جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/09/22 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - چهارشنبه نسخه شماره 2651

معاون فني و آماري سازمان سنجش خبر داد :
الکترونيکي شدن آزمون ها در دستور کار سازمان سنجش قرار گرفت

مدير مشمولان ستاد کل نيروهاي مسلح اعلام کرد
مشمولان متولد 66 و قبل از آن درکنکور هاي سراسري ارشد و کار شناسي ثبت نام کنند


جزئيات پذيرش بدون کنکور ديپلمه ها در دانشگاه پيام نور


کوتاه و خواندني


  معاون فني و آماري سازمان سنجش خبر داد :
 الکترونيکي شدن آزمون ها در دستور کار سازمان سنجش قرار گرفت  

سازمان سنجش در راستاي مکانيزه کردن فرايند سنجش، انتخاب رشته آزمون هاي سراسري و کارشناسي ارشد را نيز در دستور کار قرار داده است.
دکتر " ابراهيم خدايي" در گفتگو با  مهر افزود: مکانيزه کردن سيستم سنجش از سياست هاي اصلي سازمان سنجش محسوب مي شود. در اين راستا علاوه بر فرايند الکترونيکي کردن ثبت نام و .. الکترونيکي کردن اعلام نتايج نيز در دستور کار قرار دارد.
وي ادامه داد: در بلند مدت نيز برنامه هاي الکترونيکي کردن آزمون طراحي مي شود که اين امر در حال حاضر با برگزاري الکترونيکي آزمون هاي کوچک تر مانند آزمون تافل و توليمو انجام مي شود تا آمادگي لازم براي آزمون هاي سراسري به وجود آيد.
معاون فني و آماري اظهار داشت: در سال جاري سازمان در نظر دارد پس از پروژه ثبت نام اينترنتي، انتخاب رشته را نيز به صورت الکترونيکي برگزار کند. اين پروسه چندين بار آزمايش شده و مي توان به طور قطع اعلام کرد که انتخاب رشته داوطلبان براي کنکور سراسري و آزمون کارشناسي ارشد به اين صورت انجام                           مي شود.
وي گفت: داوطلبان نبايد نگران انتخاب رشته اينترنتي باشند. در هر صورت سازمان موظف است، تمامي داوطلبين مجاز را انتخاب رشته کند.


  مدير مشمولان ستاد کل نيروهاي مسلح اعلام کرد
 مشمولان متولد 66 و قبل از آن درکنکور هاي سراسري ارشد و کار شناسي ثبت نام کنند  

مشمولان وظيفه ديپلم و پيش دانشگاهي متولد سال هاي 66 و قبل که در سال 1385 و قبل از آن فارغ التحصيل شده اند در سال 85 بايد به خدمت اعزام شوند و در حين خدمت مي توانند در کنکور شرکت کنند و تسهيلات لازم نيز براي آنان فراهم خواهد شد.
 سردار سرتيپ 2 پاسدار موسي کمالي پيرامون مشمولان وظيفه ديپلمه و پيش دانشگاهي گفت: در صورت قبولي آنها در دانشگاه از خدمت ترخيص خواهند شد در غير اين صورت غايب بوده و به هيچ وجه مجوز ادامه تحصيل آنها صادر نخواهد گرديد.
وي در عين حال تصريح کرد: مگر افرادي که در کنکور سال 85 سازمان سنجش رتبه کمتر از 3000 کسب نموده و يا کساني که در اجراي قانون تقويت بنيه علمي دانش آموزان مناطق محروم ، طبق ليست  وزارت آموزش و پرورش مجوز يک سال تعويق اعزام آنها از سوي سازمان وظيفه عمومي صادر شده باشد.
مدير مشمولان ستاد کل نيروهاي مسلح پيرامون دانشجويان انصرافي و اخراجي گفت: مستند به ماده 34 قانون وظيفه عمومي دانشجويان انصرافي و اخراجي دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي کشور قبل از انجام خدمت سربازي حق شرکت مجدد در کنکور دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي را ندارند لذا  براي اين قبيل مشمولان معافيت تحصيلي صادر نخواهد شد .
سردار کمالي پيرامون معافيت تحصيلي دانش آموختگان فوق ديپلم و بالاتر تاکيد نمود: مستند به مفاد مواد 14 و 15 آئين نامه اجرائي معافيت تحصيلي دانش آموختگان فوق ديپلم و بالاترحداکثر 6 ماه پس از فراغت از تحصيل بايد خود را جهت انجام خدمت سربازي معرفي نمايند و چنانچه در مدت فوق (6ماه) در مقاطع بالاتر پذيرفته شوند مي توانند ادامه تحصيل دهند. لذا کساني که بيش از 6 ماه از زمان فراغت از تحصيل آنان سپري شده حق شرکت در کنکور مقاطع بالاتر را ندارند.
وي پيرامون مشمولان دکتري اظهار داشت : مشمولان دکتري صرفا در اجراي قانون نحوه تامين هيئت علمي دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي کشور و بنا به تقاضاي وزارت خانه هاي علوم ، تحقيقات وفناوري ، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي و دانشگاه آزاد اسلامي و موافقت ستاد کل نيروهاي مسلح                                    مي توانند جهت کسب تخصص ، ادامه تحصيل دهند.
سردار کمالي در پايان به تمامي جوانان ذکور متولد سال هاي 66 و قبل از آن توصيه نمود که با توجه به موارد ذکر شده نسبت به ثبت نام در کنکور کارشناسي ارشد سال 85 و کنکور سراسري  سال 86 شرکت نمايند و جهت کسب اطلاعات بيشتر مي توانند با دفتر اطلاع رساني و ارتباطات مردمي سازمان وظيفه عمومي به شماره تلفن هاي 77510920-23 و 77638470-72 تماس حاصل و يا با دورنگار 77607177 مکاتبه کنند.


  جزئيات پذيرش بدون کنکور ديپلمه ها در دانشگاه پيام نور  

دانشگاه پيام نور با همکاري وزارت آموزش و پرورش طرح جديد "توسعه آموزش عالي بدون آزمون نيمه حضوري" موسوم به تابان را اجرا مي کند.
دکتر مسعود صالح مقدم، رييس دانشگاه پيام نور منطقه 8 ، از تصويب اجراي طرح جديد تابان در سازمان مرکزي دانشگاه پيام نور خبر داد و گفت: براي عملياتي شدن اين طرح مذاکراتي با وزارت آموزش و پرورش انجام شده است و اميدواريم در سه ماهه چهارم سال جاري اين طرح عملي شود.
وي در خصوص چگونگي پذيرش دانشجو در اين طرح گفت: با توجه به عدم تحقق کامل اهداف دوره پيش دانشگاهي در آموزش و پرورش در اين طرح، دوره                                       پيش دانشگاهي به دانشگاه پيام نور منتقل شده و دانش آموزان پس از اخذ ديپلم مي توانند بدون اينکه به مرحله کنکور برسند در دانشگاه                       پيام نور دوره پيش دانشگاهي را سپري کرده و پس از آن به عنوان دانشجو دانشگاه پيام نور ادامه تحصيل دهند.
رييس دانشگاه پيام نور منطقه 8 تصريح کرد: مسوولين آموزش و پرورش و شخص وزير با اين طرح موافقت کرده و اين طرح به زودي اجرا مي شود که با انجام آن، حجم زيادي ساز داوطلبان بدون اينکه در کنکور سراسري شرکت کنند به دانشگاه وارد خواهند شد.
به گزارش ايسنا وي از تشکيل ستادهاي استاني براي اجراي اين طرح خبر داد و گفت: با تصويب هيات دولت ستادي در استان تشکيل مي شود که مسووليت آن با استاندار و دبيري آن با رييس دانشگاه پيام نور استان خواهد بود و مسوولين دانشگاه هاي استان، مدير کل تربيت بدني و رييس سازمان آموزش و پرورش در اين ستاد حضور خواهند داشت.
صالح مقدم در رابطه با فراهم کردن امکانات طرح تابان توسط اين ستاد گفت: اين ستاد با استفاده از امکانات و ظرفيت هاي خالي موجود در سازمان هاي استان در جهت تحقق اهداف طرح تابان تلاش خواهد کرد.


 کوتاه و خواندني 


عضو کميسيون آموزش  :
شيوه تدريس در دانشگاه ها پاسخگوي نياز جامعه نيست

شيوه هاي تدريس در اغلب رشته هاي دانشگاهي پاسخگوي نيازهاي فعلي کشور نيست و بايد در نحوه تدريس علوم دانشگاهي تجديدنظر شود. فاطمه آجرلو در گفتگو با  مهر افزود : شيوه هاي تدريس به خصوص در رشته هاي فني و حرفه اي دانشگاه هاي ايران سنتي است و اين روش ها باعث عدم تربيت نيروهاي انساني متخصص مي شود.آجرلو خاطر نشان کرد: براي تحقق سند چشم انداز 20 ساله کشور بيش از هر چيز نيازمند نيروهاي متخصص و کارآزموده هستيم و دانشگاه ها در اين ميان نقش کليدي دارند.وي تصريح کرد: زماني که دانشجويان با پايه هاي ضعيف علمي مدرک دانشگاهي دريافت مي کنند و مدعي احراز يک جايگاه شغلي مطلوب هم هستند نبايد توقع داشت که اهداف کشور در زمينه توسعه محقق شود.نماينده مردم کرج و اشتهارد در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: دانشگاه ها بايد متولي تربيت متخصصاني باشند که جامعه هم اکنون به آنها نياز دارد ولي در کشور ما اين موضوع برعکس شده است.آجرلو يادآور شد: براي رفع اين معضل ابتدا بايد نيازهاي جامعه سنجيده شود و سپس متناسب با نيازها اقدام به تربيت دانشجو کرد که در اين صورت مشکل اشتغال فارغ التحصيلان دانشگاهي نيز حل خواهد شد.
 
ظرفيت پذيرش بيست و چهارمين آزمون دستياري فوق تخصصي باليني اعلام شد

رشته ها و ظرفيت پذيرش بيست و چهارمين دوره آزمون پذيرش دستياري فوق تخصصي دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور اعلام شد. به گزارش  مهر، ظرفيت پذيرش تربيت دستيار فوق تخصصي باليني پزشکي در سال تحصيلي 86 در مجموع 256 نفر است که چند رشته محل نيز در صورت کسب مجوز از سوي دفتر گسترش و ارزيابي آموزش پزشکي وزارت بهداشت به اين ظرفيت ها افزوده مي شوند. همچنين رشته هاي نفرولوژي و بيماري هاي ريه دانشگاه علوم پزشکي بقيه الله تنها به داوطلبان کادر ثابت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي اختصاص دارد. بر اساس جدول اعلام ظرفيت بيست و چهارمين دوره آزمون پذيرش دستياري فوق تخصصي باليني پزشکي، دانشگاه هاي علوم پزشکي تربيت کننده دستيار رشته هاي فوق تخصصي در رشته ها وابسته به داخلي از جمله غدد درون ريز و متابوليسم 19 نفر، روماتولوژي 12 نفر، گوارش بالغين 22 نفر، ريه 16 نفر، نفرولوژي 21 نفر، خون و سرطان بالغين 22 نفر، بيماري هاي قلب و عروق 17 نفر، بيماري هاي عفوني 2 نفر را پذيرش مي کنند. همچنين در بخش رشته هاي وابسته به اطفال در رشته هاي قلب اطفال 6 نفر، نوزادان 17 نفر، خون و سرطان اطفال 5 نفر، کليه اطفال 5 نفر، ايمونولوژي و آلرژي اطفال 6 نفر، گوارش اطفال 4 نفر، عفوني اطفال 8 نفر، غدد اطفال 5 نفر، روانپزشکي اطفال 8 نفر و اعصاب اطفال 3 نفر پذيرش مي شوند. در بخش رشته هاي وابسته به جراحي در رشته هاي جراحي پلاستيک، ترميمي و سوختگي 16 نفر، جراحي توراکس 7 نفر، جراحي اطفال 15 نفر و جراحي قلب و عروق 20 نفر پذيرش خواهند شد.
 
گروه زبان شناسي دانشگاه شهيد بهشتي عضو هيات علمي مي پذيرد
 
گروه زبان شناسي دانشکده ادبيات و علوم انساني دانشگاه شهيد بهشتي، از ميان دانش آموختگان زبان شناسي همگاني عضو هيات علمي جذب ميکند. به گزارش ايسنا، متقاضيان و واجدين شرايط مي توانند درخواست کتبي خود را همراه با مدارک حداکثر تا پايان دي ماه به دفتر گروه زبان شناسي دانشگاه شهيد بهشتي ارسال کنند. مدارک لازم عبارتند: کپي مدرک دکترا (گواهي اشتغال به تحصيل در دوره دکترا پذيرفته نمي شود)، کپي سوابق آموزشي و پژوهشي، فتوکپي شناسنامه صفحات اول و دوم، حکم کارگزيني در صورت اشتغال به کار در دانشگاه ها و موسسات، داشتن معرفي نامه از يکي اساتيد برجسته، کپي صفحه اول آثار منتشر شده اعم از کتب يا مقالات يا گزارشها. علاقمندان براي کسب اطلاعات بيشتر مي توانند به سايت اينترنتي دانشگاه شهيد بهشتي به نشاني ir.ac.sdu.www مراجعه کنند.

 


رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس  :
تکليف کنکور تا 10 روز آينده در صحن علني مجلس نهايي مي شود

کميسيون آموزش در هفته جاري نيز در زمينه ساماندهي کنکور تشکيل جلسه مي دهد و تلاش مي کند اين موضوع را تا پايان آذر ماه در صحن علني مجلس مطرح کند. دکتر "علي عباسپور تهراني فرد" در گفتگو با مهر افزود: کميسيون آموزش مجلس طي جلساتي با معاونين وزارت علوم، بهداشت، دانشگاه آزاد و آموزش و پرورش تاکنون تاثير سوابق تحصيلي و کاستن از وزن کنکور در هر سال، حذف کنکور کارداني و حذف کنکور در رشته هايي که تعداد داوطلبان آنها با ظرفيت دانشگاه ها برابر هستند را قطعي کرده است. وي اظهار داشت: تبديل مسائل پرورشي و فوق برنامه به معيارهاي کمي اندازه گيري و تاثير آنها در آزمون سراسري و ارائه فرصت جبران به داوطلباني که معدل پايين کسب کرده اند و نگران تاثير منفي آن در کنکور هستند در دست بررسي است و مجلس پرداختن به اين موارد را در نظر دارد.
 
  دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي خبر داد :
هيچ قانوني در زمينه ساماندهي کنکور
 به تصويب نرسيده است

دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي با بيان اينکه هيچ قانوني در زمينه ساماندهي کنکور به تصويب نرسيده است، گفت: در حال حاضر بحث اصلي در زمينه آزمون هاي سراسري در شوراي عالي انقلاب فرهنگي شکل گيري شوراي مطالعه و برنامه ريزي کنکور است. به گزارش مهر، دکتر "عليرضا مخبر دزفولي"  گفت: کميته برنامه ريزي کنکور جز مصوبات گذشته شوراي عالي انقلاب فرهنگي بوده است و در حال حاضر براي اينکه کميته برنامه ريزي کنکور ترميم و تکميل شود، اين مسئله در دستور کار شوراي عالي انقلاب فرهنگي قرار گرفته اما طرح کنکور در دستور کار نيست. وي ادامه داد : اکنون کميته برنامه ريزي کنکور به عنوان شوراي مطالعه و برنامه ريزي کنکور مطرح است و شوراي عالي انقلاب فرهنگي بر اساس مصوبه مجلس پيگيري هاي لازم را انجام مي دهد. سازماندهي آن نيز در حوزه وزارت علوم صورت مي گيرد. دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: مجلس قانون مربوط به کنکور را تصويب مي کند و ما در چارچوب مصوبه مجلس، شوراي مطالعه و برنامه ريزي کنکور را در سازمان سنجش و وزارت علوم تشکيل مي دهيم که ساماندهي کنکور را بر اساس آن انجام مي شود .
 
شرايط و ضوابط آزمون مهندسي حرفه اي اعلام شد

شرايط و جزئيات ثبت نام و شرکت در آزمون مهندسي حرفه اي (PE) اعلام شد.
به گزارش ايسنا ، آزمون مهندسي حرفه اي ( PE) سال 85 به منظور تامين نيروي انساني متخصص، متعهد و با تجربه و ايجاد بستري مناسب براي دسترسي به توسعه پايدار در بهمن ماه سال جاري برگزار مي شود. بر اساس اين گزارش، داشتن مدرک کارشناسي مورد تاييد شوراي عالي انقلاب فرهنگي يا وزارت علوم و يا وزارت بهداشت و داشتن گواهي سابقه کار در صنعت مورد تاييد يکي از انجمن هاي علمي برخي از شرايط اختصاصي داوطلبان براي شرکت در اين آزمون است. همچنين رشته تحصيلي هر يک از داوطلبان بايد منطبق با انجمن مهندسي مربوط يا زير گروه هاي وابسته به آن باشد. گفتني است ثبت نام آزمون مهندسي حرفه اي سال 85 از روز پنجشنبه 23 آذر آغاز و در روز شنبه دوم دي ماه پايان مي پذيرد و متقاضيان مي توانند در اين مدت با مراجعه به سايت سازمان سنجش به آدرس org.sanjesh.www نسبت به ثبت نام اقدام کنند. شايان ذکر است، ثبت نام منحصرا اينترنتي است و آزمون نيز در روزهاي چهارم الي ششم بهمن ماه برگزار خواهد شد.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
گزارش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته