جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/09/22 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - چهارشنبه نسخه شماره 2651

معاون سابق وزير بازرگاني:
فضاي نامناسب اقتصادي موجب خروج سرمايه ها از کشور شده است

عضو کميسيون حقوقي مجلس:
وزارت ارتباطات مشکلات تلفن همراه را به گردن ديگران نيندازد

با ارائه طرحي از سوي نمايندگان مجلس;
دولت موظف به تعديل قيمت مسکن مي شود


شهر جديد، انديشه جديد


افزايش 117 واحدي شاخص هاي بورس


بازار سكه و ارز


کوتاه و خواندني


 معاون سابق وزير بازرگاني:
 فضاي نامناسب اقتصادي موجب خروج سرمايه ها از کشور شده است  

معاون سابق وزير بازرگاني با اشاره به اين که بايد با عوامل شکل دهنده تورم برخورد شود، گفت:  متاسفانه دولت با ساختار تنومندي که دارد، خود يکي از عوامل اصلي توليد تورم در کشور است.
مهندس محسن بهرامي، افزود: رشد نقدينگي، افزايش پايه پولي، افزايش کسري بودجه دولت، افزايش هزينه هاي توليدکنندگان و کاهش ارزش پول داخلي در مقايسه با ارزهاي خارجي عوامل شکل دهنده تورم در کشور هستند که بايد کنترل شود.
رييس سابق سازمان بازرسي و نظارت بر قيمت و توزيع کالا و خدمات خواستار پيگيري دولت در جهت خصوصي سازي در کشور شد و ادامه داد: به عنوان مثال هم اکنون اگر هزينه تمام شده برق در سيستم دولتي هر کيلووات 47 تومان تمام شود، اگر بخش خصوصي اقدام به توليد برق کند، اين هزينه به نصف کاهش مي يابد. بهرامي با اشاره به موضوع بيکاري و اشتغال به عنوان چالش اصلي دولت در عرصه اقتصاد اظهار داشت: حل معضل بيکاري با سرمايه گذاري امکان پذير است، هم اکنون فضاي نامناسب اقتصادي در کشور نه تنها موجب توقف ورود سرمايه هاي خارجي به کشور شده، بلکه خروج سرمايه ها را به دنبال داشته است که به تبع آن کاهش توليد، اشتغال و افزايش هزينه هاي توليد را به همراه دارد که به تورم دامن مي زند.
معاون سابق وزير بازرگاني در بخش ديگري از سخنان خود افزود: اين که مرغ گران مي شود، سپس گوشت مرغ وارد شود  اگر ميوه گران شود، ميوه وارد کنيم، افتخار نيست. معاون سابق وزير بازرگاني افزود: متاسفانه به دليل اين که نگاه علمي و سيستماتيک به توليد، توزيع و ذخيره سازي کالاها در کشور وجود ندارد، شاهد هستيم که بعضا يک کالا گران مي شود و يا براي اينکه قيمت آن افزايش نيابد، تعرفه آن را کاهش مي دهند که اين کار هم به زيان توليد کننده و هم به ضرر مصرف کننده است.
بهرامي درباره افزايش قيمت نان گفت: تعيين قيمت نان يک پروسه طولاني دارد که در تهران توسط سازمان حمايت                        از توليدکنندگان و مصرف کنندگان و در استان ها توسط استانداري ها تعيين مي شود، امسال هم همين مسير طي شده است، ليکن بدليل نبود روحيه مسوليت پذيري، دستگاه هاي مسوول افزايش قيمت نان را تکذيب مي کنند.
عضو سازمان نظام مهندسي تهران درباره گراني مسکن گفت:  مسکن از چهار پارامتر عمده تشکيل شده است، زمين مصالح ساختماني، منابع مالي و مديريت ساخت و ساز که همه آنها در اختيار دولت است. بهرامي از نبود نظام عرضه و تقاضاي مناسب در بخش مسکن انتقاد کرد و افزود: دولت بايد در          سياست هاي عرضه زمين توليد و توزيع مصالح ساختماني و توزيع منابع مالي تجديد نظر کند و آن را به بخش خصوصي واگذار کند.
اين کارشناس افزود: دولت به جاي اين که پول را خرد کند و وام هاي 3، 5 و 10 ميليون توماني بدهد، آن را در اختيار                                     انبوه سازان قرار دهد تا آنها به توليد مسکن مبادرت ورزند. بهرامي گفت: شهرداري مي تواند با هماهنگي شوراي شهر نسبت به اعمال سياست هاي ترجيحي در زمينه هزينه صدور پروانه و عوارض و تراکم، هزينه ساخت و ساز و توليد مسکن مخصوصا در مناطق جنوبي شهر را کاهش دهد. به گفته وي برخورد سلبي با دارندگان خانه خالي از سکنه ممکن است در کوتاه مدت باعث کاهش قيمت مسکن شود، اما در بلندمدت          يقينا قيمت مسکن بيش از گذشته افزايش مي يابد.


 عضو کميسيون حقوقي مجلس:
 وزارت ارتباطات مشکلات تلفن همراه را به گردن ديگران نيندازد  

عضو کميسيون حقوقي مجلس وزارت ارتباطات وفناوري اطلاعات را از فرافکني بر حذر داشت و گفت: اين وزارتخانه مشکلات موجود در شبکه تلفن همراه را به گردن شرکت هاي خارج از اين وزارتخانه مانند تاليا و ايرانسل نيندازد.
محمدحسين فرهنگي نماينده تبريز در مجلس شوراي اسلامي در گفت وگو با فارس اعلام کرد: وزارت ارتباطات بايد در خصوص مشکلات شرکت ارتباطات سيار احساس مسووليت مضاعف کند و مشکلات شبکه تلفن همراه را به شرکت هاي خارج از سيستم اين وزارتخانه ويا شرکت هاي داخلي ارتباط ندهد. وي در ادامه گفت : با فعال شدن هر سيستم جديدي شبيه ايرانسل و تاليا، اختلالات گسترده اي که در سيستم ارتباطي مشترکان شبکه دولتي وجود دارد به                                بهره برداري از اين شبکه هاي جديد مربوط مي کنند. فرهنگي مربوط دانستن مشکلات شبکه تلفن همراه را به اپراتورهاي ديگر از سوي وزارت ارتباطات کار صحيحي ندانست و گفت: اين کار در اصل نوعي فرافکني است. نماينده تبريز در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اين موضوع که مشترکان، وزارت ارتباطات را متولي ارتباطات کشور مي دانند، افزود: هرگونه اقدام ستادي و نظارتي بايد از جانب اين وزارتخانه انجام شود.
وي خاطر نشان کرد: وزارت ارتباطات براي مشکلات ارتباطي در شرکت ارتباطات سيار بايد به وظيفه قانوني خود عمل کرده و اقدامات لازم را انجام دهد تا زمينه رضايت مشترکان که فعلا فراهم نيست ايجاد شود.فرهنگي در مورد تذکرات نمايندگان مجلس به وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در خصوص رفع مشکلات شبکه تلفن همراه کشور گفت: بارها به وزير ارتباطات در مجلس تذکراتي داده شده                         تا نسبت به رفع اختلالات شبکه تلفن همراه اقدام کند.


  با ارائه طرحي از سوي نمايندگان مجلس;
 دولت موظف به تعديل قيمت مسکن مي شود  

نايب رييس کميسيون عمران مجلس با ابراز نگراني از افزايش بي رويه قيمت مسکن، از تهيه طرحي در مجلس خبر داد که براساس آن دولت موظف به تعديل قيمت مسکن مي شود.
سيدبهلول حسيني در گفت وگو با فارس، تعديل قيمت مسکن را ازجمله برنامه هاي درازمدت دولت و مجلس دانست                 و با اشاره به طرح در دست تهيه نمايندگان مجلس در راستاي تعديل قيمت مسکن و حمايت از اقشار آسيب پذير اظهار داشت: ازجمله سرفصل هاي اين طرح  تخريب بافت هاي فرسوده و صدور مجوز براي بلندمرتبه سازي و رشد عمودي کلان شهر تهران، انتقال مراکز صنعتي و پادگان ها به خارج از شهر تهران و بستن ماليات به واحدهاي خالي از سکنه در کلان شهرها به ويژه شهر تهران است.
اخذ ماليات مضاعف از معاملات و خريد و فروش هاي کاذب مسکن در راستاي سدکردن بورس بازي، موظف کردن دولت به کنترل افزايش قيمت و توليد و عرضه مصالح ساختماني ازجمله سيمان و آهن آلات و ارائه تسهيلات بانکي ويژه با سود کم بهره به شهرهاي کوچک و روستاها از ديگر محورهاي مهم طرح مذکور است. به گفته نماينده ميانه در صورت تصويب اين طرح بخش قابل توجهي از عوامل و زمينه هاي افزايش سرسام آور قيمت مسکن در تهران و ديگر شهرها مرتفع خواهد شد.
به گفته بهلول حسيني، هدف اصلي از تهيه اين طرح جلوگيري از رشد بي رويه قيمت مسکن و برطرف شدن بخشي از مشکلات اقشار آسيب پذير جامعه است.
عضو کميسيون عمران مجلس با اشاره به رايزني هاي انجام گرفته بين دولت و مجلس براي عملياتي شدن اهداف طرح مذکور گفت: در راستاي اين طرح با وزير مسکن صحبت هايي شده است.


  شهر جديد، انديشه جديد 


شريف خسروي - کارشناس مسايل اقتصادي
به هم ريختگي بافت کلان شهرها از نظر شهرسازي، ازدحام جمعيت و ترافيک مسوولان برنامه ريز را          بر آن داشت تا براي جلوگيري از مهاجرت به شهرهاي بزرگ و             بيشتر شدن مشکلات شهرهاي مذکور احداث شهرهاي جديد را در دستور کار قرار دهند، از اين رو بود که شهرهاي جديد با هدف تمرکز زدايي سر بر آوردند، اما مشکلات کلان شهرها و به ويژه شهر تهران همچنان باقيست و چيزي از مشکلات آن کم نشده و شهرهاي جديد تنها در حکم خوابگاهند، نگاهي از روي کنجکاوي به ترمينال هاي اطراف تهران مويد نکته مذکور است.
اشتغال مساله اصلي شهرهاي جديد است، شهرهايي سر برآورده اند که هيچ امکاناتي برايشان فراهم نشده، مردمي اسکان يافته اند که مجبورند بهترين ساعات عمرشان را بين شهرهاي جديد و تهران تردد نمايند، صرف هزينه و اتلاف وقت نتيجه اين تردد است.شايد بهتر بود که مسوولان قبل از ايجاد شهرهاي جديد براي مسايل مذکور نيز چاره اي مي انديشيدند.گزارش زير در آستانه انتخابات شوراي شهر، در پي آن است تا با انعکاس خواسته هاي مردم و در قالب اعلام مشکلاتشان راهي به سوي آينده بهتر بگشايد.ساعت 4 عصر است. سوز سرماي شهرک انديشه ذهن آدمي را به سال هاي قبل که بارندگي و برف فراوان بود سوق مي دهد، از آن زمستان هاي رويايي اکنون فقط سوز سرمايش مانده است. داود سنگلج ساکن شهرک کوثر فاز 2 شهر جديد انديشه است، وي                                  مي گويد: شهرک کوثر انديشه با سابقه اي بيش از 5 سال سکونت فاقد، گاز لوله کشي خانگي است خنده دار است آدم در کنار پايتخت زندگي کند گاز خانگي نداشته باشد. کپسول گاز يا اصلا پيدا                      نمي شود يا بايد 1500 تومان براي خريد آن پرداخت نمود که هزينه بالايي است.وي اضافه کرد: وضعيت آسفالت کوچه ها و خيابان ها نيز که معلوم است، فضاي تفريحي و امکانات رفاهي اصلا وجود ندارد.عمده کساني که در شهرهاي جديد ساکن اند، در مکان ديگري مشغول بکارند اينجا هيچ ناحيه صنعتي ندارد، اينجا خوابگاه است، از اول صبح تا ساعت 9 و 10 عصر سير انديشه به تهران ترافيک است، اين نشانگر چيست؟ مسوولان نمي بينند؟
عباس رحماني در خصوص ديگر مشکلات شهرهاي جديد و به ويژه شهر انديشه اذعان                          مي دارد: شرکت مخابرات در شهرک انديشه بسيار ضعيف عمل مي کند، معمولا تلفن هاي همراه در اين شهر در دسترس نمي باشد و در مواقع ضروري که به تلفن همراه نياز است امکان استفاده از اين وسيله را نداريم.کيانوش الفتي پور که به کار صافکاري ماشين مشغول است و همه او را با نام استاد کيانوش مي شناسند در گفت و گو با خبرنگار ما در خصوص مشکلات شهرهاي جديد مي گويد: موضوع اشتغال در شهرهاي جديد به عنوان يک معضل جديد مطرح است، فضاي لازم براي کار وجود ندارد. مغازه هاي کارگاهي به کساني واگذار شده که عموما آن را به صورت رهن و اجاره واگذار کرده اند که اين به معني ايجاد رانت براي آن عده است. بهروز حسيني شاغل در بازار نگين در خصوص امکانات شهر جديد انديشه مي گويد: تنها فاز يک انديشه از يک امکانات حداقل برخوردار است و بقيه فازها  از امکانات اصلي برخوردار نيستند که فاز يک نيز به دليل درآمد بالاي آن، متعلق به شهرداري انديشه است.
دانش آموزي که از مدرسه تعطيل شده و به سمت خانه مي رود به خبرنگار ما مي گويد: در پايتخت زندگي مي کنيم اما امکانات يک ده را نيز نداريم.
پارک، فضاي تفريح، امکانات ورزشي فرهنگ سرا، کتابخانه و... نداريم. دلمان خوش است که در استان تهران زندگي مي کنيم و انتظار داريم پيشرفت کنيم. نمي دانم به اين دانش آموز و ديگراني که اينگونه گله مندند چه بگويم!درياني نيز که ساکن فاز 2 انديشه است در خصوص توجه مسوولان به شهرهاي چديد مي گويد: در انديشه، تنها کوچه هاي خاکي است که پذيراي مردم است، شهرداري بين گازهاي مختلف انديشه تفاوت قايل مي شود چرا بايد اکثريت معابر فاز 2 خاکي باشد؟ چرا فاز 2 سينما و فرهنگ سرا و  سرويس بهداشتي عمومي ندارد. درد دلها فراوان است، مسوولان بايد فکري به حال شهرهاي جديد کنند.


  افزايش 117 واحدي شاخص هاي بورس 

             شاخص کل بورس روز سه شنبه با 117 واحد افزايش به 9996/4 واحد رسيد.

 


پتروشيمي خارک                  63.32        5342                    21715    
داروسازي تهران دارو                      89.7              804                            11000 
باما                             2                   1340                     68349 
بهنوش ايران                           2                      251                         12808 
توسعه معادن روي ايران                          2                     219                         11184 
پتروشيمي اصفهان                      99.1               190                           9735 
شيمي دارويي داروپخش                       98.1                82                               4215 
کاشي اصفهان                        97.1                 47                           2434 
نوسازي و ساختمان تهران                      96.1                 55                           2860 
شرکت گروه صنعتي سپاهان                      95.1                  54                         2829 
نورد و لوله اهواز                  39.2-                19-                           777 
البرز دارو                          2-                 273-                    13404 
تولي پرس                      99.1-           187-                         9200 
سيمان غرب                    99.1-            195-                      9604 
فرآورده هاي نسوزآذر                   99.1-               40-                         1972 
پتروشيمي فارابي                   98.1-                80-                       3959 


 بازار سكه و ارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                                                             14300  تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                                           163000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                                                      142000 تومان
                                                                                     
نيم سکه بهار آزادي                                                                                                                                        72500  تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                                                                           36800 تومان
 
دلا ر                                                                                                                                                                                                  927  تومان
 
يورو                                                                                                                                                                                                      1225  تومان


 کوتاه و خواندني 


 برقعي لايحه بودجه 86 را به احمدي نژاد تحويل داد

رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي لايحه بودجه 86 کل کشور را به رييس جمهور تحويل داد.
به گزارش فارس، منصور برقعي لايحه بودجه سال آينده را به هيات دولت و رييس جمهور تحويل داد.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
گزارش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته