جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/09/19 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه نسخه شماره 2648


کوتاه و خواندني

مراسم گراميداشت روز دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج برگزار شد
دانشجو فرزند زمان خويشتن است

همايش تخيل در شعر فارسي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج برگزار شد
حافظه ما مخزن تخيلات ماست


اجراي طرح زمستان پليس راه در اردبيل


فرماندار دماوند : بينش صحيح از الزامات جنبش دانشجويي است


بازديد معاون وزير نيرو در امور آب و فاضلاب از طرح هاي استان لرستان


 کوتاه و خواندني 


اخبار کوتاه از گلستان

کسب رتبه دوم فني وحرفه اي گلستان در جشنواره شهيد رجايي
گرگان - خبرنگار آفرينش
مهندس قايخلو مدير کل فني و حرفه اي استان گلستان از کسب رتبه دوم اين دستگاه در ميان موسسات و سازمان هاي وابسته در نهمين جشنواره شهيد رجايي خبر داد .
وي ضمن تاکيد بر تلاش و پيگيري هاي اين اداره کل در تحقق اهداف سازماني افزود : اين اداره توانسته با کسب 814 امتياز اختصاصي از مجموع 1000 امتياز موفق به کسب رتبه دوم در اين مجموعه شود .وي گفت : با توجه به تطابق خدمات قابل ارائه اين دستگاه با نيازهاي بازار کار و مخاطبان در استان گلستان ، اين اداره توانسته در شش محور مشخص شده با شاخص هاي معلوم امتياز کسب کند .

11 درصد ذغالسنگ کشور در گلستان استخراج مي شود
رئيس اداره امور معادن و اکتشافات معدني سازمان صنايع و معادن گلستان گفت : سالانه حدود 11 درصد از ماده معدني ذغالسنگ کشور در استان گلستان استخراج مي شود .
مهندس زيادلو افزود : در حال حاضر 19 معدن فعال در گلستان در زمينه ذغالسنگ فعاليت مي کنند . وي گفت : ماده معدني ذغالسنگ پس از استخراج در معادن استان به کارخانجات ذوب آهن و فولاد مبارکه اصفهان ارسال شده و به عنوان احيا» کننده آهن به کار مي رود .وي افزود : ميزان استخراج ماده معدني ذغالسنگ در استان از ابتداي سال جاري تاکنون 153 هزار و 627 تن بوده که در مقايسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته حدود 20 درصد رشد داشته است .
مهندس زيادلو اظهار داشت : طي اين مدت همچنين 167 هزار و 57 تن ماده معدني انواع ذغالسنگ ، سنگ لاشه آهکي ، صدف کوهي و سنگ نسوز در استان استخراج شده است .

مديرعامل شرکت سهامي آب منطقه اي گلستان :
احداث مجتمع پتروشيمي گلستان هيچگونه تاثير سويي بر منابع آب و خاک ندارد
مديرعامل شرکت سهامي آب منطقه اي گلستان گفت : احداث مجتمع پتروشيمي گلستان هيچگونه تاثير سويي بر منابع آب و خاک و محيط زيست منطقه ندارد .
مهندس حاجيلري گفت : اراضي شمالي استان در حاشيه و پاياب رودخانه اترک از نظر اقليمي داراي آب و هواي خشک و فاقد منابع آب سطحي و زيرزميني است . به همين دليل اين منطقه داراي خاک نامناسب و عاري از هرگونه پوشش جنگلي است و بستر را جهت استقرار انواع صنايع به دليل پراکندگي زياد جمعيت ، بافت خاک نفوذناپذير ، خاک هاي شور ، نبود رودخانه ، آب  شور فراهم کرده است .
رئيس هيات مديره شرکت سهامي آب منطقه اي گلستان تصريح کرد : آب مورد نياز مجتمع پتروشيمي گلستان با استفاده از ذخيره سد آلاگل از طريق خط انتقال تامين مي شود که به دليل کيفيت خوب آب منطقه ، امکان بهره برداري از هر واحد آب توليدي جهت استفاده در اين صنعت را چند برابر مي کند .

در چهارمين نمايشگاه بين المللي آب کشور :
شرکت آب منطقه اي گلستان رتبه برتر بخش کارفرمايي را کسب کرد
رئيس اداره روابط عمومي شرکت سهامي آب منطقه  اي گلستان گفت : شرکت سهامي آب منطقه اي گلستان در بخش کارفرمايي رتبه برتر چهارمين نمايشگاه بين المللي آب و تاسيسات آب و فاضلاب کشور را کسب کرد .
وي خاطر نشان کرد : غرفه هاي گلستان به صورت مولتي مديا طراحي شده که از جمله بخش هاي آن نمايش فيلم هاي مستند سدسازي در گلستان ، آب نگين توسعه ، سيل در شرق استان، پاورپوينت ، تهيه نقشه هاي توپولوژي رودخانه هاي استان با استفاده از تصاوير ماهواره اي و نمايش فيلم پاورپوينت ، سيستم اطلاع رساني و انتقال داده هاي آب و هوايي مبتني بر ماهواره استان بود که به علت استقبال ، سي دي هاي آنها در سطح وسيعي توزيع شد .

24 آذر اولين پرواز بين المللي فرودگاه گرگان به مقصد خانه خدا
استاندار گلستان گفت : اولين پرواز بين المللي فرودگاه گرگان در 24 آذر ماه امسال به عربستان انجام مي گيرد .
شاعري در جمع خبرنگاران افزود : يکهزار و 578 نفر از حجاج گلستاني جهت حج تمتع از فرودگاه گرگان اعزام مي شوند .
وي گفت : سال هاي گذشته حجاج گلستاني از فرودگاه ساري عازم عربستان مي شدند که برابر آمار سالانه حدود 100 هزار نفر از حجاج و همراهان آنها به رغم خطرات جاده اي مجبور به طي مسافت گرگان - ساري بودند .

اشتغال بيش از 13 هزار نفر در بخش صنعت
مهندس طلوعيان معاون توليد سازمان صنايع و معادن گلستان گفت : در حال حاضر 13 هزار و 523 نفر در 567 واحد توليدي و صنعتي استان فعاليت مي کنند .
وي گفت : ميزان سرمايه گذاري که براي اين تعداد از افراد شاغل در بخش صنعت بالغ بر يکهزار و 927 ميليارد ريال است .وي افزود : بيشتر واحدهاي توليدي گلستان در زمينه صنايع غذايي و آشاميدني فعال مي باشند .طلوعيان خاطرنشان کرد : از ابتداي سال جاري تاکنون تعداد 61 فقره پروانه بهره برداري صنعتي با سرمايه اي بالغ بر 213 ميليارد ريال صادر شده که بستر شغلي 798 نفر را در استان فراهم کرده است .

همايش منطقه اي گردشگري محور توسعه پايدار برگزار مي شود
همايش منطقه اي گردشگري محور توسعه پايدار برگزار مي شود . اين همايش با همکاري سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان گلستان و دانشگاه آزاد اسلامي واحد آزادشهر امروز 85/9/19 در محل اين دانشگاه برگزار مي شود .
ربيعي رئيس سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري گلستان گفت : در استان قابليت هاي منحصر به فرد و قابل توجهي وجود دارد که با شناخت و بررسي اين قابليت ها در قالب همايش و کنفرانس و ارائه راهکار مناسب در اين راستا مي توان به جايگاه مطلوب تر اين صنعت در سطح کشور رسيد . گفتني است : در راستاي برپايي اين همايش ، نمايشگاهي از جاذبه هاي گردشگري استان با هدف معرفي قابليت هاي گردشگري منطقه نيز در محل اين دانشگاه برپا مي شود که مورد بازديد علاقه مندان قرار خواهد گرفت .

کاهش 20 درصدي تصادفات در گلستان
مدير کل راه و ترابري استان گلستان گفت : با تلاش هاي صورت گرفته در نيمه نخست سال جاري ، ميزان تصادفات در استان نسبت به سال گذشته 20 درصد کاهش يافته است .
مهندس محمدتقي جوان شورابي در جلسه شوراي هماهنگي حمل و نقل استان افزود : شعار اداره کل راه و ترابري "ايجاد راهي ايمن" روان و ارزان است که در اين زمينه به ايمن سازي ، پاکسازي و زيباسازي حدود 400 کيلومتر از راه هاي استان با اعتباري بالغ بر دو ميليارد ريال اقدام کرده ايم .
وي با اشاره به مصوبات سفر هيات دولت در بخش راه استان تصريح کرد : 150 کيلومتر از راه هاي روستايي استان در سال جاري با صرف اعتبارات اين سفر ، روکش و آسفالت شده است .


کوهپيمايي دانشجويان در روز دانشجو

کرج - خبرنگار آفرينش
صبح روز پنج شنبه 16 آذر ماه سال جاري ، دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج به همراه عده اي از مسئولان اين دانشگاه ، طي يک حرکت نمادين به مقبرهالشهدا در کوه نور صعود کردند .
حسن موذني گودرزي مسئول روابط عمومي بسيج دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج ضمن بيان اين مطلب افزود : تعداد دانشجويان شرکت کننده در اين کوهپيمايي 250 نفر و 20 نفر نيز از بسيجيان کارمند دانشگاه ، دانشجويان را همراهي کردند .
وي افزود : اين کوهپيمايي به همت بسيج دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج برگزار شد و هدف از برگزاري آن ، تجليل از دانشجويان به مناسبت روز دانشجو ، ايجاد تنوع و نشاط براي دانشجويان ، ورزش و و همچنين تجديد پيمان با شهدا» بوده است .


اخبار کوتاه از شهر کرد

تشکيل 200 شعبه اخذ راي در کوهرنگ
شهر کرد - خبرنگار آفرينش
مردم شهرستان کوهرنگ در روز بيست و چهارم آذر ماه سال جاري با حضور در دويست شعبه اخذ راي نمايندگان خود را در مجلس خبرگان رهبري و شوراهاي اسلامي شهر و روستا انتخاب مي کنند .
فرماندار شهرستان کوهرنگ گفت : 1600 نفر کار اجرايي ، نظارت و بازرسي انتخابات را در اين شهرستان برعهده دارند .
قدرت الله حمزه افزود : 544 نفر داوطلب شرکت در شوراهاي اسلامي شهر و روستا هستند . وي يادآور شد : با توجه به قطع ارتباط زميني 18 روستا با مرکز اين شهرستان ، تمهيدات لازم براي استفاده از بالگرد در روز انتخابات و جابجايي صندوق هاي اخذ راي انديشيده شده است .
وي به حضور عشاير استان در فصل قشلاق در مناطق گرمسيري خوزستان اشاره کرد و افزود : بين 65 تا 75 هزار نفر از عشاير چهارمحال وبختياري هم اکنون به لالي ، انديکا ، شوشتر ، ايذه ، مسجدسليمان و اهواز کوچ کرده اند که کار راي گيري از آنها در خوزستان انجام مي شود .

60 درصد اعضاي شرکت هاي تعاوني استان چهارمحال وبختياري را بانوان تشکيل مي دهند
بيش از 60 درصد اعضاي شرکت هاي تعاوني استان چهار محال و بختياري را زنان تشکيل مي دهند .
مشاور استاندار چهارمحال و بختياري در امور بانوان با اشاره به فعاليت بيش از 600 شرکت تعاوني در استان گفت : 60 درصد اشتغال ايجاد شده در اين شرکت ها مربوط به زنان است .
نسرين هاديان از برنامه ريزي هاي انجام شده جهت بهبود وضعيت اشتغال زنان در سطح استان خبر داد و افزود : براي بهبود اين وضعيت مي توان در زمينه هاي تعاون ، کشاورزي ، توريسم ، اجتماعي، خدمات ، صنعت سرمايه گذاري کرد . وي ريشه يابي مسائل مربوط به زنان ، راه اندازي بانک اطلاعات زنان ، برگزاري نشست هاي علمي ، دوره هاي آموزشي براي دفاع از حقوق زنان و کارآفريني را ، از جمله مهم تربن وظايف دفتر امور بانوان استانداري برشمرد .
هاديان به فعاليت 7 کانون فرهنگي و اجتماعي زنان در سطح استان اشاره کرد و افزود : در اين کانون ها خدمات مشاوره حقوق ، روانشناسي ، کارآفريني ، تحصيل ، پزشکي و اوقات فراغت ارائه مي شود .

معاون اجرايي دفتر امور بانوان وزارت کشور خبر داد :
اختصاص 25 صدم درصد از اعتبارات استان ها به بانوان
 
معاون اجرايي دفتر امور بانوان وزارت کشور گفت : 25 صدم درصد از اعتبارات استان ها به بانوان اختصاص دارد .
معصومه سولگي با اشاره به اينکه اين اعتبار امسال جذب نشده ، افزود : با نظر موافق رئيس جمهور و مجلس شوراي اسلامي از سال آينده 25 صدم درصد از اعتبارات استان ها به امور بانوان اختصاص مي يابد .
وي در خصوص توانمندسازي زنان سرپرست خانوار و خودسرپرست با تاکيد بر تحکيم بنيان خانواده گفت : بانوان بايد با افزايش آگاهي و شناخت مسائل از حداقل امکانات بيشترين بهره  را ببرند .
معاون اجرايي دفتر امور بانوان وزارت کشور توجه مسئولان به ورزش و تفريح بانوان را ضروري دانست و تصريح کرد : با ارائه اعتبارات مالي به تيم هاي ورزشي بايد شرايط حضور بانوان در عرصه هاي ورزشي استان ها را فراهم کرد .وي به شاخص مرگ و مير مادران در حين زايمان اشاره کرد و گفت : اين شاخص در کشور 26 نفر در هر صدهزار نفر است که اين آمار از آغاز سال جاري تاکنون در استان چهارمحال و بختياري به صفر رسيده است .

اختصاص بيش از 8 ميليارد ريال به ايجاد بندخاکي در چهارمحال وبختياري
مدير آبخيزداري منابع طبيعي استان چهارمحال وبختياري گفت : 8 ميليارد و 790 ميليون ريال براي ساخت 7 بند خاکي در اين استان اختصاص يافت.
سبزعلي کاوياني افزود : يکي از مصوبات سفر هيات دولت به استان ساخت 7 بند خاکي مي باشد که 50 درصد از اين اعتبار تخصيص يافته است . وي گفت : اين سدها در روستاي کاکلک ، تومانک ، مصطفي آباد ، چالشتر و قلعه  ممکا در شهرستان شهر کرد و بلداجي و دوراهان بروجن آغاز شده و پيش بيني مي شود تا سال 88 مورد بهره برداري قرار گيرد .
مدير آبخيزداري منابع طبيعي استان گنجايش اين سدها را ، 2 ميليون مترمکعب عنوان کرد و افزود : با ساخت 7 بند خاکي در استان سالانه بيش از 7 ميليون مترمکعب آب از اين سدها استحصال مي شود .کاوياني با اشاره به اينکه سالانه بيش از 22 ميليون مترمکعب رسوب از استان چهارمحال وبختياري به رودخانه زاينده رود ، کارون و دز وارد مي شود ، تصريح کرد : تاکنون 50 بند خاکي با گنجايش 30 ميليون مترمکعب در استان ايجاد شده که جلوگيري از فرسايش خاک و رسوب به رودخانه ها ، تقويت سفره هاي آب زيرزميني ، تامين آب اراضي کشاورزي را به دنبال دارد .
وي اجراي بندهاي خاکي در استان را در سطح ملي و منطقه اي کاربردي و مثبت ارزيابي کرد و گفت : مديريت آبخيزداري استان به دنبال احداث سالانه 20 سد خاکي در روستاها و بخش هاي استان است .

دي ماه سال جاري در بروجن برگزار مي شود ;
پنجمين دوره مسابقات قرائت قرآن کريم
رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان بروجن گفت : پنجمين دوره مسابقات قرائت قرآن کريم سازمان تبليغات اسلامي ويژه منتخبين جلسات دائمي آموزش قرآن کريم از تاريخ 15 لغايت 18 دي ماه سال جاري به صورت متمرکز و استاني در يک مرحله برگزار مي شود .
حجت الاسلام الهيان افزود : اين مسابقات در سه بخش حفظ کل قرآن کريم براي برادران و خواهران ، قرائت قرآن کريم براي خواهران بالاي 16 سال و قرائت قرآن کريم ويژه منتخبين جلسات آموزشي براي برادران زير 16 سال و بالاي 16 سال برگزار مي شود .
وي نشر و ترويج فرهنگ حياتبخش قرآن کريم در ميان علاقه مندان مفاهيم ، قرائت و حفظ قرآن به ويژه جوانان و نوجوانان ، شناسايي و جذب استعدادهاي جديد در عرصه قرائت و حفظ قرآن کريم و ارتقاي سطح کيفي و توان علمي جلسات قرآني و ايجاد انسجام بيشتر در آنها را ، از ديگر اهداف اين مسابقات برشمرد .

در نيمه نخست سال جاري صورت گرفت ;
جمع آوري شش ميليون ريال زکات
دبير ستاد احيا» زکات کشور که به منظور سرکشي در امر جمع آوري زکات به شهرکرد سفر کرده بود ، گفت :  45 ميليارد ريال زکات جمع آوري شده طي سال جاري نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته صد در صد افزايش يافته است .
فرج الله عارفي افزود: به منظور فرهنگ سازي امر زکات و تشويق کشاورزان ، امسال 30 ميليارد ريال تسهيلات به روستاهاي نمونه در پرداخت زکات پرداخت مي شود که در بخش هاي عمراني روستاها هزينه  شود .دبير ستاد احيا» زکات کشور استان فارس را ، استان برتر در پرداخت زکات اعلام کرد و گفت : استان فارس بيشترين سهم را در توليد محصولات کشاورزي در کشور دارا است .

ظرف دو سال آينده صورت مي گيرد ;
بهره برداري از شبکه ملي اينترنت
معاون وزير ارتباطات و فن آوري در بخش آموزش و پژوهش و امور بين الملل گفت : يکي از ماموريت هاي وزارت ارتباطات و فن آوري ، بهره برداري از شبکه ملي اينترنت است که طرح ابتدايي و مفهومي آن آماده شده است .  دکتر محامدپور گفت : اعتبارات مورد نياز اين شبکه در مرحله برآورد است که کاربران بتوانند ظرف حداکثر 2 سال آينده از اين شبکه استفاده کنند . وي همچنين از آمادگي سخت افزاري وزارت ارتباطات و فن آوري براي ارائه سرويس هاي پر سرعت خبر داد و گفت : شبکه زيرساخت با 70 هزار کيلومتر فيبر نوري داير شده و تجهيزات آن در استان ها در حال نصب است.
معاون وزير ارتباطات و فن آوري در بخش آموزش و پژوهش و امور بين الملل افزود : هم اکنون 100 طرح پژوهشي مخابراتي در کشور وجود دارد . محامدپور گفت : اين طرح ها در بخش مخابرات ثابت و سيار ، شبکه هاي ديتا و شبکه ملي سازماندهي مي شوند . وي تصريح کرد : مرکز تحقيقات مخابرات در دانشگاه ها با تشکيل هسته تحقيقات متشکل از اساتيد ، دانشجويان کارشناسي ارشد و دکتر طرح هاي پژوهشي را عملياتي مي کند . 

بيش از پنج هزار خانوار اردل تحت پوشش کميته امداد امام خميني (ره) هستند
دو هزار و 740 نفر از اهالي شهرستان اردل در قالب سه هزار و 504 خانوار از خدمات کميته امداد امام خميني (ره) برخوردار هستند .
رئيس کميته امداد امام خميني (ره) شهرستان اردل با اعلام اين مطلب افزود : دو هزار خانوار اين مجموعه را افراد تحت پوشش طرح شهيدرجايي تشکيل مي دهند .
کيومرث نصيري افزود : ماهيانه يک ميليارد و 196 ميليون ريال به مستمري بگيران تحت پوشش اين نهاد در شهرستان اردل پرداخت مي شود . وي خاطرنشان کرد : امسال به يکهزار و 600 نفر از افراد تحت پوشش خدمات اين نهاد 70 ميليارد ريال تسهيلات خودکفايي تا سقف هر نفر 60 ميليون ريال پرداخت مي شود .رئيس کميته امداد امام خميني شهرستان اردل گفت : از سال جاري تاکنون جهيزيه 93 نوعروس تهيه شده و به زودي جهيزيه 103 نوعروس ديگر نيز آماده مي شود .


  مراسم گراميداشت روز دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج برگزار شد
 دانشجو فرزند زمان خويشتن است 

کرج - انسيه معماريان
به مناسبت فرا رسيدن 16 آذر روز دانشجو، معاونت فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج مراسمي را با حضور دکتر محمدحسين قديري ابيانه مشاور رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ، عليرضا خمسه بازيگر سينما ، تئاتر و تلويزيون و همچنين حضور پر شور دانشجويان و تعدادي از اساتيد و معاونت هاي دانشگاه در محل سالن اجتماعات اين دانشگاه برگزار کرد .
طي اين مراسم دکتر قديري ابيانه به ايراد سخناني پرداخت و گفت : دانشجويان بايد براي مسائل کشور راه حل داشته باشند .چون دانشجو در توسعه همه جانبه کشور و عدالت محوري و نيز تحقق اهداف ، نقش مهمي دارد .
وي با اشاره به اينکه دانشگاه آزاد و دولتي مکمل هم هستند و تفاوتي با هم ندارند ، تعداد دانشجويان قبل از انقلاب را 120 هزار نفر و تعداد دانشجويان دانشگاه هاي دولتي و غير دولتي بعد از انقلاب را 2 ميليون و 500 هزار نفر اعلام کرد و خطاب به دانشجويان گفت : شما دانشجويان نقش عظيمي در شکل گيري تمدن اسلامي داريد . پس براي آن برنامه ريزي کنيد تا عقب ماندگي ها جبران شود .
عليرضا خمسه نيز ضمن بيان توضيحاتي در ارتباط با فعاليت هاي هنري خود به خصوص رشته پانتوميم ، رويارويي با دانشجويان در روز دانشجو را موهبتي الهي دانست و گفت : روز دانشجو روزي است که در آن روحيه دانشجويي بيشتر از هر روز ديگري نمود دارد . در فرد دانشجو روحيه جمع گرايي وجود دارد و هميشه صحبت از "ما" است . مطالبات دانشجويان در دوره دانشجويي ، ملي است و آنها به چيزي جز منافع جمع فکر نمي کنند . چون روحيه دانشجو ، روحيه ساخت و سازهاي اداري نيست، بلکه يک روحيه آرمان خواه و آرمان گراست . پس بايد اين روحيه را حفظ کنند.
وي در ادامه گفت : حرمت روز دانشجو در نقد اجتماعي و مبارزه با باطل است و ما بايد اين روحيه نقد را در جامعه اي که رو به سمت تعالي و تکامل است ، دروني کنيم . همچنين بايد روحيه انفعال ، بي تفاوتي و مدرک گرايي را که در دانشجويان به وجود آمده از بين ببريم و روحيه تلاش و کوشش براي يادگيري را جايگزين آن کنيم .
در پايان اين مراسم بيانيه اي که توسط بسيج دانشجويي دانشگاه تنظيم شده بود ، قرائت شد . در اين بيانيه آمده است :
16 آذر ماه هر سال ، نمادي است از پايداري و ايستادگي در مقابل استبداد و تمامت خواهي صاحبان زر و زور و وحشت . 16 آذر پيوند دهنده قلب ها و قلم هايي است که سال ها براي آزادي از زور و دروغ و ريا تپيده اند و نوشته اند و بهاي اين ايستادگي را با سرکوب شدن و دوباره جان گرفتن پرداخته اند ...
دانشجو هويت خود را در پيگيري مطالبات عمومي شهروندان جستجو مي کند .
هويت دانشجوي انقلابي ، تلاش در آگاهي و آگاهانيدن است و عصر آگاهي ، ذهنيت بخشيدن به جسم هاي تهي از حرکت و اين آگاهي ، مسئوليت مي آورد ... دانشجو فرزند زمان خويشتن است و پيرو روح ا... و هميشه دغدغه مندانه در نگهباني از انقلاب روح ا... .  تحرک ، تپش ، اميد و آمادگي براي پيمودن راه هاي دشوار جز» در علم آموزي ، بصيرت داشتن و شناخت هدف ها و وسيله ها نخواهد بود و اين است حقيقت جويي و کمال طلبي دانشجو . چرا که عالم در محاصره حقيقت است .


 همايش تخيل در شعر فارسي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج برگزار شد
 حافظه ما مخزن تخيلات ماست 

کرج - انسيه معماريان
ميز گرد تخيل در شعر فارسي ، با حضور استاد رشيد کاکاوند ، دکتر ايرج مهرکي ، دکتر احمد ذاکري و دکتر تورج عقدايي و همچنين جمعي از دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد کرج در سالن شهيد باهنر اين دانشگاه برگزار شد.
در اين جلسه دکتر عقدايي با اشاره به اختلاف بين خيال و تخيل اظهار داشت : در يونان باستان الهه هنر را دختر حافظه مي دانستند و پيوندي ميان حافظه و تخيل برقرار مي کردند . چون اگر چيزي در ذهن نباشد ، نمي توان براساس يک چيزب که موجود نيست، تخيلي داشت . زماني که انسان در برابر پديده اي قرار مي گيرد ، اولين چيزي که با آن پديده برخورد مي کند ، احساس اوست . يعني معرفت حسي مقدمه کار بوده که بعد از آن تبديل به ادراک حسي مي شود . از اينجا به بعد دو راه پيش مي آيد : اگر ادراک خود را دروني و با تکيه برخرد حرکت کنيم ، راه علم و اگر با تکيه بر عاطفه حرکت کنيم ، راه هنر را هموار کرده ايم .
حافظه ما مي تواند مخزني براي تخيلات ما باشد . تخيل نيز تا بخشي از راه خود با خيال همراه است . ولي در کل مي توان گفت : خيال ماده تخيل است . ضمن اينکه تخيل در شعر ناخودآگاه است . بنابراين تخيل يک فرآيند ذهني است که شاعر با توجه به دانسته هاي خود ناگزير به سراغ آن مي رود.
دکتر مهرکي نيز ضمن بيان اين موضوع که بهترين شعر ، دروغ ترين آن است ، گفت : کارکردي که تخيل در ذهن شاعر دارد ، در ذهن مخاطب برعکس ايجاد مي شود . در ذهن شاعر ابتدا عاطفه و احساس ايجاد مي شود و بعد ادراک در آن احساس دخيل مي شود . اما در ذهن مخاطب ابتدا ادراک از شعر و بعد عواطفي همانند عواطف گوينده شعر ايجاد مي شود و در نهايت باعث ايجاد التذاذ در مخاطب مي شود.
وي همچنين افزود : تخيل در جوامع و اعصار و زبان هاي مختلف ، متفاوت و اين انسان ها و جوامع هستند که آن را محدود مي کنند. دکتر ذاکري نيز با بيان سخناني ، افراط و تفريط در استفاده از تخيل را ، مانع موفقيت شاعر در ايجاد لذت حسي در مخاطب دانست. استاد کاکاوند برگزار کننده اين ميزگرد، طي مصاحبه اي اختصاصي با خبرنگار آفرينش گفت : اين دومين ميزگردي است که در انجمن علمي زبان و ادبيات فارسي اين واحد برگزار مي شود . وي گفت : کنار هم قرار دادن تجربه هاي اساتيد و پاسخ گفتن به پرسش هاي احتمالي دانشجويان در باب تخيل که جوهر شعر ناميده شده و طبيعتا مي تواند يکي از اصيل ترين و مهم ترين بحث هاي شعر باشد ، همچنين ايجاد يک فضاي زنده گفت و گو در دانشکده و مواجهه دانشجويان با استادانشان به شکل علمي در فضايي خارج از کلاس ، از اهداف ما در برگزاري اين ميزگرد بوده و سعي کرده ايم اين ميزگردها را به شکل ايده الي برگزار کنيم . کاکاوند در پايان گفت : با تجربه خوبي که از برگزاري اين ميزگرد به دست آورديم ، قطعا در جلسات مختلف به موضوعات ادبي و خصوصا شعر به شکل ميزگرد خواهيم پرداخت و سعي خواهيم کرد که در اين ميزگردها هم به موضوعات اساسي پرداخته شود و هم اساتيد متعددي در آن شرکت کنند .


 اجراي طرح زمستان پليس راه در اردبيل  

 اردبيل - خبرنگار آفرينش
با استقرار روزانه 12 اکيپ امداد و نجات در جاده هاي استان طرح زمستان پليس راه استان اردبيل آغاز شد .
در مراسم بدرقه نيروهاي امدادي جانشين فرمانده نيروي انتظامي استان اردبيل گفت : طرح زمستان پليس راه استان اردبيل همزمان با سراسر کشور از 17 آذر ماه به مدت سه ماه برگزار مي شود . سيستم هاي امدادي متشکل از پليس راه ، هلال احمر ، اورژانس و راه و ترابري به مسافران و رانندگان امدادرساني خواهد کرد .
سرهنگ نجفقلي ملک محمدي با اعلام اين مطلب افزود : عليرغم اختصاص اکيپي تنها براي محور اردبيل - سراب و گردنه صائين با پيش بيني صورت گرفته و با استفاده از امکانات استاني ، امسال طرح زمستاني در تمام محورهاي مواصلاتي استان اجرا خواهد شد و روزانه 12 اکيپ در محورهاي مواصلاتي استان به کار امداد و نجات مشغول خواهند شد .
وي مهم ترين هدف از اجراي اين طرح را ، افزايش ضريب ايمني جاده ها و ايجاد جاده هاي امن براي سفرهاي زمستاني شهروندان و پيشگيري از بروز تصادفات اعلام کرد .
وي در ادامه افزود : به دليل آب و هواي نامساعد و بارش سنگين برف در جاده هاي استان ، امسال با حساسيت خاص طرح زمستاني اجرا خواهد شد و علاوه بر تيم هاي اصلي از اکيپ هاي پشتيبان و نيز وسايل الکترونيکي براي کنترل جاده ها و سرعت خودروها استفاده خواهد شد .


  فرماندار دماوند : بينش صحيح از الزامات جنبش دانشجويي است 

 رودهن - خبرنگار آفرينش
نخستين گردهمايي دانشجويان شهرستان دماوند و يادواره شهداي دانشجو با حضور جمعي از مسئولان شهرستان در محل دانشگاه آزاد اسلامي واحد دماوند برگزار شد .
فرماندار شهرستان دماوند با گراميداشت 16 آذر روز دانشجو و گراميداشت ياد و خاطره شهداي دانشجو ، اين روز را نقطه عطفي براي آغاز حرکت و خيزش اسلامي و انساني دانشجويان بيان کرد و افزود : اين اتفاق نتايج پرثمري را در حوزه هاي مختلف علمي و پژوهش به دنبال داشته است .
وي در اين همايش با اشاره به شکل گيري جنبش هاي دانشجويي کشور در قبل و بعد از انقلاب اسلامي ، آن را دستخوش حوادث مختلفي بيان کرد که از زمان انقلاب اسلامي بخشي از آن از يک حرکت يک طرفه سياسي به حرکت دانشجويي علمي همراه با اعتقادات و ارزش ها تبديل شده است .
وي وجود اعتقاد ، هدفمندي ، بينش صحيح و خواست هاي معقول را ، از الزامات اين حرکت ها بيان کرد و تزلزل اين جنبش ها را بر تدوين برنامه هاي راهبردي اثرگذار دانست .
فرماندار شهرستان دماوند با ياد از شهداي دانشجو از جمله شهيد محسن وزوايي و شهيد علم الهدي يادآور شد : نسل گذشته ، نسلي بود که همه دارايي ها و خواسته هاي خود را براي ايجاد شرايط حضور نسل هاي بعدي و هموار نمودن راه براي حضور آنان در عرصه هاي مختلف علمي فراهم کرد و لازم است دانشجويان با نگاهي تحول گرا براي ترويج فرهنگ شهدا» و حفظ و توسعه فرهنگ دانشجويي همراه با اخلاق تلاش کنند و ارجح دانستن اصل جنبش نرم افزاري توام با معنويات را که مورد تاکيد مقام معظم رهبري است در دستور کار قرار دهند . 


 بازديد معاون وزير نيرو در امور آب و فاضلاب از طرح هاي استان لرستان 

 خرم آباد - خبرنگار آفرينش
به گزارش آفرينش به نقل از                                            روابط عمومي شرکت آب و فاضلاب استان لرستان ، معاون وزير نيرو و مديرعامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور از طرح ها و پروژه هاي در دست اجراي اين استان بازديد کردند .
در اين بازديد که معاون مهندسي آب و فاضلاب کشور ، معاون عمراني استانداري و مديران عامل شرکت هاي آب و فاضلاب شهري و روستايي و آب منطقه اي لرستان حضور داشتند ، مهندس نامجو از عمليات ساخت مدول سوم تصفيه خانه فاضلاب اين شهر و سپس از مراحل احداث تصفيه خانه آب شرب خرم آباد که توسط شرکت آب منطقه اي لرستان اجرا مي شود ، بازديد کردند .
در اين ديدار محسني ثاني استاندار لرستان گفت : در استان لرستان که يکي از استان هاي پر آب کشور است ، شاهد کم آبي در برخي از شهرهاي آن هستيم . انتظار ما از وزارت نيرو اين است که براي مهار روان آب ها و تامين آب شرب شهرهاي استان توجه بيشتري داشته باشند .
نامجو اظهار داشت : طبق برنامه هم اکنون آبرساني به شهرهاي خرم آباد ، بروجرود، کومدشت ، خط دوم انتقال آب دورود و رفع مشکل خط انتقال آب شهر پلدختر در حال انجام مي باشد و تلاش مي کنيم از محل ممتم بودجه امسال سال ، اعتبارات لازم براي طرح هاي آب و فاضلاب لرستان تامين و اميدواريم اين طرح ها که اکثر آنها از سال هاي قبل آغاز شده با سرعت بيشتري به بهره برداري برسد . گفتني است : دو مدول از چهار مدول تصفيه خانه فاضلاب شهر خرم آباد با فرايند لاگون هوادهي در حال بهره برداري و مدول سوم آن با پيشرفت فيزيکي 80 درصد از نوع لجن فعال در حال ساخت و مدول اول تصفيه خانه لجن فعال بروجرد با 90 درصد پيشرفت فيزيکي انتظار مي  رود تا پايان سال جاري مورد بهره برداري قرار گيرد .


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته