان به نماز مشتمل بر توصيه هاي علمي کاربردي براي والدين، مبلغان ديني، مدرسين آموزشي و خانواده ها تهيه و در ميان کارکنان و اساتيد واحد تهران جنوب توزيع گرديد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد تهران جنوب، اين بسته آموزشي با هدف ارتقاي سطح آگاهي هاي والدين در باره اسرار، فلسفه و احکام نماز و توانمند سازي ايشان در ترويج و توسعه فرهنگ نماز در خانواده و ايفاي صحيح نقش تربيتي به ويژه در زمينه روش هاي دعوت فرزندان به نمازاز سوي ستاد اقامه نماز تهيه شده است.ضمناً ستاد اقامه نماز معاونت فرهنگي واحد تهران جنوب از مجموعه محتويات اين بسته آموزشي مسابقه اي نيز برگزار نمود. 

توسط دانشجويان سماي کرج صورت گرفت؛

کسب مقام در مسابقات پژوهشي و مهارتي آموزشکده‌هاي عالي سماي سراسر کشور

کرج – خبرنگار آفرينش

در پنجمين دوره مسابقات سراسري پژوهشي و مهارتي معماري که بين آموزشکده هاي عالي سماي سراسر کشور برگزار شد، دانشجويان پسر سماي دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج در رشته هاي مکانيک خودرو و معماري و گرافيک افتخار کسب کردند.در اين دوره از مسابقات در بخش پژوهشي مهدي نوري دانشجوي معماري سماي واحد کرج رتبه دوم کل کشور را از آن خود کرد.همچنين در سومين دوره مسابقات پژوهشي و مهارتي مکانيک خودرو در رشته مکانيک خودرو و ساخت و توليد مرتضي شعباني ديگر دانشجوي آموزشکده عالي سماي واحد کرج در رشته مکانيک به مقام سوم کشور دست يافت.گفتني است چندي پيش نيز در مسابقات ملي بخش بتن سبک پرمقاومت انجمن بتن ايران، دانشجويان آموزشکده پسرانه سماي واحدکرج به سرپرستي مهندس مرتضي نيک فطرت مدير گروه رشته معماري اين آموزشکده موفق به کسب رتبه دوم مسابقات در رشته بتن سبک پرمقاومت شدند.

در واحد قزوين برگزارشد؛

سمينار صنعت قند چالش ها و دور نما

استاد دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم تحقيقات با بيان اينکه، ايران جزو 10 وارد کننده بزرگ شکر در جهان است، گفت: متاسفانه وقتي صحبت از آمار مصرف شکر در ايران اعلام مي شود؛ منظور مصرف مستقيم مردم نيست بلکه ميزان عمده اي از اين آمار در صنايع مختلف غذايي مصرف مي شود. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد قزوين، دکتر مسعود هنرور، استاد واحد علوم تحقيقات تهران و مدير عامل شرکت قند همدان در اولين روز از هفته پژوهش در سميناري با عنوان "صنعت قند چالش ها و دور نما" که به کوشش باشگاه پژوهشگران واحد قزوين در سالن آمفي تئاتر علامه رفيعي واحد قزوين برگزارشد، در سخناني با اشاره به اهميت محصول شکر در ايران گفت: شکر محصولي استراتژيک براي دولت ها محسوب مي شود چرا که شکر موتور محرکه مواد غذايي بوده و اگر يک مقدار قيمت اين محصول گران شود در قيمت همه مواد غذايي تاثيرگذار خواهد بود.

مدير عامل شرکت قند همدان به وضعيت توليد، مصرف و ذخيره شکردر ايران و جهان اشاره کرد و افزود: از سال 1998تا 2010 ميلادي مقدار مصرف و توليد شکر در دنيا 150 ميليون تن بوده که به دلايل استراتژيک هميشه بايد ذخيره مناسبي براي اين محصول وجود داشته باشد که اين ميزان در دنيا 50 ميليون تن به غير از مصرف و توليد شکر است . وي ادامه داد: متاسفانه وقتي صحبت از آمار مصرف شکر در ايران اعلام مي شود؛ منظور مصرف مستقيم مردم نيست بلکه ميزان عمده اي از اين آمار در صنايع مختلف غذايي مصرف مي شود. وي در پايان گفت: صنعت قند در ايران 116 سال قدمت دارد و با وجود 49 کارخانه قند و نيشکر، اشتغال مستقيم 200 هزار نفر و يک ميليون نفر به صورت غير مستقيم و گستردگي در 17 استان در ايران مهجور واقع شده است. در ادامه مهندس علي رضا گرامي پور ، استاد واحد قزوين در خصوص تحقيقات و پژوهش هاي کاربردي در صنايع قند و شکر در ايران مطالبي ارائه کرد.

توسط باشگاه پژوهشگران واحد زنجان برگزار شد؛

ميزگرد فرهنگي-اجتماعي با عنوان ازدواج جوانان دانشجو

ميزگرد فرهنگي –اجتماعي با عنوان؛ "ازدواج جوانان دانشجو"با سخنراني حجت الاسلام و المسلمين علي محمدي در محل تالار علامه طباطبايي دانشگاه آزاد اسلامي واحد زنجان برگزار شد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي باشگاه پژوهشگران، در اين ميزگرد 6 نفر از دانشجويان و اعضاي باشگاه پژوهشگران جوان به همراه کارشناس برنامه مسائل و مشکلات مربوط به ازدواج جوانان علي الخصوص جوانان دانشجو را مورد پرسش و پاسخ قرار دادند. در ادامه برنامه دکتر صمد حنيفي معاونت دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد زنجان با حضور در جلسه و ايراد سخناني چند موجب پربارتر شدن برنامه گرديدند. در پايان برنامه نيز مقرر گرديد براي آينده ميزگردهايي هايي با موضوعات تخصصي تر و محدودتر براي برنامه هاي آتي باشگاه پژوهشگران جوان واحد زنجان به صورت دوره اي و مرتب پيش بيني شود که در اين رابطه از متقاضيان شرکت در برنامه هاي آتي نيز ثبت نام به عمل آمد. در انتها به کارشناس برنامه و دانشجويان شرکت کننده در ميزگرد الواحي به رسم يادبود و تقدير تقديم حضورشان گرديد.

سمينار "ايدز و بيماريهاي پرخطر"درواحد اسلامشهر برگزار شد

سمينار ايدز و بيماريهاي پرخطر بمنظور اطلاع رساني بهينه و ارايه راهکارهاي نوين پيشگيري و نيز آگاهي دادن به جوانان و دانشجويان به عنوان اقشار مهم و تاثير گذار جامعه، با همکاري شبکه بهداشت و درمان شهرستان اسلامشهر در سالن اجتماعات واحد اسلامشهر برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد اسلامشهر،دکتر علي اشجاران معاون دانشجويي واحداسلامشهر در اين مراسم،اطلاع رساني و شناساندن اين بيماري خاموش به جامعه، ارايه راهکارهاي نوين پيشگيري و نيز آگاهي دادن به جوانان و دانشجويان به عنوان اقشار مهم و تاثير گذار جامعه را از جمله مهمترين اهداف دانشگاه آزاد اسلامي در برگزاري سمينار "ايدز و بيماريهاي پرخطر" دانست و از همکاري نزديک شبکه بهداشت و درمان شهرستان اسلامشهر در برگزاري هرچه مطلوب تر آن تقدير نمود. دکتر حميدرضا عمادي عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران و متخصص بيماري هاي عفوني در اين سمينار، با ارائه ي گزارشي از روند صعودي ابتلا به ويروس HIV مثبت در جهان، اين روند رو به افزايش را فاجعه اي جهاني دانست و در خصوص شيوع اين بيماري هشدار جدي داده و گفت: 34 ميليون انسان در جهان مبتلا به ايدز بوده و همچنان آمار مبتلايان به ويروس HIV مثبت در جهان، به صورت انتشار انفجاري، روندي صعودي داشته، و بسرعت در جوامع مختلف در حال گسترش مي باشد.اين سمينار با توزيع بسته هاي حاوي لوح فشرده "ايدز، بدانيم تا مبتلا نشويم" و بروشورهاي "پيشگام شويم"، "بيماري آنفلوانزا را جدي بگيريم"، "22 روش براي آرامش جسم"، "پيشگيري از سوانح و حوادث در کودکان" و ... بين حاضرين خاتمه يافت.

برگزاري نمايشگاه کتاب و فن بازار در واحد شهرري

همزمان با برگزاري مراسم بزرگداشت هفته پژوهش، حوزه معاونت پژوهش و فناوري به منظور ارايه آخرين دستاوردهاي پژوهشي اقدام به برگزاري نمايشگاه کتاب و فن بازار نمود. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي واحد شهرري، اين نمايشگاه با حضور رياست واحد، مشاور رياست، معاون پژوهشي و جمعي از مسئولين، استادان، کارکنان و دانشجويان دانشگاه افتتاح گرديد. شايان ذکر است دستاوردهاي ارايه شده در اين نمايشگاه در دو بخش پژوهش و صنعت با حضور برخي ناشران برجسته مورد استقبال بازديدکنندگان قرار گرفته است. همچنين حضور اين واحد دانشگاهي در نمايشگاه هفته پژوهش و فن بازار که در محل نمايشگاه بين المللي تهران در حال برگزاري است، با هدف عرضه يافته هاي پژوهشي و تشويق پژوهشگران به توليد علم از طريق پژوهش و فناوري از ديگر اقدامات اين حوزه به شمار مي رود.


 يادداشت 

 وحدت - وظيفه مشترک

فهيمه سادات موسي کاظمي

تقارن هفته وحدت تجلي آگاهي، بصيرتِ عالمي رباني، آيت اللّه مفتح با ايام شهادت حضرت اباعبدالله الحسين(ع)را گرامي مي داريم.

آيت اللّه مفتح، در راه تحقق انديشه ي (وحدت حوزه و دانشگاه) و آرمان بلند آن که از انديشه امام راحل برخاسته بود، تلاش هاي بي وقفه اي انجام داد. به پاس فعاليت هاي چشم گير، شهيد مفتح در راه تحقق وحدت حوزه و دانشگاه لزوم ارتباط، همکاري و هم فکري اين دو قشر انديشمند، روز 27 آذر /که سالروز شهادت دکتر مفتح نيز مي باشد / روز وحدت حوزه و دانشگاه نام گذاري شد.شهيد مفتح همان گونه که در حوزه به درجه اجتهاد رسيده بود، در دانشگاه نيز موفق به اخذ درجه دکتري شد و پس از گذراندن دوره دانشگاه، علاوه بر تدريس در حوزه به تدريس در دبيرستان هاي شهر قم پرداخت وبه اين جهت بود که او را شهيد منادي وحدت نام نهادند.

همه ما به اهميت وحدت حوزه و دانشگاه واقفيم و توجه داريم که هر کلمه کوتاه موزون و مقفايي که بر زبانها القا شود، شعار نمي‏شود و تا عبارتي چکيده درک و درد يک ملت نباشد به عنوان شعار استمرار پيدا نمي‏کند و پذيرفته نمي‏شود.شعاري شعار ملي مي‏شود که برخاسته از يک شعور جمعي باشد و شعار وحدت حوزه و دانشگاه واجد چنين شرايطي است يعني آرمان همه مردم اين بود که حوزه و دانشگاه به يکديگر نزديک شوند و با هم اتحاد و وحدت پيدا کنند. در مقايسه حوزه و دانشگاه بايد گفت که دانشگاه در امروز با دانشگاه در سه دهه قبل و حوزه ي امروز با حوزه 30 سال پيش به کلي متفاوت است.در حوزه پيشرفت هاي زيادي اتفاق افتاده است؛ امروزه صدها موسسه تحقيقاتي، صدها حوزوي اهل قلم ووو در حوزه هاي علميه پديد آمده اند .دانشگاه نيز به مراتب پوياتر و ديني تر از دانشگاه در زمان قبل از انقلاب است.بااين همه امروزه همه ما از وضع موجود ناراضي هستيم، ما پيشرفت هاي موجود را انکار نمي کنيم اما به آينده بزرگتري که بايد با وحدت حوزه و دانشگاه ايجاد شود مي انديشيم...

تقريباً امروزه اکثرمديران کشوري از کرسي حوزه و دانشگاه وارد کرسي مديريتي مي شوند و شايد از اين جهت باشد که مي گويند، حاکميت ثمره حوزه و دانشگاه است.وظيفه سنگيني از طرف ملت بر دوش اين دو دستگاه آموزشي نهاده شده و بايد به طور مدوام بررسي شود که بدنه اصلي حوزه و دانشگاه به مسائل حاشيه اي کشيده نشود.طلبه و دانشجو نبايد جدا از جامعه و بي ارتباط با مشکلات مردم به مباحثه و مطالعه بپردازند و اتحادحوزه‌ودانشگاه است که مي‌تواند تقويت‌كننده آموزش در هر دو ارگان باشد. حوزويان با وجود شخصيت‌هاي بزرگ مذهبي خدمات بزرگي به علم و دانش ديني جامعه كردند و دانشگاهيان كه‌با تربيت دانشمندان بزرگ و شخصيت‌هاي علمي بزرگي كه از دانشگاه برخاستند تحولاتي در جامعه بوجود آوردند. با توجه به آنچه با ترور شخصيت‌ها در انقلاب اسلامي اتفاق افتاد، احياي تفكر ديني و نابودي تفكر الحادي دانشگاه‌ها و حوزه‌هاي علميه اين دو دستگاه را مقيدتر مي کند تا هر چه بيشتر در جهت ارتقاي سطح كيفي خود گام بردارند و نيازهاي روز جامعه اسلامي را بررسي و رفع كنند. خلاصه کنم رهبرانقلاب در سخنرانيشان فرمودند:هدف از وحدت حوزه ودانشگاه اين است که هرگروه در جهت سعادت و رفاه مردم تلاش کنند .حوزوي ها در جهت سعادت اخروي و البته مسائل ديني روزو دانشگاهيان در جهت سعادت دنيوي مردم ؛ تا از اتحاد اين دو جامعه کاملي داشته باشيم. اکنون وظيفه ما اين است که مستمراً فکر کنيم که براي تحقق اين آرمان چه بايد بکنيم.بايد دائما از خودمان بپرسيم که جدايي حوزه و دانشگاه چگونه ايجاد شده ؟ بايد مساله را تحليل کنيم و دنبال راه حل باشيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته