جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/12/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4094

رئيس کميسيون پيگيري اصل 44:
دولت منبعي براي افزايش يارانه‌هاي نقدي ندارد


كره‌شمالي، سئول را به حمله تهديد كرد


ادامه درگيري ها در سوريه


ناتو قصد مداخله در ايران را ندارد

وزير امور خارجه:
مذاكرات آتي ايران و 1+5 در استانبول انجام مي شود


11 روز تا انتخابات


موج كوتاه


ميز خبر


ديدار خانواده شهيد قشقايي با رهبر معظم انقلاب اسلامي


يک نکته از هزاران


سرمقاله

با دستور وزير نفت؛
صادرات نفت ايران به فرانسه و انگليس قطع شد

نماينده مجلس:
افزايش قيمت جهاني نفت، شعله‌اي است كه خود اروپاييان برافروختند


 رئيس کميسيون پيگيري اصل 44:
 دولت منبعي براي افزايش يارانه‌هاي نقدي ندارد 

رئيس کميسيون ويژه نظارت و پيگيري اصل 44 قانون اساسي، گفت: اقدام دولت براي افزايش يارانه‌ها نقدي پيش از پايان امسال عملي نيست؛ چرا که نه در بودجه امسال پيش‌بيني شده و نه دولت منبع درآمدي براي پرداخت دارد. حميدرضا فولادگر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري خانه ملت، با بيان اينکه در قانون کلي هدفمندسازي يارانه‌ها مسيري را طراحي کرديم که بايد به صورت پنجساله طي شود، افزود: اعتبارهاي اين قانون بايد به صورت يک رديف‌ درآمدي و سه رديف هزينه‌اي در بودجه‌هاي ساليانه لحاظ شود.

نماينده مردم اصفهان در مجلس شوراي اسلامي، ادامه داد: زماني که ما براي امسال در بودجه ساليانه اعتبارات هدفمندي را تعيين تکليف کرديم، قاعدتا تا پايان سال 90 نيز همانگونه که در بودجه امسال تصويب شده، بايد عمل کرد.اين عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس هشتم، با تاکيد بر اينکه در سال 91 نيز دولت بايد برنامه‌هاي خود را براي قانون هدفمندي يارانه‌ها اعلام کند، تصريح کرد: اگر دولت قصد افزايش قيمت‌ها را داشته و از ناحيه همان افزايش قيمت، به دنبال افزايش درآمد باشد؛ بايد در بودجه 91 آن را لحاظ کند.

وي ادامه داد: هم درآمدها و هم هزينه‌ها بايد در بودجه مشخص شود، به اين موضوع هم در قانون اساسي و هم در قانون هدفمندي يارانه‌ها تاکيده شده است. رئيس کميسيون ويژه نظارت و پيگيري اصل 44 قانون اساسي، با اشاره به زمزمه‌هايي مبني بر اقدام دولت براي افزايش يارانه‌هاي نقدي در پايان امسال، گفت: اين اقدام عملي نيست؛ چون نه در بودجه امسال پيش‌بيني شده و نه دولت منبع درآمدي دارد که بتواند آنها را بپردازد.به گفته فولادگر، دولت تعهد امسال خود را در پايان سال بايد انجام دهد، از طرف ديگر سهم 20 درصد توليد نيز هنوز کامل پرداخت نشده و اگر از درآمدهاي امسال مبلغي هم بماند، بايد براي جبران آن 20 درصد هزينه شود.گمانه زني‌ها حکايت از آن دارد که دولت قرار است فاز دوم اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها را به زودي اجرايي کند و يارانه اسفندماه را بيش از ماه‌هاي ديگر سال و آن هم 2 برابر توزيع کند.


 كره‌شمالي، سئول را به حمله تهديد كرد 

 مهر: كره‌شمالي ضمن تهديد سئول به حمله، كره‌جنوبي را به برنامه‌ريزي براي برگزاري تمرين نظامي در نزديكي منطقه مرزي مورد مناقشه ميان دو طرف متهم كرد. ارتش كره شمالي در بيانيه‌اي اعلام كرد كه كره‌جنوبي برنامه‌ريزي كرده تا روز دوشنبه در پنج جزيره در سواحل غربي به تمرين نظامي برگزار كند. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، در اين بيانيه آمده است، اين تمرين نظامي "تحريك نظامي عجولانه‌اي" است و اگر اين امر تحقق شود، كره شمالي بدون هيچ رحمي حمله مي‌كند. پيونگ يانگ به مردم در اين پنج جزيره هشدار داد، كه پيش از شروع اين مانورها منازلشان را تخليه كنند.

كره جنوبي به صورت منظم تمرين‌هاي نظامي در اين جزاير ترتيب داده است اما هنوز به طور رسمي مشخص نكرده كه آيا سئول قصد دارد اين تمرين نظامي را در روز دوشنبه برگزار كند يا خير.


 ادامه درگيري ها در سوريه 

 عصر ايران : به گزارش رويترز، معترضين تظاهراتي را در خيابان مزه دمشق، برگزار کردند. مزه يکي از مهمترين خيابان هاي دمشق است. در اين خيابان، سفارتخانه هاي کشورهاي متعدد از جمله ايران و کانادا قرار دارد. اين بزرگترين تجمع مخالفان و معترضين در پايتخت سوريه است.

محل تظاهرات حدود 800 متر با کاخ جمهوري، مقر بشار اسد رئيس جمهور سوريه فاصله دارد. خيابان مزه همچنين در نزديکي مراکز مهم حاکميتي مانند مرکز امنيتي نيروي هوايي، مقر اصلي حزب حاکم (حزب بعث) و ساختمان راديو تلويزيون دولتي سوريه قرار دارد. در درگيري ها اين تظاهرات ، يک نفر کشته و شمار ديگري زخمي شدند. اين تظاهرات پس از تشييع جنازه سه نفر برگزار شد که در حلمه به تجمع محدود معترضين در دمشق، کشته شده بودند.پليس موفق به پراکندن تجمع کنندگان شد و هم اکنون نيروهاي دولتي کنترل کامل دمشق را در دست دارند.


 ناتو قصد مداخله در ايران را ندارد 

 فارس: دبيرکل ناتو در مصاحبه با شبکه "تي آر تي" ترکيه تصريح کرد که ناتو به هيچ وجه قصد مداخله در ايران يا مشارکت در اقدام نظامي عليه اين کشور را ندارد."آندرس فوگ راسموسن" در مصاحبه با شبکه "تي آر تي" ترکيه تصريح کرد که ناتو قصد مداخله در ايران يا مشارکت نظامي عليه اين کشور را ندارد.وي با رد گزينه نظامي عليه ايران تصريح کرد که فشارهاي اقتصادي و سياسي عليه ايران براي متوقف کردن برنامه هسته‌اي اين کشور لازم است.در حاليکه بسياري از تحليلگران غربي، تحريم‌ها عليه ايران را ناکارآمد مي‌دانند راسموسن اعلام کرد که تحريم‌هاي بيشتر عليه جمهوري اسلامي ايران نهايتاً نتايج مثبتي به همراه خواهد داشت. دبيرکل ناتو هم‌اکنون براي شرکت در مراسم شصتمين سالگرد عضويت ترکيه در ناتو در ترکيه به سرمي‌برد، دامه داد: معتقدم که يک راه‌حل سياسي براي خروج از بن‌بست کنوني با ايران پيدا مي‌شود.


 وزير امور خارجه:
 مذاكرات آتي ايران و 1+5 در استانبول انجام مي شود 

وزير امور خارجه با اشاره به ارسال نامه دبير شوراي عالي امنيت ملي به مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا اعلام كرد: از آنجايي كه نظر ما براي انجام مذاكرات استانبول بود و نظر طرف مقابل نيز مثبت است، مذاكرات بعدي در استانبول برگزار مي شود.به گزارش ايرنا، علي اكبر صالحي در نشست خبري مشترك با 'ساموئل سانتوز لوپز' همتاي نيكاراگوئه اي خود در پاسخ به سوالي در خصوص مكان مذاكرات آتي ايران و 1+5 افزود: پيشنهاد ايران براي اين مذاكرات شهر استانبول بود و حدود دو ماه پيش نيز در اين رابطه با 'كاترين اشتون' صحبتي داشتيم.

وي افزود: پس از مذاكرات ما، وزير امور خارجه تركيه نيز اعلام كرد كه اين كشور آمادگي ميزباني را دارد و اين اعلام آمادگي نيز به مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا اعلام شد.وزير امور خارجه با بيان اين كه در نامه 'سعيد جليلي' دبير شوراي عالي امنيت ملي به مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا در مورد زمان نوشته شده است، گفت: آقاي جليلي در اين نامه خواستار انجام مذاكرات در اسرع وقت هستند و ما در اين رابطه منتظر پاسخ طرف مقابل هستيم و علي القاعده مكان مذاكره شهر استانبول است.صالحي در پاسخ به سوال ديگري درخصوص هدف از انجام مذاكرات اظهارداشت: ما به دنبال مكانيزمي براي برون رفت به صورت برد- برد از موضوع هسته اي هستيم.وي اظهار داشت: ما وضعيت طرف مقابل را درك مي كنيم كه مي خواهد به صورت آبرومندانه از وضعيت فعلي خارج شود و آمادگي داريم تا شرايط لازم را براي خروج آبرومندانه آنها فراهم كنيم.

وزير امور خارجه تاكيد كرد: ما با نگاه مثبت و حسن نيت در مذاكرات با گروه 1+5 شركت مي كنيم و اميدواريم طرف مقابل هم از خود حسن نيت نشان دهد.صالحي در پاسخ به سوال ديگري در رابطه با تعداد سانتريفيوژهاي نصب شده در سايت فردو گفت: اطلاعات لازم به اندازه اي كه ضرورت داشته از سوي سازمان انرژي اتمي اعلام شده است.وي افزود: سانتريفيوژها در اين سايت نصب شده و تحت نظارت آژانس قرار دارد.وزير امور خارجه تصريح كرد: در گزارش آينده آژانس بين المللي انرژي اتمي كه در ماه مارس منتشر مي شود جزييات بيشتري در اين رابطه اعلام مي شود.

غرب رفتارش را با ايران اصلاح كند

صالحي با اشاره به تناقض در گفتار و رفتار كشورهاي غربي اظهار اميدواري كرد كه غرب رفتار خود را با ايران اصلاح كند.وي افزود : 30 سال است كه كشورهاي غربي از زبان تهديد عليه ملت ايران استفاده مي كنند و چيزي عايد آنها نشده به جز آنكه بر عزت ملت ايران افزوده شده است و بهتر است آنها به جاي تقابل از تعامل استفاده كنند.وزير امور خارجه همچنين با يادآوري اظهارات دو روز پيش وزير خارجه انگليس در رابطه با آغاز جنگ سرد جديد در منطقه خاورميانه گفت: يكي از شيوه هاي اعمال فشار، تند كردن فضاي رسانه اي است.صالحي افزود:صحبت هاي برخي از مسوولان غربي جنبه تبليغاتي دارد.وي تصريح كرد: برخي كشورها قصد دارند با توجه به اين كه ايران با قدرت و اقتدار رو به جلو حركت مي كند نگراني هايي را در اين زمينه ايجاد كنند ولي ما هيچگونه نگراني از چنين موضع گيري هايي نداريم.وزير امور خارجه با بيان اين كه ترديدي در صلح جويانه بودن فعاليت هاي هسته اي خود نداريم، اظهار داشت: ما با اعتماد به نفس پيش مي رويم و به اينگونه فضاسازي ها توجهي نمي كنيم و اعلام كرده ايم كه براي بدترين سناريوها هم آماده ايم.

صالحي گفت : رفتار برخي كشورها حاكي از تناقض است از طرفي از نامه آقاي جليلي به خانم اشتون استقبال مي كنند؛ كما اين كه پيشتر هم اعلام كرده بوديم آماده حضور در نشست 1+5 در اسرع وقت هستيم و از طرف ديگر چنين صحبت هايي انجام مي دهند.وي با استكباري توصيف كردن برخي كشورها كه هنوز ياد نگرفته اند با عقلانيت، حكمت و روش هاي انساني با ديگران برخورد كنند، يادآور شد: برخي كشورها مي خواهند هنوز به عنوان كشورهاي استعمارگر و با شيوه هاي استكباري و متكبرانه با ساير ملت ها روبه رو شوند ولي فكر مي كنم به زودي خواهند فهميد ملت هاي مستقل جهان مانند ايران با استقامت و مقاومتي كه دارند در مقابلشان خواهند ايستاد.

وزير امور خارجه ايران با بيان اين كه از همكاري با مجموعه كشورهاي جهان براي تامين صلح و ثبات جهاني استقبال مي كنيم، گفت: ما به كشورهاي منطقه هم اعلام كرده ايم و اقدامات ما هم تاكنون نشان داده آمادگي داريم براي ايجاد صلح و ثبات با آنها همكاري و همراهي داشته باشيم.

توطئه صهيونيست ها براي خدشه وارد كردن به روابط ايران با كشورهاي دوست است

صالحي در پاسخ به سوال خبرنگار ديگري در رابطه با ادعاي اخير صهيونيست ها مبني بر دست داشتن ايران در انفجارهاي دهلي نو، گرجستان و بانكوك اظهار داشت: بر كسي پوشيده نيست كه رژيم صهيونيستي چه تعداد از دانشمندان مسلمان و به عنوان مثال ' مصري ' را در اروپا ترور كرده است.وي با اشاره به ترور يكي از مقامات دولت فلسطين در امارات، گفت: كسي كه دستش آغشته به خون بيگناهان است و تروريسم دولتي را مشروعيت بخشيده و با افتخار از ترور مقامات فلسطيني و حزب الله لبنان مي گويد حالا مدعي است كشوري كه همه افراد و بنيانش بر مبناي اخلاق و شرفتمندي است دست به اين گونه اقدامات زده است.وزير امور خارجه با بيان اين كه ايران بهترين روابط را با هند دارد؛ گفت : اين توطئه ها براي اين است كه در روابط ما با كشورهاي دوست خدشه وارد كنند.صالحي افزود: در سال 1376 در تايلند اتهام مشابهي مطرح و حتي يك شهروند ايراني به اعدام محكوم شده بود.وي يادآور شد: زماني كه بعد از آن اطلاعات لازم به طرف مقابل داده شد آن تبعه ايراني را آزاد و عذرخواهي كردند.

آيا شوراي امنيت صداي مردم بحرين را نمي شنود؟

صالحي در پاسخ به سوالي درمورد قطعنامه ضد سوري سازمان ملل و سكوت در برابر تحولات بحرين اين امر را يكي از تناقضات اين سازمان دانست و گفت:آمار رسمي در بحرين نشان مي دهد كه تا كنون 62 نفر كشته شده اند در كشوري كه بين 500 تا 600 هزار نفر جمعيت دارد صدها تن ديگر نيز مجروح شده اند و البته اين آمار رسمي است كه با آمار واقعي متفاوت است.وي با انتقاد از موضع گيري سازمان ملل نسبت به سوريه و سكوت اين سازمان در برابر حوادث بحرين گفت: آيا شوراي امنيت صداي مردم بحرين را نمي شوند؟وي تاكيد كرد: مردم بحرين تنها مي گويند هر نفر يك راي و چيزي نمي خواهند و حتي در ابتدا خواستار كنار رفتن حكومت نيز نبودند و فقط بر اصلاحات تاكيد مي كردند.

وزير امور خارجه با اشاره به عدم موضع گيري مجمع عمومي و شوراي امنيت سازمان ملل در قبال ترور پنج دانشمند ايراني به دست عوامل رژيم صهيونيستي اظهار داشت: اين موضوع در حالي است كه در مورد ادعاي ترور سفير عربستان، مجمع عمومي بيانيه اي صادر كرد.صالحي تصريح كرد: اين تناقضات در رفتارهاي قدرت هاي استعماري و سازمان ملل موجب بيدار شدن ملت ها مي شود، آنها شاهد هستند كه قدرت هاي استكباري به چه شيوه اي عمل مي كنند.وي افزود: اگر با كشورهاي استكباري دوست باشي و در مدار سياسي آنها حركت كني هر اقدام غيرانساني شما و كشتاري كه انجام دهيد قابل توجيه است در غير اين صورت از هر بهانه و توطئه اي براي خدشه وارد كردن به آن كشور استفاده مي كنند.


 11 روز تا انتخابات 

 وزير كشور: با افرادي كه قبل از 4 اسفند تبليغ انتخاباتي كنند برخورد مي‌شود

وزير كشور با بيان اين‌كه تبليغات انتخابات مجلس شوراي اسلامي از 4 اسفندماه آغاز مي‌شود، گفت: چنانچه كسي بيش از اين زمان اعلام شده تبليغات را شروع كند به مراجع قضايي معرفي و با او برخورد مي‌شود.به گزارش ايسنا، مصطفي محمد نجار در حاشيه پنجمين نشست فصلي مديران كل دفاتر امور زنان و خانواده در پاسخ به اين‌كه در انتخابات مجلس شوراي اسلامي عده‌اي خود را به عنوان جبهه يا ائتلاف معرفي كردند؛ اين در حالي است كه پشت اين مساله چندنفر بيشتر نيست، گفت: اين مباحث را از خود آنها سوال كنيد. وي افزود: وزارت كشور وظيفه دارد، در سراسر كشور توسط استانداري‌ها و فرمانداري‌ها بستري را فراهم كند كه حضور مردم در انتخابات مجلس شوراي اسلامي گسترده باشد.نجار گفت: از نظر وزارت كشور آنچه كه برابر قانون باشد، مشكلي ندارد. وزير كشور همچنين در پاسخ به سوال ديگري كه عنوان شد برخي از تبليغات در قالب جبهه يا ائتلاف آغاز شده، اظهار كرد: بر اساس قانون تبليغات انتخابات از چهارم اسفند لغايت 10 اسفندماه انجام مي‌شود و چنانچه كسي بيش از اين زمان اعلام شده تبليغات را شروع كند و مستندات آن وجود داشته باشد، مراتب را به مراجع قضايي معرفي مي‌كنيم تا با افراد برخورد شود.

وي تاكيد كرد: كساني كه بر خلاف قانون تبليغات و انتخابات عمل كنند، قطعا با آن افراد برخورد مي‌شود.

شهردار تهران: اميدوارم در انتخابات پيش رو مردم اصولگرايان معتدل را انتخاب كنند

شهردار تهران ابراز اميدواري كرد كه درانتخابات پيش روي مجلس اصولگراياني معتدل و با عقلانيت مورد انتخاب مردم قرارگيرند.به گزارش ايسنا، محمدباقر قاليباف در پاسخ به سوالي درباره ليست‌هاي انتخاباتي مجلس شوراي اسلامي، گفت: تا زماني كه در شهرداري هستم و مسئوليت كار فني دارم در حوزه مسائل سياسي اظهارنظر نمي‌كنم. شهردار تهران با بيان اين‌كه درباره ليست‌هاي انتخاباتي اظهارنظر نمي‌كنم، در عين حال ابراز اميدواري كرد كه اصولگراياني معتدل و با عقلانيت كه كار را با تدبير دنبال مي‌كنند مورد انتخاب مردم قرارگيرند. تا مجلسي كارآمد و تاثيرگذار داشته باشيم كه هم براجراي قوانين نظارت كنند و هم در تدوين قوانين ايفاي نقش كنند.


 موج كوتاه 

«دادگاه اختلاس و اميدواري مردم»عنوان يادداشت روز روزنامه تهران امروز بود كه در آن مي‌خوانيد:

احتمال وقوع فساد اقتصادي در هر نظامي وجود دارد؛ طبيعتا برخورد با هر فسادي بخصوص در شرايطي كه در سطح كلان رخ مي‌دهد و پاي دانه درشت‌ها در آن گير است مسئله مهمي است چرا كه اين اميدواري را در مردم به وجود مي‌آورد كه نظام به راحتي از كنار چنين مفاسدي نخواهد گذشت و از طرف ديگر به محاکمه کشيدن دانه درشتها دستگاه قضا را در جايگاه واقعي خود قرار دهد. اين در حالي است كه چنانچه رسيدگي به اين جرايم در هاله‌اي از ابهام باشد به رغم تخريب اعتماد عمومي و آثار گسترده سوء بر جريانات اقتصادي که به وضوح مصداق اخلال در نظام اقتصادي هستند مفسدان را براي تكرار خطاي خود گستاخ‌تر مي‌كند. از اين رو برخورد علني با متهمان اين فساد موجب خوشحالي است.

«سر گردنه كشتي نگيريد!»عنوان يادداشت روز روزنامه كيهان بود كه در آن مي‌خوانيد:

انتظار اين بود- و انتظار گزافي هم نبود- كه اصولگرايان در رقابت هاي انتخاباتي پيش روي با فهرست واحد حضور پيدا كنند ولي اين انتظار علي رغم اصرار فراوان دلسوزان به نتيجه نرسيد و دو جبهه عمده و بيشتر تعريف شده از طيف اصولگرايان، اگرچه در بسياري از مناطق انتخاباتي سراسر كشور نامزدهاي مشتركي دارند اما براي تهران كه در آن نتيجه انتخابات نقش موثرتري دارد، دو ليست جداگانه ارائه كردند كه فقط 5 كانديدا در اين دو فهرست 30 نفره مشترك هستند و در اين باره گفتني هايي هست.آيا جاي آن نيست كه خطاب به برخي از عزيزان اصولگرا گفته شود؛ سر گردنه كشتي نگيريد! و تا دير نشده براي پيشگيري از پراكندگي آراء، برخي به نفع برخي ديگر كنار بكشيد! تكليف شرعي كه فقط ورود به مجلس نيست، گاهي اوقات تكليف در كناره گيري براي پيشگيري از تشتت آراء نيز هست.و در اين باره گفتني هاي ديگري هست.

روزنامه خراسان در يادداشت خود با عنوان«محاکمه پيوند ثروت و قدرت» چنين نوشته بود:

نخستين جلسه دادگاه فساد بزرگ بانکي که از نظر حجم تخلفات مالي، گستردگي ابعاد تخلفات در حوزه هاي بانکي، خصوصي سازي، فرار مالياتي و...، دامنه وسيع افراد دخيل در آن که شامل چند بانک دولتي و خصوصي و همچنين دستگيري و بازجويي و ايراد اتهام به افراد سرشناس از جمله مديرعامل سابق بزرگترين بانک دولتي، مديرعامل يک بانک بزرگ خصوصي شده، قائم مقام بانک مرکزي و برخي مسئولان دولتي در حد معاون وزير مهمترين پرونده تخلف مالي سال هاي اخير در کشور است برگزار شد تا پس از حدود 6 ماه از افشاي اين تخلفات و آغاز برخورد با آن، پرونده راهي دادگاه شود. افکار عمومي در اين پرونده منتظر تفسير اين عبارت کوتاه کيفرخواست است: «با پيدايش فساد مالي، اختلاف طبقاتي و فقر و بي عدالتي به وجود مي آيد و انگيزه کار و توليد را تضعيف مي کند و براي عده اي ثروت هاي باد آورده فراهم مي شود

«آل خليفه، مهره‌هاي سوخته»عنوان سرمقاله روزنامه جمهوري اسلامي است كه در آن مي‌خوانيد:

سقوط آل خليفه در بحرين، راه را براي تشديد قيام مردم عربستان هموارتر خواهد كرد و بلافاصله نوبت به آل سعود خواهد رسيد. درست به همين دليل است كه آل سعود با تمام توان تلاش مي‌كند مانع سقوط آل خليفه شود و براي اين كار از بي‌رحمانه‌ترين شيوه‌ها و پيشرفته‌ترين تجهيزات نظامي استفاده مي‌نمايد.نكته قابل توجه‌تر اينست كه دولت‌هاي سلطه گر غربي در مورد رويدادهاي كشورهاي عربي برخوردي دوگانه و كاملاً متضاد دارند و با اينحال مدعي حمايت از دموكراسي و حقوق بشر هستند. آمريكا، انگليس و فرانسه با چنين ادعائي، از يك طرف در سوريه خواستار سقوط بشار اسد هستند ولي در بحرين و عربستان و اردن و يمن از ديكتاتورها حمايت مي‌كنند. دولت‌هاي غربي، در برابر جنايات مستمر آل خليفه و آل سعود، نه تنها سكوت كرده‌اند بلكه در زمينه‌هاي مختلف سياسي، تبليغاتي و نظامي از آنها حمايت مي‌كنند و از كنار حقوق پايمال شده مردم اين كشورها بي‌تفاوت مي‌گذرند.

روزنامه مردم سالاري در سرمقاله خود با عنوان«بايسته ها و شايسته هاي انتخابات» چنين آورده بود:

در روزهاي اخير، متاسفانه برخي از داوطلبان به جاي برنامه، در مناظره هاي مختلفي که از منابع متعدد خبري به گوش مي رسد، مشغول کاوش و تجسس در عملکرد و زندگي ديگرانند و با «مچ گيري» مي خواهند تا حريف را به موضع انفعالي گرفتار و از رده خارج کنند و پروا و ملاحظه ندارند که اين عزيزان، در عرصه هاي مختلف و در ضرورتهاي انقلاب و کشور، جانفشاني کرده اند و افرادي موجه و خدومي مخلص اند وانگهي از صافي هاي سخت قانوني به سلامت گذشته اند. تحمل مخالف سياسي، ظرفيت و درايت سياسي مي خواهد. آن که اين هر دوندارد، نبايد پا بر اين وادي بگذارد. به ياد آوريم سخن آن بزرگ مرد نيک را که مي گفت: «من حاضرم جانم را بدهم تا مخالف من بتواند حرف خود را بگويد».

«آغاز محاكمه صفرهاي پر‌شمار»عنوان سرمقاله روزنامه شرق بود كه در آن مي‌خوانيد:

ترديدي نيست كه همه مردم به اين دادگاه چشم دوخته‌اند و همه خود را در نتيجه آن ذي‌نفع مي‌دانند و قضيه ماجرايي ملي با آثاري درازمدت و انعكاس خارجي وسيع است و دقيقا همين‌جاست كه بايد اصول آيين دادرسي كيفري و حق دفاع متهمان با دقت و وسواس هر چه تمام‌تر رعايت شود. اينكه بنده هم مثل ساير هم‌ميهنان نگران پول‌ها هستم كه كجاست و چطور شده؟ خوب است مقامات محترم قضايي هر چه زودتر اين نگراني ما را برطرف كنند زيرا مجازات شديد متهمان و احيانا آوردن آنها به دادگاه با لباس زندان و دستبند و پابند... مشكل ما را حل نمي‌كند. در عين حال اين فرصتي است براي يادآوري مجدد به دستگاه‌هاي نظارتي – از هر قبيل- كه به هوش باشند. اگر اين ركورد بشكند ديگر بهانه‌اي مسموع نخواهد بود.


 ميز خبر 

واشنگتن: چين، هند و پاکستان نفت ايران را تحريم کنند

وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد که واشنگتن در حال مذاکره با کشورهاي روسيه، چين، هند و پاکستان براي مشارکت در تحريم ايران به ويژه تحريم نفت اين کشور است.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه "هندوستان تايمز"، واشنگتن اعلام کرد که با هند، پاکستان، روسيه و چين درباره آنچه که آنها در زمينه تحريم نفت ايران مي‌توانند انجام دهند مذاکره خواهد کرد."ويکتوريا نولند" در پاسخ به سوالي درباره اينکه بسياري از کشورها کماکان به تجارت خود با ايران ادامه مي‌دهند گفت: به دليل اهميت تحريم‌هاي بين‌المللي و تحريم‌هاي ملي ما متعهد هستيم که با همه آنها در اين زمينه صحبت کنيم. وي تاکيد کرد: اين مذاکرات درباره هر آنچه که اين کشورها به ويژه در زمينه تحريم نفت ايران مي‌توانند انجام دهند خواهد بود.

منافقين همچنان در اتوبوس‌ها مانده‌اند

برخي از اعضاي گروهک تروريستي منافقين که اخيراً به دستور دولت عراق از پادگان اشرف اخراج شده و به مقصد ليبرتي منتقل شده‌اند، همچنان در اتوبوس‌ها باقي مانده اند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني هابيليان (خانواده شهداي ترور کشور) از بغداد، برخي از 397 نفر اعضاي منافقين که از پادگان اشرف اخراج شده و طبق هماهنگي‌هاي صورت گرفته ميان دولت عراق و نمايندگان سازمان ملل به کمپ ليبرتي منتقل شده‌اند، به دستور سرکردگان منافقين هنوز از اتوبوس‌ها پياده نشده‌اند.اين خبر حاکي است اين اقدام برخي از اعضاي منافقين که به بهانه اعتراض به شرايط نامطلوب اقامت در ليبرتي صورت گرفته در واقع نارضايتي اين گروه از اخراج را نشان مي‌دهد.اين در وضعيتي است که سرکردگان گروهک منافقين بارها بر همکاري خود با سازمان ملل تاکيد کرده‌اند.

المالكي: به تصميم‌ اتحاديه عرب درمورد سوريه پايبنديم

نخست وزير عراق با تاكيد بر پايبندي كشورش به تصميمات اتحاديه عرب ابراز اميدواري كرد. رئيس جمهوري سوريه و يا نماينده وي در نشست آتي سران اتحاديه عرب در بغداد شركت كنند.به گزارش ايسنا، نوري المالكي، نخست وزير عراق در گفت‌وگو با شبكه تلويزيوني الرشيد، گفت: ما به تعهدات خود در خصوص تصميم‌هاي اتحاديه عرب مبني بر عدم مشاركت سوريه در نشست سران اتحاديه عرب در بغداد كاملا پايبند هستيم، اما اميدواريم كه بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه يا نماينده وي در اين نشست حضور يابند.

وي در ادامه افزود: ما از اتحاديه عرب مي‌خواهيم در خصوص تعليق عضويت سوريه در نشست‌هاي اتحاديه عرب براي نشست آتي سران كه در بغداد برگزار مي‌شود، استثنا قائل شود و سران سوريه نيز بتوانند در اين نشست حضور يابند.نوري المالكي با اشاره به تصميمات اخير اتحاديه عرب و تعليق عضويت سوريه در اين اتحاديه گفت: اگر تعليق عضويت سوريه در اتحاديه عرب تنها در سطح نمايندگان كشورهاي عربي باشد ما اميدواريم كه در نشست سران بشار اسد يا نماينده وي در اين نشست حضور يابند اما اگر تعليق عضويت سوريه در تمامي فعاليت‌هاي اتحاديه عرب باشد ما نيز تابع تصميمات اتحاديه عرب هستيم.نخست وزير عراق ادامه داد: ما ترجيح مي‌دهيم كه سوريه در اين نشست حضور يابد چرا كه اين امر باعث آغاز صفحه جديدي از گفت‌وگوها در سوريه مي‌شود و اين گفت‌وگوها به دور از دخالت‌هاي خارجي و اختلاف‌هاي قبيله‌اي در اين كشور انجام خواهد گرفت.

دادستان کل و يک قاضي سوريه ترور شدند

گروهک‌هاي مسلح تروريست در سوريه در ادامه اقدامات تروريستي خود دادستان کل اين کشور را به همراه يک قاضي ترور کردند.به گزارش فارس به نقل ازخبرگزاري رسمي سوريه (سانا) اعلام کرد که گروهک‌هاي مسلح دادستان کل اين کشور را ترور کردند.

سانا اعلام کرد: گروهکي مسلح در ادلب، نضال غزال دادستان کل و محمد زياده يک قاضي را به همراه راننده‌هاي اين دو ترور کردند.اين ترور در حالي صورت گرفت که اين افراد در حال حرکت از منزل به سوي محل کار در کاخ قضايي شهر ادلب بودند.سانا همچنين اعلام کرد که خودروي اين افراد هدف گلوله قرار گرفت و به شهادت اين دو و راننده آنان منجر شد.پيش از اين يک گروهک تروريستي جمال البش عضو شوراي شهر در منطقه السفيره حلب را ترور کرده بودند.

شهرهاي مختلف سوريه در دوره اخير شاهد اقدامات ترور، ربايش و حمله به مردم از طرف گروهک‌هاي مسلحي بوده است که به گفته منابع مطلع در خارج از سوريه و در خاک ترکيه و با حمايت مالي قطر و عربستان آموزش مي‌بينند.

تشکيل دولت وفاق ملي ارتباطي با برنامه‌هاي ساف ندارد

سخنگوي جنبش مقاومت اسلامي "حماس" تاکيد کرد که دولت آتي فلسطين هيچ ارتباطي با برنامه سياسي محمود عباس، رئيس انتصابي تشکيلات خودگردان فلسطين ندارد. به گزارش دکتر "سامي ابوزهري"، سخنگوي جنبش مقاومت اسلامي "حماس" در گفت‌و‌گوي ويژه با مرکز اطلاع رساني فلسطين تصريح کرد: تاکيد مي‌کنيم که تشکيل دولت آتي هيچ ارتباطي با برنامه‌هاي سياسي عباس ندارد. وي افزود: ما به طور کلي با برنامه‌هاي سياسي عباس از جمله مذاکره با دشمن صهيونيستي و چشم پوشي از حقوق حقه فلسطينيان و در راس آنها بازگشت آوارگان به سرزمين خود و قدس و مرزها مخالفيم.وي خاطرنشان ساخت: دولت آتي فلسطين بر اساس توافقنامه آشتي ملي شکل مي‌گيرد و ماموريت‌هاي مشخصي دارد و يک دولت موقت به شمار مي‌رود و هيچ ارتباطي با برنامه‌هاي سياسي ندارد. عباس در جريان ملاقات با کنسول ايتاليا در رام‌الله اظهار داشت: دولت آتي به تعهدات سازمان آزادي بخش فلسطين "ساف" و توافقنامه‌هاي امضا شده ميان آن و طرف اسراييلي پايبند خواهد بود.


 ديدار خانواده شهيد قشقايي با رهبر معظم انقلاب اسلامي  

خانواده شهيد رضا قشقايي، همراه و همکار شهيد مصطفي احمدي روشن، در فضايي عاطفي و معنوي با حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار کردند. رهبر انقلاب در اين ديدار با تجليل از صبر و استقامت خانواده هاي معظم شهدا خاطرنشان کردند: اين جوانان عزيز و فداکار مانند ستاره هايي هستند که هر کدامشان در آسمان پيروزي ملت بزرگ ايران مي درخشند. در ادامه اين ديدار فرزند شهيد قشقايي با قرائت متني به ابراز احساسات پرداخت.


 يک نکته از هزاران 

ازدحام و فشردگي مترو آسايش و راحتي مردم را از بين برده و مشکلات فراواني را ايجاد کرده است. اين درحالي است که بر اساس گفته هاي مسولين 144 واگن مترو بيش از سه ماه است که در گمرک متوقف مانده که دليل اصلي اين توقف عدم تامين نقدينگي است اين در حالي است که اعتبارات مترو بايد 50 درصد توسط شهرداري و 50 درصد توسط دولت پرداخت شود و اين موضوع مشکلي است که با يک دستور مديريتي نيز قابل حل خواهد بود.

اين انصاف نيست که در روزهاي پاياني سال مردم در مترو تحت فشار باشند و واگن ها در گمرک خاک بخورند.


 سرمقاله 

 لغو رواديد با 60 کشور دنيا

علي رمضاني

چندي پيش رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري کشور از احتمال لغو رواديد با 60 کشور دنيا خبر داد. در اين بين اين خبر نويد خوشي براي بسياري از ايرانيان است و در صورت تحقق اين وعده مشكلات بسباري را حل ميكند و بايد گفت كه عمل به اين امر مي تواند پيامدهاي مثبت و گسترده‌اي را براي كشور و همچنين شهروندان كشور داشته باشد.در اين ميان اگر به پيامدهاي مثبت لغو رواديد بين كشورمان و ساير كشورها نگاهي داشته باشيم بايد گفت كه در واقع لغو رواديد باعث آسان نمودن رفت و آمد شهروندان به كشورهاي يكديگر چه در سطح منطقه اي و چه در سطح جهاني است.

اکنون نيز چندين دهه است که لغو رواديد از جمله گام‌هايي است كه در نقاط مختلف جهان توسط کشور ها در حال انجام است و کشور هاي گوناگون بنا به توان و پتانسيل سياسي اقتصادي و ديپلماتيك خود ميکوشند تا با توجه به منافع سرشار اقتصادي، سياسي، ديپلماتيك و گردشگري چنين سياستي را در سياست خارجي خود اعمال کنند. در اين بين بايد گفت جدا از كم شدن فاصله‌هاي گذشته ، نرم شدن مرزهاي سفت وسخت پيشين ، عبور و مرور آسان و بي دغدغه شهروندان در خاك كشورهاي يکديگر از يک سو منجر به آشنايي و شناخت ملت‌هاي همسايه و جهاني از يكديگر مي‌شود و ازسويي نيز مي‌تواند ايجاد ارتباط دوسويه دولت‌ها را هموار سازد.

گذشته از اين سياست ميتواند تاثيرات متعدد اقتصادي سياسي و فرهنگي نيز داشته باشد. همچنين مي‌تواند هم به ارتباطات بيشتر اقتصادي کمک کرده و با تشويق جهان گردي ميان کشور ها به افزايش تعداد گردشگران دو كشور كمك کند.

گذشته از اين نيز بايد گفت لغو رواديد نشانه خوبي است از وضعيت و توانايي سياست خارجي کشور و توان ديپلماسي عمومي و قدرت يك كشور در عرصه بين المللي و روابط دو سويه‌اي بين كشور ها است. اين امر تا آن اندازه مهم است که كشورهاي پيشرفته و در حال توسعه همواره در حال رايزني براي لغو روايد بيشتر با كشورهاي ديگر در سطح جهان هستند. چرا كه بي شك به هر ميزان كه كشوري موفق به لغو روايد دو طرفه و يا حتي يك طرفه با كشورهاي ديگر نمايد گذشته از افزايش روابط همه جانبه به پرستيژ سياسي اقتصادي و فرهنگي و ديپلماتيك خود مي افزايد.

در اين حال آنچه كه مي‌تواند مايه تامل باشد ناتواني كشور ما در توجه به اين رويكرد مهم است . يعني در حالي كه بسياري از كشور ها حتي در امريكاي لاتين و آفريقا و آسيا توانسته اند سياست لغو روايد با كشورهاي ديگر را به خوبي پيگيري كنند كشور ما در عمل نتوانسته است موفقيت چنداني در اين راه داشته باشد.

چنانچه بنا به آمارهاي برخي از منابع جهاني در سال 2011 ايران در رده نامناسبي از لغو رواديد در جهان بوده و جدا از مشكلات شهروندان بسياري از كشور ها در راه ورود به ايران، شهروندان كشور ما هم جداي از برخي از كشور‌هاي كوچك در بعضي قاره‌هاي كم اهميت ( كشورهايي نظير سوريه، ترکيه، هائيتي، بوليوي، نيکاراگوئه، گرجستان و...)عملا بدون رواديد نمي توانند به بسياري از كشورها سفر كنند. اين در حالي است كه امروزه شهروندان بسياري از كشورها مي توانند بدون رواديد به بيش از 150 كشور سفركنند.


 با دستور وزير نفت؛
 صادرات نفت ايران به فرانسه و انگليس قطع شد 

با دستور رستم قاسمي وزير نفت صادرات نفت شرکت ملي نفت ايران به پالايشگاه هاي فرانسه و انگليس قطع شد. خبرگزاري مهر چهارشنبه هفته گذشته از قطع صادرات نفت به برخي از کشورهاي اروپايي همچون فرانسه خبر داده بود.

به گزارش مهر، رستم قاسمي وزير نفت روز يکشنبه 30 بهمن ماه با صدور دستوري به مدير عامل شرکت ملي نفت ايران خواستار توقف صادرات نفت خام ايران به پالايشگاه ها و شرکتهاي نفتي انگليس و فرانسه شده است. بر اين اساس، شرکت ملي نفت ايران فروش و صادرات هرگونه نفت خام و ميعانات گازي به پالايشگاههاي نفتي اين دو کشور اروپايي را تا اطلاع ثانوي به حالت تعليق درآورد. همچنين پيگيريهاي خبرنگار مهر از وزارت نفت نشان مي دهد شرکت ملي نفت ايران با ارسال نامه هايي به برخي از پالايشگاه‌هاي اروپايي ضمن تعيين ضرب الاجلي خواستار امضاي قراردادهاي بلند مدت خريد نفت خام بين 2 تا 5 سال شده است.


 نماينده مجلس:
 افزايش قيمت جهاني نفت، شعله‌اي است كه خود اروپاييان برافروختند 

يك عضو كميسيون انرژي مجلس، با اشاره به تصميم اخير جمهوري اسلامي ايران براي توقف صادرات نفت به چند كشور اروپايي، گفت: در پي اين تصميم، بعضي از كشورها براي ذخيره‌سازي نفت، خريدشان را افزايش داده‌اند و اين موضوع موجب تلاطم بازار نفت شده كه به نظر مي‌رسد شعله‌اي است كه خود اروپاييان آن را برافروخته‌اند.

ناصر سوداني، در گفت‌و گو با ايسنا، اظهار داشت: تصميم ايران براي توقف صادرات نفت به چند كشور اروپايي موجب افزايش قيمت نفت در بازارهاي جهاني شده است.وي افزود: بر اساس قانون معاملات و فعاليت‌هاي اقتصادي بايد هم مصالح خريدار و هم فروشنده در معامله تامين شود و معاملات نبايد در فضاي گردن‌كشي‌هاي سياسي، مصالح طرف مقابل را با تهديد به خطر بيندازد.نماينده مردم اهواز در مجلس، با اشاره به تحريم نفتي اتحاديه اروپا عليه كشورمان خاطر نشان كرد: اين اقدام اروپا ما را هوشيارتر كرد تا براي حفظ مصالح ملي‌ خود، ضمانت‌هاي لازم را از سوي خريدار به دست بياوريم چرا كه اكنون خريدار خود را ميدان‌دار عرصه معامله مي‌بيند و براي فروشنده شاخ و شانه مي‌كشد؛ لذا ما مجبور شديم براي آنكه مصالح ملي‌مان به خطر نيفتد، شروطي را براي خريداران اروپايي در نظر بگيريم چرا كه رفتارغيرمنصفانه و غيرعاقلانه آنها ما را وادار كرد هيچ‌گونه اطميناني به رفتارهاي اقتصادي و سياسي آنها نداشته باشيم.

اين عضو كميسيون انرژي مجلس تصريح كرد: ضربه‌ي حيثيتي كه اروپا در بازارهاي بين‌المللي خورده، با تحريم نفتي ايران قابل جبران نيست چرا كه اعتماد همه كشورها و ملت‌ها نسبت به اروپا سلب شده است.سوداني، در ادامه شروط ايران براي فروش نفت به اروپا را كاملا منطقي و مبتني بر حفظ مصالح ملي دانست و گفت: بر اين اساس كالايي كه ما مي‌ فروشيم يك كالاي استراتژيك است و بايد بهاي آن براي پرداخت ضمانت شود و اينگونه نباشد كه ما كالا بدهيم و در مقابل بهايي بدست نياوريم. در اين فضا رفتار اروپا در تحريم بانكي و نفتي ايران نوعي راهزني بين‌المللي به شمار مي‌آيد. سوداني، با بيان اينكه بر اساس شروط ايران، طرف قرارداد نبايد حق فسخ يك طرفه قرارداد نفتي را داشته باشد، افزود: زماني كه يك قرارداد تنظيم مي‌شود فعاليت‌هاي اقتصادي ما بخصوص در ميادين نفتي از اكتشاف، استخراج، توليد و امثال آن بر اساس اين قرارداد تنظيم مي‌شود و برنامه‌ريزي‌هاي ميان‌مدت و درازمدت اقتصادي ما نيز بر اساس اين فروش صورت مي‌گيرد لذا بايد ضمانت و چشم‌انداز سه تا پنج ساله‌اي در دسترس باشد تا بر اساس آن فعاليت اكتشاف و توليد‌مان را سامان دهيم و براي آن برنامه‌ريزي كنيم.اين عضو كميسيون انرژي مجلس خاطر نشان كرد: اگر زماني كه ما توليد نفت را افزايش مي‌دهيم كشورهاي طرف قرارداد ما يك مرتبه اين قرارداد را فسخ كنند، معناي آن بي‌احترامي به قوانين و قراردادهاي بين‌المللي است و قطعا نمي‌تواند موجب دلگرمي ما شود. اكنون هم با توجه به اينكه اروپايي‌ها بي‌اعتمادي را شروع كرده‌اند بنابراين ايران ضمانت‌هايي را براي اعتمادسازي بايسته ديده و شروطي در اين راستا تعيين كرده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته