جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/09/22 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - چهارشنبه نسخه شماره 2651


عصاره چاي آفتاب سوختگي را درمان مي کند


توليد واکسن هپاتيت B در ايران


حس بويايي نشانگر علا ئم بيماري هاي رواني قبل از بروز است


کوتاه و خواندني


 عصاره چاي آفتاب سوختگي را درمان مي کند  

يافته هاي حاصل از يک مطالعه جديد نشان مي دهد استفاده از عصاره  چاي بر روي پوست به ترميم آسيب ناشي از تابش                       اشعه هاي مختلف کمک مي کند.
تاثير مفيد اين عصاره در مقايسه با نقش آن در ايجاد التهاب بيشتر است.
دکتر پاجونک نويسنده اين مطالعه گفت: ايجاد وقفه در پرتو درماني به خاطر آثار سمي آن بر پوست مي تواند نتيجه درمان سرطان را به مخاطره بياندازد.
به گفته پاجونک، عصاره چاي يک داروي سنتي در درمان آفتاب سوختگي است.
وي تاثير عصاره چاي در درمان آسيب پوستي ناشي از پرتودرماني را موفقيت آميز توصيف کرد و افزود اطلاعاتي علمي که علت اثربخشي اين ماده را نشان دهد وجود ندارد.
در اين  مطالعه  محققان تاثير عصاره هاي چاي سبز يا سياه را بر روي  60 بيمار مبتلا به آسيب پوستي ناشي از پرتو درماني بررسي کردند. اين بيماران به سرطان هايي در ناحيه سر و گردن مبتلا بودند. اين تحقيق نشان داد درمان با عصاره چاي چاي سبز و سياه به ترميم پوست کمک مي کند.
منبع: رويترز


 توليد واکسن هپاتيت B در ايران  

مدير کل نظارت بر امور دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت اعلام کرد: واکسن هپاتيت B تا يکماه آينده در انستيتو پاستور ايران توليد مي شود.
 محمدرضا فاضلي گفت: واکسن هپاتيت B اکنون در انستيتو پاستور ايران به مرحله توليد رسيده است اما براي توليد انبوه آن براي مصرف داخلي سفارش مواد اوليه از کوبا داده شده است و با ورود اين مواد، توليد انبوه اين واکسن در کشور آغاز مي شود.
وي ادامه داد: بر اساس اطلاعات موجود انسيتو پاستور ايران از يک ماه آينده هر ماه حدود يک ميليون دز واکسن هپاتيت B در کشور توليد خواهد کرد و قرار است در طرح واکسيناسيون سراسري جوانان دبيرستاني و پيش دانشگاهي عليه هپاتيت B که اواخر امسال انجام مي شود از واکسن داخلي هم استفاده شود اما با توجه به حجم بالاي نياز به اين واکسن در اين طرح، بخش اصلي واکسيناسيون با واکسن خارجي انجام مي شود.
به گزارش فارس کامران باقري لنکراني، وزير بهداشت پيش از اين با اعلام اجراي طرح واکسيناسيون جوانان عليه هپاتيت B در کشور تا آخر امسال گفته بود:  در حال حاضر همه کودکان زير 12 سال عليه بيماري هپاتيت B واکسينه شده اند اما در گروه جوانان و نوجوانان گروههايي هستند که هنوز تحت واکسيناسيون اين بيماري قرار نگرفته اند که هدف از اجراي اين برنامه تکميل طرح واکسيناسيون اين بيماري در کشور است.
به گفته وي در اين طرح امسال با استفاده از تجارب جهاني جوانان 17 و 18 ساله که عموما در سالهاي آخر دبيرستان هستند تحت پوشش واکسيناسيون هپاتيت B قرار مي گيرند و هدف از اجراي اين طرح پيشگري از بروز اين بيماري در بين جوانان به خصوص با توجه به وجود رفتارهاي جنسي پر خطر در اين گروه است.
بيماري هپاتيت B مانند ايدز از طريق سرنگ آلوده مشترک و رابطه جنسي غير ايمن انتقال مي يابد.


  حس بويايي نشانگر علا ئم بيماري هاي رواني قبل از بروز است 

پژوهشگران مي گويند آزمايش حس بويايي مي تواند در تشخيص بيماريهاي رواني قبل از بروز علايم آن کمک کند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، محققان استراليايي بين کاهش حس بويايي و ابتلا به اختلالاتي نظير اسکيزوفرني و اختلال وسواسي ارتباطي را کشف کرده اند.
اما به گفته اين محققان اين آزمايش فعلا تنها مکمل ساير آزمايشهاست و طي سالهاي آينده به تنهايي براي پيش بيني بروز مشکلات رواني کافي نيست.
در يک تحقيق به  81داوطلب که در معرض ابتلا به اختلالات رواني بودند  40کارت نشان داده شد که مي بايست بوي آنها را با فهرستي از چهار بو نظير پرتقال، قهوه، گل رز و بنزين مطابقت دهند. محققان دريافتند کساني که بعدها به يک اختلال رواني دچار شدند در تشخيص بيش از نيمي از بوها مشکل داشتند.
در افرادي که علايم بيماري هنوز ظاهر نشده است اين آزمايش توانست وجود نقص در رشد و نمو طبيعي را نشان دهد.
اين آزمايش مي تواند به تشخيص اختلالات مغزي مانند آلزايمر و پارکينسون کمک کند. 


 کوتاه و خواندني 


طي دو ماه اخير 50 تن نمک  فاقد
 پروانه ساخت جمع آوري شده است

وزارت بهداشت از ابتداي مهرماه سال جاري تا کنون نزديک به 50 تن نمک فاقد تصفيه و بدون پروانه ساخت از سطح عرضه جمع آوري و از چرخه مصرف انساني خارج شده است. به گزارش روابط عمومي وزارت بهداشت ،استفاده از نمک هاي غير تصفيه به دليل وجود مواد نامحلول و محلول از قبيل سولفات ها، ساير املاح، فلزات سنگين و وجود ذرات شن، موجب مشکلات و مخاطرات بهداشتي شده و سلامتي مصرف کنندگان را به خطر مي اندازد. بر اساس اين بخشنامه، مصرف نمک هاي غير تصفيه و سنگ نمک براي خيساندن برنج در مراکز تهيه و طبخ مواد غذايي ممنوع است و مراکز عرضه مواد غذايي مجاز به فروش نمک هاي تصفيه يددار فاقد پروانه ساخت و مشخصات نيستند.


 نهنگ ها هم عاشق مي شوند

محققان با مطالعه اي 15 ساله روي مغز بزرگترين پستانداران جهان دريافتند نهنگ ها قابليت عاشق شدن دارند .
محققان آمريکايي با بيان اين که نهنگ ها مي توانند عشق و آلا م احساسي عميق را تجربه کنند, گفتند: در مطالعه مغز نهنگها به سلولهاي اسپيندل برخوردند يه پيشتر تصور مي شد فقط در انسان يا ميمونهاي بزرگ وجود دارد.
اين سلول به انسانها امکان مي دهد عشق و عاطفه را تجربه کنند.اين کشف به اين معني است که انسانها و ميمون ها تنها موجوداتي نيستند که از چنين سلول هايي برخوردارند چون به نظر                     مي رسد 30 ميليون سال است چنين سلولهايي در بدن نهنگ ها وجود دارد که مدت زمان آن دو برابر انسانهاست.به گزارش واحد مرکزي خبر، مطالعات همچنين نشان داده است تعداد سلول هاي کنترل کننده احساسات در نهنگ ها بيشتر است.طبق نتايج مطالعات اوليه ممکن است تعداد اين سلول ها در نهنگ ها سه برابر انسان باشد.اين سلول ها در انسان مي توانند به پردازش احساسات و توسعه تعامل اجتماعي کمي کنند.پيش از اين دانشمندان دريافته بودند , نهنگ ها هنگام سفر به صورت واحد هاي خانوادگي پيچيده آواز مي خوانند و امواج موزيکال به عمق آبها ارسال مي کنند و همچنين زماني يه يکي از آنها مي ميرد غمگين به نظر مي رسند و اکنون دريافته اند نهنگ هاي بزرگ جهان توانايي عاشق شدن نيز دارند.

وجود يک قطب نماي مغناطيسي طبيعي در بدن يک گونه خفاش

تحقيقات نشان مي دهد يک گونه خفاش علاوه بر برخورداري از قدرت تشخيص اشيا» در محيط با بررسي بازتاب امواج صوتي، در بدن خود يک قطب نماي مغناطيسي طبيعي دارند که در سفرهاي طولاني براي يافتن مسير خود به سوي لانه از آن براي جهت يابي استفاده مي کند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، محققان در يک مطالعه جديد تعدادي خفاش قهوه اي بزرگ را در فاصله  20کيلومتري در شمال لانه شان رها کرده و سپس از تجهيزات مسافت سنج راديويي بر فراز يک هواپيماي کوچک براي رديابي هر يک از خفاشها بهره گرفتند. اين محققان ابتدا يک گروه کنترل از اين خفاشها را مورد آزمايش قرار دادند. نتيجه اين تحقيق نشان داداين خفاشها بدون مشکل به طرف جنوب و در جهت لانه هايشان پرواز کردند.


طي دو ماه اخير 50 تن نمک  فاقد
 پروانه ساخت جمع آوري شده است

وزارت بهداشت از ابتداي مهرماه سال جاري تا کنون نزديک به 50 تن نمک فاقد تصفيه و بدون پروانه ساخت از سطح عرضه جمع آوري و از چرخه مصرف انساني خارج شده است. به گزارش روابط عمومي وزارت بهداشت ،استفاده از نمک هاي غير تصفيه به دليل وجود مواد نامحلول و محلول از قبيل سولفات ها، ساير املاح، فلزات سنگين و وجود ذرات شن، موجب مشکلات و مخاطرات بهداشتي شده و سلامتي مصرف کنندگان را به خطر مي اندازد. بر اساس اين بخشنامه، مصرف نمک هاي غير تصفيه و سنگ نمک براي خيساندن برنج در مراکز تهيه و طبخ مواد غذايي ممنوع است و مراکز عرضه مواد غذايي مجاز به فروش نمک هاي تصفيه يددار فاقد پروانه ساخت و مشخصات نيستند.


 يک شرکت سنگاپوري مدعي توليد يک داروي موثرتر از تاميفلو است 

سازمان جهاني بهداشت و مقامات چيني توافق کردند که در زمينه پيدا کردن روش مشترکي براي نامگذاري نسخه هاي جديد از ويروس هاي آنفلوآنزاي مرغي با يکديگر همکاري کنند.
به گزارش ايسنا، اين اقدام واکنشي در برابر مشکلات و عدم توافقات ناخوشايند در برابر اين پرسش است که آيا گروه جديدي از ويروس هاي H5N1 در استان فوجيان در چين ظهور کرده است يا خير؟
نتيجه تصميم گيري ها درباره نامگذاري مشترک براي نسخه هاي جديد ويروس اين بيماري به منظور جلوگيري از بروز اختلالات بين مقامات چيني و مقامات سازمان جهاني بهداشت در کنفرانس چهار روزه اي در پکن اعلام شد.
از سوي ديگر کارشناسان آژانس هاي مهم و اصلي بين المللي نيز تاکيد کردند که چين بايد به گونه اي دقيق و موثر درباره نتايج تاثير استفاده از واکسن اين بيماري بويژه در صورت بروز نسخه هاي نوظهور ويروس آن بررسي و پيگيري کند.
به گفته دکتر ديويد هي من، رييس موقت بيماريهاي واگيردار در سازمان جهاني بهداشت، آنچه در زمينه کنترل اين بيماري اهميت دارد بازرسي و نظارت دائمي بر روي تاثير اين واکسن است.
و در صورت مشاهده هرگونه مشکل در تاثير واکسن هاي مورد استفاده براي پرندگان حتما بايد اقدامات لازم براي تغيير مواد آنها و استفاده از واکسن هايي با ترکيبات موثر صورت گيرد.
اين نشست چهار روزه با حضور کارشناسان آنفلوآنزاي مرغي و آنفلوآنزاي انساني از وزراي بهداشت و کشاورزي چين، سازمان جهاني بهداشت و سازمان جهاني بهداشت حيوانات و چندين سازمان ديگر برگزار شد.
از سوي ديگر يک شرکت سنگاپوري موفق به تهيه مواد مهم فعال از ميوه گياه آقطي براي توليد ترکيبات گياهي با هدف رقابت با داروي تاميفلو براي مقابله با بيماري آنفلوآنزاي پرندگان شده است.
اين شرکت ادعا مي کند که دارويي که توليد کرده بسيار موثرتر از داروي تاميفلو است.
گياه آقطي خام که اين شرکت از آنها استفاده کرده از مزارع اتريش تهيه شده است.
اين داروي گياهي يک قرص است که از ماه ژانويه سال آينده به قيمت سه تا پنج دلار سنگاپور با دوز قابل استفاده يک قرص در روز در اين کشور عرضه خواهد شد.
محققان اين شرکت 1500 ميلي گرم از عصاره اين گياه را در آزمايشگاه عليه ويروس آنفلوآنزاي انساني آزمايش کرده اند.
همچنين، در راستاي مقابله با بيماري آنفلوآنزاي پرندگان اهدا کنندگان بين المللي متعهد شده اند که بودجه اي نزديک به نيم ميليارد دلار براي تلاش هاي جهاني در جهت مقابله با اين بيماري پرداخت کنند.
اين بودجه از سال آينده پرداخت خواهد شد.
دکتر ديويد نابارو، هماهنگ کننده آنفلوآنزا در سازمان ملل در اين باره اظهار کرد: من بسيار از اين مساله خوشحالم و اين اقدام نتيجه بسيار مطلوبي در راستاي مقابله با اين بيماري است.


 در کنگره بهداشت و مديريت بحران در حوادث
 غير مترقبه مطرح شد
ايران در شمار 10 کشور بلاخيز دنيا قرار دارد

روز گذشته  سومين کنگره بين المللي بهداشت، درمان و مديريت بحران در حوادث                            غير مترقبه در مرکز همايشهاي رازي تهران برگزار شد.
به گزارش سرويس علمي آفرينش ، در در مراسم افتتاحيه اين کنگره دکتر باقري لنکراني  وزير بهداشت گفت: ايران در بين 10 کشور بلاخيز دنيا و در معرض بروز 33 حادثه  قرار دارد.
وزير بهداشت با اشاره به تجربه زلزله بم گفت: وظيفه اول ما در بحرانها نجات جان انسانها است و بايد در اين حين به مسائل ديگري مانند بهداشت روان بازماندگان و بهداشت باروري زنان هم در بحرانها توجه شود .
گفتني است در اين کنگره 75 مقاله به صورت سخنراني و 265 مقاله به صورت پوستر در سه روز ارائه مي  شود.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
گزارش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته