جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4064


علائم و نشانه هاي سنگ کليه


هواپيماهاي هوشمند


خبرها از عالم علم


  علائم و نشانه هاي سنگ کليه  

تحمل سنگ کليه بسيار دردناک و تشخيص آن توسط خود فرد بسيار دشوار است مگراينکه بدانيد چه علائمي دارد. در زير به برخي از مهمتربن علائم و نشانه‌هاي مشکلات سنگ کليه اشاره مي‌کنيم.

به گزارش سلامت نيوز به نقل از مردمان، هرکسي که تابحال دچار سنگ‌کليه شده باشد، مي‌داند که چقدر اين مشکل دردناک است. درواقع، درد آن تقريباً شبيه به وضع‌حمل است. سنگ‌کليه دردي دارد که شما را به زانو درمي‌آورد، تاحدي که حتي نمي‌توانيد خود را به بيمارستان برسانيد. بااينکه برخي از مُسکِن‌ها مي‌توانند به طور موقت درد آن را التيام بخشند، اما فرد مبتلا به سنگ‌کليه بايد براي درمان دائمي، روزهايي را با درمان مايعات و احتمالاً مداخله جراحي سر کند. نياز به ايجاد تغيير دائمي در رژيم‌غذايي و سبک زندگي است و ممکن است مشکل تا پايان عمر فرد چندين مرتبه بازگشت داشته باشد. پيشگيري بهترين راهکار براي مقابله با سنگ‌کليه است اما ژنتيک و جنسيت معمولاً نقش بسيار مهمي در ايجاد سنگ‌کليه دارند.

معرفي علائم و نشانه‌هاي سنگ‌کليه چندان قطعي نيست زيرا ممکن است دچار ترکيبي از برخي علائم اصلي آن شويد. برخي از افراديکه دچار سنگ‌کليه شد‌ه‌اند، روزها در کمر خود احساس دردي کُند و نامعين مي‌کنند و اين درد براي برخي ديگر ممکن است شديد و بسيار تند و تيز باشد. اين نشانه‌ها و علائم هشدار راهي براي افراد عادي است تا بتوانند سنگ‌کليه را در خود تشخيص دهند و هيچوقت نمي‌تواند جايگزين تشخيص قطعي دکتر باشد. اگر دچار دردي بي‌امان و سخت شديد، فوراً به پزشک مراجعه کنيد. نبايد صبر کنيد تا حمله اصلي شروع شود. يک آزمايش ادرار ساده مي‌تواند خيلي زود مشکل سنگ‌کليه را تشخيص دهد.

در زير به برخي از مهمترين نشانه‌ها و علائم حمله سنگ‌کليه اشاره مي‌کنيم:

1. سابقه پزشکي و جنسيت. بااينکه خانم‌ها هم به همان ميزان آقايان ممکن است دچار سنگ‌کليه شوند اما تعداد مرداني که دچار سنگ‌کليه مي‌شوند بيشتر است. برخي محققان باور دارند که سابقه خانوادگي مشکلات کليوي مي‌تواند به طرز قابل توجهي احتمال ايجاد آن در شما را نيز افزايش دهد. هرگونه سابقه خانوادگي که نشاندهنده سنگ‌کليه باشد را در خود بررسي کنيد. پيشگيري هميشه بهتر از درمان است. اگر مي‌دانيد که سنگ‌کليه در خانواده‌تان موروثي است، حتماً از اقدامات پيشگيرنده مناسب، مثل افزايش مصرف مايعات بدون شکر و کافئين و خودداري از مصرف بيش از حد لبنيات مخصوصاً در شب، بهره بگيريد. هيچوقت عمداً بدنتان را به مرز بي‌آبي يا کم‌آب شدن نکشانيد که ممکن است در اثر ساعات طولاني کار فيزيکي يا صرف زمان زياد در گرما ايجاد شود. هميشه حين اضافه‌کار، يک بطري اضافه آب همراه خود داشته باشيد. افراديکه در معرض حمله سنگ‌کليه هستند،هيچکاه نبايد از دو چيز دور بمانند: يکي ذخيره خوب آب و دستشويي. نگه داشتن ادرار به مدت طولاني در طولاني‌مدت برايتان ايجاد مشکل مي‌کند.

2. درد کُند و شبيه به دندان‌درد که از ناحيه کمر و لگن آغاز مي‌شود. اين مي‌تواند اولين نشانه وجود مشکل در شما باشد.

سطح درد مي‌تواند مداوم يا متناوب باشد و گاهي بيايد و برود. به‌ندرت پيش مي‌آيد که به طور کل از بين برود. ممکن است تصور کنيد که با مصرف يک يا دو داروي مسکن دردتان از بين مي‌رود. بعد از چند ساعت يا حتي چند روز، شدت درد بيشتر شده و محل آن نيز مشخص‌تر مي‌شود. برخي مبتلايان در ناحيه کليه خود احساس فشار مشخصي مي‌کنند، گويي ادرارشان مي‌خواهد از مانعي بگذرد. بااينکه اين درد قابل‌تحمل است اما هيچوقت نبايد آن را چک نکنيد.

3. تب، بي‌حوصلگي و درد. درکنار اين درد کُند در کمر، مبتلايان بسياري دچار يک حس خستگي و بي‌حوصلگي مي‌شوند. حتي ممکن است تب و لرز هم بکنيد. فرايند فکري شما تارتر شده و سطح انرژيتان شديداً پايين مي‌آيد. ممکن است واقعاً تب داشته باشيد يا نداشته باشيد اما باز هم دچار حالت‌تهوعي مي‌شويد که معمولاً با سرماخوردگي و معده‌درد همراه است. راه رفتن برايتان سخت‌تر و سخت‌تر مي‌شود و اين درد انجام کارهاي روزمره را برايتان غيرممکن مي‌سازد. براي بالا بردن دستانتان به بالاي سر يا بلند شدن از حالت خميده، مشکل خواهيد داشت.

4. نشانه‌هايي از خون در ادرار. در طول اين مدت بايد ادرارتان را بررسي کنيد. ممکن است اثري از خون در ادرارتان بيابيد يا خودِ ادرار ممکن است رنگي غيرعادي پيدا کند.

اگر رنگ ادرارتان نارنجي پررنگ شده بود، احتمالاً آب بدنتان را از دست داده‌ايد. وجود خون در ادرار نشانه هشدار است. تيره بودن رنگ ادرار همراه با درد تيز و شديد در ناحيه کليه مي‌تواند پرچم قرمزي برايتان باشد که به پزشک مراجعه کنيد. درمورد علائم خفيف‌تر، بايد به طور قابل‌ملاحظه‌اي مصرف آب خود را افزايش دهيد. اگر اين موجب کمتر شدن علائم خفيف نشد و هنوز ترشحات غيرعادي ادرار داشتيد، به پزشک مراجعه کنيد.

5. دردهاي تيز و سوزن‌سوزن‌کننده در يک طرف کمر. اگر يکدفعه احساس درد شديدي به شما دست داد انگار که شکمتان را از داخل بريده و باز کرده باشند، احتمالاً دچار حمله سنگ‌کليه شده‌ايد. درد شما در اين مقطع دوبرابر مي شود و نياز به مراجعه فوري به پزشک داريد. اين دردناک‌ترين قسمت بيماري است و حتي از بيرون آمدن خود سنگ هم دردناک‌تر است. اگر در مطب دکتر يا اورژانس بيمارستان نشسته‌ايد، بلافاصله تقاضاي ويزيت پزشک را بکنيد. بدون داروهاي مسکن، دچار دردي شديد و مداوم از جانب کمرتان خواهي شد که به سمت شکمتان کشيده مي‌شود. بسياري از مبتلايان با قرار گرفتن در حالت‌هاي بسيار خاص احساس راحتي بيشتري مي‌کنند و براي برخي نيز خوابيدن روي زمين يا نشستن سروته روي صندلي کمي آرامش‌بخش است. اما وقتي مسکن را دريافت کنيد، علائم قابل‌تحمل‌تر خواهند شد.

از روند درمان چه انتظاري بايد داشته باشيد؟ اولين روز شما در بيمارستان با آزمايشات و تست‌هاي ادرار و سونوگرافي مي‌گذرد. تست ادرار وجود خون را در ادرار تاييد کرده و نشاندهنده انسداد احتمالي کليه خواهد بود. سونوگرافي محل سنگ و سايز نسبي آنها را نشان مي‌دهد. براي ثابت نگه داشتن سطح آب بدن، احتمالاً تزريق سرم انجام مي‌گيرد و رژِيم‌غذايي نيز به موادغذايي غير از لبنيات و مايعات بدون کافئين محدود خواهد شد. بعد از گذشت يک تا دو روز استراحت، پزشک برحسب نتايج آزمايشات اقدامات مختلفي را تجويز مي‌کند.‌ بسياري از سنگ‌هاي کليه بعد از چند روز افزايش مايعات مصرفي به طور طبيعي دفع مي‌شوند. بيمار معمولاً بعد از بيرون آمدن سنگ احساس راحتي خواهد کرد و سايز سنگ معمولاً به اندازه تخم گرجه‌فرنگي است. اما خيلي از بيماران هم به اين خوش‌شانسي نيستند. براي اين افراد پزشک استفاده از ابزار سنگ‌شکن که سنگ را به قطعات کوچک‌تر و قابل دفع مي‌شکند، تجويز مي‌کند. آخرين راه درمان جراحي است که از کاتتر بر روي مجراي خروجي مثانه استفاده مي‌شود و يک ابزار قلاب شکل سنگ را گرفته و بيرون مي‌کشد. ندرتاً نياز به جراحي باز مي‌شود که از طريق آن سنگ از يک برش کوچک بيرون کشيده مي‌شود.


 هواپيماهاي هوشمند  

 قسمت اول

دنيا در حال جايگزين‌كردن روش‌هاي فعلي مبارزه در ميدان‌هاي جنگ با روش‌هاي كنترل از راه دور است و اين انقلاب در ميدان‌هاي رزم به آسمان‌ها هم رسيده است. پهپادها يا هواپيماهاي بدون سرنشين ازجمله موفق‌ترين و استراتژيك‌ترين سلاح‌هاي دنياي امروزي است كه قرار است خواب خوش را از چشمان دشمنان بربايد!

به گزارش جام جم آنلاين، پهپادهاي آمريكايي كه امروزه در ميدان جنگ عليه سران القاعده به كار مي‌روند به زنبور كارگر (drone) معروفند، اما شايد واقعا عنوان زنبور كارگر براي چنين سلاح هوشمندي مناسب نباشد، چون برخلاف طبيعت كه در آن زنبورهاي كارگر ضعيف و بي‌استفاده هستند، عسلي توليد نمي‌كنند و نيش نيز ندارند، اين هواپيماها با داشتن حسگرهاي قوي فراوان و حمل موشك‌هاي آتش‌زا و بمب‌هاي ليزري، يك سرباز مجهز و قاتل محسوب مي‌شوند، اما در حوزه مهندسان هوافضايي كه علاقه زيادي به مخفف‌سازي عبارات دارند، ترجيح داده مي‌شود به اين ماشين‌ها، وسايل هوايي بدون سرنشين (UAV) يا سيستم‌هاي هوايي بدون سرنشين (UAS) گفته شود.

شايد اين نام كمي گمراه‌كننده باشد و به نظر بيايد كسي در پرواز اين پهپادها دخالت نمي‌كند. چون اگر چه اين هواپيماها سرنشين ندارند، اما هركدام از ماشين‌هاي موسوم به دروگر (ريپر) كه نسخه بزرگ‌تر و كشنده‌تر ماشين‌هاي غارتگر (پريديتور) هستند،‌ به 180 نفر خدمه براي پرواز نياز دارند. هميشه يك خلبان بايد هواپيماي بدون سرنشين را حتي در فاصله 12000 كيلومتري كنترل كند و افسر ديگري نيز بايد متصدي حسگرها و دوربين‌هاي هواپيما باشد.

اكنون خيلي‌ها از خود مي‌پرسند كه آيا آينده متعلق به هواپيماهاي بدون سرنشين است؟ آيا معطوف‌شدن افكار نظامي به سمت دشمنان قدرتمندتري كه توان مقابله و هك‌كردن پرنده تمام اتوماتيك را دارند از اشتياق دولت‌ها براي داشتن هواپيماهاي بدون سرنشين نخواهد كاست؟

يا اين كه هواپيماهاي سرنشين‌دار به علت وجود خلباني كه تصميم‌هاي مرگ و زندگي را در كابين مي‌گيرد، كم‌اشتباه‌ترين گزينه براي اكثر ماموريت‌ها باقي خواهد ماند؟

با در نظرگرفتن اين موارد اگر انتخاب هواپيماهاي بدون سرنشين در اولويت باشد، بايد گفت كه جهان در شروع مسير يك انقلاب حقيقي در جنگاوري قرار دارد. در اين صورت تحولي در دنياي جنگ‌افزارها حكمفرما مي‌شود كه باعث جهت گيري كشورهاي زيادي به استفاده از سلاح‌هاي هوشمند خواهد شد. امروزه كشورهايي مانند ايتاليا و بريتانيا نيز به دنبال آمريكا به سرعت پهپادهاي مسلح را مستقر كرده‌اند، رژيم اشغالگر قدس صنعت پهپاد پيشرفته‌اي دارد كه از هواپيماهاي بدون سرنشين توليدي خود براي اهداف گسترده‌اي استفاده مي‌كند. كشورهايي مانند چين، ايران و روسيه نيز به سرعت در حال توسعه ناوگان پرنده‌هاي هوشمند خود هستند.

زنبورهاي كارگر مدرن به شكل‌ها و اندازه‌هاي مختلفي وجود دارند. اگر چه زنبورهاي موسوم به ريپر و پريديتور مورد توجه بيشتري قرار گرفته‌اند، اما آنها تنها بخش كوچكي از گستره عظيم هواپيماهاي بدون سرنشين هستند.

ويژگي متمايز آنها اين است كه مي‌توانند با هوش برنامه‌ريزي‌شده خود محل استقرار دشمن را شناسايي كرده و بر فعاليت‌هاي وي نظارت كنند.بعضي از اين هواپيماها بزرگ هستند مانند گلوبال هاك RQ-4A كه موتور جت دارد، در تمامي شرايط آب و هوايي قادر به جاسوسي است و مجهز به رادار چندكاره است. اين هواپيما گران‌تر از جنگنده F-18 است. اين هواپيما مي‌تواند فاصله بين آمريكا تا استراليا را يكسره و بدون سوختگيري مجدد طي كند.

در عين حال بعضي از اين هواپيماها ممكن است در اندازه‌هاي ميكرومتر يا در آينده نزديك در حد نانومتر باشند كه بتوانند مانند يك پرنده يا حشره، سينه‌خيز بروند يا در كناره پنجره به ‌آرامي فرود آيند و اطلاعات جاسوسي را براي مركز مخابره كنند.

در اين بين هواپيماهاي متعددي هستند كه اندازه‌هاي متوسطي دارند. از هواپيماهايي كه توسط دست پرتاب مي‌شوند تا هواپيماهايي كه توسط دستگاه‌هاي كمكي پرتاب مي‌شوند، همگي جزو گستره بزرگ هواپيماهاي سايز متوسط هستند. مثلا هواپيماي RQ-7B، از اين نوع هواپيماهاست كه مي‌تواند نسبت به زنبورهاي مدرن ديگر مساحت بيشتري از زمين را پوشش دهد.

درون كندوي زنبورها چه مي‌گذرد؟

2 سال پيش، نيروي هوايي آمريكا سند چشم‌انداز خود را براي توسعه هواپيماهاي بدون سرنشين با عنوان برنامه هواپيماهاي بدون سرنشين از سال 2009 تا 2047 منتشر كرد.

مهم‌ترين مورد در اين سند، يكپارچه در نظرگرفتن طراحي پهپادهاست. يعني زنبورهاي مدرن بايد طوري طراحي شوند كه در عين اين ‌كه اندازه‌هاي بدنه متفاوتي دارند، اصول يكپارچه‌اي داشته باشند.

در اين برنامه نمونه‌هايي از پهپاد ريپر مدرن با اندازه‌هاي متوسط قادر خواهند بود وظايف بيشتري را نسبت به قبل انجام دهند، از دفاع در برابر تجاوز دشمن گرفته تا حمله به نيروي دفاعي دشمن همگي از ماموريت‌هاي اين هواپيماها خواهند بود.

همچنين قرار است بزرگ‌ترين هواپيماي بدون سرنشين در اين برنامه، به عنوان يك هواپيماي كنترل و هشدار هوابرد (AWAC)، تانكر سوختگيري هوايي، حمل و نقل استراتژيك و بمب‌افكن دوربرد عمل كند.

برنامه آينده هواپيماهاي بدون سرنشين آمريكا فرض را بر اين قرار داده است كه نسل جديد زنبورهاي مدرن مجهز به هوش مصنوعي قدرتمندي هستند كه قادر خواهند بود با اولين شليك، هدف را نابود كنند. هنوز معلوم نيست تا چند سال آينده هوش مصنوعي به قدر كافي پيشرفت كرده باشد كه بتواند نيازهاي آينده را برطرف سازد يا خير.

اما اگر سند چشم‌انداز نيروي هوايي درست تخمين‌زده باشد و مسائل قانوني و اخلاقي اين موضوع نيز برطرف شود، مشكلات فني پيش رو حل خواهند شد.

طبق اين برنامه بايد طي 30 سال زنبورهاي مدرن علاوه بر كسب تمام توانايي‌هاي هواپيماهاي سرنشين‌دار، قدرت‌هاي منحصر به فرد ديگري نيز به‌دست آورند.

ادامه دارد...


 خبرها از عالم علم 

 خطر ابتلا به آسم در کودکي

کودکاني که در اوان کودکي داراي اضافه وزن بوده يا چاق هستند خطر ابتلا به آسم در آنها در سن 8 سالگي بيشتر از کودکان عادي است. به گزارش فارس، محققان سوئدي با بررسي وضعيت 2 هزار کودک طي 8 سال با استفاده از سوابق پيش دبستاني‌ها، قد و وزن اين کودکان در 12، 18 ماهگي، 4 سالگي و 7 سالگي را اندازه‌گيري کردند. والدين پرسشنامه‌اي در مورد سلامت کودکان از جمله در مورد آسم و آلرژي آنها پر کردند.

کودکاني که در ابتداي کودکي داراي اضافه وزن زيادي بودند يا وزن عادي داشته و در سال‌هاي بعدي چاق شده‌اند بيشتر از کودکان داراي وزن عادي با خطر ابتلا به آسم روبه‌رو هستند. به نوشته نشريه روز سلامت کودکاني هم که در ابتدا اضافه وزن داشته‌اند و سپس تا سن 7 سالگي لاغر شده‌اند اين خطر را دارا نبودند. خصوصيت بيماري آسم تورم مجاري تنفسي است که مي‌تواند منجر به تنفس سنگين و سرفه و فشردگي قفسه سينه و اختلالات تنفسي شود. به گفته محققان سوابق ارثي از پدر و مادر نيز مي‌تواند بر افزايش يا کاهش اين خطر تأثيرگذار باشد. محققان تأکيد دارند که اين تحقيق نشان نمي‌دهد، داشتن اضافه وزن يا چاقي باعث آسم مي‌شود بلکه اين حالت در ابتداي کودکي احتمال ابتلا به اين بيماري را افزايش مي دهد.

دومين عامل سرطان ريه

گاز رادون دومين عامل سرطان ريه پس از سيگار محسوب مي شود. رئيس اداره پرتوهاي وزارت بهداشت با اشاره به اين مطلب به ايرنا افزود: طرح ملي بهداشت گاز رادون در کشور به مرحله اجرا درمي آيد. وي ابراز اميدواري کرد اجراي اين طرح تا پايان امسال در کشور فراگير شود.

علي گوراني ادامه داد: گاز رادون نوعي ماده راديواکتيويته است که به طور طبيعي در زمين وجود دارد اما بهره برداري بيش از اندازه از منابع زيرزميني و همچنين ساخت و ساز هاي غيراصولي موجب غلظت بسيار اين گاز در برخي مناطق کشور شده است. وي گفت: در هر منطقه اي که غلظت اورانيوم زياد است، عنصر رادون نيز فراوان يافت مي شود.

وي با تاکيد بر اين که مردم بايد کمتر در معرض گاز رادون قرار بگيرند، گفت: گاز رادون در سنگ و خاک وجود دارد و چنان چه زيربناي اصلي ساختمان ها مقاوم و محکم نباشد، اين گاز از درز ساختمان ها وارد فضاي منزل مي شود؛ از اين رو، ساخت و سازها بايد اصولي انجام شود.

تقويت حافظه

چربي هاي موجود در مغزها باعث باز شدن بهتر مويرگ هاي مغز و تقويب حافظه و بهبودي در يادگيري مي شود.

به گزارش سلامت نيوز به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت بهداشت، ميرزاعلي کارشناس تغذيه ضمن بيان اين مطلب افزود: استفاده از کربوهيدارت، چربي يا پروتئين در وعده صبحانه باعث سرحالي و تقويت روحيه مي شود و زمينه يادگيري سريع تر را فراهم مي کند.وي تصريح کرد : مصرف مغزهايي نظير فندق، پسته، بادام، گردو در هر روز باعث تقويب مغز و حافظه و بهبود گردش خون در مغز مي شود.اين کارشناس تغذيه مصرف کنجد را در تقويت حافظه و يادگيري سريع موثر دانست و اعلام کرد: مصرف کنجد خام موثرتر از کنجد حرارت ديده است زيرا حرارت دادن كنجد، چربي غير اشباع موجود در آن به اشباع تبديل مي شود که براي بدن مضر است.

محافظت از پوست خشك

مراقبت از پوست و انجام روش‌هاي صحيح براي حفظ سلامت آن اهميت دارد. اين مراقبت در پوست‌هاي خشك اهميت ويژه‌تري دارد، زيرا پوست‌هاي خشك حساس‌تر بوده و شكننده‌تر هستند به همين علت زودتر دچار چين و چروك مي‌شوند و تحريك‌پذيرتر هستند.

با اين حال متخصصان پوست معتقد هستند مهم نيست پوست چقدر خشك است، بلكه مهم اين است كه از پوست خشك چگونه مراقبت شود. يكي از مهم‌ترين نكات پاكسازي ملايم پوست‌هاي خشك در شب است. آرايش، كرم‌هاي ضدآفتاب، باكتري‌ها، سلول‌هاي مرده پوست، خاك و ذرات موجود در آلودگي هوا است كه در طول روز روي پوست باقي مانده است موجب ايجاد التهاب در پوست  مي‌شود.

به نوشته روزنامه ايران آنان به افرادي كه داراي پوست خشك هستند، توصيه مي‌كنند صورت خود را با آب تنها صبح هنگام شست‌و‌شو دهند و براي پاك كردن پوست در شب از پاك‌كننده‌هاي ملايمي كه داراي مرطوب‌كننده هستند، استفاده كنند. پوست‌هاي خشك پس از پاك شدن با اين پاك‌كننده‌ها، نرم و صاف باقي خواهند ماند. بنابراين اگر پس از مصرف يك پاك‌كننده، پوست بيش از حد خشك و تحريك شد، نشانه آن است كه اين پاك‌كننده مناسب پوست خشك نيست.

پاك‌كننده‌هاي خشن صابون‌دار نوار روغني و مرطوب‌كننده‌اي را كه به‌طور طبيعي در پوست وجود دارد از بين برده و باعث خشكي، سوزش و التهاب مي‌شود. آنان توصيه مي‌كنند قبل از مصرف يك پاك‌كننده علاوه بر پرهيز از صابون‌هاي تند بايد به مواد شيميايي، ميزان الكل موجود و رايحه و عطر آن توجه كرد. صابون‌هاي ضدباكتري پاك‌كننده‌هاي لايه‌بردار نيز باعث خشكي پوست مي‌شوند.

آب و پوست خشك

دوش و حمام باعث رطوبت بيشتر پوست مي‌شود ولي استفاده از آب داغ چربي و رطوبت طبيعي پوست را از بين برده و عامل خشك شدن بيشتر آن خواهد بود. بنابراين حمام گرم بايد در كمتر از 10 دقيقه انجام شود. در طول دوش گرفتن بهتر است در حمام بسته نگه داشته شود تا بخار موجود در فضا رطوبت بيشتري را به پوست برساند.

روش شست‌وشو

پوست خشك نبايد هنگام شست‌وشو تحريك شود بنابراين بايد از هرگونه اصطكاك توسط اسفنج يا ليف و شست‌وشودهنده‌هايي كه داراي اسكرابر هستند، خودداري شود.

بهترين راه شستن پوست‌هاي خشك استفاده از دست است.

شست‌وشوي پوست خشك با دست بايد به آرامي صورت گيرد و حالتي دايره مانند و ماساژگونه داشته باشد. اين روش بخصوص در اطراف چشم بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرد زيرا مالش شديد پوست در پاره‌اي از مواقع موجب تحريك و التهاب آن خواهد شد. استفاده از آب ولرم و حوله پنبه‌اي تميز توصيه مي‌شود.

مرطوب‌كننده‌ها

استفاده از مرطوب‌كننده‌ها از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. پوست‌هاي خشك بايد در طول روز دو تا سه‌بار مرطوب شوند.

قانون سه دقيقه در مورد پوست‌هاي خشك بايد به خوبي اجرا شود. پاك‌كردن سه دقيقه‌اي در شب و شست‌وشو در صبح بايد مورد توجه قرار گيرد.

همچنين كرم‌ها و روغن‌ها مؤثرتر از لوسين‌ها بر پوست خشك عمل مي‌كنند. گليسيرين، پروپيلن، گليكول، وازلين، لانولين، روغن‌هاي معدني و... با تشكيل يك لايه روي پوست به عنوان مانعي براي از بين رفتن رطوبت و آب پوست مي‌شوند. به همين علت يكي از بهترين روش‌هاي درماني براي پوست خشك به‌شمار مي‌روند.

متخصصان توصيه مي‌كنند قبل از مصرف هر مرطوب‌كننده‌اي بهتر است كمي از آن را روي بخش كوچكي از ساعد بماليد در صورتي كه هيچ علامتي مانند سوختگي و نيش زدگي و التهاب ايجاد نكرد، آن را روي پوست صورت بماليد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته