جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/09/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 4043

استخدام هاي شركتي غير قانوني است
سال آينده دولت فقط نيروي رسمي، پيماني و قراردادي خواهد داشت


ثابت ماندن بهاي مصرف برق تا زمان اعلام ستاد هدفمندي يارانه ها


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


مسکوکات و ارز


 استخدام هاي شركتي غير قانوني است
 سال آينده دولت فقط نيروي رسمي، پيماني و قراردادي خواهد داشت 

معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهوري گفت: از سال آينده فقط سه نوع نيروي رسمي، پيماني و قراردادي در استخدام دولت هستند و هيچ نيروي شركتي در نظام اداري كشور وجود نخواهد داشت. به گزارش ايرنا، لطف الله فروزنده افزود: استخدام هاي شركتي غير قانوني است و با مديران متخلف برخورد قانوني مي شود. وي اظهار داشت: سيستم استخدام شركتي از ابتدا يك كار اشتباه بود كه اكنون با صرف هزينه بسياري بايد برچيده شود. فروزنده عنوان كرد: اين سيستم غير عادلانه و غيركارشناسي است و باعث بوجود آمدن مشكلات بسياري براي دولت و مردم شده است. وي گفت: همه افرادي كه به صورت شركتي در استخدام دولت هستند بايد تغيير وضعيت يابند و به قراردادي تبديل شوند. فروزنده بيان كرد: اين طرح در قانون برنامه و قانون بودجه هم مطرح شده و پيش بيني هاي لازم براي آن صورت گرفته است. وي يكي ديگر از طرح هاي دولت را ساماندهي نيروهاي حجمي دستگاه هاي اجرايي ذكر كرد و افزود: اين افراد مي توانند در قالبهاي ديگري از جمله تعاونيهاي ماده 22 به كار گرفته شوند. وي با بيان اينكه هر استخدامي در دولت مشروط به برگزاري آزمون و گزينش هاي لازم است، گفت: ‌نيروهي شركتي و كار حجمي از اين امر مستثنا شده اند و به همين دليل به ساختار اداري كشور آسيب هايي وارد آمده است. معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور با اشاره به نظام جديد پرداخت حقوق در كشور و برنامه هاي كاهش كارمندان دولت گفت: افزايش بي رويه كارمندان يا كارمند زدگي موجب فلج شدن نظام اداري كشور مي شود. وي افزود: استخدام، بدون در نظر گرفتن نيازهاي واقعي و كارآمدي افراد نه تنها مشكلي از مشكلات كشور را رفع نمي كند بلكه باعث افزايش مشكلات مردم مي شود. فروزنده گفت: استخدام هاي بدون كارشناسي موجب كاهش خلاقيتهاي فردي و اداري مي شود و با زياد شدن كارمندان زمينه ايجاد چالش بين همكاران نيز بوجود مي آيد. وي با اشاره به برنامه هاي جديد دولت در زمينه اصلاح نظام پرداخت حقوق اظهار داشت: هر پرداخت بايد متناسب با عملكرد كاركنان صورت گيرد تا كارآمدي كاركنان بيشتر شود. فروزنده اظهار داشت: دولت بسياري از تصدي گري هاي فعلي خود را به بخش خصوصي واگذار حواهد كرد تا ضمن انجام بهتر امور مردم و كارآفريني هاي جديد، از بار مالي دولت نيز كاسته شود. وي عنوان كرد: دولت در نظر دارد با اجراي برنامه اي چند ساله نقش هاي تصدي گرايانه خود را كاهش دهد و صرفا به نقش هاي سياستي و نظارتي بسنده كند تا نظام اداري كشور كارآمد شود.


 ثابت ماندن بهاي مصرف برق تا زمان اعلام ستاد هدفمندي يارانه ها 

معاون وزير نيرو در امور برق و انرژي از ثابت ماندن بهاي مصرف برق تا زمان اعلام ستاد هدفمندي يارانه ها در کشور خبر داد. به گزارش مهر، محمد بهزاد، در افزايش قيمت برق بيان کرد: طبق قانون ما مجاز هستيم برق را تا 20 درصد افزايش دهيم اما در حال حاضر منتظر دستور ستاد هدفمندي يارانه ها هستيم.وي با بيان اينکه نرخ برق در سال گذشته 430 ريال بوده افزود: سال جاري نيز همين مبلغ در نظر گرفته شده و هنوز اين رقم افزايش نيافته است.بهزاد افزود: هدفمندي يارانه ها تاثيري مثبت در مصرف بهينه برق داشته و صرفه جويي مردم در استفاده از برق نشان دهنده همکاري آنان در اجراي بهتر قانون هدفمندي بوده است.وي بيان اين مطلب که يک سال از بحث هدفمندي يارانه ها مي گذرد و در اين زمينه اکثر برنامه هاي ما در راستاي برق رساني محقق شده است عنوان کرد: پيش از هدفمندي 58 درصد افراد زير الگوي مصرف از منابع برق استفاده مي کردند که پس از هدفمندي اين ميزان14 درصد رشد داشته است.اين مسئول در خصوص افرادي که بيش از دو برابر الگو مصرف مي کردند گفت: پيش از هدفمندي يارانه ها افرادي که بيش از دو برابر الگو مصرف مي کردند 7 درصد بودند که بعد از هدفمندي اين ميزان به 3.1 درصد کاهش يافت.بهزاد با بيان اينکه کلمه خاموشي برق معنايي ندارد افزود: در حال حاضر در کشور و به ويژه در مشهد خاموشي برق بسيار کم اتفاق مي افتد و در حال حاضر همه ما در زمينه پايداري و تقويت اين انرژي فعاليت مي کنيم.وي در خصوص سئوالي در مورد کارخانجاتي که در اجراي هدفمندي دچار مشکل شده اند بيان کرد: هيچ کارخانه اي در اجراي هدفمندي يارانه ها به دليل بدهي برق تعطيل نشده و وزارت صنايع با هماهنگي مجموعه برق سراسري به آن ها وام مي دهد.وي ادامه داد: همچنين تا جايي که امکان داشته باشد به کارخانه ها به منظور پرداخت بدهي برق، تقسيط داده مي شود.


 تريبون اقتصادي 

 اوضاع نابسامان صف‌هاي سكه مقابل بانك‌ها

پس از نوسان‌هاي زياد نرخ طلا و ارز و گران شدن واقعي و حبابي قيمت سکه در مدت اخير، با شروع کاهش نرخ جهاني طلا و پيوستگي نزول نرخ، هيچ اثري از کاهش نرخ طلا به ويژه سکه در كشور مشاهده نمي‌شود. به گزارش ايسنا، پس از دستفروش‌هايي که آلوچه، لواشک، پاستيل و آجيل مي‌فروختند، حال با سياست ايجاد بازار کاذب و بي منطق سکه و ارز نوبت به دستفروش هاي سکه و دلار رسيده است که با خريد از بانک، در خيابان‌ها اقدام به فروش سکه با نرخ ناهماهنگ و حبابي بازار مي‌کنند و در اين بين با فروش هر سکه، چند 10 هزار تومان نصيب دستفروش‌ها مي‌شود. حضور مافياي سکه که تعيين کننده نرخ‌ها هستند، قصه‌اي قديمي است که همچنان ادامه دارد و اکنون مشاهده مي‌شود که بانک‌ها نيز در مقابل اين مافيا حرف چنداني براي گفتن ندارند. تا جايي كه بانك مركزي به تازگي در بخش نامه‌اي به بانك ملي تاكيد كرده كه از پارتي‌بازي در عرضه سكه به متقاضيان خريد آن خودداري كنند. رييس بانک مرکزي درحالي از فروش سکه در تمامي شعب بانک به ميزان درخواست مردم خبر مي دهد که از سوي ديگر هر چه نرخ جهاني طلا پايين مي‌آيد، اقدام به افزايش گام به گام نرخ سکه کرده و با رونق بيشتر انتظار مي رود که فروش سكه در شعب بانکي را در سطح گسترده‌تر ادامه دهد. راننده‌هاي تاکسي بيش از هر کسي شاهد وقوع صحنه هاي تاسف بار روبروي شعب منتخب بانک ملي عرضه كننده سكه هستند. به گفته اين افراد ساعت 12 شب به بعد صف هاي خريد سکه در سرماي زمستان بسته مي شوند و کتک کاريها، دعواها، موکشيدن ها، مشت زدن ها و مشت خوردنها و له کردن‌ها با دادن شماره و عرضه سکه در بانک آغاز و با اتمام آن پايان مي‌يابد.

يارانه توليد محقق شد

دبير ستاد هدفمندي يارانه‌ها از محقق شدن يارانه بخش توليد شامل پرداخت‌هاي نقدي و سهميه‌اي به بخش‌هاي صنعت، كشاورزي، حمل‌و‌نقل و شهرداري‌ها بر اساس گزارش سازمان هدفمندي يارانه‌ها خبر داد. محمدرضا فرزين در گفت‌وگو با ايسنا، درباره يارانه اختصاص يافته به بخش‌هاي غيرخانوار از محل منابع آزاد شده ناشي از هدفمندي يارانه‌ها اظهار كرد: بخشي از يارانه‌ها به طور نقدي و بخش ديگر در قالب سهميه‌ به موارد شامل ماده8 قانون هدفمند‌كردن يارانه‌ها پرداخت شده است. وي ادامه داد: طبق گزارش سازمان هدفمندي يارانه‌ها، رقمي كه طبق قانون بايد به بخش‌هايي غير از خانوارها پرداخت مي‌شد، در قالب پرداخت نقدي و تسهيلاتي به بخش‌هاي صنعت، كشاورزي، حمل و نقل و شهرداري‌ها هزينه شدند.

جزئيات واگذاري مسكن مهر از طريق مشاوران املاك

وزير راه و شهرسازي با تشريح جزئيات واگذاري مسكن مهر از طريق مشاوران املاك گفت: سعي داريم در سهميه مسكن مهر سال 91 ، سهم طرح خود مالكي و ورود به بافت فرسوده را افزايش دهيم. مهندس علي نيكزاد در گفت و گو با ايسنا درباره واحدهاي طرح مسكن مهر كه مسئوليت واگذاري آنها به عهده مشاوران املاك گذاشته شده ‌است، اظهار كرد: براي تعدادي واحد مسكن مهر كه اضافه بر تعداد متقاضيان ثبت‌نام شده ساخته‌شده است،ساماندهي متقاضيان آنها را به مشاوران املاك واگذار كرده‌ايم. وي در ادامه در توضيح شرايط متقاضيان گفت: متقاضيان بايد شرايط لازم مانند تاهل، حداقل 5 سال سابقه سکونت در شهر محل تقاضا، قرمز نبودن فرم ج را داشته باشند و همچنين خود و افراد تحت تکفل وي از تاريخ 1 فروردين 1384 تا کنون فاقد مسکن و يا زمين مسکوني شخصي باشند. به گفته او مراحل كارگزاري را بنگاه‌هاي معاملات ملكي انجام مي‌دهند. وزير راه و شهرسازي در ادامه درباره سهميه مسكن مهر سال 91 تصريح كرد: منتظر نتايج اوليه سرشماري هستيم و سعي داريم سهم طرح خود مالكي و ورود به بافت فرسوده را افزايش دهيم.

تكليف ميوه‌هاي وارداتي مشخص شد

محدوديت واردات ميوه در سالجاري

به گفته رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران پس از ممنوعيت ميوه‌هاي وارداتي، اين ميوه‌ها تا اواخر سال كه فصل برداشت ميوه در كشور تمام شده، در انبارها نگه‌داري مي‌شوند. يداله صادقي در گفت‌وگو با ايسنا، در مورد تكليف ميوه‌هاي وارداتي عنوان كرد: اين ميوه‌ها به دليل ممنوعيت توزيع و همچنين نداشتن مزيت اقتصادي توزيع نمي‌شوند چرا كه اكنون ميوه‌هاي توليد داخل ارزان‌تر و باكيفيت‌تر هستند. وي ادامه داد: اين ميوه‌ها در انبارها نگه‌داري خواهند شد و تا اواخر سال كه فصل برداشت تمام ‌شود، توزيع نخواهند شد. صادقي عمده اين ميوه‌هاي وارداتي را پرتقال و نارنگي ذكر كرد كه به زعم او تا اواخر سال فاسد نخواهند شد و ميوه‌اي مانند موز هم كه وارد شده ممنوعيتي نداشته است. رئيس کل گمرک ايران با بيان اينکه امسال واردات ميوه نسبت به سالهاي قبل محدود شده است، گفت: پايان ثبت سفارشات 190 قلم کالا آخر آذرماه است. به گزارش مهر، عباس معمارنژاد در پاسخ به سئوالي در مورد واردات ميوه به کشور همزمان با برداشت مرکبات کشاورزان گفت: کل ميوه وارداتي غير از موز به کشور از تاريخ 31 خردادماه تاکنون بالغ بر 19 ميليون دلار بوده است.

معاون وزيرامور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه تمام اين بحثها و دعواها براي 19 ميليون دلار واردات است، اين سئوال را مطرح کرد که آيا واقعا با توجه به نياز کشور اين ميزان واردات مي تواند کل بازار مرکبات کشور و بازار ميوه را برهم بريزد؟

بهاي نفت اوپك كاهش يافت

بر اساس محاسبات دبيرخانه اوپك كه روز پنج شنبه منتشر شد، بهاي سبد نفت اين سازمان، متشكل از نفت خام 12 كشور، روز چهارشنبه 106 دلار و 88 سنت بود كه نسبت به روز پيش از آن 7/0 درصد كاهش داشت.به گزارش ايرنا ، هر بشكه نفت اين سازمان روز سه شنبه 107 دلار و 65 سنت خريد و فروش شد. الجزاير، آنگولا، اكوادور، ايران، عراق، كويت، ليبي، نيجريه، قطر، عربستان سعودي، امارات متحده عربي و ونزوئلا اعضاي سازمان كشورهاي صادركننده نفت (اوپك) هستند. 

بزودي مسائل بانكي واحدهاي توليدي تعيين تكليف مي شود

وزير صنعت، معدن و تجارت در جمع فعالان بخش خصوصي گفت: بزودي مسائل بانكي تمامي واحدهاي توليدي داراي مشكل در نشستي مشترك با رييس كل بانك مركزي و وزير امور اقتصادي ودارايي تعيين تكليف مي شود. به گزارش ايرنا مهدي غضنفري با اشاره به ماده 28 قانون بودجه سال 90 گفت :‌ مسائل و مشكلات ، تك تك واحدهاي صنعتي،معدني و تجاري درخصوص تسهيلات بانكي را جمع بندي كرده و حل مي كنيم. ‌ به گفته وزير صنعت، معدن و تجارت، بانك ها نيز با مشكلاتي مواجه هستند كه موجب عدم پاسخگويي كامل آنها به درخواست هاي مالي و بانكي واحدهاي توليدي مي شود. وي درباره اعطاي تسهيلات به واحدهاي توليدي در قالب بسته‌هاي حمايتي گفت: ‌براساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته يك ميليارد دلار براي اجراي بسته سوم حمايتي تحت عنوان بازسازي‌ بنگاه‌هاي بزرگ توليدي از محل صندوق توسعه ملي پيش بيني شده است . وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينكه تاكنون از طريق بانك صنعت و معدن 1.5 ميليارد دلار پروژه به صندوق توسعه ملي معرفي شده است از توليدكنندگان خواست در صورت تمايل به استفاده از تسهيلات ارزي صندوق توسعه ملي به بانك‌هاي عامل مراجعه و آن را از وزارت صنعت، معدن و تجارت پي‌گيري نمايند.

تعيين استان بعدي پس از تهران براي حذف کدها توسط دولت

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: هيئت دولت تصميم مي گيرد که پس از تهران، چه استاني از کشور هم کد شود.به گزارش فارس، طرح هم کدي استاني 18 آذرماه، براي نخستين بار در استان تهران اجرا شد.

به اين ترتيب، پيش شماره 10 استان تهران حذف و کد استان تهران به صورت سراسري به 021 تغيير کرد.رضا تقي پور ، در پاسخ به اين سوال که پس از استان تهران، هم کدي در چه استاني از کشور اجرا مي شود، اظهار داشت: هيئت دولت اعلام مي کند.وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: اين موضه بسته به نظر هيئت دولت دارد و دولت مشخص مي کند که پس از تهران، چه استاني هم کد شود.وي در خصوص مزيت هم کدي در استان اظهار داشت: با اجراي اين طرح، تمرکز از مراکز استاني به شهرها منتقل مي شود.تقي پور ادامه داد: با اجراي اين طرح، مردم شهرهاي استاني، احساس جديدي خواهند داشت: زيرا مي بينند که به جاي اينکه به مراکز استاني توجه شود، به تمام استان توجه شده است.

مذاكره براي خريد هواپيماهاي 100 نفره سوپر جت سوخو

ورود هواپيمايي 100 نفره به ايران از سالها قبل و با عدم همکاري روسيه به اجرا نرسيده بود، زيرا اين کشور بازار اروپايي براي هواپيماهاي سوپرجت سوخو را به ايران ترجيح مي‌داد. به گزارش مهر، مذاکرات ايران براي خريد هواپيماي 100 نفره از روسيه چندي پيش از سوي وزير راه و شهرسازي مطرح شد، علي نيکزاد اعلام کرد که در سفر اخير به روسيه، درباره خريد اين نوع از هواپيماها با طرف روسي مذاکراتي انجام شده است.گرچه وزير راه و شهرسازي از اعلام جزئيات بيشتر در اين باره خودداري کرد اما گفت که اين هواپيماها براي پروازهاي داخلي استفاده خواهد شد که رئيس سازمان هواپيمايي کشوري هم اين خبر را تاييد کرد.اين هواپيماها از نوع هواپيماهاي 100 نفره سوپرجت سوخو است که ايران از سالهاي گذشته هم به دنبال خريد آن بوده اما به دلايلي، کشور روسيه از فروش اين هواپيماها به ايران خودداري کرده است.در گذشته مسئولان ايراني ضمن بازديد از يک نمايشگاه نسبت به خريد اين هواپيما اعلام آمادگي کردند اما طرف روسي نسبت به اين موضوع روي خوش نشان نداند و همين امر باعث شد تا خريد هواپيماهاي سوپرجت سوخو به سرانجامي نرسد. اين هواپيماها به دليل ساختار مناسب و قدرت موتور بالايي که دارند، همواره يکي از گزينه هاي ايران براي ناوگان هوايي داخلي بوده است اما طرف روسي که در سالهاي قبل مشتري هاي اروپايي براي اين هواپيما داشت، حاضر به فروش آن به ايران نبود.


 نهادهاي مالي 

 آغاز به کار شعبه بانک ملت در جهانشهر کرج

شعبه بانک ملت در جهانشهر کرج هماهنگ با تيپ جديد شعب اين بانک در سراسر کشور، با حضور مسوولان شهري و جمعي از مشتريان ارزنده به صورت رسمي آغاز به کار کرد.به گزارش روابط عمومي شعبه جهانشهر اين بانک در زميني به مساحت 212 متر مربع و زيربناي 130 متر مربع احداث و آماده ارائه خدمات بانکي به مشتريان شده است.

مشتريان بانک تجارت اطلاعات بانکي خود را تکميل کنند

براساس بخشنامه بانک مرکزي جمهوري اسلامي تمامي مشتريان بانکها موظف به تکميل اطلاعات حساب هاي خود مي باشند.به گزارش روابط عمومي بانک تجارت براساس اين بخشنامه از کليه مشتريان حقيقي و حقوقي دعوت مي شود جهت تکميل اطلاعات حسابهاي خود نزد اين بانک با در دست داشتن اصل شناسنامه و کارت ملي به نزديکترين شعبه بانک تجارت مراجعه کنند .بديهي است به آن دسته از مشترياني که اطلاعات خود را تکميل نکنند ارائه خدمات بانکي امکان پذير نمي باشد .

پرداخت 840 ميليارد ريال از مطالبات کشاورزان توسط بانک سپه

مديرشعب منطقه مازندران گفت: تا پايان آبان سالجاري 830 ميليارد و 659 ميليون ريال از مطالبات کشاورزان پرداخت شده است.اسفنديار گراوند در گفت وگو با پايگاه اطلاع رساني گفت: از رقم مذکور، 209 ميليارد و 856 ميليون ريال آن مربوط به پرداخت خريد گندم و 620 ميليارد و 803 ميليون ريال آن به خريد برنج اختصاص دارد.وي ميزان خريد تضميني گندم از کشاورزان را 57هزار و 716 تن گندم و 42هزار تن برنج با عامليت بانک سپه منطقه مازندران عنوان کرد.

مديرعامل بانك رفاه:

36 ميليارد تومان از بانك صادرات طلب داريم

مديرعامل بانك رفاه كارگران از برنامه‌ريزي براي وصول طلب 36 ميليارد توماني اين بانك در پرونده سوءاستفاده اخير بانكي خبر داد. سيدضياء‌ ايماني در گفت‌وگو با ايسنا درباره فساد بانكي اخير اظهار كرد: وجود سازوكارهاي نظارت بيروني و دروني بر بانك‌ها كه البته در سيستم بانكي تعبيه شده است، مي‌تواند به كاهش فساد كمك كند، اما رعايت ‌نكردن اين موضوعات از سوي برخي، باعث به وجود آمدن اين چالش در شبكه بانك كشور ‌شد.وي درباره‌ ميزان رقمي كه بانك رفاه كارگران در پرونده سوء‌استفاده اخير بانكي درگير بوده است، گفت: كل رقمي كه بانك رفاه كارگران از اسناد بانك‌هاي ديگر تنزيل كرده، معادل 36 ميليارد تومان بوده است.


 مسکوکات و ارز 

يک گرم طلاي 18 عيار

53790 تومان

سکه بهار آزادي طرح قديم

615000 تومان

سکه بهار آزادي طرح جديد

585000 تومان

نيم سکه بهار آزادي

282000 تومان

ربع سکه بهار آزادي

145000 تومان

دلار

1372 تومان

يورو

1812 تومان


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته