جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/12/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4094


پرسش‌هايي درباره سرطان


عوامل اصلي نارسايي‌هاي دريچه قلب


خبرها از عالم علم


  پرسش‌هايي درباره سرطان  

 قسمت چهارم

الکل علت شناخته شدة بروز تعدادي از سرطانها شامل موارد زير است:

سرطان دهان

سرطان حلق

سرطان حنجره

سرطان مري

سرطان کبد

سرطان پستان

الکل همچنين احتمال خطر بروز سرطان کولورکتال را افزايش ميدهد.

بررسي فاکتورهاي مرتبط با رژيم غذايي و فعاليت بدني در انواع سرطانها

سرطان مثانه

مهمترين عامل خطر سرطان مثانه کشيدن سيگار و تماس شغلي با انواعي از مواد شيميايي است. برخي مطالعات نشان ميدهد خوردن سبزيجات باعث کاهش خطر سرطان مثانه ميشود.

سرطان مغز

تاکنون عامل خطرزاي مرتبط با تغذيه در سرطانهاي مغز شناخته نشده است.

سرطان پستان

برخي از عوامل خطرزاي سرطان پستان قابل تغيير نيست:

اولين عادت ماهيانه قبل از سن 12 سالگي

بچه دار نشدن يا به دنيا آمدن اولين بچه بعد از سن 30 سالگي

سن بالاتر يائسگي

سابقة خانوادگي سرطان پستان

اما تعداد ديگري از عوامل هم موجب افزايش احتمال بروز سرطان پستان ميشوند. افزايش وزن بعد از بلوغ با افزايش خطر بروز سرطان پستان پس از يائسگي مرتبط است، همچنين مصرف الکل موجب افزايش بروز سرطان پستان ميشود.

فعاليت بدني متوسط تا شديد ميتواند خطر بروز سرطان پستان را کاهش دهد.

کاهش مصرف چربي شانس سرطان پستان را کم ميکند. با اينحال يک مطالعة جديد اين تأثير را بسيار اندک ارزيابي کرده است.

بهترين پيشنهاد براي کاهش خطر بروز سرطان پستان بدين شرح است:

فعاليت بدني متوسط تا شديد به مدت 60-45 دقيقه براي 5 روز هفته يا بيشتر

وزن خود را با محدود کردن کالري مصرفي و فعاليت بدني منظم کاهش دهيد.

الکل مصرف نکنيد.

سرطان کولون و رکتوم

شانس بروز سرطان کولورکتال در افرادي که بستگان مبتلا به اين سرطان دارند بيشتر است. همچنين احتمال خطر بروز اين سرطان با کشيدن طولاني مدت سيگار و احتمالاً مصرف الکل بيشتر ميشود.

احتمال بروز سرطان کولون و رکتوم با مصرف آسپرين و ساير داروهاي ضدالتهابي غيراستروئيدي (مانند ايبوپروفن، ناپروکسن و ساير داروها) و همچنين درمان جايگزيني هورموني پس از يائسگي کاهش مييابد. اما در حال حاضر نه آسپرين و داروهاي شبيه آن و نه درمان جايگزيني هورموني پس از يائسگي به علت داشتن عوارض جانبي بالقوه به عنوان پيشگيري از سرطان کولورکتال توصيه نميشود.

برخي مطالعات نشان ميدهد افرادي که به طور منظم فعاليت بدني متوسط دارند احتمال خطر سرطان روده در آنها کاهش مييابد و در صورت فعاليت بدني شديد خطر بروز سرطان روده باز هم کمتر ميشود. چاقي با افزايش خطر سرطان کولون در مردان و زنان همراه است اما ارتباط آن با سرطان کولون در مردان بيشتر است. رژيم غذايي سرشار از سبزيجات و ميوهجات با کاهش خطر سرطان کولون و رژيم غذايي حاوي مقادير زياد گوشت قرمز و گوشتهاي فرآوري شده با افزايش خطر سرطان روده مرتبط است. تعدادي مطالعات نشان ميدهد که مصرف کلسيم، ويتامين دي يا ترکيبي از هر دو به جلوگيري از بروز سرطان کولورکتال کمک ميکند. اما از آنجا که مصرف کلسيم زياد موجب افزايش خطر سرطان پروستات ميشود عاقلانه است که مردان کلسيم روزانه خود را به کمتر از 1500 ميليگرم محدود کنند.

بهترين پيشنهاد براي کاهش خطر بروز سرطان روده بدين شرح است:

فعاليت بدني خود را بيشتر کنيد.

مصرف گوشتهاي قرمز و فرآوري شده را محدود کنيد.

مقادير توصيه شده از کلسيم را مصرف کنيد.

ادامه دارد...


 عوامل اصلي نارسايي‌هاي دريچه قلب  

امروزه ارتقاي آگاهي مردم به منظور پيشگيري از سكته و انواع بيماري‌هاي قلبي بسيار حائز اهميت است.

به گزارش ايسنا، نشانه‌هاي هشدار دهنده ناراحتي‌هاي قلبي به شرح زير هستند:

- درد قلبي يا درد قفسه سينه: معمولا دردي فشارنده است كه بيشتر زير جناغ سينه احساس مي‌شود ولي ممكن است به ساير قسمت‌ها چون دست‌ها،‌ گردن و زيرچانه منتشر شود.

- تپش قلب: بيشتر به صورت ضربان تند يا بي‌نظمي قلب است. به عنوان مثال در افتادگي دريچه ميترال، تپش و درد قلب شايع است.

- تنگي نفس: تنفس با سختي و همراه با فعاليت و كوشش بدني است. ممكن است به صورت حملات شبانه تنگي نفس باشد.

- غش قلبي: غش علت‌هاي مختلفي دارد. يكي از علل آن بي‌نظمي‌هاي ضربان قلب است كه باعث مي‌شود خون كافي به مغز نرسد. اگر ضربان قلب كمتر از 35 و بيشتر از 180 ضربه در دقيقه باشد، فرد غش مي‌كند.

بيماري‌هاي شايع قلبي:

- آنژين صدري: عبارت است از احساس گرفتگي، ناراحتي و سنگيني كه زير جناغ سينه احساس مي‌شود و ممكن است به گردن، چانه، كتف، سر دل و دست‌ها به ويژه قسمت داخلي دست چپ انتشار ‌يابد. اين درد يك تا پنج دقيقه طول مي‌كشد. علت آن وجود پلاك‌ها و انسداد سرخرگها است. در افراد فشار خوني، ديابتي، سيگاري و مبتلا به چربي خون بالا بيشتر ديده مي‌شود.

- اختلال دريچه‌اي قلب: معمولا اين اختلال به دو صورت تنگي يا شلي در گشادي دريچه مشخص مي‌شوند و اغلب تا آخر عمر اين اختلال تشخيص داده نمي‌شود. افتادگي دريچه ميترال شايعترين آنها است. اين بيماري مادرزادي است و باعث پس زدن خون از بطن به دهليز چپ مي‌شود. نشانه‌هاي اختصاصي آن تپش قلب، بي‌نظمي‌هاي قلبي بخصوص وقتي كه فرد به پهلوي چپ مي‌خوابد، دردهاي قفسه سينه، خستگي پذيري زودرس و سردردهاي ميگرني هستند.

بر اساس اين گزارش، در نارسايي‌هاي دريچه آئورت خون از دريچه به بطن چپ برمي‌گردد و بار بسيار زيادي بر دوش بطن چپ مي‌گذارد و به تدريج قلب بزرگ و نارسا خواهد شد. در ايران بيشترين عامل نارسايي‌هاي دريچه قلب، تب روماتيسمي و عفونت حاصل از آن است.

- نارسايي قلب: نارسايي‌هاي قلبي به طور كلي به دو دسته كلي حاد و مزمن مي‌شود. در نوع حاد مقدار قابل توجهي از بافت از بين مي‌رود يا دريچه قلب پاره مي‌شود. در اين حالت چون قلب آمادگي مقابله با اين نارسايي ناگهاني را ندارد، ‌دچار افت فشار و شوك مي‌شود. در نارسايي مزمن؛ قلب به تدريج با شرايط نامطلوب كنار مي‌آيد، اما تنگي نفس شبانه،‌ ورم پا، بزرگ و پرخون شدن كبد و خستگي و ضعف عضلاني ديده مي‌شود. بهترين درمان آن، حفظ آرامش، رژيم غذايي بدون نمك و كم چرب و استفاده از داروهاي ضد فشار و ادرارآور است.

- فشار خون: فشار خون بالا و پايين، هر دو مشكل ساز است. افرادي كه پرفشاري خون دارند 10 تا 20 سال زودتر از افراد ديگر مي‌ميرند. فشار خون بالا رگها را خراب مي‌كند و به قلب، مغز، چشم‌ها و كليه آسيب مي‌رساند و عامل سكته‌هاي قلبي است.

بر اساس اين گزارش، درمان فشار خون مشروط به رعايت نكات بسيار ساده‌اي است. فشار خون دو جزء و دو عدد دارد، عدد اول مربوط به فشار انبساط قلب (80 ميليمتر جيوه) است. فشار انبساط قلب از 90 ميليمتر جيوه و فشار انقباض قلب از 140 ميليمتر جيوه بالاتر باشد، تشخيص پرفشاري داده مي‌شود. اگر فشار انبساط قلب كمتر از 90 ميليمتر جيوه باشد،‌ تشخيص فشار پايين داده مي‌شود و فرد وارد شوك شده و احتمال دارد جان خود را از دست بدهد. در فشار خون پايين خون كافي به مغز و ساير اندام‌ها نمي‌رسد و كاركرد آنها مختل مي‌شود. اسهال و استفراغ طولاني، خونريزي‌هاي شديد داخلي و خارجي و شوك هيجاني شديد باعث افت فشار مي‌شوند.

- لخته و التهاب در سياهرگ: سه علت عمده براي ايجاد لخته شناخته شده است. يكي، جريان خون كند و آهسته به علت عدم تحرك در طولاني مدت، ديگري آسيب و ضربه به جداره رگ‌ها و در نهايت وجود قابليت لخته شدن بالا در افراد. مانند مصرف كنندگان استروژن. اگر لخته در سياهرگ‌هاي عميقي باشد، درد، تورم و قرمزي ديده مي‌شود خطر حركت كردن لخته و گير كردن در رگهاي ريوي و مرگ وجود دارد. اگر لخته در سياهرگ سطحي باشد با كمپرس آب گرم برطرف مي‌شود.

عوامل موثر در بروز بيماري‌هاي قلبي:

- وزن نامناسب

– سن بالا

– فشار خون، چربي و قندبالا

– استعمال دخانيات

– سابقه خانوادگي

– عدم رعايت بهداشت فردي، دهان و دندان

– عدم تحرك و ورزش كافي

– شتاب‌زدگي

– رژيم غذايي نامنظم و نامناسب

– بيماري‌هاي عفوني مزمن

– تنش و فشار روحي كه به علت تاثير بر سرعت لخته شدن خون،‌ افزايش فشار خون،‌ افزايش كلسترول خون افزايش هورموني كه در آهنگ ضربان قلب اختلال ايجاد مي‌كند خطرساز خواهد بود. استرس در اكثر اوقات مي‌تواند ناشي از مشكلات زندگي شغلي مثل توقعات بيش از حد مديران و ناسازگاري با همكاران باشد.

پيشگيري:

- رژيم غذايي مناسب (اجتناب از مصرف غذاهاي سرخ كردني، پرنمك، پرچرب و استفاده از سبزيجات و ميوه‌هاي تازه)

- ورزش منظم (نرم دويدن، نرمش‌هاي سريع، شنا، دوچرخه سواري)

- ترك كامل سيگار

- درمان و كنترل كلسترول، قند و فشار بالا (با خوردن غذاهاي كم كالري مثل ميوه‌ها، سبزيجات، روغن گياهي و جوانه‌ها)

- مصرف آسپرين حداقل يك روز در ميان

- حفظ آرامش و خونسردي (به وسيله تكنيك‌هاي آرامش آموزي)

- مقابله كارآمد با استرس و فشارهاي زندگي (به وسيله تكنيك‌هاي حل مسئله)

- كاهش وزن (با ورزش، خوردن مواد غذايي سالم و كم كالري) و در نهايت بهبود سبك زندگي و سالم زيستن (با رعايت نكات بالا) و پيگيري اين نكات در طي زندگي روزمره.


 خبرها از عالم علم 

 پيشگيري از گرفتگي بيني

گرفتگي بيني يكي از معمول‌ترين پيامدهاي فصل سرد زمستان است و اكثر مردم در اين فصل از كيپ شدن مجاري بيني بر اثر ويروس‌هايي كه ظاهرا در هوا پخش شده، رنج مي‌برند.به گزارش ايسنا، يكي از اشتباهاتي كه مردم اغلب در اين مواقع انجام مي‌دهند، دائما فين كردن يا بالا كشيدن مخاط بيني است.اين كار، مشكل گرفتگي بيني را تشديد مي‌كند. مي‌توانيد با انجام چند تكنيك ساده گرفتگي بيني را كاهش دهيد يا حتي از بروز آن به طور كامل جلوگيري كنيد.

وقتي در رختخواب قرار مي‌گيريد، هميشه سر خود را در وضعيت بالاتري از بدن قرار دهيد. اين وضعيت ميزان تشكيل مخاط بيني را كاهش مي‌دهد.پياز براي از بين بردن احتقان بيني بسيار مفيد است. براي اين كار كافي است يك قاچ پياز را بريده و آن را بو بكشيد.غذاهاي ادويه دار بخوريد. خوردن غذاهاي تند و ادويه دار مثل غذاهاي فلفلي، مجاري بيني را پاك مي‌كند.مايعات گرم زياد بنوشيد. چاي يا قهوه در اين مورد كارآيي خوبي دارند. بخور دادن نيز در اين مورد تاثيري شگفت‌انگيز دارد. كافي است چند قطره عصاره نعناع را داخل آب داغ بريزيد. سپس سر خود را با يك حوله بپوشانيد و بخار اين معجون را عميقا تنفس كنيد.

رابطه گياهان با يكديگر

دانشمندان دانشگاه اكستر در انگليس موفق به كشف ارتباط گياهان با يكديگر شده اند، در حقيقت آنها براي نخستين بار چنين فرايندي را با دوربين ضبط كرده اند.به گزارش ايرنا به نقل از ساينس ديلي، براي فهميدن چگونگي گفت وگوي گياهان محققان ژني را در گياه كلم دستكاري كردند كه عامل توليد نوعي گاز است. زماني كه سطح گياه بريده يا سوراخ مي شود اين گاز انتشار مي يابد. با دستكاري ژن مسئول اين انتشار گاز ديگر توليد نشد.محققان پروتئين luciferase را كه موجب درخشش كرم شب تاب در تاريكي مي شود به DNA انتشار گاز گياه افزودند و توانستند فرآيند هاي ارتباطي گياه را تصوير برداري كنند.

برگ گياه كلم كه با قيچي بريده شده بود شروع به انتشار گاز متيل جاسمونات كرد و به اين شيوه به همسايه هايش "گفت" ممكن است مشكلي پيش رو داشته باشند.دو گياه كلم ديگر كه در آن نزديكي قرار داشتند اما آسيبي به آنها نرسيده بود اين پيام را دريافت كردند كه بايد مراقب خود باشند.آنها اين مراقبت را با توليد مواد شيميايي سمي بر روي برگ هاي خود انجام دادند كه موجب دفع شكارچياني مانند كرم ها مي شد.محققان مي گويند اين امر احتمال اينكه گياهان همگي با يكديگر ارتباط برقرار مي كنند را افزايش مي دهد.به گفته دانشمندان، گياهان با يك زبان پيچيده نامرئي كه ما هيچ چيز در مورد آن نمي دانيم با هم ارتباط برقرار مي كنند.اين پژوهشگران مي گويند: ما توانستيم به شيوه بصري اين ارتباط را نشان دهيم به گونه اي كه انتشار يك گاز توسط يك گياه زماني كه زخمي مي شود همسايه هاي آن را تحت تاثير قرار مي دهد اما در اين مرحله چرايي اين امر را هنوز نمي دانيم.احتمالا گياه با اين كار تلاش مي كند به ديگر برگ هاي خود و همچنين همسايه هايش در مورد يك خطر هشدار دهد.

مقابله با سرطان سر و گردن

يك متخصص هندي تبار در آمريكا و دستياران وي در آزمايش جديدي متوجه شدهاند كه عصاره هسته انگور سلولهاي سرطاني سر و گردن را نابود ميسازد و در عين حال به سلولهاي سالم آسيبي وارد نميكند.

به گزارش ايسنا، آمارها نشان ميدهد كه نزديك به 12 هزار نفر در سال جاري ميلادي در آمريكا بر اثر اين سرطان جان خود را از دست خواهند داد و تعداد مبتلايان به اين بيماري نيز از نيم ميليون نفر در سراسر دنيا فراتر خواهد رفت.

راجش آگاروال متخصص مركز سرطان دانشگاه كلورادوي امريكا و استاد دانشكده علوم داروسازي «اسكاگز» در اين مطالعه تاييد كرد كه تاثير عصاره هسته انگور در اين زمينه شگفت انگيز و قابل ملاحظه است.

سايت اينترنتي ارگانيك در گزارشي در اين باره آورده است؛ به گفته آگاروال وقتي شرايط به گونهاي باشد كه سلولهاي سرطاني نتوانند در آن شرايط به رشد سريع خود ادامه دهند، بدون شك نابود مي شوند. ظاهرا عصاره هسته انگور اين شرايط را براي سلولهاي سرطاني ايجاد ميكند و رشد آنها را متوقف ميسازد.

در واقع نكته جالب توجه اين است كه عصاره هسته انگور نه تنها مولكول وراثتي موجود در سلولهاي سرطاني را تخريب ميكند بلكه مسيرهاي امكان ترميم شدن اين مولكول را مسدود مينمايد. در عين حال درآزمايشات روي موشها معلوم شد كه اين عصاره هيچ تاثير سمي بر روي سلولها و ساير بافتهاي سالم بدن ندارد.در اين گزارش همچنين آمده است: عصاره هسته انگور از فشردن و تصفيه هسته انگور تازه تهيه مي شود. عصاره هسته انگور غني از مادهاي بسيار مفيد موسوم به پروآنتي سيانين يا PCO است. پروآنتي سيانين يک آنتي اکسيدان بسيار قوي است که ميتواند جلوي تخريبهاي سلولي در اثر فعاليت مولكولهاي راديکال آزاد را بگيرد و بافتهاي پيوندي را تعمير و تقويت کرده و به فعاليت آنزيمها کمک نمايد. در واقع پروآنتي سيانين نوعي بيوفلاوونوئيد و يك تركيب طبيعي گياهي است و در تقويت بافتهاي زنده نقش مهمي ايفا ميكند.اين تركيب فوايد بسياري دارد كه شامل افزايش استحکام رگها که مانع از بروز سکته و بيماريهاي قلبي ميشود و از عوارضي مثل کبودي، تورم ناشي از ضربه يا تصادف، واريس، ورم پاها و مشکلات عروق چشمي جلوگيري ميکند، بالا بردن سطح ايمني بدن، بهبود قدرت بينايي چشم، بهبود گردش خون محيطي، كاهش واكنشهاي آلرژيک بدن، كند كردن فرايند پيري و شاداب نگه داشتن پوست هستند. در عين حال با مصرف عصاره هسته انگور کلسترول کاهش مييابد و فشار خون نيز کمتر ميشود.جزئيات اين بررسي در مجله «كارسينوژنسيز» منتشر شده است.

تقويت عضلات با پوست سيب

متخصصان دانشگاه يووا در آمريكا طي يك سري آزمايشات جديد دريافته‌اند نوعي ماده موم مانند موسوم به اسيد اورسوليك كه در پوست سيب يافت ميشود از ضعف و تحليل رفتن عضلاني ميكاهد و رشد اين بافتها را تقويت ميكند.

به گزارش ايسنا، از آنجا كه اين ميوه براي كاهش چربي و قند خون، كلسترول و تري گليسيريد نيز مفيد است از اين پس ميتوان از پوست آن نيز براي درمان ضعف عضلاني و اختلالات سوخت و سازي مثل ديابت استفاده كرد.

كريستوفر آدامز، متخصص غدد درون ريز و كارشناسي اصلي در اين مطالعه خاطرنشان كرد: ضعف عضلاني مشكلات جدي به بار ميآورد و با وجودي كه بسيار شايع است اما هيچ دارويي در حال حاضر براي آن وجود ندارد اكثر افراد در مرحلهاي از طول عمر خود مثلا زمان بيماري يا سالخورگي با اين مشكل مواجه ميشوند. به گزارش پايگاه اينترنتي آلكالايف، آدامز تصريح كرد: ما فعاليت ژن ماهيچهاي را در افراد مبتلا به آتروفي (تحليل عضلاني) بررسي كرده و از اطلاعات بدست آمده استفاده كرديم تا مواد شيميايي را پيدا كنيم كه مانع از آتروفي شوند. يكي از اين مواد شيميايي كه شناسايي آن جالب توجه بود اسيد اورسوليك نام دارد و بويژه در غلظت قابل ملاحظهاي درپوست سيب يافت ميشود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته