جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4064

نايب رئيس اول مجلس :
مجلس نگران اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌هاست


امير ميرزايي حکمتي به جرم جاسوسي ، محکوم به اعدام شد


تجارت و مساله هسته‌اي ربطي به هم ندارد


دولت عراق بايد تغيير كند


ايران خطري ملموس براي جهان است!


موج كوتاه


ميز خبر


يک نکته از هزاران


52 روز تا انتخابات

رهبر معظم انقلاب:
مسئولان و نامزدها، زمينه يک انتخابات سالم و رقابتي را بوجود آورند


اظهارات دادستان کل کشور درمورد بازداشت معاون وزير صنعت و معدن

وزير دفاع آمريكا:
خط قرمز ما با ايران توليد نشدن سلاح هسته‌اي است


سرمقاله


رييس مجلس: مذاكرات مبتني برديپلماسي اعتمادآفرين، راه‌حل نهايي مسئله هسته‌اي ايران است


 نايب رئيس اول مجلس :
 مجلس نگران اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌هاست 

نايب رئيس اول مجلس با اشاره به تأخير در ارائه لايحه بودجه سال 91 به مجلس گفت: با تأخير دولت، جدول زمان‌بندي رسيدگي به اين لايحه در کميسيون‌هاي تخصصي و کميسيون تلفيق دچار به هم ريختگي شد و متأسفانه بايد بگويم رسيدگي به اين لايحه قطعاً به سال آينده موکول خواهد شد.به گزارش خانه ملت، محمدرضا باهنر در حاشيه برگزاري جلسه نشست مشترک اعضاي کميسيون اجتماعي و اعضاي کارگروه هاي تخصصي کانون‌هاي بازنشستگي در رابطه با تأخير دولت در ارائه لايحه بودجه سال 91 به مجلس، تصريح کرد: قانون، دولت را موظف کرده است که لايحه بودجه را در تاريخ 15 آذر به مجلس ارسال کند، البته به دليل برگزاري انتخابات مجلس نهم، از دولت انتظار داشتيم که دولت همکاري بيشتري داشته باشد و لايحه بودجه را در زمان مقرر ارائه کند. نماينده مردم تهران در مجلس ادامه داد: 12 اسفند، انتخابات بسيار بزرگ و با اهميتي برگزار مي‌شود و انتظار مي‌رفت دولت در ارائه بودجه همکاري بيشتري داشته باشد و حتي لايحه بودجه را زودتر از زمان مقرر ارائه کند.وي افزود: متأسفانه تاکنون بيش از يک ماه از وقت قانوني ارائه تقديم لايحه بودجه به مجلس گذشته است و تأخير غيرقانوني نيز در همين راستا ادامه دارد.

باهنر با اشاره به سفر رييس جمهور و برخي از اعضاي هيأت دولت به آمريکاي لاتين بيان داشت: گفته شده اين سفر يک هفته طول خواهد کشيد و قاعدتاً اين هفته نيز بودجه ارائه نخواهد شد.باهنر گفت: اگر لايحه بودجه در زمان مقرر ارائه مي شد، تا اوايل بهمن اين بودجه در کميسيون هاي تخصصي بررسي مي‌شد و پس از برگزاري انتخابات در جلسه علني بررسي بودجه سال آينده آغاز مي‌شد.نايب رييس اول مجلس ادامه داد: اما با تأخير دولت اين جدول زمان بندي بهم ريخت و به نظر مي رسد بايد به دولت اجازه استفاده دولت از چند دوازدهم را بدهيم و متأسفانه بايد بگويم بررسي بودجه سال 91 به سال آينده موکول خواهد شد.وي با اشاره به اين‌که يک بار در زمان جنگ بودجه با تأخير به مجلس ارائه شد، يادآور شد: ظرف اين سي و دو سال از پيروزي انقلاب، تنها در سال 90 و 91 تأخير در ارائه لايحه بودجه داشته‌ايم.

عضو کميسيون اجتماعي مجلس گفت: بررسي بودجه چند دوازدهم به ضرر دولت خواهد بود زيرا در ابتداي سال برنامه‌ريزان نمي‌توانند برنامه ساليانه خود را تنظيم کنند و خسارت‌هاي زيادي به بار خواهد آمد.باهنر گفت: متأسفانه جز ادامه اين روند چاره اي نيست. باهنر با اشاره به اين‌که دو سال است که بازنشسته شده و خود نيز جزو اين قشر محسوب مي‌شود، گفت: معضل‌هاي کلاني در کشور در رابطه با اين قشر وجود دارد که ربطي به سازمان بازنشستگي، صندوق تأمين اجتماعي، دولت آقاي احمدي‌نژاد و ساير دولت‌هاي قبلي ندارد بلکه عمده اين مسائل به مجلس باز مي‌گردد که نتوانسته‌ايم مشکلات اين بازنشستگان را حل کنيم و در برخي موارد حتي مشکلات آنها را بيشتر کرده‌ايم.

وي اضافه کرد: اکنون با برخي بازنشسته‌هايي روبرو مي‌شويم که جزو صندوق بازنشستگي تأمين اجتماعي نيستند؛ مانند افرادي که عضو صندوق بازنشستگي فولاد هستند و حقوق ماهيانه آنها حدود70 هزار تومان است. وي تأکيد کرد: در برنامه پنجم توسعه به صراحت بيان شده است که هيچ مقامي در کشور نمي‌تواند هيچ باري را به صندوق‌هاي بازنشستگي تحميل کند مگر اين‌که محل تأمين بودجه آن را مشخص کرده باشد.

وي با اشاره به اين‌که سازمان بازنشستگي هم تا کنون تلاش‌هاي خوبي را انجام داده، بيان داشت: اما در رابطه با داد و ستدهاي اين مجموعه بايد گفت فاصله زيادي ميان دخل و خرج اين مجموعه وجود دارد به طور مثال سازمان صندوق بازنشستگي نيروهاي مصلح بايد تا سال 1404، 50 هزار ميليارد تومان ساليانه حقوق افراد تحت تکلف خود را بدهد؛ اين رقم بسيار بزرگي است و اگر سازمان تأمين اجتماعي براي بازنشستگي فکر عاجلي نکند با سونامي روبرو خواهيم شد که همه چيز را با خود خواهد برد.باهنر با اشاره به اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها و برخي اختلاف نظرها در اين زمينه در اين ارتباط گفت: در زمان اجراي اين قانون به دولت توصيه شد پولي که به خانواده‌ها پرداخت مي‌شود بايد مشکل اساسي خانواده‌ها مانند بيماري‌هاي خاص را حل کند نه اين‌که به هر فرد نفري 40 هزار تومان بدون حساب و کتاب پرداخت کند.


 امير ميرزايي حکمتي به جرم جاسوسي ، محکوم به اعدام شد 

امير ميرزايي حکمتي که چندي پيش به اتهام همکاري با دولت متخاصم آمريکا و عضويت در CIA بازداشت شده بود، به اعدام محکوم شد.به گزارش فارس، شعبه 15 دادگاه انقلاب به رياست قاضي صلواتي، امير ميرزايي حکمتي را به در رابطه با همکاري با دولت متخاصم و عضويت در سازمان جاسوسي آمريکا (CIA) و همچنين تلاش براي متهم سازي ايران در تروريسم، محارب و مفسد في الارض شناخته و براي وي حکم اعدام صادر کرد.

امير ميرزايي حکمتي فرزند علي متولد 1983 ميلادي اهل ايران، مقيم آمريکا ايالت ميشيگان است که چندي پيش به اتهام همکاري با دولت متخاصم آمريکا و سرويس جاسوسي CIA عليه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بازداشت شده بود. بر اساس اين گزارش، در دادگاه رسيدگي به اتهامات وي، کيفرخواست متهم توسط آقاي قطبي نماينده دادستان قرائت شد؛ اين کيفرخواست بر اساس گزارشات مديرکل حقوقي و قضايي معاونت ضدجاسوسي وزارت اطلاعات جمهوري اسلامي ايران و اقارير خود متهم تنظيم شده بود. در اين کيفرخواست بر همکاري حکمتي با دولت متخاصم آمريکا و سرويس جاسوسي CIA عليه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران تأکيد شده بود.

در اين دادگاه پس از قرائت کيفرخواست، متهم خود را معرفي و سپس در برابر سؤالات قاضي صلواتي از خود دفاع کرد و ضمن اقرار به انگيزه خود براي نفوذ در سيستم‌هاي اطلاعاتي جمهوري اسلامي ايران براي کمک به سازمان جاسوسي سيا، اظهار داشت: من در اين مأموريت فريب سازمان جاسوسي آمريکا را خوردم و هرچند با مأموريت نفوذ در سيستم‌هاي اطلاعاتي جمهوري اسلامي ايران و تبديل شدن به منبع خبري براي CIA وارد ايران شده بودم اما شخصا قصد ضربه زدن به ايران را نداشتم. چرا که قصدم اين بود که در ايران زندگي کنم و به آمريکا برنگردم.


 تجارت و مساله هسته‌اي ربطي به هم ندارد 

 ايرنا: يك ديپلمات عالي ‌رتبه چيني مرتبط كردن برنامه هسته‌اي ايران با مسايل تجاري را رد كرد و با اين اقدام بر تنش‌ها با واشنگتن در آستانه سفر وزير خزانه‌داري آمريكا به پكن افزود.به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس به نقل از چويي تيانكاي ـ معاون وزير امور خارجه چين ـ گزارش داد كه تجارت چين با ايران هيچ ربطي به مساله هسته‌اي ايران ندارد. او در پكن به خبرنگاران گفت: روابط تجاري عادي و همكاري ميان چين و ايران در حوزه انرژي هيچ ارتباطي با مساله هسته‌اي ندارد.وي افزود: ما نبايد مسايل داراي ماهيت‌هاي متفاوت را به هم ربط بدهيم و بايد به نگراني‌ها و خواسته‌هاي مشروع چين احترام گذاشته شود.اين مقام چيني گفت كه پكن از تلاش‌ها در زمينه منع اشاعه هسته‌اي حمايت مي‌كند اما معتقد است كه ايران محق است انرژي هسته‌اي صلح‌آميز را توسعه دهد. او اين ادعاها را رد كرد كه اگر كسي با ايران تجارت كند، به تامين برنامه هسته‌اي كمك كرده است.


 دولت عراق بايد تغيير كند 

 فارس: صالح المطلق با انتقاد از عملكرد دولت و نخست‌وزير عراق تاكيد كرد كه دولت اين كشور بايد تغيير كند.صالح المطلق، معاون نخست‌وزير عراق در گفت‌وگو با روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط، عنوان داشت: شرايط عمومي در كشور بيانگر نارضايتي همگان از نحوه عملكرد دولت عراق و تك‌روي‌هاي نوري المالكي و منحصرشدن قدرت در دست يك گروه خاص است.وي در ادامه افزود: من با گفتن اين جمله كه "المالكي بدتر از صدام است" درواقع حقيقت را گفتم و اگر اين كار را نمي‌كردم، المالكي در قدرت باقي مي‌ماند تا شرايط به نقطه نامعلومي سوق پيدا كند. وي در ادامه افزود: برخي معتقدند كه بايد به دليل سخنانم عذرخواهي كنم اما من كاري نكردم كه بايد عذرخواهي كنم. المالكي مرا به اين پست نرسانده، بلكه من از طريق توافق‌هاي سياسي به اين پست دست يافتم.المطلق همچنين با اشاره به اين كه كار كردن با المالكي سخت شده تاكيد كرد: اگر المالكي نمي‌تواند با من كار كند، او بايد استعفا دهد، من به پست خود نچسبيده‌ام.


 ايران خطري ملموس براي جهان است! 

 ايسنا: شيمون پرز ميزبان هياتي از سناي آمريكا براي مذاكرات درباره‌ ايران بود. به گزارش روزنامه " اورشليم پست" نوشت كه شيمون پرز، رييس رژيم صهيونيستي ميزبان هياتي از كميته تخصيص بودجه سناي آمريكا به رياست سناتور دنيل اينويه بود. پرز ضمن تشكر از اينويه گفت: شما در لحظات دشوار در كنار ما بوده‌ايد.پرز افزود: اسراييل خوش شانس است كه آمريكا در طول تاريخ همواره در كنارش بوده است و امروز نيز ما همچنان براي رفتن به سمت خاورميانه بهتر با آزادي، برابري و دموكراسي براي همه كار مي‌كنيم. وي كه رژيم متبوعش تنها دارنده تسليحات هسته‌اي در منطقه محسوب مي‌شود، ادعا كرد كه نبايد ايران را فقط يك مشكل در نظر گرفت بلكه " تهديدي ملموس براي صلح در خاورميانه و سراسر جهان است."

وي با نسبت دادن تسليحات هسته‌اي به ايران ادعا كرد كه راه حل پيشگيري از دستيابي ايران به تسليحات هسته‌‌اي در دست رهبران جهان است.


 موج كوتاه 

«فرصتي براي ناكامي دشمن»عنوان سرمقاله روزنامه جام جم بود كه در آن مي‌خوانيد:

نظام سلطه آشكارا شاهد اين واقعيت است كه هر روزي كه از عمر انقلاب اسلامي مي‌گذرد، توانمندي‌هاي كشور براي مقابله با تهديدات گوناگون افزايش مي‌يابد.آمريكا شاهد اين واقعيت است كه چالش‌هاي دروني او ـ كه جنبش وال استريت نمونه آن است ـ رو به تزايد مي‌باشد و اگرچه با اهرم‌هاي مختلف بخصوص رسانه‌ها مي‌كوشد مشكلات خود را مديريت كند، اما نيك مي‌داند روند اوضاع به سمت بحران‌هاي مختلف اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي است.تحولات منطقه و تداوم اقتدار جمهوري اسلامي ايران مي‌تواند روند مورد اشاره را تسريع كند؛ لذا غرب و خصوصاً آمريكا گريز از بحران‌هاي داخلي خود را در متوقف كردن كانون الهام‌بخش تحولات يعني ايران مي‌بيند.

روزنامه کيهان در يادداشت خود با عنوان«بازخواني انقلاب يمن در آستانه يك سالگي» چنين آورده بود:

نيروهاي انقلاب طي حدود 11 ماه اخير در مظلوميت مطلق بوده اند چرا كه با سركوب شديد حكومت از يك سو و حمايت جدي كشورهاي غربي و عربي از صالح از سوي ديگر مواجه شده اند. در حال حاضر هم نيروهاي متشكل- شامل ارتش، حزب موتمر و عشيره آل احمر- در كنار صالح قرار دارند و احزاب شناخته شده- شامل شش حزب- هم بطور غيررسمي در خدمت صالح قرار دارند در حاليكه نيروهاي انقلاب از هيچكدام از اين ابزارها برخوردار نيستند و مقاومت نزديك به يك سال آنان عليرغم نداشتن رهبري منسجم بسيار عجيب و قابل تحسين است. اين نيروها به مرور به سمت يك رهبري جمعي حركت كرده و اينك نشانه هايي از آن به چشم مي خورد.

«پيام مهم دادگاه فرعون»عنوان سرمقاله روزنامه جمهوري اسلامي است كه در آن مي‌خوانيد:

آنچه در جريان محاكمه حسني مبارك و همدستان وي در رژيم سابق مصر روي داده، اين بيان قرآني بسيار تكان دهنده را تداعي مي‌كند كه در روز قيامت، در اثر آن واقعه هولناك، حتي زنان شيرده نيز كودكان شيرخواره خود را فراموش مي‌كنند و زنان حامله نيز آنچه در شكم دارند را به زمين مي‌اندازند... (سوره حج آيه 2). معناي اين واقعيت اينست كه در چنان هنگامه‌اي هر كس فقط در تلاش است خود را نجات دهد و نزديك‌ترين افراد خود را نيز ازياد مي‌برد، درست همان چيزي كه در دادگاه مصر اين روزها درحال رخ دادن است.

روزنامه شرق در سرمقاله خود با عنوان«غيبت تاسف‌برانگيز» چنين آورده بود: زماني‌كه در جامعه نرخ تورم بيش از نرخ سود سرمايه‌گذاري در بانك‌هاست، مردم به طور طبيعي سرمايه‌هاي خود را در بانك‌ها نگهداري نمي‌كنند و به سمت بازارهاي كاذب مي‌روند و نوساناتي كه در بازار ارز و سكه ديده مي‌شود نيز ناشي از همين امر است. خصوصا كه بازار بورس ما نيز چندان قابل اطمينان نيست و مردم نمي‌توانند با اطمينان كامل در اين بازار سرمايه‌گذاري كنند. از اين رو در حال حاضر به دليل نابساماني‌هاي اقتصادي مردم به خريد و فروش ارز و سكه روي آورده‌اند، خصوصا تا زماني‌كه ما يارانه‌هاي صنعت و بخش كشاورزي را تامين نكنيم و عملا به اين بخش يارانه‌اي پرداخت نشود، كشاورزي ورشكست و كارخانه‌ها به سمت تعطيلي مي‌روند و عملا به جاي آنكه سرمايه براي فعالان اقتصادي در حوزه توليد و اشتغال مناسب به كار گرفته شود تا بتواند از توليد به سود اقتصادي برسند، مردم به سمت بازار سكه و ارز هجوم مي‌برند تا بتوانند به سود دست يابند.

«تهران و 5+1 در جست‌وجوي نقشه راه»عنوان يادداشت روز روزنامه تهران امروز بود كه در آن مي‌خوانيد:

اكنون كه دو طرف آماده دور تازه‌اي از مذاكره مي‌شوند، انتظار‌مي‌رود كه طرف اروپايي واقعيت‌هاي موجود در ايران را بپذيرد و دست از ناشكيبايي بردارد. اينك به نظر مي‌رسد كه زمان مناسبي براي دستيابي‌به تفاهم و توافق جديدي فرارسيده است و اگر اين فرصت از سوي طرف اروپايي از دست برود، معلوم نيست آينده چنين فرصتي را چه وقت در اختيار دو طرف خواهد گذشت. به هر رو ايران با هدف بهره‌گيري از فن‌آوري‌هاي هسته‌اي صلح‌آميز درصدد است تا رشد و پيشرفت خود را تضمين كند و حتما مانع‌تراشي بر سر اين راه را هرگز برنخواهد تافت.

«تاثير افزايش قيمت ارز بر تورم»عنوان سرمقاله روزنامه دنياي اقتصاد بود كه در آن مي‌خوانيد:

از طرف ديگر بر اساس اطلاعات موجود حجم نقدينگي تا پايان مهر ماه امسال 320 هزار ميليارد تومان بوده است که در اين صورت رشد سالانه نقدينگي منتهي به پايان اين ماه معادل 1/22 درصد مي‌باشد. اين ميزان رشد با توجه به همزماني آن با اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها انبساطي تلقي مي‌شود و اگر نرخ سود بانکي سرکوب نمي‌شد امکان کاهش بيشتر رشد نقدينگي وجود داشت. نتيجه آنکه اگر بانک مرکزي در عرضه پول از خود خويشتنداري نشان دهد و همين‌طور چنانچه با آزادسازي سود بانکي، مشکل کمبود پول براي توليدکنندگان مرتفع شود، در اين صورت نبايد نگران اثر تورمي افزايش قيمت ارز و همين‌طور نگران تورم انتظاري بود.


 ميز خبر 

وزير دفاع: نگفتيم تنگه هرمز را مي‌بنديم

وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح گفت: جمهوري اسلامي ايران مهم ترين عامل تامين امنيت تنگه هرمز است.به گزارش ايسنا، سردار وحيدي پس از جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي درباره احتمال بستن تنگه هرمز از سوي ايران که در خبرگزاري‌هاي خارجي منعکس شده است، افزود: نگفتيم تنگه هرمز را مي بنديم، بلکه مسئله اين است که اگر کسي بخواهد امنيت خليج فارس را به خطر بيندازد براي همه به خطر مي افتد.وي در پاسخ به سوالي درباره موضع ايران در پي آزادسازي 13 صياد ايراني به دست نيروهاي امريکايي از دست دزدان دريايي سومالي گفت: ‌وزارت امور خارجه موضع ايران را اعلام کرده است. وحيدي درعين حال افزود:‌ ما کار خوب را رد نمي کنيم، اما اين مسئله هيچ دليلي بر مشروعيت حضور آنان در منطقه ندارد.وزير دفاع در پاسخ به سوالي درباره اعزام ناو هواپيمابر انگليس به خليج فارس نيز گفت:‌ اين مسئله چيز مهمي نيست.

تلاش ژاپن، قطر و ترکيه براي فشار عليه ايران

رسانه هاي عرب زبان از تلاش مشترک ژاپن، قطر و ترکيه براي فشار آوردن به جمهوري اسلامي ايران خبر دادند. به گزارش پانا، «ماسارو ساتو» سخنگوي وزارت امور خارجه ژاپن با اذعان به تلاش اين کشور به همراه قطر و ترکيه براي تحت فشار قرار دادن ايران تأکيد کرد که مسئولان سعودي و ژاپني در رياض درباره پرونده هسته اي ايران و تأمين نيازهاي نفتي مذاکره کردند.وي در اظهاراتي در حاشيه سفر "کوچيرو گيمبا" وزير امور خارجه ژاپن به خاورميانه، گفت: ژاپن به همراه قطر و ترکيه در تلاشند فشارهايي را بر ايران وارد کنند.سخنگوي وزارت امور خارجه ژاپن همچنين به گفت و گوهاي کشورش با ترکيه به عنوان "يک شريک راهبردي در ارتباط با موضوع ايران" اشاره کرد.او در ادامه گفت: توکيو در حال بررسي تأمين نيازهاي خود به نفت خام است و ژاپن به دنبال تأمين نفت و بازار و قيمت هايي ثابت است. ژاپن 30 درصد از نيازهاي خود به نفت را از عربستان، 20 درصد از امارات، 10 درصد از قطر و 9 درصد را از ايران تأمين مي کند.گفتني است در همين راستا خبرگزاري رسمي عربستان سعودي نيز، از گفت و گوي شاهزاده «سلمان بن عبدالعزيز» وزير دفاع اين کشور با "گيمبا" درباره آخرين اوضاع منطقه و جهان خبر داد.

فرمانده ارتش آمريکا: ايران مي تواند تنگه هرمز را ببندد

ارتش آمريکا قصد دارد هزاران نظامي خود را براي مدت زمان معيني به اسرائيل اعزام کند.به گزارش عصر ايران به نقل از روزنامه القدس العربي چاپ لندن، اين تعداد نظامي آمريکايي علاوه بر نظامياني است که هم اکنون در اسرائيل حضور دارند.آمريکا همچنين قصد دارد تعداد بيشتري از تجهيزات نظامي پيشرفته را به اسرائيل بفروشد.سايت "آمريکن فري پرس" نوشت: هزاران نظامي آمريکايي به صورت محرمانه در اسرائيل مستقر شده اند تا با ارتش تل آويو، مانور نظامي مشترک برگزار کنند.منابع آگاه در اين باره گفته اند: اين اقدامات در راستاي هماهنگي هاي امنيتي نظامي ميان آمريکا و ديگر هم پيمانان خود در منطقه خاورميانه به ويژه در وضعيت فعلي ايران صورت مي گيرد.در اين مانور سامانه هاي موشکي در ارتفاع بالا در کنار سامانه هاي آتش باري کشتي ها و شناورهاي نظامي مستقر در سواحل اسرائيل و برنامه موشکي "ارو" ، "پاتريوت" و "ايرون درون" اسرائيل، فعاليت خواهند کرد.در همين حال "مارتين ديمبسي" رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا گفت که ايران توانايي بستن تنگه هرمز را دارد ولي اين اقدامي است که نمي توان در برابر آن سکوت کرد.وي در برنامه تلويزيوني در آمريکا سخن مي گفت ادامه داد: ايراني ها در تجهيزاتي سرمايه گذاري کرده اند که بتوانند تنگه هرمز را ببندند. آمريکا هم در تجهيزات و وسايلي سرمايه گذاري کرده است که بتواند با اين وضعيت مقابله کند. اگر تنگه هرمز ، بسته شود آمريکا اقدام خواهد کرد و اين گذرگاه را باز مي کند.يک مقام مسئول آمريکا هم به خبرگزاري فرانسه گفته که واشنگتن از مدت ها پيش از توانمندي هاي ايران براي منع انتقال نفت از تنگه هرمز، نگران است.


 يک نکته از هزاران 

ديروز نرخ دلار به 1700 تومان رسيد و مجددا بازار دلالي داغ شد. پس ازآنکه بانک مرکزي با سياست هاي ارزي خود به يکباره 300 تومان قيمت دلار را کاهش داد، ديديم که ديري نگذشت و پس از چند روز اين بازار بود که قدرت خود را به رخ بانک مرکزي کشيد و نشان داد که تعيين کننده اوست!

شايد تک نرخي شدن نرخ دلار در آينده اي نزديک تحولي در اين بازار خود مختار ايجاد کند.


 52 روز تا انتخابات 

 ‌ اعلام زمان آغاز تبليغات واسامي نمايندگان تاييد صلاحيت شده

جانشين رئيس ستاد انتخابات كشور گفت: سوم اسفند ماه اسامي افراد تاييد صلاحيت شده‌ي قطعي، آگهي خواهد شد. حسنعلي نوري در گفت وگو با ايسنا، با اشاره به پايان يافتن بررسي صلاحيت‌ داوطلبان نمايندگي مجلس شوراي اسلامي در هيات‌هاي اجرايي در پايان وقت اداري امروز گفت: هيات‌هاي اجرايي نتيجه بررسي‌هاي خود را به هيات‌هاي نظارت اعلام خواهند كرد. نوري گفت: سوم اسفند ماه اسامي افراد تاييد صلاحيت شده‌ي قطعي آگهي مي‌شود و پس از آن تبليغات از چهارم اسفند آغاز خواهد شد. وي افزود: بيستم دي ماه،فرمانداري‌ها موظفند اسامي افراد رد صلاحيت‌ها شده را به داوطلبان اعلام كنند پس از آن داوطلبان براي شكايت طي روزهاي 21 تا 24 فرصت دارند كه به هيات‌هاي نظارت مراجعه كنند. وي گفت: بعد از اين چهار روز هيات‌هاي نظارت هفت روز فرصت دارند كه اين شكايت‌ها را بررسي كنند و نظر هيات مركزي را بگيرند. در صورتي كه نظر هيات مركزي نظارت مبني بر رد صلاحيت داوطلباني باشد كه صلاحيت آنان مورد تاييد هيات اجرايي مركز حوزه انتخابيه قرار گرفته است، داوطلبان مي‌توانند اعتراض خود را به شوراي نگهبان تسليم كنند .

بادامچيان: ترکيب مجلس نهم نسبت به اين دوره تغيير چنداني نمي‌کند

يک عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس، اظهار داشت: در مجلس آينده اکثريت غالب با اصولگرايان خواهد بود و افرادي نيز به صورت منفرد حضور خواهند داشت.به گزارش ايسنا، اسدالله بادامچيان ميزان تغيير ترکيب مجلس آينده نسبت به مجلس هشتم را غيرقابل پيش‌بيني دانست و گفت: با توجه به اينکه حسب آراء مردم و انتخاب نمايندگان از سوي آنها، ترکيب مجلس مشخص مي‌شود، لذا آرايش سياسي مجلس آينده قابل پيش‌بيني و احصاء نيست.وي درعين حال افزود: به طور کلي برآورد من اين است که به علت خدمات بسيار گسترده و خوب مجلس هشتم، تعداد قابل توجهي از نمايندگان اين دوره راي خواهند آورد. وي درباره حضور اصلاح‌طلبان در مجلس آينده، گفت: برخي از افراد اين طيف در شهرستان‌ها انتخاب خواهند شد، ولي به طور کلي اصلاح‌طلبان نمي توانند حائز آراء زيادي شوند، چون درعين حال که حرفي براي گفتن ندارند، چهره‌هاي موثري نيز براي اميد مردم ندارند.

خباز: وضعيت انتخاباتي اصلاح‌طلبان شبيه به "هندوانه سربسته" است

خباز عضو فراکسيون اقليت مجلس، وضعيت اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس نهم را مانند يک هندوانه سربسته دانست و گفت: يک احتمال قوي وجود دارد که تتمه افرادي که حاضر شده‌اند از برخي احزاب و گروه‌هاي اصلاح‌طلب کانديداي انتخابات مجلس نهم شوند با يکديگر هماهنگ شوند. محمدرضا خباز در گفتگو با مهر با بيان اين مطلب، وضعيت اصلاح‌طلبان در عرصه انتخابات مجلس نهم را يک تجربه جديد براي اصلاح‌طلبان دانست و گفت: تاکتيک انتخاباتي که سران اصلاحات براي نحوه شرکت در انتخابات مجلس نهم در نظر گرفته‌اند اتفاق جديدي است که در کشور مي‌افتد. عضو فراکسيون اقليت مجلس در يادآوري تاکتيک انتخاباتي اصلاح‌طلبان گفت: سران اصلاحات گفته‌اند "ليست نمي‌دهيم و پرچم اصلاحات را بلند نمي‌کنيم اما کساني که در حوزه‌هاي انتخابيه زمينه دارند کانديدا شوند".


 رهبر معظم انقلاب:
  مسئولان و نامزدها، زمينه يک انتخابات سالم و رقابتي را بوجود آورند 

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار هزاران نفر از علما، فضلا، طلاب و قشرهاي مختلف مردم قم در سخنان مهمي حادثه نوزدهم دي قم را مبدأ تاريخ تحولات جديد دنيا دانستند و با اشاره به نقش «صبر و بصيرت» در موفقيتهاي مستمر نظام اسلامي، به تبيين دو عامل مهم ناکارآمدي توطئه هاي دشمنان و استمرار زنجيره هاي اقتدار ملت ايران يعني ايستادگي قاطعانه نظام بر اصول، و حضور هوشمندانه مردم در صحنه پرداختند و تأکيد کردند: بر خلاف تصور و تحليل هاي جبهه استکبار، نظام جمهوري اسلامي امروز نه تنها در شرايط شعب ابي طالب نيست بلکه در شرايط بدر و خيبر قرار دارد و به لطف و فضل الهي حضور مردم در انتخابات آينده مجلس به عنوان يکي از مظاهر دخالت مردم در سرنوشت کشور، حضوري پرشور و دشمن شکن خواهد بود و همه مسئولان و نامزدها نيز وظيفه دارند که با پايبندي کامل به قانون، زمينه يک انتخابات سالم و رقابتي را بوجود آورند.

در اين ديدار که همزمان با سالروز قيام مردم قم در نوزدهم دي سال 1356، برگزار شد، حضرت آيت الله خامنه اي، اين حرکت ماندگار مردم قم را به مثابه جرقه اي در فضاي بشدت خفقان آميز و اختناق آور دوران رژيم ستمشاهي دانستند و افزودند: اين قيام سرآغاز حوادث گوناگون بعدي و سلسله اربعين ها در کشور شد و حادثه نوزدهم دي قم، در واقع زمينه ساز پيروزي انقلاب اسلامي، ايستادگي مردم ايران و شکسته شدن ابهت پوشالي امريکا و رژيم صهيونيستي، الگو شدن ملت ايران و در نهايت شکل گيري بيداري اسلامي و حوادث مهم و سرنوشت ساز منطقه بود.

ايشان «صبر و بصيرت» را دو عامل مهم براي استمرار موفقيت ها و پيروزيهاي ملتها برشمردند و خاطرنشان کردند: ملت ايران تجربه بزرگ موفقيت هاي ناشي از بصيرت و صبر را در مقابل چشم ملتهاي ديگر قرار داده است. رهبر انقلاب اسلامي افزودند: بصيرت يعني گم نکردن راه و هدف و گرفتار بيراهه ها نشدن و صبر هم به معناي ايستادگي قاطعانه نسلهاي پي در پي در مسير است و هنر انقلاب اسلامي اين بوده است که مردم در مدت بيش از سي سال، اين دو عامل را حفظ کرده اند.

حضرت آيت الله خامنه اي تقويت بصيرت و صبر و استمرار موفقيتها و زنجيره هاي اقتدار ملت ايران در مقابل زورگويي و زياده خواهي هاي جبهه کفر و استکبار را منوط به دو عامل ديگر دانستند و افزودند: ايستادگي قاطعانه هويت جمعي نظام اسلامي بر اصول و منحرف نشدن از آنها و همچنين حضور هوشمندانه مردم در صحنه، موجب مي شود که هيچيک از توطئه ها و کيدهاي دشمن تأثيرگذار نباشند.

ايشان با اشاره به تلاش گسترده و متراکم جبهه استکبار به سردمداري امريکا و صهيونيستها براي تضعيف اين دو عامل، خاطرنشان کردند: با وجود همه تلاشها، اين دو عامل همچنان وجود دارد و به لطف خداوند در آينده هم خواهد بود. رهبر انقلاب اسلامي افزودند: اگر اين دو عامل از هم جدا مي شدند، قطعاً، موفقيتهاي نظام اسلامي دچار اختلال مي شد، زيرا اگر مسئولان و مديران نظام مصمم باشند اما مردم در صحنه نباشند، کارها پيش نمي رفت، همانگونه که اگر مسئولان و مديران نظام دچار ترديد مي شدند، اين موضوع در فهم و درک و تصميم گيري آنان در مقابل لشکر کفر و ضلالت، تأثيرگذار بود و نظام دچار اختلال مي شد و به دنبال آن نيز مردم از صحنه خارج مي شدند.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به توسل جبهه استکبار به همه ترفندها و روشها براي ايجاد رخنه و ترديد در اراده مسئولان و همچنين مأيوس کردن مردم، تأکيد کردند: مقامات غربي بارها تکرار کرده اند که هدف از تحريم ها و فشارها بر ضد ايران، خسته و از صحنه خارج کردن مردم و وادار کردن مسئولان به تجديد نظر در محاسبات خود است، اما آنها اشتباه مي کنند و به هدف خود نخواهند رسيد زيرا اين روسياه هاي بد محاسبه گر، تصور مي کنند نظام اسلامي در شرايط شعب ابي طالب است، در حاليکه ملت ايران امروز در شرايط بدر و خيبر قرار دارد.

ايشان افزودند: در شرايطي که ملت ايران با سرافرازي به بسياري از مراحل پيروزي دست پيدا کرده است و نشانه هاي پيروزي هاي جديد را نيز به چشم مي بيند، جبهه استکبار تلاش دارد با ترساندن مردم و مسئولان از تحريم ها، در اراده آنان اختلال ايجاد و مردم را از صحنه خارج کند، در حاليکه ملت ايران اين راه پرافتخار را با بصيرت انتخاب کرده است و براي پيمودن آن مجاهدت فراوان کرده و خون عزيزترين هاي خود را نثار کرده است.

رهبر انقلاب اسلامي حرکت مستمر ملت ايران در مسير رسيدن به قله ها را متوقف ناشدني خواندند و خاطرنشان کردند: دشمن در حالي قصد دارد در عزم و اراده مردم و مسئولان رخنه ايجاد کند که اقتدار و توانايي هاي امروز نظام جمهوري اسلامي ايران با 20 و يا 30 سال پيش قابل مقايسه نيست و هيمنه ظاهري جبهه استکبار در سالهاي گذشته نيز، اکنون جاي خود را به ضعف و ناتواني روزافزون داده است.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: اراده مسئولان براي حرکت در مسير الهي، دين و سعادت دنيا و آخرت، مستحکم است و مردم نيز همواره پاي ثابت اين حرکت عظيم خواهند بود. ايشان، انتخابات را يکي از عرصه هاي نمايش حضور مردم دانستند و خاطرنشان کردند: از مدتها قبل، از مرکز و قرارگاه فرماندهي جبهه کفر و استکبار گرفته تا پادوها و پياده نظام اين جبهه در داخل و خارج، تلاش گسترده اي بکار گرفته شده تا حضور مردم در انتخابات مجلس کمرنگ باشد اما به لطف و فضل الهي، حضور مردم در اين انتخابات دشمن شکن خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه انتخابات موجب نشاط جديد و دميده شدن خون تازه در پيکره نظام اسلامي خواهد شد، افزودند: عرصه انتخابات در کنار اين ويژگيهاي برجسته و مهم، آفت هايي هم دارد که بايد مراقب بود اين آفت ها پيش نيايند. حضرت آيت الله خامنه اي انتخابات سال 88 را يادآور بهترين و بدترين خاطره ها دانستند و تأکيد کردند: بهترين خاطره ها، حضور عظيم و خيره کننده چهل ميليوني مردم در پاي صندوقهاي رأي بود و بدترين خاطره ها مربوط به «جرزني هاي» سياسي برخي افراد ناباب، نادان و بعضاً معاند، در انتخابات بود.

ايشان با تأکيد بر اينکه در هر انتخاباتي ممکن است عده اي معترض باشند، خاطرنشان کردند: در چنين شرايطي، قانون، راه را معين کرده است، اما در انتخابات سال 88 عده اي راه قانون شکني، تحميل هزينه به کشور و مردم، شاد کردن دشمن، و اجراي برنامه هاي مورد نظر دشمن را برگزيدند ولي راه به جايي نبردند زيرا مردم در صحنه بودند و تا زماني که ملت در صحنه است، هيچکس در کشور، نمي تواند، کارهاي خلاف قانون را به پيش ببرد.

رهبر انقلاب اسلامي قضاياي بعد از انتخابات سال 88 را يک تجربه و درس، خواندند و افزودند: انتخابات مظهر حضور مردم و نتيجه آن، مظهر خواست و رأي مردم است و همه بايد به آن احترام بگذارند. حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر لزوم برگزاري انتخاباتي سالم و رقابتي خاطرنشان کردند: رقابت غير از خصومت و تهمت زني متقابل است، رقابت به معناي اثبات خود با نفي ديگران نيست. رقابت، دادن وعده هاي خلاف قانون، براي جلب نظر مردم نيست.

ايشان همه مجريان و مسئولان، و نامزدها را به رعايت آداب و شروط انتخابات سالم فراخواندند و افزودند: مجريان برگزاري انتخابات اعم از دولت و وزارت کشور و همچنين شوراي نگهبان بايد تمام تلاش خود را براي امانت داري رأي مردم و برگزاري انتخاباتي سالم انجام دهند و همه بدانند هيچ چيزي بالاتر از قانون نيست.رهبر انقلاب اسلامي با يادآوري برگزاري بيش از 30 انتخابات سالم در 32 سال گذشته، خاطرنشان کردند: در انتخابات مختلف، چه در زمان حيات امام (ره) و چه بعد از ايشان، هيچ موردي که انتخابات را ناسالم کرده و يا نتيجه آنرا تغيير داده باشد، وجود نداشته و همان رأي و انتخاب مردم، واقع شده است.

حضرت آيت الله خامنه اي در ادامه سخنان خود نکاتي را درخصوص نامزدهاي انتخابات گوشزد کردند و از همه مردم خواستند اين نکات را به دقت دنبال کنند.ايشان افزودند: نامزدها بايد با قصد خدمت وارد عرصه انتخابات شوند زيرا اگر کساني با هدف قدرت طلبي و بدست آوردن ثروت و يا انگيزه هاي ناسالم ديگر وارد انتخابات شوند، به مردم و کشور خدمت نخواهند کرد.

رهبر انقلاب اسلامي، ارتباط نامزدها با مراکز ثروت و قدرت را بسيار مخرب دانستند و خاطرنشان کردند: اين، همان شيوه اي است که در باصطلاح دموکراسي هاي دنيا بويژه در امريکا مرسوم است و نامزدها با حمايت مالي کمپاني ها، شرکتها و افراد ثروتمند، وارد انتخابات مي شوند و بعد از پيروزي در انتخابات نيز وامدار اين افراد هستند و به جاي خدمت به مردم، در جهت منافع صاحبان قدرت و ثروت، قانون وضع مي کنند.حضرت آيت الله خامنه اي استفاده از بيت المال براي انتخابات را يکي ديگر از نکاتي دانستند که مردم بايد بشدت در مورد آن حساس باشند.ايشان افزودند: استفاده از بيت المال در انتخابات اشکال مضاعف دارد، ضمن آنکه هر فردي را هم نمي توان براحتي متهم به اينگونه مسائل کرد.

ايشان مردم را به دقت و حساسيت در انتخاب نامزدها فراخواندند و تأکيد کردند: براي تشخيص درست دو راه وجود دارد : يا انسان خودش تحقيق کند و به نتيجه برسد و يا استفاده از نظرات افرادي که بين انسان و خدا حجت ايجاد مي کنند.رهبر انقلاب اسلامي اظهار اميدواري کردند با لطف خداوند و حضور پرشور مردم و انتخاب درست آنان، مجلسي در شأن نظام اسلامي تشکيل شود. حضرت آيت الله خامنه اي، انتخابات مجلس را براي ملتهاي اسلامي نيز مهم و تأثيرگذار خواندند و افزودند: به همين دليل است که دستگاههاي خبيث استکبار اعم از امريکا، انگليس ، صهيونيستها و ديگران تلاش دارند تا اين انتخابات را مخدوش و براي ملتهاي ديگر مأيوس کننده جلوه دهند. ايشان تأکيد کردند: ملت ايران در زمينه انتخابات و انقلابي بودن، پيشکسوت ملتها است و قطعاً نگاه ملتهاي ديگر ، به اين انتخابات دوخته شده است.


 اظهارات دادستان کل کشور درمورد بازداشت معاون وزير صنعت و معدن 

دادستان كل كشور تاييد كرد كه حكم اعدام براي «امير ميرزايي حكمتي» جاسوس آمريكايي ايراني‌تبار صادر شده است. او هم‌چنين در پاسخ به سوالي درباره بازداشت معاون وزير صنعت، معدن و تجارت تاكيد كرد كه به موقع، اطلاعات لازم در اين باره به سمع و نظر مردم خواهد رسيد. به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين محسني‌اژه‌اي كه در نشست گراميداشت دهه بصيرت حضور يافته بود، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي درباره‌ي صدور حكم اعدام براي «امير ميرزايي حكمتي» جاسوس آمريكايي گفت: اين حكم صادر شده است.وي افزود: در صورتي كه اعتراضي به اين حكم باشد در ديوان عالي كشور رسيدگي مي‌شود، در غير اين صورت حكم قطعي است.

سخنگوي قوه قضاييه در پاسخ به سوالي درباره اينكه عكس‌العمل آمريكا در مورد اين حكم چه بوده است، گفت: تاكنون واكنش آمريكا را نسبت به اين موضوع رصد نكرده‌ام.محسني‌اژه‌اي هم‌چنين در مورد بازداشت يكي از معاونان وزير صنعت، معدن، تجارت نيز گفت: از لحاظ قانوني منع داريم كه نام و مشخصات افراد را تا قبل از تاييد اتهام‌هاي وارده بگوييم. وي هم‌چنين درپي اصرار مجدد خبرنگاران درباره اين بازداشت تاكيد كرد: در موقع خود اطلاعات لازم را به سمع و نظر مردم خواهيم رساند.


 وزير دفاع آمريكا:
 خط قرمز ما با ايران توليد نشدن سلاح هسته‌اي است 

وزير دفاع آمريكا با اذعان به اينكه ايران در حال ساخت سلاح هسته‌يي نيست فشار ديپلماتيك و اقتصادي در رابطه با تهران را خواستار شد. به گزارش مهر، لئون پانتا، وزير دفاع آمريكا در برنامه «فيس دنيشن» شبكه خبري سي.بي.اس اذعان كرد كه ايران درحال ساخت سلاح هسته اي نيست و در عين حال مدعي شد كه در حال آماده كردن مقدمات ساخت آن است. بر اساس گزارش خبرگزاري شينهوا، پانتا گفت: آيا آن‌ها در تلاش براي توليد سلاح هسته‌اي هستند؟ خير. اما ما مي‌دانيم كه آن‌ها در تلاشند تا توان هسته‌يي را توسعه دهند و اين چيزي است كه ما را نگران مي‌كند.وي افزود: خط قرمز ما در رابطه با ايران توليد نشدن سلاح هسته‌اي است. بر اساس گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس اين برنامه كه منعكس كننده ديدگاه دولت اوباما در رابطه با ايران مبني بر آن است كه هنوز تصميم به ساخت زرادخانه هسته‌اي نگرفته است و فقط در حال ايجاد توان صنعتي و علمي است تا در صورت تصميم به برداشتن چنين گامي امكان‌ آن را داشته باشد.اين اظهارات نشان داد كه ارزيابي كاخ سفيد از استراتژي هسته‌اي ايران در ماه‌هاي اخير تغييري نكرده است.

ايران تاكيد دارد كه برنامه هسته‌اي را فقط براي اهداف صلح‌آميز در زمينه پزشكي، تحقيقاتي و انرژي دنبال مي‌كند. وزير دفاع آمريكا ماه دسامبر در يك سخنراني در موسسه بروكيگز گفته بود كه حمله به تاسيسات هسته‌يي ايران در بهترين حالت برنامه هسته‌اي ايران را يك تا دو سال به تاخير مي‌ا‌ندازد. وي گفت كه از جمله پيامد‌هاي ناخواسته‌ چنين اتفاقي جلب حمايت بين‌المللي از ايران و احتمال اقدام تلافي‌جويانه ايران عليه نيروها و پايگاه‌هاي آمريكا در خاورميانه خواهد بود.پانتا در اين برنامه به طور مستقيم در اين باره حرف نزد اما مارتين دمپسي، رييس ستاد مشترك نيروي نظامي آمريكا گفت كه مي‌خواهد ايراني‌ها متقاعد شوند كه حمله نظامي آمريكا مي‌تواند برنامه‌ آن‌ها را از بين ببرد.

پانتا اقدام نظامي پيشگيرانه را منتفي ندانست اما گفت: در حال حاضر اقدام مسئولانه،‌ حفظ فشار ديپلماتيك و اقتصادي بر آنها براي مجبور كردن‌شان به اقدام صحيح است و اينكه اطمينان حاصل شود آنها تصميم براي دنبال كردن توليد سلاح هسته‌يي نخواهند گرفت.پانتا گفت كه اگر ايران ساخت سلاح‌ را دنبال كند آمريكا اقدام خواهد كرد. وي افزود: فكر مي‌كنم آن‌ها بايد بدانند كه اگر اين گام را بردارند متوقف خواهند شد.پانتا گفت كه بستن تنگه هرمز پاسخ نظامي آمريكا را به دنبال خواهد داشت.وي افزود: بسيار واضح گفته‌ايم كه آمريكا بستن تنگه هرمز را تحمل نخواهد كرد. اين خط قرمز ديگري براي ما است و ما به آن پاسخ خواهيم داد.


 سرمقاله 

 روابط ايران و کويت و مولفه هاي دخيل

علي رمضاني

روابط ايران و کويت در يک سال گذشته دچار تحولات و فراز و نشيب هايي بوده است. در اين بين هر چند در يک سال گذشته با سفر مقامات دو کشور برخي از مشکلات حل شده و دامنه برخي از تنش ها کاهش يافته است، اما همچنان مسائل و مشکلاتي در روابط دو کشور باقي است. در اين بين قبلا با سفر وزير خارجه کشورمان به اين کشور روابط رو به بهبود گذاشت، ولي به نظر مي رسد عواملي چند در کويت همچنان بر طبل کاهش روابط با ايران مي‌کوبند. در اين راستا اگر به يک سال گذشته روابط دو کشور نگاه کنيم بايد گفت گذشته از طرح مساله جاسوسي ايران در کويت مولفه ها و عواملي همچون شوراي همکاري خليج فارس و غرب در روابط ايران و کويت تاثير گذار بوده است .

در اين بين در همين مدت نيز ادعاها و طرح هايي همچون دخالت‌هاي ايران در امور داخلي کويت ، کشف يک شبکه جاسوسي (که کويت مدعي بود براي ايران عليه کويت فعاليت مي‌کرده است ) روابط ديپلماتيک ميان دو کشور را با چالش هايي مواجه کرده است . اخيرا نيز جدا از مشکلات ديگر کويت در اعتراض به آنچه خود بهره‌برداري يکجانبه ايران از حوزه‌هاي نفتي مشترک خود با ايران مي‌نامد، کاردار ايران در کويت را فراخوانده و نامه‌اي اعتراض‌آميز را وي تسليم کرده است. کويتي ها معتقدند که چون مذاکرات دوجانبه در حوزه نفتي آرش در حال جريان است، ايران نمي‌تواند به تنهايي بهره‌برداري از اين حوزه نفتي را آغاز کند . اين امر در حالي بود که اخير برخي از مقامات کشورمان اعلام کرده بودند که اگر کويت، پيشنهاد ايران براي تقسيم ميدان نفتي آرش را نپذيرد، تهران خود به تنهايي به توسعه اين ميدان دست خواهد زد.

آنچه مشخص است در يک سال گذشته روابط ايران و کويت با چالشها و فراز و نشيب هايي روبرو بوده است .چالشهاي که با توجه به نوع روابطه ايران با امريکا و اتحاديه اروپا و غرب از يک سو و همچنين نوع مناسبات ايران با کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس بر روابط دو جانبه تهران کويت تاثيرگذار بوده است و در واقع روابط کشورمان را به اين کشور کوچک و شيخ نشين نفتي با تحولاتي نوين روبرو کرده است .

در اين بين بايد گفت بي شک هر چند روابط پيشين ايران و کويت بر اساس احترام متقابل و به رسميت شناختن تماميت ارضي دو کشور بدون هيچ ادعايي از سوي دو طرف و حفظ امنيت هر دو کشور پايه‌ريزي شده است اما به نظر ميرسد که نوع تاثير گذاري قدرتهاي منطقه اي و بين المللي در روابط کويت و تهران نمود هاي آشکاري يافته است و در يک سال گذشته کويتي ها بر دامنه سياست هاي ضد ايراني خود افروده اند . در اين حال از يک سو بايد دانست که اگر به مديريت روابط دو کشور توجهي اساسي نشود بي شک دامنه روابط دو کشور مي تواند چالشها و موانع بيشتري را ببيند و روابط تيره گردد. يعني دامنه همکاريهاي ضد ايراني کويت با قدرتهايي نظير عربستان امريکا و اتحاديه اروپا در موضوعاتي نظير تحريم صدور نفت ايران ،تحريمهاي يک جانبه و چند جانبه اقتصادي افزايش يابد . از سوي ديگر هم اگر به حل مشکلات امنيتي، اقتصادي ، نفتي و انرژي دوجانبه همچون اختلاف بر سر حوزه نفتي آرش توجهي اساسي نشود و مذاکراتي فشرده در اين زمينه انجام نگيرد بايد گفت کويت در واقع به سمت سياست هايي ضد ايراني تر و همراهي بيشتر با غرب و قدرت هاي عربي مخالف ايران حرکت خواهد کرد .


 رييس مجلس: مذاكرات مبتني برديپلماسي اعتمادآفرين، راه‌حل نهايي مسئله هسته‌اي ايران است  

رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: جمهوري اسلامي ايران همواره از فرآيند گفت‌وگو براي حل و فصل اختلافات برسر موضوع صلح آميز هسته‌اي كشور استقبال كرده و در حال حاضر نيز بر اين باور است كه مذاكرات صادقانه و مبتني بر ديپلماسي اعتماد آفرين راه حل نهايي اين موضوع است. به گزارش ايسنا،‌ علي لاريجاني در ديدار با سفير استراليا در تهران، افق حاكم بر مناسبات دو كشور جمهوري اسلامي ايران و استراليا را با وجود برخي اختلاف نظرها مثبت و مبتني بر منافع مشترك دانست و گفت: وجود فرصت‌ها و منافع مشترك در سطح منطقه‌اي و بين المللي بويژه در زمينه اقتصادي و علمي و فني دورنماي روابط را در وضعيتي مثبت و روشن قرار مي‌دهد.

وي مبارزه با تروريسم، قاچاق مواد مخدر و جرايم سازمان يافته را از مصاديق همكاري‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي بين دو كشور عنوان كرد و آمادگي جمهوري اسلامي را براي استمرار اين گونه همكاري‌ها اعلام نمود. رييس مجلس شواري اسلامي در ادامه با اشاره به تحولات و انقلاب‌هاي سياسي در مناطق شمال آفريقا و خاورميانه گفت: بايد تحليل واقع گرايانه‌اي از تحولات جاري دراين مناطق داشت و از خود بپرسيد چرا كشورهاي تحول يافته ديكتاتورهاي مورد حمايت آمريكا و غرب را در كشورهاي خود ساقط كردند؟

وي در اين زمينه ياد آورشد: آمريكا و غرب بايد از شواهد متقن حاكم برروند سياسي كشور‌هاي تحول يافته در جهت اصلاح رفتارها و رويكردهاي گذشته خود بهره گيرند.لاريجاني با اشاره به گفت‌وگوهاي هسته‌اي با غرب در گذشته و حال نيز خاطر نشان كرد: ايران همواره از فرآيند گفت‌وگو براي حل و فصل اختلافات برسر موضوع صلح آميز هسته‌اي كشور استقبال كرده و در حال حاضر نيز بر اين باور است كه مذاكرات صادقانه و مبتني بر ديپلماسي اعتماد آفرين راه حل نهايي اين موضوع است. در ادامه اين ديدار همچنين سفير استراليا در تهران، جمهوري اسلامي ايران را كشوري مهم و تاثيرگذار در منطقه و در سطح بين الملل توصيف كرد و گفت:‌ استراليا از گسترش همكاري‌ها و مناسبات خود با جمهوري اسلامي ايران به عنوان كشوري مستقل و مهم در منطقه و تاثير گذار در سطح بين‌الملل در زمينه‌هاي مختلف سياسي، اقتصادي، پارلماني و فرهنگي استقبال مي‌كند.وي ابراز اميدواري كرد: آغاز روند مذاكرات هسته‌اي ايران و غرب، منتج به نتايج اميدواركننده و ثمر بخشي باشد.سفير استراليا در پايان اين ديدار خواستار توسعه همكاري‌ها و رايزني‌ها با جمهوري اسلامي در زمينه مبارزه با قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان و تروريسم منطقه‌اي شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته