جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/12/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4112


سالانه بايد 12 هزار هکتار درخت در همدان کاشته شود

رئيس شوراي شهر اروميه:
46 درصد بودجه شهرداري تامين نشده است


ايران زمين


گزارش


 سالانه بايد 12 هزار هکتار درخت در همدان کاشته شود 

 همدان- خبرنگار آفرينش

مديرکل منابع طبيعي همدان گفت: نيازمند کاشت سالانه 560 هزار هکتار درخت در کشور هستيم که سهم همدان 12 هزار هکتار است که اميد مي‌رود با مشارکت مردم در آينده‌اي نزديک محقق شود.محمدرضا همتي اظهار داشت: اين شعار بيانگر اين واقعيت است که منابع طبيعي داراي ارتباط مستقيمي با مباحث اجتماعي، اقتصادي و توسعه پايدار است و زندگي انسان‌ها بر روي کره زمين بدون وجود منابع طبيعي امکان‌پذير نيست. وي با اشاره به آيات قرآن کريم و احاديث موجود در راستاي اهميت درخت و درختکاري افزود: نقش درختان در تثبيت آب و خاک، پالايش هوا از گازهاي سمي، کنترل سيلاب، رسوب، فرسايش و جلوگيري از گسترش بيابان و آلودگي‌هاي زيست‌محيطي و صوتي به همراه نقش منبع طبيعي در توسعه توريسم و طبيعت‌گردي از اهميت بسيار بالايي برخوردار است.

مديرکل منابع طبيعي همدان خاطرنشان کرد: کنوانسيون‌ها و جوامع بين‌المللي طرفدار زندگي پاک و سالم بدون آلودگي و حفظ منابع طبيعي در سراسر جهان تلاش مي‌کنند تا دولت‌ها را براي توجه به منابع طبيعي تشوبق و اين امر را به آحاد مردم نيز ارجاع دهند.

وي در ادامه سخنانش با اشاره به اصل 45 ،48 و 50 قانون اساسي در خصوص منابع طبيعي بيان داشت: بيش از يکصد قانون و مصوبه اهميت جنگل، مرتع، و آب و خاک مطرح و در دو قانون افزايش بهره‌وري و برنامه توسعه پنجم تکاليفي بر دوش دولت گذاشته شده است.

همتي خاطرنشان کرد: در اين راستا ماده 15 قانون افزايش بهره‌وري دولت را مکلف کرده تا ضريب حفاظتي جنگل و مرتع را از 40 درصد موجود به 90 درصد ارتقاء داده و در طول برنامه پنجم توسعه نيز سرانه فضاي سبز از يک هزار و 700 مترمربع به 2 هزار و 500 مترمربع افزايش يابد که براي دستيابي به اين هدف نيازمند کاشت سالانه 560 هزار هکتار درخت در کشور هستيم که سهم استان همدان از اين رقم 12 هزار هکتار است که اميد مي‌رود اين امر با مشارکت مردم در آينده‌اي نزديک تحقق پيدا کند.

وي در ادامه سخنانش از ايرانگردي دو دوچرخه‌سوار همداني همزمان با آغاز هفته منابع طبيعي با شعار " منابع طبيعي پشتوانه جهاد اقتصادي" عنوان و تصريح کرد: همچنين به 45 کودک و نوجوان منتخب شرکت‌کننده در مسابقه منابع طبيعي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان جوايزي اهدا و از 20 نفر بازنشسته اداره کل منابع طبيعي نيز تجليل مي‌شود. مديرکل منابع طبيعي همدان از توزيع يک ميليون و 500 هزار اصله نهال در کشور خبرداد و افزود: مردم مي‌توانند نهال‌هاي توزيع شده را در زمين‌هاي تحت اختيار خود کاشته و براي آيندگان سرمايه‌‌هاي گرانبهايي را به يادگار بگذارند. وي در پايان توان طبيعت را در تأمين نيازهاي انسان محدود خواند و گفت: آنچه در زمان حاضر توسط انديشمندان علوم زيستي به صورت يک‌صدا اعلام مي‌شود شنيدن زنگ خطر شکسته شدن اکوسيستم‌ها در جاي جاي اين کره خاکي است که اگر مورد توجه قرار نگيرد به زودي به بن‌بست مي‌رسيم.


 رئيس شوراي شهر اروميه:
 46 درصد بودجه شهرداري تامين نشده است 

 اروميه – خبرنگار آفرينش

رئيس شوراي اسلامي شهر اروميه گفت: امسال بودجه شهرداري 160 ميليارد تومان بود که 46 درصد آن تامين نشده است. پرويز جليلي اظهار داشت: بودجه شهرداري اروميه در سال جاري، 160 ميليارد تومان پيش‌بيني شده بود که تنها 54 درصد آن تحقق يافت که در مقايسه با سال گذشته 6 ميليارد بيشتر است که 4 درصد از کل بودجه سال 90 را شامل مي‌شود.وي افزود: از آن جايي که 46 درصد از بودجه تامين نشده است و شهرداري نيز منبع درآمدي ندارد از اين رو بايد هزينه‌ها را از مردم وصول کند تا بتواند براي آن‌ها مصرف کند. اين مسئول در ادامه تصريح کرد: شهرداري بايد بودجه را مناسب درآمد برنامه‌ريزي کند و شوراي اسلامي بودجه را براساس نيازها تفکيک کند.فروش اوراق بهادار و در عين حال جذب بيشتر سرمايه‌هاي داخلي، خارجي، مردمي و مشارکتي راه‌هايي است که شهرداري مي‌تواند از آن منبع درآمد داشته باشد.رئيس شوراي شهر اروميه در ادامه با بيان اينکه پروژه‌هاي نيمه‌تمام بدون نگراني از کسري بودجه در حال اجراست، گفت: 2 پارک در اروميه در حال ساخت‌وساز است تا اواخر اسفند ماه به بهره‌برداري مي‌رسد. وي اظهار داشت: مهمترين بخش اين پروژه شن‌کوبي بود که انجام شده و مراحل ديگر آن به نحو مطلوب در حال اجراست.براي اتمام پروژه‌هاي نيمه‌تمام ديگر چاره‌اي جز اين نيست که در بودجه 91 ابتدا اين‌ پروژه‌ها در اولويت برنامه‌ريزي‍‌‌ها گنجانده شود.اين مسئول با بيان اينکه در شوراي اسلامي طرح سرمايه‌داري به بودجه ارتباطي ندارد خاطرنشان کرد: اين بودجه از طريق سرمايه‌داران تامين مي‌شود و در اين زمينه شوراي شهر با تعاوني‌هاي چندين نهاد و سازمان به توافق رسيده است.


 ايران زمين 

 خط 132 کيلوولت گدار – دانشگاه مسجد سليمان آماده بهره‌برداري است

اهواز - خبرنگار آفرينش

مديرعامل شرکت برق منطقه‌اي خوزستان گفت: خط 132 کيلوولت گدار – دانشگاه مسجدسليمان به اتمام رسيده و آماده بهره‌برداري است. مسعود معين‌پور افزوده: عمليات اجرايي احداث خط 132 کيلوولت دو مداره گدار - دانشگاه مسجد سليمان به طول 16 کيلومتر به طور کامل به اتمام رسيده و آماده بهره‌برداري مي‌باشد. وي ادامه داد: اين خط به‌منظور انتقال انرژي الکتريکي توليدي نيروگاه مسجد سليمان (گدار لندر) به شهرستان مسجد سليمان و تغذيه پست در دست احداث دانشگاه مسجد سليمان احداث گرديده و نقش مهمي در تامين برق مطمئن و پايدار اين شهرستان خواهد داشت. معين‌پور با اشاره به هزينه اجراي اين طرح گفت: هزينه اجراي خط بالغ بر33 ميليارد ريال بوده که از محل منابع شرکت برق منطقه‌اي خوزستان تامين و پرداخت شده است.

رئيس کل دادگستري استان البرز:

کانون وکلايي داشته باشيم که از لحاظ شخصيت و اعتبار به بلنداي البرز باشد

کرج – خاکپور

کانون وکلاي استان البرز به يُمن استقرار اين کانون، مراسم جشني با حضور مهدوي‌راد؛ رئيس کل دادگستري استان، فرهادي استاندار البرز و جمعي از مسئولين قضايي و استاني، با شرکت وکلاي اين کانون برگزار نمود. در اين مراسم مهدوي‌راد؛ رئيس کل دادگستري استان البرز به ايراد سخنراني پرداخت.وي در ابتدا ضمن قدرداني از کليه افراد و نهادهاي ذيربط در تشکيل و استقرار کانون وکلاي استان البرز ابراز اميدواري نمود تا دستگاه قضايي، قضات و وکلا در جهت استيفاي حقوق مراجعين از هيچ کوششي فروگذاري ننمايند. وي هدف اين جشن را گفتن جمله «موفق شديم» دانست. مهدوي‌راد در ادامه سخنان خويش گفت: وقتي انسان موفق مي‌شود، اين موفقيت خوشحالي در پي دارد و ممکن است گاهي فقط خوشحالي مادي باشد و گاهي نيز خوشحالي معنوي به همراه بياورد، مثلاً گاهي وکيلي حکم به نفع موکل خود گرفته است اما به حق نبوده است يعني؛ به‌صورت واقعي برنده نشده است زيرا حق به حق‌دار نرسيده است، پس خوش به حال کساني که به صورت واقعي برنده مي‌شود و حق را به حق‌دار مي‌رسانند. رئيس کل دادگستري استان البرز اضافه کرد: هيچ سازمان نظام‌مند و داراي برنامه شکست نمي‌خورد، در بين شما افراد دانشمند و متدين زياد است، بايد از وجود اين عزيزان استفاده شود تا ان شاء‌ا... کانون وکلايي داشته باشيم که از لحاظ شخصيت و اعتبار به بلنداي البرز باشد زيرا اعتماد و اعتبار بزرگترين سرمايه است. پس سعي نماييد در بين مردم طوري رفتار کنيد که اين انعکاس رفتارها، سرمايه بزرگي براي شما باشد. وي بار ديگر خطاب به وکلاي حاضر در اين مراسم گفت: در جهت استيفاي حقوق به حق موکلينتان از هيچ تلاشي، دريغ نفرماييد.

11 هکتار از بلندي‏هاي آبعلي سبز مي‏شود

آبعلي – خبرنگار آفرينش

رئيس شوراي اسلامي شهر آبعلي از اجراي طرح کمربند سبز بر فراز بلندي‏هاي مشرف بر شهر آبعلي در قالب طرحي مدون خبر داد.به گزارش خبرنگار آفرينش ؛علي‏اصغر بابائيان در جريان برگزاري آيين روز درختکاري در آبعلي که با حضور رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان دماوند، اعضاي شوراي اسلامي شهر آبعلي، شهردار آبعلي، جمعي از مردم و خانواده شهدا برگزار شد، اظهار کرد: درختکاري يکي از امور سفارش شده در دين مبين اسلام است. وي با اشاره به بيانات مقام عظماي ولايت در نخستين روز از هفته درختکاري خاطر نشان کرد: رهبر معظم انقلاب با کاشت دو نهال، اهميت اين عمل را مورد تاکيد قرار دادند.

بابائيان ادامه داد: مقام عظماي ولايت در جريان آيين کاشت اين دو نهال فرمودند که "حفاظت از درختان از اصل کاشت نهال مهم‏تر است". رئيس شوراي اسلامي شهر آبعلي اضافه کرد: با توجه به آن سخن پرمغز مقام معظم رهبري، بايد بيش از کاشت، در راه حفاظت و صيانت از عرصه‏هاي ملي و درختان موجود کوشيد.وي تبديل بلندي‏هاي آبعلي به عرصه‏هاي انبوه پوشش گياهي را آرزوي مردم اين شهر خواند و افزود: امروز طرح 11 هکتاري کمربند سبز بلندي‏هاي مشرف بر شهر آبعلي کليد خورد.

بابائيان ادامه داد: آرزوي ديرينه اين مردم طبيعت‏دوست، تبديل همه بلندي‏هاي مشرف بر شهرشان به پوشش گياهي سبز و زيباست. رئيس شوراي اسلامي شهر آبعلي، رفع خطر بهمن را يکي از مزاياي اجراي طرح‏هاي درختکاري خواند و افزود: درختکاري علاوه بر برخورداري از اجري معنوي، مزاياي مادي بسياري نيز به دنبال دارد. وي ادامه داد: آبعلي از گذشته تا به امروز به شهري بهمن‏خيز شهره عام و خاص بوده و هست و گذشتگان از بروز اين بلاي طبيعي در ادوار تاريخي مختلف خاطراتي بيان مي‏کنند. بابائيان اضافه کرد: از اين‌رو مديريت شهري آبعلي با همراهي صميمانه مسئولان اداره حفظ منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان دماوند تلاش خود با تامين امنيت جاني و رواني اهالي را از اين ناحيه در دستور کار خود قرار داد. رئيس شوراي اسلامي شهر آبعلي افزود: وجود درختاني تنومند در اطراف آبعلي به مثابه چتري حمايتي عمل کرده و مي‏تواند در قبال بلاياي طبيعي همچون بهمن و همچنين سقوط صخره از فراز کوهستان ايستادگي کند.

طرح کمربند سبز آبعلي کليد خورد

همچنين سرپرست شهرداري آبعلي از اجراي طرح کمربند سبز بر بلندي‏هاي حواشي اين شهر در راستاي صيانت از مناطق واقع در پايين‏دست از خطر احتمالي سقوط بهمن خبر داد.محمدعلي ملک‏محمدي اظهار کرد: درخت و درختکاري سنت حسنه مورد تاکيد رسول مکرم اسلام (ص) است. وي ادامه داد: اين مهم علاوه بر فرهنگ اسلامي اين مرز و بوم در رگ و ريشه‏هاي فرهنگي تاريخي غني آن نيز ريشه دوانده است. ملک‏محمدي با اشاره به مزاياي ايجاد فضاي سبز و درختکاري در مناطق شهري خاطر نشان کرد: درختکاري و توسعه فضاي سبز در رديف اصلي‏ترين وظايف مديريت شهري تعريف و تبيين شده است. سرپرست شهرداري آبعلي ادامه داد: شايد در شهري همچون آبعلي به دليل استقرار در منطقه‏اي خوش آب و هوا و همچنين وجود جلوه‏هاي اکوتوريسمي بارز نيازي به درخت‏کاري احساس نشود.وي ادامه داد: بيان اين نکته حائز اهميت است که مناطق شهري و نواحي روستايي آبعلي به ويژه در فصول سرد سال با تهديد سقوط بهمن از بلندي‏هاي مشرف بر واحدهاي مسکوني مواجه است.ملک‏محمدي اضافه کرد: از اين‌رو مديريت شهري آبعلي با نظر کارشناسان حوزه‏هاي زيست محيطي بهترين راهکار مهار بهمن در زمستان و همچنين ريزش صخره‏هاي جدا شده از بدنه کوهستان در تابستان را کاشت درختان انبوه تشخيص داده است.

جشنواره فيلم رشد در دماوند به پلان آخر رسيد

دماوند - خبرنگار آفرينش

کارشناس هنري آموزش و پرورش شهرستان دماوند از اکران 72 فيلم در جشنواره فيلم رشد در شهرستان دماوند خبر داد. حسين ناصري در حاشيه آيين اختتاميه جشنواره فيلم رشد در شهرستان دماوند اظهار کرد: در اين دوره از جشنواره فيلم رشد، 72 فيلم به نمايش درآمد. وي ادامه داد: در دنياي پرتنش امروز، جوانان و نوجوانان اين مرز و بوم اسلامي در مسير آماج حملات و شبيخون فرهنگي دشمن قرار گرفته‏اند. ناصري اضافه کرد: از اين‌رو، بسترسازي و ايجاد زمينه‏هاي لازم براي ساخت و توليد فيلم‏هايي مطابق با اصول اسلامي براي تقابل با دشمنان امري الزامي است. کارشناس هنري آموزش و پرورش شهرستان دماوند با اشاره به ويژگي‏هاي يک فيلم خوب گفت: بر اساس آموزه‏هاي اسلامي و ايراني مردمان شريف، ولايي و انقلابي اين مرز و بوم اسلامي فيلمي را مي‏توان خوب ارزيابي کرد که در آن به مباني ديني، فرهنگي و اخلاقي جامعه احترام ويژه قائل شده باشد.

«سوپرجاذب ‌ها» امنيت غذايي را تضمين مي‌کنند

فيروزکوه - خبرنگار آفرينش

نماينده اداره امور آب شرق استان تهران گفت: با توجه به بحران قابل پيش‌بيني امنيت غذايي جهان در 30 سال آينده که تا آن زمان به 60 درصد غذاي بيشتر نياز خواهيم داشت، استفاده بهينه از نهاده ارزشمند آب با توسعه کاربرد سوپر جاذبها در توليد مواد غذايي، اجتناب‌ناپذير است. محمد داودي در جلسه ستاد بهره‌وري آب شهرستان فيروزکوه، استفاده از سوپر جاذبها در اراضي را که مي‌تواند تا 500 برابر ظرفيت خود آب نگهداري نمايد، به عنوان يک راهکار مناسب براي مديريت نزولات جوي مطرح کرد. وي با بيان اينکه هم‌اکنون استفاده از اين مواد در سه نقطه از شهرستان دماوند اجرايي شده است، افزود: درصورت کسب نتايج مطلوب از اين طرح، تسري آن به ساير نقاط ازجمله فيروزکوه در دستور کار قرار خواهد گرفت. داودي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به مشکل آب منطقه مهاباد فيروزکوه، گفت: انتقال آب از رودخانه حبله‌رود به اين منطقه با ارائه طرح و تصويب آن در کميته برنامه‌ريزي اجرايي خواهد شد.

جشنواره فيلم رشد با ميزباني ناحيه يک بهارستان

بهارستان - اصغري

جشنواره فيلم رشد با ميزباني مديريت آموزش و پرورش ناحيه يک بهارستان و با شرکت دانش‌آموزاني از مناطق آموزش و پرورش اسلامشهر،چهاردانگه، رباط کريم و نواحي 1 و2 شهرستان بهارستان در محل سالن همايشهاي کانون شهيد مطهري برگزار شد.به گزارش خبرنگار ما، سيدضياء چراغي مدير آموزش و پرورش ناحيه يک بهارستان در اين مراسم ضمن خير مقدم به مسئولين و دانش‌آموزان از برگزاري جشنواره‌ها و همايش‌هايي از اين دست استقبال کرد و گفت: برگزاري جشنواره فيلم رشد فرصت مناسبي براي انتقال مفاهيم متعدد آموزشي و پرورشي در قالب نمايش فيلم مي باشد چرا که امروزه رسانه هاي ديداري و شنيداري از نقش و جايگاه قابل توجهي در انتقال پيامها و مفاهيم گوناگون به بينندگان و شنوندگان خود برخوردار هستند.چراغي در ادامه سخنان خود به حماسه 12 اسفند اشاره کرد و گفت: امروز ما شاهد اين هستيم که ملتهاي انقلابي و آزاديخواه رودرروي کشورهاي سلطه‌گر و مستکبر ايستاده‌اند و از حق خود دفاع مي‌کنند و در راس اين ملتها مردم انقلابي و ولايي ميهن عزيزمان ايران قرار دارد که با حضور حماسي و دشمن شکن خود در انتخابات اخير اين پيشگامي را به جهانيان ثابت کردند و دوباره مشتي محکم بر دهان دشمنان اين نظام زدند. وي ادامه داد: ما امروز شاهد پيشرفتهاي سريع و گوناگوني در عرصه‌هاي مختلف علمي و فرهنگي هستيم که نشانگر تلاش و کوشش جوانان و دانشمندان اين مرز و بوم براي حفظ استقلال آن و کسب موفقيت در عرصه‌هاي گوناگون است. سيد مهدي موسوي کارشناس گروههاي آموزشي متوسطه ناحيه يک بهارستان و دبير جشنواره نيز گفت: دانش آموزان تمامي مقاطع تحصيلي ابتدايي ، راهنمايي و متوسطه در اين جشنواره شرکت داشتند و يک نوبت از نمايش فيلم نيز با حضور خانواده ها برگزار شد.


 گزارش 

 در انتظار بهار

مشهد – افسانه پاك‌فطرت

اتوبوسها در حمل و‌نقل درون شهري سهم بسزايي دارند. روزانه هزاران نفر از اتوبوسها استفاده مي‌كنند و حتي اگر استفاده نيز نكنند آنها را همراه با لايه‌اي از خاك و دود بر بدنه كه چشم هر بيننده‌اي را مي‌نوازد در سطح شهر ديده‌اند. يكي از موارد مهم در مورد اتوبوسها بهداشت آنهاست. اين بهداشت به دو بخش تقسيم مي‌شود، بخشي كه بايد توسط مسافرين رعايت شود و بخشي كه مربوط به شركت اتوبوسراني است. درحال حاضر مسافران تا حدودي وظيفه خود را انجام مي‌دهند و از ريختن آشغال درون اتوبوس خوداري مي‌كنند اما . . .

توجيه مديرعامل سازمان اتوبوسراني مشهد درخصوص لايه دود و خاكي كه بر بدنه اتوبوسهاي مشهد نشسته اين است كه: ((اين خاك و گل و لاي متاثر از بارندگيهاي سطح شهر است و چون اتوبوسها در بخش خصوصي هر 4 روز يك‌بار و در بخش دولتي هر 3 روز يك‌بار شسته مي‌شوند شما در فصل تابستان كه بارندگي وجود ندارد هرگز چنين صحنه‌هايي را مشاهده نمي‌كنيد))

‌و البته منظور ايشان از بارندگي،‌ بارندگيهايي است كه فقط چند دقيقه طول مي‌کشد تا بهانه خوبي باشد براي توجيه پنجره‌هايي كه آن سويشان ديده نمي‌شود و مانند ديواري از خاك و دود ميان مسافر و منظره‌هاي شهري قرار گرفته است!

طبق گفته مهدي خجسته، هر اتوبوس روزانه 800 تا 1000 مسافر را جابجا مي‌كند. به اين ترتيب روزانه اين تعداد مسافر ميله‌هاي اتوبوس را مي‌گيرند و از صندلي‌هايش استفاده مي‌كنند كه همين استفاده زياد موجب آلودگيهاي ميكروبي مي‌شود. شسته نشدن اتوبوسها توسط شركت اتوبوسراني نيز باعث انباشته شدن خاك و آلودگي و سياه شدن اشياي داخل اتوبوس مي‌گردد كه علاوه بر ميکروبهاي پنهاني كه مي‌تواند هركسي را بيمار كند،‌ ظاهر بسار زشت و زننده‌اي نيز پيدا مي‌كند كه با ديدن آن مسافر دلش مي‌خواهد هر چه سريعتر به مقصد برسد و پياده شود! در اين وضعيت كافي است فرد دستي را كه با آن ميله اتوبوس را گرفته ناخودآگاه به دهان ببرد تا به انواع بيماريهاي شناخته و ناشناخته مبتلا شود! هر شهروند براي استفاده از اتوبوس بهايي پرداخت مي‌كند و حق اوست كه با سلامت و آرامش به مقصد برسد.

وي در مورد آلودگيهاي داخلي اين خودروها مي‌گويد: ((نظافتهاي داخل اتوبوسها شامل جارو كردن خاك و نخاله است كه هر 3 روز يك‌بار صورت مي‌گيرد و شستشوي داخلي نيز هر 20 روز يك‌بار انجام مي‌شود. اما گندزدايي اتوبوسها كه با مواد ضدعفوني‌كننده صورت مي‌گيرد 2 بار در سال صورت مي‌گيرد، يك بار در ابتداي مهر و در قالب طرح استقبال از مهرو بار دوم انتهاي اسفندماه و در قالب طرح استقبال از بهار.))

اخيراً در اين وسيله نقليه عمومي با صحنه جديدي روبرو مي‌شويم و آن پيچ و مهره شدن شيشه‌هاي اتوبوسها است، ‌خصوصا در آن دسته که مجهز به سيستم تهويه هستند. اين سيستمهاي تهويه در فصل سرما گرمايشي و در گرما، سرمايشي عمل مي‌كنند. اتفاقي كه بيشتر در تابستان و زماني كه كولر اتوبوسها روشن باشد رخ مي‌دهد اين است كه به دليل اين كه انتهاي اتوبوس هيچ منفذي براي خروج هوا وجود ندارد و تنفس آن همه مسافر موجب توليد دي‌اكسيدكربن مي‌شود و تنفس انسان را با مشكل مواجه مي‌كند، حالت سرگيجه و تهوع به مسافران اين قسمت دست مي‌دهد كه انگيزه‌اي مي‌شود تا فرد دستش را به سوي پنجره ببرد تا كمي از هواي آزاد بيرون تنفس كند شايد سرگيجه‌اش رفع شود اما زهي خيال باطل! پنجره‌ها به بدنه اتوبوس پيچ شده و يا با چسب محكمي بسته شده تا مبادا باز شوند و بايد سرگيجه را تحمل كرد يا خود را كنار كشيد تا بازدم مسافر بغل‌دستي كه گويي بيمار است، به داخل ريه‌هايمان نرود و ما نيز بيمار نشويم. اما اين سوال پيش مي‌آيد كه اگر قرار بود اين پنجره‌ها باز نشوند پس فلسفه تعبيه آنها در انتهاي اتوبوس چيست؟

بسيار ديده شده كه حتي در منزل يا محل كار وقتي كولر روشن است مقداري پنجره را باز مي‌گذارند تا هم تهويه صورت بگيرد و هم باد كولر راحتتر منتقل شود، ‌به دليل اينكه بسته بودن تمام منافذ مانند فوت كردن در يك ليوان است كه آن را كاملا به دهان خود چسبانده‌ايد‌. مي‌بينيد كه با پر شدن ظرفيت ليوان ديگر جايي براي فوت كردن باقي نمي‌ماند. مديرعامل سازمان اتوبوسراني در اين زمينه نيز اظهار مي‌كند كه : ((اين كار به دليل جلوگيري از هدر رفتن انرژي صورت گرفته چرا كه اگر پنجره‌ها باز باشند سرمايي كه كولر ايجاد مي‌كند بيرون مي‌رود و مثل اين است كه كولر كار نمي‌كند.)) باز اين سوال پيش مي‌آيد كه آيا باز و بسته شدن درهاي بزرگ اتوبوس در هر ايستگاه موجب خارج شدن سرما نمي‌شود؟ به خاطر همين باز و بسته شدن درهاي ابتدا و وسط اتوبوس و تهويه صورت گرفته به اين وسيله است كه در قسمت ابتدايي اتوبوس چنين مشكلي پيش نمي‌آيد.اما بايد ديد راه‌حل شركت اتوبوسراني براي اين مساله که به آن به چشم هدر رفتن انرژي مي‌نگرد چيست؟!


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته