جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/10/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4064


ساخت «تيرانداز»در ژانر پليسي

«بنزين مي‌ريزم خودمو آتيش مي‌زنم»
گفت‌وگو با ميرطاهر مظلومي بازيگر «تا ثريا»

با وجود انتقادها از سازمان جاسوسي آمريكا،
كاترين بيگلو براي فيلم «بن‌لادن» بازيگر گرفت


"اينجا شهر ديگري است"تحويل جشنواره شد


"آهنگراني" در پاورقي


اسعديان و نگارش "دا"


"فقيه سلطاني" و دو سريال آماده پخش


اخبار هنري


يادداشت


 ساخت «تيرانداز»در ژانر پليسي 

محسن شاه‌محمدي از نگارش و ساخت سريال ديگري در ژانر پليسي با نام «تيرانداز» خبر داد. «محسن شاه‌محمدي» نويسنده و کارگردان سينما و تلويزيون در گفت‌وگو با فارس ضمن بيان مطلب فوق اظهار داشت: به تازگي نگارش سريال 26 قسمتي 45 دقيقه‌اي «تيرانداز» را شروع کرده‌ام که پس از اتمام، ساخت آن را شروع خواهم کرد.وي افزود: چون اين سريال هم در ژانر پليسي هست با کليه عوامل جديد کار خواهم کرد که احتمالا قبل از عيد نوروز پيش‌توليد را شروع خواهيم کرد.

شاه‌محمدي ادامه داد: اين سريال که به تهيه‌کنندگي يوسف سيدمهدوي ساخته مي‌شود براي پخش از شبکه يک سيما آماده خواهد شد.کارگردان سريال «‌کلانتر‌» در پاسخ به اين سوال که قرار بود ادامه سريال «کلانتر» را بسازيد، گفت‌: خير اين کار را نمي‌کنم و اين سريال جديد هم در همان ژانر پليسي است که البته از هيچ کدام از عوامل قبلي کارم استفاده نخواهم کرد.


 «بنزين مي‌ريزم خودمو آتيش مي‌زنم»
 گفت‌وگو با ميرطاهر مظلومي بازيگر «تا ثريا»  

مير طاهر مظلومي درباره‌ي ايفاي نقش در سريال «تا ثريا»، گفت: نقش «مراد» برايم خيلي دوست‌داشتني است و واقعا با نقشم زندگي كردم. اين بازيگر در گفت‌وگو با (ايسنا)، با تاكيد بر اينكه گريم هنرمندانه كمك زيادي به رشد كاراكتر «مراد» كرد، گفت: از گريم هنرمندانه مجيد اسكندري تشكر فراوان دارم؛ علاوه بر تلاش‌هاي خودم، گريم كمك زيادي به من كرد تا اين كاراكتر رشد كند. وي افزود: علاوه بر تلاش و خلاقيت‌هاي خودم در ايفاي نقش مراد و گريم هنرمندانه، راهنمايي‌ها و كمك‌هاي سيروس مقدم(كارگردان) و آرامشي كه الهام غفوري(تهيه‌كننده) در پروژه ايجاد كرد، قطعا بي‌تاثير نبود و در نهايت اين مردم هستند كه بايد نمره‌ي نهايي را بدهند.

مظلومي در پاسخ به اينكه چه شد نقش متفاوت «مراد» را در سريال «تا ثريا» پذيرفتيد؟ گفت: به هر حال ايفاي چنين نقشي به نوعي ساختارشكني است؛ من هميشه سعي كردم در ايفاي نقش‌هايم مجزا كار كنم. وي اضافه كرد: ايفاي نقش «مراد» با اين شكل و شمايل و باور آن، در تعامل و گپ و گفت‌هايي كه با سيروس مقدم، الهام غفوري و نويسنده سريال «تا ثريا» داشتيم به وجود آمد كه در نهايت به اين نتيجه رسيديم كه اگر اين كاراكتر داراي چنين خصوصياتي باشد تاثيرگذاري بهتري خواهد داشت؛ ضمن اينكه قصد اين سريال كاملا تراژدي است و وجود چنين كاراكتري كمي به كل روند قصه تلطيف مي‌دهد.

مظلومي در ادامه‌ي گفت‌وگو با ايسنا در پاسخ به اينكه در ايفاي نقش خود در سريال «تا ثريا» آيا بداهه هم داشتيد؟ گفت: تكيه كلام «بنزين مي‌ريزم خودمو آتيش مي‌زنم» و «بي‌شعور و بي‌تمدن» از جمله ديالوگ‌هايي بود كه به صورت ناخودآگاه و بداهه شكل گرفت؛ البته من تكيه ‌كلام‌هاي بداهه را هم از قبل با كارگردان چك مي‌كنم و با موافقت وي آنها را مي‌گويم.

اين بازيگر با توضيح كوتاهي درباره‌ي همكاري با گروه سريال «تا ثريا» به ويژه سيروس مقدم ـ كارگردان ـ يادآور شد: ايفاي نقش در اين سريال چندمين تجربه‌ام با سيروس مقدم به شمار مي‌رود و هميشه وي را به عنوان كارگرداني اثرگذار و برجسته قبول داشتم و دارم؛ مقدم از جمله كارگرداناني است كه علايق عموم را كاملا در دست دارد و هم كارهايي كه مي‌سازد اصولا برهه‌اي از زندگي اجتماعي عمومي است و پيامدها و اهدافي را دنبال مي‌كند كه در نهايت به درد جامعه مي‌خورد. مظلومي در پايان به ايسنا گفت: يكي از مواردي كه در بازيگري مهم است اين است كه بازيگر در جاهايي كه در سناريو حضور ندارد در خيال خودش تصور كند كه الان كجاست و اين زماني اتفاق مي‌افتد كه فيلمنامه كامل باشد.


 با وجود انتقادها از سازمان جاسوسي آمريكا،
 كاترين بيگلو براي فيلم «بن‌لادن» بازيگر گرفت 

با وجود ادعاي اخير جمهوري خواهان آمريكا مبني بر همكاري سازمان اطلاعاتي اين كشور با عوامل فيلم «زندگي بن‌لادن»، فهرست بازيگران اين پروژه جنجالي درحال تكميل است. به گزارش (ايسنا)، «كاترين بيگلو،»‌ كارگردان سرشناس هاليوود كه ساخت پروژه فيلم «زندگي بن‌لادن» را برعهده دارد‌، از «جوئل ادگرتون» به عنوان يكي از بازيگران اصلي فيلم جديدش نام برد.

اين فيلم كه هنوز عنواني براي آن انتخاب نشده است، روز 19 دسامبر سال جاري ميلادي و دقيقا بعد از انتخابات رياست جمهوري آمريكا اكران خواهد شد. به گزارش روزنامه گاردين، «جسيكا چاستين»‌، «مارك استرانگ‌» و «ادگار راميرز» از ديگر بازيگران هاليوود هستند كه مذاكرات با آنها براي بازي در اين پروژه فيلم آغاز شده است. «پيتر كينگ» از جمهوري خواهان آمريكا روز گذشته ادعا كرد كه پنتاگون اطلاعات سري را درباره قتل و دستگيري «بن‌لادن» در افغانستان در اختيار عوامل ساخت اين فيلم گذاشته است. اما «جنيفر يانگ‌ بلاد»، سخنگوي سازمان اطلاعات جاسوسي آمريكا (سيا) در بيانيه‌اي اعلام كرد، اين سازمان طي سال‌هاي گذشته همكاري وسيعي با تهيه‌كنندگان تلويزيون‌، فيلم‌سازان و مستندسازان داشته و ارائه اطلاعات به تيم سازندگان اين فيلم امر غيرطبيعي نبوده است.

در همين حال «كاترين بيگلو» برخي شايعات درباره حمايت ويژه دولت آمريكا از پروژه فيلم «بن لادن» را بي‌اساس خواند. درحاليكه برخي معتقدند دولت «باراك اوباما» قصد دارد از طريق اين پروژه فيلم شانس خود را براي پيروزي در انتخابات رياست جمهوري امسال افزايش دهد، اما «كاترين بيگلو» با رد اين شايعات اعلام كرد هيچگونه دسترسي به مدارك طبقه‌بندي شده درباره مرگ بن لادن ندارد. وي با بيان اينكه فيلم او درباره‌ زندگي و كشته ‌شدن فرمانده القاعده است، گفت اين فيلم نبايد به ‌عنوان يك برگ برنده براي دولت آمريكا در انتخابات رياست جمهوري 2012 تلقي شود. اين فيلم توسط كمپاني كلمبيا پيكچرز آماده نمايش مي‌شود و يك اثر اكشن و دلهره‌آور خواهد بود. «كاترين بيگلو»60 ساله كارگردان معروف هاليوود و همسر سابق «جيمز كامرون» است كه اولين فيلم بلندش را در سال 1982 با نام «خالي از عشق»‌ و نقش‌آفريني «ويليام دفو» ساخت و در ادامه‌ فيلم «نزديك تاريكي» را به پرده‌ سينماهاي جهان فرستاد. «فلز آبي» (1990) و «نقطه شكست» (1991) با بازي «كيانو ريوز» دو فيلم بعدي بيگلو بودند تا اين‌كه در سال 1995 فيلم «روزهاي عجيب» را با فيلم‌نامه‌اي از «جيمز كامرون» ساخت.


 "اينجا شهر ديگري است"تحويل جشنواره شد  

تهيه‌کننده فيلم‌هاي "اينجا شهر ديگري است" و " روزهاي زندگي" از ارائه نسخه اوليه اين آثار به جشنواره فجر خبر داد. سعيد سعدي در اين ارتباط به مهر گفت: تدوين فيلم "اينجا شهر ديگري است" ساخته احمد رضا گرشاسبي به تازگي به پايان رسيد و نسخه اوليه آن را به دفتر جشنواره ارائه کرديم. هم اکنون حدود 50 درصد از صداگذاري توسط محمود موسوي‌نژاد انجام شده است. وي افزود: سعيد انصاري نيز ساخت موسيقي را برعهده دارد. همچنين جلوه‌هاي ويژه رايانه‌اي توسط اميررضا معتمدي در حال انجام است. نسخه‌اي از اين فيلم و فيلم "روزهاي زندگي" به کارگرداني پرويز شيخ‌طادي را روز 16 دي‌ماه به دفتر جشنواره فجر ارائه کرديم. در "اينجا شهر ديگري است" پريوش نظريه(جميله)، هومن برق‌نورد، ميلاد کي‌مرام(رادبه)، عليرضا کمالي‌نژاد(مشعوف)، حسين سليماني (زاعد)، مسعود انتظاري و... به ايفاي نقش‌هاي اصلي مي‌پردازند.


 "آهنگراني" در پاورقي 

«پگاه آهنگراني»، «سحر دولت‌شاهي»، «نازگل نادريان» و «فاطمه نقوي» در نمايشي به کارگرداني احمد کچه‌چيان بازي مي‌کنند.به گزارش فارس، «پگاه آهنگراني»، «سحر دولت‌شاهي»، «نازگل نادريان» و «فاطمه نقوي» در نمايشي به کارگرداني احمد کچه‌چيان بازي مي‌کنند. با نزديک شدن به جشنواره تئاتر فجر، اين نمايش توسط اين کارگردان جوان و بازيگران نامبرده، در حال تمرين است. متن «پاورقي» توسط فواد مخبري، نوشته و در طول تمرين‌ تکميل شده است.

در خلاصه داستان اين نمايش آمده است: طي تغيير جوي بر کره زمين، بالا آمدن آب‌ها و بارندگي‌هاي زياد، تمام زمين را آب مي‌گيرد. در اين بين مردم دو راه براي زندگي دارند يا زندگي روي تنها جزيرة باقيمانده يا رفتن به زير آب و زندگي در اعماق دريا. اما عده‌اي به دنبال جاي ديگري براي زندگاني هستند...


 اسعديان و نگارش "دا" 

تهيه‌کننده سريال "دا"از آماده سازي و نگارش اوليه فيلمنامه اين مجموعه تلويزيوني توسط همايون اسعديان خبر داد.

به گزارش مهر، منوچهر محمدي درباره انجام مراحل نگارش پروژه سريال 36 قسمتي"دا" گفت: طبيعتا در اين کار گام نخست پژوهش وتحقيق در زمينه ابعاد مختلف نگارش اين داستان انجام مي‌شود، چرا که به لحاظ موضوع و قصه‌اي که سريال "دا" در آن مي‌گذرد يعني قبل از شروع جنگ تا انتهاي مقاومت درمقابل ارتش عراق و سقوط بخش غربي خرمشهر را در برمي‌گيرد و به دليل اهميت و موقيعت سوق‌الجيشي خرمشهردرايام جنگ تحميلي اتفاقات بسيار زيادي صورت گرفته که طبيعتا اشراف بر حوادث و اتفاقات به شکل روز به روز و لحظه به لحظه اهميت حياتي و سرنوشت سازي درنگارش فيلمنامه دارد.


 "فقيه سلطاني" و دو سريال آماده پخش 

فقيه سلطاني گفت: دو سريال «خانه خوب» به کارگرداني «عباس مراديان‌» و «‌مثل شيشه‌» به کارگرداني «جواد مزدآبادي‌» را آماده پخش دارم که ‌به‌زودي پخش خواهد شد. «فقيه سلطاني» بازيگر تئاتر، سينما و تلويزيون در گفت‌وگو با فارس ضمن بيان مطلب فوق اظهار داشت‌: به‌زودي در تئاتري ظاهر مي‌شوم که تک‌پرسوناژ است و تا به مرحله اجرا نرسد در مورد آن صحبتي نخواهم کرد.وي افزود: آخرين تئاتري که بازي کردم به نام «بهار و آدم برفي» به کارگرداني ناصح کامگاري بود که در سالن قشقايي مجموعه تئاتر شهر اجرا شد‌.سلطاني درمورد کارهاي تصويري خود گفت: دو سريال اپيزوديک «خانه خوب» به کارگرداني «عباس مراديان‌» و «‌مثل شيشه‌» به کارگرداني «جواد مزدآبادي‌» را آماده پخش دارم که ‌به زودي پخش خواهد شد.


 اخبار هنري 

 رئيس دفتر مقام معظم رهبري :

صدا و سيما فرياد رساي اسلام به گوش جهانيان است

رئيس دفتر مقام معظم رهبري در چهارمين نشست هم انديشي مديران سيما تاکيد کرد : رسانه ملي زبان گويا و برنده اسلام است و فرياد رساي اسلام را به گوش جهانيان مي رساند . به گزارش روابط عمومي سيما ، حجت الاسلام و المسلمين محمدي گلپايگاني تصريح کرد: هيچ مجموعه اي نقش تاثيرگذار صدا و سيما را در جمهوري اسلامي ندارد و اين تکنولوژي در خدمت اسلام و انقلاب اسلامي است.رئيس دفتر مقام معظم رهبري با تاکيد بر اين که مردم ديگر کشورها در بيداري اسلامي از ايران اسلامي الگو مي گيرند ، نقش شبکه هاي صدا و سيما از جمله شبکه العالم را در اين خصوص ستود و با استقبال از افزايش شبکه هاي سيما ابراز اميدواري کرد اين شبکه ها روز به روز توسعه يابد .حجت الاسلام و المسلمين محمدي گلپايگاني خطاب به مديران سيما گفت : فعاليت و خدمات شما در صدا و سيما ذخيره روز قيامت شما است ، با وضو سرکار حاضر شويد و براي اعتلاي حق بکوشيد و فرياد رساي اسلام را به گوش جهانيان برسانيد . وي با اشاره به حضور فراگير تلويزيون در جامعه و خانه هاي مردم ، با تقدير از مديران سيما خواست که برنامه هاي خوبي را براي مردم توليد کنند . حجت الاسلام و المسلمين محمدي گلپايگاني در بخش ديگري از سخنان خود بيان درس هايي از روش ، سيره و اخلاق نبي مکرم اسلام (ص) را مورد توجه قرار داد و با استناد به قرآن کريم و فرمايشي از امير المومنين علي (ع) در فضيلت پيامبر گرامي (ص) گفت: پيامبر حليم ، شجاع ، عادل ، سخي و متواضع ترين مردم و صاحب اخلاق نيکو بود .رئيس دفتر مقام معظم رهبري با تشريح ديگر ويژگي هاي اخلاقي و زندگي سراسر درس خاتم پيامبران (ص) از جوانان خواست که قدردان زحمات و تلاش هاي پدر و مادر خود باشند و به آنها نيکي و احسان کنند .

مهلت ثبت نام در هشتمين جشنواره بين المللي فيلم 100 تمديد شد

دبير اجرايي هشتمين جشنواره بين المللي فيلم 100 خبر داد: مهلت ثبت نام در بخش ملي جشنواره فيلم 100 تا 23دي ماه تمديد شد

به گزارش روابط عمومي هشتمين جشنواره بين المللي فيلم 100، دبير اجرايي جشنواره با اعلام اين خبر گفت: با توجه به استقبال گسترده فيلمسازان و تقاضاي مكرر شركت كنندگان به دبيرخانه ، با تصميم شوراي راهبردي جشنواره، زمان ثبت نام تا پايان روز 23 ديماه و زمان ارسال آثار تا 30ديماه تمديد شد. حامد ميرزاحسيني با اشاره به اينكه ارسال آثار منوط به ثبت نام اينترنتي مي‌باشد افزود: شركت كنندگان در بخش هاي اصلي و جنبي پس از تكميل ثبت نام در سايت جشنواره و دريافت كد عضويت مي توانند آثار خود را ارسال نمايند كه با توجه به ترافيك سايت و استقبال شركت كنندگان ، زمان ثبت نام تا پايان روز جمعه 23 ديماه تمديد شد .وي افزود: همچنين شركت كنندگان در بخش راديويي و بخش تلفن همراه نيز براي ثبت نام تا 23ديماه مي توانند به سايت جشنواره به نشاني مراجعه نمايند. دبير اجرايي جشنواره گفت: با توجه به اينكه پس از پايان مهلت دريافت آثار، فعاليت هيات انتخاب و داوري آغاز خواهد شد، آثاري كه تا 30 ديماه به اين دبيرخانه ارسال شود در بخش انتخاب و داوري شركت داده مي شود. گفتني است هشتمين جشنواره بين المللي فيلم هاي 100 ثانيه اي با شعار سينماي اخلاق به همت حوزه هنري استان تهران و با مشاركت اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران، جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران، راديو اينترنتي ايران صدا، شبكه سه سيما، شهرداري تهران، معاونت اجتماعي نيروي انتظامي، شبكه ifilm ، شبكه جهاني جام جم و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در 4 و 5 اسفند ماه سال جاري در تهران برگزار خواهد شد.

بازبيني بيش از 700 اثر دومين جشنواره ملي فيلم کوتاه حسنات

قوکاسيان: به جشنواره امسال بسيار خوشبين هستيم

هيأت انتخاب، بازبيني و بررسي مجموع 700 اثر رسيده به دبيرخانه اين جشنواره را آغاز کرده است. به گزارش ستاد خبري دومين جشنواره ملي فيلم کوتاه حسنات هيأت انتخاب، بازبيني و بررسي مجموع 700 اثر رسيده به دبيرخانه اين جشنواره را آغاز کرده است. هيأت انتخاب اين دوره از جشنواره کار خود را روز 16 دي ماه سال جاري و با حضور آقايان امير هوشنگ جمشيديان،اميرحسين عشاقي ، محمد طباطبايي، علي اکبر بکتاشيان و آرش رنجبر آغاز کرد.در ادامه اين گزارش زاون قوکاسيان دبير جشنواره در خصوص آثار رسيده گفت: امسال موضوعات فيلم هاي رسيده بسيار با موضوع جشنواره همخواني دارد و به جشنواره امسال بسيار خوشبين هستيم.

مستند سياسي «مهار نشده» وارد شبکه نمايش خانگي شد

فيلم مستند «مهارنشده» ساخته مصطفي رضواني توسط موسسه رسانه هاي تصويري وارد شبکه نمايش خانگي شد.به گزارش روابط عمومي موسسه رسانه هاي تصويري، فيلم «مهار نشده» (Uncontaine) به نويسندگي و کارگرداني «مصطفي رضواني» و تهيه کنندگي «محمد حسن پور» مستندي است که جستجوي يک دانشجوي پاکستاني در ايران سالهاي 2010 و 2011 را روايت مي‌کند. بعد از ترور دو دانشمند هسته‌اي در نوامبر 2010 ميلادي، «محتشم» درگير پرونده اتمي ايران شده و وادار به بررسي اتهام ايران در ساخت سلاح اتمي مي‌شود و….

مراسم رونمايي مستند «مهار نشده» با حضور رييس جمهور و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و جمعي از مقامات کشوري در مهرماه سال جاري در تالار وحدت برگزار شد و در هفته گذشته نيز اين مستند توانست فانوس بلورين بهترين فيلم «جنگ نرم» را در دومين جشنواره فيلم کوتاه، مستند و انيميشن « عمار» از آن خود کند. در اين مستند هفتاد دقيقه اي ، به موضوعات مهم ديگري همچون بيداري اسلامي، سفر تاريخي رييس جمهوري به لبنان و برخي مراسم هاي مذهبي و سنتي در ايران پرداخته شده است.

حضور روابط عمومي مجموعه کاخ هاي نياوران در هفتمين سمپوزيوم بين‌المللي روابط عمومي

هفتمين سمپوزيوم بين المللي روابط عمومي با حضور روابط عمومي هاي 200 سازمان و ارگان دولتي و خصوصي از جمله روابط عمومي مجموعه فرهنگي تاريخي نياوران 18 و 19 دي در مرکز همايش هاي برج ميلاد برگزارشد.به گزارش روابط عمومي مجموعه فرهنگي تاريخي نياوران اين سمپوزيوم با عنوان "روابط عمومي سرآمد و شاخص هاي سرآمدي در روابط عمومي" و 4 هدف «ارتقاي بينش، دانش و توسعه مهارت دست‌اندرکاران روابط عمومي‌ها»، «ايجاد رقابت سالم و رشد حوزه‌هاي علمي و تئوري روابط عمومي»، «نمايش دستاوردها و فعاليت‌هاي روابط عمومي‌ها در قالب نمايشگاه» و «نوآوري علمي و کمک به جنبش نرم‌افزاري" در حوزه روابط عمومي برگزار شد.هفتمين سمپوزيوم بين‌المللي روابط عمومي كه بزرگترين گردهمايي مسئولين، استادان و كارشناسان روابط عمومي در كشور است با حضور دکتر تقي پور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، نمايندگان مجلس، جمع کثيري از اساتيد، پيشکسوتان و مديران ارشد روابط عمومي‌هاي كشور برگزار شد تا آخرين دستاوردهاي علم روابط عمومي كشور براي همگان ارائه شود.

در بخشي از اين مراسم دكتر "جوانا مكدول"، رييس انجمن بين المللي روابط عمومي در پيامي اظهار داشت: پيشرفت هاي قابل توجهي در بعد تئوري و ابعاد علمي روابط عمومي در دهه هاي گذشته رخ داده است و روابط عمومي بعد از بلوغ تكنيكي به فرآيند مديريت استراتژيك تبديل شده است. در اين پيام آمده است: انجمن بين المللي روابط عمومي معتقد است كه اين تغييرات مي تواند ساختارها و زيرساختارهاي روابط عمومي را مستحكم و قوي كند و همچنان نتايج سودمندي را رقم بزند. رييس انجمن بين المللي روابط عمومي در اين پيام گفت: روابط عمومي سرآمد كامل ترين و پيشرفته ترين مدل روابط عمومي است. لازم به ذكر است در حاشيه برگزاري اين سمپوزيوم از كتاب، مقاله، پايان‌نامه و رساله‌ برتر اين حوزه رونمايي و از استادان و دانشجويان برتر، مديران ارتباط گستر و برگزيدگان جشنواره برترين‌هاي روابط عمومي در سطوح ملي و استاني تقدير شد.

در ادامه همکاري هاي مجموعه تماشاخانه ايرانشهر؛

سي امين جشنواره بين المللي تئاتر فجر در ايرانشهر برگزار مي شود

مجموعه تماشاخانه ايران شهر از 10 بهمن ماه سال جاري ميزبان سي امين جشنواره بين المللي تئاتر فجر خواهد بود.به گزارش روابط عمومي و اموربين الملل مجموعه تماشاخانه ايران شهر، همزمان با برگزاري سي امين جشنواره تئاتر فجر و از نيمه نخست بهمن ماه، تالارهاي نمايشي و فضاي نمايشگاهي مجموعه ايرانشهر و بخشي از گالري ها و همچنين تالار استاد انتظامي خانه هنرمندان ايران ميزبان بخش هاي مختلف سي امين جشنواره بين المللي تئاتر فجر خواهد بود. اين خبر مي افزايد: سي امين جشنواره بين المللي تئاتر فجر از 5 تا 22 بهمن ماه سال جاري در 14 بخش چشم انداز، کارگاه هاي آموزشي و نشست هاي تخصصي بين الملل، توليد نمايشنامه و نمايش نامه خواني، راديو تئاتر، مناطق، خياباني، بازار تئاتر، پژوهش، عکس و پوستر، نگاه ويژه، مرور، مسابقه ايران و مسابقه بين الملل برگزار مي شود.گفتني است، نمايش "شرق، شرق است" به کارگرداني مسعود رايگان نيز از هفته نخست بهمن ماه اجراهاي خود را در مجموعه تماشاخانه ايران شهر آغاز خواهد کرد.


 يادداشت 

 به بهانه ي جشنواره ي جام جم

آسيب شناسي فيلم نامه هاي فيلم هاي تلويزيوني

علي فرزين فرد - فيلم نامه نويس

جشنواره آثار تلويزيوني جام جم ، فرصتي را فراهم کرد تا بار ديگر آسيب شناسي توليد فيلم هاي تلويزيوني مطرح شود و هنرمندان و مديران رسانه، هر کدام از نظر گاه خود به بيان ظرفيت ها و محدوديت هاي توليد اين آثار بپردازند. هنوز و همچنان ، بسياري از دست اندر کاران توليد تله فيلم و مديران سيما ، مشکل فيلم نامه را مهم ترين مشکل معرفي مي کنند و در پي چاره جويي براي آن هستند.مشکل فيلم نامه به اذعان کارشناسان و منتقدان نه تنها مشکل جدي فيلم‌هاي تلويزيوني ، بلکه معضل اساسي آثار سينمايي کشور نيز قلمداد مي‌شود و بديهي است تا حل نهايي اين مشکل انتظار شکوفايي و درخشش کامل آثار تلويزيوني و سينمايي ، انتظاري بيهوده است.در مقايسه اي مختصر و سريع بين روند فيلم نامه نويسي در کشورمان با کشورهاي پيشرفته در حوزه ي سينما و تلويزيون ، پاره اي از تفاوت هاي اساسي ديده مي شود که شايد بررسي آنها بتواند راز عقب ماندگي فيلم نامه نويسي ما را آشکار کند و ما را براي رسيدن به استاندارد هاي بالاتر در اين حوزه ياري نمايد.

اولين تفاوت آشکار در فيلم نامه نويسي ما با فيلم نامه نويسي روز دنيا ، مبحث اقتباس است.اگر در کشور ما اقتباس کردن استثنا و اقتباس نکردن قاعده است در صنعت سينما و تلويزيون دنيا اين نسبت بر عکس است.اين امر در فيلم ها و سريال هاي تلويزيوني هم صدق مي کند.معمولا هر گاه که در سينما ي ما مبحث اقتباس مطرح مي شود عده اي بلافاصله با بيان اين مسئله که ادبيات داستاني ما دچار ضعف است و داستان کوتاه يا رماني که قابليت اقتباس سينمايي و تلويزيوني را داشته باشد نداريم يا کم داريم ، نسبت به امکان اقتباس ايجاد ترديد مي کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته