جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4043


آروماتراپي يا رايحه درماني


رژيم غذايي مناسب روزهاي آلوده


خبرها از عالم علم


 آروماتراپي يا رايحه درماني  

 ترجمه: فاطمه رادور (قسمت دوم)

اين زنان و مردان را كه از قبل از نظر توانايي براي تشخيص بوي استاندارد تاييد كرده اند را غربال كردند. برخي از هواداران از محاسن آروماتراپي طرفداري كرده ، در حالي که ديگران هيچ گونه اظهار نظري در استفاده از آن نكرده بودند.

بخشي از آزمايش در سه جلسه كه طي نصف روز درجايي که داوطلبان در معرض هر دو بو قرار مي گرفتند صورت گرفت. فشار خون و ضربان قلب شرکت کنندگان در طول آزمايش تحت نظر قرار گرفت و محققان به طور منظم از هر داوطلب نمونه خون گرفتند . پژوهشگران در آزمايش ضبط شده توپك هاي پنبه اي آغشته به روغن ليمو ، روغن اسطوخودوس يا آب مقطر را در مدت زمان آزمون زير بيني داوطلبان گذاشتند .محققان در اين آزمايش ، ميزان توانايي داوطلبان در درمان با استفاده از عطرها را به عنوان يك تست استاندارد در نوار بويايي اعمال كردند و بارها و بارها اين آزمايش را تكرار كردند .دانشمندان واکنش داوطلبان به درد را با فرو بردن پاي داوطلبان در آب نسبتاً داغ و ميزان تحريكات پوستي آزمايش كردند و در نهايت ، از داوطلبان خواسته شد تست آزمون هاي رواني مربوط به سنجش خلق و خو و استرس سه بار در طول هر جلسه را پر كنند. همچنين از آنها خواسته شد در يک واکنش تجربي عاطفي که بعدها تجزيه و تحليل خواهد شد و در آن به ارزيابي مثبت يا منفي عاطفي کلمات پرداخته مي شود و دو دقيقه به طول مي انجامد ، شركت كنند .

نمونه خون بعد از تغيير در چندين مارک بيوشيميايي متمايز که به گفته سازنده هاي آنها بر روي سيستم ايمني بدن و غدد درون ريز تاثير مي گذارد ، مورد آزمايش قرار گرفت و سيگنال هاي ارسالي آن به مغز مورد آزمون قرار گرفت. سطح اينترلوکين 6 و اينترلوکين 10 دو سيتوکين بررسي شدند و به عنوان هورمون هاي استرس مانند کورتيزول ، نوراپي نفرين و هورمون ديگر كاتاكولومين مورد آزمايش قرار گرفتند.محققان گفتند در حالي که روغن ليمو نشان داد که يک بهبود مقطعي در خلق و خوي ايجاد ميكند ، عطر سنبل و نه هيچ بوي ديگري كه تا به حال توسط توليدكنندگان عطرهاي بيوشيميايي براي كاهش استرس ، کنترل درد و يا بهبود زخم معرفي شده است ، هيچکدام از عطرها تا كنون تاثيرات مثبتي بر روي هيچ يک از اين عوامل نداشته است.

دكتر ماركلي توضيح داد :" اين نتيجه ايست که احتمالا جامع ترين مطالعه اي که تا به حال در اين زمينه انجام شده است ، نشان مي دهد اما بدن انسان بي نهايت پيچيده است.اگر فردي بيمار با استفاده از اين روغن ها احساس بهتري دارد ، هيچ راهي براي اثبات آن وجود ندارد و ما نمي توانيم آن را اثباتي براي سلامت كل افراد بدانيم. ما هنوز موفق به پيدا کردن كوچكترين نشانه اي كه هر گونه اثر بهبود فيزيولوژيکي براي مردم در اثر استفاده از اين روغن ها را داشته باشد نشده ايم پس مي توان هر گونه بهبودي را حاصل حس قوي تلقين دانست كه هيچ اثبات علمي ندارد.دكتر گلاسر گفت : در آزمايش اندازه گيري التيام زخم که نشان مي دهد چگونه پوست به سرعت مي تواند خود را بازسازي كند.

هم هيچ اثري از تاثيرات عطرها مشاهده نشد.

به خاطر داشته باشيد که ما به جاي تنها يک شاخص ، بسياري از فعل و انفعالات پيچيده فيزيولوژيکي را اندازه گيري كرديم و هنوز هم شاهد هيچ اثر مثبتي در اين زمينه نبوده ايم .

اين پروژه در بخشي از مرکز ملي طب مکمل و جايگزين در موسسه ملي سلامت پشتيباني مي شود. دكترها گلاسر و كيوكلت و مالاركي همه اعضاي موسسه ايالتي اوهايو در بخش تحقيقات رفتاري پزشکي هستند.

منبع : sciencenews


 رژيم غذايي مناسب روزهاي آلوده  

 قسمت دوم

در اين آلودگي بزرگ، ذرات گرد و غبار و اکسيد گوگرد مهمترين مواد آلاينده بودند اما امروز تمرکز اين مواد در جو بسيار پايين آماده است. اما اين مواد همچنان مي توانند براي سلامت جمعيت نگران کننده باشند.

در دو فصل تابستان و زمستان گازهايي که از اگزوز خودروها منتشر مي شوند (منوکسيد کربن، دي اکسيد نيتروژن، سرب، بنزن، ذرات گرد و غباري که از خودروها روي آسفالت را مي پوشانند) همراه با آلاينده هايي که از رسوبات صنعتي توليد مي شوند به شدت سلامت عمومي را به خطر مي اندازند.

کودکان، سالمندان، بيماران قلبي، بيماران تنفسي و زنان باردار در مقولات با فاکتورهاي خطر مي گيرند و بنابراين در روزهايي که سطح مواد آلاينده جوي از استاندارد بالاتر مي رود بايد از تردد در مراکز شهري خودداري کنند.

در شهرها

مشکل آلودگي بايد و مي تواند از طريق سياستهاي درست حمل و نقل حل شود. براي مثال، با سرمايه گذاريهاي صحيح در بخش حمل و نقل عمومي مي توان به طور کامل از تردد خودروهاي شخصي در طول روز براي رفتن به محل کار جلوگيري کرد. از ديگر راهکارهايي که مي توانند از آلودگي هوا در روزهاي بحراني بکاهد مي توان به موارد زير اشاره کرد:

1- اجتناب از سفرهاي غيرضروري در طول روزها و ساعات پر ترافيک

2- انتخاب مسيرهاي با حداقل سطح ترافيک به طوري که حرکت در مسير مورد نظر روان باشد

3- انتخاب مسيرهايي که از ميان پارکها و باغهاي عمومي عبور مي کند و رسيدن به مقصد به صورت پياده و يا سوار بر دوچرخه

4- اجتناب از فعاليتهاي ورزشي (براي مثال دويدن) در مناطق با ترافيک سنگين

5- اجتناب از بردن کودکان کم سن، به ويژه پياده يا با کالسکه در خيابانهايي که ترافيک سنگين است

6- خاموش کردن موتور خودرو و بالاکشيدن شيشه پنجره ها در زماني که خيابان در اثر ترافيک سنگين مسدود شده است

7- اجتناب از خروج از منزل در ساعات بحراني (12 تا 17) به ويژه براي افراد داراي فاکتورهاي خطر

رژيم غذايي

1- در روزهايي که سطح آلودگي هوا به مرحله بحراني مي رسد خوردن ميوه و سبزيجات تازه که محتوي ويتامينهاي مختلف هستند توصيه مي شود. ويتامينها با راديکالهاي آزاد مقابله مي کنند. مواد آلاينده قادرند سطح راديکالهاي آزاد را افزايش دهند.

2- محدود کردن مصرف نمک

3- عادت دادن کودکان به خوردن سير، پياز و تره فرنگي. هرچند ممکن است بوي اين مواد آزاردهنده باشد اما اين سبزيجات محتوي ميزان زيادي گوگرد هستند و بنابراين مي توانند از موکوس (مخاط) دستگاه تنفسي محافظت کنند.

4- نوشيدن زياد آب که به کليه ها کمک مي کند املاح اضافي از بدن خارج شوند.

5- اجتناب از خريد ميوه و سبزيجات تازه از وانتهايي که در کنار خيابانها محصولات خود را به فروش مي رسانند و يا مغازه هايي که سبزيجات خود را در بيرون از مغازه و در مسير عبور خودروها مي گذارند.

علائمي که نشان دهنده مشکلات سلامتي ناشي از آلودگي هوا هستند

آلودگي جوي مي تواند موجب سوزش چشمها، گلو و ريه ها شود. قرمز شدن چشمها، سرفه و احساس تنگي قفسه سينه از علائم شايع در زمان افزايش سطح آلودگي هوا به شمار مي روند.

روش پکن در مقابله با آلودگي هواي شهري

پکن از ابتداي سال 2006 با هدف کاهش آلودگي هوا در اين شهر تصميم گرفت 13 هزار تاکسي فرسوده را از رده خارج کند و به جاي آنها خودروهايي را وارد سيستم تاکسيراني کند که به استانداردهاي انتشار "يورو- 3" احترام مي گذارند. همچنين دو هزار اتوبوس را بازنشسته کرد. درحقيقت گازهايي که از اگزوز وسايل حمل و نقل عمومي خارج مي شوند اولين دليل آلودگي شديد شهري است. در نيمه اول سال 2006 انتشار دي اکسيد کربن در چين 2/4 درصد نسبت به دوره مشابه در 2005 رشد داشت. اين استانداردهاي جديد توانستند 30 درصد از مواد آلاينده ناشي از وسايط نقليه موتوري را کاهش دهند.

آلودگي جوي به توسعه خود ادامه مي دهد

آلودگي جوي از ديدگاه رسانه ها و افکار عمومي همچنان يکي از خطرناکترين موضوعات هم براي محيط زيست و هم براي سلامت انسان بشمار مي رود.

در اين راستا، آژانس فضايي اروپا (اسا) بر روي ماهواره Envisat يک حسگر کنترل شاخص گازهاي آلاينده به نام Sciamachy را نصب کرد. اطلاعات جمع آوري شده توسط اين حسگر نشان مي دهد که بين سالهاي 2003 تا 2009 سطح دي اکسيد کربن در اتمسفر حدود دو قسمت در ميليون (ppm) افزايش داشته است.

محققان دانشگاه برمن آلمان با استفاده از اين اطلاعات موفق شدند نقشه اي از جزئيات آلودگي جوي زمين و توزيع گازهاي گلخانه اي در سطح جهاني را ارائه کنند.

همچنين نتايج يک تحقيق جديد در دانمارک نشان مي دهد که آلودگي جوي حاصل از اگزوز خودروها مي تواند منجر به بروز سکته مغزي و بيماريهاي ريوي چون برونشيت و آسم شود.

5 راهکار ضروري

به گزارش مهر،‌ انجمن ريه آمريکا در گزارشي نشان داد که با ايجاد 5 تغيير اساسي در سياستگذاريهاي دولتها مي توان هوايي را که در آن تنفس مي کنيم پاک تر و سالم تر کرد. اين 5 راهکار عبارتند از:

1- تميز کردن نيروگاههاي ترموالکتريک از کربن

2- تقويت مقررات کنترل اوزن هوا

3- تميز کردن کشتيها. کشتيها و ناوهاي باري و تمام وسايط موتوري که در آبهاي درياهاي دنيا در ترددند ميزان بسيار زيادي مه دود منتشر مي کنند. اين مه دودها از اکسيد نيتروژن، دي اکسيد گوگرد، دي اکسيد کربن و فلزات سنگين و ذرات معلق تشکيل شده اند.

4- بهبود شبکه کنترل آلودگي هوا

5- به کارگيري مقرارت مناسب موجود که اغلب مورد استفاده قرار نمي گيرند. در حقيقت در اجراي بسياري از اين مقررات، تصميم گيريهاي سياسي و اقتصادي جاي تصميم گيريهاي علمي را گرفته اند و بنابراين به مقرراتي که برپايه دستاوردهاي علمي براي مقابله با آلودگي هوا تنظيم شده اند احترام گذاشته نمي شود.

بسته آب و هوايي 20-20-20

اروپا به منظور مقابله با گرماي جهاني اصطلاح "بسته آب و هوايي 20-20-20" را ارائه کرد. اين بسته براي تمام کشورهاي اروپايي افزايش 20 درصدي ميزان اثربخشي انرژي، کاهش 20 درصدي انتشار گازهاي گلخانه اي و افزايش 20 درصدي ميزان انرژيهاي تجديدپذير زيستي را تا سال 2020 پيش بيني مي کند. در راستاي اجرايي شدن اين پروژه، توسعه انرژيهاي تجديدپذير زيستي و توسعه خودروهاي الکترونيکي نه تنها منجر به کاهش گرماي جهاني مي شوند بلکه مي توانند شهرهايي با هواي پاک را به ارمغان آورند.


 خبرها از عالم علم 

 غذاهاي مناسب براي بيماران ديابتي

مسئول تغذيه بزرگسالان در دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت تاکيد کرد: بر خلاف عقيده عموم، خريد يا تهيه غذاهاي مخصوص بيماران ديابتي لازم و ضروري نيست و افراد مبتلا بايستي روزانه به شكل متنوع ازگروه هاي مختلف مواد غذايي استفاده كنند تا مواد معدني و ويتامين ها به مقدار كافي به بدن آنها برسد.

دکتر پريسا ترابي در گفت و گو با سلامت نيوز گفت:«بر خلاف عقيده عموم، خريد يا تهيه غذاهاي مخصوص بيماران ديابتي لازم و ضروري نيست. بيمار ديابتي مي تواند و بايد از انواع غذاهايي که ساير اعضاء خانواده استفاده مي کنند مصرف نمايد البته قند و شکر و تمام مواد غذايي حاوي اين مواد مستثني هستند. »

وي ادامه داد:«معمولا بيمار ديابتي بعد از مدتي نسبت به مصرف غذاهاي شيرين بي ميل مي شود و با آموزش مي تواند ساير غذاهاي متنوع و در دسترس را جايگزين يکديگر نمايد.استفاده از فهرست جايگزيني غذا نه تنها سبب آشنايي با مقدار انرژي و مواد مغذي اصلي موجود در هر واحد مي شود بلکه کمکي در انتخاب انواع غذا در خانه يا رستوران خواهد بود.»مسئول تغذيه بزرگسالان در دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت در خصوص تغذيه افراد مبتلا توصيه کرد:«افراد مبتلا بايستي روزانه به شكل متنوع ازگروه هاي مختلف مواد غذايي استفاده كنند تا مواد معدني و ويتامين ها به مقدار كافي به بدن آنها برسد و سعي شود به اندازه كافي مواد نشاسته اي، انواع سبزي و ماست و شير را مصرف كنند و روزانه از مواد پروتئيني نيز استفاده نماييد.»وي افزود:« در هر وعده غذايي بايد حداقل از هر3 گروه غذايي مختلف استفاده نمايند؛ براي مثال ساندويج تخم مرغ كه در آن گوجه فرنگي، كاهو و جعفري استفاده شده باشد.

و مواد غذايي كه روزانه مصرف مي كنند به 3 وعده اصلي و 3 ميان وعده تقسيم نمايند و توجه داشته باشند که غذا خوردن منظم در تنظيم ميزان قند خون اثر زيادي دارد به خصوص اگر قرص يا انسولين مصرف مي كنند.»

دکتر پريسا ترابي ادامه داد:«گنجاندن سبزي ها و ميوه ها به مقدار كافي در غذاي روزانه را نبايد فراموش کرد و به هنگام طبخ غذا از نمك كمتري استفاده كرده و سعي کنند كه پس از پخت، نمك به غذا اضافه نکنند و از گياهان معطر و ادويه هاي فاقد نمك براي طعم دادن به غذا استفاده کرده و از غذاهاي كنسرو شده كه طي فرآوري در صنايع غذايي، نمك به آنها افزوده مي شود كمتر استفاده شود.»وي افزود:«مصرف هفتگي تخم مرغ را به حداكثر3 بار در هفته محدود كرده و به هنگام مصرف روغن، هيچ گاه روغن را در ظرف سرازير نكنيد و حتما از پيمانه براي استفاده از روغن استفاده كنيد.»مسئول تغذيه بزرگسالان در دفتر بهبود تغذيه وزارت بهداشت ادامه داد:«مصرف روزانه 8-6 ليوان مايعات غير شيرين (ترجيحاً آب) توصيه مي شود و سعي كنيد وزن مطلوب خود را حفظ نماييد.

مغزهاي گردو، بادام و... در گروه چربي ها قرار مي گيرند و هر واحد آنها برابر 2 قاشق غذا خوري است.

عوامل خطرزاي خانگي

نكاتي كه در اينجا به شما يادآوري مي‌شود و اطلاعاتي كه در اين زمينه كسب مي‌كنيد شما و اعضاي خانواده‌تان را در سلامت نگه خواهد داشت. خطرات پنهاني كه شما و خانواده‌تان را تهديد مي‌كند. به گزارش سلامت نيوز، همراه با راه‌حل‌هاي آسان و مقرون به صرفه براي رفع آن به شما پيشنهاد مي‌شود.گاز كشنده: گاز رادون يك عامل بسيار خطرناك و كشنده است كه به عنوان دومين عامل ابتلا به سرطان ريه شناخته شده است.گرد و غبار: دريچه‌هاي تهويه و مناطقي كه بيشتر در معرض گرد و غبار و پرزها قرار دارند يكي از مناطق خطرناك براي سلامتي به شمار مي‌روند.وسايل بازي: محلي را كه كودكان در آن بازي مي‌كنند بايد به يكي از نقاط ايمن تبديل كرد زيرا سقوط كودكان هنگام بازي هميشه باعث ايجاد حوادث ناگواري خواهد شد.

تأثير ماهي بر سلامت مغز

افرادي كه به صورت منظم اقدام به خوردن ماهي مي‌كنند كمتر به بيماري آلزايمر مبتلا مي‌شوند.در آخرين مطالعات صورت گرفته، پژوهشگران دريافتند افراد مسني كه حداقل يكبار در طول هفته اقدام به خوردن ماهي مي‌كنند كمتر با مرگ سلول‌هاي مغزي در بخش حافظه كوتاه‌مدت مواجه مي شوند.

به گزارش سلامت نيوز، در اين تحقيق همچنين روشن شد اين افراد علاوه بر اينكه كمتر در معرض آلزايمر قرار دارند به اختلالات رواني ناشي از كهولت سن نيز كمتر مبتلا مي‌شوند.متخصصان مي‌گويند يك رژيم غذايي غني از ماهي‌هاي چرب با كاهش خطر ابتلا به آلزايمر مرتبط است زيرا اسيدهاي چرب امگا3 موجود در ماهي موجب سلامت سلول‌هاي مغزي مي‌شود.پژوهشگران مي‌گويند نخستين بار است كه آنها توانسته‌اند يك رابطه مستقيم ميان مصرف ماهي و ساختار مغز را كشف كنند، آنها مي‌گويند هر چه تعداد دفعات مصرف ماهي در هفته بيشتر باشد، خطر مبتلا شدن به آلزايمر كمتر خواهد شد.آنها مي‌گويند براي مقابله با آلزايمر كه به تدريج موجب نابود شدن مغز و حافظه مي‌شود اين يافته، آنان را براي تحقيقات بعدي اميدوار كرده است. زيرا با بالارفتن سن به طور طبيعي افراد به اختلالات خفيف رواني از دست دادن حافظه روبه‌رو مي‌شوند و تاكنون هيچ روشي براي جلوگيري از آن يافت نشده است.محققان در يك پرسشنامه روي 260 نفر كه متوسط سن‌شان 71 سال بود، تحقيق كردند.اين تحقيق نشان داد 163 نفر از اين افراد كه با مشكلات مربوط به مغز و حافظه روبه رو نبودند، در هفته يك تا چهاربار ماهي را در رژيم غذايي‌شان قرار داده بودند و 47 درصد از بيماران كه با اختلالات خفيف مغزي و آلزايمر روبه‌رو بودند اصلاً ماهي را در رژيم غذايي شان قرار نداده بودند.اگرچه در اين تحقيق عوامل خطر ديگر از دست دادن حافظه مانند جنسيت، سن، تحصيلات، چاقي و فعاليت‌هاي ديگر مدنظر قرار نگرفت، اما متخصصان را به اين باور رسانيد كه ميان مصرف ماهي و حجم مغز و زوال عقل ارتباط وجود دارد و مصرف كمتر گوشت قرمز به سلامت مغز كمك خواهد كرد.يافته‌هاي اين گروه از دانشمندان بر اين نكته تأكيد دارد كه استفاده از ماهي‌هاي آب‌هاي سرد كه حاوي امگا3 و اسيدهاي چرب است اين تأثير را دوچندان مي‌كند.اگرچه هنوز مشخص نشده است چه مقدار ماهي بايد در رژيم غذايي به اين منظور گنجانيده شود ولي متخصصان مي‌گويند ماهي‌هاي حاوي مواد سمي و جيوه خطر ابتلا به زوال عقل را بيشتر مي‌كند و ماهي سرخ شده هيچ منفعتي را به بدن نمي‌رساند.آنان به زنان باردار، مادران شيرده و كودكان توصيه مي‌كنند به هيچ عنوان اقدام به خوردن كوسه ماهي، شمشيرماهي، شاه‌ماهي خال‌مخالي و ... نكنند.

تسکين بيماري‌هاي تنفسي

استاد داروسازي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت: بهترين داروي خلط آور، شيرين بيان است که به تسکين بيماري‌هاي تنفسي کمک مي‌کند.فراز مجاب در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: داروهاي معرق موجب افزايش تعريق بدن مي‌شود و مصرف اين گونه داروها براي حال عمومي افراد مفيد است.

مصرف داروهاي معرق به دفع سموم بدن کمک مي‌کندوي گفت: مصرف داروهاي معرق به دفع سموم بدن کمک مي‌کند و براي درمان سرماخوردگي مفيد است که مي‌توان از جمله اين داروها به گل بنفشه اشاره کرد.استاد داروسازي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي بيان داشت: داروهاي خلط آور فراورده‌هايي هستند که موجب افزايش خلط در بدن مي‌شوند. بهترين داروي خلط آور شيرين بيان است که به تسکين بيماري‌هاي تنفسي کمک مي‌کند.مصرف انيسون و رازيانه براي تسکين بيماري‌هاي تنفسي مفيد است مجاب با بيان اينکه داروهاي خلط آور با ضد سرفه متفاوت است، اضافه کرد: گياهان دارويي مانند اکاليپتوس، انيسون و رازيانه از جمله فرآورده‌هاي خلط آوري است که به تسکين بيماري‌هاي تنفسي کمک مي‌کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته