جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/09/22 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - چهارشنبه نسخه شماره 2651


بازسازي گذرهاي بافت تاريخي کاشان


کوتاه و خواندني


بسيج سازندگي مجري طرح هاي دولتي در کوتاه ترين زمان


آغاز عمليات واگذاري اراضي محدوده کشت و صنعت پارس و مغان به عشاير


  بازسازي گذرهاي بافت تاريخي کاشان  

کاشان - خبرنگار آفرينش
شهردار کاشان از احيا» و مرمت 17 گذر در بافت تاريخي اين شهر خبر داد.
مهندس سيد حسين طباطبايي با مهم شمردن شهر تاريخي کاشان به عنوان يک شهر باستاني و کهن که خاستگاه تمدن بشري است ، مرمت ، احيا» و بهسازي آثار و ابنيه تاريخي اين شهر را يک ضرورت دانست.
شهردار کاشان افزود : بافت فرسوده و قديمي شهر کاشان با تصويب چارت جديد شهرداري به صورت سه منطقه "يک"، "دو" و "بافت تاريخي کاشان" تدوين و به تصويب استانداري رسيده و هم اکنون مراحل نهايي خود را در وزارت کشور طي مي کند .
مهندس طباطبايي افزود : از آنجا که شهر کاشان به روي 15 گسل تعريف شده قرار دارد ، لذا توجه مديران شهري به مرمت و بهسازي بافت فرسوده حائز اهميت مي باشد که در اين راستا شهرداري کاشان اقدام به مرمت و بهسازي 17 گذر نموده است.
به گفته وي ، بايد مبلغي به عنوان بودجه تعمير و مرمت بافت تاريخي اختصاص يابد . اما از آنجا که شهرداري يک نهاد مردمي است و خود شهرداري مکلف به تامين بودجه مي باشد لذا تمام شهرداري ها با اين مشکل مواجه هستند.
وي گفت : تحقق کامل بودجه توسط شهرداري ها زماني اتفاق مي افتد که مبلغ قانون تجميع عوارض که از سوي کارخانجات و شرکت ها به خزانه پرداخت مي شود در شهر کاشان هزينه شود که متاسفانه اينگونه نيست.


 کوتاه و خواندني 


 اخبار کوتاه از آذربايجان غربي

افزايش 58 درصدي تصادفات در جاده ها
اروميه- خبرنگار آفرينش
از ابتداي سال جاري تاکنون بيش از 600 نفر در جاده هاي فرعي و روستايي استان آذربايجان غربي جان باخته اند که اين رقم نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته 58 درصد افزايش داشته است .
مسئول اطلاع رساني فرماندهي انتظامي آذربايجان غربي ضمن بيان اين مطلب در جمع خبرنگاران رسانه هاي گروهي ، عدم بازگشايي و تعريض مسيرها ، عدم نصب سرعت گير در خروجي روستاها و عدم حضور پليس را ، از جمله دلايل افزايش آمار کشته شدگان جاده هاي فرعي و روستايي در استان ذکر کرد .
سرگرد رضايي ، همچنين با اشاره به اينکه در هفته گذشته طي 8 فقره تصادف جاده اي 11 نفر فوت کرده اند افزود : يک مورد از اين تصادفات در محور سلماس ، در اثر تصادف يک کاميون با يک دستگاه اتوبوس صورت گرفته که در اين حادثه 9 نفر زخمي شدند.  وي در بخش ديگري از سخنان خود از اجراي عمليات هاي مشترک مامورين انتظامي استان با يگان هاي مرزي کشور ترکيه خبر داد و تصريح کرد : در نتيجه يک عمليات 48 ساعته در مرزهاي استان 90 هزار ليتر مواد سوختي قاچاق از 50 دستگاه خودرو کشف و ضبط شده است .

استاندار آذربايجان غربي: براي جلوگيري از گسترش سکونتگاه هاي                      غير رسمي اين مناطق بايد تحت حمايت دولت قرار گيرند
رسميت دادن به مناطق اسکان غير رسمي با واگذاري سند به آنها باعث مي شود مردم اين مناطق احساس مسئوليت بيشتري در قبال مسائل اجتماعي ، اقتصادي و فرهنگي داشته باشند .
استاندار آذربايجان غربي در جلسه ستاد توانمندسازي و ساماندهي سکونتگاه هاي غير رسمي که با حضور مديران دستگاه هاي اجرايي در محل استانداري برگزار شد با بيان اين مطلب اظهار داشت: براي عملي کردن اين طرح امتيازات آب ، برق ، تلفن و گاز بايد به آنها اعطا» شود و حتي خانواده هاي کم درآمد هم مي توانند به صورت قصدي هزينه امتيازات را پرداخت کنند و در قبال واگذاري امتيازات ، اين افراد بايد همچون شهروندان معمولي عوارض و ماليات پرداخت کنند . وي توانمندسازي دستگاه هاي اجرايي استان براي اجراي طرح هاي زير بنايي در روستاها را ، يکي ديگر از راهکارهاي جلوگيري از گسترش مناطق اسکان غير رسمي دانست و خاطر نشان کرد : بايد با فراهم کردن ساز و کارهاي لازم از مهاجرت روستائيان به شهرها جلوگيري شود .

ظرف سه ماه آينده صورت مي گيرد ;
افزودن 40 دستگاه اتوبوس به ناوگان مسافربري
از آغاز اجراي طرح نوسازي ناوگان مسافربري آذربايجان غربي تاکنون 120 دستگاه اتوبوس جديد به متقاضيان واگذار شده است .
مدير کل حمل و نقل و پايانه هاي آذربايجان غربي ، با اشاره به اجراي طرح نوسازي ناوگان مسافربري استان از سال 81 گفت : در اين مدت 179 دستگاه اتوبوس فرسوده از رده خارج و 120 دستگاه اتوبوس جديد با اعتباري بالغ بر 40 ميليارد ريال جايگزين آنها شده است .
طالبي ، با اشاره به اينکه در حال حاضر 581 دستگاه اتوبوس مسافربري با عمر ميانگين 13 سال در ناوگان مسافربري آذربايجان غربي در حال فعاليت هستند ، افزود : تا پايان سال جاري 40 دستگاه اتوبوس جديد با پرداخت 41 ميليارد ريال تسهيلات از اعتبارات طرح هاي زودبازده اقتصادي به ناوگان مسافربري استان اضافه خواهد شد . وي همچنين از اجراي 1800 طرح در زمينه صنعت حمل و نقل استان خبر داد و گفت : احداث و تجهيز شرکت هاي حمل و نقل و خريد وسائط نقليه از جمله اين طرح ها هستند که با 600 ميليارد ريال تسهيلات اجرا مي شوند .

اجراي طرح تامين مسکن افراد کم درآمد
تا پايان سال جاري ، 850 واحد مسکوني استيجاري در استان آذربايجان غربي به بهره برداري مي رسد .
مدير کل سازمان مسکن و شهرسازي استان در جلسه شوراي اداري شهرستان چالدران با اعلام اين خبر گفت : در حال حاضر 2150 واحد مسکوني استيجاري با پيشرفت فيزيکي 30 الي 95 درصد و با اعتباري بالغ بر 140 ميليارد ريال از محل اعتبارات ملي و استاني در دست اجراست که 850 واحد آن تا پايان سال جاري مورد بهره برداري قرار مي گيرد . 
تقي زاده ، از اجراي طرح تامين مسکن براي افراد کم درآمد و محروم در استان در آينده اي نزديک خبر داد و گفت : اين طرح در شهرهاي زير 150 هزار نفر جمعيت براي افراد محروم و کم درآمد و فاقد خانه که تا به حال از تسهيلات مسکن بهره مند نشده اند در قالب تشکيل تعاوني هاي کارمندي ، کارگري ، محلي و واگذاري زمين رايگان به صورت اجاره 99 ساله اجرا خواهد شد . وي همچنين از احداث 6 هزار واحد مسکوني در سال آينده خبر داد و گفت : اين تعداد واحد مسکوني که جزو مصوبات هيئت دولت در استان است پس از احداث به صورت اجاره اي يا مشارکتي به افراد واجد شرايط واگذار خواهد شد .

پايان اولين مرحله طرح شناسايي و اصلاح فرايند دستگاه هاي اجرايي
براي اصلاح روش هاي مديريتي در نظام اداري بايد نخست رفتارها را اصلاح کرد .
استاندار آذربايجان غربي در مراسم اختتاميه مرحله اول طرح شناسايي ، مستند سازي و اصلاح فرايند دستگاه هاي اجرايي استان و آغاز به کار مرحله دوم اين طرح که در سالن اجتماعات مرکز آموزش و پژوهش سازمان مديريت و برنامه ريزي استان در اروميه برگزار شد ، با بيان اين مطلب افزود: چگونگي برخورد با ارباب رجوع با رعايت حفظ کرامت و فعاليت متکي بر اخلاق ، انصاف و وجدان مي تواند بزرگ ترين تحول را در نظام اداري ايجاد کند .
قرباني ، با اشاره به اينکه براي بهبود و اصلاح روش ها بايد روش هاي منسوخ و کهنه را کنار گذاشت ، بر آموزش و برنامه ريزي هاي اصولي مديران تاکيد کرد . وي تشکيل تيم هاي مشترک دستگاه هاي اجرايي براي شناسايي و حذف روش هاي کهنه ، شناسايي گلوگاه ها و مشکلات ، حذف مراحل تشريفاتي سيستم اداري و اصلاح روش هاي درون سازماني را ، مهم ترين راهکار ايجاد نظام پيشرفته اداري عنوان کرد.
حق جو ، رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي استان آذربايجان غربي هم در اين مراسم با اشاره به اينکه مرحله اول طرح شناسايي ، مستندسازي و اصلاح فرايندهاي دستگاه هاي اجرايي با شرکت 41 دستگاه اجرايي استان از 20 ارديبهشت ماه آغاز شده ، گفت : در اين مرحله 948 روش مستندسازي شده که در مرحله دوم تعدادي از اين طرح ها به صورت آزمايشي اجرا خواهد شد .
گفتني است : مرحله دوم طرح شناسايي ، مستند سازي و اصلاح فرايند دستگاه هاي اجرايي استان تا پايان سال جاري ادامه مي يابد .

احداث 10 سيلوي جديد با مشارکت بخش خصوصي
مدير کل شرکت غله و خدمات بازرگاني منطقه 8 کشور در خوي گفت : با همکاري بخش خصوصي عمليات احداث 10 سيلوي جديد آغاز شده است که با بهره برداري از آنها انبارهاي غير استاندارد ذخيره گندم در استان حذف خواهد شد .
بساطي ، از اجراي طرح غني سازي آرد در آذربايجان غربي هم خبر داد و گفت : اين کار در چارچوب طرح کيفيت بخشي به پخت نان صورت مي گيرد و به اين منظور با نصب دستگاه هاي ريزمغذي در کارخانه هاي آردسازي مواد مفيدي مانند يد ، آهن و روي به آرد اضافه خواهد شد و ارزش غذايي نان پخت شده بالا خواهد رفت .
وي با اشاره به خالي ماندن 60 درصداز ظرفيت کارخانه هاي آردسازي استان گفت : اين کارخانه ها مي توانند با تهيه گندم به قيمت بازار براي صادرات ، آرد توليد کنند .
مدير کل شرکت غله و خدمات بازرگاني منطقه 8 کشور با اشاره به پرداخت نقدي بهاي گندم خريداري شده از کشاورزان استان در سال جاري اظهار داشت : اين روند در سال هاي آتي هم ادامه خواهد داشت .


 آغاز طرح کنترل ترافيک ويژه زمستان در کرمان

کرمان - خبرنگار آفرينش
طرح کنترل ترافيکي ويژه زمستان توسط پليس راه فرماندهي انتظامي در استان کرمان آغاز شد .
سرهنگ چناران جانشين فرماندهي انتظامي استان کرمان در آغاز مراسم اجراي طرح ترافيکي ويژه زمستان بر ارائه خدمات رساني نيروي انتظامي به شهروندان تاکيد کرد و افزود : پليس در راستاي رضايت و رفاه شهروندان گام برمي دارد .
سرهنگ غفوريان فرمانده پليس راه فرماندهي انتظامي استان کرمان نيز طي مصاحبه اي در تشريح اين طرح گفت : طرح ترافيکي ويژه زمستان از 15 آذر ماه تا 15 اسفند ماه سال جاري با استفاده از تمام توان ستادي و عملياتي پليس راه و با تجهيزات کامل در سطح جاده هاي استان اجرا مي شود .
فرمانده پليس راه گفت : طرح کنترل ترافيکي ويژه زمستان در راه هاي کوهستاني مرتفع ، برف گير و گردنه هاي حساس و مهم استان اجرا مي شود .

همايش تجليل از کتابداران در اسلامشهر

اسلامشهر - خبرنگار آفرينش
همايش تجليل از کتابداران شهرستان اسلامشهر با حضور شخصيت هاي برجسته فرهنگي ، اجتماعي و اهالي کتاب در چهاردانگه برگزار شد .
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي اسلامشهر ، در اين مراسم وزيرنيا فرماندار اسلامشهر بر لزوم توجه هر چه بيشتر مسئولان بالاخص شهرداران و شوراي شهر براي ايجاد و تجهيز کتابخانه  اشاره کرد و گفت : اسلامشهر با جمعيتي تقريبي 447 هزار نفر يکي از بزرگ ترين مراکز حاشيه نشين کشور مي باشد که کمبود فضاهاي فرهنگي بر مشکلات آن افزوده است .
وي گفت : مهم ترين دغدغه مسئولان مي بايستي ايجاد فضاي فرهنگي و کتابخانه اي باشد . چرا که توسعه فضاي فرهنگي بر ميزان کاهش جرم و ناهنجاري اجتماعي تاثير بسزايي دارد .
گفتني است : در اين مراسم از کتابداران و کساني که در طول برگزاري نمايشگاه هاي کتاب سلامشهر و چهاردانگه فعاليت داشتند ، با اهدا» جوايز نفيس و لوح سپاس تقدير به عمل آمد .
شايان ذکر است : نمايشگاه هاي کتاب امسال متفاوت با سال هاي گذشته در دو نقطه اسلامشهر و چهاردانگه با بيش از پنج هزار عنوان کتاب و 25 درصد تخفيف از استقبال بسيار خوبي برخوردار بود .

جلسه توجيهي آموزشي انتخابات
 شهرستان دماوند برگزار شد

رودهن - خبرنگار آفرينش
جلسه توجيهي آموزشي انتخابات با حضور فرماندار شهرستان ، نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي و جمعي از نمايندگان فرمانداري و اعضاي منتخب ناظر بر صندوق ها و شعب اخذ راي در حسينيه شهرک اماميه برگزار شد .
در اين نشست ، فرماندار شهرستان دماوند بر حضور آحاد مردم در انتخابات به عنوان يک تکليف شرعي تاکيد کرد .
عليرضا فخاري ، فراهم آوردن شرايط انتخابات و حضور در آن را از نگاه اعتقادي نوعي تکليف دانست و افزود : راي دهندگان و ناظران مکلف بر انجام وظيفه شرعي خود هستند . وي ، نظارت و کنترل انتخابات را به عنوان يک فرضيه الهي براي حفاظت از حقوق مردم مورد توجه قرار داد .
فرماندار دماوند با تقدير از زحمات هيات هاي اجرايي در تائيد صلاحيت ها در اين رابطه اظهار داشت : شاخص تائيد صلاحيت ها گرايش سياسي نبوده و سعي شده تا افراد برحسب اعلام نظر مراجع چهارگانه سابقه و شايستگي تائيد شوند . سيداحمد رسولي نژاد نماينده مردم شهرستان دماوند تصريح کرد : بررسي صلاحيت داوطلبان در اين دوره با دقت بيشتري انجام شده و سلامت و تعهد اشخاص از ملاک هاي اين بررسي ها بوده است . در ادامه جلسه رهنمافر رياست هيات نظارت شوراي نگهبان شهرستان دماوند و کريم حاج نايبي بخشدار رودهن به بيان موارد آموزشي جهت اجراي صحيح انتخابات توسط نمايندگان فرمانداري پرداختند .

توسط دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان صورت گرفت ;
ساخت بتون آسفالت بازيافتي
همدان - خبرنگار آفرينش
به گزارش خبرنگار آفرينش ، دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان با استفاده از زباله هاي شهري ، بتون آسفالت اختراع کردند .
اين بتون آسفالت که پس از پيگيري و تلاش مستمر يک گروه سه نفره از دانشجويان ، پس از هشت ماه تلاش و پيگيري ساخته شده ، داراي خواصي مانند کم کردن صداي وسائط نقليه ، عدم نفوذپذيري آب به سطح پايين آسفالت ، استحکام بالا ، قابليت رنگ پذيري و همچنين پاکسازي محيط زيست از زباله ها و آلاينده هاي شهري است .
رضا مهرجو يکي از اعضا» اين گروه در گفت و گو با خبرنگار آفرينش گفت : ما از زماني که متوجه شديم در بازيافت آسفالت هاي شهري آنها را مجددا با قير مخلوط مي کنند و مورد استفاده قرار مي دهند به فکر احيا کننده بهتري نسبت به قير افتاديم که هم از لحاظ هزينه به صرفه باشد و هم محيط زيست را کمتر آلوده کند . ما زباله هاي شهري اعم از شيشه ، پلاستيک ، لاستيک و ... را به عنوان احياکننده به آسفالت بازيافتي افزوديم که خوشبختانه نتيجه مثبت بود و ما ترکيبي به دست آورديم که نه تنها بر اساس آزمايشات متعدد بلکه در واقعيت هم قابليت هاي فراوان و بهتري نسبت به آسفالت هاي معمولي دارد .
وي افزود : اين آسفالت به خاطر استحکام بالايي که دارد مورد استفاده فرودگاه هاي کشور جهت استفاده در باند فرودگاه قرار گرفته است .
گفتني است : اين گروه مخترع به نام هاي مرجان دارابي دانشجوي محيط زيست ، رضا مهرجو دانشجوي رشته عمران و مهدي سلماني پور دانشجوي رشته حسابداري دانشگاه آزاد اسلامي واحد همدان توانسته اند اختراع خود را در سازمان ثبت اختراعات کشور به نام خود ثبت کنند .

آغاز برداشت گل از سطح 360 هکتار
 از باغ هاي دزفول


دزفول - خبرنگار آفرينش
با شروع فصل برداشت گل از گلخانه هاي شهرستان دزفول برداشت گل از 360 هکتار گلستان هاي اين منطقه آغاز شد .
سيدعبدالحسين حکيم مدير عامل شرکت تعاوني گل و گياه دزفول با اشاره به زمان برداشت گل در دزفول افزود : برداشت گل هاي رز و مريم آغاز شده و تا فروردين ماه سال آتي نيز ادامه دارد . وي گفت : پيش بيني مي شود در سال جاري بالغ بر 40 ميليون شاخه انواع گل زينتي از سطح گلخانه هاي منطقه برداشت شود .وي گفت : روزانه بالغ بر 400 هزار شاخه گل از گلخانه ها برداشت شده و عمده گل هاي منطقه تا پايان بهمن ماه برداشت مي شود .وي عمده بازار مصرف گل دزفول را تهران اعلام کرد و افزود : با توجه به شرايط و اقليم مناسب کشت گل در منطقه در حال حاضر شهرستان دزفول 95 درصد گل توليدي در استان را توليد مي کنند . به گفته وي احداث پايانه گل و گياه دزفول زمينه اي مناسب براي صادرات گل و گياه دزفول به بازارهاي مصرف خارجي است .


 بسيج سازندگي مجري طرح هاي دولتي در کوتاه ترين زمان 

سمنان - خبرنگار آفرينش
سرهنگ حسن  سعدالدين رئيس سازمان بسيج سازندگي منطقه سمنان گفت : طبق              بند (ط) تبصره 9 قانون بودجه سال جاري کشور ، سازمان بسيج سازندگي و رده هاي تابعه را به عنوان مجري طرح هاي دولتي و عمومي معرفي کردند . تفاهم نامه هايي با دستگاه هاي مختلف امضا شده که موجب همکاري با دولت و دستگاه هاي مرتبط و تامين نيروي مورد نياز و اجراي کار با کميت و کيفيت بالا و حتي الامکان در کوتاه ترين زمان ممکن با هزينه کمتري انجام دهد تا ساير دستگاه ها و سازمان هاي دولتي از بسيج سازندگي الگو بگيرند .
از مهم ترين وظايف بسيج سازندگي کار فرهنگي و غني سازي اوقات فراغت جوانان به خصوص دانش آموزان دبيرستاني و دانشگاهي که در طرح شرکت مي کنند ، مي باشد . 
سعدالدين گفت : عرصه هاي فعاليت طرح شامل 6 عرصه بهسازي و زيباسازي و مرمت مدارس منابع طبيعي و آبخيزداري ، خدمات بهداشتي و درماني ، خدمات عمراني و آباداني روستايي ، خدمات علمي آموزشي ، خدمات حمايتي است و از اهداف اين طرح مي توان به غني سازي اوقات فراغت جوانان در عرصه هاي سازندگي ، رسيدگي به مناطق محروم و سازندگي کشور و خدمات رساني به مناطق محروم و روستاها ، کمک به دولت در امر سازندگي کشور (محروميت زدايي ، توسعه و اشتغال ، کاهش و صرفه جويي دروقت و هزينه) اشاره کرد .
وي اجراي اين طرح را که به صورت کوتاه مدت و زودبازده و به طور عمومي و عام المنفعه اجرا خواهد شد ،  باعث گسترش و فراگير شدن اين طرح و حفظ ، تثبيت و منزلت بسيج عنوان کرد .
وي از ديگر اهداف طرح بسيج سازندگي ، اجراي فرامين و رهنمودهاي مقام معظم رهبري مبني بر بسيج جوانان در سازندگي کشور ، استمرار ارزش هاي بسيجي و انتقال آن به ميدان هاي کار و تلاش و سازندگي ، تسريع و گسترش در انجام طرح هاي سازندگي و رسيدن به مناطق محروم ، ارتقا» سطح علمي و فني جوانان در زمينه سازندگي کشور ، کاهش هزينه و کمک به دولت در توسعه سازندگي معنوي و مادي بيان کرد . بسيج سازندگي با ايجاد محيطي سالم شاداب و بانشاط براي جوانان در عرصه هاي کار و فعاليت ، باعث روحيه تعاون و همکاري و مشارکت پذيري در بين جوانان و ايجاد ارتباط با روستائيان شده و در فعاليت هاي عمراني و زيربنايي با حضور گسترده و پرشور جوانان در عرصه هاي سازندگي تسريع شده است .
بسيج سازندگي از سال 1379 به دستور مقام معظم رهبري به منظور استفاده از نيرو و نشاط جوانان در امر سازندگي و اوقات فراغت فراهم شده که تاکنون در عرصه هاي مختلف اعم از جهاد کشاورزي ، منابع طبيعي و آبخيزداري ، آموزش و پرورش ، کميته امداد ، محيط زيست ، بهداشت و درمان ، نيروي انتظامي و ... فعاليت داشته و اقشار مختلف دانش آموز ، دانشجو و ساير افراد از تحصيلات مختلف را ليسانس ، ديپلم  و حتي کساني که فقط در حد خواندن و نوشتن سواد دارند در اين سازمان فعاليت مي کنند .


 آغاز عمليات واگذاري اراضي محدوده کشت و صنعت پارس و مغان به عشاير  

اردبيل - خبرنگار آفرينش
رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل گفت : عمليات واگذاري اراضي محدوده کشت و صنعت پارس و مغان به عشاير آغاز شد .
ناصر توکلي در جلسه کارگروه آب و کشاورزي و منابع طبيعي اردبيل گفت : حدود 10 هزار هکتار اراضي کشت و صنعت پارس مغان در قالب زراعت به صورت 3/5 هکتار براي هر نفر به عشاير واگذار مي شود .
وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به طرح اسکان عشاير گفت : ما نمي توانيم عشاير را بدون فراهم کردن زمينه و زيرساخت  ها اسکان دهيم. توکلي افزود : در صورت افتتاح پمپاژ فتحعلي - سد عمارت و خداآفرين زمينه براي اسکان عشاير فراهم خواهد شد .
رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان اردبيل تصريح کرد : اميدواريم تا پايان برنامه چهارم توسعه عشاير را اسکان دهيم .


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
گزارش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته